Grci i Grčka

User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#1 Grci i Grčka

Post by sehohari »

Pozdrav svima...

Otvaram ovu temu zbog nekog interesovanja prema Grčkoj, jer do dana današnjeg nisam baš skontao tu zemlju.

Na zapadu se često spominje kao kolijevka demokratije i zapadnih vrijednosti, ali je sa druge strane u geografskom smislu dio balkana. Da li je Grčka u stvari samo zemlja sa istim balkanskim mentalitetom, sa prenapuhanom pričom, ili je stvarno malo drugačija od ostalih?
Znam npr. da uticaj crkve nije ništa manji nego u Srbiji.

Da li je mržnja između Grka i Turaka slična onoj između bh. naroda (možda na Kipru?).
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#2 Re: Grci i Grčka

Post by Nierika »

Ne znam ali pratim temu. :D
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#3 Re: Grci i Grčka

Post by sehohari »

Nierika wrote: 17/05/2022 00:31 Ne znam ali pratim temu. :D
Ipak nešto.

Stvarno me iznenađuje to što imamo mali milion tema o ljetovanju u Grčkoj, a nijednu političku.
Inače je npr. interesantno da svi znamo nešto o Turskoj, Albaniji i tkd, a Grčka nam je baš terra incognita...
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#4 Re: Grci i Grčka

Post by TDK-90 »

Takodjer se smatraju nebeskim posebnim narodom, Kipar se desio poslije neke vrste Gazimestana kada su donesene odluke o ponovnoj uspostavi "grckog carstva"
mistek
Posts: 3390
Joined: 23/05/2010 15:16

#5 Re: Grci i Grčka

Post by mistek »

Po meni, Grci nisu klasični Balkanci, kao svi mi sjeverno, uključujući Bugare :D Imaju neke elemente toga u sebi, ali nedovoljno da bismo rekli da su najbliži nama. Imaju i nešto maloazijsko, ali opet ne previše. Ali, meni su oni nekako klasični južnjaci, puni emocija, naboja, vrlo specifični, a ipak strašno topli.

Odnos s Turcima je manje-više kao naši odnosi ovdje, samo što su fino odvojeni i što manje imaju utjecaja jedni na druge, pa to izgleda ljepše i nema frke. Ali u suštini, d aje nešto stani-pani, zubima bi se klali :D Mislim da je i na Kipru slično, status quo koji su svi prihvatili i naučili živjeti s tim, a objektivno mržnja postoji.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#6 Re: Grci i Grčka

Post by sehohari »

mistek wrote: 17/05/2022 00:41 Po meni, Grci nisu klasični Balkanci, kao svi mi sjeverno, uključujući Bugare :D Imaju neke elemente toga u sebi, ali nedovoljno da bismo rekli da su najbliži nama. Imaju i nešto maloazijsko, ali opet ne previše. Ali, meni su oni nekako klasični južnjaci, puni emocija, naboja, vrlo specifični, a ipak strašno topli.

Odnos s Turcima je manje-više kao naši odnosi ovdje, samo što su fino odvojeni i što manje imaju utjecaja jedni na druge, pa to izgleda ljepše i nema frke. Ali u suštini, d aje nešto stani-pani, zubima bi se klali :D Mislim da je i na Kipru slično, status quo koji su svi prihvatili i naučili živjeti s tim, a objektivno mržnja postoji.
Za nekog Nijemca smo i mi puni emocija :mrgreen:
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#7 Re: Grci i Grčka

Post by Nierika »

sehohari wrote: 17/05/2022 00:38
Nierika wrote: 17/05/2022 00:31 Ne znam ali pratim temu. :D
Ipak nešto.

Stvarno me iznenađuje to što imamo mali milion tema o ljetovanju u Grčkoj, a nijednu političku.
Inače je npr. interesantno da svi znamo nešto o Turskoj, Albaniji i tkd, a Grčka nam je baš terra incognita...
Mene podsjeća i na mitove, historiju i teatar. O grčkoj politici malo znam, korisna tema. :D
Hendrix
Posts: 4110
Joined: 27/02/2004 00:00

#8 Re: Grci i Grčka

Post by Hendrix »

Ja sam igrom slucaja radio 2 godine u grckoj firmi (ne u Grckoj nego vani) sa jedno 10-15 grka iz svih dijelova Grcke. Zakljucak je da su Balkanci 100%, znaci ono bilo je natjecanje ko ima goreg ministra ili skandal izmedju mene i njih... i tu smo negdje vjeruj. Smijesno je bilo kada ja citam vijest iz Bosne a oni imaju primjer iz Grcke bukvalno isti ili gori... i tako svaki dan. Zajebancija i mentalitet je apsolutno na nivou naseg, super su raja i osjecao sam se ko da s nasim ljudima radim citavo vrijeme. Uglavnom im je dijaspora nacionalno nabrijana, slicno kao i kod nas. Jedan lik je dosao iz Australije, nikad nije zivio u Grckoj i non stop je srao o Makedoniji nesto. A ja im ajvar makedonski donosio... svi jedu osim njega, jbg dijaspora patriotizam ovo ono.

Imaju ljudi istoriju definitivno i nekada su bili kolijevka civilizacije ali to je bilo hiljadama godina prije... danas su ustajalo leglo birokratije i zaostalog javnog mnijenja koje manipulisu standardni korumpirani izrodi u politici. Slicno kao i kod nas ako radis u drzavnoj sluzbi sredjen si do kraja zivota, dosta su kivni na Svabe sto su im sve pokupovali kad su bankrotirali. S Turcima ono, ne vole se to je jasno ali imaju toliko turskih rijeci u jeziku da se vidi uticaj kao i kod nas.

Crkva im je zaostala naravno i lider je nacionalizma, dosta ih vjeruje u Ruse kao bracu iako su ih Rusi zajebali kad god su mogli. Ali to je ta vjerska nota koja ih drzi. Imaju problem i s Bugarima, ne vole se bas... ma ono slicno sranje ko i svugdje na Balkanu. Niko nikog ne moze i zivotari se.

Kiprane ne mogu smisliti, oni su grcima nesto kao nama Sandzaklije... taj nekakav odnos imaju. Bio je jedan lik s Kipra i primjetio sam da nije bas u odnosima s njima, vise su raja sa mnom bili nego s njim.

S dosta njih sam i danas u kontaktu i fakat ono mogu reci super raja i da ko god ode tamo bi se osjecao kao kod kuce sto se mentaliteta tice. Najglasniji narod na svijetu ubjedljivo, dakle njihove rasprave su toliko glasne da ti antifon treba. Mislio sam da su Talijani i Arapi najglasniji... ma kakvi. Grci ubjedljivo vode... i veoma su temperamentni. Direktor uleti u kancelariju nesta se dere na lika, on na njega... uzme papire baci na pod... meni bila prva sedmica kontam gdje sam doso u pm. Za pola sata odose na kafu ko da se nista nije desilo. :D Kad se naviknes skontas da jednostavno tako ferceraju.

I za kraj, svakodnevna komedija kada govore nekome svoje ime na telefon... njihova luda prezimena pogotovo su nemoguca za objasniti nekome ko nije navikao. To je bio show. Znaci plako sam svaki dan i svi cekaju da neko speluje ime na telefon.... Papamitropoulousitis...ili tome slicno ... to je totalna komedija. :lol:
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#9 Re: Grci i Grčka

Post by Nierika »

Hendrix wrote: 17/05/2022 01:23 Uglavnom im je dijaspora nacionalno nabrijana, slicno kao i kod nas.
Zar je naša dijaspora nacionalno nabrijana? :D Ja sam više mislila obratno. Ne znam, nek se izjasne. :D
Hendrix
Posts: 4110
Joined: 27/02/2004 00:00

#10 Re: Grci i Grčka

Post by Hendrix »

Nierika wrote: 17/05/2022 02:54
Hendrix wrote: 17/05/2022 01:23 Uglavnom im je dijaspora nacionalno nabrijana, slicno kao i kod nas.
Zar je naša dijaspora nacionalno nabrijana? :D Ja sam više mislila obratno. Ne znam, nek se izjasne. :D
Pa ono najvece su patriote koji su zbrisali pocetkom rata i seru non stop o novom ratu. Tako i kod njih isto likovi koji Makedoniju ocima nikada nisu vidjeli samo seru o njoj i traze da se vrati Grckoj... i tome slicno. Ovaj lik je bas bio ofiran oko politike a ovi ostali koji su rodjeni i citav zivot zive u Grckoj pun im klinac te teme i da im je da zarade nesto para jer su 2008 toliko grohnuli bili i svi redom ostali bez posla godinama.
User avatar
ledeni_caj
Posts: 2827
Joined: 14/01/2011 18:21

#11 Re: Grci i Grčka

Post by ledeni_caj »

Balkanci 300%. Korupcija, nepotizam, citav paket. :D Sto Hendrix kaze za svaku glupost kod nas oni mogu navesti neku slicnu glupost kod njih.

Asfaltirali ulicu kod jaranice u Atini i stavili im odvode, ali na pogresnoj strani, kontra pada ceste. :lol: :lol: :lol: Padne kisa poplava im u kuci, 3 puta gore nego prije "popravke". :D
Upale se pravo na spomen Makedonije, histerija prava, dosta smireniji recimo kad se Turska kurci njima. :D

Trose retardirano puno para na vjencanja, doslovno granici sa debilizmom koliko to kosta.
Hakiz
Posts: 40518
Joined: 30/07/2015 20:01

#12 Re: Grci i Grčka

Post by Hakiz »

Hendrix wrote: 17/05/2022 01:23
...ali imaju toliko turskih rijeci u jeziku da se vidi uticaj kao i kod nas...
Valjda Turci imaju kod sebe grčke riječi?

Zezam se, aluzija na filmove "My big fat Greek wedding" :-D
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#13 Re: Grci i Grčka

Post by zlajaBHF »

Kad se pomijesa juznjacki primitivizam i mrznja prema drugima (muslimani), onda je to jedan veoma ruzan koktel.



Jedan prijatelj mi je nedavno isao u Grcku poslovno. Radi za veliku firmu, i ima odgovoran posao.
Kad se vratio kuci, tip iz Grcke mu nazvao firmu, razgovarao sa sefom mog prijatelja, i rekao mu....." Pa onaj sto nam je dolazio u posjetu je musliman?! " :-)
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#14 Re: Grci i Grčka

Post by Nierika »

Hendrix wrote: 17/05/2022 07:33
Nierika wrote: 17/05/2022 02:54

Zar je naša dijaspora nacionalno nabrijana? :D Ja sam više mislila obratno. Ne znam, nek se izjasne. :D
Pa ono najvece su patriote koji su zbrisali pocetkom rata i seru non stop o novom ratu. Tako i kod njih isto likovi koji Makedoniju ocima nikada nisu vidjeli samo seru o njoj i traze da se vrati Grckoj... i tome slicno. Ovaj lik je bas bio ofiran oko politike a ovi ostali koji su rodjeni i citav zivot zive u Grckoj pun im klinac te teme i da im je da zarade nesto para jer su 2008 toliko grohnuli bili i svi redom ostali bez posla godinama.
Možda ima veze i sa nostalgijom kad počnu te priče. :D
User avatar
Pandakonda
Posts: 4384
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#15 Re: Grci i Grčka

Post by Pandakonda »

Najslađe zene koje sam imao priliku vidjeti su Grkinje, maslinast ten, bujne kose, krupnije oci, pa onda i jezik je jako senzualan kada pricaju bez deranja.. ih nemojte da nastavljam boga vam :D

Poroke na stranu, Grci kao tipicni juznjaci se ne razlikuju nesto puno od nas u politickom smislu. Imao sam priliku ucestvovati na par politickih seminara sa njima i doslovno su preslikane nase kopije samo sa dosta vise para radi prirodne srece (otoci, tuziram itd.) Historijski gledano dosta demokratskih postulata potice od starih Grka ali se uplitanjem religije tu malo situacija mjenja i desava se "mracniji" period, nesto slicno kao sa Islamom na bliskom istoku gdje su iz zlatnog doba propali. Generalno obican narod nema nista nuzno protiv Turaka ali postoje tu tenzije oko gluposti radi toga ko je izmislio baklavu i slicne kulturolske stvari. Vole taj mediteranski stil zivota gdje ce ispijati vino i mezu uz more satima, nesto kao slicno ko bosnjo sa kahvenisanjem :D I taj neki zlatni period ih jos uvijek drzi, i zive na racun stare slave i misle da su iznad ostalih. Da citiram jednog: sta ce meni britanac i njemac pricat o demokratiji mi je izmislili :D

Kao i ostali balkanci se pale na vjeru i drze se tog pravoslavnog bratstva osim sa makedoncima iz svima poznatih razloga :D

Imaju relativno slicne probleme kao mi, i slicno rezonovanje zasto su se desili. I njima je evropa kriva za ekonomsku situaciju, hoce sve moguce socijalne benificije i socijalnu drzavu ali da se minimalno radi. Također kao i kod nas imaju krizu da su plate javnih funkcionera bara bara sa privatnim sektorom i imali su ogromna socijalna izdavanja koja su ih na kraju i dovela na prosjacki stap. Kao i tipicni balkanac novcem naginje ka zapadu dok se kulturolski dosta razlikuje od njih i mrzi zapad jer ih ne navodno opljackao. Radeci na nekim projektima gledati svabu i šveđanina kako planiraju nesto sa grcima je show. Ovi jadni ajde da odma te neke stvari isplaniramo dok bi ovi to navecer uz kakvu hranu i vino :lol:

Sto se tice odnosa prema Bosancima stvarno me nikad niko nije toplije docekao. Kada god da sam se predstavio da sam iz Bosne obavezno sam dobio zagrljaj i otprilike znaju da smo multikulti zemlja samo eto radi religije ce imati vecu pristrasnost sa srbima jer ih Islam nekako previse podsjeca na tursku a i informacije uvijek kupe sa srpske strane, mada ne svojom voljom nego sta im se servira. Cak i u budimpesti kada sam bio u jednom grckom gyros fast foodu me zena zagrlila i dala pomfrit na racun kuce jer smo iz Bosne bili :D

Jako su principijelni i kada se nesto dogovoris onda se drze toga i jako se uvrijede ukoliko ste ih izradili ili ukoliko niste ispostovali neki dogovor. Da ne duljim, sve u svemu jako slicna kako kulturoloska tako i politicka klima, i kod njih također ima stranackih drama i gluposti kao i kod nas. Gledajući sa probosanske strane isplatilo bi se graditi dobre odnose sa njima cisto da bi izbjegli lobiranje srbije ili rusije pa da nam kasnije postavljaju blokade za nato ili EU.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#16 Re: Grci i Grčka

Post by Dope_Man »

Grcka danas je obicni Balkan (gdje racunam i Tursku), dakle nista pametniji, nista napredniji u demokratskom smislu itd.

Ta anticka Grcka koja se uzdize kao kolijevka demokratije, raznih filozofa itd.. sa danasnjom nema mnogo zajednockog osim sto dijele istu geografsku lokaciju.
Hakiz
Posts: 40518
Joined: 30/07/2015 20:01

#17 Re: Grci i Grčka

Post by Hakiz »

Dope_Man wrote: 19/05/2022 07:34 Grcka danas je obicni Balkan (gdje racunam i Tursku), dakle nista pametniji, nista napredniji u demokratskom smislu itd.

Ta anticka Grcka koja se uzdize kao kolijevka demokratije, raznih filozofa itd.. sa danasnjom nema mnogo zajednockog osim sto dijele istu geografsku lokaciju.
:thumbup:

A i ta demokratija koju su imali je slična današnjoj samo po imenu.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#18 Re: Grci i Grčka

Post by sehohari »

Zna li neko možda razliku između Grka na Kipru i Grčkoj?
Neko je rekao da su nešto kao Sandžaklije nama?
User avatar
BHDragons
Posts: 367
Joined: 18/08/2020 15:24

#19 Re: Grci i Grčka

Post by BHDragons »

Kad sam bio dole jedva sam jednom čovjeku u Nafplionu u suvenirnici objasnio odakle sam. Pošto oni Bosna izgovaraju kao "Vozna" jer se slovo B na grčkom čita kao V. I onda je bilo pitanje koja je razlika između bosanskog i srpskog i slična pitanja. A i u ostalim gradovima bilo im je drago kad su saznali da smo iz Bosne. Uglavnom su jako topli ljudi i nasmijani i veseli vazda. Znaju više riječi našeg jezika (zbog srbijanskih turista) nego engleskog koji slabo ko priča.
Nikad nisam doživio da ne mogu na zeleno proći kao pješak dok je crveno autima, osim u Atini, to je ludnica živa. Što je najgore nije bila ni gužva neka pa da se ide mic po mic, nego hladno kroz crveno auta prolaze.
A država ko država, turistička mjesta su predivna, ali kad se uđe u dijelove gdje ljudi žive to je bijeda, čini mi se i veća nego kod nas.
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#20 Re: Grci i Grčka

Post by HarTar »

Archytas, prvi grčki dron :lol: :lol: :lol:

Image
giannibelif
Posts: 1977
Joined: 28/01/2017 22:11

#21 Re: Grci i Grčka

Post by giannibelif »

Putovao dva puta puta poslom, a prošlo ljeto na medeni i imam lijepe utiske o njima. U odnosu na ostale Balkance, kod njih u temperamentu godine ne igraju ulogu, jednostavno i penzioner od sedamdeset i čovjek od trideset kao da nose istu životnu energiju i trude se da ih ne opterećuju egzistencijalna pitanja i nisam još nikog čuo da ima negativan stav o okolini, državi, stanju u državi, problemima. Vole se našaliti dobro, nasmijati, potegnuti čašicu, zasjesti u kafanu. Slabo divane strane jezike, čak bolje znaju njemački nego engleski, valjda zbog tržišta. Ja sam na aerodromu izvadio rumunski pasoš, a žena naš i dok sam čekao da žena završi kontrolu, policajac se našalio da treba da radimo na proširenju porodice dok smo tu pa da poklopimo cijeli Balkan. Prilično neposredni i otvoreni u svim prilikama i u nekim stvarima slični Turcima, ali su mnogo neposlovniji i lijeniji. Sa Turcima posao završiš na jednom broju i jednoj mail adresu, a ovamo to traje par sati ili se ganjaš do kraja radnog dana makar bila jedna informacija u igri.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7504
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#22 Re: Grci i Grčka

Post by AleksoMKD »

Odakle da pocnem? Sta da kazem kad sam pristrasan? :D

Balkanci su i to 103% samo neverovatno nadmeni jer su "starosedeoci" a svi mi ostali smo dosljaci. Gore dole su vec kolege dole napisale sve.

Najgori su ovi na severu Grcke a na jugu i na otocima su pitomiji.

Na otoku Kritu su me najnormalnije pitali kako svari u Makedoniji, zvali Makednocem i slicno. Preporucujem svakom da poseti otok.
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#23 Re: Grci i Grčka

Post by HarTar »

Grčkoj isporučena oklopna vozila tipa Marder-1A3 iz Njemačke http://v.aa.com.tr/2714685

Image
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#24 Re: Grci i Grčka

Post by HarTar »

Ubijena dva Albanca u Atini.

Bossona
Posts: 5261
Joined: 21/12/2020 03:28

#25 Re: Grci i Grčka

Post by Bossona »


:(
Post Reply