Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post Reply
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#3601 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by riko-ga »

Zna li se tacna lokacija onoga Grka na Mojmilu?
User avatar
holowey
Posts: 8438
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#3602 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by holowey »

obrati paznju gdje je stadion a gdje zelj. pruga...pomoci ce ti kao orjentiri...
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3603 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća »

riko-ga wrote: 05/06/2020 17:57 Zna li se tacna lokacija onoga Grka na Mojmilu?
Ima negdje još jedna iz foldera grčki dobrovoljci na sar ratištu, neke deke kao zaštita su razvučene , ima i nešto šume...vjerovatno dole oko kuća Trapara ili Llaovića ako se dobro sjećam, ali je riječ o rovovima neprijatelja pa bi samo oni koji su ih gledali mogli bolje da lociraju položaj pravoslavnog mudzahedina. Mrsko mi je tražiti, ako naletim na nju citiram i objavim.
Last edited by Nekako s proljeća on 05/06/2020 18:06, edited 1 time in total.
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2829
Joined: 14/01/2019 04:56

#3604 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Porodice Foht »

karanana wrote: 05/06/2020 17:53
Porodice Foht wrote: 05/06/2020 17:39 @Nekako, pa zute pozicije su valjda one cetnickih snajperista!
na ovoj mapi grbavica izgzleda urbano i popunjena kucama i zgradama a ostatak sarajeva ko neke hale i fabrike. ali tacno je NSP nacrtao. orjentir nek ti bude stadion grbavica desno. jes da je on stadio oznacio kao nas. mozda i jeste bio, a reflektor sa zastavom njihov.
Krajnja desna zuta strelica okrenuta prema sjevernoj tribini stadiona Grbavica mi i jeste bila jedan od orijentira i onaj gore snajperista sto je go do pojasa. Zar zute strelice kao i taj navedeni snajperista nisu cetnicke?
Inace je mapa very good za nas sto ne kontaju bas sve te pravce gdje se pucalo. :thumbup: Linije razdvjanja uglavnom znam.

edit. Dobro je, sad sam skonto. sorry
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3605 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća »

Ma onaj iznad stadiona se sunča, rus ili ukrajinac, više je ilustracija i zanimljiv ugao, neprijateljski ugao. Zato sam u odgovoru isključio tu fotografiju da ne zbunjuje. Sve 5.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3606 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

Nekako s proljeća wrote: 05/06/2020 18:05
riko-ga wrote: 05/06/2020 17:57 Zna li se tacna lokacija onoga Grka na Mojmilu?
Ima negdje još jedna iz foldera grčki dobrovoljci na sar ratištu, neke deke kao zaštita su razvučene , ima i nešto šume...vjerovatno dole oko kuća Trapara ili Llaovića ako se dobro sjećam, ali je riječ o rovovima neprijatelja pa bi samo oni koji su ih gledali mogli bolje da lociraju položaj pravoslavnog mudzahedina. Mrsko mi je tražiti, ako naletim na nju citiram i objavim.
Ma jok dolazili su na liniju kroz sumu,iz kasarne Slobodan Princip Seljo.Kuce Lalovica a ispod je Djukica potok.Trapare su vamo do Dobrinje 4 i 3
lrs92
Posts: 2
Joined: 29/05/2020 22:39

#3608 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by lrs92 »

Pitar sa Kariba wrote: 03/06/2020 23:46 Ma da, ali NSP samo nece da se preskoci uzrok svih tih zala....
Ostalo, ne dao Bog vise nikome.
Starovica su ranili, pucao neko iz mraka ispred zgrade mu.
Covjek koji mi je nogu spasio uz doktora Ninkovica.
Samo sam i ja elita bio jarane dva najbolja doktora u Sa oko mene...
Eto nisam znao da je umro. Pokoj mu dusi i hvala mu.
Odakle ti info da je dr.Starović upucan ispred zgrade ?
Moja mahala,tu sam odrastao,bijegom iz Lorisa 5.aprila '92 se kod nane skrasili prvih godinu i pol rata....nikada nisam čuo da je Borišu iko dotakao a kamoli upucao ispred haustora.Bio je u Sa prvih mjesec-dva a onda se ispalio.
Bilo je i priče (nikada dokazano!) oko njegovog udjela u navodećem granatiranju i ubistvu sjajnog neurohirurga,dr,Juse Ahmetspahića nedugo nakon Borišinog bijega (stanovali su 30tak metara udaljeno u istoj mahali a radili zajedno na klinici).
Dimu1927
Posts: 4016
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#3609 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Dimu1927 »

Nekako s proljeća wrote: 05/06/2020 10:07 Image
Hvala :thumbup:
Nekako s proljeća wrote: 05/06/2020 14:02 Imam. Ali je problem sa citiranim forumašem bio u vrijeme dok je bio aktivan, u jednom momentu je izričito tražio da se ukloni bar jedna fotografija od mene, ja bio na putu i tehnički zamolio @Chmoljo-u da je obriše. Ne bih da se bez potrebe izlažem nekoj reakciji u tom smislu ili u smislu autorskih prava. Po meni je korisnije da se javi na temu isti forumaš ne samo zbog mapa koje mi je najmanji problem objaviti, već jer je riječ o fajteru iz 10 brdske brigade i rijetkom svjedoku i akteru odbrane Debelog brda 1995. kada je zločinac Karadzić pokušavao operacijom ''Atlas'' il' talas da se vrati na sarajevsko ratište. I fino ga Beli vukovi sa pridruženim ruskim kozacima popušiše u tom napadu.
Citam temu od pocetka, bas sam jucer prosao taj dio oko bitke na debelom brdu, i te bi mape takodjer bilo zanimljivo vidjeti.
Gdje je tacno taj objekat/kasarna Bosut, desno (prema vracama) od onog sadasnjeg igralista ispod debelog brda ako sam dobro shvatio ? Jesu li na toj lokaciji ulazi u tunele, a koji su izlazili i negdje visocije prema zlatistu ako sam i to dobro shvatio?
Gledam snimke na google earth iz 2002 i pokusavam da sebi docaram citav taj dio gdje je sta bilo...
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#3610 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by pirpa »

Bliži se 8.juni a tema 'deblokada Sarajeva' još zaključana.. :|
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#3611 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by iceman ze »

Gledao neki intervju sa Tomom Kovacom, stalno se zali da su imali puno posla da sprijece deblokadu Sarajeva 95te... mora da ih je to dobro zabolilo.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3612 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća »

Dimu1927 wrote: 05/06/2020 20:16
Nekako s proljeća wrote: 05/06/2020 10:07 Image
Hvala :thumbup:
Nekako s proljeća wrote: 05/06/2020 14:02 . Po meni je korisnije da se javi na temu isti forumaš ne samo zbog mapa koje mi je najmanji problem objaviti, već jer je riječ o fajteru iz 10 brdske brigade i rijetkom svjedoku i akteru odbrane Debelog brda 1995. kada je zločinac Karadzić pokušavao operacijom ''Atlas'' il' talas da se vrati na sarajevsko ratište. I fino ga Beli vukovi sa pridruženim ruskim kozacima popušiše u tom napadu.
Citam temu od pocetka, bas sam jucer prosao taj dio oko bitke na debelom brdu, i te bi mape takodjer bilo zanimljivo vidjeti.
Gdje je tacno taj objekat/kasarna Bosut, desno (prema vracama) od onog sadasnjeg igralista ispod debelog brda ako sam dobro shvatio ? Jesu li na toj lokaciji ulazi u tunele, a koji su izlazili i negdje visocije prema zlatistu ako sam i to dobro shvatio?
Gledam snimke na google earth iz 2002 i pokusavam da sebi docaram citav taj dio gdje je sta bilo...


I na području Trebevića ima nešto slično, ovo je ulaz u jedan podzemni tunel, nemam pojma gdje i dokle vodi, nisam se zanima a bio je pod kontrolom VRS.
Image
Last edited by Nekako s proljeća on 05/06/2020 21:45, edited 2 times in total.
PM72
Posts: 17782
Joined: 30/04/2012 16:54

#3613 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by PM72 »

Nekako s proljeća wrote: 05/06/2020 15:07
Ja ne lažem, bar ne svjesno, u neznanju je druga stvar. Bio je pored mene u toj ''drugoj'' akciji. Nećemo mu ''šiljiti'' učešće u akcijama, a ne bi trebali ni minimizirati i svesti na jednu jedinu. Vjerovatno kasarna ex Viktor Bubanj 1992.
Image
Niko te ne tjera da lažeš ali ....pričajmo istinu.
Ćelina uloga u blokadi kasarne Viktor Bubanj bila je -niđe veze.Pojavio se u maskirnoj uniformi ,sa pancirom ispod koje je bila majica kratkih rukava i pola dana je preležao na krevetu zajebavajući se s motorolom preko koje je pozivao nekog pukovnika JNA na predaju dok su Mišini klošari oko njega krali cepter suđe....
Kakva akcija i njegovo učešće...
A ti nisi bio tu...bio si malo dalje.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3614 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

PM72 wrote: 05/06/2020 21:33
Nekako s proljeća wrote: 05/06/2020 15:07
Ja ne lažem, bar ne svjesno, u neznanju je druga stvar. Bio je pored mene u toj ''drugoj'' akciji. Nećemo mu ''šiljiti'' učešće u akcijama, a ne bi trebali ni minimizirati i svesti na jednu jedinu. Vjerovatno kasarna ex Viktor Bubanj 1992.
Image
Niko te ne tjera da lažeš ali ....pričajmo istinu.
Ćelina uloga u blokadi kasarne Viktor Bubanj bila je -niđe veze.Pojavio se u maskirnoj uniformi ,sa pancirom ispod koje je bila majica kratkih rukava i pola dana je preležao na krevetu zajebavajući se s motorolom preko koje je pozivao nekog pukovnika JNA na predaju dok su Mišini klošari oko njega krali cepter suđe....
Kakva akcija i njegovo učešće...
A ti nisi bio tu...bio si malo dalje.
Miso Davor Matic iz Svrakina sela da nije taj?
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3615 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća »

Image
Lokalni komandant avgust 1993
Image
PM72
Posts: 17782
Joined: 30/04/2012 16:54

#3616 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by PM72 »

Emiremir33 wrote: 05/06/2020 21:36
PM72 wrote: 05/06/2020 21:33
Nekako s proljeća wrote: 05/06/2020 15:07
Ja ne lažem, bar ne svjesno, u neznanju je druga stvar. Bio je pored mene u toj ''drugoj'' akciji. Nećemo mu ''šiljiti'' učešće u akcijama, a ne bi trebali ni minimizirati i svesti na jednu jedinu. Vjerovatno kasarna ex Viktor Bubanj 1992.
Image
Niko te ne tjera da lažeš ali ....pričajmo istinu.
Ćelina uloga u blokadi kasarne Viktor Bubanj bila je -niđe veze.Pojavio se u maskirnoj uniformi ,sa pancirom ispod koje je bila majica kratkih rukava i pola dana je preležao na krevetu zajebavajući se s motorolom preko koje je pozivao nekog pukovnika JNA na predaju dok su Mišini klošari oko njega krali cepter suđe....
Kakva akcija i njegovo učešće...
A ti nisi bio tu...bio si malo dalje.
Miso Davor Matic iz Svrakina sela da nije taj?
upravo
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3617 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća »

Image
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3618 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća »

13 maj 1992. Imer Pezo također pominje pokojnog Matića.
Image
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#3619 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by iceman ze »

lrs92 wrote: 30/05/2020 00:13
Nedjelja,05.april 1992.godine,sa prozora smo gledali puškaranje na Vracama oko MUPove škole.Kada sam sišao do samoposluge u stadionu vidio sam gore na raskrsnici kod pekare AS vojna vozila (ne sjećam se da li su bila oklopna).
T34 na B ulazu s gornje strane skole i T55 na tranzitu. Ja sam taj dan bio zarobljen u srednjoj pol. skoli i sproveden u osnovnu skolu iznad. U toku noci sam pokusao s par kolega sici na Grbavicu, al su nas zaustavili nesto prije raskrsnice s semaforima, bijeli.jugo 45 i vratili nas prvo u MZ pa onda opet u osnovnu skolu, nismo spavali citavu noc kroz prozore smo vidjeli odbljeske detonacija, svijetlecih metaka itd. vec sutra nakon popisa u spiskove su nas pustili da idemo na Grbavicu u parovima, znam kada sam sisao dole do prvih zgrada da mi je neka zena bacila sendvic sa prozora, i negdje oko Vrbanje me zaustavio PL i pitao neke info gdje su tenkovi na tranzitu i sl.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3620 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća »

Koliko se sjećam, ta škola se zvala Radojka Lakić, nakon zauzimanja policijske akademije su njeni mladi polaznici kursisti razdvojeni po nacionalnosti.
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#3621 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by karanana »

da li je istina da je podjela mup-a dogovorena za stolom i da je po toj podjeli policijska skola pripala srpskom mup-u?
trocadero
Posts: 2429
Joined: 14/03/2013 13:57

#3622 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by trocadero »

lrs92 wrote: 05/06/2020 19:54
Pitar sa Kariba wrote: 03/06/2020 23:46 Ma da, ali NSP samo nece da se preskoci uzrok svih tih zala....
Ostalo, ne dao Bog vise nikome.
Starovica su ranili, pucao neko iz mraka ispred zgrade mu.
Covjek koji mi je nogu spasio uz doktora Ninkovica.
Samo sam i ja elita bio jarane dva najbolja doktora u Sa oko mene...
Eto nisam znao da je umro. Pokoj mu dusi i hvala mu.
Odakle ti info da je dr.Starović upucan ispred zgrade ?
Moja mahala,tu sam odrastao,bijegom iz Lorisa 5.aprila '92 se kod nane skrasili prvih godinu i pol rata....nikada nisam čuo da je Borišu iko dotakao a kamoli upucao ispred haustora.Bio je u Sa prvih mjesec-dva a onda se ispalio.
Bilo je i priče (nikada dokazano!) oko njegovog udjela u navodećem granatiranju i ubistvu sjajnog neurohirurga,dr,Juse Ahmetspahića nedugo nakon Borišinog bijega (stanovali su 30tak metara udaljeno u istoj mahali a radili zajedno na klinici).
Mogul ja dok se Pitar ne vrati sa proslave titule.
Dr. Starović je iz Sarajeva izašao tek '93.
Dr. Ahmetspahić je poginuo u maju '92.
Pa nam objasni kako je to Starović poslije bijega '93 mogao navoditi granate na svog kolegu koji je poginuo godinu dana ranije????

Za Pitara,
Jel misliš na dr. Milomira Ninkovića, načelnika bolnice u Minhenu, jednog od najboljih svjetskih plastičnih hirurga?
Ja sam sve kontao da se on ispalio prije rata?
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#3623 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by iceman ze »

Jeste to je ta osnovna skola, svi smo bili u fiskulturnoj sali, i tu smo i prenocili, na ulazu su stavili starije ljude sa naoruzanjem. Ujutro nas popisali morali dati br tel kod koga idemo, i rekli da po 2-3 se spustimo na Grbavicu, da su dole nasi.

To oko podjele, samo sam od njihove strane cuo, kod nas nikada nisam.

Stari mi dosao prije Bajrama,da idem sa njim kuci, medjutim ja sam izabrao da ostanem sa ostalima u skoli. Njemu je tada pomogao da me pronadje, jedan nas covjek iz tadasnje Lenjinove ulice.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#3624 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by tempuser »

karanana wrote: 05/06/2020 22:42 da li je istina da je podjela mup-a dogovorena za stolom i da je po toj podjeli policijska skola pripala srpskom mup-u?
Dogovoreno je da srpski dio Specijalne jedinice uzme 1/3 MTS-a i ode, što je uradio, a usput ostalo u Krteljima sabotirao, da COKUP ostane zajednički, ali su oni "zacrtali" da im COKUP bude nova baza.
Ako se zna da su Ministar MUP-a BIH A. Delimustafić i njegov zamjenik Momo Mandić vjenčani kumovi i da je u COKUP sa Karišikom, Repijom i ostalim ušao i Momo mandić onda to otvara sve mogućnosti o dogovorima ispod stola ta koju Huso Balić nije znao...
Prilikom ulaska u COKUP dio pitomaca je odmah pušten zajedno sa zamjenikom Centra Željkom Ilićem (sarajevski Hrvat, prije toga obavljao funkciju načelnika CSB-a Sarajevo, penzionisan kao radnik FMUP-a, živi u Sarajevu), a dio zatvoren u OŠ Radojka Lakić, a dio starješina i profesora odveden na Pale, Balić, Hadžić, Hidović, Termiz, itd @iceman ze jednako dobro zna sva ta imena, i razmjenjeni za Kušića i ostale iz Holiday Ina.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#3625 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by iceman ze »

Da, Balica su vezali za ogradu na izlazu iz skole kod B ulaza, nakon zauzimanja, znam da je preko radija apelovao da se skoli pomogne. E sad da li su znali da ce uslijediti napad nakon cijepanja specijalne, to je pitanje?!
Post Reply