Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post Reply
trocadero
Posts: 2418
Joined: 14/03/2013 13:57

#3876 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by trocadero »

Kako da ne, jedno pola miliona kaema udijeliti najvećem "stvaraocu" RS.


ISPOVJEST STVARAOCA REPUBLIKE SRPSKE


Imaš cigar?

Što ne kupim?

Oklen kukavče! Vidiš li pošto su? Kupim kad imam koju marku.

Da prestanem? Ne seri, samo me to drži u životu.

E hvala ti care! Imam vatre, ne treba.

Šta radim? Stučem pokoju dnevnicu kad bude i tako. Sad slabo, ovaj virus sve zatvorio. A ne mogu ni raditi puno. Ne radi mi se! Ostarilo se. Imam 46 godina sve me boli…leđa, noge, ruke. Imam i pritiska malo

Bio sam u ratu 4 godine. Djete bio 1992. Digli nas u u junu te godine u vojsku. Prva generacija VSR.


Misliš da te zajebavam?

Ne samo mene, nego sve, osim onih koji su utekli. To je tako tad bilo. Iz škole u rat. Malo obuke i na front.

Čuj ima li straha?

Ko kaže da nema, ili laže ili je lud. Ali većina se navikne. Postane rutina. Opasnost u neka doba smatraš redovnom pojavom. Poneko zagine, i to postaje normalno. Malo žalimo, a onda se naviknemo. Sjećam se prije rata, umre baba od devedeset godina…tragedija. Ne pali se televizija godinu dana. Tek posle četeresnice ideš gledat utakmice u komšiluk, da ti ko ne prigovori da nisi ožalio babu dovoljno i odistinski.


Iza rata ni smrt nije strašna. Danas ljudi skoro i ne plaču. Prije…krivljavina do nebesa. A kad se gruvanje završilo, rat nije stao. Kud ću sad u pičku materinu. Ćaća ti govori da bi nešto trebao privređivat, majka ti krišom da koji dinar koji obavezno propiješ ili prokockaš na aparatima. Vazda ista priča, i u kući i u kafani i u gradu..i osjećaj da su te zajebali.Odem na more…

Ne da se kupam, glupane nego da što zaradim, a raditi ne znam ništa…osim argatovati. Izlijevamo neku ploču, kiša pada, ali se ne smije prekidat. Mokar do gole kože, na mješalici…jedna lopata cementa, tri pijeska. Drhtavica me neka uhvatila a mislima se vraćam u ratno vrijeme. Zamišljam scenu. BeGe…


BeGe ?

Borbena gotovost, glupane.

Na straži sam, lije ko iz kabla, hvata me drhtavica, led okupio. Dođe smjena. Ulazim u baraku, presvlačim se. Dimi iz mene. Vatra u šporetu grije a na ploči puna šerpa toplog čaja od svih trava. Neko ispržio uštipke a ima i “buntekuh sira”. Milina i idila! Danas “buntekuha” ima kupit u Marketu. Prave fensi salate od njega. Od nekih doba smo gađali konjevodca s njime kad nam ga dostavi za obrok. Dok o tome mislim, nekako mi lakše i na onoj mješalici, nekako me i drhtavica prođe.


Nije rat najgori, dok ga se sa nostalgijom sjećaš i dok lakše provodiš mirnodopske nedaće misleći o njemu. Ili je to možda ovaj PTSP što o njemu pričaju po novinama i na televiziji. U stvari i ne pričaju puno, malo nas je ostalo kome su dali dijagnozu Postraumatski ratni poremećaj. Digli ruke na sebe ili umrli od rakčine.

Daješ mi cijelu kutiju! Hvala care! Oprosti ako sam te smorio.
Rade Likić
Last edited by trocadero on 15/08/2020 22:23, edited 2 times in total.
User avatar
BOSP
Posts: 44
Joined: 14/08/2020 06:31

#3877 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by BOSP »

jeli onaj dino mujkic realan lik? citam na onom klipu debeljače kako isproziva baricanina, pa mu se cijela familija javila, i sin i cerka :lol:

frajer ih kulturno unakazio pricom :bih:
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3878 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

BOSP wrote: 15/08/2020 16:40 jeli onaj dino mujkic realan lik? citam na onom klipu debeljače kako isproziva baricanina, pa mu se cijela familija javila, i sin i cerka :lol:

frajer ih kulturno unakazio pricom :bih:
Čitaj mu od početka komentare,lik se malo zapetljao ili zbunio,skinuto je dosta teksta sa ove teme o Grbavici
User avatar
BOSP
Posts: 44
Joined: 14/08/2020 06:31

#3879 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by BOSP »

Emiremir33 wrote: 15/08/2020 18:35
BOSP wrote: 15/08/2020 16:40 jeli onaj dino mujkic realan lik? citam na onom klipu debeljače kako isproziva baricanina, pa mu se cijela familija javila, i sin i cerka :lol:

frajer ih kulturno unakazio pricom :bih:
Čitaj mu od početka komentare,lik se malo zapetljao ili zbunio,skinuto je dosta teksta sa ove teme o Grbavici
nije valjda lagio, izmisljao i odavdje prenosio? djelovao mi je kao jako upucen lik
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3880 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

BOSP wrote: 15/08/2020 18:40
Emiremir33 wrote: 15/08/2020 18:35
BOSP wrote: 15/08/2020 16:40 jeli onaj dino mujkic realan lik? citam na onom klipu debeljače kako isproziva baricanina, pa mu se cijela familija javila, i sin i cerka :lol:

frajer ih kulturno unakazio pricom :bih:
Čitaj mu od početka komentare,lik se malo zapetljao ili zbunio,skinuto je dosta teksta sa ove teme o Grbavici
nije valjda lagio, izmisljao i odavdje prenosio? djelovao mi je kao jako upucen lik
Meni je tako djelovao ,ma nebitno nepratim taj kanal inače,dobar je kanal 212 brdska brigada ima zanimljivih videa
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3881 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

trocadero wrote: 15/08/2020 15:49 Kako da ne, jedno pola miliona kaema udijeliti najvećem "stvaraocu" RS.


ISPOVJEST STVARAOCA REPUBLIKE SRPSKE


Imaš cigar?

Što ne kupim?

Oklen kukavče! Vidiš li pošto su? Kupim kad imam koju marku.

Da prestanem? Ne seri, samo me to drži u životu.

E hvala ti care! Imam vatre, ne treba.

Šta radim? Stučem pokoju dnevnicu kad bude i tako. Sad slabo, ovaj virus sve zatvorio. A ne mogu ni raditi puno. Ne radi mi se! Ostarilo se. Imam 46 godina sve me boli…leđa, noge, ruke. Imam i pritiska malo

Bio sam u ratu 4 godine. Djete bio 1992. Digli nas u u junu te godine u vojsku. Prva generacija VSR.


Misliš da te zajebavam?

Ne samo mene, nego sve, osim onih koji su utekli. To je tako tad bilo. Iz škole u rat. Malo obuke i na front.

Čuj ima li straha?

Ko kaže da nema, ili laže ili je lud. Ali većina se navikne. Postane rutina. Opasnost u neka doba smatraš redovnom pojavom. Poneko zagine, i to postaje normalno. Malo žalimo, a onda se naviknemo. Sjećam se prije rata, umre baba od devedeset godina…tragedija. Ne pali se televizija godinu dana. Tek posle četeresnice ideš gledat utakmice u komšiluk, da ti ko ne prigovori da nisi ožalio babu dovoljno i odistinski.


Iza rata ni smrt nije strašna. Danas ljudi skoro i ne plaču. Prije…krivljavina do nebesa. A kad se gruvanje završilo, rat nije stao. Kud ću sad u pičku materinu. Ćaća ti govori da bi nešto trebao privređivat, majka ti krišom da koji dinar koji obavezno propiješ ili prokockaš na aparatima. Vazda ista priča, i u kući i u kafani i u gradu..i osjećaj da su te zajebali.Odem na more…

Ne da se kupam, glupane nego da što zaradim, a raditi ne znam ništa…osim argatovati. Izlijevamo neku ploču, kiša pada, ali se ne smije prekidat. Mokar do gole kože, na mješalici…jedna lopata cementa, tri pijeska. Drhtavica me neka uhvatila a mislima se vraćam u ratno vrijeme. Zamišljam scenu. BeGe…


BeGe ?

Borbena gotovost, glupane.

Na straži sam, lije ko iz kabla, hvata me drhtavica, led okupio. Dođe smjena. Ulazim u baraku, presvlačim se. Dimi iz mene. Vatra u šporetu grije a na ploči puna šerpa toplog čaja od svih trava. Neko ispržio uštipke a ima i “buntekuh sira”. Milina i idila! Danas “buntekuha” ima kupit u Marketu. Prave fensi salate od njega. Od nekih doba smo gađali konjevodca s njime kad nam ga dostavi za obrok. Dok o tome mislim, nekako mi lakše i na onoj mješalici, nekako me i drhtavica prođe.


Nije rat najgori, dok ga se sa nostalgijom sjećaš i dok lakše provodiš mirnodopske nedaće misleći o njemu. Ili je to možda ovaj PTSP što o njemu pričaju po novinama i na televiziji. U stvari i ne pričaju puno, malo nas je ostalo kome su dali dijagnozu Postraumatski ratni poremećaj. Digli ruke na sebe ili umrli od rakčine.

Daješ mi cijelu kutiju! Hvala care! Oprosti ako sam te smorio.
Da nije ovo tekst Željka Pržulja?
Škobo Habu
Posts: 8942
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#3882 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Škobo Habu »

Nedobrovoljac wrote: 15/08/2020 20:39

Uglavnom je išlo preko dijelova opštine Olovo koji su bili pod kontrolom VRS i dalje za Vareš. Tamo su gospodarili Žugić i Ostojić. Tranzit su naplaćivali debelo, svi su teški milione, a stekli satro na brentama.
Njima je VRS bila najveći problem, ali u tom dijelu su imali kontrolu. Bilo je zajebanih situacija kada VRS presretne konvoj cijeli i razdjeli šlepere cigara, pričalo se da je naređenje davao lično Mladić. Sad da li je svadja bila na nivou VRS - SDS ili nešto drugo...
Milovan Žuga i koji Ostojić?

Milovan je na početku proglašen za vojvodu, a kasnije ne znam šta je bilo. U vrijeme njegovog "vojvodovanja" su počinjeni i ratni zločini nad bošnjačkim civilima.

Na kraju, ondašnje perjanice SDA i SDS-a ispadoše puni "čojstva":

User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40380
Joined: 29/06/2011 23:39

#3883 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by dječak sa šibicama »

Naravno da su svi sverceri imali podrsku najvisih instanci vlasti, uostalom Zugic je bio celnik srpske opcine Olove i do dana danasnjeg radi sto je i naucio raditi. Ostojic mu je bio desna ruka.

Fama kako je vojska nesto otimala pa dijelila sirotinji, cisto pranje obraza. Sve je to dobro razrgranat biznis u kojem su ucestovali i Cicko Bjelica i Momo Mandic sa srpske strane, lideri HVO/HDZ iz Varesa su okrenuli milione koje su regularno iznijeli/odnijeli preko srpske teritorije, preko njih je svercom uvezana probrana politicka, vojna i policijska elita iz Visokog i Breze. Na kraju je puklo sve i onda je vojsci dato da opuha Vares da se i sitna buranija namiri pljackom skladista kad su ovi podijelili devizne talove.

I nijedan nikada nije ni pozvan na odgovornost. Jer imaju politicku zastitu.
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#3884 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by karanana »

opet mi nije jasno, ako smo poceli ovu pricu o svercu u kiseljaku, kuda je ta roba prolazila i zasto je olovo bitno u tom koridoru? koja je ruta tog koridora bila da roba iz hrvatske ide preko olova do kiseljaka? mozda mi u glavi pogrezan zemljovid pa ne vidim putnu vezu tu kada govorimo o ulazu robe iz hrvatske.
Škobo Habu
Posts: 8942
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#3885 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Škobo Habu »

Nedobrovoljac wrote: 15/08/2020 21:30
Branko Ostojić, bio je neki ministar u vladi RS.

Nisam ni znao da je Žuga imao titulu vojvode. Nije se on ratovanjem bavio.
A priča kako samo na njegovoj opštini (srpska opština Olovo) nije bilo logora za manjine 😩.
Off topic je ono što ću napisati, jer je nevezano za Sarajevo i sarajevsko ratište.

Tog Branka stariji sigurno znaju, no Milovan je svima poznat, jer je bio alfa&omega olovskog SDS-a.
No, ono što želim reči jeste da ima istine u tome da se rat u Olovu "prolongirao" koliko se moglo, i tu su akteri sa snimaka potpuno u pravu. Gro izbjeglica iz Istočne Bosne, na potezu od Višegrada, Rogatice, Han Pijeska, Sokoca, Vlasenice i Bratunca je izvučen preko Olova i dalje ka Visokom i Zenici. Lično sam, recimo, gledao nepreglednu kolonu ljudi iz Rogatice koji su iskrcani u Lukama iz autobusa, a onda poslani za Olovo. U ljeto '92. Olovo je bio jedan od najvećih tranzitnih centara za izbjeglice, jer je tek u avgustu '92. započeo otvoren sukob sa Srbima. Mislim da je olovska opština bila jedna od posljednjih u kojoj je puklo te 1992. godina, a razlog je i zbog činjenica da se pregovaralo sa srpskom stranom oko koridora za izbjeglice.

Neke stvari vezean za predhodni rat su sadašnjim generacijama malo poznate.

Recimo bombardovanje avijacije JNA Soluna, u blizini Olova, u kom je bilo grupisano na hiljade bošnjačkih izbjeglica, pretežno sokolačka i han-pjesačka opština. U tom bombardovanju je poginulo nekoliko lica, a bilo je i dosta renjeni. Taj podatak će se danas teško naći na internetu, a kamo li na kakvom skupu koji se bavi historijskim činjenicam iz predhodnog rata.

Dakle, akteri sa snimka su u pravu, samo što preuveličavaju svoju ulogu. Palo je mrtvih glava za koje je onda Milovan mora znati ko stoji iza toga.
Last edited by Škobo Habu on 15/08/2020 23:13, edited 1 time in total.
Škobo Habu
Posts: 8942
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#3886 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Škobo Habu »

karanana wrote: 15/08/2020 21:34 opet mi nije jasno, ako smo poceli ovu pricu o svercu u kiseljaku, kuda je ta roba prolazila i zasto je olovo bitno u tom koridoru? koja je ruta tog koridora bila da roba iz hrvatske ide preko olova do kiseljaka? mozda mi u glavi pogrezan zemljovid pa ne vidim putnu vezu tu kada govorimo o ulazu robe iz hrvatske.
Isto pitanje se može postaviti i za Vareš? Roba je dolazila uhodanim kanalima preko srpske teritorije.

Kuda su "Maturice" iz Kiseljaka prebačene za Vareš nego li preko srpske teritorije, pa napraviše masakr u Stupnom Dolu.

Olovo, u smislu šverca je bilo nebitno, ali je dio opštine koji se graničio sa vareškom i ilijaškom opštinom bio dio švercerskih koridora.
Prva Crna Rijeka, koja je pripadala Ilijašu, bila je El Dorado za šverc između Srba i Bošnjaka.
Ljudi iz Banovića, Živinica, Tuzle su dolazili na Crnu Rijeku i kupovali cigare i duhan od Srba. Šverc je u to vrijeme bio razvijen i sa vareškim HVO.
Ljudi su tvrdili da se u Varešu mogli vidjeti pripadnici srpske vojske, dok su pripadnici ABiH mogli u civilu.
trocadero
Posts: 2418
Joined: 14/03/2013 13:57

#3887 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by trocadero »

Emiremir33 wrote: 15/08/2020 20:20

Da nije ovo tekst Željka Pržulja?
Zar ne stavih autora...Rade Likić.
A ona smotra u Kiseljaku je samo "vizuelno zavaravanje "
u to doba zajedničkog nam neprijatelja. :wink:
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3888 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

trocadero wrote: 15/08/2020 22:22
Emiremir33 wrote: 15/08/2020 20:20

Da nije ovo tekst Željka Pržulja?
Zar ne stavih autora...Rade Likić.
A ona smotra u Kiseljaku je samo "vizuelno zavaravanje "
u to doba zajedničkog nam neprijatelja. :wink:
Nisi stavio autora,pa mi pisanje se učini sličnim Pržuljovim
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3889 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

I u Sarajevu je cvijetao šverc ,mozda u manjem obliku nego u pomenutim mjestima,krenuvši od Deliminujuma,Grbavice,Hreše itd...
PM72
Posts: 17648
Joined: 30/04/2012 16:54

#3890 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by PM72 »

Oko Delminijuma se otvoreno sarađivalo jer je Delminijum bio pod kontrolom stupskog HVO-a sve do belaja polovinom septembra 1992.Na Grbavici nije bilo šverca sem privatnih razmjena jukinih ljudi i Pržulja sa one strane.
Na Hresi nije bilo šverca a jedini dio linija gdjev se šverc duže odvijao je Hrasno brdo gdje je bio ukljucen i ruski ili ukrajinski UN
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3891 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

PM72 wrote: 16/08/2020 21:01 Oko Delminijuma se otvoreno sarađivalo jer je Delminijum bio pod kontrolom stupskog HVO-a sve do belaja polovinom septembra 1992.Na Grbavici nije bilo šverca sem privatnih razmjena jukinih ljudi i Pržulja sa one strane.
Na Hresi nije bilo šverca a jedini dio linija gdjev se šverc duže odvijao je Hrasno brdo gdje je bio ukljucen i ruski ili ukrajinski UN
Sta se radilo preko Vrbanje mosta nego šverc i razmjene,na Hreši stoka se kupovala,PTT sa UN om nafta i cigare ss kupovale,pa 1994 i 1995 na Aeodromu to se isto švercovalo
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3892 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

Gdje je god bio UN tu je šverc cvjetao u gradu
trocadero
Posts: 2418
Joined: 14/03/2013 13:57

#3893 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by trocadero »

Rekorderi su Ukrajinci što su bili stacionirani u Energoinvestu...tone robe su prošvercovali...
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40380
Joined: 29/06/2011 23:39

#3894 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by dječak sa šibicama »

PM72 wrote: 16/08/2020 21:01 Oko Delminijuma se otvoreno sarađivalo jer je Delminijum bio pod kontrolom stupskog HVO-a sve do belaja polovinom septembra 1992.Na Grbavici nije bilo šverca sem privatnih razmjena jukinih ljudi i Pržulja sa one strane.
Na Hresi nije bilo šverca a jedini dio linija gdjev se šverc duže odvijao je Hrasno brdo gdje je bio ukljucen i ruski ili ukrajinski UN
Koji Przulji ili Przulj su u pitanju?
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3895 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

trocadero wrote: 16/08/2020 23:28 Rekorderi su Ukrajinci što su bili stacionirani u Energoinvestu...tone robe su prošvercovali...
Ni Francuzi nisu zaostajali za njima
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#3896 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Woody »

Izvini @trocadero , ali ipak su po tom pitanju rekorderi bili Holanđani... Nenadjebani!

Image

Ima i literature o tome:
Image
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3897 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća »

Image
Image
Image
Pklat4
Posts: 92
Joined: 08/11/2016 19:34

#3898 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Pklat4 »

...
Last edited by Pklat4 on 07/04/2021 11:53, edited 1 time in total.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3899 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća »

Nedobrovoljac wrote: 15/08/2020 20:39

Uglavnom ..
Ne bilo ti teško, hajde vidi da nam objaviš priču iz Aleksandrove knjige o Belim vukovima koja se odnosi na napad na Debelo brdo iz maja 1995.

@Pklat4 , ima to sve objašnjeno uz mapu na temi, možda pet-šest stranica unazad.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3900 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća »

Ništa onda, zaboravi, kupit ću je i javim se dok je obradim. Evo jedne serije iz faze reintegracije ...da je tako nazovem.
Image
Image
Image
Post Reply