Grčka, ljetovanje?

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

User avatar
Nadinka
Posts: 2143
Joined: 01/02/2010 13:17

#1 Grčka, ljetovanje?

Post by Nadinka »

Iako vec psotoji nekoliko tema o ljetovanju, ja cu pokrenuti zasebnu jer me zanima bas ova konkretna lokacija. da li je neko ljetovao u Grckoj? Koji otok preporucujete? Kakvu kombinaciju? Agencijski ili privatni aranzman?

Za pocetak, da napisem sta bih ja (nemam bas predstavu o Grckoj obali i tim turistickim mjestima)..ako postoji nesto slicno Hvaru u smislu,znaci da nisu kilometarske plaze sa hotelskim kompelksima,nego manje, prirodnije, da je gradic sa nekim zanimljivim ulicicama, restoranima, kaficima, da se ima gdje svrljat, a ne samo lezati na plazi...
Svi prijedlozi dobrodosli!
Gospoda Ministarka
Posts: 4111
Joined: 04/07/2009 12:46

#2 Re: Grčka, ljetovanje?

Post by Gospoda Ministarka »

Nadinka wrote:Iako vec psotoji nekoliko tema o ljetovanju, ja cu pokrenuti zasebnu jer me zanima bas ova konkretna lokacija. da li je neko ljetovao u Grckoj? Koji otok preporucujete? Kakvu kombinaciju? Agencijski ili privatni aranzman?

Za pocetak, da napisem sta bih ja (nemam bas predstavu o Grckoj obali i tim turistickim mjestima)..ako postoji nesto slicno Hvaru u smislu,znaci da nisu kilometarske plaze sa hotelskim kompelksima,nego manje, prirodnije, da je gradic sa nekim zanimljivim ulicicama, restoranima, kaficima, da se ima gdje svrljat, a ne samo lezati na plazi...
Svi prijedlozi dobrodosli!
Mogle smo skupa :-D Salim se.
Evo ovako, posto je to meni jedna od opcija za ljetovanje ovo su informacije koje ja imam za Sarajevo- Thasos (koji je nama najblizi) Sarajevo-Bijelo Polje-Skoplje-Demir Kapija-Agios Athanasios-Thasos cca 10h voznje i rezervoar goriva, cestarina nema osim cini mi se u Makedoniji ali je to simbolicnih 2-3€ Cijene smjestaja su smijesne. Mozes uzeti od Kontiki-a iz Beograda za HB 10 dana ces platiti 250€.
bumboo
Posts: 269
Joined: 15/01/2010 23:47

#3 Re: Grčka, ljetovanje?

Post by bumboo »

I mene zanima Grčka, ali avionom. Ne da mi se peglati s autom s malim djetetom... Ove godine izgleda nijedna agencija iz Sarajeva to ne nudi??!! Šteta... Ima samo iz Ljubljane (pravo povoljno) i nešto malo iz Zagreba. Bio je prije par godina charter iz Sarajeva za Rhodos i nije bilo preskupo, a čula sam da je extra.
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#4 Re: Grčka, ljetovanje?

Post by Tranquilizer »

...pratim :D
User avatar
x generation
Posts: 247
Joined: 02/07/2008 02:13
Location: Athens

#5 Re: Grčka, ljetovanje?

Post by x generation »

Kod mene :mrgreen: :run:
Salonski Kriticar
Posts: 227
Joined: 01/07/2010 16:49

#6 Re: Grčka, ljetovanje?

Post by Salonski Kriticar »

Najpovoljniji aranzmani za Grcku su preko beogradskih agencija. Oni zakupljuju velike kapacitete tamo pa dobijaju dobre cijene, a platezna moc stanovnistva je dosta niza nego u Hrvatskoj i Sloveniji, sto takodje igra ulogu u formiranju cijena. Sa druge strane, carter letovi su iz Beograda, sto bas nije prakticno nama iz Sarajeva.

Jonska ostrva (Krf, Kefalonija itd.) su dosta slicna jadranskoj obali i po prirodnim osobinama i po arhitekturi. Naime, kao i ova strana Jadranskog mora, jonska ostrva su bila pod mletackom vlasti koja je gradila gradove i poticala sadnju maslina. More je ugodno i cisto. Treba paziti prilikom odabira mjesta za odmor, jer se ona dijele na ona za porodicni odmor, mjesta za zabavu i mjesta gdje divljaju mladi Englezi. Tamo bude Sodoma&Gomora. :)

Egejska ostrva su druga prica. Skuplja su od jonskih, ali i puno ponznatija. Takodje treba paziti kojem turizmu gravitiraju da se ne bi zatekli u party ludnici sa dvoje male djece, recimo. :)

Sto se tice turistickih agencija, od beogradskih treba provjeriti Kontiki i Jolly Tours. To su najvece, ali ima i dosta manjih. Zagrebacki General-turist ima aranzmane za Grcku, ali mislim da su dosta skuplji.
User avatar
Šef
Posts: 1275
Joined: 05/11/2010 18:19
Location: retroseksualac

#7 Re: Grčka, ljetovanje?

Post by Šef »

Salonski Kriticar wrote:Najpovoljniji aranzmani za Grcku su preko beogradskih agencija. Oni zakupljuju velike kapacitete tamo pa dobijaju dobre cijene, a platezna moc stanovnistva je dosta niza nego u Hrvatskoj i Sloveniji, sto takodje igra ulogu u formiranju cijena. Sa druge strane, carter letovi su iz Beograda, sto bas nije prakticno nama iz Sarajeva.

Jonska ostrva (Krf, Kefalonija itd.) su dosta slicna jadranskoj obali i po prirodnim osobinama i po arhitekturi. Naime, kao i ova strana Jadranskog mora, jonska ostrva su bila pod mletackom vlasti koja je gradila gradove i poticala sadnju maslina. More je ugodno i cisto. Treba paziti prilikom odabira mjesta za odmor, jer se ona dijele na ona za porodicni odmor, mjesta za zabavu i mjesta gdje divljaju mladi Englezi. Tamo bude Sodoma&Gomora. :)

Egejska ostrva su druga prica. Skuplja su od jonskih, ali i puno ponznatija. Takodje treba paziti kojem turizmu gravitiraju da se ne bi zatekli u party ludnici sa dvoje male djece, recimo. :)

Sto se tice turistickih agencija, od beogradskih treba provjeriti Kontiki i Jolly Tours. To su najvece, ali ima i dosta manjih. Zagrebacki General-turist ima aranzmane za Grcku, ali mislim da su dosta skuplji.
Zakintos. :thumbup:
User avatar
Caya_Calesta
Posts: 20
Joined: 09/06/2011 14:38
Location: Tamo gdje vi niste!

#8 Re: Grčka, ljetovanje?

Post by Caya_Calesta »

Prosle godine sam bila u Grckoj,otok Creeta.Prelijep otok,plaze iz snova,provod mozete naci i u najmanjem gradu. Ja sam bila u Agios Nikolausu,Heraklionu,ELundi i cuvena destinacija za engleze Hersonisos. Nisam kompetentna da kazem koji je smjestaj bolji jer sam ja isla kod prijatelja,ali mislim da bi bolje prosli sa nekim aranzmanom nego da idete privatno.
Strasno je skupo,pogotovo alkohol.
Inace preporucujem svima koji imaju priliku da odu i poshjete tu zemlju,a za one dubljeg djepa i kojima nije zapo potrosit para preporucujem otok Mikonos i Santorini ... :D
User avatar
x generation
Posts: 247
Joined: 02/07/2008 02:13
Location: Athens

#9 Re: Grčka, ljetovanje?

Post by x generation »

Koliko dana mislite provesti u Grckoj , na koji nacin dolazite ( avion , auto ...) , i o kojoj generaciji se radi (ako smijem da pitam ) ? Tek tada vam mogu neke konkretne stvari preporuciti.
User avatar
Nadinka
Posts: 2143
Joined: 01/02/2010 13:17

#10 Re: Grčka, ljetovanje?

Post by Nadinka »

Eh hvala svima na odgovorima.
Konkretno, dvoje nas je, godine tridesetak, tip odmora: kafenisanje, malo plaze, malo svrljanja, navece vecerica i fini barovi-klubovi za par vina :)
Razmatramo verziju u samostalnom aranzmanu ili preko neke srbijanske agencije.
Planiramo polovinom jula odmor.

Eh sad, malo sma gledala juce opise otoka, http://www.gdestinacija.com/destinacije ... grcka.html i ne znam ni sama gdje bismo :) Santorini me bas privlaci, ali on jedino znaci avionom ito u samostalnoj reziji jer nemaju ih ni Srbi u ponudi iza 2.07., Hrvati imaju,ali su skupi naravno.

Gledala sam i taj Tasos i Zakintos i stvarno nemam pojma kud :)
bigboy79
Posts: 40
Joined: 05/07/2009 20:46

#11 Re: Grčka, ljetovanje?

Post by bigboy79 »

Ako zelis ljetovanje na smetljistu pravac grcka.Zemlja je zatrpana smecem na svakom koraku http://www.youtube.com/watch?v=puY8AaSK ... re=related.Sve puno imigranata iz arapskih zemalja i albanaca.Cjene su im se dosta povecale zadnjih godinu dana zbog povecanja poreza.Ja sam svaki mjesec poslovno u grckoj ali odmor ovdje ne bih da mi placaju.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#12 Re: Grčka, ljetovanje?

Post by respo »

kako god okrenes nemoj ici preko agencija idi privatni aranzman prvo sto ce ti biti bolje drugo jeftinije ces proci
User avatar
x generation
Posts: 247
Joined: 02/07/2008 02:13
Location: Athens

#13 Re: Grčka, ljetovanje?

Post by x generation »

@ nadinka mogao bih vam xxx sati pricati gdje da idete i sto da posjetite . Grcka ima toliko toga za ponuditi . Sjeverni dio pokusajte izbjeci (dio Makedonije )-jedino vrijedno spomena je Solun , i pojedina mjesta na Chalkidikiju ( poluotoku ) , i za krscane vjerski dio Agio Oros-Atos ili Sveta Gora .
Ako se odlucite ici sopstvenim prevozom najbolja kombinacija je Atina ,Korint i neki od otoka.Turisticko razgledanje Atine ,i okoline , jedino je pitanje za koji otok da se odlucite . Termin u kojem imate namjeru doci je relativno dobar , jer nema jos one velike najezde talijana , engleza , nizozemaca. Jonski dio otoka najvise posjecuju talijani , ukoliko se odlucite za taj dio moja preporuka su vam Krf , Kefalonija , Lefkada i Zakynthos ( po meni najvise vam moze ponuditi Krf ,iako su Kefalonija i Lefkada prelijepi , Zakynthos je vise za mlade kojima je plafon ekskurzija par pica ,i muzika )

Ako vam nije zao novca onda trajektom na neki od egejskih otoka ( Mykonos , Santorini ili Naxos -najvise vam provoda , zabave moze pruziti Mykonos , pa Santorini . To su otoci koji su poznati kao centar zabave i provoda u Grckoj , opcenito za mladju populaciju kako u Grckoj tako i internacionalno - ali u sezoni su cijene uistinu velike )

U slucaju da se odlucite posjetiti Krit birajte neku vise mirniju varijantu i drzite se sjevernog dijela otoka sa bazom u Chani-ji ili Rethymno-u .Hersonissos,Stalija pokusajte izbjeci.Vrijedno preporuke je Knossos,Samarijski kanjon,Balos beach , Elafonisi beach u blizini Chani-je , Agios Nikolaos , Vai skroz na istoku , te Matalu na jugu . 8 mjesec je jako los za posjetu Kritu jer puse jak vjetar , i na sjevernom dijelu otoka dize jako velike valove (najcesce zapadni dio otoka ) , i cesto bude dignuta crvena zastava za kupanje.

Ipak mislim da vam je Krf najblizi ( i da vam za nesto manje novca moze pruziti dosta ) ,medjutim ukoliko ste s novcem i vremenom mozete napraviti jako dobru kombinaciju. Ukoliko imate jos kakvih pitanja stojim vam na rasploganju.
I naravno neka vam uvijek privatni aranzman bude ispred agencijskih.

@ bigboy79 na vasu konstataciju se samo mogu nasmijati , i na klip od prije vise od dvije godine.Ne kazem niti tvrdim da Grcka nema problema sa smecem, otpadom , medjutim nista manje ili vise od drugi zemalja,narocito ukoliko se desi strajk (sto je u zadnje vrijeme s obzirom na okolnosti cesca pojava ) ,ne znam sto bih ste rekli samo na juzni dio Italije i Napulj koji je doslovno bio zatrpan u smecu.Ne tvrdim da su grci extra odgovorni ili preosvjesteni ekoloski ,medjutim tone i tone otpada svake godine stignu iz pravca Albanije prema Jonskom dijelu mora.
User avatar
ima´l_zime_Marinko
Posts: 116
Joined: 28/05/2010 13:28
Location: Sarajevo

#14 Re: Grčka, ljetovanje?

Post by ima´l_zime_Marinko »

:mrgreen:
User avatar
LieToMe
Posts: 1300
Joined: 21/02/2011 11:07
Location: ...tamo gdje je sve po mom...

#15 Re: Grčka, ljetovanje?

Post by LieToMe »

Bila sam u Grčkoj, obišla Atinu i još par manjih gradova i bila na Kritu... ne mogu tačno da odredim gdje mi je ljepše bilo. Dragi je nekad davno bio na Santoriniju i kaže da je nešto najljepše što je obišao. Tako da smo se dogovorili, ako ove godine ne odemo onda sljedeće definitivno :D

Image

Image

Image
mig
Posts: 6934
Joined: 18/05/2010 10:37

#16 Re: Grčka, ljetovanje?

Post by mig »

.
Last edited by mig on 24/02/2012 20:17, edited 1 time in total.
♥ Julianna ♥
Posts: 8314
Joined: 19/06/2008 16:43
Location: U koži krokodila

#17 Re: Grčka, ljetovanje?

Post by ♥ Julianna ♥ »

Na kojem otoku su plaže najljepše?
User avatar
LieToMe
Posts: 1300
Joined: 21/02/2011 11:07
Location: ...tamo gdje je sve po mom...

#18 Re: Grčka, ljetovanje?

Post by LieToMe »

♥ Julianna ♥ wrote:Na kojem otoku su plaže najljepše?
Ja sam obišla od Španije, Francuske, Italije, Grče pa do bivše Juge ali sa sigurnošću (što se mene tiče) najbolje more i najbolje plaže defitinivno Hrvatska, naročito ako imaš priliku da odeš na otok (oni su u principu skuplji) defitivno Hvar, Brač... Pelješac je isto predivan.
Što se tiče Grčke, turistički je lijepo otići vidjeti, ja se nisam nigdje dugo zadržavala, Atina mi se učinila strašno prljavom, ali ima se šta vidjeti. Krit je isto super (ako voliš pješćane plaže), more prljavo jer su plaže pjeskovite, pa ako je more malo uzburkanije, onda i nije neki užitak kupati se u moru, srećom, svaki hotel ima bazene.
User avatar
x generation
Posts: 247
Joined: 02/07/2008 02:13
Location: Athens

#19 Re: Grčka, ljetovanje?

Post by x generation »

♥ Julianna ♥ wrote:Na kojem otoku su plaže najljepše?
Tesko mi se odluciti ,ali iz iskustva , i stvar ukusa Balos ,Elafonisi i Vai na Kritu (prica je da je ako se ne varam na plazi Elafonisi lady Diana zacela sina :) ) , Sarakiniko na Elafonisosu ,Naxos ima par interesantnih plaza kao i Kefalonija i Lefkada.
♥ Julianna ♥
Posts: 8314
Joined: 19/06/2008 16:43
Location: U koži krokodila

#20 Re: Grčka, ljetovanje?

Post by ♥ Julianna ♥ »

LieToMe wrote:
♥ Julianna ♥ wrote:Na kojem otoku su plaže najljepše?
Ja sam obišla od Španije, Francuske, Italije, Grče pa do bivše Juge ali sa sigurnošću (što se mene tiče) najbolje more i najbolje plaže defitinivno Hrvatska, naročito ako imaš priliku da odeš na otok (oni su u principu skuplji) defitivno Hvar, Brač... Pelješac je isto predivan.
Što se tiče Grčke, turistički je lijepo otići vidjeti, ja se nisam nigdje dugo zadržavala, Atina mi se učinila strašno prljavom, ali ima se šta vidjeti. Krit je isto super (ako voliš pješćane plaže), more prljavo jer su plaže pjeskovite, pa ako je more malo uzburkanije, onda i nije neki užitak kupati se u moru, srećom, svaki hotel ima bazene.
Slažem se za Jadran , more nije more bez Jadrana. :)
x generation wrote:
♥ Julianna ♥ wrote:Na kojem otoku su plaže najljepše?
Tesko mi se odluciti ,ali iz iskustva , i stvar ukusa Balos ,Elafonisi i Vai na Kritu (prica je da je ako se ne varam na plazi Elafonisi lady Diana zacela sina :) ) , Sarakoniko na Elafonisosu ,Naxos ima par interesantnih plaza kao i Kefalonija i Lefkada.
Hvala :)
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#21 Re: Grčka, ljetovanje?

Post by Tranquilizer »

Da li je neko bio na Sithoniji, to je kao poluotok ispod Soluna...navodno tamo je najljepše i najjeftinije :D
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#22 Re: Grčka, ljetovanje?

Post by alica.k »

♥ Julianna ♥ wrote:Na kojem otoku su plaže najljepše?
kad smo mi razmatrali na godisnji u grcku, prijateljica koja zivi tamo kaze da je otok Milos (ciklade) najljepsi otok sa najljepsim plazama...nije toliko razvikan (tad bio..ne znam za sad) kao ovi ostali pa se mora u vlastitom aranzmanu ici...
sjecam se da su mi slike genijalno izgledale...
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#23 Re: Grčka, ljetovanje?

Post by Cholina_Lokica »

Šef wrote:Zakintos. :thumbup:
:thumbup:
User avatar
x generation
Posts: 247
Joined: 02/07/2008 02:13
Location: Athens

#24 Re: Grčka, ljetovanje?

Post by x generation »

@Nadinka ovako vam je na Mykonos-u :mrgreen:

User avatar
Nadinka
Posts: 2143
Joined: 01/02/2010 13:17

#25 Re: Grčka, ljetovanje?

Post by Nadinka »

Drago mi je da se tema ovako rasirila, al jos nemam pojma gdje cemo :) pa smao vi pisite i kacite slike :)
meni je isto taj santorini zelja kad pogledam ove plavo bijele lsike i zalazak sunca, a najbolje bimozda bilo neku kombiinaciju 5 dana na jednom otoku 5 na drugom :) kolko je to moguce?
Post Reply