GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#22451 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Sodom1 »

Iz Kiseljaka :D
dresdener78
Posts: 912
Joined: 04/08/2011 09:23
Location: CZ/D/BiH

#22452 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by dresdener78 »

Sodom1 wrote:Ima li neka specijalizirana firma za gradnju metroa ,
Naravno. Npr. u Rusiji firma Метрострой, inače se radi više o konsorcijumima ogromnih građevinskih koncerna koji imaju iskustava sa izgradnjom podzemnih struktura, kao jesu i mostovi / tuneli na autoputevima, željeznici, recimo Strabag... Npr. u Varšavi gradi metro aktuelno konsorcijum AGP Metro Polska S.C. koji sastoji od firmi Astaldi S.p.A. (Italija), Gülemark (Turska), PBDiM (Poljska).
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#22453 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by trambusek88 »

drug_profi wrote:Istina, ali to se ne moze izvesti da se ne poremete inervali ostalih semafora i onda dobijamo haos. Ko god vozi zna sta se desi kada samo jedno raskrsce ispadne iz zelenog vala.
Mislim, ne moze i jare i pare.
Bar im dati prednost u odnosu na skretanja ulijevo, bar da se naštima tek koliko da tramvaj prođe.
Opet u slučaju da u jednom ciklusu semafora nema tramvaja nebi se otvarao prolaz za tramvaj na štetu skretanja.
User avatar
drug_profi
Posts: 50614
Joined: 16/07/2012 16:00

#22454 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by drug_profi »

trambusek88 wrote:
drug_profi wrote:Istina, ali to se ne moze izvesti da se ne poremete inervali ostalih semafora i onda dobijamo haos. Ko god vozi zna sta se desi kada samo jedno raskrsce ispadne iz zelenog vala.
Mislim, ne moze i jare i pare.
Bar im dati prednost u odnosu na skretanja ulijevo, bar da se naštima tek koliko da tramvaj prođe.
Opet u slučaju da u jednom ciklusu semafora nema tramvaja nebi se otvarao prolaz za tramvaj na štetu skretanja.
Vjerovatno postoji način da se nekako to rješi bez bitnih posljedica na ostali saobraćaj, ali prosto se plasim nasih "strucnjaka".
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#22455 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Sodom1 »

drug_profi wrote:
trambusek88 wrote:
drug_profi wrote:Istina, ali to se ne moze izvesti da se ne poremete inervali ostalih semafora i onda dobijamo haos. Ko god vozi zna sta se desi kada samo jedno raskrsce ispadne iz zelenog vala.
Mislim, ne moze i jare i pare.
Bar im dati prednost u odnosu na skretanja ulijevo, bar da se naštima tek koliko da tramvaj prođe.
Opet u slučaju da u jednom ciklusu semafora nema tramvaja nebi se otvarao prolaz za tramvaj na štetu skretanja.
Vjerovatno postoji način da se nekako to rješi bez bitnih posljedica na ostali saobraćaj, ali prosto se plasim nasih "strucnjaka".
Zaposliti cojeka da pali gasi semafor , svakako ih ima viska
bumerangss
Posts: 4476
Joined: 12/01/2015 16:47

#22456 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by bumerangss »

Zanima me ko odlucuje da li ce bus na liniji 23c sa Otoke voziti samo do škole u Boljakovom a ne do okretaljke a zbog auta koja su parkirana ulicom Smaje Šikala? Da li to odlucuje vozac ili dispecer ili neki šef...?

Zašto vozac ili dispecer ne zove policiju da zakite kaznama parkirana auta? :oops:
bit101
Posts: 297
Joined: 31/08/2009 23:51

#22457 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by bit101 »

Ne znam jeste li vidjeli ovu vijesti, ali mislim da je na ovoj temi bilo nekoliko super ideja za poboljsavanje saobracaja u KS.
Ministarstvo saobraćaja želi komunikaciju s građanima Sarajeva i traže od njih sugestije

Ministarstvo saobraćaja želi komunikaciju s građanima Sarajeva i traže od njih sugestije
U svrhu bolje komunikacije sa građanima iz Ministarstva saobraćaja KS u prema javnosti uputili obavijest u koju ističu nove modalitete komuniciranja.
“Poštovani sugrađani, veoma nam je važno vaše mišljenje i stoga smo odlučili da vam omogućimo aktivnu komunikaciju sa Ministarstvom saobraćaja Kantona Sarajevo. Od sada sve vaše upite, sugestije ili primjedbe vezano za gradski saobraćaj, možete slati na e-mail adresu [email protected]", saopćili su iz Ministarstva saobraćaja KS-a.

Naglasili su da će se potruditi da građanima blagovremeno dostave sve relevantne informacije.
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#22458 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

bumerangss wrote:Zanima me ko odlucuje da li ce bus na liniji 23c sa Otoke voziti samo do škole u Boljakovom a ne do okretaljke a zbog auta koja su parkirana ulicom Smaje Šikala? Da li to odlucuje vozac ili dispecer ili neki šef...?

Zašto vozac ili dispecer ne zove policiju da zakite kaznama parkirana auta? :oops:
Vozac okrene dispecera i kaze sefe ne moze se proći. Dispecer kaze. Dobro ako ne moze okreci kod skole. Ja cu zvati policiju. Policija dodje napise kazne i auta i dalje stoje. Autobus i dalje ne moze proci.

Plus ako je to bila ona vecer kad je padao snijeg nije ni cudo jer se S. Sikala i ne cisti kako treba i cim malo vise zapada autobus ne moze proci kako treba.
User avatar
Maharadza
Posts: 16726
Joined: 30/01/2013 15:13

#22459 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Maharadza »

bit101 wrote:Ne znam jeste li vidjeli ovu vijesti, ali mislim da je na ovoj temi bilo nekoliko super ideja za poboljsavanje saobracaja u KS.
Ministarstvo saobraćaja želi komunikaciju s građanima Sarajeva i traže od njih sugestije

Ministarstvo saobraćaja želi komunikaciju s građanima Sarajeva i traže od njih sugestije
U svrhu bolje komunikacije sa građanima iz Ministarstva saobraćaja KS u prema javnosti uputili obavijest u koju ističu nove modalitete komuniciranja.
“Poštovani sugrađani, veoma nam je važno vaše mišljenje i stoga smo odlučili da vam omogućimo aktivnu komunikaciju sa Ministarstvom saobraćaja Kantona Sarajevo. Od sada sve vaše upite, sugestije ili primjedbe vezano za gradski saobraćaj, možete slati na e-mail adresu [email protected]", saopćili su iz Ministarstva saobraćaja KS-a.

Naglasili su da će se potruditi da građanima blagovremeno dostave sve relevantne informacije.
Koja glupost, pa pticama na grani je jasno da je trenutno prvi i jedini prioritet remont tramvajske pruge! To ako odrade kako treba (uz naglasak na AKO) i ako smanje vrijeme putovanja Ilidža-Bašč., potom smanje cijene tj. uvedu neke vremenske karte itd. i postanu ozbiljna konkurencija putovanju autom, onda se može i o ostalim stvarima, "sitnicama" pričati! :P
User avatar
oldtajmer
Posts: 5056
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#22460 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by oldtajmer »

trebaju mi uskoro doci neki prijatelji iz hr pa me zanima posto cini mi se ovi busevi za bjelasnicu od grasa i centrotransa radnim danima voze jos samo do kraja mjeseca, a onda valjda samo vikendom, ima li kakav prevoz do bjelasnicu svejedno je li to sad iz grada ili npr hadzica ali samo da je i radnim danima
zahvaljujem :thumbup:
User avatar
mk ultra
Posts: 19536
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#22461 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by mk ultra »

Vozio je gras pa prestao
Sad sela treba centrotrans da preuzme
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#22462 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by holowey »

samo se kod nas prigovara kada vlast nabavlja vozila za JAVNO saobracajno preduzece...

https://www.24sata.hr/news/grad-zagreb- ... usa-611420
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#22463 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by JThomas »

pa nije baš da se u njih generalno ne piše o bandiću i gradu. piše se dosta, a ima i o čemu. ima i jedan aktivan postupak, u pretresu. razlika je samo što je on to baš poklopio i što tu nema konkurencije.

npr. ova sad sljemenska žičara bi trebala biti milion eura skuplja nego ona u švicarskoj na materhornu :-D naravno, ne treba govoriti kakve su cijene rada, materijala i svega u švicarskoj u odnosu na hrvatsku.

u suštini sve su to radeljaši i hadžići, samo malo ušminkaniji i sa puno većim budžetima. mislim odakle njemu ti "spontani" preleti državni zastupnici.
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#22465 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Mišo_Kovač »

Sabotiro Sejari trajvan, majkumu :D
User avatar
vjeshalica
Posts: 17268
Joined: 31/03/2019 14:56

#22466 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by vjeshalica »

I u boljestojecim gradovima desi se kvar
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#22467 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Tesla Edison »

Mišo_Kovač wrote:Sabotiro Sejari trajvan, majkumu :D
:lol:
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#22468 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by trambusek88 »

vjeshalica wrote:I u boljestojecim gradovima desi se kvar
Svakom se desi kvar.
Jedino je razlika u popravci vozila poslije kvara, jer je kod nas hronični nedostatak dijelova, pa kad se desi veći kvar, vozila dugo stoje, a teži kvar na motoru i mjenjaču najčešće znači kraj.

Ovo je jedan od standardnih kvarova na kočionom sistemu. Ne dešava se svaki dan ali se desi s vremena na vrijeme i Sutra će ovaj tramvaj ponovo biti na trici. Ništa strašno.

Svaki put kad se zadime kočnice pravi se senzacija oko toga, a mediji se raspišu.
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#22469 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

Ovo se dešava barem jednom sedmično. Samo se raskoči sistem i sutradan tramvaj fercera.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#22470 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Tesla Edison »

trambusek88 wrote:
vjeshalica wrote:I u boljestojecim gradovima desi se kvar
Svakom se desi kvar.
Jedino je razlika u popravci vozila poslije kvara, jer je kod nas hronični nedostatak dijelova, pa kad se desi veći kvar, vozila dugo stoje, a teži kvar na motoru i mjenjaču najčešće znači kraj.

Ovo je jedan od standardnih kvarova na kočionom sistemu. Ne dešava se svaki dan ali se desi s vremena na vrijeme i Sutra će ovaj tramvaj ponovo biti na trici. Ništa strašno.

Svaki put kad se zadime kočnice pravi se senzacija oko toga, a mediji se raspišu.
Baš će priučeni novinarčić znati šta znači kada se "zapale" kočnice. Njih interesuje samo senzacionalizam.
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#22471 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by man_464 »

Upravo tako.
:thumbup:
User avatar
Logovan
Posts: 94415
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#22472 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Logovan »

vjeshalica wrote:I u boljestojecim gradovima desi se kvar
Sad ovo treba biti nama svima utjeha? :lol: Ovo kao kada je Nefić govorio za ubistva ili šta je ono već bilo. Kaže "i u Americi se dešavaju ubistva, pa što ne bi i kod nas". :lol: Pa tako i ti isto lupaš.

Trebamo gledati sebe. Drugi nas ne trebaju interesovati.

Nije problem ako se nekad desi kvar, znam ja da ne može sve biti savršeno, nego problem je što se kod nas kvarovi dešavaju svake sedmice i to ponekad više puta u jednoj sedmici. A jedan od razloga zašto imamo puno kvarova je nestručnost, nedostatak dijelova i tako to.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#22473 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Tesla Edison »

Logovan wrote:
vjeshalica wrote:I u boljestojecim gradovima desi se kvar
Sad ovo treba biti nama svima utjeha? :lol: Ovo kao kada je Nefić govorio za ubistva ili šta je ono već bilo. Kaže "i u Americi se dešavaju ubistva, pa što ne bi i kod nas". :lol: Pa tako i ti isto lupaš.

Trebamo gledati sebe. Drugi nas ne trebaju interesovati.

Nije problem ako se nekad desi kvar, znam ja da ne može sve biti savršeno, nego problem je što se kod nas kvarovi dešavaju svake sedmice i to ponekad više puta u jednoj sedmici. A jedan od razloga zašto imamo puno kvarova je nestručnost, nedostatak dijelova i tako to.
U Americi svake minute pogine jedan perač prozora :lol:
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#22474 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by trambusek88 »

Ma dobro, meni je problem kad se desi fatalan kvar, nakon kojeg vozilo ide na ležanje ili završava karijeru, ili nedaj bože da zbog kvara neko nastrada.

Ovo kad blokira kočnica pa se zadimi, nije strašno kako izgleda. Najvažnije da je otišao sopstvenim pogonom za remizu, da nije naredni tramvaj istovaren, jer dva puna trodjelna tramvaja znače 600-650 putnika.

GRAS-ovi majstori ne mogu biti nestručni za ove tramvaje kad su se ovi tramvaji proizvodili u GRAS-u...
O nestručnosti GRAS-ovih mehaničara tramvajskog sektora nema govora. Nisu oni nestručni, jedino što su zbog nedostatka dijelova ponekad prisiljeni improvizovati i popravljati kako znaju i umiju.

Isto kao u slučaju pruge, ljudi tu 35 godina rade, ne može im niko stručnost osporiti ali često su prisiljeni praviti improvizacije koje su mimo nekih standarda kako treba raditi, jer je propala i pruga i konstrukcija ispod žljebnih šina ali imaš opciju ili improvizuj ili obustavi tramvajski saobraćaj i čekaj remont. Ove na pragovima prema Ilidži je nešto lakše održavati.

Što se tiče ubistava, Nefić je u pravu.
Amerika ima smrtnu kaznu što ne sprječava da se u St. Luisu ne većem od Sarajeva desi 200 ubistava godišnje. U Sarajevu se desi u prosjeku 6-7 godišnje. Najbolje bi bilo 0 ali na žalost od kad je svijeta i vijeka ljudi su se ubijali.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17268
Joined: 31/03/2019 14:56

#22475 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by vjeshalica »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/gras-za ... /190417017?

E hajte evo oflasa za plate od dvije milje,a posto ste najpametniji bujjjrummm
Post Reply