Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post Reply
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#4226 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by jefff »

Malo se zna ali Kovacici, Grbavica i Vraca su pali tek dvije hefte nakon dogadjaja od 05.04. Situacija i za cetalje je bila haoticna.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4227 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by tempuser »

aldinjo wrote: 05/04/2021 15:56
tempuser wrote: 05/04/2021 15:52
aldinjo wrote: 05/04/2021 15:49
Ti si ohola i bezobrazna osoba.
Dok su četnici napadali školu na Vracama, drugi su išli u koloni i pozivali na mir, a sutradan u zgradi skupštine pozivali na rušenje legitimno izabrane Vlade BiH.
A treći iz dalekih pasivnih krajeva sve to slušali i gledali, a danas palamude kao da su bili tu! :izet:
BTW i SDS je bio legitimno izabrana vlast u SRBiH i šta ćemo sad! :D
Kao što rekoh kvantna fizika...
:lol: :lol: :lol: Legalno su i ubijali i napravili genocid. :skoljka: :run:
Stvarno trebaš biti poseban da pored genocida naredaš smajlije.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4228 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by tempuser »

jefff wrote: 05/04/2021 16:20 Malo se zna ali Kovacici, Grbavica i Vraca su pali tek dvije hefte nakon dogadjaja od 05.04. Situacija i za cetalje je bila haoticna.
Grbavica je pala ne 2 sedmice nego dobrih mjesec dana poslije kad je konačno zatvorena Grbavica 2.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4229 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by tempuser »



Mislim da je ovo zadnji put kad je Huso Balić bio na Vracama

Image
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#4230 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by jefff »

Otprilike SDS teroristi su tog 05.04. uspostavili kontrolne tacke po Grbavici onako kako ce se kasnije formirat linije. To je bila repriza barikada od 02. marta i isto tako su te tacke rasturene od strane demonstranata ali ovaj put uz mnogo vece ucesce ZB i MUPa, odnosno uz vecu upotrebu oruzja ali kao sto rece Aldinjo ta stihija nije stigla do Vraca. Razlog je i to to se skola na Vracama nije mogla duze braniti, da su duze izdrzali, ko zna.
Mislim da su dogadjaji od 05. i 06. aprila nasa pobjeda. Rasturili smo teroriste od Holideja i Vrbanje do Hrasnog a u krvavim borbama na Trebevicu odbili smo sve napade. Ta pobjeda je okrnjena padom skole MUPa na Vracama. Poslije 06. aprila SDS teroristi nisu vise nista smjeli sami. Od tada se ukljucuje JNA, dobrovoljci i placenici iz SR i CG u znacajnom broju, te isto tako i iz drugih zemalja.
Poginulih je prema nekim informacijama bilo vise od 150. Vidjeti cemo sta kaze Tokacina knjiga.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4231 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by tempuser »

jefff wrote: 05/04/2021 18:04 ali ovaj put uz mnogo vece ucesce ZB i MUPa, odnosno uz vecu upotrebu oruzja ali kao sto rece Aldinjo ta stihija nije stigla do Vraca. Razlog je i to to se skola na Vracama nije mogla duze braniti, da su duze izdrzali, ko zna.
Kakve bajke...
U ispomoć COKUP-u je krenula Specijalna jedinica MUP-a RBiH koja je prvo pokušala direktno da se probije do škole pa ih je JNA spriječila na Tranzitu, poslije toga su pokušali preko Sokbunara i opet ih je JNA blokirala.
Toliko o malo nam je falilo i ŠBBKBB
PM72
Posts: 17794
Joined: 30/04/2012 16:54

#4232 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by PM72 »

Grbavica je pala,šaptom...tek 5 juna 1992 kad je iseljena kasarna Maršal Tito.Na Pofalićima su skrenuli lijevo,ušli u Grbavicu u tu je bio kraj.
Nismo imali snage,volje,komande.,municije,protiv oklopa...ma nismo imali nista,ako cemo realno...da ih sprijecimo u tome...
Prema tome,ko nije bio prisutan neka prestane da palamudi.
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#4233 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by belfy »

aldinjo wrote: 05/04/2021 15:31
tempuser wrote: 05/04/2021 07:53
aldinjo wrote: 05/04/2021 01:21 Ako su postojale indicije da bi teroristi SDS-a mogli napasti MUP-ovu školu na Vracama, zašto nisu poslani pripadnici rezervnog sastava MUP-a RBiH na Vraca da brane školu?
Reci da se šališ?!?!?!
Ti kao neki "filozof"? Ako nisi razumio pitanje, ne mogu ti objašnjavati.
sta bi ti, ikome, mogao objasniti bolan?
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#4234 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by aldinjo »

belfy wrote: 05/04/2021 20:02
aldinjo wrote: 05/04/2021 15:31
tempuser wrote: 05/04/2021 07:53

Reci da se šališ?!?!?!
Ti kao neki "filozof"? Ako nisi razumio pitanje, ne mogu ti objašnjavati.
sta bi ti, ikome, mogao objasniti bolan?
Nisam ti ja "bolan". Dosadan si.
toska
Posts: 2987
Joined: 26/09/2016 14:08

#4235 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by toska »

jefff wrote: 05/04/2021 12:53 Image

Šesnaestogodišnji Samir Mišić je poginuo 5. aprila 1992. godine u odbrani objekta Srednje policijske škole na Vracama.
kažu da je ubijen slučajno u faktički zarobljeništvu od nekog četnika koji je ispalio metak iz zajebancije !? :run:

to ubistvo je svakako veći zločin nego da je poginuo u odbrani škole.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#4236 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by aldinjo »

Zna li neko iz kojeg pravca je napadnuta PS Novo Sarajevo 4/5. april 1992. i kako?
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8583
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#4237 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Pitar sa Kariba »

:run:
aldinjo wrote: 06/04/2021 03:19 Zna li neko iz kojeg pravca je napadnuta PS Novo Sarajevo 4/5. april 1992. i kako?
Kako mislis napadnuta?!
Ja sam bio dole (dosli iz SG) jer se niko nije javljao iz stanice NS cijelu noc. Kad smo dosli stanica bila zakljucana i prazna. SDS-ovci namjestili smjenu da bude haman etnicki cista, natovarili sto se moglo natovariti u sluzbena vozila i ispalili se. Poslije sam cuo i citao da je neko (Bosnjak) ubijen u stanici. Ja to dole fakat nisam vidio.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4238 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by tempuser »

Pitar sa Kariba wrote: 06/04/2021 07:03 :run:
aldinjo wrote: 06/04/2021 03:19 Zna li neko iz kojeg pravca je napadnuta PS Novo Sarajevo 4/5. april 1992. i kako?
Kako mislis napadnuta?!
Ja sam bio dole (dosli iz SG) jer se niko nije javljao iz stanice NS cijelu noc. Kad smo dosli stanica bila zakljucana i prazna. SDS-ovci namjestili smjenu da bude haman etnicki cista, natovarili sto se moglo natovariti u sluzbena vozila i ispalili se. Poslije sam cuo i citao da je neko (Bosnjak) ubijen u stanici. Ja to dole fakat nisam vidio.
Neće biti da je 100% baš tako... Nije ubijen Bošnjak nego Srbin, policajac Pero Petrović koji je bio na bolovanju, a baš tu noć je u stanicu priveo nekakve što su obijali auto i baš ostao na kafi u stanici.
User avatar
hatemondays
Posts: 1197
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#4239 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by hatemondays »

PM72 wrote: 05/04/2021 19:14 Grbavica je pala,šaptom...tek 5 juna 1992 kad je iseljena kasarna Maršal Tito.Na Pofalićima su skrenuli lijevo,ušli u Grbavicu u tu je bio kraj.
Nismo imali snage,volje,komande.,municije,protiv oklopa...ma nismo imali nista,ako cemo realno...da ih sprijecimo u tome...
Prema tome,ko nije bio prisutan neka prestane da palamudi.
Vec sam to napisao, nasa noga nije prosla Trnovsku pa sve do Misa (pricam o svojoj mahali) od 3.maja '92 . Od 6-og maja cetnici (nama upali u zgradu) su vec drzali bunker na Trnovskoj i uz obalu sve do Pofalica. Batko je vec od 10 maja uredno rezao komsijske glave. Ja sam sve do 2.maja uredno prelazio Vrbanju, Beogradskom,Trnovskom, Splitskom uz stepenice prema mojoj zgradi u Ljubljanskoj.Do 2.maja njihov bunker je bio na transverzali gdje se Ljubljanska krizala sa transverzalom.
PM72
Posts: 17794
Joined: 30/04/2012 16:54

#4240 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by PM72 »

Sve stoji nego sam napisao da je Grbavica ”pala” tek nakon izlaska vojske iz kasarne misleći pri tome na dijelove Grbavice oko Željinog stadiona,Strojorada,Šopinga jer znam svoje kolege koji su išli tamo u svoje stanove i nisu sretali ni četničke straže ni bunkere.
Linije su se formirale tek nakon dolaska vojske iz kasarne jer su nakon toga doveli sokočane i pravili bunkere.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4241 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by tempuser »

100 x je rečeno, ali kad smo se vratili na početak treba ponoviti da mi eventualno zadržavanje Grbavice (ili bar Grbavice II) posmatramo iz čisto ratne perspektive kad su stvari i teritorije bile jasno definisane, ali taj period april-maj 1992. treba posmatrati iz tadašnje perspektive. Za ogromnu većinu situacija je bila apsolutno fluidna, rat je već praktično počeo, a istovremeno se dolazilo do Pretisa, išlo se na Ilidžu, prelazilo se na Grbavicu, nejasan status JNA itd. Čak i za SDS, koji su imali puno jasnije ciljeve, situacija nije bila 100% definisana inače su mogli biti puno efikasniji.
Upravo iz te situacija Grbavica je pala šapatom. Ko je mogao pretpostaviti da će se stvari odvijati binarno, jedan dan uredno prelaziš, a sutra dan 'tica ne može da preleti.
PM72
Posts: 17794
Joined: 30/04/2012 16:54

#4242 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by PM72 »

Pošto sam lično bio tu... na Trgu Pere Kosorića,kao pripadnik MUP-a...tvrdim da smo mogli zauzeti Grbavicu samo da smo imali hrabrije komandire.Moj komandir-nesposobna pičkurina- pravio je bunkere oko stanice sa po četiri ili pet policajaca bojeći se vlastitoj guzici ne izlazeći danima iz kancelarije kojoj je na prozore stavio blindirane kase.A bez pancira nije išao da piša...

Nas 30 uz podršku bar jednog voda specijalne mogli smo sve do Šopinga pa čak i do pijace zauzeti.Čak smo nagovarali komandira da nas uveže sa policijom na Marijin dvoru i da dovede Dahićeve momke...da im upadnemo rano ujutru,rasporedimo prema Vracama i čekamo kontranapad.Za to vrijeme da ostala policija upadne u zgrade i vrši pretrese oficirskih stanova gdje je bila masa oružja.

Sigurno bi se pridružilo dosta grupa TO iz Pofalića,Buća potoka,Jukini kad bi čuli za početni uspjeh.

Možda,kažem možda bi četnička kontra bila žestoka ali već su na tom području dobili po guzici 21 aprila i trebalo je iskoristiti taj "strah" kod lokalnih četnika sa Vraca.

Sad je lako naprđivati i glumiti generala ali umrijeću sa mišlju da smo to mogli uraditi i formirati liniju bar oko trolejbuske linije ako ne do tranzita.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4243 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by tempuser »

PM72 wrote: 06/04/2021 09:13 Pošto sam lično bio tu... na Trgu Pere Kosorića,kao pripadnik MUP-a...tvrdim da smo mogli zauzeti Grbavicu samo da smo imali hrabrije komandire.Moj komandir-nesposobna pičkurina- pravio je bunkere oko stanice sa po četiri ili pet policajaca bojeći se vlastitoj guzici ne izlazeći danima iz kancelarije kojoj je na prozore stavio blindirane kase.A bez pancira nije išao da piša...

Nas 30 uz podršku bar jednog voda specijalne mogli smo sve do Šopinga pa čak i do pijace zauzeti.Čak smo nagovarali komandira da nas uveže sa policijom na Marijin dvoru i da dovede Dahićeve momke...da im upadnemo rano ujutru,rasporedimo prema Vracama i čekamo kontranapad.Za to vrijeme da ostala policija upadne u zgrade i vrši pretrese oficirskih stanova gdje je bila masa oružja.

Sigurno bi se pridružilo dosta grupa TO iz Pofalića,Buća potoka,Jukini kad bi čuli za početni uspjeh.

Možda,kažem možda bi četnička kontra bila žestoka ali već su na tom području dobili po guzici 21 aprila i trebalo je iskoristiti taj "strah" kod lokalnih četnika sa Vraca.

Sad je lako naprđivati i glumiti generala ali umrijeću sa mišlju da smo to mogli uraditi i formirati liniju bar oko trolejbuske linije ako ne do tranzita.
Sa ovom pameću i iz ove perspektive smo naravno mogli, ali su realno i oni mogli puno više nego što jesu. Kao što rekoh, situacija je bila fluidna da bi našao neko logično objašnjenje, trebalo je ući u ofanzivna dejstva u naselje puno civila, svojih porodica itd...
PM72
Posts: 17794
Joined: 30/04/2012 16:54

#4244 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by PM72 »

Već sam napisao da je jedan moj kolega išao nekoliko puta ,u sred mraka, do svog stana na Grbavici,negdje kod Šopinga.Lično sam ga gledao kad pretrčava cestu kod Lorisa.Imao je testise i bio je sposoban a jednom nam je pričao da je bio u grmlju kad su dvojca četnika prošli pored njega,teglili su neke stvari i kontao je da zapuca po njima ali se bojao da ne skrene pažnju ostalima pa se valja vratit nazad.
Dakle,moglo se doći do Šopinga bez ikakve borbe.Ali...lako je sad naprđivat.
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8583
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#4245 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Pitar sa Kariba »

tempuser wrote: 06/04/2021 07:36 Neće biti da je 100% baš tako... Nije ubijen Bošnjak nego Srbin, policajac Pero Petrović koji je bio na bolovanju, a baš tu noć je u stanicu priveo nekakve što su obijali auto i baš ostao na kafi u stanici.
Ne znam, moguce da se to desilo prije nego cemo mi stici. Mi smo dosli mozda oko 2 iza ponoci. Nikoga nije bilo u stanici. Niti se neko pojavio poslije. Ujutru su stigle i neki momci TO ili ZB ali nisu prilazili niti ulazili u stanicu. Rasporedili su se izmedju zgrada oko PU NS.
I mi smo otisli oko 10:00 ujutru. Ja fakat nista nisam cuo za Peru. Jesmo ranom zorom zaustavili jednog stojadina punog k'o sibica, posli sugradjani na "vikendicu". Samo smo ih vratili. Nikakve frke nije bilo. A eto svasta se desavalo.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4246 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by tempuser »

Pitar sa Kariba wrote: 06/04/2021 10:45
tempuser wrote: 06/04/2021 07:36 Neće biti da je 100% baš tako... Nije ubijen Bošnjak nego Srbin, policajac Pero Petrović koji je bio na bolovanju, a baš tu noć je u stanicu priveo nekakve što su obijali auto i baš ostao na kafi u stanici.
Ne znam, moguce da se to desilo prije nego cemo mi stici. Mi smo dosli mozda oko 2 iza ponoci. Nikoga nije bilo u stanici. Niti se neko pojavio poslije. Ujutru su stigle i neki momci TO ili ZB ali nisu prilazili niti ulazili u stanicu. Rasporedili su se izmedju zgrada oko PU NS.
I mi smo otisli oko 10:00 ujutru. Ja fakat nista nisam cuo za Peru. Jesmo ranom zorom zaustavili jednog stojadina punog k'o sibica, posli sugradjani na "vikendicu". Samo smo ih vratili. Nikakve frke nije bilo. A eto svasta se desavalo.
Ovo je po svjedočenju žene i kćerke definitivno bilo prije, valjda je prveo lopova u stanicu oko 10-11.
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#4247 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by belfy »

aldinjo wrote: 06/04/2021 01:13
belfy wrote: 05/04/2021 20:02
aldinjo wrote: 05/04/2021 15:31
Ti kao neki "filozof"? Ako nisi razumio pitanje, ne mogu ti objašnjavati.
sta bi ti, ikome, mogao objasniti bolan?
Nisam ti ja "bolan". Dosadan si.
nisi ti meni nista, nego je smijesno da mislis da bi ti nekome nesto mogao objasniti. bas kao i ovo dosadan, iako sam ti se ovdje prvi put javio. ne znas vise ni gdje odgovaras?
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#4248 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by aldinjo »

belfy wrote: 06/04/2021 21:27
aldinjo wrote: 06/04/2021 01:13
belfy wrote: 05/04/2021 20:02
sta bi ti, ikome, mogao objasniti bolan?
Nisam ti ja "bolan". Dosadan si.
nisi ti meni nista, nego je smijesno da mislis da bi ti nekome nesto mogao objasniti. bas kao i ovo dosadan, iako sam ti se ovdje prvi put javio. ne znas vise ni gdje odgovaras?
Obraćati se možeš sa "bolan" kome si navikao, meni nećeš.
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#4249 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by belfy »

aldinjo wrote: 06/04/2021 21:40
belfy wrote: 06/04/2021 21:27
aldinjo wrote: 06/04/2021 01:13
Nisam ti ja "bolan". Dosadan si.
nisi ti meni nista, nego je smijesno da mislis da bi ti nekome nesto mogao objasniti. bas kao i ovo dosadan, iako sam ti se ovdje prvi put javio. ne znas vise ni gdje odgovaras?
Obraćati se možeš sa "bolan" kome si navikao, meni nećeš.
pa sto, bolan? nigdje to nisam stavio pod navodnike kao ti, jer ne vidim zasto bih... zasto si ti?
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40828
Joined: 29/06/2011 23:39

#4250 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by dječak sa šibicama »

tempuser wrote: 05/04/2021 18:42
jefff wrote: 05/04/2021 18:04 ali ovaj put uz mnogo vece ucesce ZB i MUPa, odnosno uz vecu upotrebu oruzja ali kao sto rece Aldinjo ta stihija nije stigla do Vraca. Razlog je i to to se skola na Vracama nije mogla duze braniti, da su duze izdrzali, ko zna.
Kakve bajke...
U ispomoć COKUP-u je krenula Specijalna jedinica MUP-a RBiH koja je prvo pokušala direktno da se probije do škole pa ih je JNA spriječila na Tranzitu, poslije toga su pokušali preko Sokbunara i opet ih je JNA blokirala.
Toliko o malo nam je falilo i ŠBBKBB
Tome sam licno svjedocio, kad nisu prosli preko tranzita, na Hambinoj Carini se ukazala kolona plavih vozila, djipovi i onaj transporter mupa, masa ljudi se okupila dosta ZB sa kalasnjikovima neki su poskakali na vozila pa ih je policija zamolila da sidju, dosli su do jevrejskog i vraceni nazad od strane vojske koja je znala da ce doci tim putem.

Nikakvih borbi nije bilo, samo su se vratili u grad.
Post Reply