Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post Reply
User avatar
sarajvo
Posts: 27
Joined: 05/01/2009 12:48
Location: BLIZU PAKLA

#126 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by sarajvo »

Još jedna od priča iz tog vremena, neponovilo se !!

http://www.independent.co.uk/news/world ... 31179.html
User avatar
iVar
Posts: 72
Joined: 09/03/2011 09:42
Location: Sarajevo

#127 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by iVar »

Danas malo fotografija ubacim, ako hocete, doduse danasnjice, ali eto malo da se podsjetite :)

Nemoj te zaboraviti Musana, starog domara, onako mal, zaheban al dobar :) Danas je Remzo glavni domar. Hajmo brzo, ko se sjeca da je III Gimnazija bila podstanar u OS Hrasno :) Aneks skole je bio njihov i djelila ih je samo ogromna sperploca :)

Otisli smo puno od teme sto jest jest :)
User avatar
karanana
Posts: 47203
Joined: 26/02/2004 00:00

#128 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by karanana »

Sarajmen wrote:Ja se povlačim sa ove teme. Pozdrav domovini!
zasto? pa trg heroja je donekle bitan za ovu temu. mada ovi domari nisu, ali eto.
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3338
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#129 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Dupli_skalp »

karanana wrote:
Sarajmen wrote:Ja se povlačim sa ove teme. Pozdrav domovini!
zasto? pa trg heroja je donekle bitan za ovu temu. mada ovi domari nisu, ali eto.
ali realno previše se malo otišlo u off...
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#130 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Hadzi Lojo »

Sve bi bilo drugacije da su nas poslusali nasi bezmudasi od politicara , Juka je predlagao da se ne dozvoli izlazak oficirima iz marsalke. Kerove je trebalo zadrzati kao taoce i za svaku ispaljenu granatu na Sarajevo po jednog strijeljati. Bivsa jna je bila cisto teroristicka organizacija na tlu medjunarodno priznate drzave RBiH.
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#131 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Hadzi Lojo »

Zna li neko sta je bilo sa onim domarom skole sto su ga zvali Rocko, navodno bio iz Olova rodom, malo opicen.
Znam dok smo trenirali karate pisali mu se od sege.
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3338
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#132 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Dupli_skalp »

Hadzi Lojo wrote:Zna li neko sta je bilo sa onim domarom skole sto su ga zvali Rocko, navodno bio iz Olova rodom, malo opicen.
Znam dok smo trenirali karate pisali mu se od sege.
i Boga ti kakve veze to ima sa TEMOM? :-) :-)

otvori temu o oš igk pa razglabajte o domarima.
ins
Posts: 2710
Joined: 12/05/2005 10:50

#133 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by ins »

Jbt, jos malo ce o tome ko je drzao granap pored skole... :run:
ins
Posts: 2710
Joined: 12/05/2005 10:50

#134 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by ins »

sadalius wrote:@team87, slazem se sa tobom, grbavica je pala bez metka. neko kaze da se to desilo tokom iseljavanja marsalke, da su vojnici iz te kolone poslije prelaska mosta bratstvo-jedinstvo izasli iz kamiona i onda zauzeli pozicije koje su ostale takve do kraja rata.

i ja mislim da je grbavica data. a na dusu onima koji su to uradili (predali ili prodali, kako ko zeli), neka oni nose zrtve (svih strana) na svojim plecima.
Marsalka je iseljena 01. juna 1992.!

Grbavica je puno prje toga okupirana.

A s obzirom da je Marsalka tada bukvalno prepolovila grad na dva dijela, pricati o postavljanju bilo kakvih uslova za iseljenje je smijesno, a jos smjesnije je citirati Juku po navedenim pitanjima, sto je neko ovdje napisao...
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#135 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća »

bach wrote:Mislim da forum zaslužuje ovu temu i pozivam ovom prilikom ljude koji su doživjeli početak rata na Grbavici, Vracama i Kovačićima ( u daljem tekstu Grbavica), te živjeli pod okupacijom...


Zašto je neprijatelj zauzeo Grbavicu i na koji način? zašto nisu pali Hrasno i Hrasno brado, a jesu Grabavica i Vraca?

Da li je bilo otpora s naše strane? Zašto su Srbi stali na Vrbanja mostu, zašto nisu krenuli dalje (ako su mogli) ?

Kolike su bile agresorske snage na Grbavici? Kakva je bila struktura tih snaga? Koliko su dolazile jedinice iz Srbije?

Kako je bilo u svakodnevnici biti Bošnjak ili Hrvat na Grbavici tokom okupacije...Znam da su mnogi od njih bili neka vrsta državnih robova, te su čistili ulice i popravljali krovove ...


Dakle, Grbavica pod okupacijom...
Onako drugarski...kao autor teme zatraži od učesnika da se suzdrže od nepotrebnih komentara. Ili od moderatora da nam svima naprave prostor za konstruktivnu razmjenu mišljenja. Nadam se da ćeš dobronamjerno shvatiti ovu sugestiju.

:?: :run:
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3338
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#136 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Dupli_skalp »

ins wrote:Marsalka je iseljena 01. juna 1992.!
6.6.'92 negdje oko 13h.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#137 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća »

Tačno, nadam se da ne moram postati fotografije njenog iseljenja.
ins
Posts: 2710
Joined: 12/05/2005 10:50

#138 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by ins »

eyesburn wrote:
ins wrote:Marsalka je iseljena 01. juna 1992.!
6.6.'92 negdje oko 13h.
Fala.

Ne znam odkud meni datum 01.06.... :?
sadalius
Posts: 38
Joined: 06/03/2012 16:12

#139 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by sadalius »

Nekako s proljeća wrote:Tačno, nadam se da ne moram postati fotografije njenog iseljenja.
samo postavi, ne da bi dokazao da si u pravu vec radi istorijskog znacenja.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#140 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća »

@ ins, pregovaralo se početkom Jula.@ sadalius tema obuhvata drugi teritorij...

Image

Uploaded with ImageShack.us
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#141 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća »

Hadzi Lojo wrote:Zna li neko sta je bilo sa onim domarom skole sto su ga zvali Rocko, navodno bio iz Olova rodom, malo opicen.
Znam dok smo trenirali karate pisali mu se od sege.
Dobar je, penzija...smeđi pojas oko glave ponekad prošeta. :-)
Image

Uploaded with ImageShack.us
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#142 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by O'zone »

Sad sam nešto nabrzaka slikao čisto radi lokacija za ubuduće madi sam i propustio slikati recimo zgradu MIS-a (gdje je danas Raiffisen banka) u Zagrebačkoj gdje je na spratu bio smješten radio Sveti Jovan a sa zadnje strane se djelila humanitarana pomoć.

Škola Bane Šurbat u ratu Radojka Lakić

Image

Slastičarna Jadranka u kojoj je bila smještena jedinica sa transporterima, obdanište u pozadine gdje je bila civilna milicija i ciglana zgrada iza obdaništa gdje je u nekadašnjem prostoru Soko-Mostar bilo smješteno komunalno i pokopno preduzeće gdje je moj rahmetli otac radio u radnom vodu. U zgradi sa desne strane (koja se na žalost ne vidi na slici) pored ove ciglane u stanu u prizemlju bila je smještena vojna policija

Image

U zgradi Šumarskog fakulteta ovom dijelu koji nije bio izgorio bila je smještena opština srpsko sarajevo

Image

U ovoj zgradu u prizemlju (crvena strelica) je bila vatrogasna brigada a na trećem spratu (crna strelica) živio je zloglasni mučitelj Papić na balkonu se uvjek vijorila crna četnička zastava sa mrtvačkom glavom

Image

Komanda 4 čete koja je držala liniju Zagrebačka-Jevrejsko groblje se nalazila u ovoj žutoj zgradi u splitskoj ulici na prizemlju gdje su sad gelenderi na prozorima.

Image

Image

Linija razgraničenja Ljubljanska ulica. Plavi kvadrat četnički bunker, zeleni kvadrat -ABiH iz ove kuće je inače tukao snajper i odatle je moja majka ranjena na balkonu, crvena linija označava mjesto gdje je je kasnije podignut zid sa puškarnicama tada je ovaj bunker označen plavim postao beskoristan pa je prokopana rupa u garažu( označeno crnim na zidu) i napravljene puškarnice sa donje strane (označeno crnom strelicom) . Zanimljiva stvar za ovu liniju da su se tokom rata zalo i sjesti skupa (četnici i ABiH) na trotoaru popiti po koju i zapalit pa opet svako na svoju stranu i rafalati jedi po drugima.

Image

Nadam se da ću i sljedećih dana nešto stići uslikati
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#143 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Woody »

@O'zone

:thumbup: :thumbup: :thumbup:

za fotke, neka se ovi "borci" nagledaju i neka ne kake po forumu kako se Grbavica mogla uzeti kad se htjela (al' kad bi tuđim mudima gloginje tresli)
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#144 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by O'zone »

Woody wrote:@O'zone

:thumbup: :thumbup: :thumbup:

za fotke, neka se ovi "borci" nagledaju i neka ne kake po forumu kako se Grbavica mogla uzeti kad se htjela (al' kad bi tuđim mudima gloginje tresli)
Problem je što su Kovačići donji i gornji pa sve do Policijske akademije na Vracama uzeti u jednoj munjevitoj akciji negdje na početku rata. Tada je prvi četnički bunker bio iznad zabilaznice (ako stignem slikam sutra) a ljubljanska ulica nije bila ničija jer je prvi punkt tadašnje TO bio kod sadašnje radnje AMKO komerca na Vrbanji mostu. Srbi koji su tad bili na liniji su sve bili lokalci koji su naoružani od strane SDS-a i sami nisu znali šta rade ali su se kurčili sa najlon čarapama na glavi.

Zašto se povuklo nakon tog zauzimanja nikad mi nije bilo jasno. Srpska verzija priče je da su zaprijetili sravniti Sarajevo ako se tadašnje Zelene beretke i TO odmah ne povuku i vjerujem da bi to i uradili. Verzija TO je da se nisu mogli nositi sa urbanim ratovanjem.

Prepuštanjem Grbavice srpskim snagama je po meni (ovo govorim sa svoje tačke gledišta) najveći propust koji se desio u opkoljenom Sarajevu. Ovo govorim iz par razloga, ostavljen je ogroman dio grada doslovice na dlanu za snajperiste takođe za lake minobacače od 60 mm i smijem reći da je najveći broj ljudi u Sarajevu nastradao od snajperske i minobacačke vatre sa Grbavice i Vraca.

Desilo se sve što se desilo lako je sada palamuditi ali potrebno je izvući pouke iz svega i ne zaboraviti šta se može desiti i šta možeš očekivati i od najboljih prijatelja i ljudi sa kojima si odrastao djeleći i onu namazanu krišku hljeba i ono što je osnovno uvjek treba biti spreman inaće će se samo jednom desiti da ustaneš ujutro a gomila čarapara stoji pod prozorom sa automatskim naoružanjem.
User avatar
karanana
Posts: 47203
Joined: 26/02/2004 00:00

#145 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by karanana »

ma oni su jednostavno htjeli podjelu grada po vecinskom stanovnistvu u odredjenim naseljima ili opstinama, sta je njima vise odgovaralo. ja vjerujem karadzicu kada je na pocetku rata govorio o tome da oni zele samo svoja naselja, da ih ne interesuje zauzimanje carsije i slicno. pa tako, u i oko sarajeva, oni su ustvari zauzeli i drzali naselja koja su bila "vecinski srpska" tipa nedzarica i lukavice a vjerujem da su i one okupirane sarajevske opstine vogosca, ilijas i hadzici bili vecinski srpski mada nisam 100% siguran, ne sjecam se podataka iz popisa. mozda je to bilo 1-2% vise srba, ali oni su to odmah smatrali njihovim. zato, mozda nebi ni trebali postavljati pitanje zasto mi nismo uzeli grbavicu i vraca, ja sumnjam da smo mogli. to je jednostavno bila njihova baza puna oruzja in ljudi. u sustini, upravo obratno, ja mislim da su na pocetku rata u onom dar maru oni mogli uzeti i vise ali su se drzali tih vecinskih principa sto je naravno glupost posebno kada je u pitanju jedan grad.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#146 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by O'zone »

karanana wrote:ma oni su jednostavno htjeli podjelu grada po vecinskom stanovnistvu u odredjenim naseljima ili opstinama, sta je njima vise odgovaralo. ja vjerujem karadzicu kada je na pocetku rata govorio o tome da oni zele samo svoja naselja, da ih ne interesuje zauzimanje carsije i slicno. pa tako, u i oko sarajeva, oni su ustvari zauzeli i drzali naselja koja su bila "vecinski srpska" tipa nedzarica i lukavice a vjerujem da su i one okupirane sarajevske opstine vogosca, ilijas i hadzici bili vecinski srpski mada nisam 100% siguran, ne sjecam se podataka iz popisa. mozda je to bilo 1-2% vise srba, ali oni su to odmah smatrali njihovim. zato, mozda nebi ni trebali postavljati pitanje zasto mi nismo uzeli grbavicu i vraca, ja sumnjam da smo mogli. to je jednostavno bila njihova baza puna oruzja in ljudi. u sustini, upravo obratno, ja mislim da su na pocetku rata u onom dar maru oni mogli uzeti i vise ali su se drzali tih vecinskih principa sto je naravno glupost posebno kada je u pitanju jedan grad.
Ono što znam iz prve ruke (po riječima vojvode Miše) ide ovako:

"Mi ćemo se probiti na Skenderiju pa onda Alipašinom ulicom do Vogošće (linija Kovačići) a jedan dio prema Maršalci da pomogne momcima koji idu sa Bratstva i Jedinstva prema kasarni pa onda na Pofaliće,time ćemo da presječemo Sarajevo na pola. Donji dio ćemo lagano da čistimo do Ilidže a balijama ćemo da ostavimo da se koprcaju na ono malo čaršije pa ćemo da vidimo ko hoće sa nama može al' se mora pokrstiti a ko neće pravac Turska"

I oni su uvjek radili na tom planu samo što nisu računali na otpor mislili su uči u grad za jednu noć. Napad na Predsjedništvo i Pofalićaka bitka su dio toga plana koji su osujećeni na svu sreću jer bi u protivnom grad stvarno bio podjeljen na dva dijela.
User avatar
karanana
Posts: 47203
Joined: 26/02/2004 00:00

#147 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by karanana »

nakon 2. maja, da li je ikad bio ijedan ozbiljan srpski napad iz pravca grbavice i padinskih dijelova iznad skenderije prema skenderiji? da li je bilo njihovog pokusaja prelaska rijeke miljacke na bilo kojem od mostova ili preko korita i izlaska na desnu obalu na vilsonovo?
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#148 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Nekako s proljeća »

Ne, koliko ja znam. Ozbiljnijih aktivnosti VRS-e je bilo u području Debelog brda....
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4805
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#149 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by duh_sa_sjekirom »

bach wrote:
Slaviša Savčić
Milanko Đerić
Petar Petrovski
Manojle Borković
Dragan Savić
Vaso Glišić
Nedeljko Ninković
Velemir Delić
Milanko Kanostrevac
Vojislav Jovanović
Treba provjeriti da li se neki od xepoja na gornjem spisku nalazi i na spisku za "Dobrovoljačku" (što me ne bi nimalo iznenadilo)...
Nisam učestvovao u navedenim bitkama (u nekim drugim jesam), ali svakako da ti momci koji su branili grad, zaslužuju veliki respekt i poštovanje. I kao neko već prije napisa, ova i slična svjedočanstva OBAVEZNO bi trebalo objediniti u jednoj ili više knjiga. Čisto da se vidi "hrabrost" agresorskih vojnika. Dobro bi bilo i da se znaju tačno imena niških "specijalaca" ("Srbija nije umiješana u 'sukob' u Bosni")
User avatar
p206
Posts: 7947
Joined: 23/06/2011 07:23
Location: Medžika Džonsona br. 72

#150 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by p206 »

karanana wrote:ma oni su jednostavno htjeli podjelu grada po vecinskom stanovnistvu u odredjenim naseljima ili opstinama, sta je njima vise odgovaralo. ja vjerujem karadzicu kada je na pocetku rata govorio o tome da oni zele samo svoja naselja, da ih ne interesuje zauzimanje carsije i slicno. pa tako, u i oko sarajeva, oni su ustvari zauzeli i drzali naselja koja su bila "vecinski srpska" tipa nedzarica i lukavice a vjerujem da su i one okupirane sarajevske opstine vogosca, ilijas i hadzici bili vecinski srpski mada nisam 100% siguran, ne sjecam se podataka iz popisa. mozda je to bilo 1-2% vise srba, ali oni su to odmah smatrali njihovim. zato, mozda nebi ni trebali postavljati pitanje zasto mi nismo uzeli grbavicu i vraca, ja sumnjam da smo mogli. to je jednostavno bila njihova baza puna oruzja in ljudi. u sustini, upravo obratno, ja mislim da su na pocetku rata u onom dar maru oni mogli uzeti i vise ali su se drzali tih vecinskih principa sto je naravno glupost posebno kada je u pitanju jedan grad.
Oni su jednostavno htjeli veliku srbiju, bez nesrpskog stanovništva. To što nisu uzeli sve što su htjeli je zato što nisu mogli, a nisu ni imali muda. Nikakvih se oni principa nisu držali.
Ako vjeruješ četniku sa Durmitora da je htio samo ona naselja gdje su većina, ili gdje su približno većina pogledaj ovu kartu.

1991. god. i igranje bojicama
http://oi43.klix.com/27wwyf7.jpg

jesen 1992. sve je bilo već uokvireno, ali ovi u sredini su im boli oči
http://oi42.klix.com/bdqid1.jpg

Ni u jednoj sarajevskoj općini nisu bili većina osim u Ilijašu, i to blaga većina. Po naseljima bi trebao pogledati, nisam siguran.
Post Reply