Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post Reply
Peshkir123
Posts: 3
Joined: 16/05/2020 10:38

#3176 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Peshkir123 »

Društvo, prije svega bih da se zahvalim svima na uloženom trudu, kako biste napisali sve vaše uspomene i priče koje ste čuli o Grbavici. Shvatam da nije lako, i kao nekom ko je rođen nakon rata i ima ljubav prema mjestu na kojem živi sve od rođenja pa do sad - to mi znači tim više. Hvala vam!

Prethodnih 10-ak dana lagano češljam temu, no nisam uspio ništa naći o ulicama/mjestima na relaciji Splitska-Radnička-Derviša Numića.
Da li su ove ulice bile i po čemu "značajne" u 1992-1995 periodu? Znam da su u Zagrebačkoj, naprimjer, bili i transportna jedinica (Jadranka), vojna policija... O događajima koji su se odvijali. No šta je sa ovim ulicama?

Ima li ko bilo kakvih sjećanja o njima, gledi bilo čega? Nigdje nisam uspio naći da se bilo šta o njina spominje.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3177 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

Drugaciji sklop ljudi,Grbavica urbani dio grada a pun je kriminalnih lica na pocetku 1992 ,zato toliki zlocini,protjerivanja i pljacke
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3178 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

Nekako s proljeća wrote: 16/05/2020 10:07 Za razliku od područja Grbavice i njenih rubnih dijelova, ilidzanci su dosta više humanosti pokazali prema drugim i drugačijim, to je činjenica.
Imas dole Aeredromsko ,Kasindolsku,Ahatovice i Dobrosevice
Tromblon
Posts: 2154
Joined: 18/01/2015 19:37

#3179 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Tromblon »

Nekako s proljeća wrote: 16/05/2020 10:07 Za razliku od područja Grbavice i njenih rubnih dijelova, ilidzanci su dosta više humanosti pokazali prema drugim i drugačijim, to je činjenica.
Stvarno si ga sad izvalio.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3180 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća »

Onda je neznanje, vjerovatno sam Ahatoviće, Kasindolsku i sl mjesta masovnih likvidacija smetnuo sa uma, ko kad' su isparčali opštine kao cjeline ... izvinjavam se.
Tromblon
Posts: 2154
Joined: 18/01/2015 19:37

#3181 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Tromblon »

@PM72

De mi probaj nešto razjasniti ta taj 21. 4. Imam druga koji je tad živio u zgradi do džamije u Hrasnom. Pričao mi kako je tog jutra njegova stara izašla iz zgrade i vidjela 4 čovjeka sa bijelim trakama kod ograde džamije i trk kući. Jaran i stari mu imali kalaše i kako je sa prozora nemiguće bilo vidjeti ih strče napolje i vide tu 4 ušli u dvorište džamije. Kao izgubljeni, zalutali. U nekim kožnim jaknama bili ko neki klošari.

I šta će kako će stari kaže da zarokaju. I oni počeše sa pucaju. Jednog su ranili. Kad su krenuli bježat sa druge strane džamije iskočiše neki drotovi i ufatiše jednog, a trojica pobjegoše. Trčali. Tražili na mapi ih nisu našli.

Sad jedino to možda nije bio 21. ali je tih dana u aprilu bilo.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3182 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća »

Emiremir33 wrote: 16/05/2020 11:14
Nekako s proljeća wrote: 16/05/2020 10:07 Za razliku od područja Grbavice i njenih rubnih dijelova, ilidzanci su dosta više humanosti pokazali prema drugim i drugačijim, to je činjenica.
Imas dole Aeredromsko ,Kasindolsku,Ahatovice i Dobrosevice
Izvalio sam definitivno. Valjda me par pozitivnih primjera ponijelo a topografiju sasvim zaboravio.
Tromblon
Posts: 2154
Joined: 18/01/2015 19:37

#3183 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Tromblon »

Nekako s proljeća wrote: 16/05/2020 14:24 Onda je neznanje, vjerovatno sam Ahatoviće, Kasindolsku i sl mjesta masovnih likvidacija smetnuo sa uma, ko kad' su isparčali opštine kao cjeline ... izvinjavam se.
Ahatoviće i Dobroševiće su nspravili ilijaški i vogošćanski četnici. Ali, Kasindolska, Aerodromsko, ubijanja po Doglodima, Pejtonu, Osjeku su djela Ilidžanaca da ih tako sve nazovem jednim imenom.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3184 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća »

Peshkir123 wrote: 16/05/2020 10:58 Društvo, prije svega bih da se zahvalim svima na uloženom trudu, kako biste napisali sve vaše uspomene i priče koje ste čuli o Grbavici. Shvatam da nije lako, i kao nekom ko je rođen nakon rata i ima ljubav prema mjestu na kojem živi sve od rođenja pa do sad - to mi znači tim više. Hvala vam!

Prethodnih 10-ak dana lagano češljam temu, no nisam uspio ništa naći o ulicama/mjestima na relaciji Splitska-Radnička-Derviša Numića.
Da li su ove ulice bile i po čemu "značajne" u 1992-1995 periodu? Znam da su u Zagrebačkoj, naprimjer, bili i transportna jedinica (Jadranka), vojna policija... O događajima koji su se odvijali. No šta je sa ovim ulicama?

Ima li ko bilo kakvih sjećanja o njima, gledi bilo čega? Nigdje nisam uspio naći da se bilo šta o njina spominje.
Nema veze što si taze registrovan , neka te sa r0jom, a u vezi ulice koja te zanima na pamet mi pade uslovan odgovor. Uslovan, jer ti bi mogao na satelitskom snimku naći to područje Grbavice , zumirati dio te ulice sa osloncem na most Suade i Olge , eventualno sa tranzita kao margine uhvati traženu ulicu u foku. Obavezno sat snimak iz 2002, jer mlađeg snimka nema, a i na snimku iz 2002 se mogu vidjeti tranšee do prvih borbenih linija, a sama borbena linija ili ''ničija zemlja'' tj međuprostor sukobljenih strana , četnika i braniaca grada, ona bude znatno devastirana u smislu porušenih zgrada ili privatnih kuća i sl.
To bi bio neki uslov neophodan da se zna područje koje te zanima, a onda bi mogao da se koristi arhiv zabilježen i vezan za to područje sarajevskog ratišta.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3185 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

Tromblon wrote: 16/05/2020 14:31
Nekako s proljeća wrote: 16/05/2020 14:24 Onda je neznanje, vjerovatno sam Ahatoviće, Kasindolsku i sl mjesta masovnih likvidacija smetnuo sa uma, ko kad' su isparčali opštine kao cjeline ... izvinjavam se.
Ahatoviće i Dobroševiće su nspravili ilijaški i vogošćanski četnici. Ali, Kasindolska, Aerodromsko, ubijanja po Doglodima, Pejtonu, Osjeku su djela Ilidžanaca da ih tako sve nazovem jednim imenom.
Uglavnom velki zlocini su bili,i dosta je naroda pobijeno
PM72
Posts: 17770
Joined: 30/04/2012 16:54

#3186 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by PM72 »

Tromblon wrote: 16/05/2020 14:27 @PM72

De mi probaj nešto razjasniti ta taj 21. 4. Imam druga koji je tad živio u zgradi do džamije u Hrasnom. Pričao mi kako je tog jutra njegova stara izašla iz zgrade i vidjela 4 čovjeka sa bijelim trakama kod ograde džamije i trk kući. Jaran i stari mu imali kalaše i kako je sa prozora nemiguće bilo vidjeti ih strče napolje i vide tu 4 ušli u dvorište džamije. Kao izgubljeni, zalutali. U nekim kožnim jaknama bili ko neki klošari.

I šta će kako će stari kaže da zarokaju. I oni počeše sa pucaju. Jednog su ranili. Kad su krenuli bježat sa druge strane džamije iskočiše neki drotovi i ufatiše jednog, a trojica pobjegoše. Trčali. Tražili na mapi ih nisu našli.

Sad jedino to možda nije bio 21. ali je tih dana u aprilu bilo.
Kod dzamije je bila stanica policije tj.administracija pa je u nju premjesten ,odmah iza 5 aprila radi kasarne Marsal Tito,dio policije Novo Sarajevo i saobracajna policija.
Bila je straza ispred a četnici nikad nisu došli do nje.21.aprila 1992 kad su napali ,ušli su u dva ulaza na Trgu a ostatak se zabavio oko Palme i na pravcu prema Elektroprivredi.
Napad je poceo tako sto je jedan šešeljovac ispalio zolju sa parkinga prema Elektroprivredi.Moj kolega,koji je stanovao u zgradi Palme prije toga je vidio nekoliko naoruzanih kako obijaju neko auto. :-)
Kad je pukla zolja,uzeo je telefon i pozvao stanicu Novo Sarajevo i objasnio im gdje su i koliko ih ima.Od dzamije je dotrcalo 10-tak policajaca i par momaka i TO i zapucali po šeseljovcima kod Palme.Ovaj moj kolega iz zgrade sasuo je nekoliko okvira po njima i ovi su se izgubili.Nijedan snajper nije bio...da je bogdo.

A ta zena je vjerovatno vidjela nekog iz TO a bijele trake su joj se pricinile.
Tromblon
Posts: 2154
Joined: 18/01/2015 19:37

#3187 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Tromblon »

PM72 wrote: 16/05/2020 20:26
Tromblon wrote: 16/05/2020 14:27 @PM72

De mi probaj nešto razjasniti ta taj 21. 4. Imam druga koji je tad živio u zgradi do džamije u Hrasnom. Pričao mi kako je tog jutra njegova stara izašla iz zgrade i vidjela 4 čovjeka sa bijelim trakama kod ograde džamije i trk kući. Jaran i stari mu imali kalaše i kako je sa prozora nemiguće bilo vidjeti ih strče napolje i vide tu 4 ušli u dvorište džamije. Kao izgubljeni, zalutali. U nekim kožnim jaknama bili ko neki klošari.

I šta će kako će stari kaže da zarokaju. I oni počeše sa pucaju. Jednog su ranili. Kad su krenuli bježat sa druge strane džamije iskočiše neki drotovi i ufatiše jednog, a trojica pobjegoše. Trčali. Tražili na mapi ih nisu našli.

Sad jedino to možda nije bio 21. ali je tih dana u aprilu bilo.
Kod dzamije je bila stanica policije tj.administracija pa je u nju premjesten ,odmah iza 5 aprila radi kasarne Marsal Tito,dio policije Novo Sarajevo i saobracajna policija.
Bila je straza ispred a četnici nikad nisu došli do nje.21.aprila 1992 kad su napali ,ušli su u dva ulaza na Trgu a ostatak se zabavio oko Palme i na pravcu prema Elektroprivredi.
Napad je poceo tako sto je jedan šešeljovac ispalio zolju sa parkinga prema Elektroprivredi.Moj kolega,koji je stanovao u zgradi Palme prije toga je vidio nekoliko naoruzanih kako obijaju neko auto. :-)
Kad je pukla zolja,uzeo je telefon i pozvao stanicu Novo Sarajevo i objasnio im gdje su i koliko ih ima.Od dzamije je dotrcalo 10-tak policajaca i par momaka i TO i zapucali po šeseljovcima kod Palme.Ovaj moj kolega iz zgrade sasuo je nekoliko okvira po njima i ovi su se izgubili.Nijedan snajper nije bio...da je bogdo.

A ta zena je vjerovatno vidjela nekog iz TO a bijele trake su joj se pricinile.
Jbg, mom jaranu i njegovom starom se nisu učinile, kao ni taj zarobljeni kojeg su uhvatili drotovi. Ni tragovi krvi koje su našli kasnije. Taj zarobljeni je bio iz Petrovića, rekao da je još jedan od njih bio iz istog sela, a druga dvojica sa Romanije. I da su jednostavno zorom krenuli do položaja i da su se zapričali i kad su vidjeli džamiju skontali da su se zajebali. I dok su pričali šta će i kako će zapucaše moj jaran i stari mu po njima.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3188 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća »

Najvjerovatnije su se oba događaja desila tom području, ali na različit dan u mjesecu aprilu 1992.Napad od 21. aprila 1992. je činjenica. Ako nekako dođeš do tačnog datuma, dan prije ili poslije, podsjeti nas da probamo šta iskopati u arhivu. Zarobljenika pratimo i to je to.
Drug Saban
Posts: 129
Joined: 30/11/2019 11:54

#3189 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Drug Saban »

Kad je vec tema o zalutalim ili "zalutalim", negdje 7-8 aprila policija ja bi rekao specijalna jer su bili sa onim sljemovima pancirnim do zuba naoruzani, bivse skladiste pica u Velesicima iznad praonice vozova, slovin ili kako se zvalo, poslije rata tamo je centralno skladiste Drvoprometa bilo, opkoljavaju skladiste i upadaju uz povremenu pucnjavu. Koga su tamo lovili? to je opcina Novo Sarajevo ako to ima ikakve veze. Navodno su ljudi vidjeli i jedan JNA Bov ali nisam siguran koliko je to samo masta posmatraca.
PM72
Posts: 17770
Joined: 30/04/2012 16:54

#3190 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by PM72 »

Tromblon wrote: 17/05/2020 12:42

Jbg, mom jaranu i njegovom starom se nisu učinile, kao ni taj zarobljeni kojeg su uhvatili drotovi. Ni tragovi krvi koje su našli kasnije. Taj zarobljeni je bio iz Petrovića, rekao da je još jedan od njih bio iz istog sela, a druga dvojica sa Romanije. I da su jednostavno zorom krenuli do položaja i da su se zapričali i kad su vidjeli džamiju skontali da su se zajebali. I dok su pričali šta će i kako će zapucaše moj jaran i stari mu po njima.
Tromblon,
Bio sam na Trgu Pere Kosorića 3,5 mjeseca...a pamtim ko slon.
Kao što sam već pisao,linija na Trgu ,sa naše strane,formirana je nakon 21.aprila.Držali smo sve prolaze prema stadionu,prema Lorisu (kasnije smo sa TO upali u zgradu Loris i tako je ostalo do kraja rata),prema Palmi i na obali preko puta Strojorada.Imali smo jedan bunker i kod ”brileta”,da nam ne dođu Miljackom.

Kad kazes da su ti romanijci 21.04.1992 krenuli na polozaj ,zapricali se i došli do dzamije...to je prosto nemoguce.Tad nije bilo nikakvih polozaja a romanijci su dosli pocetkom juna.

Romanijci jesu jednom zalutali ali sa Dajcom kad su dosli u ulicu Oštreljska kod Strojorada da kradu stvari i izginuli su.Skoro sam to pisao.Samo je jedan četnik zalutao sa Grbavice i pravo na nas.Bio sam prisutan i sjecam mu se imena i prezimena.Nismo mu čvoke opalili jer je bio sav jadan i bijedan,kad je skontao da se zajebao upisao se od straha sto je nama pravo bilo šega.Kad smo ga odveli u stanicu nasi rukovodioci nisu mogli vjerovati da je to četnik,mislili su da ih zajebavamo.

Kad pominjes krvave zavoje,sjecam se da je jedan četo pokušao uletiti u zgradu Loris a jedan moj kolegaje čuo krckanje stakala ispod zgrade i instiktivno opalio rafal u tom pravcu.Mi ga jos zezali sto puca bez veze i što pravi pometnju kad nema nikog.Tek sutradan nam je dotrcao jedan stanar iz zgrade Loris i rekao da ima mrtav četnik u uniformi u haustoru i da je sav ulaz krvav sa bačenim krvavim zavojima.Taj četo je pokusao sam sebe previti i izdahnuo je.Znam da je imo papovku.

To je sve sto ja znam što ne znači da se to možda nije desilo ali sumnjam.Pored nas nije moglo proći pašče da ga ne primjetimo a kamoli četvorica naoružanih koji su se zapričali...
Tromblon
Posts: 2154
Joined: 18/01/2015 19:37

#3191 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Tromblon »

Ja sam u prvom postu napisao da nije sigurno jel to bilo 21. 4., ali tih dana jeste.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3192 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

PM72 wrote: 17/05/2020 16:33
Tromblon wrote: 17/05/2020 12:42

Jbg, mom jaranu i njegovom starom se nisu učinile, kao ni taj zarobljeni kojeg su uhvatili drotovi. Ni tragovi krvi koje su našli kasnije. Taj zarobljeni je bio iz Petrovića, rekao da je još jedan od njih bio iz istog sela, a druga dvojica sa Romanije. I da su jednostavno zorom krenuli do položaja i da su se zapričali i kad su vidjeli džamiju skontali da su se zajebali. I dok su pričali šta će i kako će zapucaše moj jaran i stari mu po njima.
Tromblon,
Bio sam na Trgu Pere Kosorića 3,5 mjeseca...a pamtim ko slon.
Kao što sam već pisao,linija na Trgu ,sa naše strane,formirana je nakon 21.aprila.Držali smo sve prolaze prema stadionu,prema Lorisu (kasnije smo sa TO upali u zgradu Loris i tako je ostalo do kraja rata),prema Palmi i na obali preko puta Strojorada.Imali smo jedan bunker i kod ”brileta”,da nam ne dođu Miljackom.

Kad kazes da su ti romanijci 21.04.1992 krenuli na polozaj ,zapricali se i došli do dzamije...to je prosto nemoguce.Tad nije bilo nikakvih polozaja a romanijci su dosli pocetkom juna.

Romanijci jesu jednom zalutali ali sa Dajcom kad su dosli u ulicu Oštreljska kod Strojorada da kradu stvari i izginuli su.Skoro sam to pisao.Samo je jedan četnik zalutao sa Grbavice i pravo na nas.Bio sam prisutan i sjecam mu se imena i prezimena.Nismo mu čvoke opalili jer je bio sav jadan i bijedan,kad je skontao da se zajebao upisao se od straha sto je nama pravo bilo šega.Kad smo ga odveli u stanicu nasi rukovodioci nisu mogli vjerovati da je to četnik,mislili su da ih zajebavamo.

Kad pominjes krvave zavoje,sjecam se da je jedan četo pokušao uletiti u zgradu Loris a jedan moj kolegaje čuo krckanje stakala ispod zgrade i instiktivno opalio rafal u tom pravcu.Mi ga jos zezali sto puca bez veze i što pravi pometnju kad nema nikog.Tek sutradan nam je dotrcao jedan stanar iz zgrade Loris i rekao da ima mrtav četnik u uniformi u haustoru i da je sav ulaz krvav sa bačenim krvavim zavojima.Taj četo je pokusao sam sebe previti i izdahnuo je.Znam da je imo papovku.

To je sve sto ja znam što ne znači da se to možda nije desilo ali sumnjam.Pored nas nije moglo proći pašče da ga ne primjetimo a kamoli četvorica naoružanih koji su se zapričali...
Dzamija u Hrasnom duboko u nasoj teritoriji
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3193 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

Zanima me ovi iz Pofalica kad su se povlacili ,bjezali,kako su se mogli provuci pored nasih linija,da bi se "docepali"Grbavice?
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3194 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća »

Sasvim komotno sa civilima u pravcu Žuči i eto ih u Vogošći, a onda okolokole pa niz Trebević do Miljacke ili rijeke Dobrinje. Vjerovatno ih je dio ostao ''zakovan'' u Donjim Pofalićima, ali glavnina je izgleda bila u Gornjim. Nema evidentirano da je veća grupa neprijatelja sa ili bez oružjem prešla Miljacku, 16 maja 1992. Onaj ozbiljniji prebjeg bojovnika HVO-a je puno kasnije došao.
PM72
Posts: 17770
Joined: 30/04/2012 16:54

#3195 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by PM72 »

Tromblon wrote: 17/05/2020 17:47 Ja sam u prvom postu napisao da nije sigurno jel to bilo 21. 4., ali tih dana jeste.
Kazes-krenuli na polozaj....tih dana nije bilo polozaja niti su romanijci bili na Grbavici do juna 1992.Ali,idemo dalje.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3196 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

Nekako s proljeća wrote: 17/05/2020 20:28 Sasvim komotno sa civilima u pravcu Žuči i eto ih u Vogošći, a onda okolokole pa niz Trebević do Miljacke ili rijeke Dobrinje. Vjerovatno ih je dio ostao ''zakovan'' u Donjim Pofalićima, ali glavnina je izgleda bila u Gornjim. Nema evidentirano da je veća grupa neprijatelja sa ili bez oružjem prešla Miljacku, 16 maja 1992. Onaj ozbiljniji prebjeg bojovnika HVO-a je puno kasnije došao.
Bila je prica da je jedan manji dio u civilkama,uspio da se prebaci do Grbavice,sad jeli suplja ili ne ,tako se pricalo
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3197 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća »

Za priču o ''vukodlacima'' sam i ja čitao, i čim je namjerno ne pomenuh predhodno valjda je jasno koliko je priča objektivna. A ti upravo na nju šiljiš. Dosta branilaca je bilo angažovano oko blokade kasarne M Tito, šanse za tu priču su jako male. A ne vjeujem da su se sklonili u kasarnu.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3198 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

Nekako s proljeća wrote: 17/05/2020 21:45 Za priču o ''vukodlacima'' sam i ja čitao, i čim je namjerno ne pomenuh predhodno valjda je jasno koliko je priča objektivna. A ti upravo na nju šiljiš. Dosta branilaca je bilo angažovano oko blokade kasarne M Tito, šanse za tu priču su jako male. A ne vjeujem da su se sklonili u kasarnu.
Ma nesiljim nego mi to pade napamet,slabo ko pomenu Huseina Balica direktora Policijske akademije na Vracama
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3199 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća »

Drug Saban wrote: 17/05/2020 16:10 Kad je vec tema o zalutalim ili "zalutalim", negdje 7-8 aprila policija ja bi rekao specijalna jer su bili sa onim sljemovima pancirnim do zuba naoruzani, bivse skladiste pica u Velesicima iznad praonice vozova, slovin ili kako se zvalo, poslije rata tamo je centralno skladiste Drvoprometa bilo, opkoljavaju skladiste i upadaju uz povremenu pucnjavu. Koga su tamo lovili? to je opcina Novo Sarajevo ako to ima ikakve veze. Navodno su ljudi vidjeli i jedan JNA Bov ali nisam siguran koliko je to samo masta posmatraca.
Navedenih aprila 1992. se za takve upade iz tvog navoda, može zaključiti da je bila intervencija organa reda i zakona nad pokušajem otuđenja imovine, jer je i u to vrijeme bilo još dosta reda, mislim da su tada i zajedničke partole MUP-a i JNA bile praksa. Moguće i dio vježbe ili obuke, sve u redu prošlo valjda.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#3200 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by tempuser »

Emiremir33 wrote: 17/05/2020 21:52 ...slabo ko pomenu Huseina Balica direktora Policijske akademije na Vracama
Polomljen na Palama sa grupom profesora nakon zarobvlavanja u COKUP-u (rah. Ibro Hidović, prof. PUPP-a i kapetan MUPa RBIH se do kraja života nije oporavio), u toku "uspješne re-organizacije" kad se nije složio da SPŠ pređe u Bugojno, pometen, penzionisan u činu pukovnika i zaboravljen bez obzira što se prvi našao na udaru četnika i srpskog MUP-a.
Post Reply