Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

User avatar
sarajovasi
Posts: 338
Joined: 07/04/2008 10:19

#4476 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by sarajovasi »

Rat.

A znaš li ti šta je rat?

Znaš. Ili misliš da znaš.

Rat je kad nije mir. I kad nećeš više moći na kafu nakon što si na FB drugima sasovo sve po spisku. I kad nećeš više na nargilu kad ti babo dadne pet marki. I kad više nećeš moći spavati do podne jer si igrao Call of Dutty do tri ujutro.

Rat je, da ne lajem, plaho zafrkana stvar.

Mi smo vidjeli rat. Mi znamo šta je rat.

Rat je kad imaš devetnaest i onako golobrad obučeš uniformu, obuješ čizme, uzmeš kalašnjikov pa pred ogledalom praviš Rambo poze.

Rat je kad odeš na prvu stražu pa na šuškanje ježa izrešetaš bukvu, a komandiru kažeš kako se neprijatelj podvlači.

Rat je kad i ti i babo i mlađi brat odete na liniju a mater ti hoće da izludi.

Rat je kad vidiš kolone izbjeglica, i gladnih, i žednih, i bosih, i golih, i opet sretnih jer su živi.

Rat je kad obučeš Najk patike koje si dobio u Merhametu i kreneš u čaršiju na korzo i možda kafu, a onda padne projektil 130 mm i sasiječe i iskasapi šesnaestero djece i mladih oko tebe.

Rat je kada platiš 25 kila brašna 500 maraka i kasnije vidiš da je pola od toga gips a samo pola brašno.

Rat je kad na liniji za večeru dobijaš krišku crnog, bajatog hljeba pa ti zalogaj struže grlo sve do želuca i tamo stoji ko da si pojeo mejnik kamen.

Rat je kad jedeš i mekinje, jer nema ništa drugo.

Rat je kad imaš curu, ali ti je logističar oženi jer tebe nikad nema kod kuće.

Rat je kad ti komšija kopa rov sa jedne a ti sa druge strane ceste i kad jedan drugom preko nišana do podne psujete, a poslijepodne pričate čije su hašlame bile najslađe.

Rat je kad ološ dobije priliku pa kolje, siluje, pali i pljačka, a onda ga slave ko narodnog heroja.

Rat je kad činovi komandanata rastu a brojno stanje jedinice se smanjuje.

Rat je kad Sarajevo vidiš po prvi puta, a da nije bilo rata ne bi ga ni vidio.

Rat je kad ti najboljeg jarana iz djetinjstva ubiju a ti ga voziš u mrtvačkim kolima i trebaš mu materi na oči.

Rat je kad jašeš na tenku a meci odzvanjaju o gvožđe ko kukuruz kokičar u tenđeri, a potezne mine ti valjaju jarane oko tebe.

Rat je kad se osam sati penješ kozijim stazama na Treskavicu pa te gore detonacija od 122-ke zalijepi za zemlju....

Instagram, @sarajevskafurka
Test1234
Posts: 247
Joined: 22/02/2021 11:10

#4477 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Test1234 »

https://youtu.be/vuFZIbLcIEw
Nešto novo.
11 plavih emisija.
[Image
Last edited by Test1234 on 17/10/2022 10:00, edited 2 times in total.
Test1234
Posts: 247
Joined: 22/02/2021 11:10

#4478 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Test1234 »

[/u][/b][/list][/img]
Test1234 wrote: 17/10/2022 09:47 https://youtu.be/vuFZIbLcIEw
Nešto novo.
[media]Image[/media]
Test1234
Posts: 247
Joined: 22/02/2021 11:10

#4479 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Test1234 »

[/u][/b][/list][/img]
Test1234 wrote: 17/10/2022 09:47 https://youtu.be/vuFZIbLcIEw
Nešto novo.
User avatar
hatemondays
Posts: 1197
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#4480 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by hatemondays »

Test1234 wrote: 17/10/2022 09:47 https://youtu.be/vuFZIbLcIEw
Nešto novo.
11 plavih emisija.
[Image
..
dek
Posts: 543
Joined: 28/02/2005 23:53

#4481 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by dek »

Pozdrav,

Možda je već bilo ali ima li neki link na mapu linije fronta u Sarajevu pred Dejton.
toska
Posts: 2991
Joined: 26/09/2016 14:08

#4482 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by toska »

dek wrote: 17/01/2023 15:04 Pozdrav,

Možda je već bilo ali ima li neki link na mapu linije fronta u Sarajevu pred Dejton.
koristiti zum:

dek
Posts: 543
Joined: 28/02/2005 23:53

#4483 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by dek »

Hvala!
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#4484 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by agent_zero »

Puno, puno netačna karta, u smislu da smo kontrolisali više nego što zaista jesmo.

Ovu kartu nikako ne uzimati zaozbiljno.
toska
Posts: 2991
Joined: 26/09/2016 14:08

#4485 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by toska »

Karta pokazuje linije obruča grada koje su držali četnici.
Karta ne pokazuje naše linije odbrane, a koje su bile udaljene od 15 do 100m.

to može stvoriti zabunu u pogledu ničije zemlje i da neko zaključi da smo držali sve do obruča, naravno da nismo.

konkretno za područje Stupa (Stupsko brdo, Stup II, Stup) i Aziće iz ličnog iskustva mogu reći da je mapa apsolutno tačna,
da ponovim, ucrtane su agresorske pozicije, ne naše odbrambene.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#4486 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by agent_zero »

toska wrote: 18/01/2023 00:32 Karta pokazuje linije obruča grada koje su držali četnici.
Karta ne pokazuje naše linije odbrane, a koje su bile udaljene od 15 do 100m.

to može stvoriti zabunu u pogledu ničije zemlje i da neko zaključi da smo držali sve do obruča, naravno da nismo.

konkretno za područje Stupa (Stupsko brdo, Stup II, Stup) i Aziće iz ličnog iskustva mogu reći da je mapa apsolutno tačna,
da ponovim, ucrtane su agresorske pozicije, ne naše odbrambene.
Nisu ni njihove baš tačne.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9906
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#4487 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Bosanac sa dna kace »

Zar smo drzali Sokolje, Smiljevice i Zabrdje?
PM72
Posts: 17799
Joined: 30/04/2012 16:54

#4488 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by PM72 »

Bosanac sa dna kace wrote: 12/03/2023 09:12 Zar smo drzali Sokolje, Smiljevice i Zabrdje?
Sokolje i Smiljeviće jesmo a linija je bila na vrhu Zabrđa.Krajišnikova kuća je bila pod njihovom kontrolom
Tromblon
Posts: 2187
Joined: 18/01/2015 19:37

#4489 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Tromblon »

Nekako s proljeća wrote: 05/01/2021 21:58 Koristan dokumentarac za osnovna saznanja koja su dostupna i kroz sudske procese dijelu pripadnika ''Jedinice'' , ''crvenih beretki'' , ''JSO'' , ''SDG'', ''knindze'' i sl. Ista je to firma svo vrijeme bila.Policija.
Što se tiče prvog zabilježenog prisustva pripadnika te linije i formacije, na sarajevskom ratištu je nakon etničkog čišćenja Bijeljine i Zvornika došla i jedna desetina pripadnika SDG-a sa Ulemekom -Legijom na čelu, sredinom mjeseca maja 1992 u Osijeku kod Ilidze. Ima na yt i snimak presretnutog razgovora Legije i Arkana. Konvoj majki sa djecom je tada bio zaustavljen iz grada na području Ilidze.
Image

Znam identitet nekoliko ljudi koji su zabilježeni tada, ali nema šanse da tagujem bilo koga, fantomke pokrivaju dosta i mrka kapa.

Što se tiče ''JSO'' i njihove involviranosti na područje grada koje tema pokriva, ni ja nemam drugačijih saznanja. Mada, na yt-u ima onaj snimak ''genocidaši oko Sarajeva'' sa pripadnicima neke jedinice sa crvenim beretkama na glavama od Vogošće do Trebevića i dalje, zatim neka vojna formacija VRS oko Trnova isto naziva crvene beretke, Mislim da su i ''Drinske vukove'' oni ili 63 padobranska obučavali,Arkana i Bojovića ima oko Treskavice 1994., zatim dio jedinice ''Škorpije ili škorpioni'' oko Trnova 1995. Par profesionalaca je sredinom 1995. sijalo smrt sa grbavičkih nebodera (Mehmedbašić ordinacija) po metama udaljenim haman do Predsjedništva i Alipašine dzamije, tukne mi na prisustvo katila tog profila. Naravno, teško mi je dokazati povezanost argumentovano, ali da su iz iste prekodrinske kuhinje tu nema dileme.
Vjerujem da će kroz suđenje Stanišiću i haveru mu u Tribunalu biti dokazana umiješanost Srbije u međunarodni oružani sukob kao i R Hrvatskoj. U svakom slučaju će sa tog sudskog procesa da bude dostupno puuuno više činjenica o njima.
Da si bio prije par godina komunikativniji u onoj fb grupi mogao si, poput mene, saznati o djelovanju JSO na sarajevskom ratištu. Pokojni Ž mi je detaljno sve ispričao.

Došli su helikopterima u maju 92 na Ilidžu uz puš pauzu pored Han Pijeska. Bili smješteni u nekom od hotela. Tih majskih dana jednom se pucali na Stojčevcu sa našima.

Prvo dejstvo imali u Aerodromskom naselju 17. juna. Pozvani u pomoć oko 11 kad je "postalo gusto". Došli sa Ilidže u Aerodromsko oko 12 sati. Vidjeli ubijene civile. Poslani na dio preko puta škole, sad ne znam tačno ulicu i brojeve. Rokali se taj dan i 21. juna. Rečeno mi je da im je to najgore rokanje u ratu uopće. Ispričano mi je i kako su Brnetovi i Ilidžanci zavalili Bokanove Bele orlove sa nekim kombijem. @Repetitor to sigurno zna detaljno. Imali nekoliko mrtvih i ranjenih.

Poslije prebačeni u hotel Košuta na Jahorini. Išli prema Goraždu, Trnovu. U septembru 92 po naređenju trebali ići na Grbavicu u razračunavanje sa "neposlušnim elementima". Odlazak se odužio dok ti "elementi" nisu sklonjeni sa Grbavice. Na Grbavici bili 2,3 dana. Spavali u školi na Vracama. Uhapsili trojicu što su opljačkali 2 stana od nekih poginulih četnika. Mlatili ih u školi na Vracama i poslali za Goražde.

Bili u Vogošći u decembru 92. Trebala se vraćati kota 850, ali lokalci pokušali bez njih i JSO nije htio da ide na Žuč poslije toga.

U januaru 93. vraćeni u Srbiju. Godinu poslije Bihać i Knin, ali to više nije tema. U Sarajevo nisu dolazili osin tih par likova sa Stanišićem i Frenkijem na Pale 95.
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#4490 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Repetitor »

Tromblon wrote: 13/07/2023 06:07

Prvo dejstvo imali u Aerodromskom naselju 17. juna. Pozvani u pomoć oko 11 kad je "postalo gusto". Došli sa Ilidže u Aerodromsko oko 12 sati. Vidjeli ubijene civile. Poslani na dio preko puta škole, sad ne znam tačno ulicu i brojeve. Rokali se taj dan i 21. juna. Rečeno mi je da im je to najgore rokanje u ratu uopće. Ispričano mi je i kako su Brnetovi i Ilidžanci zavalili Bokanove Bele orlove sa nekim kombijem. @Repetitor to sigurno zna detaljno. Imali nekoliko mrtvih i ranjenih.
Zaglavili u Titogradskoj.

Ja znam 100% za trojicu koja je napadala na tom pravcu kad i gdje su zijanili. Jedan na cosku danasnjeg Konzuma( izmedju onog granapa danas i Konzuma) a druga dvojica iza Konzuma,kad su pokusali da preskoce onu ogradu :D

Ove sto spominjes sa kombijem Ford Tranzit i Golf, niko se nije izvukao. Bukvalno nam dosli na 10 metara

Ovo su ti info iz prve ruke :D
Tromblon
Posts: 2187
Joined: 18/01/2015 19:37

#4491 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Tromblon »

Repetitor wrote: 13/07/2023 13:05
Tromblon wrote: 13/07/2023 06:07

Prvo dejstvo imali u Aerodromskom naselju 17. juna. Pozvani u pomoć oko 11 kad je "postalo gusto". Došli sa Ilidže u Aerodromsko oko 12 sati. Vidjeli ubijene civile. Poslani na dio preko puta škole, sad ne znam tačno ulicu i brojeve. Rokali se taj dan i 21. juna. Rečeno mi je da im je to najgore rokanje u ratu uopće. Ispričano mi je i kako su Brnetovi i Ilidžanci zavalili Bokanove Bele orlove sa nekim kombijem. @Repetitor to sigurno zna detaljno. Imali nekoliko mrtvih i ranjenih.
Zaglavili u Titogradskoj.

Ja znam 100% za trojicu koja je napadala na tom pravcu kad i gdje su zijanili. Jedan na cosku danasnjeg Konzuma( izmedju onog granapa danas i Konzuma) a druga dvojica iza Konzuma,kad su pokusali da preskoce onu ogradu :D

Ove sto spominjes sa kombijem Ford Tranzit i Golf, niko se nije izvukao. Bukvalno nam dosli na 10 metara

Ovo su ti info iz prve ruke :D
Iz prve ruke sam čuo od tih što su ih poslali tamo u ispomoć i rekli im da je čisto. Ta Bokanova jedinica se tu rasformirala.

A, fkt, ovaj sa iz JSO mi je rekao da im je to od 17 do 24 najtežih 7 dana u ratu u najgore rokanje.
Tromblon
Posts: 2187
Joined: 18/01/2015 19:37

#4492 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Tromblon »

PM72 wrote: 18/04/2021 22:10
zilog wrote: 18/04/2021 21:23

Beli orlovi. Jedno te isto.
Znam da su Beli orlovi sva gore nabrojna stoka ali radi preciznosti i evidencije...Bokanovi nisu bili u Sarajevu
"Slavni" režiser Dragoslav Bokan bio komandant Belim orlovima. Učestvovali u zločinu u Hrvatskoj, zaboravio ssm gdje. Učesnici u napadu na Aerodromsko naselje 17., 21. i 23. juna 92. Terorisali, pljačkali po Aerodromskom gdje su i rasformirani od naših branilaca. Učestvovali još po prigradskim naseljima. O tome @Nekako s proljeća tvoj komšija zna više.
Grunt-SA
Posts: 96
Joined: 26/04/2021 03:54

#4493 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Grunt-SA »

Repetitor wrote: 13/07/2023 13:05
Tromblon wrote: 13/07/2023 06:07

Prvo dejstvo imali u Aerodromskom naselju 17. juna. Pozvani u pomoć oko 11 kad je "postalo gusto". Došli sa Ilidže u Aerodromsko oko 12 sati. Vidjeli ubijene civile. Poslani na dio preko puta škole, sad ne znam tačno ulicu i brojeve. Rokali se taj dan i 21. juna. Rečeno mi je da im je to najgore rokanje u ratu uopće. Ispričano mi je i kako su Brnetovi i Ilidžanci zavalili Bokanove Bele orlove sa nekim kombijem. @Repetitor to sigurno zna detaljno. Imali nekoliko mrtvih i ranjenih.
Zaglavili u Titogradskoj.

Ja znam 100% za trojicu koja je napadala na tom pravcu kad i gdje su zijanili. Jedan na cosku danasnjeg Konzuma( izmedju onog granapa danas i Konzuma) a druga dvojica iza Konzuma,kad su pokusali da preskoce onu ogradu :D

Ove sto spominjes sa kombijem Ford Tranzit i Golf, niko se nije izvukao. Bukvalno nam dosli na 10 metara

Ovo su ti info iz prve ruke :D
Koliko ih je poginulo ?
Dimu1927
Posts: 4050
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#4495 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Dimu1927 »

cija je ovo ideja cuj spomenik dezerteru i sverceru... mandiceva ? E taman ces na opoziv budalo
toska
Posts: 2991
Joined: 26/09/2016 14:08

#4496 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by toska »

Dimu1927 wrote: 02/08/2023 08:17 cija je ovo ideja cuj spomenik dezerteru i sverceru... mandiceva ? E taman ces na opoziv budalo
teška tema i naše lokalno viđenje tu je više nebitno...kako se u članku kaže to je bila svjetska medijska priča, a danas već svjetska historija.

u toj priči nikoga nije puno interesovalo koja je strana pucala i zašto, čime se ko bavio prije i sl.

taj par je pretvoren u simbol međunacionalne ljubavi mladića i djevojke u apokaliptičnom ratu višenacionalne sredine.
događaj je valjda zbog efekta (pogrešno) smješten u "Aleju snajpera" kako strani novinari prozvaše glavnu sarajevsku saobraćajnicu.

nije puno trebalo i već 94. tri javna RTV servisa (američki, kanadski i njemački) i jedna državna kinematografija prave ekranizaciju pod imenom Romeo and Juliet in Sarajevo.

poenta sve priče koja svijet interesuje je: mladi zaljubljeni "mješani" par koji živi u paklu opkoljenog Sarajeva, od strane Vrs, želi iz njega pobjeći i tom prilikom stradaju, zagrljeni.

sve više od toga svijet ne zanima, smatra se suvišnim i bespotrebnim detaljisanjem, ubila ih je surovost rata.

https://en.wikipedia.org/wiki/Romeo_and ... n_Sarajevo
IMDb RATING 8.9/10
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66248
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4497 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by _BataZiv_0809 »

Pregurah ovu temu do 140te stranice po cetvrti put, ovaj put malo i na preskok. Fotografija postavljenih na vrhuncu snage, tamo 2012., 2013. i 2014. skoro nikako da nema :(

Sarajmen se obrisao, valjda kad smo provalili da pise sa dva akaunta. Ali ostao mu je tu i tamo neki komentar kad ga je neko citirao. Doduse njegove i postove sa drugog akaunta sam i preskakao, jer azda nesto "okruglo pa na cose", puno teksta malo price, nikad konkretno nista nisi mogao saznat sta on o svemu misli i kako tumaci. Ali za ratni doprinos vjecno hvala i palac gore.

PM72 je pobrisao svoje postove sa pocetka, ali su neki ostali kroz citiranje.

Ali O'Zoneov dnevnik je ostao i to je najvrijednije sto ova tema ima.
User avatar
hatemondays
Posts: 1197
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#4498 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by hatemondays »

_BataZiv_0809 wrote: 03/08/2023 12:23 Pregurah ovu temu do 140te stranice po cetvrti put, ovaj put malo i na preskok. Fotografija postavljenih na vrhuncu snage, tamo 2012., 2013. i 2014. skoro nikako da nema :(

Sarajmen se obrisao, valjda kad smo provalili da pise sa dva akaunta. Ali ostao mu je tu i tamo neki komentar kad ga je neko citirao. Doduse njegove i postove sa drugog akaunta sam i preskakao, jer azda nesto "okruglo pa na cose", puno teksta malo price, nikad konkretno nista nisi mogao saznat sta on o svemu misli i kako tumaci. Ali za ratni doprinos vjecno hvala i palac gore.

PM72 je pobrisao svoje postove sa pocetka, ali su neki ostali kroz citiranje.

Ali O'Zoneov dnevnik je ostao i to je najvrijednije sto ova tema ima.
Da ne obecavam previse, vec par godina pisem dnevnik o mojih 6 mjeseci provedenih na Grbavici, ima puno toga. Nazalost nema se vremena ali ako me smrt ne rastavi od foruma , bice postavljeno evo prvo ovdje. Trazim jednu fotografiju gdje me je jedan Amer uslikao mislim negdje oko 15.oktobra na krivini uz ulici prema Vracama gdje su bile postavljenje snajperske plahte , tu nas snajper derao kad krenu uz brdo. Taj Amer me nasao u busu kod PTT inzinjeringa kad smo razmjenjeni i pokazao mi fotografiju mene kako sam u po bijela dana cucim i popravljam te plahte da bi ih ponovo zakacio da pokriju vidik nasim snajperistima. Uglavnom tu sam ja sa svojim izgubljenim pogledom u njegovu kameru i to sasvim slucajno sam pogledao da vidim ko viri iz kuce. Mislim taj foto vrijedi vise od milion rijeci, kopam i nogama i rukama da je nadjem ja sa 55 kila, uplasen do smrti, sam na ulici nadrealno. Nazalost u cijeloj toj frci oko razmjene nisam uspio da sacuvam njegovu karticu koju mi je dao a htio je da napravi intervju sa mnom nakon prelaska na slobodnu teritoriju. Jos koja godina pa cu u penziju i onda cu to ostaviti u amanet eto ovdje posto mislim da je ova tema ipak jedna od najvrijednijih stvari ne samo na ovom forumu. Ako nadjem foto ide na naslovnu a unutra ko nebude imao jak stomak nek ne cita. I da jos uvijek imam osjecaj stida, nazalost, kada sam vidio u kom stanju sam bio tada, mrtav a ziv.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66248
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4499 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by _BataZiv_0809 »

@hatemondays samo pisi brate :bih:

Dobro bi bilo da probas knjigu objaviti, neka ostane zapisano :thumbup:

Jedva cekam da to postavis na forum :sax:
PM72
Posts: 17799
Joined: 30/04/2012 16:54

#4500 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by PM72 »

_BataZiv_0809 wrote: 10/08/2023 07:20 @hatemondays samo pisi brate :bih:

Dobro bi bilo da probas knjigu objaviti, neka ostane zapisano :thumbup:

Jedva cekam da to postavis na forum :sax:
:thumbup:

Svoje postove sam pobrisao radi Sarajmena/Nekako s proljeća.Išao mi je na živce jer znam ko je i šta je pa mi nije mogao provoditi neke svoje marifetluke kao moderator.
Inače,tip je od prvog dana bio u borbi,ima muda do poda,kako prije tako i u ratu.Sad je došao tobe :-D
Post Reply