Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post Reply
Tromblon
Posts: 2022
Joined: 18/01/2015 19:37

#3251 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Tromblon »

Tad su već kod nebodera bila 2 bunkera sa sijačima. Samo taj dio gdje smo mi trebali ići. Plus ko zna šta još i u to vrijeme kakav god napad trebao biti odmah se čuje da je izofiran, čekaju nas, bla, bla. Početak sami, a ti nemaš pojma o čemu se tu radi, a kamoli kako se ratuje.
PM72
Posts: 17627
Joined: 30/04/2012 16:54

#3252 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by PM72 »

:zjev:
Tromblon wrote: 20/05/2020 19:46 Tad su već kod nebodera bila 2 bunkera sa sijačima. Samo taj dio gdje smo mi trebali ići. Plus ko zna šta još i u to vrijeme kakav god napad trebao biti odmah se čuje da je izofiran, čekaju nas, bla, bla. Početak sami, a ti nemaš pojma o čemu se tu radi, a kamoli kako se ratuje.
Ja se slažem s tobom ali sam ubjeđen da bi bolji vojnički rezultat postigli napadom na Grbavicu juna 1992 nego juna 1995.
Nije bilo minskih polja,tranšeja,rovova i puškarnica u i oko svake zgrade a na straži im bili romanijci.
Tromblon
Posts: 2022
Joined: 18/01/2015 19:37

#3253 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Tromblon »

To vjerovatno, ali i da smo se popeli na Vraca nemam pojma koliko bi izdržali gore.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3254 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća »

Glupost, koju bi u urbanom fajtu nekako i dobili, ali bi nas preorali artiljerijom dok ne dovuku rezervu. Mnogo pametniji ljudi , od struke, su procijenili u kom pravcu se može nešto i uraditi i tu se nešto i postiglo u pravcu Vogošće. Dijametralno suprotne od Grbavice. Nju smo imali ''na dlanu'', a neprijatelj nas sa Trebevića, Poljina, Borija... glupost. Grbavica je za kontarudar uz upotrebu pontonskih mostova , onesposobljena još sredinom 1992., flasterom na Vrbanja mostu, iseljavanjem kasarne MT i vojne bolnice, a naročito našim uspjehom ostvarenim u bitki za Pofaliće. Zato je ovaj napad naTrg P Heroja bitan događaj koji se desio, koji je činjenica, kao i onaj nešto kasnije kod 11 plavih, napad na Debelo brdo i Antene na samom kraju opsade.
PM72
Posts: 17627
Joined: 30/04/2012 16:54

#3255 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by PM72 »

Greška naše komande (mislim na MUP) je što nije slušao sposobne policijske oficire poput Ismeta Dahića,Zlatka Miletića ili Čede Jurića koji su bili voljni da predvode akciju na Grbavicu jer smo mogli iskoristiti inicijativu na našoj strani jer su četnici prije toga poraženi na Trgu Pere Kosorića i u Pofalićima.Bili su takoreći u nokdaunu a stoka koju su doveli sa Sokoca da im čuva linije razbježala bi se jer nisu imali neku sposobnu jedinicu prije Jevrejskog groblja i Aleksićevih četnika.
Imali su jednu pragu kod Šopinga i tri oklopna transportera a tenkovi (dva komada) su bili oko tranzita i jedan na samom spomen parku Vraca.Minobacači su im bili na vrhu Zagorske,u Moravskoj,iza spomen parka na Vracama i po Grbavici nekoliko minobacača 60 mm.

U principu,lako je sad naprđivati ali sam ubjeđen da bi vrlo brzo došli do tranzita i poklopili čitavu Grbavicu.To da li bi je u potpunosti uspjeli sačuvati nakon što se snađu,dovedu pojačanja i izvedu kontra napad - druga je tema.Realno,tadašnji TO BiH nije bio sposoban da sačuva osvojeno jer se radilo o neuvezanim grupama a napraviti koordinaciju između 2 a kamoli 5 različitih jedinica TO u to doba bilo je nemoguće.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3256 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

PM72 wrote: 20/05/2020 21:02 Greška naše komande (mislim na MUP) je što nije slušao sposobne policijske oficire poput Ismeta Dahića,Zlatka Miletića ili Čede Jurića koji su bili voljni da predvode akciju na Grbavicu jer smo mogli iskoristiti inicijativu na našoj strani jer su četnici prije toga poraženi na Trgu Pere Kosorića i u Pofalićima.Bili su takoreći u nokdaunu a stoka koju su doveli sa Sokoca da im čuva linije razbježala bi se jer nisu imali neku sposobnu jedinicu prije Jevrejskog groblja i Aleksićevih četnika.
Imali su jednu pragu kod Šopinga i tri oklopna transportera a tenkovi (dva komada) su bili oko tranzita i jedan na samom spomen parku Vraca.Minobacači su im bili na vrhu Zagorske,u Moravskoj,iza spomen parka na Vracama i po Grbavici nekoliko minobacača 60 mm.

U principu,lako je sad naprđivati ali sam ubjeđen da bi vrlo brzo došli do tranzita i poklopili čitavu Grbavicu.To da li bi je u potpunosti uspjeli sačuvati nakon što se snađu,dovedu pojačanja i izvedu kontra napad - druga je tema.Realno,tadašnji TO BiH nije bio sposoban da sačuva osvojeno jer se radilo o neuvezanim grupama a napraviti koordinaciju između 2 a kamoli 5 različitih jedinica TO u to doba bilo je nemoguće.
A koja je fora bio onaj Milanovic,sto je na tv pozivao narod ,da se brani Grbavica svim sredstvima,u Mupu je radio
PM72
Posts: 17627
Joined: 30/04/2012 16:54

#3257 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by PM72 »

Milanović?
Ja znam samo za Dragana Miokovića sa Grbavice,ako misliš na policijski kadar.
Last edited by PM72 on 20/05/2020 21:09, edited 1 time in total.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3258 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

Nekako s proljeća wrote: 20/05/2020 20:50 Glupost, koju bi u urbanom fajtu nekako i dobili, ali bi nas preorali artiljerijom dok ne dovuku rezervu. Mnogo pametniji ljudi , od struke, su procijenili u kom pravcu se može nešto i uraditi i tu se nešto i postiglo u pravcu Vogošće. Dijametralno suprotne od Grbavice. Nju smo imali ''na dlanu'', a neprijatelj nas sa Trebevića, Poljina, Borija... glupost. Grbavica je za kontarudar uz upotrebu pontonskih mostova , onesposobljena još sredinom 1992., flasterom na Vrbanja mostu, iseljavanjem kasarne MT i vojne bolnice, a naročito našim uspjehom ostvarenim u bitki za Pofaliće. Zato je ovaj napad naTrg P Heroja bitan događaj koji se desio, koji je činjenica, kao i onaj nešto kasnije kod 11 plavih, napad na Debelo brdo i Antene na samom kraju opsade.
To si upravu za pravac preko Vogosce,mada i tu su artiljerijom pokrivali ,sa Ilidze,Paljeva,Blagovca,Poljina itd....
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3259 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća »

Emiremir33 wrote: 20/05/2020 10:48

Nema optuznice protiv nje?
Nemam pojma, čim joj ne iznosim pune personalne podatke ili taze fotografiju, znači da nemam konkretnih saznanja da bih upro prstom i argumentom. Imala je neki svoj motiv da se bavi tim tada i ne vidim ništa loše u tome, rat je . Nekog ratničkog respekta mora biti, a ratovalo se godinama pa je to bila prilika za drugačiji pristup, onaj ili-ili. Danas to već ne bi smjelo tako da se shvata, pamtimo i svjedočimo i to je to, čisto da utvrdimo gradivo.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3260 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

:skoljka: 1
PM72 wrote: 20/05/2020 21:07 Milanović?
Ja znam samo za Dragana Miokovića sa Grbavice,ako misliš na policijski kadar.
1:09:59 Krvavi ples po seheru tu se on javlja u program tv.sa
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3261 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

Emiremir33 wrote: 20/05/2020 21:14 :skoljka: 1
PM72 wrote: 20/05/2020 21:07 Milanović?
Ja znam samo za Dragana Miokovića sa Grbavice,ako misliš na policijski kadar.
1:09:59 Krvavi ples po seheru tu se on javlja u program tv.sa
Zove se Zoran
PM72
Posts: 17627
Joined: 30/04/2012 16:54

#3262 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by PM72 »

Jedinog Zorana Milanovića kojeg znam je onaj predsjednik RH. :D Za ovog kojeg pominješ nisam čuo a mislio sam da se radi o nekom policajcu a ono neki novinar.Sad sam pogledao snimak i vidio kako on apeluje da se puca sa prozora na bele orlove.Lako je apelovati...stisni pa raspali a puna Grbavica oficira i milicije...
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3263 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća »

Ma svi smo jedno vrijeme bili pogubljeni šta nam se dešava, a civili pogotovo, jer borci sukobljenih strana su živjeli oružanu borbu u direktnim kontaktima, pa kako ko prođe stekne novo iskustvo šta je rat u suštini. Civili su se informisali iz medija i vjerujem da su se borili da spale svoje iluzije, zatečeni na kubik. Stvari krenule kontra zdravog razuma i to je teško shvatiti razumnim ljudima. A budale je svakako kurio bolac.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3264 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

:zoka: da
PM72 wrote: 20/05/2020 21:23 Jedinog Zorana Milanovića kojeg znam je onaj predsjednik RH. :D Za ovog kojeg pominješ nisam čuo a mislio sam da se radi o nekom policajcu a ono neki novinar.Sad sam pogledao snimak i vidio kako on apeluje da se puca sa prozora na bele orlove.Lako je apelovati...stisni pa raspali a puna Grbavica oficira i milicije...
Da nisi poznavao rahmetli Nurku Ifeta Camu?
PM72
Posts: 17627
Joined: 30/04/2012 16:54

#3265 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by PM72 »

Tanak sam sa imenima a face pamtim...to ime mi zvuči nepoznato.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3266 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

PM72 wrote: 20/05/2020 21:35 Tanak sam sa imenima a face pamtim...to ime mi zvuči nepoznato.
Stari policajac bio,cuvao ministre u bivsoj Jugi,dobar je bio sa Draganom Vikicem toliko...
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3267 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

Nekako s proljeća wrote: 20/05/2020 21:25 Ma svi smo jedno vrijeme bili pogubljeni šta nam se dešava, a civili pogotovo, jer borci sukobljenih strana su živjeli oružanu borbu u direktnim kontaktima, pa kako ko prođe stekne novo iskustvo šta je rat u suštini. Civili su se informisali iz medija i vjerujem da su se borili da spale svoje iluzije, zatečeni na kubik. Stvari krenule kontra zdravog razuma i to je teško shvatiti razumnim ljudima. A budale je svakako kurio bolac.
Bas se u ratu imao neki dotok informacija,sem vojske koja je sto sta u komandi doznala..
Civili preko radija na baterije,akumulatore ,agregat je pojam bio
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#3268 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Max Bunker »

Vidim da spominjete napad na školu na Vracima i pogibuju jednog kadeta.
Vikić kaže da je momak poginuo od rikošeta.
Ima još par nekih natuknica, informacija gdje on govori da se u aprilu prelazilo na Grbavicu i Ilidžu a da je politika vračala nazad.

https://www.youtube.com/watch?v=yZJhtIAQkWQ

06:20 napad na školu na Vraca
16:20 ulazak na Grbavcu i Energoinvest
33:26 HVO i pokušaj prodaje na Stupu
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3269 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća »

Ne sjećam se da smo zastajali na ubistvu kadeta Samira M., za kojeg Husein Balić kaže da je ubijen ne pominjući rikošet. A ako mu je vjerovati, bio je dosta bliži događaju pa je u prednosti po relevantnosti. Ko je god procijenio da nije pravo vrijeme za upotrebu Specijalne jedinice Mup-a 5 aprila, bio je u pravu. Zbog akcije ''Pretis'' a onda redom do spadanja svih maski agresora 2 maja 1992. Već 3 maja Grbavica je za nas izgubljena.
Iz Spwecijalne je na drugu stranu dezertirao Vid Spremo, mislim da je bio visoko rangiran u jedinici kao bezbjednjak, pa je odmah došlo do promjene pozicija na borbenoj liniji i dosta drugih rokada koje prate takve događaje, kada neprijatelj u roku od pola sata sazna raspored snaga i položaja na liniji. Takvi prebjezi su događaji za vrišteći alarm a u suštini se sve mora uraditi brzo i u velikoj tišini. Respekt momcima na terenu, vječni.

A civili iz grada i u grad, to je ljudska nevolja i posebna priča, takve migracije bolje opišu oni koji su ih doživjeli lično ili putem saznanja nekog od članova rodbine ili prijatelja. Grbavica jeste ''rana ljuta'' , kako se kaže u pjesmu o Grbavici.
redhat
Posts: 979
Joined: 28/09/2008 01:32

#3270 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by redhat »

PM72 wrote: 20/05/2020 19:30 Možda i ne bi.Mi smo bili na Trgu i kod Elektroprivrede i sinhronizovani napad bi sigurno dao neki pozitivan rezultat.Tad nisu bili ni ukopani kako treba,nije bilo minirano a stoka sa Romanije tek došla,nisu znali teren niti su imali iskustva.Ubjeđen sam da bi to bila bježanija do tranzita.
Ja kao dijete od 14 godina tada ali u društvu članova porodice koji su bili ex policajci mogu reći da nisu četnici uopšte bili organizovani na vracama u periodu april/maj....to su bile poluorganizovane falange komsija koji su jedno jutro izašli sa PAPovkama i tandžarama i pokojim kalašem i ray ban cvikama te naravno ulijevali strah ostalima. Ispod tranzita si ih na prste jedne ruke mogao prebrojati a oko tranzita su se vrtili Aleksić i kasnije Batko, ovo ostalo je bilo tanko tako da organizovana policijsko vojna sutruktura je to mogla pošamarati i kući poslati. Ali isto tako vrlo brzo su se organizovali i dobili i ljudstvo i MTS i sigurno bi to bilo teško ili nemoguće čak držati dugoročno.
Ali da su bili organizovani, nisu
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3271 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća »

Jesu bili organizovani, ali kao aktivni i rezervni sastav JNA, ona je ta maska iza koje su se svo vrijeme krili, zato su se brzo organizovali kada smo ih demaskirali 2 maja 1992. To je forma, skinuli kapu sa jednim obiježjem i stavili drugu i drugo obilježje. Kao i 1943. Ista fora.
Paravojne formacije SDS-a SPO-a, Šešeljevci il' Beli orlovi ...Anđeli... sve je to jedna strana, i faza u kojoj su odigrali svoju ulogu. A onda odbačeni ili se uklopili pod jednu kapu i komandu do kraja maja 1992. Zločinac Mladić nije trpio narušavanje osnovnog vojnog principa jednoštarješinstva.

A IZDAJNIČKA JNA im je predhodno sve potrebno osigurala.
Na stotine je oficira JNA pokušavalo da je napusti, da se fer razduži i rastane, a samo ih je oko 200 uspjelo da to urade bez većih problema. Jedan dio njih je pokušaj ili iskazivanje protesta platio hapšenjem i torturom po zatvorima. Riječ je o školovanim ljudima koji su bili deficitarni , za vođenje rata su potrebni stručni kadrovi prije svega. Neprijatelj ih je imao jer su taj kadar školovali decenijma. To je činjenica i ako tome dodmo raspoloživi MTS, jasno je da je to bila njihova prednost, u odnosu na nas, na vojsku u nastajanju.
Image

Nigdje mi nismo mogli više uraditi do juna 1992., jer je trojanski konj bio razmješten po samom gradu i periferiji, petu kolonu da i ne pominjem, a tu snagu samo budala može da podcijeni. U Holidej in-u je DB našla spiskove naoružanih aktivista SDS-a i to je vrlo važan momenat, nakon kojeg slijedi pretres i oduzimanje naoružanja. Navodno je samo oko 1.500 komada oružja nađeno. Dobra brigada da se naoruža. A brigada petokolonaša razoruža.
Image
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3272 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

Niko od borackih udruzenja,udruzenja logorasa ili opstine Novo Sarajevo,da postavi plocu ili prikladno obiljezje ,u bivsoji firmi Digitron Buje ...
PM72
Posts: 17627
Joined: 30/04/2012 16:54

#3273 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by PM72 »

Ne daju specijalcima da podignu spomenik kod Druge gimnazije a kamoli paćenicima sa Grbavice.
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#3274 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by pirpa »

Nekako s proljeća wrote: 21/05/2020 08:24 Jesu bili organizovani, ali kao aktivni i rezervni sastav JNA, ona je ta maska iza koje su se svo vrijeme krili, zato su se brzo organizovali kada smo ih demaskirali 2 maja 1992. To je forma, skinuli kapu sa jednim obiježjem i stavili drugu i drugo obilježje. Kao i 1943. Ista fora.
Paravojne formacije SDS-a SPO-a, Šešeljevci il' Beli orlovi ...Anđeli... sve je to jedna strana, i faza u kojoj su odigrali svoju ulogu. A onda odbačeni ili se uklopili pod jednu kapu i komandu do kraja maja 1992. Zločinac Mladić nije trpio narušavanje osnovnog vojnog principa jednoštarješinstva.

A IZDAJNIČKA JNA im je predhodno sve potrebno osigurala.
Na stotine je oficira JNA pokušavalo da je napusti, da se fer razduži i rastane, a samo ih je oko 200 uspjelo da to urade bez većih problema. Jedan dio njih je pokušaj ili iskazivanje protesta platio hapšenjem i torturom po zatvorima. Riječ je o školovanim ljudima koji su bili deficitarni , za vođenje rata su potrebni stručni kadrovi prije svega. Neprijatelj ih je imao jer su taj kadar školovali decenijma. To je činjenica i ako tome dodmo raspoloživi MTS, jasno je da je to bila njihova prednost, u odnosu na nas, na vojsku u nastajanju.
Image

Nigdje mi nismo mogli više uraditi do juna 1992., jer je trojanski konj bio razmješten po samom gradu i periferiji, petu kolonu da i ne pominjem, a tu snagu samo budala može da podcijeni. U Holidej in-u je DB našla spiskove naoružanih aktivista SDS-a i to je vrlo važan momenat, nakon kojeg slijedi pretres i oduzimanje naoružanja. Navodno je samo oko 1.500 komada oružja nađeno. Dobra brigada da se naoruža. A brigada petokolonaša razoruža.
Image
I nikad do kraja da se raščistiti i razjasni, tko je i šta je ta peta kolona 🤔

Da li su to ljudi koji su dobili oružje preko lokalnog SDS štaba... ili je to mala grupica ljudi unutar političko-vojno-policijskog kruga ...

Nego, u vezi ovog dokumenta, kakve veze Josip Pejaković ima sa komisijom za razmjenu i odakle on uopšte u priči ...
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3275 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

pirpa wrote: 21/05/2020 11:45
Nekako s proljeća wrote: 21/05/2020 08:24 Jesu bili organizovani, ali kao aktivni i rezervni sastav JNA, ona je ta maska iza koje su se svo vrijeme krili, zato su se brzo organizovali kada smo ih demaskirali 2 maja 1992. To je forma, skinuli kapu sa jednim obiježjem i stavili drugu i drugo obilježje. Kao i 1943. Ista fora.
Paravojne formacije SDS-a SPO-a, Šešeljevci il' Beli orlovi ...Anđeli... sve je to jedna strana, i faza u kojoj su odigrali svoju ulogu. A onda odbačeni ili se uklopili pod jednu kapu i komandu do kraja maja 1992. Zločinac Mladić nije trpio narušavanje osnovnog vojnog principa jednoštarješinstva.

A IZDAJNIČKA JNA im je predhodno sve potrebno osigurala.
Na stotine je oficira JNA pokušavalo da je napusti, da se fer razduži i rastane, a samo ih je oko 200 uspjelo da to urade bez većih problema. Jedan dio njih je pokušaj ili iskazivanje protesta platio hapšenjem i torturom po zatvorima. Riječ je o školovanim ljudima koji su bili deficitarni , za vođenje rata su potrebni stručni kadrovi prije svega. Neprijatelj ih je imao jer su taj kadar školovali decenijma. To je činjenica i ako tome dodmo raspoloživi MTS, jasno je da je to bila njihova prednost, u odnosu na nas, na vojsku u nastajanju.
Image

Nigdje mi nismo mogli više uraditi do juna 1992., jer je trojanski konj bio razmješten po samom gradu i periferiji, petu kolonu da i ne pominjem, a tu snagu samo budala može da podcijeni. U Holidej in-u je DB našla spiskove naoružanih aktivista SDS-a i to je vrlo važan momenat, nakon kojeg slijedi pretres i oduzimanje naoružanja. Navodno je samo oko 1.500 komada oružja nađeno. Dobra brigada da se naoruža. A brigada petokolonaša razoruža.
Image
I nikad do kraja da se raščistiti i razjasni, tko je i šta je ta peta kolona 🤔

Da li su to ljudi koji su dobili oružje preko lokalnog SDS štaba... ili je to mala grupica ljudi unutar političko-vojno-policijskog kruga ...

Nego, u vezi ovog dokumenta, kakve veze Josip Pejaković ima sa komisijom za razmjenu i odakle on uopšte u priči ...
Pa bio je pri stabu rahmetli Envera Sehovica
Post Reply