Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post Reply
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3901 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća »

Image
Image
Image
Image
User avatar
argyle
Posts: 1853
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#3902 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by argyle »

Nekako s proljeća wrote: 08/11/2020 13:23 Image
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#3903 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by tempuser »

Ako sa dobro upratio na N1, Sud BiH potvrdio optužnicu protiv Slavka Aleksića. Nažalost ne za ratne zločine nego kao propadnika ravnogorskog pokreta za širenje rasne i vjerske netrpeljivosti tokom skupa u Višegradu 2019.
Da mu bar zato hoće ispast sapun u prdekani...
Dimu1927
Posts: 4035
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#3904 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Dimu1927 »

pa zar nije, da se tako izrazim opce misljenje, da je Slavko Aleksic bio korektan prema civilima, odnosno da zapravo i nije cinio ratne zlocine na grbavici ?

cak je bilo i svjedocenja sa nase strane, od civila koji su bili na grbavici...
PM72
Posts: 17794
Joined: 30/04/2012 16:54

#3905 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by PM72 »

Trla baba dlan-da joj prođe dan...
e tako će ti biti i sa ovim.Ljudima dokažu kako su ubijali pa dobiju 2 godine a vojvoda Aleksić iz hercegovackog brloga izađe jednom godisnje i to na ovu četničku gej paradu i da ga osude radi toga?
Ovim su mu samo uslugu učinili jer će doći u centar pažnje kao paćenik...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#3906 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by tempuser »

Dimu1927 wrote: 10/12/2020 16:16 pa zar nije, da se tako izrazim opce misljenje, da je Slavko Aleksic bio korektan prema civilima, odnosno da zapravo i nije cinio ratne zlocine na grbavici ?

cak je bilo i svjedocenja sa nase strane, od civila koji su bili na grbavici...
Iskreno, ja ne znam da ga je neko direkto optužio za neki konkretan zločin, a ordinirao je na Jevrejskom, ali samo što se bijedni PTT službenik iz Bileće došao u Sarajevo da prosipa silu i teror, bih bio jako sretan da ga neko objesi za muda dok ne krepa!
PM72
Posts: 17794
Joined: 30/04/2012 16:54

#3907 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by PM72 »

E da smo narod koji drzi do karaktera i postenja-imali bi nesto slično kao Mosad pa bi on i njemu slični odavno začepili kakav propust ili bili ugrađeni u auto put...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#3908 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by tempuser »

Imao b taj Modas posla i oko unutrašnjeg i oko spoljnog neprijatelja! :D
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3909 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća »

@riko-ga , ono rafalanje PAM-om i mrcvarenje čovjeka što je iskočio iz kamiona na reskrsnici kod ex supermarketa ''AS'', desilo se 14 maja 1992.
tutku
Posts: 1349
Joined: 18/06/2011 12:10

#3910 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by tutku »

Citam "Kad sam bio hodza", i posto pratim topic znam da je raja i ranije spominjala knjigu u kontekstu desavanja na okupiranoj Grbavici. Ono sto me interesuje, sta je bilo sa ovim najblizim saradnicima, kerovima koji su bili sa Batkom? On je koliko znam u tvorza i nece izaci za zivota, da pozivi i napati se.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3911 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća »

Još je sigurno da je Saša Baričanin već nekoliko godina presuđen i bez slobode je. A dokle se dobacilo sa preostalom bratijom ne znam na pamet.
PM72
Posts: 17794
Joined: 30/04/2012 16:54

#3912 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by PM72 »

Saša Baricanin je dobio 18 godina zatvora a radio je u Mokrom kao lakirer.Kazu mi ljudi koji su imali posla s njim da je bio susretljiv i usluzan prema raji iz Sarajeva koji su farbali auta.Na ranu privit...pleme yebo.Sipa ja je pratila par mjeseci prije hapsenja.Zivio je na Palama u novom naselju i tu su ga šćolili na sabahu.Čitavo naselje bilo je opkoljeno specijalcima sa dugim cijevima.
Valter Gustav
Posts: 371
Joined: 10/12/2019 16:19

#3914 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Valter Gustav »

tutku wrote: 26/12/2020 21:55 Citam "Kad sam bio hodza", i posto pratim topic znam da je raja i ranije spominjala knjigu u kontekstu desavanja na okupiranoj Grbavici. Ono sto me interesuje, sta je bilo sa ovim najblizim saradnicima, kerovima koji su bili sa Batkom? On je koliko znam u tvorza i nece izaci za zivota, da pozivi i napati se.
''Beli Anđeli'' su ekipa koja je ubijala.Zoran Jeftimić Ćenta clan te ekipe kazu da ga je policija ubila.Srbi sa Grbavice su se zalili Biljani Plavsic sta je Batko sa ostalima radio.Kada je otisla Momcilu Mandicu i Mici Stanisicu oni su se kreveljili "Ah batko"."Kao da se radi o nekom nestasnom djecaku" to je rekla.Ko vele nebi te zaklao ja ali nek te zakolje Batko,i jedan i drugi ti misle isto kao Batko.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3915 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća »

Popišaj ih.
Image
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#3916 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by tempuser »

Ima li veće režimske ublehe od ove???

Image

Ne bi je podobni Ajnadžić oslobodio da je još 50 godina ratovao!
PM72
Posts: 17794
Joined: 30/04/2012 16:54

#3917 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by PM72 »

da znaš i da ne bi.Ajnadžića u ratu spasio komandant paljanske brigade a sad zajedno sjede i idu u lov...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#3918 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by tempuser »

PM72 wrote: 28/12/2020 13:44 da znaš i da ne bi.Ajnadžića u ratu spasio komandant paljanske brigade a sad zajedno sjede i idu u lov...
Ma svejedno koji... Njega sam pomenuo čisto jer ga je Alija 2 mjeseca prije Dejtona postavio za komadanta 1. Korpusa. Može i Karavelić... Kako je to Đole napisao, princip je isti sve su ostalo nijanse! :bih:
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3919 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća »

Ubleha ili ne, njeni preživjeli stanovnici su se vratili i ogradili svoje sa punim pravom. Od tadašnje reintegracije pa nadalje i vjerovatno ubuduće. A Ajnadzić je na Grbavici bio uhapšen ili bio sa porodicom u tzv kućnom pritvoru odmah nakon 2 maja 1992. Zatim se pojavljuje 13 maja 1992 na Stupu, kada je razmijenjen za oficire JNA koji su gravitirali VRS-e. Predhodno je bio u zatvorskim prostorijama , ne na Palama gdje su bili pritvoreni Karaveli, Paravlić, Žiga mislim i ne znam na pamet više ko još, već na Soko'cu. . Kasno stigoše ako uzmemo u obzir da su obojica dobacili do najviših funkcija u okviru prvog korpusa Armije R BiH. Grbavica nije na vojno klasičan način tj tenkovima oslobođena, ali je ipak komotno integrisana kao dio u veću prirodnu cjelinu. Sloboda za one koji je u okviru Anex-a 7 dočekaše, ranjene duše i šta ja znam čega sve ne, ali ipak doživjeli da se vrate i budu svoji na svome . Taj dio ne može biti ubleha.
PM72
Posts: 17794
Joined: 30/04/2012 16:54

#3920 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by PM72 »

Nekako s proljeća wrote: 28/12/2020 14:00 Ubleha ili ne, njeni preživjeli stanovnici su se vratili i ogradili svoje sa punim pravom. Od tadašnje reintegracije pa nadalje i vjerovatno ubuduće. A Ajnadzić je na Grbavici bio uhapšen ili bio sa porodicom u tzv kućnom pritvoru odmah nakon 2 maja 1992. Zatim se pojavljuje 13 maja 1992 na Stupu, kada je razmijenjen za oficire JNA koji su gravitirali VRS-e. Predhodno je bio u zatvorskim prostorijama , ne na Palama gdje su bili pritvoreni Karaveli, Paravlić, Žiga mislim i ne znam na pamet više ko još, već na Soko'cu. . Kasno stigoše ako uzmemo u obzir da su obojica dobacili do najviših funkcija u okviru prvog korpusa Armije R BiH. Grbavica nije na vojno klasičan način tj tenkovima oslobođena, ali je ipak komotno integrisana kao dio u veću prirodnu cjelinu. Sloboda za one koji je u okviru Anex-a 7 dočekaše, ranjene duše i šta ja znam čega sve ne, ali ipak doživjeli da se vrate i budu svoji na svome . Taj dio ne može biti ubleha.
Ajnadžića je iz fiskulturne sale na Palama izveo komandant paljanskog bataljona (žena mu je sa Pala) ...bio prebijen- sav polomljen.Zamotavali ga kasnije u kožice...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#3921 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by tempuser »

Nekako s proljeća wrote: 28/12/2020 14:00 Ubleha ili ne, njeni preživjeli stanovnici su se vratili i ogradili svoje sa punim pravom.
Ah kako se lako relativiziraju ublehe i laži, kako se popravlja, pegla i uljepšava istorija?!?!?!! :-) Za 10 godina ćeš pisati detalje kako je vojnički oslobođena, kako je ranjeni Bakir na čelu brigade iz pozadine ušao u Grbavicu?!? :?
Da je bilo do ovih koji su štanpali ovaj letak bi bi još pjevali "... zbog ove pjesme nazad se ne smje.." Da nije bilo stranca koji je, prvo 2, a onda sva 3 majmuna, uhvatio za vrat i poturio im papir da potpišu, preživjeli stanovnici Grbavice bi mogli mačku o rep okačiti svoje pravo o ograđivanju jednako kao što to pravo danas mogu okačiti mačku o rep Posavci, Krajišnici, Hercegovci, Istočnobosanci i svi ostali koji se nisu uklapali u Alijinu državicu! Toliko o oslobađanju...
Vis-a-vis onoga što si prošao, mene bi na tvom mjestu tačno bilo sramota samog sebe zbog ovih propagandnih pamfleta kakvih nije bilo ni u Titovim stazama revolucije. Za tvoje bajke priča o Miki Bosnić su surovi realizam i istina! :-)
Suprotno režimskoj laži koju neki i poslije 25 godina recikliraju, Grbavica nije oslobođena, ona je politički rješena.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3922 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća »

Koliko sam ja mogao kroz arhivski materijal, snage neprijatelja su se planski povukle sa područja Grbavice i preko mostova na Miljacki stanovnici išli na Grbavicu, ulazili u svoje zgrade i stanove ili kuće, poslovne prostore...bar ono što je iza barbara i hajduka 21 vijeka ostalo. Isto tako i u kontra smjeru. sloboda kretanja.Za njih je to pobjeda i malo po malo dosta toga dođe na svoje. A letak neka samo bude autentičan prilog koji se primarno odnosi na to vrijeme i mjesto. Ko nije okrvavio ruke, u okviru dejtonskog mehanizma -amnestije, mogao je ostati i dočekati ''oslobodioce'' snage UN-a, policije, IPTF-a i koga sve još ne. Vrijeme mira i slobode. Super. Nisu svi bili te sreće. Ubijali su i povratnike nakon rata, zapišane teritorije valjda.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#3923 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by tempuser »

Nekako s proljeća wrote: 28/12/2020 14:40 Koliko sam ja mogao kroz arhivski materijal, snage neprijatelja su se planski povukle sa područja Grbavice i preko mostova na Miljacki stanovnici išli na Grbavicu, ulazili u svoje zgrade i stanove ili kuće, poslovne prostore...bar ono što je iza barbara i hajduka 21 vijeka ostalo. Isto tako i u kontra smjeru. sloboda kretanja.Za njih je to pobjeda i malo po malo dosta toga dođe na svoje. A letak neka samo bude autentičan prilog koji se primarno odnosi na to vrijeme i mjesto. Ko nije okrvavio ruke, u okviru dejtonskog mehanizma -amnestije, mogao je ostati i dočekati ''oslobodioce'' snage UN-a, policije, IPTF-a i koga sve još ne. Vrijeme mira i slobode. Super. Nisu svi bili te sreće. Ubijali su i povratnike nakon rata, zapišane teritorije valjda.
Slabo si ti to nešto kroz arhivski materijal, ako nije kakvo režimsko friziranje. Nikakvog povlačenja neprijatelja nije bilo, osim u bajkama SDA, jer nije bilo nikakvog napada da bi se neko povlačio, nego je prije reintegracije bila uspostavljena delimitarizovana zona s obje strane u krugu 12 km (ako se dobro sjećam), nema dugih cijevi i nema kalbra preko 12,7.
Normalno da će za Grbavičane ulazak na Grbavicu biti pobjeda, ali to nije bila vojna pobjeda niti oslobođenje, kako frizeri istorije to provlače, nego politička pobjeda, jednako kao što je za Krajišnike, Posavljake, Hrecegovce to bio poraz i okupacija, samo što se to u bajkama ignorišu.

EDIT: Nikakva vojska nije ulazila da bi nešto bilo oslobođeno. Imao sam "sreću" da neposredno učestvujem u reintegraciji, zbog poštede me je fulila Vogošća i zbog dužnosti na drugoj lokaciji Hadžići, sve ostalo me nije mašilo. U reintegracione zone su ulazili IPTF i policajci MUP-a Federacije BiH (ne Federalnog MUP-a), a stanice su bile sastavljene od 50% matične stanice - 50% policajci iz Sarajeva nemuslimanske nacionalnosti iz svih organizacionih jedinica. Na jednu lokaciju smo ušli nekih pola sata-sat prije dogovorenog preuzimanja i bukvalno se na rampi sreli sa MUP-om RS-a koji se pakovao. Odmakli se dok oni ne završe i odu. Ulazili smo u naselja koja su bila smetljarnici i svježe paljevine sa pun qurac sakrivenih mina, tu i tamo pokoji komad oružja. Nakon preuzimanja pljaška, tzv pljaha, se nastavila, ali s druge strane. Toliko o oslobađanju Grbavice koje pominje ARBiH!
Last edited by tempuser on 28/12/2020 16:50, edited 1 time in total.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66215
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#3924 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by _BataZiv_0809 »

Nekako s proljeća wrote: 28/12/2020 14:00 Ubleha ili ne, njeni preživjeli stanovnici su se vratili i ogradili svoje sa punim pravom.
To niko i ne spori.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3925 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

Jeli izvršena reitrengracija poslije Dejtonskog sporazuma,jeli IFOR da Srpskoj strani da bez problema izvuku i očiste sve fabrike,stanove,kuće.Pa je tek Federalni MUP ušao u reitegrisana područja grada
Post Reply