Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post Reply
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2802
Joined: 14/01/2019 04:56

#3326 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Porodice Foht »

hatemondays wrote: 22/05/2020 04:03
PM72 wrote: 20/05/2020 21:02 Greška naše komande (mislim na MUP) je što nije slušao sposobne policijske oficire poput Ismeta Dahića,Zlatka Miletića ili Čede Jurića koji su bili voljni da predvode akciju na Grbavicu jer smo mogli iskoristiti inicijativu na našoj strani jer su četnici prije toga poraženi na Trgu Pere Kosorića i u Pofalićima.Bili su takoreći u nokdaunu a stoka koju su doveli sa Sokoca da im čuva linije razbježala bi se jer nisu imali neku sposobnu jedinicu prije Jevrejskog groblja i Aleksićevih četnika.
Imali su jednu pragu kod Šopinga i tri oklopna transportera a tenkovi (dva komada) su bili oko tranzita i jedan na samom spomen parku Vraca.Minobacači su im bili na vrhu Zagorske,u Moravskoj,iza spomen parka na Vracama i po Grbavici nekoliko minobacača 60 mm.

U principu,lako je sad naprđivati ali sam ubjeđen da bi vrlo brzo došli do tranzita i poklopili čitavu Grbavicu.To da li bi je u potpunosti uspjeli sačuvati nakon što se snađu,dovedu pojačanja i izvedu kontra napad - druga je tema.Realno,tadašnji TO BiH nije bio sposoban da sačuva osvojeno jer se radilo o neuvezanim grupama a napraviti koordinaciju između 2 a kamoli 5 različitih jedinica TO u to doba bilo je nemoguće.
Ne znam cija je greska ali podrucje Grbavice je bilo zrelo za uzeti cijeli april, posto su vec dobili po njusci na vise mjesta tokom aprila. Vecina srpskog stanovnistva se iselila tokom mjeseca aprila iz naselja, vojno sposobni slabo su vidjani na podrucju Grbavice tokom tog mjeseca. Ovo slijepo crijevo je bilo veliki problem i njihovim jedinicama , veliki broj vojnika zauzimao je podrucje bez nekog velikog strateskog znacaja. Grbavica je bila njima velika glavobolja jer samo je Dobrinja i Grbavica bila pravo urbano ratiste, ostalo su bile malo kuca malo ledina a tu su oni sa svojom tehnikom bili daleko nadmocniji barem do kraja rata. Nama bi puno lakse bilo da je Grbavica bila u nasim rukama , manja linija fronta, izbjegli bi poprilicno velike gubitke nanesene sa iste u zili kucavici grda na potezu Socijalno- M.Dvor. Ja znam da je naselje bilo ghost town u aprilu i ja sam dolazio normalno kuci cijeli april do 1.maja. Nazalost rucak kod stare 2.maja me kostao 6 mjeseci kojih ne bi nikome pozelio. Oni su imali mitraljesko gnijezo na transvezali do 21.aprila na raskrscu sa Ljubljanskom (poslije tog datuma oni vise nisu bili tu do pizdarije 2 .maja) Komsija Mita je ranjen pocetkom aprila sa te tacke stari mangup se popucao sa njima. Kuci sam dolazio preko Vrbanje, pored cvjecare, Beogradskom uz stepenice Trnovskom pa u Splitsku i stepenicama u zgradu u Ljubljansku.Bio clan beretki od oktobra 91 (kineski restoran na Obali), kasnije kad se zapucalo od marta u obdanistu u Vuka Karadzica. Cuvao sam tajnu pripadnosti jedinici od svih- pogotovo komsija (samo je stari znao, stara bi mi oko izvadila). Eto cuvanje jezika za zubima mi je spasilo guzove inace bi me rascerecili da sam talasao. Prespavao noc sa 1. na 2-og maja kuci kod staraca, poslije dorucka rekoh staroj odoh kaze neka te rucaj pa hajde i eto zaglavih. Inace spavao kod druga u Porodice Foht 24 kad nisam maogao doci kuci. Nazalost drug zijanio obje noge u julu 1993, eno ga Italiji jos se kotrlja.
Onda znam gdje si spavao u Porodice Foht. :mrgreen:
Hajd neka je samo ziva glava ostala! Fino svjedocenje i podsjecanje na Grbavicu. Ma i da smo ih potjerali onako nespremni i neuvezani, platilo bi puno nasih momaka glavom, pogotovo kad bi cetnici udarili kontru. I opet se vratis na polazne polozaje... :|
User avatar
Izlija
Posts: 1209
Joined: 20/05/2010 13:04

#3327 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Izlija »

Kako starim sve sam ubjeđeniji da se moglo i moralo više a umrijeću neće mi biti zašto nismo. Previše se daje značaju njihovom kontranapadu jer bi ih dočekali isto srce koje ih je odatle i otjeralo. Mišljenja sam da bi probojom linije na Grbavici se stvorile šanse za deblokadu grada jer penjanjem do spomen parka na Vracama se otvara strateška linija dejstvovanja i daljeg napredovanja prema Lukavici i prema Palama što bi u konačnoci otvorilo put i prema Goraždu.
Tromblon
Posts: 2023
Joined: 18/01/2015 19:37

#3328 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Tromblon »

Mi 95. nismo imali logistiku da sačuvamo nešto osvojeno u i oko Sarajeva, a kamoli 92.
Kataklinger
Posts: 1564
Joined: 23/12/2013 11:02

#3329 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Kataklinger »

hatemondays wrote: 22/05/2020 04:03 Nazalost rucak kod stare 2.maja me kostao 6 mjeseci kojih ne bi nikome pozelio.
Obzirom da sam totalno neupucen, sta je bilo tih narednih 6 mjeseci poslije 1-2 maja? I sta se konkretno desilo 1-2 maja na Grbavici? Vidim pisu neki da su bile neke pizdarije.
Tromblon
Posts: 2023
Joined: 18/01/2015 19:37

#3330 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Tromblon »

Kataklinger wrote: 24/05/2020 17:01
hatemondays wrote: 22/05/2020 04:03 Nazalost rucak kod stare 2.maja me kostao 6 mjeseci kojih ne bi nikome pozelio.
Obzirom da sam totalno neupucen, sta je bilo tih narednih 6 mjeseci poslije 1-2 maja? I sta se konkretno desilo 1-2 maja na Grbavici? Vidim pisu neki da su bile neke pizdarije.
Izbjeglice iz švecke.
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#3331 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by zateznistub »

Tromblon wrote: 24/05/2020 16:41 Mi 95. nismo imali logistiku da sačuvamo nešto osvojeno u i oko Sarajeva, a kamoli 92.
:thumbup:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#3332 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by tempuser »

Kome još uvijek nije jasmo zašto jesmo kad nismo mogli i zašto nismo kad smo mogli...

- Nema stvari koju jedam muškarac dužan da uradi kad su njegova zemlja i njegov narod napadnuti. Dakle nijedne! Ni one najteže, najopasnije, gdje se glava gubi. I nevjerujem da je iko, osim Željka Komšića, od ovih visokorangiranih političara, radio šta sam ja radio! ... Naravno da nisam bio u trezoru,
Bakir Izetbegović za MTV Igman...

Kakav imbecil i lažov! Čuj on radio stvari od kojih se glava gubi!?!?!?! :-)
U sljedećem intervjuu će tvrditi da je bio komadant brigade i da je ranjen i onda su puzzle složene, a nova istorija napisana i popeglana!

Kome se da čita garnituru laganja bez granica, "opremanju" sa Šajom Šahimpašićem ARBiH vojnom opremom iz DE, kako je zaslužan za tunel, itd itd nek nađe kompletan intervju... :evil:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#3333 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by tempuser »

Tromblon wrote: 24/05/2020 16:41 Mi 95. nismo imali logistiku da sačuvamo nešto osvojeno u i oko Sarajeva, a kamoli 92.
:thumbup:
User avatar
hatemondays
Posts: 1192
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#3334 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by hatemondays »

PM72 wrote: 22/05/2020 09:20
hatemondays wrote: 22/05/2020 04:03 Komsija Mita je ranjen pocetkom aprila sa te tacke stari mangup se popucao sa njima.
Jel taj Mito umro prije par godina?
Mita je ranjen taj dan, otisao u bolnicu metak u stomaku, izasao iz bolnice malo prije 1.maja, Batko ga je odveo i ubio 15. juna, komsije javile da je pucao, cim su cetalji saznali eto Batka i vozdra, stariji covjek bio preko 60 veliki prijatelj Tunje Filipovica. Ja i jos jedan momak smo otkrili mjesto gdje su njegovo i nekoliko drugih tijela bacena i cini mi se da mu dzenaza bila 2014 ako me pamcenje sluzi.
User avatar
hatemondays
Posts: 1192
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#3335 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by hatemondays »

PM72 wrote: 22/05/2020 10:30 Nismo prstom mrdnuli da spasimo narod po Grbavici.A mogli smo.To je činjenica.Radi kukavičluka onih koji su nas vodili.Prepušteni su stihiji.Pa ti pričaj šta hoćeš.
Znas sta mene boli iskreno, kad smo nas 7 iz mahale otisli u beretke i eto pitamo gdje cete nas rasporediti ono kontamo jebiga prvo cemo mahalu braniti, znas gdje smo bili aktivni cuvanje dzamije u Starom Gradu. Ja kao naivcina pitam pa dobro sta cemo sa nasom mahalom kad cemo tamo posvetiti paznju kaze meni dobri moj haver prvo da se sacuva Carsija pa cemo dalje. Zato sam i naveo mjesto gdje nam se baza nalazila u Starom Gradu. Cvrsto sam ubjedjen da su naselja kao Ilidza i Grbavica jednostavno prepustene same sebi, takticki uzimane su razne vukojebine u toku rata , trosili se zivoti na cuvanje jebenih chuka. Prosao sam sa jedinicom poprilcno svuda ali uvijek je bolilo sto se nije moglo to parce uzeti. Slali smo jedinice na Nisice, Igman Treskavicu, Bjelasnicu, Hercegovinu, Vozucu, Olovo a mahalu nismo ocistili. I jos tvrdim da je taj april bio ko stvoren za uzeti Grbavicu, na kraju i Pofalice su momci ocistili ali nije bilo nije se moglo. Isto jos jednom tvrdim obzirom da sam bio na onoj strani da su cetnici bili iznenadjeni ostankom samo na Grbavici. Sjetimo se samo barikada njihov cilj je bio lijeva strana Miljacke do Vojnickog Polja i te barikade su bile pokaz sta su oni htjeli Sarajevo na pola a kasnije uzimanje ostatka uz taktiku razvlaci pamet i cekaj priliku, a ne Grbavicu kao slijepo crijevo. Hajd hebo njih pitanje je " Sta smo to mi htjeli ?"
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#3336 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by PM72 »

Ja se slažem da bi četnici udarili kontru da smo im zauzeli Grbavicu samo je činjenica da i oni nisu bili organizovani i spremni kao 1995.
Svaki metar na sarajevskom ratistu bio je”strateški” samo sam mišljenja da je bolje bilo ,ako se već moralo,ginulti za Grbavicu i narod koji je tamo prepušten Batku i ekipi nego za Golo brdo na kojem je poginulo bar 100 momaka a nizašta.Čuka obična sa kojom se nista nije riješilo.Ili Đokin toranj na Treskavici.Kome?čemu?
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#3337 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by tempuser »

@hatemondays

Nad tim da li je sve branjeno i odbranjeno prema mogućnostima će uvijek biti sjena sumnje bez daljnjeg i to opravdana. Vidi sve je to ŠBBKBB, ali treba biti malo i realan. Pofalići su bili njihovo uporište bez adekvatnih "leđa" s koje je trebalo održati nakon presjecanja grad i spajanja sa grbavicom (ako bi bilo potrebe da išta više brane), zato im nije bilo povratka kad su ih pomeli odatle. S druge strane, iznad Grbavice dominiraju Vraca koja su bila naseljena pretezno srpskim porodicama, Cicovići, Majmunovići, Tešanovići, Paunovići gdje je stvar bila jasna, iznad Vraca Trebević sa artiljerijom, na boku COKUP koji su već na početku zaposjeli, a iza brda ne treba naponinjati šta su sve imali kao podršku. Mi smo prema Grbaivici imali prirodnu liniju tj. Miljacku koja vezala najmanje ljudi. Kolike snage, a koje su unutar grada bile ograničene, je trebalo vezati da se brani Grbavica na tranzitu, gdje bi se drugo odrazio taj manjak i kako bi se na kraju završilo? Čak i da smo inicijalno zadržali ili uzeli Grbavicu bojim se da bi se u nekom trenutku četnici jednostavno skotrljali s brda i imali bi nešto slično Otesu.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3338 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

Pitanje je da li je bilo dovoljno,naoruzanih jedinica u to vrijeme da se Grbavica odbrani,ako bi se zauzela ?!
Tromblon
Posts: 2023
Joined: 18/01/2015 19:37

#3339 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Tromblon »

Pod broj jedan 92. ili 95. svejedno je uzimanje Grbavice bo bio mnogo složeniji strateško-taktički zahvat. Cijela linija od vodovoda na Mojmilu do recimo Osmica, ako ne i dalje, bi bila uključena.

Eventualnim uzimanjem Grbavice se pravi tektonski poremećaj jer pada Jevrejsko i Bosut dolazi u poluokruženje i padom kasarne se izlazi iznad Petrovića i tih sela i iza leđa Lukavice.

To automatski znači sa se mora izvršiti naš jak pritisak na Trebević i potpuno onemogućivanje njihovog korišenja ceste ka Jahorini. Plus pokušavanje izlaska na vrh Trebevića i kontrola šumskog puta koji je kasnije proširen u cestu.

To znači front od kojih recimo 20 km, lupam sad, koji bi na Trebeviću morao ići u dubinu bar 5 praćen bokovima i osiguranjem.

U idealnim uslovima 2 ešalona u rezervi. Prvi sastavljen od isto spremnih i obučenih jedinica u udarnom ešalonu. Jer se ne bi smio dopustiti neprijatelju trenutak predaha nakon probijanja linija. A znamo koliko nas je to puta koštalo. Jer, kontra se ne smije čekati nego preduprijediti novim udarom.

I artiljerije, protivoklopa i municije kao u priči. Hranu, vodu, prvu pomoć, prevoz ranjenika neću ni spominjati.

I naravno da ništa ne krene po zlu.

Ako neko misli da bi uzimanje Grbavice bio "samo" trk kroz naselje do spomenika na Vracama taj je u zabludi jer bi to bilo samoubistvo.

Jer, Grbavica nije samo jedno od naselja u Sarajevu nego strateški izuzetno važna tačka ta četnike koje su oni bili itekako svjesni.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3340 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

Tromblon wrote: 25/05/2020 15:20 Pod broj jedan 92. ili 95. svejedno je uzimanje Grbavice bo bio mnogo složeniji strateško-taktički zahvat. Cijela linija od vodovoda na Mojmilu do recimo Osmica, ako ne i dalje, bi bila uključena.

Eventualnim uzimanjem Grbavice se pravi tektonski poremećaj jer pada Jevrejsko i Bosut dolazi u poluokruženje i padom kasarne se izlazi iznad Petrovića i tih sela i iza leđa Lukavice.

To automatski znači sa se mora izvršiti naš jak pritisak na Trebević i potpuno onemogućivanje njihovog korišenja ceste ka Jahorini. Plus pokušavanje izlaska na vrh Trebevića i kontrola šumskog puta koji je kasnije proširen u cestu.

To znači front od kojih recimo 20 km, lupam sad, koji bi na Trebeviću morao ići u dubinu bar 5 praćen bokovima i osiguranjem.

U idealnim uslovima 2 ešalona u rezervi. Prvi sastavljen od isto spremnih i obučenih jedinica u udarnom ešalonu. Jer se ne bi smio dopustiti neprijatelju trenutak predaha nakon probijanja linija. A znamo koliko nas je to puta koštalo. Jer, kontra se ne smije čekati nego preduprijediti novim udarom.

I artiljerije, protivoklopa i municije kao u priči. Hranu, vodu, prvu pomoć, prevoz ranjenika neću ni spominjati.

I naravno da ništa ne krene po zlu.

Ako neko misli da bi uzimanje Grbavice bio "samo" trk kroz naselje do spomenika na Vracama taj je u zabludi jer bi to bilo samoubistvo.

Jer, Grbavica nije samo jedno od naselja u Sarajevu nego strateški izuzetno važna tačka ta četnike koje su oni bili itekako svjesni.
Znas i sam da im je taj put bio zila kucavica,s Trebevicem,Lukavicom i Palama.Zato su toliko i utvrdili linije na Grbavici,Vracama i Trebevicu
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#3341 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by PM72 »

Ovo što uvaženi kolega Tromblon piše :thumbup: ima smisla i sve stoji ali...ove ešalone,uvezanost i logistiku nismo imali ni 1996 kad je rat stao a kamoli 1995,92-nećemo ni pominjati.

Tvrdim ,jer sam tu bio 3,5 mjeseca,da se Grbavica mogla uzeti do kraja maja i polovine juna 1992.Kažem uzeti ali bi je bilo teško očuvati.Mogli smo Batkove kokošare iz Šopinga rastjerat vrlo brzo i izvući bar dio stanovništva koje je prepušteno bez IJEDNOG pokušaja da im se pomogne.

Ništa mi nije strašnije zvučalo od krikova nekog našeg jadnika,polovinom maja,u gluho doba noći.Negdje iz pravca šopinga-vjerovatno su ga tukli ili klali.Svi smo škripali zubima od muke i bijesa,jedan naš saborac (imao je muda do poda) digao nam je uzbunu i skoro smo svi krenuli put Grbavice.Vjerujte mi,da smo tamo ušli i uhvatili kojeg-zubima bi ih kidali.Onda su nam došli iz komande,smirivali nas,obećavali da ce zvati specijalce u ispomoc pa da upadnemo do jutra.Bilo nas je 30 spremnih...

Neko ce reci,sta je 30 ljudi.Nista.Ali bi sigurno upali do šopinga i napravili dar-mar.Sigurno bi bilo žrtava među nama jer bi uletjeli ko ovce ali ni oni ne bi ostali svi na broju...

Imali smo srce i volju...
O tome ja pišem jer se ova operacija ne bi planirala u kancelarijama niti bi mahaluše po stanovima i kućama stigle razvit taktiku.

Pustili smo Grbavicu bez ispaljenog metka pa vi tumačite koliko hoćete.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#3342 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by TheMule »

Ne moze se u ratu cekati na neke idealne okolnosti. Grbavica je jedno malo naselje, ne vjerujem da se to nije moglo uzeti 95. sa masom ljudstva i oruzja kojeg je tad bilo.
Peshkir123
Posts: 3
Joined: 16/05/2020 10:38

#3343 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Peshkir123 »

Jedno malo "amatersko" pitanje: prilikom prvih barikada ali i potom "djelimičnog" zauzimanja Grbavice (koliko shvatam, negdje do početka maja, kad se još moglo "ušetati" u naselje), zašto tada nije bilo policijskih akcija razbijanja barikada i oslobađanja Grbavice od, u suštini, lica koja nemaju pravo na upotrebu sile?

Negdje na prvim stranicama teme sam pročitao da je MUP jako slabo zalazio u Grbavicu i u mjesecima prije no što su osvanule barikade. U čemu je stvar bila? Zašto se tad nije nešto uradilo?
Drug Saban
Posts: 129
Joined: 30/11/2019 11:54

#3344 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Drug Saban »

Da ali kad bi bilo jurisanja na Grbavicu i pokusaja osvajanja, kako bi strazari na mostu B i J pusili niski Klasik, kako bi preko mosta isli Tamici svjezeg mesa za predsjednistvo i ostale institucije, kako bi se odvijao sverc.

Jeste, moze i na drugim punktovima ali ovaj nekako najpogodniji.
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#3345 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by PM72 »

Drug Saban wrote: 25/05/2020 18:08 Da ali kad bi bilo jurisanja na Grbavicu i pokusaja osvajanja, kako bi strazari na mostu B i J pusili niski Klasik, kako bi preko mosta isli Tamici svjezeg mesa za predsjednistvo i ostale institucije, kako bi se odvijao sverc.

Jeste, moze i na drugim punktovima ali ovaj nekako najpogodniji.
Ko ti ispriča za tamiće sa mesom za Predsjedništvo koji su išli preko mosta? :skoljka: ...ja kakvim se glupostima ljudi zamlaćuju...
Kataklinger
Posts: 1564
Joined: 23/12/2013 11:02

#3346 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Kataklinger »

Tromblon wrote: 24/05/2020 18:24
Kataklinger wrote: 24/05/2020 17:01
hatemondays wrote: 22/05/2020 04:03 Nazalost rucak kod stare 2.maja me kostao 6 mjeseci kojih ne bi nikome pozelio.
Obzirom da sam totalno neupucen, sta je bilo tih narednih 6 mjeseci poslije 1-2 maja? I sta se konkretno desilo 1-2 maja na Grbavici? Vidim pisu neki da su bile neke pizdarije.
Izbjeglice iz švecke.

Postedi me glupih komentara. Nema nista gore nego kad ovako padobranac uleti na ozbiljnu temu.
Tromblon
Posts: 2023
Joined: 18/01/2015 19:37

#3347 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Tromblon »

Kataklinger wrote: 25/05/2020 21:20
Tromblon wrote: 24/05/2020 18:24
Kataklinger wrote: 24/05/2020 17:01
Obzirom da sam totalno neupucen, sta je bilo tih narednih 6 mjeseci poslije 1-2 maja? I sta se konkretno desilo 1-2 maja na Grbavici? Vidim pisu neki da su bile neke pizdarije.
Izbjeglice iz švecke.

Postedi me glupih komentara. Nema nista gore nego kad ovako padobranac uleti na ozbiljnu temu.
Dobro sve, ali odakle si ti pa si totalno neupućen?
Kataklinger
Posts: 1564
Joined: 23/12/2013 11:02

#3348 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Kataklinger »

Tromblon wrote: 25/05/2020 22:40
Kataklinger wrote: 25/05/2020 21:20
Tromblon wrote: 24/05/2020 18:24

Izbjeglice iz švecke.

Postedi me glupih komentara. Nema nista gore nego kad ovako padobranac uleti na ozbiljnu temu.
Dobro sve, ali odakle si ti pa si totalno neupućen?
Mislio sam na to da sam totalno neupucen u desavanja 1-2 maja i 6 mjeseci poslije. Kakogod bio sam dovoljno mlad da nisam ni upamtio rat. Zar je bitno odakle sam, taman da sam s Grbavice postojala bi mogucnost da ne znam o ovome nista. Pozdrav.
User avatar
hatemondays
Posts: 1192
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#3349 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by hatemondays »

Kataklinger wrote: 26/05/2020 00:10
Tromblon wrote: 25/05/2020 22:40
Kataklinger wrote: 25/05/2020 21:20

Postedi me glupih komentara. Nema nista gore nego kad ovako padobranac uleti na ozbiljnu temu.
Dobro sve, ali odakle si ti pa si totalno neupućen?
Mislio sam na to da sam totalno neupucen u desavanja 1-2 maja i 6 mjeseci poslije. Kakogod bio sam dovoljno mlad da nisam ni upamtio rat. Zar je bitno odakle sam, taman da sam s Grbavice postojala bi mogucnost da ne znam o ovome nista. Pozdrav.
Drug imas temu citaj pa ce ti se reci necu ponavljati sta sam vec davno pisao na temi, sad pokusavamo rastabiriti je li se mogla uzeti Grbvaica aprila 92 ili ne.
User avatar
hatemondays
Posts: 1192
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#3350 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by hatemondays »

PM72 wrote: 25/05/2020 15:51 Ovo što uvaženi kolega Tromblon piše :thumbup: ima smisla i sve stoji ali...ove ešalone,uvezanost i logistiku nismo imali ni 1996 kad je rat stao a kamoli 1995,92-nećemo ni pominjati.

Tvrdim ,jer sam tu bio 3,5 mjeseca,da se Grbavica mogla uzeti do kraja maja i polovine juna 1992.Kažem uzeti ali bi je bilo teško očuvati.Mogli smo Batkove kokošare iz Šopinga rastjerat vrlo brzo i izvući bar dio stanovništva koje je prepušteno bez IJEDNOG pokušaja da im se pomogne.

Ništa mi nije strašnije zvučalo od krikova nekog našeg jadnika,polovinom maja,u gluho doba noći.Negdje iz pravca šopinga-vjerovatno su ga tukli ili klali.Svi smo škripali zubima od muke i bijesa,jedan naš saborac (imao je muda do poda) digao nam je uzbunu i skoro smo svi krenuli put Grbavice.Vjerujte mi,da smo tamo ušli i uhvatili kojeg-zubima bi ih kidali.Onda su nam došli iz komande,smirivali nas,obećavali da ce zvati specijalce u ispomoc pa da upadnemo do jutra.Bilo nas je 30 spremnih...

Neko ce reci,sta je 30 ljudi.Nista.Ali bi sigurno upali do šopinga i napravili dar-mar.Sigurno bi bilo žrtava među nama jer bi uletjeli ko ovce ali ni oni ne bi ostali svi na broju...

Imali smo srce i volju...
O tome ja pišem jer se ova operacija ne bi planirala u kancelarijama niti bi mahaluše po stanovima i kućama stigle razvit taktiku.

Pustili smo Grbavicu bez ispaljenog metka pa vi tumačite koliko hoćete.
Apsolutno se slazem april je bio najzreliji, kasnije je je vec bilo puno teze. Isto tako da se ne lazemo potrosili smo ogromne snage da napadamo Poljine bez ikakvog strateskog ucinka. Sa moralne tacke uzimanje Grbavice ili Ilidze na pocetku rata bio bio nevjerovatan boost za nase jedinice. Njima Grbavica nista nije znacila osim da se izivljavaju na stanovnistvu koje je ostalo i ogroman pljackaski plijen zbog kojeg su likovi kao Batko bili odlicni (naravno takvi likovi nisu truhli po transeama na planinama). Oni nisu voljeli urbanu borbu jer tu se ginulo sad pa sad, uostalom pogledajmo gdje su sve cetnicke jedinice vodile urbanu borbu od Slovenije do Kosova duze od mjesec dana, Vukovar par mjeseci i Sarajevo i to je to. Ostalo je bilo livada, chuka ukopaj se, artiljerija iza djale ako zagusti ukljuci tenkove i poselami ko uspita, ako zagusti ko u Hrvatskoj i Krajini 95 hvataj se noge. Recimo u crvena zgrada Beogradskoj ulici (milsim da je moj profesor Hot sa elektrotehnike zivio u njoj) koja je bila pola nama pola njima, nemozes koristit tenk ili artiljeriju ko zna koliko je ljudi poginulo na tom malom prostoru i sa nase i njihove strane.Maj vec je bilo kasno ali april je bio nije se znao ciji je u cijoj i uz malo pametnije lidere moglo se dosta uraditi, moral je bio visok raja nabrijana puno vise nego 95 u junu.
Post Reply