Grci i Grčka

User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#26 Re: Grci i Grčka

Post by Vitezanin »

Žao mi je što nemamo intezivnije diplomatske odnose s Grčkom: iako je zemlja ekonomski ograničen faktor u EU, Grčka ipak uživa priličan utjecaj koji prevazilazi njihove ekonomske kapacitete. Možda zbog toga što su izgradili imidž stare civilizacije, možda zbog razgranate diplomatske mreže i ogromne dijaspore, možda i zbog geo pozicije koja je strateški ipak bitna, ne znam.

Nije Grčka nikakva jadna zemljica (kako i sami nekada prikazuju), ali od krize iz 2008. se nikada nisu do kraja oporavili i već ih je sada više novopridošlih EU članica prestiglo po pitanju ekonomskog razvoja (tako pokazuju različiti makroekonomski pokazatelji).

Jedan značajan dio ljudi ovdje vjerojatno naše odnose s Grčkom temelji na onome što su radili njihovi navijači na tekmama, njihovim dobrovoljcima u ratu,ali... Ne možemo tako gledati na odnose među zemljama i nismo se baš pokazali dobrima u izgradnji snažnijih političkih veza s Grcima.

E sad, kakvi su Grci? Moj je dojam da su, u odnosu na nas, ipak više hardcore. Također, dijelim iskustva ekipe iznad, jako su ljubazni i otvoreni bili na susretima. Dijelimo toliko toga, ali Grci su više nekakak kombo Balkan + Bliski istok + Italija: mi nismo baš to. Da, jesmo slični, ali Grci su više južnjaci što se vidi kroz totalni spontanitet, haos u prometu (koji kod nas ne postoji u toliko mjeri), generalno veća razina "I don't care, I don't give a fuck" odnosa prema stvarima generalno. Oni i Turci su mi u 5 grama, toliko su slični i toliko toga dijele, a neće ni jedni ni drugi to priznati. Da nema religije ja ne bih znao napraviti razliku između njih.

Mene je također šokiralo koliko su glasni: mi smo također glasni, ali imamo kočnice koje Grci ne poznaju pa ne znaš je li se svađaju ili su samo sretni.

Po pitanju vanjske politike, dojma sam da je Grčka veoma pragmatična po tom pitanju i da nema puno talasanja. Tu su, u EU i NATO (iako ne nužno jake volje i za jednim i za drugim), ali interes je interes.
Post Reply