Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post Reply
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#3076 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by aldinjo »

U kojoj se zgradi na Grbavici ili u Kovačićima nalazila Invest banka u koju su ušli pripadnici Specijalne jedinice "Lasta", i kada se to desilo?
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#3077 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by pirpa »

Sarajmen wrote:
Peko Stanišić je bio sarajevski branilac i nosilac ''Zlatne policijske značke'' , živio je skromno a ratovao hrabro kao pripadnik TO-e i specijalne jedinice MUP-a ''Laste''. Grbavica mu je bila ratna opsesija i ratni san. Jer, na okupiranoj Grbavici su živjeli su mu majka Jela , supruga Slavica i kćerkice Dajana i Danijela.
Dana 6 Januara 1994 vođena je još jedna bitka za Grbavicu. Peko i njegovi saborci napadali su iz pravca mosta Suade Dilberović (ex Vrbanja) i oslobodili zgradu Invest banke , koja je bila samo stotinjak metara udaljena od Lenjinove ulice u kojoj je živjela njegova porodica. Ali kraj Miljacke je smrtno je ranjen njegov ratni drug Žuti Salčin. U pomoć mu je preko brisanog prostora pritrčao Peko. I dok je izvlačio Žutog, kome nije bilo spasa i njega je pogodilo smrtonosno tane. Tako je poginuo Peko.

Ko je bio Peko Stanišić?
Rođen je 1953 u starom sarajevskom naselju Mejtaš.Radio je kao bravar u Fabrici duhana Sarajevo.Rat ga je zatekao na Grbavici, gdje je živio sa porodicom. Početkom aprila 1992. pozvalili su ga , kao Srbina, dali pušku i naredili da na Vracama čuva stražu protiv Muslimana. ''Samo da se presvučem'' , rekao im je Peko.Otišao je kući, poljubio kćerkice, suprugu i majku i sa Grbavice pobjegao u Fabriku duhana. Odmah je pristupio braniocima grada, odnosno jedinici ''Leptirice'' kojom je komandovao Zlatko Lagumdzija. U toj jedinici bio je i njegov brat Sreto.

''Peko je bio veoma privržen porodici'', sjeća se njegov brat Sreto. ''Posebno je volio mlađu kćerkicu Danijelu koju je zvao Mrva''
Krajem Jula 1992 Peki se ukazala idealna prilika da mu sa Grbavice pređe Mrva. Naime, supruga jednog sprskog oficira koji je pucao na Sarajevo porodila se u sarajevskoj bolnici i pobjegla mužu u okupiranu Lukavicu, a ostavila tek rođenu kćerkicu. Preko UNPROFOR-a dogovorena je razmjena tek rođene bebe i Pekine Mrve. Razmjena je djece je bila zakazana za 27 Juli na Grbavici u blizini Željinog stadiona, između ratnih linija.Peko je sa Trga heroja (ex Trg Pere Kosorića) u pratnji brata Srete ponio prema Grbavici bebu, koja je lijepim okicama bez plača gledala u vedro nebo iznad paklenog trga.

Kod srušene slastičarne ''Palma'' Peko je nekom predao bebu , a uzeo svoju Mrvu. Tada se dogodila drama: njegova Mrva predomislila se i nije htjela da ide sa ocem. Otimala se i zvala mamu koja je sa drugom kćerkom stajala na drugoj strani ulice. Tada su mimo plana i dogovora prema Peki potrčali supruga Slavica i starija kćerka Danijela. Sve četvoro su se našli u zagrljaju između vatrenih linija. Bilo je to nekoliko trenutaka njihove sreće na neobičnom, opsanom mjestu.
Nažalost posljednji trenutci zajedničke sreće.

Ako nekoga zanima nastavak..
Pozdrav stari moj,

evo ti još jedne priče koja je usko vezana za priču o Peki i Žutom - hrabrim brocima iz Laste...

Naime, taj dan kada su Laste napale i oslobodile zgradu Invest banke, prikravši se ispod mosta Suade i Olge, pa koritom miljacke do ispod same zgrade, ja sam sa svojom ekipom pokušavao da prođem iz pravca naše ranije opisane "petice" (stražarskog mjesta br. 5 u Ljubljanskoj ulici) visočije uz Ljubljansku ulicu, u pravcu nadvožnjaka iznad "časnih sestara". Zauzeli smo dvije kuća uz ulicu a onda smo "zakucani" rafalima s leđa i onemogućeno nam je dalje napredovanje. Da bismo se sklonili sa linije dejstva, ušli smo u tu drugu zaposjednutu kuću a po fasadi su se nizali rafali... Stajao sam sa kolegom xxx odmah pored vrata i osmatrao ulicu u pravcu iz kojega smo upravo došli. Onda sam uočio dvojicu vojnika, koji su se kretali uz Ljubljansku ulicu, ali su bili niže od našeg trenutnog poliožaja. Onda se opasno zarokalo i jedan od njih je uspio da pobjegne a drugi je pao ranjen na sred Ljubljanske ulice. Vrištao je i valjao se po ulici, tačno naspram kuće u koju smo se sklonili. Prešao sam na čošak kuće gdje me je mogao vidjeti i pozivao sam ga da ispuže tih nekoliko metara prema nama, da samo zađe za ćošak, pa da ga izvučemo. Međutim, tada se okrenuo i pokušao iz ležećeg stava, onako ranjen, da me nanišani kalašem. U tom trenutku sam spazio bijelu traku oko njegovog desnog rukava i sve mi je bilo jasno kao dan. Uz povik "Odbaci pušku", sam ga uzeo na nišan... No, nisam stigao da povučem obarač a već je počeo da se trza pogođen sa dva-tri rafala. Skinuo ga je moj kolega koji je bio samnom par trenutaka prije ispred vrata te kuće. Po njemu je zašaralo još nekoliko rafala prije nego su se momci uvjerili da nam više ne predstavlja opasnost... Očigledno je da ta dvojica nisu stigli na vrijeme da se snađu kada smo silovito napali i prošli uz ulicu, tako da su nam ostali praktično iza leđa. Sva je sreća što smo se posklanjali u kuću, jer su nas imali kao na dlanu...

Upravo u vrijeme dok se to dešavalo nekih par stotina metara dalje od mosta, na brisanom prostoru između korita Miljacke i zgrade Invest banke (prva zgrada poslije mosta u pravcu Grbavice, od crvene fasadne cigle), poginuli su Peko i Žuti iz Laste.

Zvali smo IKM i izvjestili ih o ovome šta nam se desilo i tražili da nam se hitno uputi jedna ekipa u pozadinu, da nam čuva leđa dok napredujemo uz Ljubljansku. Tada su nas iz IKM-a izvjestili o pogibiji Peke i Žutog i tražili su od nas da ovoga mrtvog četnika izvučemo kako znamo i umijemo na sigurno, jer se tijela Peke i Žutoga nalaze na takvoj lokaciji da ih je praktično nemoguće izvući bez novih žrtava. Plan je bion da ponudimo tijelo ovog mrtvog četnika u zamjenu za njhova tijela. Međutim, to je bilo lakše narediti nego izvršiti. Samo dvadesetak metara visočije uz Ljubljansku ulicu sa lijeve strane je bila kuća sa plavom fasadom i tu je bila četnicima priprema. Od te kuće je preko ulice bio napravljen zid od vreća sa zemljom a na sred ulice je formiran bunker. Tijelo je ležalo praktično na sred ulice i gledalo u puškarnicu tog bunkera, dvadesetak metara niže...

na ćošak kuće nas se skupilo 6-7 ljudi. Nas četvorica smo se dogovorili koji će ga uhvatiti za koji dio tijela. Ostali su nas počeli pokrivati rafalima na "tri-četiri-sad!". Kada je odjeknulo to "sad", naša podrška je krenula da rafala po vrećama i tom zidu preko Ljubljanske i po puškarnici tog bunkera a nas četverica smo istrčali pred puškarnicu, uhvatili mrtvog četu za ruke i noge i istrčali s njim za ćošak kuće. Ukrali smo tijelo. Niko nije ni povrijeđen ali moram priznati da sam se svaki naredni put, kada sam se našao ispred puškarnice neprijateljskog bunkera, sjetio ove krađe beživotnog tijela - sa "zicera". Eto, kada već spominjem ovu priču, da kažem i to da je jedan od nas 4 koji smo istrčali pred ovaj četnički bunker i ukrali leš sa ulice, bio i moj kolega E.B., kojega sam spomenuo u priči o "crvenoj zgradi". To je taj dečko kojega sam izvukao ispod vreća kada ga je stigao sijač na pretrčavanju iz garaža u "crvenu zgradu"...

Ovog mrtvog četu smo isporučili u naš IKM. Ne znam da li su ga kasnije mijenjali za tijela mrtvih kolega Peke i Žutog iz Laste. No, to sada više nije ni bitno. Bitno je to da smo mi imali najbolju namjeru i da smo tu eventualnu razmjenu, ako je do nje uopšte i došlo, osigurali na najbolji mogući način i bez daljih žrtava...
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#3078 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by pirpa »

pirpa wrote: 14/11/2018 18:20
pirpa wrote:Nedavno zavrsi citanje ove teme po treci put i primjetio sam da se jedan događaj ne spominje.
sto zbog neznanja, sto zbog straha ili nekog treceg razloga...


a posto se blizi godišnjica, tačnije 23 godine od zločinačke likvidacije načelnika obavještajnih poslova 115 brigade. koja se desila u blizini parlamenta BiH, a koju su izvršili nepoznati počinioci (vojna bezbjednost i DB-ševe) osjećam potrebu da spomenem taj događaj na ovoj temi i da makar na ovaj način ostane zapisana ISTINA...
pirpa wrote: Jos malo i 24 godine prodjose...

25 godina...
26 ...
User avatar
hatemondays
Posts: 1195
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#3079 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by hatemondays »

Evo citam ispocetka ponovo, ubijam vrijeme u izolaciji, 10 strana po danu. Poslije prvih 10 nesto steze u prsima, koje se sranje prezivilo a sad kmecimo.Upsut da obnovim gradivo , mnoga se imena i dogadjaji polako zaboravljaju ali eto ima ova tema tu da se ne zaboravi.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45467
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#3080 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Chmoljo »

Umrla je Nataša Čengić, Goranova majka.

nek joj je laka zemlja bosanska.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3081 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

Chmoljo wrote: 25/04/2020 00:37 Umrla je Nataša Čengić, Goranova majka.

nek joj je laka zemlja bosanska.
Ostala je mrlja od opstine Novo Sarajevo u vezi imena dvorane
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50413
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#3082 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Bloo »

Emiremir33 wrote: 25/04/2020 10:29
Chmoljo wrote: 25/04/2020 00:37 Umrla je Nataša Čengić, Goranova majka.

nek joj je laka zemlja bosanska.
Ostala je mrlja od opstine Novo Sarajevo u vezi imena dvorane
Mrlje - prema citavoj njenoj porodici (njen stric Bogdan Zimonjic npr.)..kroz generacije Zimonjici i Cengici su davali časne ljude.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3083 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

Bloo wrote: 25/04/2020 11:26
Emiremir33 wrote: 25/04/2020 10:29
Chmoljo wrote: 25/04/2020 00:37 Umrla je Nataša Čengić, Goranova majka.

nek joj je laka zemlja bosanska.
Ostala je mrlja od opstine Novo Sarajevo u vezi imena dvorane
Mrlje - prema citavoj njenoj porodici (njen stric Bogdan Zimonjic npr.)..kroz generacije Zimonjici i Cengici su davali časne ljude.
Znam ,nego samo sam dao ovaj jedan primjer.Goranov otac je bio prvoborac NoB,sa Natasine strane Zimonjici od vladika pa nadalje...
PM72
Posts: 17745
Joined: 30/04/2012 16:54

#3084 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by PM72 »

Da je Goranov otac bio ustaša ili sa Skakinim dedom mobilisao sarajlije u SS jedinice -dobio bi sve počasti i ulice...
Da je Natašin dedo bio kakav seoski hodža također bi dobio ulicu ali pošto je bio vladika SPC -gdje ćeš mu odati počast Tobbe jarrabi.
Da se bilo ko od njih očešao o Mlade Muslimane-imali bi sve počasti ko ona Aziza što je oplodio MM Šaćirbegović pa rodila kockara i probisvjeta što samo radi toga postade ministar a ona dobi ulicu...

Pošto je Goran jedini imao hrabrosti na Grbavici pa se suprostavio najvećem krvoloku-imaće pomen samo na pojedinim temama Klix-a...

Ovaj grad ima retardiranog gradonačelnika koji ima ”sluha” jedino u talovima od kojih ima lične koristi tako da ne treba od njega nešto pametno očekivati.Ili od gradskog vijeća u kome kriminalci preko štele dodjeljuju šestoaprilske nagrade budaletinama poput gumene glave...
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3085 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

PM72 wrote: 27/04/2020 07:45 Da je Goranov otac bio ustaša ili sa Skakinim dedom mobilisao sarajlije u SS jedinice -dobio bi sve počasti i ulice...
Da je Natašin dedo bio kakav seoski hodža također bi dobio ulicu ali pošto je bio vladika SPC -gdje ćeš mu odati počast Tobbe jarrabi.
Da se bilo ko od njih očešao o Mlade Muslimane-imali bi sve počasti ko ona Aziza što je oplodio MM Šaćirbegović pa rodila kockara i probisvjeta što samo radi toga postade ministar a ona dobi ulicu...

Pošto je Goran jedini imao hrabrosti na Grbavici pa se suprostavio najvećem krvoloku-imaće pomen samo na pojedinim temama Klix-a...

Ovaj grad ima retardiranog gradonačelnika koji ima ”sluha” jedino u talovima od kojih ima lične koristi tako da ne treba od njega nešto pametno očekivati.Ili od gradskog vijeća u kome kriminalci preko štele dodjeljuju šestoaprilske nagrade budaletinama poput gumene glave...
Sve je to tacno
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#3086 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by aldinjo »

Država za čovjeka!
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#3087 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by tempuser »

Drzava za covjeka, KCUS za suprugu, a respirator za vocara! :bih:
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9886
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#3088 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Bosanac sa dna kace »

debeljko20 wrote: 26/06/2012 10:13 Mislim da se i ovaj vrtio po Grbavici još kao dijete, silazeći iz svojih Miljevića sa obronaka Trebevića.
Image

Uglavnom, sve fina raja, neće niko ubit, silovat, opljačkat ne do bog. :run:
Može neko više o ovoj osobi?
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3089 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

Bosanac sa dna kace wrote: 03/05/2020 11:32
debeljko20 wrote: 26/06/2012 10:13 Mislim da se i ovaj vrtio po Grbavici još kao dijete, silazeći iz svojih Miljevića sa obronaka Trebevića.
Image

Uglavnom, sve fina raja, neće niko ubit, silovat, opljačkat ne do bog. :run:
Može neko više o ovoj osobi?
Djordje Zdrale iz Miljevica ispod Trebevica
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#3090 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by zateznistub »

PM72 wrote: 27/04/2020 07:45 Da je Goranov otac bio ustaša ili sa Skakinim dedom mobilisao sarajlije u SS jedinice -dobio bi sve počasti i ulice...
Da je Natašin dedo bio kakav seoski hodža također bi dobio ulicu ali pošto je bio vladika SPC -gdje ćeš mu odati počast Tobbe jarrabi.
Da se bilo ko od njih očešao o Mlade Muslimane-imali bi sve počasti ko ona Aziza što je oplodio MM Šaćirbegović pa rodila kockara i probisvjeta što samo radi toga postade ministar a ona dobi ulicu...

Pošto je Goran jedini imao hrabrosti na Grbavici pa se suprostavio najvećem krvoloku-imaće pomen samo na pojedinim temama Klix-a...

Ovaj grad ima retardiranog gradonačelnika koji ima ”sluha” jedino u talovima od kojih ima lične koristi tako da ne treba od njega nešto pametno očekivati.Ili od gradskog vijeća u kome kriminalci preko štele dodjeljuju šestoaprilske nagrade budaletinama poput gumene glave...
Slušaj ti, u oči mi diraj ali u Azizu ne barči...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#3091 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by tempuser »

zateznistub wrote: 03/05/2020 11:58
Slušaj ti, u oči mi diraj ali u Azizu ne barči...
Ta obojenost i apsolutno jednoumlje kod imenovanja ulica, bar u Sarajevu, u kojem je npr. Hrvata, kao najmanje zastupljenih, bilo koliko je bilo ukupno stanovnika u Goraždu, baca u očaj.
PM72
Posts: 17745
Joined: 30/04/2012 16:54

#3092 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by PM72 »

zateznistub wrote: 03/05/2020 11:58
PM72 wrote: 27/04/2020 07:45 Da je Goranov otac bio ustaša ili sa Skakinim dedom mobilisao sarajlije u SS jedinice -dobio bi sve počasti i ulice...
Da je Natašin dedo bio kakav seoski hodža također bi dobio ulicu ali pošto je bio vladika SPC -gdje ćeš mu odati počast Tobbe jarrabi.
Da se bilo ko od njih očešao o Mlade Muslimane-imali bi sve počasti ko ona Aziza što je oplodio MM Šaćirbegović pa rodila kockara i probisvjeta što samo radi toga postade ministar a ona dobi ulicu...

Pošto je Goran jedini imao hrabrosti na Grbavici pa se suprostavio najvećem krvoloku-imaće pomen samo na pojedinim temama Klix-a...

Ovaj grad ima retardiranog gradonačelnika koji ima ”sluha” jedino u talovima od kojih ima lične koristi tako da ne treba od njega nešto pametno očekivati.Ili od gradskog vijeća u kome kriminalci preko štele dodjeljuju šestoaprilske nagrade budaletinama poput gumene glave...
Slušaj ti, u oči mi diraj ali u Azizu ne barči...
halali :D
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9886
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#3093 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Bosanac sa dna kace »

Emiremir33 wrote: 03/05/2020 11:54
Bosanac sa dna kace wrote: 03/05/2020 11:32
debeljko20 wrote: 26/06/2012 10:13 Mislim da se i ovaj vrtio po Grbavici još kao dijete, silazeći iz svojih Miljevića sa obronaka Trebevića.
Image

Uglavnom, sve fina raja, neće niko ubit, silovat, opljačkat ne do bog. :run:
Može neko više o ovoj osobi?
Djordje Zdrale iz Miljevica ispod Trebevica
Hvala da odgovoru.
Njegova uloga u ratu na području Grbavice, Kovačića i Vraca, bio je tada savim još mali?
I odakle je u Miljevićima, dole oko crkve ili gore bliže Trebeviću?
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#3094 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by zateznistub »

PM72 wrote: 03/05/2020 12:56 [
halali :D
HalaliJo
Dino79
Posts: 803
Joined: 05/02/2017 13:41

#3095 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Dino79 »

Bosanac sa dna kace wrote: 03/05/2020 13:10
Emiremir33 wrote: 03/05/2020 11:54
Bosanac sa dna kace wrote: 03/05/2020 11:32
Može neko više o ovoj osobi?
Djordje Zdrale iz Miljevica ispod Trebevica
Hvala da odgovoru.
Njegova uloga u ratu na području Grbavice, Kovačića i Vraca, bio je tada savim još mali?
I odakle je u Miljevićima, dole oko crkve ili gore bliže Trebeviću?
U periodu 92-95 imao 16- 19 god.
Nije pisano na forumu da je učestvovao u ratu , ali posle rata itekako aktivan i poznat u kriminalnim krugovima.
Trenutno sluzi zatvorsku kaznu 20 godina zbog ubistva Mauzera iz Bijeljine komadanta gardjske jedinice. Nije poznato da je ova jedinica ucestvovala u borbama u Sarajevu ili oko Sarajeva.
Osuđen 2010 znaci ostalo jos desetak.
http://www.sudbih.gov.ba/predmet/2614/show
Image
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3096 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća »

Grbavica sa svojim rubnim dijelovima je nekako najurbanija ratna priča, samim tim što je uz drugu obalu rijeke Miljacke.

''...pa Miljacka mostove odnese...'' emotivno se pjeva i po Romaniji.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3097 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

Nekako s proljeća wrote: 05/05/2020 07:42 Grbavica sa svojim rubnim dijelovima je nekako najurbanija ratna priča, samim tim što je uz drugu obalu rijeke Miljacke.

''...pa Miljacka mostove odnese...'' emotivno se pjeva i po Romaniji.
Vraca,pola Hrasnog brda,Lukavica iza ledja,Grbavica vojna i policijska lica ,znas vec.....
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9886
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#3098 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Bosanac sa dna kace »

Emiremir33 wrote: 07/05/2020 12:49
Nekako s proljeća wrote: 05/05/2020 07:42 Grbavica sa svojim rubnim dijelovima je nekako najurbanija ratna priča, samim tim što je uz drugu obalu rijeke Miljacke.

''...pa Miljacka mostove odnese...'' emotivno se pjeva i po Romaniji.
Vraca,pola Hrasnog brda,Lukavica iza ledja,Grbavica vojna i policijska lica ,znas vec.....
Lukavica je iza ledja Dobrinji, ovdje imaju Kovacici (Donji i Gornji). Gornji su uglavnom kuce sa avlijama gdje su do 1992. cini mi se uglavnom bila ta ''vojna i policijska'' lica....
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3099 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća »

Moguće je da je do mene, rijeka Miljacka je nešto najprirodnije što dijeli grad Sarajevo na dva dijela, a kako je Grbavica nemalim dijelom uz Miljacku bila i ostala, onda je to to. Mislio sam ako pomenem mostove preko nje da će mišljenje i tvrdnja biti shvatljivo.

Izučavajući neku materiju... lideri bosanskih Srba su složno podupirali princip linije razdvajanja sa ''drugim i drugačijim'' prirodnim preprekama tj prirodnim granicama. U ovom slučaju rijeke Miljacke, jer je jedan od šest strateških ciljeva koje su barbari imali u svojoj doktrini, bila podjela grada Sarajeva na dva dijela. Njihov se u samom početku namjeravao nazvati ''Principovo'', pa pređoše na ''Srpsko Sarajevo'', pa ''Istočno Sarajevo''. Taj cilj nije odbačen i samo je modifikovan i prilagođen okolnostima nakon dolaska mira i slobode.
Također, borbene linije između branilaca i barbara su najčešće bile sa nekim međuprostorom između, ratnici to zovu brisani prostor.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3100 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

Bosanac sa dna kace wrote: 08/05/2020 09:29
Emiremir33 wrote: 07/05/2020 12:49
Nekako s proljeća wrote: 05/05/2020 07:42 Grbavica sa svojim rubnim dijelovima je nekako najurbanija ratna priča, samim tim što je uz drugu obalu rijeke Miljacke.

''...pa Miljacka mostove odnese...'' emotivno se pjeva i po Romaniji.
Vraca,pola Hrasnog brda,Lukavica iza ledja,Grbavica vojna i policijska lica ,znas vec.....
Lukavica je iza ledja Dobrinji, ovdje imaju Kovacici (Donji i Gornji). Gornji su uglavnom kuce sa avlijama gdje su do 1992. cini mi se uglavnom bila ta ''vojna i policijska'' lica....
Lukavica,Donji Miljevici ,Vraca ,Grbavica ...to je taj put,kojim se i danas ide to jest vozi...
Post Reply