Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#4451 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by trambusek88 »

https://vm.tiktok.com/ZMeWQaUNb/

Lik na kraju kaže da je s Grbavice
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#4452 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

Baš su prejaki sa ovim snimcima Knjiga Vremena....
RitamNeredaGRB
Posts: 4
Joined: 20/09/2020 13:45

#4453 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by RitamNeredaGRB »

tempuser wrote: 09/05/2021 08:29
blecak wrote: 09/05/2021 00:06 Image
Image
Image
Godinama pokušavam da skontam lokaciju ovog snimka... Vjerovatno Grbavica 2, čak sa tamo i živio, i danas često prođem pješke kroz nju ali džaba... Prvo sam mislio da je livada iza benzinske, ali ovo je dalje od Miljacke. Može li neko prepoznati tačnu lokaciju...
Liči na ovu lokacijuMislim da bi moglo biti ovdje...

Image
Image
Ova fotografija je uslikana na ovoj lokaciji. Tačnije, kraj ulice Rave Jankovića prema Lorisu. Uostalom, ukoliko se pažljivije analizira slika može se primjetiti da je ovo na prvoj liniji, jer vidiš da je većina stanova uništena. U prilog tome govori i ovaj ostatak tranšeje koji se vidi kod desne zgrade. Neposredno iza rata sam se šunjao ovuda, i 100% je fotografija uslikana na ovom mjestu.

Ova lokacija koju si ti markirao na fotografiji je početak ulice RJ i nikada nije bila izložena nekim značajnijim oštećenjima.
Dimu1927
Posts: 4029
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#4454 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Dimu1927 »

Sarajmen wrote: 27/05/2021 20:33 Grbavica 14 juni 1992., video https://fb.watch/5LDPx7fxPT/
kakav je ovo "bunker" pod suncobranom na 0:25, i gdje je ova lokacija ?
RitamNeredaGRB
Posts: 4
Joined: 20/09/2020 13:45

#4455 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by RitamNeredaGRB »

Dimu1927 wrote: 28/05/2021 20:58
Sarajmen wrote: 27/05/2021 20:33 Grbavica 14 juni 1992., video https://fb.watch/5LDPx7fxPT/
kakav je ovo "bunker" pod suncobranom na 0:25, i gdje je ova lokacija ?
Evo, markirana ti je pozicija. Kovačići, ispred objekta Pošte. Mogli su pokrivati odavde ovaj naš dio prema mostu SiO.
Image
User avatar
hatemondays
Posts: 1197
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#4456 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by hatemondays »

Sarajmen wrote: 28/05/2021 22:30 Ne znam, vjerovatno @hatemondays bolje zna.
Image

Ruski bataljon UN snaga 1994.
Image
Bunker bio postavljen na parkingu ispred Unioninvesta rokao u pravcu Stelexa i Vrbanje mosta. Ovi sa trakam na glavi rokaju iz Unionvest zgrade, bio sam u njoj vise puta stavljali grudobrane, vrece sa pjeskom (prva linija). Ovog bunkera se ne sjecam u avgustu i poslije, iskopala se transea izmedju zgrade gdje je bila Roma i nebodera gdje je Capuchinu (licno sam je kopao. I dan danas kad odem kuci svratim do te transee tu sam zadnji put vidio Zutog i starog kad su ih odveli da izvlace leseve kod 11.Plavih .
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#4457 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by 90minut »

Znaci ovo je ruski bataljon na krovu bila je prica da su snajperisti.
PM72
Posts: 17786
Joined: 30/04/2012 16:54

#4458 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by PM72 »

hatemondays wrote: 31/05/2021 02:21
Ruski bataljon UN snaga 1994.
Image
Ova paščad pod zastavom UN-a bila su smještena u školi MUP-a na Vracama odakle i potiče ova slika.Pamtim ih kroz snimak vozila kad dolaze na Pale a iz oklopnjaka vire ruke sa tri prsta.Švecovali su svim i svačim,od alkohola,cigara,kafe ,video rekordera i municije za sijač.Gaće sa guzice bi prodali za sitne pare.Kroz njih su mi se rusi zgadili.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#4459 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by 90minut »

Mislim da si baš ti PM pisao da su ruski dobrovoljci snajperisti.
PM72
Posts: 17786
Joined: 30/04/2012 16:54

#4460 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by PM72 »

90minut wrote: 01/06/2021 22:34 Mislim da si baš ti PM pisao da su ruski dobrovoljci snajperisti.
Zezno si se.
DrNo
Posts: 7
Joined: 18/12/2020 12:10

#4461 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by DrNo »

Još od kako sam isčitao ovaj forum i svih priča koje je napisao O'zone, kanim se da napišem kao neki uvod za temu Grbavice. Čudno kako je baš ta linija Vrbanje podijelila i moj razred.
Sjećam se...bio je početak marta 1992. Čudna atmosfera je vladala i prethodnih mjeseci u Sarajevu. I među nama su se vodile neke priče koje i nisam tada kontao. Neki nacionalni naboj je preovladavao u pričama tih mjeseci. Tako mi rođak jedne moje prijateljice reče kako bi joj stari objesio i mene i nju da zna da samnom petlja(tada kontah eto mi nestašni,trebala mi je koja godina), drug s kojim sam uveliko furao metal počeo se najednom hvaliti NDH zastavom iz WWII koju kao ima na vikendici, pojavilo se nekih đilkoša koji su nosali neke popljenjene HOS-ove toke...a drug iz školske klupe,ehhh. LJ.S. je sjedio samnom u klupi. Slušao sam priče kako im je JNA za vikende iskrcava nekog oružja, kako su dobili neke birvaktilne mitraljeze, pa drugi vikend stigla im je municija, pa nekad stigao kamion PAP-ovki...
Sve kontam sere prigradski seljačić, a onda mi je za moju kolekciju počeo donositi raznu municiju. Sad kad sam pregulio rat u Sarajevu znam da je tu svega dolazilo iz kojekakvih magacina TO. Čak mi se čini da je i najavljivao martovski belaj. U nekim diskusijama u razredu A.R. je često spominjao kako mu se brat krije po komšiluku jer ga traži vojna policija. Jednu sedmicu spava kod jednog komšije, drugu kod drugog... Kasnije ću tek skontati da je čovjek zbrisao iz sranja oko Vukovara.
Bilo kako bilo, osvanuo je taj vikend...7.mart ako se dobro sjećam. Vijesti su peglale sa vanrednim događanjima, ali pomalo sam se radovao svemu tome jer izvjesno je bilo da ponedeljak nećemo u školu. Sa drugom iz komšiluka B.K. odlučih da iskoristimo to slobodno vrijeme i vidimo sve to svojim očima. Krenusmo od njegove bake Skenderijom prema Vrbanji. Dole stajaše gomila trola i nešto onih čarapara. Vratismo se okolo preko Skenderija mosta, pa smo odlučili da švrljamo...preko Vrbanje se nije moglo,ali nastavismo kroz Istarsku i niz Vils. Stigli smo otprilike do Mašinskog fakulteta kada je neki čarapar sa prikolice kamiona na raskrsnici počeo da vrišti kako će pucat priđemo li dalje.
Mi okenusmo nazad, čak nam bi smješno to sve (kakve budale) i dok smo se približivali Istarskoj gledamo prema Metalci. Izgurani kontejneri prema Miljacki. Vrti se na potezu Metalke desetak ljudi krijući se iza kontejnera, auta, žbunja... Onda jedan kod kontejnera u plavoj uniformi poče da nas mjerka i dok ga ometa čarapica na glavi vidimo da ubacuje metak u cijev. Podiže pušku a mi ubrzano zamićemo prema I.V.
Događaji su se odvijali tako da smo se opet svi našli nakon nekoliko dana u školskim klupama O.Š. Vladimir Perić Valter. Te godine smo trebali svi da se rastajemo, ali nisam ni slutio da će to biti na ovaj način. B.K. i ja prepričavamo naše ,,izviđanje'' LJ.S., opisujemo čarapare i spominjemo onog s papovkom. LJ.S. na to pita:,, U plavom odjelu? Poštarskom? Ma moj tetak s Tilave...ne bi on vas, duša od čo'eka! A nije neš' puno bilo nabarikadi...ako ih je bilo 50, onda ih je 150 haralo po radnjama na Grbavici'' Sjetim se katkad i riječi iz neke od priča sa velikog odmora: ,,Vidjećeš kad vam opet zakuhamo za Bajram!'' Ovo je bilo upućeno A.R. kao i još nekoj raji iz Urijan Dedine i okolice Jevrejskog groblja. Mislio sam tada da je neš' lokalno ovih gore oko Jevrejskog jer je i LJ.S. tu negdje stanovao, mada mu je sva rodbina na Tilavi. Nije mi bilo jasno kome će to zakuhat.
Uskoro se sve razjasnilo...škola je prekinuta, a tih nekoliko martovskih dana smo nakon 8 godina zajedno zadnji put svi bili na okupu. Neki su u tom komšiluku Beogradske,Ljubljanske,Zagrebačke zbrisali na vrijeme, a neki su kao O'zone predeverali cijeli rat. Raja iz okolice Jevrejskog se našla na prvoj liniji, a neki će sa redovnim stražama po haustorima da s prozora gledaju stalno vozikanje JNA transportera i kolona prema IIV.O.
I danas se nađemo na kafi. Inicijalno to uvijek bude kada bilo ko od ovih školskih drugova dođe iz raznih djelova svijeta po kojim ih je rat razasuo. Sa ljudima koji su prošli kao O'zone nikad nismo načeli temu šta je dole bilo i kako im je bilo. Bez obzira na interes nekih od nas, nismo imali srca da pitamo...tu su i živi su. To je ono što je bitno!
Dimu1927
Posts: 4029
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#4462 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Dimu1927 »

RitamNeredaGRB wrote: 30/05/2021 15:55
Dimu1927 wrote: 28/05/2021 20:58
Sarajmen wrote: 27/05/2021 20:33 Grbavica 14 juni 1992., video https://fb.watch/5LDPx7fxPT/
kakav je ovo "bunker" pod suncobranom na 0:25, i gdje je ova lokacija ?
Evo, markirana ti je pozicija. Kovačići, ispred objekta Pošte. Mogli su pokrivati odavde ovaj naš dio prema mostu SiO.
Image
Ma ja, zaklonjeni iza zgrade kanadske ambasade sadasnje.

Hvala :thumbup:
Zaliboze
Posts: 5
Joined: 13/01/2021 14:56

#4463 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Zaliboze »

Valter Gustav wrote: 21/04/2021 23:37 Evo fotografije i jednog pripadnika ''Belih Anđela'' mrtvi silovatelj Zoran Jeftimić https://c7.alamy.com/comp/A79REE/saraje ... A79REE.jpg
Nije bio pripadnik belih andjela
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#4464 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by stubrijez »

Pa to je valjda taj Ćenta... Taj je pokojnik poznata njuska ovde na temi, a moze se dosta vidjeti i na snimcima on je kao neki svojevremenski influencer, uvijek druga uniforma, oruzje, sminka, da je tada bilo drustvenih mreza bio bi on dobro poznat :lol: ovo je iz one serije slika pred haustorom u ZG danasnja basta ascinice "Sar".
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#4465 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by stubrijez »

DrNo wrote: 02/06/2021 09:11 Još od kako sam isčitao ovaj forum i svih priča koje je napisao O'zone, kanim se da napišem kao neki uvod za temu Grbavice. Čudno kako je baš ta linija Vrbanje podijelila i moj razred.
Sjećam se...bio je početak marta 1992. Čudna atmosfera je vladala i prethodnih mjeseci u Sarajevu. I među nama su se vodile neke priče koje i nisam tada kontao. Neki nacionalni naboj je preovladavao u pričama tih mjeseci. Tako mi rođak jedne moje prijateljice reče kako bi joj stari objesio i mene i nju da zna da samnom petlja(tada kontah eto mi nestašni,trebala mi je koja godina), drug s kojim sam uveliko furao metal počeo se ...A.R. kao i još nekoj raji iz Urijan Dedine i okolice Jevrejskog groblja. Mislio sam tada da je neš' lokalno ovih gore oko Jevrejskog jer je i LJ.S. tu negdje stanovao, mada mu je sva rodbina na Tilavi. Nije mi bilo jasno kome će to zakuhat.
Uskoro se sve razjasnilo...škola je prekinuta, a tih nekoliko martovskih dana smo nakon 8 godina zajedno zadnji put svi bili na okupu. Neki su u tom komšiluku Beogradske,Ljubljanske,Zagrebačke zbrisali na vrijeme, a neki su kao O'zone predeverali cijeli rat. Raja iz okolice Jevrejskog se našla na prvoj liniji, a neki će sa redovnim stražama po haustorima da s prozora gledaju stalno vozikanje JNA transportera i kolona prema IIV.O.
I danas se nađemo na kafi. Inicijalno to uvijek bude kada bilo ko od ovih školskih drugova dođe iz raznih djelova svijeta po kojim ih je rat razasuo. Sa ljudima koji su prošli kao O'zone nikad nismo načeli temu šta je dole bilo i kako im je bilo. Bez obzira na interes nekih od nas, nismo imali srca da pitamo...tu su i živi su. To je ono što je bitno!
Nema medju smajlicima Thumbs Upa evo ovako usmeno...
PM72
Posts: 17786
Joined: 30/04/2012 16:54

#4466 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by PM72 »

Počeo je lajat i vrijeđat.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#4467 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Emiremir33 »

Najgore što se on zapetljao u pisanju pa se brzo izofirao,drugi post bio je čisto vrijeđanje i provociranje ubrzo je taj post i obrisan
User avatar
hatemondays
Posts: 1197
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#4468 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by hatemondays »

Sarajmen wrote: 06/09/2021 07:42 Ode u radni vod Banovića. Care, žao mi je da si period barbarske opsade grada Sarajeva doživio tako da su ti se urezale u memoriju određene okolnosti ili događaji, sa one strane nišana, preko Miljacke. Zbog nekoliko izolovanih slučajeva pucanja sa ove strane Miljacke po civilnom stanovništvu po područjima koje tema pokriva, sve čestite branioce grada si poistovijetio sa primjerima tih nečasnih, od kojih se mi bjanko ograđujemo kada spoznamo da zaista jeste zglaz'o i prekršio kodeks branioca grada.
Fula na kojoj si insistirao u svom mišljenju taze registrovanog člana.
Nama je drago da si na ovoj temi mogao da nađeš mišljenja, svjedočenja, prepričavanja, arhivski video materijal, fotografije...dovoljno autentičnog da temu čini objektivnom i zanimljivom onim koje zanima. Ne znam u čemu si još vjerovatno fulio, svi komentari su ti obrisani sa tobom i sankcijom trajnog bana od strane moderacije. Mora da si , osim neargumentovanog pokušaja relativizacije, još nešto dobro zglaj'zo tj fulio.
Nisam upratio jeko degaziran u rudnik...
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#4470 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by aldinjo »

trambusek88 wrote: 16/10/2021 21:47 Gledaj popa Žuće u sred Sarajeva.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/patrija ... /211016084
:lol: :lol: :lol: :skoljka: :run:
Sociolog
Posts: 4348
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#4471 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Sociolog »

Pozz ekipa

Izasli su snimci neki ekskluzivni Prvi put na kanalu onog francuskog proSrpskog novinara Buffona lokacija Grbavica 2...Shopping.

Generalno ima neki ekskluzivnih snimaka.
vidi_me
Posts: 18
Joined: 23/03/2011 18:16

#4472 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by vidi_me »

Koliko sam upratio, sve je to već jednom objavio u jednom videu: https://www.youtube.com/watch?v=AL3PIeX ... ippeBuffon
Sad samo reciklira segment po segment
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#4473 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Piaty »

Sociolog wrote: 12/12/2021 03:48 Pozz ekipa

Izasli su snimci neki ekskluzivni Prvi put na kanalu onog francuskog proSrpskog novinara Buffona lokacija Grbavica 2...Shopping.

Generalno ima neki ekskluzivnih snimaka.
Da.
Stvarno, svaki snimak mu je vezan za VRS
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#4474 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Chmoljo »

vidi_me wrote: 12/12/2021 09:35 Koliko sam upratio, sve je to već jednom objavio u jednom videu: https://www.youtube.com/watch?v=AL3PIeX ... ippeBuffon
Sad samo reciklira segment po segment
48:50

:lol:

kakvi glupani nepismeni... ono ratovalo protiv islamskog fundamentalizma :lol: :lol: :lol:
Sile_sile_sa
Posts: 102
Joined: 09/11/2020 22:53

#4475 Re: Grbavica, Vraca i Kovačići pod okupacijom...

Post by Sile_sile_sa »

Sociolog wrote: 12/12/2021 03:48 Pozz ekipa

Izasli su snimci neki ekskluzivni Prvi put na kanalu onog francuskog proSrpskog novinara Buffona lokacija Grbavica 2...Shopping.

Generalno ima neki ekskluzivnih snimaka.
evo baš sam gledao, ima i sa dobrinje snimaka, i sad neki chetalj govori ovo je srpska crkva, ono je igman, isto srpska zemlja, pogledao ali odvratno,
Post Reply