Greske majstora pri majstorisanju, kako spriječiti ili kako liječiti?

BJB
Posts: 4523
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#1 Greske majstora pri majstorisanju, kako spriječiti ili kako liječiti?

Post by BJB »

Trenutno se postavljaju pločice u kupatilu, majstor koji ima 30godina iskustva je napravio gresku po meni, i ja bih najradije da skine pločice iznad kade i uradi ponovo, medjutim njemu je mrsko jer je vremenski ograničen kako ima vec ugovorena 3-4posla..
Problem je sto sam ja njemu sliku obraska koji treba slijedit pokazala barem 20 puta, ako nije bio siguran mogao me pitati jer sam samo vratima odvojena gotovo cijeli dan..Prije nego sto ih poceo postavljati, uzela sam 4 pločice i pokazala mu kako da ih postavi..Danas nakon sto je slozio 3 reda s lijeve strane kade i iznad kade shvatim da je pogrijesio i ukazem mu na gresku, medjutim on je zapamtio drugi obrazac koji je njemu ljepsi i sad to izgleda vrlo ruzno (meni)..Njemu je stalo samo da ih polijepi i uzme pare..
Kaze trebala bi mu 2 dana da ih skine i ponovo lijepi.
Imam namjeru da mu platim pripremu kupatila koju je odradio 2/3, 1/3 sam odradila sam jednokomponentnom masom, ostala sam 2 sata a nisam mu segrt..Sve sto bude ispravno i dobro uradio cu mu platiti kako smo se dogovorili, medjutim plocice koje je postavio po svom ceifu a sto cu ja morati gledati narednih 15-20 godina mu ili necu nikako platiti (upropastio mi je cijeli izgled kupatila)ili cu mu platiti pola dogovorene cijene za taj dio jer je uradio pogresno..Ja to sranje koje je napravio moram gledati, njega boli briga, on ce naplatiti i otici kuci..A ja cu se zivcirati svaki put kad ih pogledam.
Opet napominjem, covjek ima mobitel, mogao je uslikati raspored te cetiri plocice i gledati u to dok ne zapamti..

Majstor koji je pravio kuhinju po mjeri, naplatio uredno, obecao da ce doci za koji dan da doda policu u viseci ormaric u kojem je kuhinjska napa i da ce silikonom zatvoriti prostor izmedju one aluminijske cijevi i otvora nape, jer je to sad samo spusteno..Stavio neke svoje glupe ruckice od inoxa, dosle ruckice koje sam narucila sa ebay..Mislim da sam ga zvala barem 5 puta da zavrsi svoj posao u kuhinji, kaze veceras "nazovi me u jniponedjeljak",,,
Osim toga kad je postavljao sudoperu,stavio silikon okolo i onu lajsnu koja bi trebala da sprijecava da voda ide iza sudopere..
Ja prijmjetila neki dan da curi voda iza lasjne, i slijeva se niz plocice u otvor gdje je glavni ventil za cesmu i masinu za sudje..Kazem mu za to, kaze "nemoguce"..Fino mu objasnim da svako grijesi ali nek dodje i zatvori prozirnim silikonom, samo mi treba jos da curi oko masine za sudje..

Treci majstor, vodoinstalater u kojeg smo se zaklinjali, dodje pred posljednji Bajram da namontira Delimano cesmu, skonta da joj strujni kabl nije dovoljno dug, i nije u bazi, tj.ne ide prema dole, precvika joj nekim kljestima utikac, probusi joj bazu bor masinom i provuce kabl kroz tu rupu..To da je moze ustekati ispod sudopere..Naravno ja sam platila elektricara da mi stavi novi utikac da bih mogla koristiti cesmu..
Nit me je pitao moze li je busiti, ili precvikati utikac. Naravno rupu kroz koju je provukao kabl nije zatvorio silikonom pa je onog trena kad sam pocela koristiti cesmu, pocela kapati voda kroz tu rupicu, unutra u ormaric od sudopere..
UBerlauf ima neki nedostatak, slijeva se voda niz korito i u ormaric ispod cesme..
Znaci nova kuhinja, nova sudopera, moram staviti suhu krpu u ormaric da kupi vodu...
Sta uraditi? DA li odbiti majstorima za napravljene greske prilikom isplacivanja?
Trazila sam od vodoinstalatera da mi silikonom zatvori rupu u bazi koju je napravio, zacepio malo, vidim kad je otisao opet kapa, uzmem silikon i onaqj pistolji i zacepim sama.
Svi majstori znaju lijepo zacijeniti svoj posao, naplate svaki minut svog vremena, ocekuju da ih se tetosi sa kafama, ruckom i doruckom i sve sto se ocekuje od njih je da odrade sovj posao kako treba i na kraju, ni to ne mozes dobiti od njih...
Last edited by BJB on 25/08/2019 00:15, edited 1 time in total.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#2 Re: Greske majstora pri majstorisanju, kako spriječiti ili kako liječiti?

Post by HAVANA »

Dobro dodli u Bosnu i Hercegovinu. :roll: Kazu da se radi mjesec dana za 400 km,sve strucni i malo placeni radnici. :oops: Dobro je da ti nije plocice na podu lijepio u turskom kupatilu.Meni svuda isla voda osim u odvod.Da dalje ne nabrajam.Rastjero sve.
BJB
Posts: 4523
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#3 Re: Greske majstora pri majstorisanju, kako spriječiti ili kako liječiti?

Post by BJB »

Ovaj ima 30godina radnog iskustva a ne moze zapamtiti raspored 4 plocice Image Sve pripremljeno, zna da cu ga platiti posteno i umjesto da krene ovako, a ja mu prije slaganja pločica poredala ove cetiri, pokazala sliku zida gdje su ovako poredane i on krene s pola i postavi ih tako da je fokus na ovome Imagei skroz mi upropasti kupatilo kakvo sam zamislila..
SAd ja njegovu gresku trebam mirno prihvatiti i tolerisati, Boga mi, kao da je njegovo kupatilo a ne moje..
Ako nije mogao zapamtiti, mogao je uslikati mobitelom pa gledati..Toliko sam se veselilla da ce mi kupatilo izgledati na odredjeni način, i onda dobijem nesto skroz drugacije zbog majstorove samovolje..Sta uraditi? DA mu platim pola cifre koju je trazio za naopako postavljene plocice?
DA mu kazem za ovaj dio ti necu platiti nista? Istresla sam se za plocice, za 13m2, dala 640KM i on mi upropasti plan i sad ja njemu za lose odradjen posao trebam posteno platiti..Sve sto je dobro uradio cu mu platiti po dogovoru, ali ovo stvarno ne mogu..
Sto je najgore cekam da on zavrsi da vodoinstalater obavi svoje, moram otici iz stana makar 2 noci da se podne plocice osusei kad se postave sanitarije, a vec sad sam nezadovoljna jer mi je on svojom nestrucnoscu pokvario sve.
Da sam znala da mu je pamcenje toliko lose, isprintala bih mu ovaj pattern gore da ne fuli.
BJB
Posts: 4523
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#4 Re: Greske majstora pri majstorisanju, kako spriječiti ili kako liječiti?

Post by BJB »

HAVANA wrote:Dobro dodli u Bosnu i Hercegovinu. :roll: Kazu da se radi mjesec dana za 400 km,sve strucni i malo placeni radnici. :oops: Dobro je da ti nije plocice na podu lijepio u turskom kupatilu.Meni svuda isla voda osim u odvod.Da dalje ne nabrajam.Rastjero sve.
Ma suti dosao drugi majstor da odradi hidroizolaciju prije ovog, momci koji su obijali plocice nisu obili nekiih 4-5cm, na nekoliko mjesta pri dnu poda, a ovome "hidroizolatoru" bilo mrsko uzeti majzlu i cekic pa obiti i poravnati to, postavio traku i premazao siku, a sve krivo, onda dosao keramicar i popravljao..
Zidar jos gluplji zazidao čistilicu od kanalizacije i mjesto za vodomjerilo..a sve prilicno grbavo uradio tako da se i to moralo grebati,strugati i poravnavati..A majstor keramicar prvi dan ogulio zid od pola zida do plafona i meni "naruciocu" posla dao zadatak da uradim hidroizolaciju ako hocu ..
I ja logicno uradim sama- samo sto nisam crkla-Kad bude naplacivao pripremu za rad, reci cu mu da odbije ono sto sam ja radila..
Da me Bogdo pozvao da mu osnujem prvi red iznad kade, matere mi, ne bih se ovoliko naasekirala.
amko761
Posts: 1213
Joined: 06/06/2012 17:40

#5 Re: Greske majstora pri majstorisanju, kako spriječiti ili kako liječiti?

Post by amko761 »

Hehe tako su i meni govorili kupi star stan pa renoviraj. Ni u ludilu.

Sada vidiš i ti zašto :-D
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#6 Re: Greske majstora pri majstorisanju, kako spriječiti ili kako liječiti?

Post by insomnia78 »

Meni bolje ovo sto je on slozio
s@mson
Posts: 894
Joined: 23/03/2007 10:50

#7 Re: Greske majstora pri majstorisanju, kako spriječiti ili kako liječiti?

Post by s@mson »

Ja koliko vidim ove uzorke to je jedno te isto, samo treba posmatrati siru sliku i dobila bi svoj uzorak korektan...
Dodaj jos po dvije plocice sa svake strane i to je to...
Last edited by s@mson on 25/08/2019 14:06, edited 1 time in total.
SSemir
Posts: 4580
Joined: 26/02/2009 08:42

#8 Re: Greske majstora pri majstorisanju, kako spriječiti ili kako liječiti?

Post by SSemir »

je li i jedan od tih majstora pravno lice? jesi li ugovor sklopila sa njim pismeno? je li placen porez na dogovoreni iznos?
odgovor na ova pitanja ce ti reci sta dalje i kako sprijeciti da se to ponovi.
BJB
Posts: 4523
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#9 Re: Greske majstora pri majstorisanju, kako spriječiti ili kako liječiti?

Post by BJB »

s@mson wrote:Ja koliko vidim ove uzorke to je jedno te isto, samo treba posmatrati siru sliku i dobila bi svoj uzorak korektan...
Samsone dragi, sad sam brojala dok zavrsi dio s lijeve strane kade, iznad kade i s desne strane, napravice 36komada pogresnog motiva (sporednog motiva koji se formira od krajeva glavnog) a samo 20 komada motiva koji je trebao biti dominantni motiv..
JEbe se meni sta se njemu sviidja, i on istu priču prica, k'o da ste brać, baš me briga..Pokazala sam mu sliku, na podu slozila dominantni motiv, rekla mu da krene od njega jer sam prije kupovine sve premjerila i isplanirala, i on opet po svom..
E kad cemo tako, nece mu plata za taj dio iznad kade biti kako smo se dogovorili, nego u pola cijene.
Moje kupatilo, moje odluke..Ja sam musterija, i ja placam njega a ne obratno..On ima da ih polijepi kako ja kazem, ja cu mu lijepo platiti, on ide kuci a ja ostajem da se zivciram svaki put kad udjem u kupatilo..
Sad sam mu rekla "za divje godine cu ih skinuti i ponovo raditi jer ja ono onako ne mogu gledati". Bi mu krivo, ali sta me briga..I meni je krivo sto je glup i ne zna uraditi sta mu se kaze..Pokazala mu sliku dominantnog motiva 20puta, pokazala mu sliku zida u wc-u i rekla "ovako uradi, kreni s lijeve strane s glavnim motivom"..To sto je on malo tvrdoglav i ogranicen je njegov problem a ne moj.
Last edited by BJB on 25/08/2019 14:12, edited 1 time in total.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66222
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#10 Re: Greske majstora pri majstorisanju, kako spriječiti ili kako liječiti?

Post by _BataZiv_0809 »

Ne kontam sta je bilo sa plocicama. Ove dvije slike nisu iste plocice? Ili jesu? Zbunjen sam.
amko761
Posts: 1213
Joined: 06/06/2012 17:40

#11 Re: Greske majstora pri majstorisanju, kako spriječiti ili kako liječiti?

Post by amko761 »

Meni je ljepši njen uzorak. Njegov mi je ružan.
s@mson
Posts: 894
Joined: 23/03/2007 10:50

#12 Re: Greske majstora pri majstorisanju, kako spriječiti ili kako liječiti?

Post by s@mson »

BJB wrote:
s@mson wrote:Ja koliko vidim ove uzorke to je jedno te isto, samo treba posmatrati siru sliku i dobila bi svoj uzorak korektan...
Samsone dragi, sad sam brojala dok zavrsi dio s lijeve strane kade, iznad kade i s desne strane, napravice 36komada pogresnog motiva (sporednog motiva koji se formira od krajeva glavnog) a samo 20 komada motiva koji je trebao biti dominantni motiv..
JEbe se meni sta se njemu sviidja, i on istu priču prica, k'o da ste brać, baš me briga..Pokazala sam mu sliku, na podu slozila dominantni motiv, rekla mu da krene od njega jer sam prije kupovine sve premjerila i isplanirala, i on opet po svom..
E kad cemo tako, nece mu plata za taj dio iznad kade biti kako smo se dogovorili, nego u pola cijene.
Moje kupatilo, moje odluke..Ja sam musterija, i ja placam njega a ne obratno..On ima da ih polijepi kako ja kazem, ja cu mu lijepo platiti, on ide kuci a ja ostajem da se zivciram svaki put kad udjem u kupatilo..
Sad sam mu rekla "za divje godine cu ih skinuti i ponovo raditi jer ja ono onako ne mogu gledati". Bi mu krivo, ali sta me briga..I meni je krivo sto je glup i ne zna uraditi sta mu se kaze..Pokazala mu sliku dominantnog motiva 20puta, pokazala mu sliku zida u wc-u i rekla "ovako uradi, kreni s lijeve strane s glavnim motivom"..To sto je on malo tvrdoglav i ogranicen je njegov problem a ne moj.
slazem se s tobom, trebao je da radi onako kao si mu rekla..
Ja, licno, ne bi mu dao marke za taj dio jer nije uradjen po zeljama poslodavca...
Kazem samo da je uzorak isti samo pomjeren u jednu stranu...
BJB
Posts: 4523
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#13 Re: Greske majstora pri majstorisanju, kako spriječiti ili kako liječiti?

Post by BJB »

SSemir wrote:je li i jedan od tih majstora pravno lice? jesi li ugovor sklopila sa njim pismeno? je li placen porez na dogovoreni iznos?
odgovor na ova pitanja ce ti reci sta dalje i kako sprijeciti da se to ponovi.
Sklopili smo usmeni dogovor..Dogovor je da bude placen po m2..Pripremu kupatila cemo mu dodatno platiti na cifru za postavljanje plocica..
Ja cu premjeriti pločice koje polijepi iznad kade i to mu necu platiti po dogovoru jer nije uradio kako mu je objasnjeno, pokazano, receno..
Image
Ovdje se od umivaonika i ogledala slabo vidi, ali se opet vidi taj dominantni motiv..
E sad, on nije upamtio raspored nakon sto sam ih ja slozila na podu pa ih je slozio onako kako se njemu vise svidja, a nije njegovo kupatilo, niti njegova odluka..
Poenta je da je bezobrazan jer nece da ispravi gresku, zato sto je 2 pločice morao izbusiti za tuš bateriju, a mrsko mu skinuti ih iako sam muu jos jucer ukazala na gresku..
Trebala sam ga otjerati.
BJB
Posts: 4523
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#14 Re: Greske majstora pri majstorisanju, kako spriječiti ili kako liječiti?

Post by BJB »

s@mson wrote:
BJB wrote:
s@mson wrote:Ja koliko vidim ove uzorke to je jedno te isto, samo treba posmatrati siru sliku i dobila bi svoj uzorak korektan...
Samsone dragi, sad sam brojala dok zavrsi dio s lijeve strane kade, iznad kade i s desne strane, napravice 36komada pogresnog motiva (sporednog motiva koji se formira od krajeva glavnog) a samo 20 komada motiva koji je trebao biti dominantni motiv..
JEbe se meni sta se njemu sviidja, i on istu priču prica, k'o da ste brać, baš me briga..Pokazala sam mu sliku, na podu slozila dominantni motiv, rekla mu da krene od njega jer sam prije kupovine sve premjerila i isplanirala, i on opet po svom..
E kad cemo tako, nece mu plata za taj dio iznad kade biti kako smo se dogovorili, nego u pola cijene.
Moje kupatilo, moje odluke..Ja sam musterija, i ja placam njega a ne obratno..On ima da ih polijepi kako ja kazem, ja cu mu lijepo platiti, on ide kuci a ja ostajem da se zivciram svaki put kad udjem u kupatilo..
Sad sam mu rekla "za divje godine cu ih skinuti i ponovo raditi jer ja ono onako ne mogu gledati". Bi mu krivo, ali sta me briga..I meni je krivo sto je glup i ne zna uraditi sta mu se kaze..Pokazala mu sliku dominantnog motiva 20puta, pokazala mu sliku zida u wc-u i rekla "ovako uradi, kreni s lijeve strane s glavnim motivom"..To sto je on malo tvrdoglav i ogranicen je njegov problem a ne moj.
slazem se s tobom, trebao je da radi onako kao si mu rekla..
Ja, licno, ne bi mu dao marke za taj dio jer nije uradjen po zeljama poslodavca...
Kazem samo da je uzorak isti samo pomjeren u jednu stranu...
Krenuo je s lijeve strane sa pola motiva i zeznuo sve, ali je najgore sto nece da ispravi..
Ja mu jos maloprije kazem da cu ih skinuti za godinu dvije jer mi se ne svidja kako je uradjeno..Znaci totalno je promijeni izgled kupatila jer je glup..
Malo prije sam mu nacrtala dominanti motiv i zalijepila na zid, da ne pogrijesi na kadi i na podu..
@samson, polijepio je ih je na zid..i meni je zao platiti mu za pogresno uradjen posao, ali sta cu..Ostavio je svoje radno vrijeme u mom kupatilo, digao mi je tlak na 160/100 i dizat ce mi ga jos dugo..Najgore mi je to sto se ponasa u stilu, "pa lijep je i iovaj motiv"..Tebi jest, meni nije..
Da sam znala isprintala bih mu motiv i napisala na zidu brojeve..
Ilim mozda da udjem u kupatilo i da mu dodajem pločice..Jedini način da ga spriječim da opet pogriješi..
SSemir
Posts: 4580
Joined: 26/02/2009 08:42

#15 Re: Greske majstora pri majstorisanju, kako spriječiti ili kako liječiti?

Post by SSemir »

....
Last edited by SSemir on 22/11/2020 14:04, edited 1 time in total.
BJB
Posts: 4523
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#16 Re: Greske majstora pri majstorisanju, kako spriječiti ili kako liječiti?

Post by BJB »

Pismeni ugovor, za greske odbijanje od plate, svaka greska 10% od dogovorenog iznosa..ZA kasnjenje, probijanje rokova-naplacivati penale..
Necu mu platiti za ovo sranje koje je napravio iznad kade nego pola dogovorenog iznosa..
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#17 Re: Greske majstora pri majstorisanju, kako spriječiti ili kako liječiti?

Post by Maraschino »

BJB wrote: Krenuo je s lijeve strane sa pola motiva i zeznuo sve, ali je najgore sto nece da ispravi..
Ja mu jos maloprije kazem da cu ih skinuti za godinu dvije jer mi se ne svidja kako je uradjeno..Znaci totalno je promijeni izgled kupatila jer je glup..
On je trebao kretati od sredine sa ovakvim motivima. Zada se po sredini sa odgovarajucim motivom i onda se siri prema krajevima.
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#18 Re: Greske majstora pri majstorisanju, kako spriječiti ili kako liječiti?

Post by TDK-90 »

Ma ljudi isto ha `vako ha `nako zeMska posla :lol: :D :D :D

Nemoj se ba sikirat nije vrijedno :-D stvarno je isto/slicno :thumbup: kupatilo ko kupatilo.


Ja sam godinu dana trazio birao plocice te ove te one , te one sto hocu nema dovoljno i nece ih narucivati :twisted:

Na kraju uzmem neke, skoro jednobojne "univerzalne" i preko sredine ona bordura da malo dadne neku "notu" i to je to.


ALI STOJI to da cesto za vlastiti novac ne dobijes odgovarajucu uslugu od pekare do doktora :bih:
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#19 Re: Greske majstora pri majstorisanju, kako spriječiti ili kako liječiti?

Post by bingov buraz »

BJB wrote:Pismeni ugovor, za greske odbijanje od plate, svaka greska 10% od dogovorenog iznosa..ZA kasnjenje, probijanje rokova-naplacivati penale..
Necu mu platiti za ovo sranje koje je napravio iznad kade nego pola dogovorenog iznosa..
I neće ti niko uzeti da radi,govnari su to,meni pola sijedih dali.
amko761
Posts: 1213
Joined: 06/06/2012 17:40

#20 Re: Greske majstora pri majstorisanju, kako spriječiti ili kako liječiti?

Post by amko761 »

Ja baš mislio napisati da ovi sigurno nisu iz Bosne, ali sam odustao, nema smisla.

Baš će naći nekog da zaključe ugovor i dobiju račun. :D
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#21 Re: Greske majstora pri majstorisanju, kako spriječiti ili kako liječiti?

Post by HAVANA »

Majstora uvijek obilazi,gledaj,govori...Nema druge.Ja bi mogao knjigu napisati o njima. :roll: Jednom mi radio kamen u kuhinji umjesto plocica,samo taj dan nisam otisao poslije posla,sutra dodjem on dio zida u dnevnom boravku stavio kamen. :shock: Sta je ovo? Kaze ostalo pa ja stavio,sto,bas dobro ide. :lol: Haj ti oci moje lijepe sad sve ovo skini a kreativan budi kad svojoj kuci dodjes.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#22 Re: Greske majstora pri majstorisanju, kako spriječiti ili kako liječiti?

Post by dobar osjecaj »

Danas je jako teško naći kvalitetnog radnika u bilo kom segmentu ljudskog rada. Jednako teško je naći i odgovornu i poštenu osobu.
Kad si žensko i dogovaraš radove s majstorima to nažalost svuda, ne samo u BiH, donosi posebnu vrstu problema.

U našim prilikama kad teško da uopšte nađemo ikakvog majstora i nekako skupimo novac i izdvojimo vrijeme za tako krupne radove u prostoru u kojem i živimo, teško da imamo puno izbora i mogućnosti da dobijemo kvalitetnu, pouzdanu i brzu uslugu. Firme koje u BiH rade pod ugovorima i strogim rokovima su obično jako skupe. Poznanica koja ima bas puno novca ima iskustvo s jednom koja joj je radila cijelu kucu, i oni su kasnili s radovima pa su nešto odbijali na konto tog kašnjenja u skladu s ugovorom. Tu se radilo o ogromnom novcu koji vecina nas nema.

Vidjevši kroz šta je prošla moja prijateljica koja je renovirala cijelu kuću i šta su joj sve radili različiti dobavljači i izvođači radova odgađala sam razne građevinske radove na kući. Njoj su kao djevojci koja je platila skupi dimnjak dostavili neki jeftini žvrlj klase misleći da neće ni skontati razliku. Dostavljena su joj i postavljena protuprovalna vrata radi kojih je često kasnila na posao jer je otkako su postavljena nekoliko puta ostajala zaključavana u kući ili bi izlazila kroz prozor. Plaćala je više i tražila kvalitetnije stvari a dobila je mjesece i mjesece agonije, mijenjala dobavljače, majstore, nije joj bilo do zivota. Svi radovi su bili patnja, gnjavaza, lazi i fuseraj. Sigurna sam da ima i mnogo muškaraca koji se ne znaju i ne mogu nositi s tim posebnim pasjalukom majstora ali većini žena je puno puno gore.

Jedina dobra iskustva s majstorima imam u specifičnom okruženju šire porodice i njihovih prijatelja koji su jedni drugima pristajali pomoći oko različitih građevinskih usluga, pa sam im se i ja priklonila da iskoristim da mi pomognu dok su jos zivi. To su stariji ljudi koji imaju specificne zanate iz prosle drzave i koji su naucili raditi po standardima. Ostalo sve sa slobodnog trzista je bilo uglavnom ziva patnja na koju imam svakodnevne podsjetnike u iskrivljenim plocicama, oborenoj kazaljci na bojleru i raznim drugim glupostima o kojima ne zelim ni da razmisljam.
BJB
Posts: 4523
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#23 Re: Greske majstora pri majstorisanju, kako spriječiti ili kako liječiti?

Post by BJB »

TDK-90 wrote:Ma ljudi isto ha `vako ha `nako zeMska posla :lol: :D :D :D

Nemoj se ba sikirat nije vrijedno :-D stvarno je isto/slicno :thumbup: kupatilo ko kupatilo.


Ja sam godinu dana trazio birao plocice te ove te one , te one sto hocu nema dovoljno i nece ih narucivati :twisted:

Na kraju uzmem neke, skoro jednobojne "univerzalne" i preko sredine ona bordura da malo dadne neku "notu" i to je to.


ALI STOJI to da cesto za vlastiti novac ne dobijes odgovarajucu uslugu od pekare do doktora :bih:
TDK-90, ja para na bacanje nemam..Predugo sam cekala da renoviram zbog roditelja, njima je ovo pakao..
Izvalila sam i previse para na pločice i onda da mi neko kaze, ja slozio na podu i njemu se svidja..Ja mu prije nego sto ih je poceo postavljati slozila iste plocice na podu i rekla ovo je glavni motiv..Kad se sloze kako treba, onda onog dominantnog motiva ima puno vise, nego onog kojeg formiraju krajevi plocica..Poenta je da covjek nece da ispravi..Previse mu posla,ionako je previse vremena proveo u ovom kupatilu..A ja znači mogu njegovu gresku gledati i jos bi mu trebala reci hvala i plattiti kako smo se dogovorili..Onih 6,5 kvadrata okolo i iznad kade koje je zabrljao cu mu platiti pola trazenog iznosa..Nek me tuzi, ako ima dokaze..Za pod i plocice koje idu na kadu sam mu nacrtala schemu i rekla kaka da ih radi..Sutra cu na posao, ako pogrijesi, natjeracu ga da ih skida..
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#24 Re: Greske majstora pri majstorisanju, kako spriječiti ili kako liječiti?

Post by zposao »

Malo je reć da pratim temu :lol:
Ovo je jedna od rijetkih korisnih tema na forumu.
Trenutno nemam volje pisati, ali dalo bi se svašta izvući iz dogodovština sa "majstorima".


Prvo što mi pada na pamet je sa se danas svako ko zove majstor. Nemoze svaki benevrek bit majstor. Zna se šta je majstor.
Druga stvar, nema majstora.
Treća stvar, nema dovoljno zakonskih propisa koji štite potrošača.
Četvrto, danas bi svako da se nabrzinu preko noći obogati. Pogotovo su to sad vidjeli "majstori" kada nesdostaje pravih majstora pa lupaju cijene da se obogate u roku 2 godine.

Mislim da svako od nas ima napretek iskustava sa majstorima. Da svako od nas napiše po barem jedno svoje iskustvo sa majstorlukom, tema bi zakucala.
BJB
Posts: 4523
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#25 Re: Greske majstora pri majstorisanju, kako spriječiti ili kako liječiti?

Post by BJB »

dobar osjecaj wrote:Danas je jako teško naći kvalitetnog radnika u bilo kom segmentu ljudskog rada. Jednako teško je naći i odgovornu i poštenu osobu.
Kad si žensko i dogovaraš radove s majstorima to nažalost svuda, ne samo u BiH, donosi posebnu vrstu problema.
:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: 100% se slazem..
Ali mene je ovaj izivcirao jer ima 30 godina iskustva, precizan i pedantan, pokazala mu i rekla odakle da krene i uprska stvar a nec3 da ispravi. Nje mogao zapamtiti, i a mobitel ima, mogao je uslikati pa gledati u sliku.
U našim prilikama kad teško da uopšte nađemo ikakvog majstora i nekako skupimo novac i izdvojimo vrijeme za tako krupne radove u prostoru u kojem i živimo, teško da imamo puno izbora i mogućnosti da dobijemo kvalitetnu, pouzdanu i brzu uslugu.

Jedina dobra iskustva s majstorima imam u specifičnom okruženju šire porodice i njihovih prijatelja koji su jedni drugima pristajali pomoći oko različitih građevinskih usluga, pa sam im se i ja priklonila da iskoristim da mi pomognu dok su jos zivi. To su stariji ljudi koji imaju specificne zanate iz prosle drzave i koji su naucili raditi po standardima. Ostalo sve sa slobodnog trzista je bilo uglavnom ziva patnja na koju imam svakodnevne podsjetnike u iskrivljenim plocicama, oborenoj kazaljci na bojleru i raznim drugim glupostima o kojima ne zelim ni da razmisljam.

I sa ovim se u potpunosti slazem.. Za ova dva mjeseca koliko renoviramo kuhinju i kupatilo, jedini majstor na kojeg nemam nista do rijeci hvale je elektricar koji je penzionisan, a radio je i kao profesor el.tehnicarima u sr.skoli..On je popravio greske prvog elektricara, sredio poprilicno razvodn7 kutiju, pedantno i bez greske odradio svoj posao..Ja pokrila najlonom pod i zalijepila za zid jer je morao stemati zid da provuce uticnicu na balkon (mali stan, priz3mlje pa planiram susilicu izbaciti na balkon :-) i on kralj navlaci preko ugla da s3 ne upraši..Uzeo usisivac dok sam ja izasla na balk9n da pocistim ono sto je probio i usisava. Naprosto me bilo stid koliko je covjek pazlj8v..Njega je bukvalno bilo stid zacijeniti svoj savrseno urađen posao, i kad je promijenio razvodnu kutiju uhodniku, i rekao koliko mu je dovoljno za sedam sati na merdevinama, platila sam mu duplo od onoga sto je radio..
I kasnije kad je dolazio da napravi utikac na el.sparetu ( koji je bio na balkonu 21 dan dok smo renovirali kuhinju), utikac za napu i Delimano cesmu- iako je rekao da nece nista uzeti, ja sam insistirala da mu platim i platila.. On je jedini posteno, savjesno i dobro uradio svoj posao i zasluzio svaki dinar koji sam mu dala.
Post Reply