Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post Reply
User avatar
rootba
Posts: 111
Joined: 14/09/2011 12:40

#926 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by rootba »

Sarajmen wrote:Image

Uploaded with ImageShack.us

Ako misliš na ovaj detalj, ja ne znam sa sigurnošću. Eksplozija jeste , ali u smilu tvog komentara ne znam dati odgovor. U smislu mog komentara ima logika da je ovaj prije svega ''izlaz'' a djelimično i ''ulaz'' u mrežu kanala koji vode ka teritoriji pod našom kontrolom...uništen na način da je ''žrtva '' u neznanju aktivirala eksploziv postavljen iz sigurnosnih razloga .

Da mislim na taj detalj, koliko sam informisan tu je bio "bunker" koji je bio namjesten da "roka" ulicom prema pekari AS, pa su iskopali tunel ispod ceste da se ide na Hrasno brdo, mislim da i sada ima udubljenje gdje je bio tunel. Eh navodno je liku dosadilo da "roka" tom ulicom ili se napio ne znam bas.. mada mislim da se nadrogirao mada nebitno, uzeo eksploziv i ispod njega ga detonirao.Volio bih samo da znam da li je to tako bilo ili ?
Da li je iko bio na Trgu Heroja tada, bas me nesto interesuje da li je istina ili ne.
User avatar
saravara
Posts: 263
Joined: 11/02/2012 14:20

#927 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by saravara »

debeljko20 wrote:hajde rioo i pm72 pošto ste iz hrasnog ili bar znate dešavanja iz tog perioda na tom potezu a vidim jako ste upućeni i pravdoljubivi pa da nam kažete nešto o tome ko ubi vanju vuk i njenog rođaka a vode se da su poginuli od agresora? ko silova pa ubi jagodu janković? ko ubi sretena ninkovića? jovana popovića? sve su to civili a neki i djeca iz hrasnog.

batko je krvnik i koljač to svi znamo ali ima takvih i s druge strane, a ne da na njima nije zvono kao na batku, nego su vjerovatno danas uzorni građani sarajeva.
Vjerovatno znaš al nećeš da priznaš..za gore navedene ubijene ljude ili bar većinu njih još pri kraju 92 i početku 93 godine vođeni su postupci. Osuđeni su ljudi iz Armije BiH odslužili su kazne i danas se šetaju Sarajevom i drugim dijelovima svijeta. Znači u početku rata i u najgorim vremenima REPUBLIKA BOSNA I HERCEOVINA je imala sistem koji je koliko toliko funkcionisao za razliku od Grbavice i drugih okupiranih dijelova BiH..
Macaglu
Posts: 21
Joined: 18/06/2012 20:50

#928 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Macaglu »

ljudi sta bi ovo,
napisah tri ili cetiri posta medjutim nista se ne objavljuje,neznam ni gdje sam vise stao ali vidim daq je bilo burno,sa stranice 39 na 43,
posto nisam dobio odgovor za imena ja cu reci,
pokojnog Krunu su ubili oni debili sa zecijom usnom ,braca Musa i Pusa ,neznam im prava imena nego po tom nadimku nisam nikad cuo da ih neko zove grugacije,bili su vjerni pratioci Veljka Papica i svi su sa Sokoca,
citao sam neke postove koji su bili upuceni meni i kao neko vrijedjanje,neznam zasto,ako sam bio na grbavici ,ja to priznajem i ne stidim se,isto tako cijenim svakoga borca nije vazno sa koje strane iako ja licno tako ljude ne sortiram ali posto je ovdje tema otprilike takva zato kazem borca a ne covjeka jer je ove sve ipak vezano za raju koja je nosila pusku,
ja licno ljude sortiram na gradjane i seljake , na raju i papke i na dobre i lose,kao sto sam vec rekao rodjeni sam sarajlija i znam nas mentalitet ljudi i zato i necu dozvoliti da me neki isprovociraju itd..,jebiga bio je rat ljudi su ginuli sa svih strana,ko je poceo rat i ko je vise stradao ?dosta ljudi to opisuje i shvata onako kako su oni iskusili licno,po meni to nije bas najzdravije nego treba sagledati malo vecu sliku,
mi smo izbjegli sa c.vile na grbavicu krajem 92e,razmjena je bila na mostu kod bristola,stari je sredio da neka zena koja je htjela u sarajevo ,predje u nas stan a mi u njen,prelazeci preko mosta zena onako u prolazu kaze mojoj staroj ,hvala puno i sretno,sto je moja stara istim uzvratila,ali dok smo cekali u bristolu moras da das neka dokumenta i moja stara da licnu i covjek zanijemio,gdje ces ti jesi li zdrava,a meni kaze a ti mali odmah ces pusku,sta sam ja znao kakva ce biti moja sudbina,star kaze ne mi planiramo dalje imamo familiju vani,pa kaze on kako mislis izaci od tamo sa ovim imenom i prezimenom,jer moja stara je [naravno moja stara i mrzim sto moram ovako reci]muslimanka i u licnoj ime oca Alija,
znam da ce biti svakakvih komentara na ovo ali ljudi shvatite da je to bio rat,jad,glad,bijeda itd...moja stara je bila udata za mog starog i sta da se radi,mijesani brak,
jebiga i mi smo prozivjeli mnoge neugodnosti na c.vili zbog toga sto je stari otisao na grbavicu ali da nije mozda danas nebi bio ziv,sta je tu je,ja sam u pocetku kad je on otisao prozivljavao sve sto i druga sarajevska raja,jedino sto je mozda pomoglo je to kad je davao strazu na ozrenskoj nasa se zgrada vidjela odozgo i uvijek je napominjao vojsku na tim polozajima ne pucajte tamo ima moja familija i ima srpskih porodica,zasto samo srpskih ?sta bi svaki od nas rekao da je bio u toj poziciji,stari nije nacionalista i nikad nije bio ni dan danas kad mozda ima razlog jer mismo docekali kraj rata na grbavici 19 mart,mislim u 8 ujutro,raja je prelazila preko mosta bratsva i jedinstva i morali su imati dokumenta da su sa grbavice inace nisi mogao uci na istu,
sto se tice Muse i Puse,isricacu vam nesto,bilo je to 94e,mom jaranu neko iz jakne mazne kljuceve od stana dok smo igrali lopte u sali u bane surbat,i obije mu stan odnesu ja mislim stereo i video rekorder,proslo je par dana i ja svratim do staraca u zagrebacku,u zagrebackoj ulici Veljko Papic je drazo kafanu odmah pored frizerskog salona ,kafana se zvala LM po njegovoj djeci Lazar i Milica,na povratku kuci zovne me i kaze ajde dodji malo imam da te pitam nesto,uvedu me unutra sjednemo za sto a za stolom neki od najvecih baraba koje su kruzile grbavicom,alkoholicari i narkomani,kazyu oni meni koje obio stan kod tog mog jarana,ja kazem nemam pojma bio sam sa njim igrali lopte,zavrni rukave?pitam zasto jedan repetira pusku i kaze zavrni rukave,ja zavrnem a on kaze ,gdje su ubodi od igle?ama kakve igle ,sta vam je pa ja nepusim ,nepijem a kamoli crna droga ,u tom trenutku Musa onaj visociji brat ugasi mi cigaretu na plucima i kaze ,ima da saznas ko je obio stan i raspitaj se jeli neko prodaje tako nesto,
ako bog da i da ga negdje vidim,sredicemo racune,
mozda se neko pita zasto nesto nisam uradio kao vojnik ,uradio bih ja ali stara place nemoj sine,kad sam joj sve ispricao,isto tako imao sam malu sestru,i upravo sam se poceo zabavljati sa mojom sadasnjom zenom,jer ta stoka je bila spremna na sve,nije bio problem prebiti ili ubiti Musu ali sta ce poslije biti sa mojima,
inace od 94e sam se preselio kod moje djevojke jer ona je tada bila sama i zivio sam na grbavici jedan
bice jos.....
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#929 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by O'zone »

Macaglu wrote:ljudi sta bi ovo,
napisah tri ili cetiri posta medjutim nista se ne objavljuje,neznam ni gdje sam vise stao ali vidim daq je bilo burno,sa stranice 39 na 43,
posto nisam dobio odgovor za imena ja cu reci,
pokojnog Krunu su ubili oni debili sa zecijom usnom ,braca Musa i Pusa ,neznam im prava imena nego po tom nadimku nisam nikad cuo da ih neko zove grugacije,bili su vjerni pratioci Veljka Papica i svi su sa Sokoca,
citao sam neke postove koji su bili upuceni meni i kao neko vrijedjanje,neznam zasto,ako sam bio na grbavici ,ja to priznajem i ne stidim se,isto tako cijenim svakoga borca nije vazno sa koje strane iako ja licno tako ljude ne sortiram ali posto je ovdje tema otprilike takva zato kazem borca a ne covjeka jer je ove sve ipak vezano za raju koja je nosila pusku,
ja licno ljude sortiram na gradjane i seljake , na raju i papke i na dobre i lose,kao sto sam vec rekao rodjeni sam sarajlija i znam nas mentalitet ljudi i zato i necu dozvoliti da me neki isprovociraju itd..,jebiga bio je rat ljudi su ginuli sa svih strana,ko je poceo rat i ko je vise stradao ?dosta ljudi to opisuje i shvata onako kako su oni iskusili licno,po meni to nije bas najzdravije nego treba sagledati malo vecu sliku,
mi smo izbjegli sa c.vile na grbavicu krajem 92e,razmjena je bila na mostu kod bristola,stari je sredio da neka zena koja je htjela u sarajevo ,predje u nas stan a mi u njen,prelazeci preko mosta zena onako u prolazu kaze mojoj staroj ,hvala puno i sretno,sto je moja stara istim uzvratila,ali dok smo cekali u bristolu moras da das neka dokumenta i moja stara da licnu i covjek zanijemio,gdje ces ti jesi li zdrava,a meni kaze a ti mali odmah ces pusku,sta sam ja znao kakva ce biti moja sudbina,star kaze ne mi planiramo dalje imamo familiju vani,pa kaze on kako mislis izaci od tamo sa ovim imenom i prezimenom,jer moja stara je [naravno moja stara i mrzim sto moram ovako reci]muslimanka i u licnoj ime oca Alija,
znam da ce biti svakakvih komentara na ovo ali ljudi shvatite da je to bio rat,jad,glad,bijeda itd...moja stara je bila udata za mog starog i sta da se radi,mijesani brak,
jebiga i mi smo prozivjeli mnoge neugodnosti na c.vili zbog toga sto je stari otisao na grbavicu ali da nije mozda danas nebi bio ziv,sta je tu je,ja sam u pocetku kad je on otisao prozivljavao sve sto i druga sarajevska raja,jedino sto je mozda pomoglo je to kad je davao strazu na ozrenskoj nasa se zgrada vidjela odozgo i uvijek je napominjao vojsku na tim polozajima ne pucajte tamo ima moja familija i ima srpskih porodica,zasto samo srpskih ?sta bi svaki od nas rekao da je bio u toj poziciji,stari nije nacionalista i nikad nije bio ni dan danas kad mozda ima razlog jer mismo docekali kraj rata na grbavici 19 mart,mislim u 8 ujutro,raja je prelazila preko mosta bratsva i jedinstva i morali su imati dokumenta da su sa grbavice inace nisi mogao uci na istu,
sto se tice Muse i Puse,isricacu vam nesto,bilo je to 94e,mom jaranu neko iz jakne mazne kljuceve od stana dok smo igrali lopte u sali u bane surbat,i obije mu stan odnesu ja mislim stereo i video rekorder,proslo je par dana i ja svratim do staraca u zagrebacku,u zagrebackoj ulici Veljko Papic je drazo kafanu odmah pored frizerskog salona ,kafana se zvala LM po njegovoj djeci Lazar i Milica,na povratku kuci zovne me i kaze ajde dodji malo imam da te pitam nesto,uvedu me unutra sjednemo za sto a za stolom neki od najvecih baraba koje su kruzile grbavicom,alkoholicari i narkomani,kazyu oni meni koje obio stan kod tog mog jarana,ja kazem nemam pojma bio sam sa njim igrali lopte,zavrni rukave?pitam zasto jedan repetira pusku i kaze zavrni rukave,ja zavrnem a on kaze ,gdje su ubodi od igle?ama kakve igle ,sta vam je pa ja nepusim ,nepijem a kamoli crna droga ,u tom trenutku Musa onaj visociji brat ugasi mi cigaretu na plucima i kaze ,ima da saznas ko je obio stan i raspitaj se jeli neko prodaje tako nesto,
ako bog da i da ga negdje vidim,sredicemo racune,
mozda se neko pita zasto nesto nisam uradio kao vojnik ,uradio bih ja ali stara place nemoj sine,kad sam joj sve ispricao,isto tako imao sam malu sestru,i upravo sam se poceo zabavljati sa mojom sadasnjom zenom,jer ta stoka je bila spremna na sve,nije bio problem prebiti ili ubiti Musu ali sta ce poslije biti sa mojima,
inace od 94e sam se preselio kod moje djevojke jer ona je tada bila sama i zivio sam na grbavici jedan
bice jos.....
@Maca reće da si jedan dio vremena bio u Splitskoj, da nisi slučajno bio u onom stanu u prizemlju kuće kod one dvije garaže iznad koji je bio ogromi kesten tačno do zgrade gdje je bio pokojni Kruno.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#930 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by poznanik »

Ovakvih fotografija s "Grbavice" ima mali milion, i ako bismo ih sve postavili ovdje na temi, izgubila bi smisao. Dovoljno su indikativne ove koje je @Sarajmen već postavio, treba ostaviti prostor za razvoj diskusije, naravno, bez vrijeđanja i ispoljavanja sličnih niskih strasti.
User avatar
Dark Emperor
Posts: 33
Joined: 14/06/2010 15:15

#931 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Dark Emperor »

poznanik wrote:Ovakvih fotografija s "Grbavice" ima mali milion, i ako bismo ih sve postavili ovdje na temi, izgubila bi smisao. Dovoljno su indikativne ove koje je @Sarajmen već postavio, treba ostaviti prostor za razvoj diskusije, naravno, bez vrijeđanja i ispoljavanja sličnih niskih strasti.
OK, Izvinjavam se.
Ako moze admin neka izbrise moje prethodne post-ove.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#932 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by poznanik »

Dark Emperor wrote:
poznanik wrote:Ovakvih fotografija s "Grbavice" ima mali milion, i ako bismo ih sve postavili ovdje na temi, izgubila bi smisao. Dovoljno su indikativne ove koje je @Sarajmen već postavio, treba ostaviti prostor za razvoj diskusije, naravno, bez vrijeđanja i ispoljavanja sličnih niskih strasti.
OK, Izvinjavam se.
Ako moze admin neka izbrise moje prethodne post-ove.
Nisam mislio na tebe konkretno, oprosti ako si tako doživio moju primjedbu, već uopšteno mislim... previše je fotografija, sve je manje teksta, a to je bit ove teme.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#933 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by O'zone »

Nađoh ovu priču na AP-u :
The four years of war in Sarajevo have left physical and psychological scars on the residents there. Many people have tales of horror to tell. Ana Capalik, 83, a Croat, whose suburb of Grbavica was reunited

with the rest of Sarajevo this week, is one of them. Since 1992, her klix apartment was a prison, surrounded by mine fields and snipers. Her only son was killed soon after the war started. A small cross marks his grave in Ana's front garden. There was nowhere else to bury him. Last year, after months of harassment by local Serbs, Ana said she

was raped and left for dead by Serb soldiers. Only on Tuesday (19/3), when the city was finally reunited, was she able to move around freely to meet friends and neighbours.
Pokojna gospođa Ana je živjela u poluokrugloj kući na čošku Trnovske i Beogradske ulice (kuča je sad srušena i napravljena je nova velika zgrada na tom mjestu) Sina su joj ubili na kućnom pragu u pidžami jer su im lupali rano ujutro na vrata ona je stajala iza njega u hodniku i kada su pucali u njega ona se bacila na njegov tijelo vrišteći tada je imala cca 77 godina veliku grbu na leđima i probleme sa zglobovima (artritis) uvukli su je u kuću silovali i prebili te je polumrtvu u kući nakon tri dana našla je pokojna komšinica Olga, bila je u komi i kasnije kad su je prebacili u bolnicu ali se "opravila" i vratila u istu kuću gdje je ostala do iza rata kada je kćerka odvela kod sebe a kuću su prodali. Grob njenog sina se nalazio u dvorištu kuće i exshumiran je nakon rata.
Macaglu
Posts: 21
Joined: 18/06/2012 20:50

#934 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Macaglu »

O'zone wrote:
Macaglu wrote:ljudi sta bi ovo,
napisah tri ili cetiri posta medjutim nista se ne objavljuje,neznam ni gdje sam vise stao ali vidim daq je bilo burno,sa stranice 39 na 43,
posto nisam dobio odgovor za imena ja cu reci,
pokojnog Krunu su ubili oni debili sa zecijom usnom ,braca Musa i Pusa ,neznam im prava imena nego po tom nadimku nisam nikad cuo da ih neko zove grugacije,bili su vjerni pratioci Veljka Papica i svi su sa Sokoca,
citao sam neke postove koji su bili upuceni meni i kao neko vrijedjanje,neznam zasto,ako sam bio na grbavici ,ja to priznajem i ne stidim se,isto tako cijenim svakoga borca nije vazno sa koje strane iako ja licno tako ljude ne sortiram ali posto je ovdje tema otprilike takva zato kazem borca a ne covjeka jer je ove sve ipak vezano za raju koja je nosila pusku,
ja licno ljude sortiram na gradjane i seljake , na raju i papke i na dobre i lose,kao sto sam vec rekao rodjeni sam sarajlija i znam nas mentalitet ljudi i zato i necu dozvoliti da me neki isprovociraju itd..,jebiga bio je rat ljudi su ginuli sa svih strana,ko je poceo rat i ko je vise stradao ?dosta ljudi to opisuje i shvata onako kako su oni iskusili licno,po meni to nije bas najzdravije nego treba sagledati malo vecu sliku,
mi smo izbjegli sa c.vile na grbavicu krajem 92e,razmjena je bila na mostu kod bristola,stari je sredio da neka zena koja je htjela u sarajevo ,predje u nas stan a mi u njen,prelazeci preko mosta zena onako u prolazu kaze mojoj staroj ,hvala puno i sretno,sto je moja stara istim uzvratila,ali dok smo cekali u bristolu moras da das neka dokumenta i moja stara da licnu i covjek zanijemio,gdje ces ti jesi li zdrava,a meni kaze a ti mali odmah ces pusku,sta sam ja znao kakva ce biti moja sudbina,star kaze ne mi planiramo dalje imamo familiju vani,pa kaze on kako mislis izaci od tamo sa ovim imenom i prezimenom,jer moja stara je [naravno moja stara i mrzim sto moram ovako reci]muslimanka i u licnoj ime oca Alija,
znam da ce biti svakakvih komentara na ovo ali ljudi shvatite da je to bio rat,jad,glad,bijeda itd...moja stara je bila udata za mog starog i sta da se radi,mijesani brak,
jebiga i mi smo prozivjeli mnoge neugodnosti na c.vili zbog toga sto je stari otisao na grbavicu ali da nije mozda danas nebi bio ziv,sta je tu je,ja sam u pocetku kad je on otisao prozivljavao sve sto i druga sarajevska raja,jedino sto je mozda pomoglo je to kad je davao strazu na ozrenskoj nasa se zgrada vidjela odozgo i uvijek je napominjao vojsku na tim polozajima ne pucajte tamo ima moja familija i ima srpskih porodica,zasto samo srpskih ?sta bi svaki od nas rekao da je bio u toj poziciji,stari nije nacionalista i nikad nije bio ni dan danas kad mozda ima razlog jer mismo docekali kraj rata na grbavici 19 mart,mislim u 8 ujutro,raja je prelazila preko mosta bratsva i jedinstva i morali su imati dokumenta da su sa grbavice inace nisi mogao uci na istu,
sto se tice Muse i Puse,isricacu vam nesto,bilo je to 94e,mom jaranu neko iz jakne mazne kljuceve od stana dok smo igrali lopte u sali u bane surbat,i obije mu stan odnesu ja mislim stereo i video rekorder,proslo je par dana i ja svratim do staraca u zagrebacku,u zagrebackoj ulici Veljko Papic je drazo kafanu odmah pored frizerskog salona ,kafana se zvala LM po njegovoj djeci Lazar i Milica,na povratku kuci zovne me i kaze ajde dodji malo imam da te pitam nesto,uvedu me unutra sjednemo za sto a za stolom neki od najvecih baraba koje su kruzile grbavicom,alkoholicari i narkomani,kazyu oni meni koje obio stan kod tog mog jarana,ja kazem nemam pojma bio sam sa njim igrali lopte,zavrni rukave?pitam zasto jedan repetira pusku i kaze zavrni rukave,ja zavrnem a on kaze ,gdje su ubodi od igle?ama kakve igle ,sta vam je pa ja nepusim ,nepijem a kamoli crna droga ,u tom trenutku Musa onaj visociji brat ugasi mi cigaretu na plucima i kaze ,ima da saznas ko je obio stan i raspitaj se jeli neko prodaje tako nesto,
ako bog da i da ga negdje vidim,sredicemo racune,
mozda se neko pita zasto nesto nisam uradio kao vojnik ,uradio bih ja ali stara place nemoj sine,kad sam joj sve ispricao,isto tako imao sam malu sestru,i upravo sam se poceo zabavljati sa mojom sadasnjom zenom,jer ta stoka je bila spremna na sve,nije bio problem prebiti ili ubiti Musu ali sta ce poslije biti sa mojima,
inace od 94e sam se preselio kod moje djevojke jer ona je tada bila sama i zivio sam na grbavici jedan
bice jos.....
@Maca reće da si jedan dio vremena bio u Splitskoj, da nisi slučajno bio u onom stanu u prizemlju kuće kod one dvije garaže iznad koji je bio ogromi kesten tačno do zgrade gdje je bio pokojni Kruno.
ne nisam bio u toj kuci ,iako se sada ne sjecam sta je bilo sa jedne strane zgrade,kada se penjes u splitsku pet bile su dva puta stepenicama,jedan pored garaze i drugi moze se reci glavni ulaz,zgrada ,garaza i onda je bila jedna stara zuta kuca,koliko se sjecam imala je dva stana prizemno i gore na sprat,ta kuca je tacno na raskrscu splitske i jos jedne ulice kojoj sada neznam ime,splitsku sam ne toliko posjecivao ,onako povremeno a dolazio sam u stan u Kruninom ulazu,
pored istih stepenica koje vode pored garaze i onda mozes iza zgrade da ides i u onu zgradu iznad Krunine, ja sam ispred te garaze toliko prebijen od policajaca i jos dva covjeka u civilu da su me ostavili bez svijesti onako modrog i krvavog na ulicu,nisam mogao da se dignem na noge nego sam puzao niz splitsku do zagrebacke,to je bilo 31 maja 1996 god,taj dan su moji roditelji istjerani iz stana u kome su zivjeli beza prava na povrat njihovog na c.vili,mene su odveli na kosevo u bolnicu,moja stara sa mnom i sjecam se onako daosao sam sebi i onaj doktor govori nemoj da spavas moras ostati budan jer sam dobio potres mozga,ja mu kazem ne osjecam mnogo bol koliko sam umoran jer sam radio citav dan i onda prenosi ove neke stvari iz zagrebacke u splitsku, prica doktor sa mojom starom i govori kako nesmiju me pustiti samog citavu noc nego da mene neko dvori i pazi da disem i da sam prisebi,jer sam imao toliku oteklinu na glavi i usnama da se to samo vidjalo u filmovima,kaze doktor nema mjesta u bolnici ja okrenem glavu malo koliko sam mogao a najmanje 20 kreveta prazno,kaze mu stara sve mi je jasno jel moze bar ambulatna kola da nas odvezu kuci ,stari je istu noc presao preko vraca u lukavicu i vise nikad nije zakoracio u sarajevo,kaze idem kad su poceli na djecu udarati sta mene ceka,a to sve je nakon sto je poslije naseg ostanka na grbavici,na alipasiniom polju ga je tuklo sto ljudi,kad je malo preslo u nerede policija zaustavila i odveli ga u stanicu dok se raja ne razidje,dodje policajac i kaze slusaj mozes ici i pokaze mu vrata i kad je napravio dva koraka policajac ga tako udari nogom u ledja da je pao,pita ga stari zasto?ovasj odgovara nisam mogao da odolim
bice jos
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#935 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by agent_zero »

Poslije svega što si napisao, nikako mi nije jasna vaša odluka da pređete na grbavicu. Ali ama baš nikako.
User avatar
Dark Emperor
Posts: 33
Joined: 14/06/2010 15:15

#936 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Dark Emperor »

poznanik wrote:
Dark Emperor wrote:
poznanik wrote:Ovakvih fotografija s "Grbavice" ima mali milion, i ako bismo ih sve postavili ovdje na temi, izgubila bi smisao. Dovoljno su indikativne ove koje je @Sarajmen već postavio, treba ostaviti prostor za razvoj diskusije, naravno, bez vrijeđanja i ispoljavanja sličnih niskih strasti.
OK, Izvinjavam se.
Ako moze admin neka izbrise moje prethodne post-ove.
Nisam mislio na tebe konkretno, oprosti ako si tako doživio moju primjedbu, već uopšteno mislim... previše je fotografija, sve je manje teksta, a to je bit ove teme.
Nisam se nista uvrijedio, nego da ne zauzima bez veze prostor ako su vec bile slike.
Htjeo sam jos par slika slicnih onoj zadnjoj da stavim, cisto jer me interesuje sta i kako su razmisljali ti ljudi na slikama.
Da li su stvarno htjeli da grad i dalje bude podjeljenj i da je to samo njihovo. Ili su samo nasuskani od strane SDSa da se pojave i masu zastavama. Jer bilo je i glasanje protiv Deyton i davanja Grbavice, Ilizde nazad. Da li su se osjecali izdano.
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#937 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by sumirprimus »

agent_zero wrote:Poslije svega što si napisao, nikako mi nije jasna vaša odluka da pređete na grbavicu. Ali ama baš nikako.
jebga bilo je i ovakvih nisu prispjeli ni tam ni vam...plus pogresna procjena,vjerovo nekom jaranu kumu na rijec,bice bolje i tako...
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#938 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by O'zone »

Macaglu wrote:
O'zone wrote:
Macaglu wrote:ljudi sta bi ovo,
napisah tri ili cetiri posta medjutim nista se ne objavljuje,neznam ni gdje sam vise stao ali vidim daq je bilo burno,sa stranice 39 na 43,
posto nisam dobio odgovor za imena ja cu reci,
pokojnog Krunu su ubili oni debili sa zecijom usnom ,braca Musa i Pusa ,neznam im prava imena nego po tom nadimku nisam nikad cuo da ih neko zove grugacije,bili su vjerni pratioci Veljka Papica i svi su sa Sokoca,
citao sam neke postove koji su bili upuceni meni i kao neko vrijedjanje,neznam zasto,ako sam bio na grbavici ,ja to priznajem i ne stidim se,isto tako cijenim svakoga borca nije vazno sa koje strane iako ja licno tako ljude ne sortiram ali posto je ovdje tema otprilike takva zato kazem borca a ne covjeka jer je ove sve ipak vezano za raju koja je nosila pusku,
ja licno ljude sortiram na gradjane i seljake , na raju i papke i na dobre i lose,kao sto sam vec rekao rodjeni sam sarajlija i znam nas mentalitet ljudi i zato i necu dozvoliti da me neki isprovociraju itd..,jebiga bio je rat ljudi su ginuli sa svih strana,ko je poceo rat i ko je vise stradao ?dosta ljudi to opisuje i shvata onako kako su oni iskusili licno,po meni to nije bas najzdravije nego treba sagledati malo vecu sliku,
mi smo izbjegli sa c.vile na grbavicu krajem 92e,razmjena je bila na mostu kod bristola,stari je sredio da neka zena koja je htjela u sarajevo ,predje u nas stan a mi u njen,prelazeci preko mosta zena onako u prolazu kaze mojoj staroj ,hvala puno i sretno,sto je moja stara istim uzvratila,ali dok smo cekali u bristolu moras da das neka dokumenta i moja stara da licnu i covjek zanijemio,gdje ces ti jesi li zdrava,a meni kaze a ti mali odmah ces pusku,sta sam ja znao kakva ce biti moja sudbina,star kaze ne mi planiramo dalje imamo familiju vani,pa kaze on kako mislis izaci od tamo sa ovim imenom i prezimenom,jer moja stara je [naravno moja stara i mrzim sto moram ovako reci]muslimanka i u licnoj ime oca Alija,
znam da ce biti svakakvih komentara na ovo ali ljudi shvatite da je to bio rat,jad,glad,bijeda itd...moja stara je bila udata za mog starog i sta da se radi,mijesani brak,
jebiga i mi smo prozivjeli mnoge neugodnosti na c.vili zbog toga sto je stari otisao na grbavicu ali da nije mozda danas nebi bio ziv,sta je tu je,ja sam u pocetku kad je on otisao prozivljavao sve sto i druga sarajevska raja,jedino sto je mozda pomoglo je to kad je davao strazu na ozrenskoj nasa se zgrada vidjela odozgo i uvijek je napominjao vojsku na tim polozajima ne pucajte tamo ima moja familija i ima srpskih porodica,zasto samo srpskih ?sta bi svaki od nas rekao da je bio u toj poziciji,stari nije nacionalista i nikad nije bio ni dan danas kad mozda ima razlog jer mismo docekali kraj rata na grbavici 19 mart,mislim u 8 ujutro,raja je prelazila preko mosta bratsva i jedinstva i morali su imati dokumenta da su sa grbavice inace nisi mogao uci na istu,
sto se tice Muse i Puse,isricacu vam nesto,bilo je to 94e,mom jaranu neko iz jakne mazne kljuceve od stana dok smo igrali lopte u sali u bane surbat,i obije mu stan odnesu ja mislim stereo i video rekorder,proslo je par dana i ja svratim do staraca u zagrebacku,u zagrebackoj ulici Veljko Papic je drazo kafanu odmah pored frizerskog salona ,kafana se zvala LM po njegovoj djeci Lazar i Milica,na povratku kuci zovne me i kaze ajde dodji malo imam da te pitam nesto,uvedu me unutra sjednemo za sto a za stolom neki od najvecih baraba koje su kruzile grbavicom,alkoholicari i narkomani,kazyu oni meni koje obio stan kod tog mog jarana,ja kazem nemam pojma bio sam sa njim igrali lopte,zavrni rukave?pitam zasto jedan repetira pusku i kaze zavrni rukave,ja zavrnem a on kaze ,gdje su ubodi od igle?ama kakve igle ,sta vam je pa ja nepusim ,nepijem a kamoli crna droga ,u tom trenutku Musa onaj visociji brat ugasi mi cigaretu na plucima i kaze ,ima da saznas ko je obio stan i raspitaj se jeli neko prodaje tako nesto,
ako bog da i da ga negdje vidim,sredicemo racune,
mozda se neko pita zasto nesto nisam uradio kao vojnik ,uradio bih ja ali stara place nemoj sine,kad sam joj sve ispricao,isto tako imao sam malu sestru,i upravo sam se poceo zabavljati sa mojom sadasnjom zenom,jer ta stoka je bila spremna na sve,nije bio problem prebiti ili ubiti Musu ali sta ce poslije biti sa mojima,
inace od 94e sam se preselio kod moje djevojke jer ona je tada bila sama i zivio sam na grbavici jedan
bice jos.....
@Maca reće da si jedan dio vremena bio u Splitskoj, da nisi slučajno bio u onom stanu u prizemlju kuće kod one dvije garaže iznad koji je bio ogromi kesten tačno do zgrade gdje je bio pokojni Kruno.
ne nisam bio u toj kuci ,iako se sada ne sjecam sta je bilo sa jedne strane zgrade,kada se penjes u splitsku pet bile su dva puta stepenicama,jedan pored garaze i drugi moze se reci glavni ulaz,zgrada ,garaza i onda je bila jedna stara zuta kuca,koliko se sjecam imala je dva stana prizemno i gore na sprat,ta kuca je tacno na raskrscu splitske i jos jedne ulice kojoj sada neznam ime,splitsku sam ne toliko posjecivao ,onako povremeno a dolazio sam u stan u Kruninom ulazu,
pored istih stepenica koje vode pored garaze i onda mozes iza zgrade da ides i u onu zgradu iznad Krunine, ja sam ispred te garaze toliko prebijen od policajaca i jos dva covjeka u civilu da su me ostavili bez svijesti onako modrog i krvavog na ulicu,nisam mogao da se dignem na noge nego sam puzao niz splitsku do zagrebacke,to je bilo 31 maja 1996 god,taj dan su moji roditelji istjerani iz stana u kome su zivjeli beza prava na povrat njihovog na c.vili,mene su odveli na kosevo u bolnicu,moja stara sa mnom i sjecam se onako daosao sam sebi i onaj doktor govori nemoj da spavas moras ostati budan jer sam dobio potres mozga,ja mu kazem ne osjecam mnogo bol koliko sam umoran jer sam radio citav dan i onda prenosi ove neke stvari iz zagrebacke u splitsku, prica doktor sa mojom starom i govori kako nesmiju me pustiti samog citavu noc nego da mene neko dvori i pazi da disem i da sam prisebi,jer sam imao toliku oteklinu na glavi i usnama da se to samo vidjalo u filmovima,kaze doktor nema mjesta u bolnici ja okrenem glavu malo koliko sam mogao a najmanje 20 kreveta prazno,kaze mu stara sve mi je jasno jel moze bar ambulatna kola da nas odvezu kuci ,stari je istu noc presao preko vraca u lukavicu i vise nikad nije zakoracio u sarajevo,kaze idem kad su poceli na djecu udarati sta mene ceka,a to sve je nakon sto je poslije naseg ostanka na grbavici,na alipasiniom polju ga je tuklo sto ljudi,kad je malo preslo u nerede policija zaustavila i odveli ga u stanicu dok se raja ne razidje,dodje policajac i kaze slusaj mozes ici i pokaze mu vrata i kad je napravio dva koraka policajac ga tako udari nogom u ledja da je pao,pita ga stari zasto?ovasj odgovara nisam mogao da odolim
bice jos
Po boldiranom znam gdje i iskreno mi je žao zbog toga što ti se dogodilo čuo sam za to.
Macaglu
Posts: 21
Joined: 18/06/2012 20:50

#939 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Macaglu »

sumirprimus wrote:
agent_zero wrote:Poslije svega što si napisao, nikako mi nije jasna vaša odluka da pređete na grbavicu. Ali ama baš nikako.
jebga bilo je i ovakvih nisu prispjeli ni tam ni vam...plus pogresna procjena,vjerovo nekom jaranu kumu na rijec,bice bolje i tako...
zasto smo presli,
ja sam sa c.vile i neko to zove i hrasno 2,kada su iz moje ulice poceli da odvode srbe moj stari se prepao jer je bio clan sds-a,e sad kako to funkcionise clan ,ja neznam,ocu da kazem nije bio neki guzonja nego sta znam uclanio se u sds,onda imao je pusku koja mu je data 91e god,islo se u lukavicu na neke obuke sastanke i sta ja znam jos,ja sam za ovo naravno tek saznao u ratu kad smo presli na grbavicu i to prosli je par godina dok mi jednom nije rekao da je imao pusku automatsku sa drvenim kundakom i gdje ista ostala sakrivena u nasoj zgradi,sjecam se iz moje ulice Jove Jovanovica koji je bio neki djavo veliki u sds-u barem je on nama tako pricao a izgledao je kao neko da je to moguce,nova kola ,uvijek u odijelu i aktovka,jos 91e jovo je nama pokazivao pistolje i bombe i pricao kako se u lukavici vec uveliko teferise i pjevaju cetnicke pjesme,nama djeci sve to bilo zanimljivo ,kome je palo na pamet da prica starcima,mislio sam ubice me od batina da im kazem da sam drzao pistolj,samo jedan od nasih jarane je otisao na Jovin savjet u lukavicu i usavrsavao obuku i gluposti,mi ga uvijek nazivali budalom i tako.
da bi kad je poceo rat taj isti nas jaran se prijavio u skolu petar dokic u TO,jedno kratko vrijeme i onda je nestao negdje u julu, augustu,predjem na grbavicu i vidim ga srpski vojnik 93e,ranjen rafal mu prosao kroz ruku i ostala mu ruka kraca,kad je on napustio sarajevo njegov stari prica mojoj staroj u sklonistu kako je od njegovog sina nasao kokarde i noz i jednu crnu bombu,covjek pretrnuo jer su se tada stalno pretresali stanovi,ugrabi priliku i ode iza zgrade i zakopa u neko siblje,nema struje u sarajevu ljudi imaju neke improvizovane sporete ispred haustora i cekas na red da ispeces hljeb ili skuvas nesto,ali za vatru treba drva,i pocela da se rusi neka fabrika ,pilana neznam ni ja tacno sta je bilo,ali su bile barake sve od dasaka,kaze otac od ovg mog bivseg jarana,nose svi drva kopaju siblje kad naleti neki stariji covjek na tu kesu sto je on zakopao,kad je otvorio ,covjek preblijedio,baci kesu ostavi drva i pobjeze nekuda glavom bez obzira
ali da se vratimo grbavici,svi stanovnici sarajeva se sjecaju kad je na radiju pustena vijest,vijori se zastava ljiljana na spomen parku vraca"""""prica mi stari kaze slusaju i ono isto na grbavici,ode vojska na vraca i kaze normalno nema nista,laz
ali kaze izlazi iz jedne kuce jedan covjek i podje da se dere na te vojnike,cetnike kako god ko hoce i upire prstom i psuje ,majku vam jebem cetnicku evo nasih gdje bjezite,kaze stari ni pet ni sest jedan rogaticanin bradonja kaze mu dodji malo vamo,odvede ge iza nekog zbunja i istrese rafal u momka[covjeka]kada su se culi pucnji kaze izlazi jedna stara nana i zove toga imenom,nemogu se sjetiti imena,
moji prijasnji postovi i sada ovo nemojte da vam stvori pogresnu sliku barem ne o meni ili mom starom,jer nismo nikakvi zlocinci i dzelati,moj stari je ozenio muslimanku,moju staru,ja sam za vrijeme rata toliko pomogao muslimanima jer ja nisam djubre ,znam sta je nevolja,ono sto je najvaznije da su i dan danas svi zivi i zive po grbavici i sarajevu,
stari mi je govorio vise puta zale se komandiri na mene,da se ne zajebavam jer ja u uniformi spuskom,vodio sam neke sa mnom na liniju kad treba nesto da uzmem kad nisam na duznosti,imao sam najmanje prijatelja srba u ratu ,vjerovali ili ne,bilo je sve izmijesano izmedju naseg drustva,muslimani ,hrvati,srbi,ja sam uvijek odgovarao starom,da me to ne interesuje jer ja nemogu mrziti svoje jarane zato sto je rekao Alija ili Karadjic
kad sam presao na grbavicu 93e
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#940 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by agent_zero »

E jebiga, ne znam šta da ti kažem...

Članstvo tvog oca u sds-u, te obuke, oružje... je odredilo sudbinu vaše porodice.

I moja familija je, jednim dijelom, multietnička, ali niko nije bio član niti jedne nacionalne stranke.

Cijenim što si bio iskren do kraja.
Last edited by agent_zero on 21/06/2012 15:03, edited 1 time in total.
User avatar
eltroxin
Posts: 2055
Joined: 30/08/2009 23:35

#941 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by eltroxin »

O'zone wrote:Nađoh ovu priču na AP-u :
The four years of war in Sarajevo have left physical and psychological scars on the residents there. Many people have tales of horror to tell. Ana Capalik, 83, a Croat, whose suburb of Grbavica was reunited

with the rest of Sarajevo this week, is one of them. Since 1992, her klix apartment was a prison, surrounded by mine fields and snipers. Her only son was killed soon after the war started. A small cross marks his grave in Ana's front garden. There was nowhere else to bury him. Last year, after months of harassment by local Serbs, Ana said she

was raped and left for dead by Serb soldiers. Only on Tuesday (19/3), when the city was finally reunited, was she able to move around freely to meet friends and neighbours.
Pokojna gospođa Ana je živjela u poluokrugloj kući na čošku Trnovske i Beogradske ulice (kuča je sad srušena i napravljena je nova velika zgrada na tom mjestu) Sina su joj ubili na kućnom pragu u pidžami jer su im lupali rano ujutro na vrata ona je stajala iza njega u hodniku i kada su pucali u njega ona se bacila na njegov tijelo vrišteći tada je imala cca 77 godina veliku grbu na leđima i probleme sa zglobovima (artritis) uvukli su je u kuću silovali i prebili te je polumrtvu u kući nakon tri dana našla je pokojna komšinica Olga, bila je u komi i kasnije kad su je prebacili u bolnicu ali se "opravila" i vratila u istu kuću gdje je ostala do iza rata kada je kćerka odvela kod sebe a kuću su prodali. Grob njenog sina se nalazio u dvorištu kuće i exshumiran je nakon rata.
Zdravo drug! Znas li ko je ubio Dodu, ili si mozda nacuo?
Na onoj slici iz Ljubljanske, tip u crvenoj kosulji je N. Š., vidi mu se kuca u pozadini?
gurabija78
Posts: 1242
Joined: 03/06/2008 15:24

#942 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by gurabija78 »

@macaglu: isao sam u skolu na grbavicu 2, iako nisam sa grbavice. dosta mojih prijatelja iz razreda (kasnije sam shvatio da su svi bili srbi) su se nekim cudom imali neke planirane izlete i posjete rodbini za vikend uoci pocetka rata u Sarajevu (3-5.04.92). svi su trebali ostati po 4-5 dana . citajuci tvoje postove tacno sam se vratio u taj period i potvrdio si moje razmisljanje da je to bio kvalitetno skovan plan koji se nije bas realizirao u planiranoj dinamici, tj da Sarajevo padne za 4-5 dana. Ti si ocito bio, na kraju kao i ja i svi iz nase generacije, taoc postupaka svojih roditelja. Jedina je razlika to sto ti svog oca pokusavas opravdati na svaki moguci nacin, jer je kao imao dobre namjere, iako se ispalio prije frke a ocito je imao plan da se vrati u grad kao oslobodilac za 5 dana, a ja svom nikad ne mogu oprostiti samo sto me nije nabio nogom u guzicu sto dalje iz ove vukojebine i od komsija koji su nam zajedno radili o glavi jer je samo pitanje vremena kad ce se te iste komsije ponovo povampiriti kao '92. A on niti je bio clan ijedne stranke (pogotovo ne nacionalisticke) niti je bio pod oruzjem prije rata. Pozdrav!
Last edited by gurabija78 on 21/06/2012 15:24, edited 2 times in total.
Papovka
Posts: 10
Joined: 21/06/2012 15:03

#943 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Papovka »

U prolazu sam ... ostavim komentar i idem bez ikakve rasprave ili potrebe za replikom. Jutros uz kaficu razgovaram sa čovjekom, mojim drugom, prijateljem iz ratnih dana a ovdje isti taj pod nickom “Rioo” koji je vodio žestoku raspravu sa pojedincima ovdje na forumu, nije se predstavio ko je i šta je ali reci cu vam ja da to komadant ARBIH i komadant odbrane linija Hrasno Brdo – Šanac, moj komadant prve dvije godine rata.
Mogao je odmah reci ko je i sta je ali nije jer je zelio imati normalnu komunikaciju a zauzvrat su pojedinci replicirali na njegove postove tipa “nije bilo ovako bilo je onako” i to komadantu u jednom rata koji zna i vise nego 80% ljudi na Grbavici u Hrasnom i drugim naseljima

Jedan ga optuži da je ala Batko i kompanija gdje to ima? Čovjek koji je četiri puta ranjavan, borio se za svoj grad, svoju kuću, svoju familiju i svoje prijatelje ispade ratni zločinac.Klevetanje i etikiranje te vrste je krivično djelo bilo na internetu bilo na ulici.

Potencira se prica kao sto i sam rece o ubistvu dvije djevojcice, šta s tim ? Desilo se ok. Zao mi ih je ok. ubica nije vise medju nama, sta sad ?? a hoce li iko odgovarati za ubistvo ove djece :
http://www.djecasarajeva.ba/index.php?o ... catid=34:p(spisak do 2010.) ?? imenom i prezimenom ?? nece niti vjerujem u to, i sta onda s to dvoje ??

Neko reče kako je dobro da i Srbo četnici ucestvuju u komunikaciji, raspravama i da po mogucnosti postavljaju slike !? Gdje to ima? Mozda ako pojedinci boluju od Stockholmskog sindroma bujrum neka se i dopisuju preko pp., mozda ce se neki naci koji je ubio nekoga, silovao, zaklao, mučio, maltretirao i zatvarao pa neka detaljno opiše svoje “hrabru Srspku borbu”.

Problem je i sto svaka fukara koja je bila u podrumu danas moze pokusavati krojiti historiju na ovaj način, moze ispricavati dogadjaje u kojima nije ni ucestvovao, cast izuzetku pojedinim forumašima koji kako vidim su bili na prvim linijama odbrane.Pred kraj rata sam stao na broju 86. daje bog do svaki moguci bio na nišanu bez dvojbe bih opalio, mogao sam skidate žene, djecu, babe, deke ko glinene golubove ali nisam prvo iz svog ljudskog dostojanstva pa onda tek sto bi “jedan njihov” bio na Grbavici,Kovačićima ili Vracama “dvoje mojih” a bilo je želje za tim, bilo je kada ti sestra pogine, bilo je kada ti brat tesko bude ranjen, kada ti suborac padne pa onda opet nisam, jeli to govori o meni ili općenito ARBIH ??

Sve u svemu bilo je i proslo, ja niti zaboravljam niti oprastam, bilo je bivsih komsija koji su bjezali od mene po Vracama i Grbavici pogotovo oni koji se i dan danas okupljaju u pravoslavnoj crkvi u Novom Sarajevu ne zato sto cu im nesto uciniti nažao vec sto ljudi nemaju m... obraza i hrabrosti pogledati me u oči a mnogo toga su znali, mnogo toga su gledali, mogli nsu nesto uraditi a nisu htjeli i željeli.

Toliko od mene, imenom i prezimenom Sead Arnautalić
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#944 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by riko-ga »

@Macaglu ti si svoim postom upravo potvrdio ono sto vecina iz Sarajeva tvrdi a vecinaiz Lukavice i okoline negira.Dakle puska 91 zaduzena u Lukavici.Razlog zaduzenja?Sigurno nije lov na jelene.Kokarda i noz?'Ma vidi cuda otkuda to Sarajevskoj raji? I onda se cudis zbog cega se sve poslije desilo?Neko je negdje sve isplanirao i cekao da se sprovede u djelo.Zasto nije?E zbog ovi obicni naivni gradjana sto su sa puskom pravljenom od vodovodne cijevi stali u odbranu.

Jos samo da kazem da se ja tebi divim na iskrenosti.Nastavi pisati al ne pokusavaj da te zalim ili tvoga oca.On je ocigledno sve unaprijed znao i isplanirao.Dobro malo su ga branioci sarajeva zeznuli da udje na bijelom konju u svoje naselje al takav je zivot.Ne ostvaruju se sve zelje-Nismo radio Ilijas i emisija "Ispuni mi zelju"
gurabija78
Posts: 1242
Joined: 03/06/2008 15:24

#945 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by gurabija78 »

riko-ga wrote:@Macaglu ti si svoim postom upravo potvrdio ono sto vecina iz Sarajeva tvrdi a vecinaiz Lukavice i okoline negira.Dakle puska 91 zaduzena u Lukavici.Razlog zaduzenja?Sigurno nije lov na jelene.Kokarda i noz?'Ma vidi cuda otkuda to Sarajevskoj raji? I onda se cudis zbog cega se sve poslije desilo?Neko je negdje sve isplanirao i cekao da se sprovede u djelo.Zasto nije?E zbog ovi obicni naivni gradjana sto su sa puskom pravljenom od vodovodne cijevi stali u odbranu.

Jos samo da kazem da se ja tebi divim na iskrenosti.Nastavi pisati al ne pokusavaj da te zalim ili tvoga oca.On je ocigledno sve unaprijed znao i isplanirao.Dobro malo su ga branioci sarajeva zeznuli da udje na bijelom konju u svoje naselje al takav je zivot.Ne ostvaruju se sve zelje-Nismo radio Ilijas i emisija "Ispuni mi zelju"
:thumbup:

nazalost, kako je ocito, frustraciju zbog neispunjenja plana su platili kako stanovnici Sarajeva i 1600 ubijene djece, tako i svi stanovnici Grbavice, kao okupiranog dijela grada, ne samo nesrbi.
PM72
Posts: 17769
Joined: 30/04/2012 16:54

#946 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by PM72 »

moj stari se prepao jer je bio clan sds-a, imao je pusku koja mu je data 91e god,islo se u lukavicu na neke obuke sastanke imao pusku automatsku sa drvenim kundakom i gdje ista ostala sakrivena u nasoj zgradi, kako je od njegovog sina nasao kokarde i noz i jednu crnu bombu,stari mi je govorio vise puta zale se komandiri na mene,da se ne zajebavam jer ja u uniformi s puskom,vodio sam neke sa mnom na liniju kad treba nesto da uzmem kad nisam na duznosti,

Ma bravo.On je dobar za ovaj sajt jer je kao registrovan i "smiren" a ja,koji sam bio dobrovoljac i muški odratovao za ovaj narod,grad i državu ne valjam jer sam "brzoplet" i palim se ko hepo kockica.Trebamo ga žaliti što je dobio batine i on i njegov otac radi ratnih aferima,niko nikog na Alipašinom ili u poslijeratnoj Grbavici nije tukao bez razloga.Sve ima svoje kako i zašto.Sačekajte još koji post ,kad nam napiše kako je nekom morao držati noge dok su ga klali ili silovali...

Aferim!
User avatar
Dasi
Posts: 2227
Joined: 27/05/2006 01:06

#947 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Dasi »

PM72 wrote:Ma bravo.On je dobar za ovaj sajt jer je kao registrovan i "smiren" a ja,koji sam bio dobrovoljac i muški odratovao za ovaj narod,grad i državu ne valjam jer sam "brzoplet" i palim se ko hepo kockica.Trebamo ga žaliti što je dobio batine i on i njegov otac radi ratnih aferima,niko nikog na Alipašinom ili u poslijeratnoj Grbavici nije tukao bez razloga.Sve ima svoje kako i zašto.Sačekajte još koji post ,kad nam napiše kako je nekom morao držati noge dok su ga klali ili silovali...

Aferim!
Ne kontam tvoj nagon da trujes temu. Stvarno postujem tvoj doprinos (i ne samo tvoj) u odbrani grada ali jesi li ti bio na Grbavici u vrijeme okupacije? O cemu bi ti pisao i citao na temi "Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom"? O Trgu Heroja, napadu na Elektroprivredu ili mozda o Skenderiji? De da onda naziv teme preimenujemo u "Naselja oko Grbavice, Vraca i Kovacica pod okupacijom? Meni stvarno nije problem da procitam i od "njih" potvrdu da su clanovi SDS-a '91 dobijali oruzje. Da su '91 imali obuke u Lukavici pa kad mi dodje neki CETNIK i kaze da je rat poceo sa ubijenim svatom fino ga posaljem na ovu temu. Bas me interesuje sto tebi i pojedincima smetaju svjedocenja sa druge strane sve dok su u okvirima pravila foruma i zdrave konverzacije. Zar vam nije zanimljivo cuti price, neke istinite neke ne, iz rova sa druge strane. Po pricama boraca u ratu su pojedinci trgovali, pricali cak neki i remija igrali a boga mi neki dogovarali i fudbalske utakmice (sa teme Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA ). Kad vam tad nije smetalo kako to da vam sad smeta diskusija na XY forumu. Evo Macaglu je rekao ko je ubio Krunu, zar to nije po tebi pozitivno? Mozda sad porodica pokojnog Krune moze naci neki mir. Mozda i kroz sudski postupak zasto ne. O starom od Macaglu ne bi da trosim rijeci, meni nebitan lik kao i Macaglu. Ali Macaglu-a (za razliku od njegovog starog) mi je zao, ako je istina ovo sto pise, jer sam bio njegovih godina (2-3 godine mladji) i mogu ga donekle shvatiti. I pustite covjeka neka pise, ako nesto slaze ispravite ga, ako vrijedja banujte ga ali nemojte boga vam neke cenzure ko moze a ko ne moze pisati svoje dozivljaje sa "Grbavice, Vraca i Kovačića pod okupacijom".
sadalius
Posts: 38
Joined: 06/03/2012 16:12

#948 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by sadalius »

@macaglu,

nastavi pisati, iskren si, to cijenim i postujem, ali kao sto neko rece ranije, nemoj ocekivati da ce se iko sazaliti nad tvojim ocem i tobom.

mogao je tvoj otac otici u TO i prijaviti se, kao i ti. kao sto je uradio i zoka na cengic vili, prijavio se u Tresku, donio oruzje koje je dobio od SDS-a i poginuo kao borac TO od granate u prvoj akciji na pofalicima. iza njega su ostali zena i dijete koje niko nije dirao citav rat.

zato, nastavi pisati, vidim imas puno za reci i zelim da citam to sto pises, ali nemoj ocekivati da ce te iko zaliti.
PM72
Posts: 17769
Joined: 30/04/2012 16:54

#949 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by PM72 »

Čuj nagon za trovanje tema?!? I to ima? Ja sam se u par navrata izvinuo diskutantima jer sam neke stvari preletio ili previdio.Ali teme nisam nikad ni kvario a kamolio remetio.Spreman sam da se izvinem svakom koga sam uvrijedio,ako ima takvih ali je na ovom sajt poželjnije svjedočenje 16-togodišnjeg dobrovoljca VRS nego moje.To je očigledno.Rekao ti ko je ubio Krunu.Aferim.Kako se zove taj ubica?Da ti na kraju neće reći formulu koka kole?" Nakav" sokočanin,kovrdžavi,brada, itd je sve što možeš saznati ako misliš da glumiš SIPU ili Tokaču.

Ja sam se javio na ovoj temi samo da pojasnim zašto i Trg nije osvanio pod naslovom "Grbavica,Vraca,Kovačići,Trg Pere Kosorića i Hrasno pod okupacijom".Sva dešavanja o kojima sam pisao ( i izbrisao) imala su veze sa Grbavicom.Mislio sam još dosta toga napisati ali nemam kome.

Toliko od mene.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#950 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by O'zone »

Haj da pokušam da zaključim ovu temu u svoje ime.

Otvarajuči post na ovoj temi je bio @Bach-ov:
Mislim da forum zaslužuje ovu temu i pozivam ovom prilikom ljude koji su doživjeli početak rata na Grbavici, Vracama i Kovačićima ( u daljem tekstu Grbavica), te živjeli pod okupacijom...


Zašto je neprijatelj zauzeo Grbavicu i na koji način? zašto nisu pali Hrasno i Hrasno brado, a jesu Grabavica i Vraca?

Da li je bilo otpora s naše strane? Zašto su Srbi stali na Vrbanja mostu, zašto nisu krenuli dalje (ako su mogli) ?

Kolike su bile agresorske snage na Grbavici? Kakva je bila struktura tih snaga? Koliko su dolazile jedinice iz Srbije?

Kako je bilo u svakodnevnici biti Bošnjak ili Hrvat na Grbavici tokom okupacije...Znam da su mnogi od njih bili neka vrsta državnih robova, te su čistili ulice i popravljali krovove ...


Dakle, Grbavica pod okupacijom...
I javio sam se kao neko ko je kao manjina preživio rat sa roditeljima na Grbavici i pokušao preko tastature da prenesem svoja sječanja na taj period što je bolje moguće.
Informacije koje imam samo podijelio na žalost dosta toga se izbrisalo iz glave ali tu su me dopunjavali neki drugi ljudi ovdje sa foruma a ponajviše moja majka.

Podržavao sam i uvjek ću javljanje i druge strane na ovu temu, nije to što mi gospodin Arnautalić reče da neki na ovoj temi boluju od Stockholmskog sindroma i žele da se dopisuju sa pripadnicima vrs-a nego zato da bih dobio neke informacije koje nisam ja lično imao a vjerujem ni dosta Vas (evo do jutros neznadoh ko je ubio gospodina Krunoslava sad znam).

Nisam tražio razumjevanje niti sažaljenje za bilo koga ali sa tražio toleranciju i normalan dijalog na ovim stranicama a preko privatnih poruka mogli ste jedni drugima govoriti šta god želite.

Ovim putem želim da se zahvalim @PM72,@Rioo,@papovka,@Dr. Gog,... i mnogim drugim hrabrim pripadnicima ABiH koji se jesu i nisu javljali na ovu temu, što su poturili svoja pleća i rizikovali svoje živote kako bi omogućili između ostalog da ja ovo danas pišem.

Na žalost sa teme je otišao veći dio ljudi koji su preživjeli rat ili dio njega na okupiranoj teritoriji i koji su pisali o onome što su znali i vidjeli u periodu kome su bili tamo svako zbog nekog svog razloga, ja trenutno imam neki svoj razlog zbog koga ću da se povučem s ove teme.

Ostajte sretni,zdravi i veseli i nikad nemojte zaboraviti jer zlo se uvjek vraća a na našim prostorima to je u ciklusima od nekih 50-ak godina :sax:
Post Reply