Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post Reply
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#1 Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by bach »

Mislim da forum zaslužuje ovu temu i pozivam ovom prilikom ljude koji su doživjeli početak rata na Grbavici, Vracama i Kovačićima ( u daljem tekstu Grbavica), te živjeli pod okupacijom...


Zašto je neprijatelj zauzeo Grbavicu i na koji način? zašto nisu pali Hrasno i Hrasno brado, a jesu Grabavica i Vraca?

Da li je bilo otpora s naše strane? Zašto su Srbi stali na Vrbanja mostu, zašto nisu krenuli dalje (ako su mogli) ?

Kolike su bile agresorske snage na Grbavici? Kakva je bila struktura tih snaga? Koliko su dolazile jedinice iz Srbije?

Kako je bilo u svakodnevnici biti Bošnjak ili Hrvat na Grbavici tokom okupacije...Znam da su mnogi od njih bili neka vrsta državnih robova, te su čistili ulice i popravljali krovove ...


Dakle, Grbavica pod okupacijom...
User avatar
JoeyTribbiani
Posts: 974
Joined: 28/09/2011 17:46
Location: Uvijek avangarda, nikad kopija

#2 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by JoeyTribbiani »

Dio moje porodice je dočekao rat na Vracama. Zaboravio sam do kad su tačno ostali u kući, ali znam da su četnici došli na Bajram. Bilo je rafalanja između kuća, u cilju zastrašivanja. Napali su i zauzeli školu policije. Tu su bili neki klinci početnici. Dosta lokalnih srba je odma' uzelo puške u ruke i patroliralo mahalom.

Moji su ostavili sve što su imali i spustili se pored Željinog stadiona i krenuli dalje. Nisu smjeli nositi nikakav nakit na rukama, o ostalim stvarima da ne pričam. Sve opljačkano. Ostale su stare porodične slike na tavanu. Među njima smo našli i sliku majmuna koji su se uselili za vrijeme rata u kuću. Ostavili su bukvalno govna na nekim mjestima. Šta će divljaci drugo...

Komšija, crnogorski hrvat sa imenom koje prolazi i kod Srba, koji je u mahali bio cijeli rat je pričao da su nam zapalili kuću ali srećom nije izgorjela. Nakon reintegracije smo našli izgorenu lamperiju u hodniku. Nije se proširilo dalje.

O pitanjima iz uvodnog posta će pisat' starija raja, jedva čekam da pročitam.
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#3 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by bach »

Raskrsnica kod OH -a

Image


A onda Željin stadion gledam

Image


Vrbanja most

Image


Loris


Image


Vidim ponos svoj


Image
User avatar
iVar
Posts: 72
Joined: 09/03/2011 09:42
Location: Sarajevo

#4 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by iVar »

Grbavica je bila naselje JNA, na Trgu heroja (Trg Pere Kosorica) je bilo dosta vojnih stanova ali ne kao na Grbavici. Mislim da je to razlog zasto je Grbavica zauzeta plus sto je preko Vraca put iz Lukavice. Cetnici su napali Hrasno brdo,a zarim i Trg heroja u oktobru 1992. godine. Bitka je trajala od 05. oktobra pa do 7. Oktobra kada su snage Armije RBiH zadale tezak udarac cetnicima i odbranila ova dva naselja. Sada se slavi kao borba za 11. Plavih. Od tada cetnici nisu nikada pokusali jaci pjesadiski napad, ali svakodnevno su granatirali i snajperskim hitcima djelovali po Trgu. Na samom pocetku, na Trgu su se nalazile male kolicine oruzja s nase strane, dok su clanovi SDS-a bili naouruzani. Pretresom stanova i na Trgu i u ulici Porodice Ribar (Brace Ribar) nadjene su velike kolicine pusaka, pistolja, municije, bombi, snajpera, a u kucama na Hrasnom brdu, pronadjeni su i mitraljezi, zolje, minobacaci. Cak su u jednoj njivi na H. brdu pronadjene zakopane skrinje s mesom (znaci eto ih brzo). Sa Hrasnog brda tadasnje komsije su svaki vikend, pa i radni dan isle da "sade krompir oko Sarajeva" sto su komsije Muslimani i vjerovali, radi toga nije puno njih ni docekalo rat u svojim kucama nego na polozajima na Grbavici, Vracama...
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#5 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by chuchumbamayumbe »

Ne bi bilo loše ako bi neko mogao preko Google maps označiti kuda je išla linija razdvajanja na tom potezu.
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#6 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by bach »

iVar wrote:Grbavica je bila naselje JNA, na Trgu heroja (Trg Pere Kosorica) je bilo dosta vojnih stanova ali ne kao na Grbavici. Mislim da je to razlog zasto je Grbavica zauzeta plus sto je preko Vraca put iz Lukavice. Cetnici su napali Hrasno brdo,a zarim i Trg heroja u oktobru 1992. godine. Bitka je trajala od 05. oktobra pa do 7. Oktobra kada su snage Armije RBiH zadale tezak udarac cetnicima i odbranila ova dva naselja. Sada se slavi kao borba za 11. Plavih. Od tada cetnici nisu nikada pokusali jaci pjesadiski napad, ali svakodnevno su granatirali i snajperskim hitcima djelovali po Trgu. Na samom pocetku, na Trgu su se nalazile male kolicine oruzja s nase strane, dok su clanovi SDS-a bili naouruzani. Pretresom stanova i na Trgu i u ulici Porodice Ribar (Brace Ribar) nadjene su velike kolicine pusaka, pistolja, municije, bombi, snajpera, a u kucama na Hrasnom brdu, pronadjeni su i mitraljezi, zolje, minobacaci. Cak su u jednoj njivi na H. brdu pronadjene zakopane skrinje s mesom (znaci eto ih brzo). Sa Hrasnog brda tadasnje komsije su svaki vikend, pa i radni dan isle da "sade krompir oko Sarajeva" sto su komsije Muslimani i vjerovali, radi toga nije puno njih ni docekalo rat u svojim kucama nego na polozajima na Grbavici, Vracama...


Čitam upravo sokolački forum o ovome što ti pričaš, svjedočenja iz prve ruke o svemu što se dešavalo sa one strane
Grbavica, 7. oktobar 1992. godine
Grbavica, 7. oktobar 1992. godine. Krenula akcija oslobađanja Trga "Pere Kosorića", poznata još i kao akcija kod "Jedanaest plavih". Akcija je bila dojavljena muslimanima, pa su oni znali tačan plan i vrijeme napada.. .

Tog dana je na Grbavici izginulo deset pripadnika Prve romanijske pješadijske brigade. Njihove porodice iz Sokoca, Han Pijeska, Rogatice, Pala i Nevesinja će na ovaj dan do kraja života paliti svijeće i sjećati se svojih voljenih. Na taj dan živote su izgubili:

Slaviša Savčić
Milanko Đerić
Petar Petrovski
Manojle Borković
Dragan Savić
Vaso Glišić
Nedeljko Ninković
Velemir Delić
Milanko Kanostrevac
Vojislav Jovanović



Ovaj dan ću zauvjek da pamtim po tome što je, igrom slučaja, Milanko Kanostrevac - Kane takoreći umro na mojim rukama. Dok sam se spuštao niz Vrace u pravcu Sarajeva koje je gorilo, pred ambulantom hitne pomoći me zaustaviše dva poznanika, koji su užurbano otvarali zadnja vrata na Pincgaueru:

"Drži ga!" - povika jedan od njih.

Pritrčah vozilu i odmah prepoznah Kaneta. Nije čak bio ni na nosilima, uhvatismo ga za maskirnu uniformu potrčasmo u ambulantu. Tamo prepoznah doktora Šupića, koji nakon kratkog pregleda reče:

"Ne vrijedi, gotov je!"
"Ma kako?" - razočarano uzviknu jedan od njegovih saboraca - "Pa nema ni pet minuta kako je ranjen!"

Doktor Šupić rasječe uniformu i pokaza na jednu malu ranu u predjelu prepona. Šrapnel od tromblona koji je Kane lično ispalio, u predjelu noge mu je napravio omanju ranu, dovoljno veliku da kroz nju isteče čitav jedan ljudski život i to za svega tri do pet minuta. Tada sam se u to uvjerio vlastitim očima, a kasnije sam taj isti podatak u više navrata pročitao u medicinskim enciklopedijama.
Došli ljudi iz Nevesinja da "oslobađaju" Trg Pere Kosorića, današnji Trg Heroja. Oslobodili su nas sebe samih ...
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8484
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#7 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by kokuz_sa »

ne sjecam se tacno datuma ali tek pocele one barikade da se postavljaju i mozda dan dva nakon toga tata po mene dosao u osnovnu skolu i krenemo kuci na Vraca i gore na tranzitu bio tenk dovucen i jedno 10-tak ljudi koji su navukli fantomke preko glave i tatu prislonili uz tenk..i kalas stavili na glavu a drugi ga je pretresao..
i kad su zavrsili pitali sta trebamo i kud smo krenuli i tata kaze krenuo kuci svojoj i pokazuje kucu nekih 15-20metara odatle
i tad je jedan se nasmijao i kazao sreca sto je mali s tobom ovdje..ovo vise nije tvoja kuca niti ces vise tu zivjeti..i onda smo se okrenuli..tata me ponio i trceci dole ulicom krenuli prema troli(radila je normalo tada)
dole kad smo dosli isto druga drzava normalni ljudi idu s posla,na posao dok gore na vracama samo puske i tenkovi..

kasnije je ta nasa kuca skroz srusena od strane nase armije..jedna jerdina kuca koja je tu nastradala i to zato jer je to bio izgleda srpski stab..kuca je bila na takvom mjestu da s prozora si mogao vidjeti sarajevo kao na dlanu
User avatar
iVar
Posts: 72
Joined: 09/03/2011 09:42
Location: Sarajevo

#8 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by iVar »

bach wrote:
iVar wrote:Grbavica je bila naselje JNA, na Trgu heroja (Trg Pere Kosorica) je bilo dosta vojnih stanova ali ne kao na Grbavici. Mislim da je to razlog zasto je Grbavica zauzeta plus sto je preko Vraca put iz Lukavice. Cetnici su napali Hrasno brdo,a zarim i Trg heroja u oktobru 1992. godine. Bitka je trajala od 05. oktobra pa do 7. Oktobra kada su snage Armije RBiH zadale tezak udarac cetnicima i odbranila ova dva naselja. Sada se slavi kao borba za 11. Plavih. Od tada cetnici nisu nikada pokusali jaci pjesadiski napad, ali svakodnevno su granatirali i snajperskim hitcima djelovali po Trgu. Na samom pocetku, na Trgu su se nalazile male kolicine oruzja s nase strane, dok su clanovi SDS-a bili naouruzani. Pretresom stanova i na Trgu i u ulici Porodice Ribar (Brace Ribar) nadjene su velike kolicine pusaka, pistolja, municije, bombi, snajpera, a u kucama na Hrasnom brdu, pronadjeni su i mitraljezi, zolje, minobacaci. Cak su u jednoj njivi na H. brdu pronadjene zakopane skrinje s mesom (znaci eto ih brzo). Sa Hrasnog brda tadasnje komsije su svaki vikend, pa i radni dan isle da "sade krompir oko Sarajeva" sto su komsije Muslimani i vjerovali, radi toga nije puno njih ni docekalo rat u svojim kucama nego na polozajima na Grbavici, Vracama...


Čitam upravo sokolački forum o ovome što ti pričaš, svjedočenja iz prve ruke o svemu što se dešavalo sa one strane
Grbavica, 7. oktobar 1992. godine
Grbavica, 7. oktobar 1992. godine. Krenula akcija oslobađanja Trga "Pere Kosorića", poznata još i kao akcija kod "Jedanaest plavih". Akcija je bila dojavljena muslimanima, pa su oni znali tačan plan i vrijeme napada.. .

Tog dana je na Grbavici izginulo deset pripadnika Prve romanijske pješadijske brigade. Njihove porodice iz Sokoca, Han Pijeska, Rogatice, Pala i Nevesinja će na ovaj dan do kraja života paliti svijeće i sjećati se svojih voljenih. Na taj dan živote su izgubili:

Slaviša Savčić
Milanko Đerić
Petar Petrovski
Manojle Borković
Dragan Savić
Vaso Glišić
Nedeljko Ninković
Velemir Delić
Milanko Kanostrevac
Vojislav Jovanović



Ovaj dan ću zauvjek da pamtim po tome što je, igrom slučaja, Milanko Kanostrevac - Kane takoreći umro na mojim rukama. Dok sam se spuštao niz Vrace u pravcu Sarajeva koje je gorilo, pred ambulantom hitne pomoći me zaustaviše dva poznanika, koji su užurbano otvarali zadnja vrata na Pincgaueru:

"Drži ga!" - povika jedan od njih.

Pritrčah vozilu i odmah prepoznah Kaneta. Nije čak bio ni na nosilima, uhvatismo ga za maskirnu uniformu potrčasmo u ambulantu. Tamo prepoznah doktora Šupića, koji nakon kratkog pregleda reče:

"Ne vrijedi, gotov je!"
"Ma kako?" - razočarano uzviknu jedan od njegovih saboraca - "Pa nema ni pet minuta kako je ranjen!"

Doktor Šupić rasječe uniformu i pokaza na jednu malu ranu u predjelu prepona. Šrapnel od tromblona koji je Kane lično ispalio, u predjelu noge mu je napravio omanju ranu, dovoljno veliku da kroz nju isteče čitav jedan ljudski život i to za svega tri do pet minuta. Tada sam se u to uvjerio vlastitim očima, a kasnije sam taj isti podatak u više navrata pročitao u medicinskim enciklopedijama.
Došli ljudi iz Nevesinja da "oslobađaju" Trg Pere Kosorića, današnji Trg Heroja. Oslobodili su nas sebe samih ...
U napadu na Trg heroja su dosli i Nisicki specijalci, tzv. kornjace (naziv kornjace, jer im je pancir od glave do pete, pa kad se sklupca ko kornjaca izgleda). Napad je poceo u 5 sati ujutro jakim artiljeriskim napadom a zatim i pjesadijom koja je zaustavljena kod pomocnog zeljinog (prava trava :-D ). Mnogi cetnici su ostali da vise preko ograde nakon povlacenja jer ograda na vrhu ima siljke.

Nakon te borbe, nase linije su ucvrscene na ovom podrucju. Taj dan su gorili i neboderi na Trgu, vode nije bilo za gasenje i ljudi su tada gorili u stanovima. U moj haustor je udarilo i proletilo kroz njega (pancirkama su rokali) oko 30 granata, raketa cega li vec. I dan danas nekad osjetim smrad palezi, prasine i baruta... Ugl. sto bi reko Ciro, sine *ebali smo im majku :-D
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8484
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#9 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by kokuz_sa »

iVar wrote:
U napadu na Trg heroja su dosli i Nisicki specijalci, tzv. kornjace (naziv kornjace, jer im je pancir od glave do pete, pa kad se sklupca ko kornjaca izgleda). Napad je poceo u 5 sati ujutro jakim artiljeriskim napadom a zatim i pjesadijom koja je zaustavljena kod pomocnog zeljinog (prava trava :-D ). Mnogi cetnici su ostali da vise preko ograde nakon povlacenja jer ograda na vrhu ima siljke.

Nakon te borbe, nase linije su ucvrscene na ovom podrucju. Taj dan su gorili i neboderi na Trgu, vode nije bilo za gasenje i ljudi su tada gorili u stanovima. U moj haustor je udarilo i proletilo kroz njega (pancirkama su rokali) oko 30 granata, raketa cega li vec. I dan danas nekad osjetim smrad palezi, prasine i baruta... Ugl. sto bi reko Ciro, sine *ebali smo im majku :-D
jedino slabo mjesto na pancirima im je bio vrat i to samo kada su prelazili onu ogradu(podizali glavu pa se jedan sloj pancira micao s drugoga i bio je slabiji)..tada su nasi koliko znam nabavili par karabina i dok su obi prelazili pucali u predjelu vrata i jedino na taj nacin ih zaustavili..jer ostale puske su bile neefikasne za onakav oklop
User avatar
argyle
Posts: 1838
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#10 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by argyle »

iVar wrote:Grbavica je bila naselje JNA, na Trgu heroja (Trg Pere Kosorica) je bilo dosta vojnih stanova ali ne kao na Grbavici. Mislim da je to razlog zasto je Grbavica zauzeta plus sto je preko Vraca put iz Lukavice. Cetnici su napali Hrasno brdo,a zarim i Trg heroja u oktobru 1992. godine. Bitka je trajala od 05. oktobra pa do 7. Oktobra kada su snage Armije RBiH zadale tezak udarac cetnicima i odbranila ova dva naselja. Sada se slavi kao borba za 11. Plavih. Od tada cetnici nisu nikada pokusali jaci pjesadiski napad, ali svakodnevno su granatirali i snajperskim hitcima djelovali po Trgu. Na samom pocetku, na Trgu su se nalazile male kolicine oruzja s nase strane, dok su clanovi SDS-a bili naouruzani. Pretresom stanova i na Trgu i u ulici Porodice Ribar (Brace Ribar) nadjene su velike kolicine pusaka, pistolja, municije, bombi, snajpera, a u kucama na Hrasnom brdu, pronadjeni su i mitraljezi, zolje, minobacaci. Cak su u jednoj njivi na H. brdu pronadjene zakopane skrinje s mesom (znaci eto ih brzo). Sa Hrasnog brda tadasnje komsije su svaki vikend, pa i radni dan isle da "sade krompir oko Sarajeva" sto su komsije Muslimani i vjerovali, radi toga nije puno njih ni docekalo rat u svojim kucama nego na polozajima na Grbavici, Vracama...
Četnički slom kod ''11 plavih''



6.10.1992. godine

Na Trgu »Pero Kosorić«, Hrasnu brdu i Ulici Ivana Krndelja i juče je bilo pakleno. Zapravo, drama je počela već u samo svitanje, kada je jedna četnička grupa zaposjela restoran »11 plavih«, koji se nalazi pored »Željinog« stadiona. Među njima je bilo i specijalaca iz Niša, odnosno »bikova« sa pancir-skafanderima.
Iza njih su sa Grbavice i Vraca krenule dvije jake četničke jedinice, prva Dinarskom ulicom prema glavnim ulazima u stadion, a druga zaobilaznicom iznad stadiona. I započela je prava pješadijska borba, koja je trajala satima.
A te ratne operacije pratili smo iz Štaba jedinice »Ivan Krndelj«. U početku je pažnja bila usmjerena samo na restoran »11 plavih«, odakle su stigle informacije da su tamo već glavom platila tri četnika. Sinhronizirano su djejstvovali borci sa Hrasna brda i Trga, odnosno Ulice Ivana Krndelja, kao i još neke jedinice koje su stigle u pomoć.
O stradanju četnika u Dinarskoj ulici prve informacije »stižu« od - četnika. Uhvaćena je njihova radio-poruka da im se hitno u ovu ulicu upute transporteri, jer »ima mnogo mrtvih i ranjenih«. Tu četničku vijest brzo potvrđuju i naši osmatrači, a potvrđuje se i drugim vezama.
Sa Trga »Pero Kosorić« Nusret Branković, zamjenik komandira jedinice, javlja da na »Željinom« stadionu ima dosta mrtvih četnika i da su četvorica prevješena preko ograde. Sa stadiona dopire žestoka pješadijska paljba, koja ne prestaje satima.
Onda stižu novinari »Njujork tajmsa«, njemačke i austrijske televizije. Neki od njih su ovdje bili i prije dva dana. Nije im jasno zašto četnici ovako silovito napadaju baš preko Trga i Hrasna brda. Zanima ih i koliko je od prekjuče izgorjelo stanova na Trgu. Odgovor je - oko 600. Zanimaju se i za imena boraca koji su se tu zatekli, njihovu nacionalnost, zanimanje... I bilježe imena -bošnjačka, hrvatska, srpska, crnogorska...
A onda nešto neobično. Pored zgrade, u kojoj je smješten Štab, pala je nova žrtva. Poginuo je starac koga Sarajlije dobro poznaju po tome što je hranio golubove. Pogodio ga je snajperista iz Ozrenske, koji, kažu neki od boraca, ponovo puca u njegova mrtva leđa.
Za strane novinare to je nešto neobično: poginuo je, eto, starac koji je hranio golubove! Svi idemo prema mrtvom starcu, ali niko ne smije da mu priđe, jer snajperista i dalje puca u njegovo mrtvo tijelo. Taj prizor otići će danas u sve svjetske televizijske stanice... Niko, međutim, nije mogao da se sjeti kako se zove taj plemeniti čovjek, koji nikome u životu ništa nije skrivio. A glavu je izgubio jer je ponovo pošao da hrani golubove.
Sa ratišta stižu povoljne vijesti. Vraćeni su četnici koji su krenuli preko zaobilaznice. U Dinarskoj i dalje četnici vape za transporterima koji bi odvezli mrtve i ranjene, ali oni i dalje ne stižu. Saznajemo da se ponovo pješadijska borba skoncentrisala oko restorana »l l plavih«. Očito, borbe su žestoke. Mario Frimel nam saopštava nevjerovatnu vijest:
-U blizini restorana »11 plavih« nalazi se grupa naših boraca, na čelu sa Jasminom Češkom. Oni su u susjednoj zgradi, sedam, osam metara dalje. Strani novinari prosto ne mogu da vjeruju da su tako blizu naši i četnički položaji. - Ali, četnici ne znaju da se tako blizu njih nalaze naši borci! - dodaje Frimel. Napokon, pred veče stišava se pješadijska borba na »Željinom« stadionu. Izgleda da niko od četnika koji su upali u restoran »11 plavih« nije preživio. To je težak udarac četnicima i možda jedna od najsjajnijih pobjeda branilaca grada.
User avatar
JoeyTribbiani
Posts: 974
Joined: 28/09/2011 17:46
Location: Uvijek avangarda, nikad kopija

#11 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by JoeyTribbiani »

Na temi filma "KRVAVI PLES PO ŠEHERU" se dosta pisalo o napadau na Trg heroja. Evo opet da citiram @hrasno 38


Evo kako je iz perspektive moga ratnog pera i mene kao direktnog sudionika izgledao taj napad na 11 Plavih:

Bila je to jedna pohladna, oktobarska noć, 1992. godine. Cijela noć je bila poprilično mirna ali mi smo bili u punoj pripravnosti jer smo imali dojave da se nešto sprema. U 5.45 je počelo. Nalazio sam se na položaju koji je gledao prema pomoćnom željinom stadionu i kafani "11 Plavih". Sve kao na dlanu. Iz neba se iznenada sručilo na stotine granata. Iz šumice iznad pomoćnog stadiona počeli su ispadati četnici sa izgledom kornjaca i sa jedinom željom da zaposjednu kafanu i presjeku komunikaciju Trg - Hrasno brdo. Preskacuci siljatu ogradu pomocnog zeljinog stadiona nisu ni bili svjesni da ce im to biti zadnje mjesto sa kojeg ce moci gledati plavo nebo. Lijepe tandžare. Svaki metak je bio pogodak.
Padali su, posrtali, ginuli ali nisu posustajali. Vjerovatno su bili pijani i drogirani Išli su da zauzmu svoju buduću grobnicu. Granate su padale tako intezivno da nije bilo šanse da se promoli glava ni jedne jedine sekunde iz bunkera. Nemamo previše municije ali je ne smijemo štedjeti. Oni su trenutno 30 - tak metara od zgrade gdje su moji roditelji, komšije. Petnaestak ih je uspjelo ući u kafanu. Mi hoćemo stihijski da krenemo na juriš nošeni nekim mističnim krilima pobjede, slobode, neustrašivosti. Ali iz komande stiže naredjenje, zapaliti kafanu. Uzeli smo tromblone i to one naše proizvodnje. Poslali smo im kišu punjenja. Dobijamo vijest da su krenuli i na Hrasno brdo ali su uspješno odbijeni uz ogromne gubitke. Jedinstveni smo, neće proći. Borimo se kao u agoniji. Spremni smo dati svi živote za pobjedu. Trombloni su ipak odradili svoje. Četnici su ostali u okruženju, stupici, vatrenom kavezu. Kafana se pretvorila u buktinju. Strahoviti krici su dopirali iz nje. To su bili zivotinjski krici ali iz ljudskog grla. Nisu htjeli pristati na vojnicki poraz, bijelu zastavu i casnu predaju jer krvavih ociju, kroz koje tece neka jeftina sljivovica i opsjeda on malo mozga sto im je ostalo, cini da je nemoguce razmisljati kao ljudsko bice. Tek oko tri sata popodne nešto se malo stišalo. Kafana je postala grobnica za 17 - tak četnika i niskih kornjaca kao i šuma iz koje su iznikli. Taj dan na Trg je palo oko 10.000 granata raznih kalibara. Sve ukupno na brdu i kod nas zaplatilo je glavom oko 170 bradatih spodoba. Odbranili smo svoje domove, porodice. Kod nas nije bilo gubitaka tek pokoji ranjen borac. Zaista uspješno, briljantno uradjeno. Dim i smrad baruta su se širili na sve strane. Svi stanovi izrešetani, poneki i zapaljen, ali mi smo živi i to je najvažnije. To je bio najžešći udar paravojnih srpskih formacija na našu zonu odgovornosti. Kako su udarili tako su i prošli. Žestoko su poraženi, zaista žestoko.

***** Upotrebljene su rijeci "cetnik" zato sto su zaista u tom napadu ucestvovali i Aleksicevi cetnici i niski specijalci i vojska RS-a sa lesinarima srca velicine paukovih muda na kraju kolone u vidu Batka i njegovih spodoba.
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#12 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by baja »

bach wrote: Došli ljudi iz Nevesinja da "oslobađaju" Trg Pere Kosorića, današnji Trg Heroja. Oslobodili su nas sebe samih ...
neka ima je laHka zemlja bosanska :D

sva desavanja su opisana kako u dokumentarcima, a dosta po forumima...ne znam za neku kvalitetnu knjigu po ovom pitanju (kokretno za Grbavicu), a pomoglo bi da ima sve na jednom mjestu!

lijepo se podsjsetiti za dan nezavisnosti BiH :bih:
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#13 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by bach »

Sa bloga Ponor.blogger.ba, vikićev specijalac o Grbavici


"Par citalaca ovog bloga pitalo me je sto se nije islo na Grbavicu.

Iskreno nemam pojma. Mogu vam dati samo moje pretpostavke utemeljene na informacijama kojim sam ja imao pristupa.

Prvo - SDS Srbi su Grbavicu sebi "ogradili" jos prije pocetka rata
sto je imalo psiholoski ucinak na SDA i bosanske vlasti da tom prostoru pristupaju kao srpskoj zoni slicno Nedjaricima, Rajlovcu ...

Drugo - Na Grbavici nije postojala jaka bosanska jezgra kao sto je
to bio slucaj sa drugim naseljima. Bilo je dosta ljudi koji su u sustini podrzavali SDS-ovske ideje i koji bi isli protiv pokusaja oslobadjanja.

Trece - Gradska naselja su opasne bojisnice. Iziskuju jake snage,
dobru podrsku, snabdijevanje ... a niko nije bio zato da se zrtvuje stotine zivota za Grbavicu kad si imao druge atraktivnije ciljeve. Ovo je vjerovatno bila greska jer je Grbavica otezala prohod u gradu, vezala jedinice i definitivno imala ogroman ucinak u pregovorima - neki su godinama spekulisali da su istocnobosanske enklave zamijenjene za Sarajevo. Ovo se moze protumaciti kao zlobna propaganda ali niko ne moze poreci da je tezak polozaj Sarajeva bila velika karta u srpskim rukama.

Cetvrto - Losa obavjestenost vojnog vrha o stvarnoj srpskoj odbrambenoj moci. Grbavica je za vrijeme par vecih Srpskih ofanziva bilo gotovo potpuno ispraznjena i tad su se mogli uzeti neki vazniji objekti. Po rijecima samih Srba u privatnim konverzacijama Grbavicu smo u par navrata mogli jednostavno
"preuzeti" - npr. u pocetku Igmanske ofanzive '93 kad su sve snage Romanijskog korpusa poslane na Igman i kad su Grbavicu branile "kokosarske" trupe ogrezle u
placku i maltretiranje civila ali ne i u prave borbene operacije. Tad su Srbi povukli iz Lukavice i okoline neke od svojih najboljih jedinica na Igman i tamo ih ukljucili
u proboj.

Po mom misljenju to su bili dani za kontranapad na Grbavicu koji bi privukao veliku medijsku pozornost, podigao moral Sarajevskih jedinica i natjerao Srbe da se zamisle
isplatili se ici dalje na Igman. Na Igman su inace pocele stizati nase udarne trupe u ispomoc iz drugih korpusa (Sedma,Hercegovina, ...) tako da pad Igmana i nije bio
tako neizbjezan kao sto se to cinilo u pocetku ofanzive.

Mislim da ce se vise saznati o Grbavici i planovima oko nje kad ljudi zbog kojih se istina krija lagano odu u zaborav."
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3280
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#14 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Dupli_skalp »

apsolutno se slažem sa ovim što piše ovaj vikićev specijalac. sve je to bio neki tal kao i ona akcija na vidikovac, poljine, vraca...
User avatar
p206
Posts: 7940
Joined: 23/06/2011 07:23
Location: Medžika Džonsona br. 72

#15 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by p206 »

Pored slike Grbavice, ako može i slika tog oklopa koji su četnici nosili?
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#16 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by chuchumbamayumbe »

Nekako s proljeća wrote:
chuchumbamayumbe wrote:Ne bi bilo loše ako bi neko mogao preko Google maps označiti kuda je išla linija razdvajanja na tom potezu.
Dok ne bude bolje, može i ova posluziti.
:thumbup:
User avatar
iVar
Posts: 72
Joined: 09/03/2011 09:42
Location: Sarajevo

#17 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by iVar »

U maju 1992. godine, tacnije 16. maja, cetnici su planirali da zauzmu Sarajevo. Tada je "odigrana" cuvena Pofalicka bitka. Opstanak je bio u sat vremena. Nasi su napali cetnike u 5 sati, a oni su planirali napad u 6 sati. Da su tada (nedo bog) probili nase linije na Pofalicima isli bi s spajanjem preko Grbavice i Vraca (imaju cistu cestu s Lukavicom) i Sarajevo bi tada sigurno palo (napad s Ilidze prema gradu i sa Hrese na grad)...
Mislim da su Grbavica i Vraca bilo jedno od strateskih mjesta cetnika za osvajanjem Sarajeva jer je u centru grada, a ne smetana cesta prema Lukavici.

Danas se 16. maj obiljezava kao Dan opcine Novo Sarajevo :bih:

Misim da sam daleko otisao od teme, ali i tu bitku treba pomenuti jer je vezana za Grbavicu i Vraca.
GTR R34
Posts: 103
Joined: 06/12/2009 15:21
Location: Rajvosa

#18 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by GTR R34 »

Moze li neko vise reci o vrbanja mostu i linijama oko istog.cuo sam da je bilo nasih rovova pod zemljom i da su bili udaljeni samo par metara od cetnika.Jel bilo puno dejstava nasih snajperista sa zgrade izvrsnog vjeca npo grbavici?
User avatar
iVar
Posts: 72
Joined: 09/03/2011 09:42
Location: Sarajevo

#19 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by iVar »

eyesburn wrote:
Nekako s proljeća wrote:Image

Uploaded with ImageShack.us
mislim da je iznad željinog stadiona linija išla ipak malo više desno prema olovskojk kad gledaš ovu google mapu.
Na Samac se islo po vodu, doduse izmedju kuca i sagni se ali tu je bila otprilike, kako po ovoj karti i prikazuje.


Zaboravio sam napisati da je na Hrasnom brdu bio motel (sada planiraju na tom mjestu da grade ambulantu) u kojem su se nalazili cetnicki generali. Za bajram 1992. pred mog brata, moju rodicu i mene je izasao cetnik s full bradom i vucijakom na povodcu i otjerao nas s prostora blizu motela. Prvim puskaranjem motel je spaljen do temelja.
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#20 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by bach »

Pod čijom kontrolom je bio Željin stadion? Je li bio "no mans land" ?
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#21 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Eborg »

Ovaj "Trg Heroja" - je li to ona raskrsnica kod pekare "AS" ili dolje nize gdje su one spomen-ploce ili nesto sasvim trece? Gdje je tacno bila linija/polozaj Armije BiH?
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8547
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#22 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Pitar sa Kariba »

bach wrote:
iVar wrote:Grbavica je bila naselje JNA, na Trgu heroja (Trg Pere Kosorica) je bilo dosta vojnih stanova ali ne kao na Grbavici. Mislim da je to razlog zasto je Grbavica zauzeta plus sto je preko Vraca put iz Lukavice. Cetnici su napali Hrasno brdo,a zarim i Trg heroja u oktobru 1992. godine. Bitka je trajala od 05. oktobra pa do 7. Oktobra kada su snage Armije RBiH zadale tezak udarac cetnicima i odbranila ova dva naselja. Sada se slavi kao borba za 11. Plavih. Od tada cetnici nisu nikada pokusali jaci pjesadiski napad, ali svakodnevno su granatirali i snajperskim hitcima djelovali po Trgu. Na samom pocetku, na Trgu su se nalazile male kolicine oruzja s nase strane, dok su clanovi SDS-a bili naouruzani. Pretresom stanova i na Trgu i u ulici Porodice Ribar (Brace Ribar) nadjene su velike kolicine pusaka, pistolja, municije, bombi, snajpera, a u kucama na Hrasnom brdu, pronadjeni su i mitraljezi, zolje, minobacaci. Cak su u jednoj njivi na H. brdu pronadjene zakopane skrinje s mesom (znaci eto ih brzo). Sa Hrasnog brda tadasnje komsije su svaki vikend, pa i radni dan isle da "sade krompir oko Sarajeva" sto su komsije Muslimani i vjerovali, radi toga nije puno njih ni docekalo rat u svojim kucama nego na polozajima na Grbavici, Vracama...
Čitam upravo sokolački forum o ovome što ti pričaš, svjedočenja iz prve ruke o svemu što se dešavalo sa one strane
Grbavica, 7. oktobar 1992. godine
Grbavica, 7. oktobar 1992. godine. Krenula akcija oslobađanja Trga "Pere Kosorića", poznata još i kao akcija kod "Jedanaest plavih". Akcija je bila dojavljena muslimanima, pa su oni znali tačan plan i vrijeme napada.. .

Tog dana je na Grbavici izginulo deset pripadnika Prve romanijske pješadijske brigade. Njihove porodice iz Sokoca, Han Pijeska, Rogatice, Pala i Nevesinja će na ovaj dan do kraja života paliti svijeće i sjećati se svojih voljenih. Na taj dan živote su izgubili:

Slaviša Savčić
Milanko Đerić
Petar Petrovski
Manojle Borković
Dragan Savić
Vaso Glišić
Nedeljko Ninković
Velemir Delić
Milanko Kanostrevac
Vojislav Jovanović



Ovaj dan ću zauvjek da pamtim po tome što je, igrom slučaja, Milanko Kanostrevac - Kane takoreći umro na mojim rukama. Dok sam se spuštao niz Vrace u pravcu Sarajeva koje je gorilo, pred ambulantom hitne pomoći me zaustaviše dva poznanika, koji su užurbano otvarali zadnja vrata na Pincgaueru:

"Drži ga!" - povika jedan od njih.

Pritrčah vozilu i odmah prepoznah Kaneta. Nije čak bio ni na nosilima, uhvatismo ga za maskirnu uniformu potrčasmo u ambulantu. Tamo prepoznah doktora Šupića, koji nakon kratkog pregleda reče:

"Ne vrijedi, gotov je!"
"Ma kako?" - razočarano uzviknu jedan od njegovih saboraca - "Pa nema ni pet minuta kako je ranjen!"

Doktor Šupić rasječe uniformu i pokaza na jednu malu ranu u predjelu prepona. Šrapnel od tromblona koji je Kane lično ispalio, u predjelu noge mu je napravio omanju ranu, dovoljno veliku da kroz nju isteče čitav jedan ljudski život i to za svega tri do pet minuta. Tada sam se u to uvjerio vlastitim očima, a kasnije sam taj isti podatak u više navrata pročitao u medicinskim enciklopedijama.
Došli ljudi iz Nevesinja da "oslobađaju" Trg Pere Kosorića, današnji Trg Heroja. Oslobodili su nas sebe samih ...
Romanijci su svojom pogibijom spasili par porodica koje su ostale na Grbavici, naime pošto nisu mogli izvući svoje mrtve, pokupili su neke naše sa grbavice koji su imali porodice te ih poslali da izvuku četalje uz prijetnju da če im u slučaju ostanka pobiti porodice, da sad ne duljim drama je trajala gotovo dva dana kasnije je dogovorena razmjena i porodice ovih par momaka su izašle sa Grbavice uz FULL pratnju UNPROFOR-a.
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#23 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by riko-ga »

Eborg wrote:Ovaj "Trg Heroja" - je li to ona raskrsnica kod pekare "AS" ili dolje nize gdje su one spomen-ploce ili nesto sasvim trece? Gdje je tacno bila linija/polozaj Armije BiH?
Trg Heroja je od pekare as ka D.malti desno a od as pekare ka Grbavici lijevo.Dole do miljacke a tamo od zeljina stadiona ka Socijalnom.Znaci taj "kvadrat" je Trg Heroja.
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#24 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Eborg »

Hvala! :thumbup:
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#25 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by zateznistub »

Kako je tada bilo veselo na hrasnom brdu! Ako nista drugo u kobrama smo imali tromblona na bacanje i nismo ih stedili...
Post Reply