GRAS - karte

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
lodjack
Posts: 38
Joined: 22/07/2008 17:47

#1 GRAS - karte

Post by lodjack »

jel fakat ima ona karta koja traje 60 minuta? na kojem principu radi? jednom ponistavam, vise puta? znal iko uopce ista o tome? jel prevara neka u pitanju?
eto dosta pitanja na koje treba odgovor...
User avatar
Edin H.
Posts: 47029
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#2 Re: GRAS - karte

Post by Edin H. »

Je li smijes izaci na svojoj stanici ili samo kada istekne 60 minuta, pa gdje se zadesis? :shock:
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#3 Re: GRAS - karte

Post by Admir_1984 »

Neki dan kupim kartu, udjem u tramvaj i vidim na karti pishe 60min traje, pogledam pazljivije, vidim otkucalo datum, vrijeme.....

Danas trebao nesh do rtv-a i kupim kartu, ponistim, odradim to 5-10min, vracam se kad revizor. Izvadim ja onu kartu i kontam nije proslo 60min. Kad kod mene ovaj put obicna karta ona (a isto kosta kao ta vremenska). Poceshe oni meni neshto pametovat ovo ono, kaze daj licnu tamo vamo...Kaze hoces platit doplatnu 26KM il da pishemo pa ce ti doci kazna od 120KM i kao nema nishta od vadjenja bilo kakvih papira dok se ne plati :-) Ja im fino objasnim da se ne vozam cesto, da sam mislio da mi je ta vremenska karta, da sam 10 godina haman svaki mjesec kupone kupovao, da im je najlaske peglati nas postene. Kad ce ti onaj jedan pa mi samo i kaznjavamo fine i postene, one druge ne mozemo :-) :-) Ja poludio :x :x :x :x Kaze hoces li platit doplatnu ili ne, reko nema sanse pishi. Oni ko nesh poceshe pisati, kad u po frke kaze koliko si spreman kupiti obicnih karata da ne pishemo. Reko koliko god moze za 5km i dam to, oni uzeshe 3karte od vozaca, ponistishe i cao

sve u svemu bjedni i jadni su
maxell_sarajevo
Posts: 2221
Joined: 08/02/2008 19:19

#4 Re: GRAS - karte

Post by maxell_sarajevo »

Admir_1984 wrote:Neki dan kupim kartu, udjem u tramvaj i vidim na karti pishe 60min traje, pogledam pazljivije, vidim otkucalo datum, vrijeme.....

Danas trebao nesh do rtv-a i kupim kartu, ponistim, odradim to 5-10min, vracam se kad revizor. Izvadim ja onu kartu i kontam nije proslo 60min. Kad kod mene ovaj put obicna karta ona (a isto kosta kao ta vremenska). Poceshe oni meni neshto pametovat ovo ono, kaze daj licnu tamo vamo...Kaze hoces platit doplatnu 26KM il da pishemo pa ce ti doci kazna od 120KM i kao nema nishta od vadjenja bilo kakvih papira dok se ne plati :-) Ja im fino objasnim da se ne vozam cesto, da sam mislio da mi je ta vremenska karta, da sam 10 godina haman svaki mjesec kupone kupovao, da im je najlaske peglati nas postene. Kad ce ti onaj jedan pa mi samo i kaznjavamo fine i postene, one druge ne mozemo :-) :-) Ja poludio :x :x :x :x Kaze hoces li platit doplatnu ili ne, reko nema sanse pishi. Oni ko nesh poceshe pisati, kad u po frke kaze koliko si spreman kupiti obicnih karata da ne pishemo. Reko koliko god moze za 5km i dam to, oni uzeshe 3karte od vozaca, ponistishe i cao

sve u svemu bjedni i jadni su
Hehe lopovi, al nisi im trebao dati ime i samo si trebao izaci iz tramvaja i uci u drugi.Ja tako stalno radim.
Nemaju mehanizam da ti uzmu podatke, a silom me ne mogu zaustaviti. :D
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#5 Re: GRAS - karte

Post by Admir_1984 »

Ma zatvorili sva vrata na posljednjoj stanici, a meni nekako ofirno bilo bjezati, tj da im pobjegnem. Jebiga, kulturno dijete :D
User avatar
Kraljica_Suza
Posts: 898
Joined: 05/03/2009 16:48
Location: Graškograd

#6 Re: GRAS - karte

Post by Kraljica_Suza »

Admir_1984 wrote:Neki dan kupim kartu, udjem u tramvaj i vidim na karti pishe 60min traje, pogledam pazljivije, vidim otkucalo datum, vrijeme.....

Danas trebao nesh do rtv-a i kupim kartu, ponistim, odradim to 5-10min, vracam se kad revizor. Izvadim ja onu kartu i kontam nije proslo 60min. Kad kod mene ovaj put obicna karta ona (a isto kosta kao ta vremenska). Poceshe oni meni neshto pametovat ovo ono, kaze daj licnu tamo vamo...Kaze hoces platit doplatnu 26KM il da pishemo pa ce ti doci kazna od 120KM i kao nema nishta od vadjenja bilo kakvih papira dok se ne plati :-) Ja im fino objasnim da se ne vozam cesto, da sam mislio da mi je ta vremenska karta, da sam 10 godina haman svaki mjesec kupone kupovao, da im je najlaske peglati nas postene. Kad ce ti onaj jedan pa mi samo i kaznjavamo fine i postene, one druge ne mozemo :-) :-) Ja poludio :x :x :x :x Kaze hoces li platit doplatnu ili ne, reko nema sanse pishi. Oni ko nesh poceshe pisati, kad u po frke kaze koliko si spreman kupiti obicnih karata da ne pishemo. Reko koliko god moze za 5km i dam to, oni uzeshe 3karte od vozaca, ponistishe i cao

sve u svemu bjedni i jadni su
:lol: Isto se meni desilo prije nekoliko dana.S tim da ja nisam stigla ni doci kroz guzvu do onog aparata da provucem kartu, a oni su me safatali :lol: i kao imam nevazecu kartu. Ali sto su mene opkolili covjece, dvojica muskaraca i treca zenska. :D Jos u tramvaju u silnoj guzvi mi bukvalno oteli iz ruku licnu kartu (taj dan sam ganjala neke papire i licna mi je svako malo trebala, pa sam je drzala u rukama sa papirima i tako usla u tramvaj). Izveli me napolje, sve troje za mnom izisli :lol: i tako, kao hoces platiti...rekoh necu, pisite slobodno.
Haman pa se jos vise naljutise na tu moju izjavu, i zenska maltene poce prijetiti hahahaha kako ce oni dojaviti u CIPS i sve ce mi biti zablokirano dok ne platim i bla bla...a meni upeklo mati mila, 13 sati jedva na nogama stojim..i samo im govorim aha, ma da, ok...daju mi tiket i dovidjenja. :mrgreen:

Naravno, od toga nema nista. :lol:
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#7 Re: GRAS - karte

Post by Admir_1984 »

znaci i da me zapisao nishta od toga ne bi bilo?? :? :-)
User avatar
Kraljica_Suza
Posts: 898
Joined: 05/03/2009 16:48
Location: Graškograd

#8 Re: GRAS - karte

Post by Kraljica_Suza »

Admir_1984 wrote:znaci i da me zapisao nishta od toga ne bi bilo?? :? :-)
Nista ne bi bilo. :)
User avatar
Ady88
Posts: 1128
Joined: 08/02/2009 07:50
Location: Nikad saznat' nećemo

#9 Re: GRAS - karte

Post by Ady88 »

Kraljica_Suza wrote:
Admir_1984 wrote:znaci i da me zapisao nishta od toga ne bi bilo?? :? :-)
Nista ne bi bilo. :)
Samo se ti tjesi :D pa nisu ni oni levati da daba zapisuju, to ti ide nesto kao kazne za saobracajni prekrsaj, neces moci izvaditi dokumenta dok ne platis kaznu :thumbup: tako sam ja cuo pa ti sad vidi :) . Uglavnom ne treba im davati licnu ni svoje podatke, neki ce te pustiti a neki ce te peglati pa cak zvati policiju (dosad vidio 3 puta da dode policija na stanicu i onda moras platiti) :run:
User avatar
Kraljica_Suza
Posts: 898
Joined: 05/03/2009 16:48
Location: Graškograd

#10 Re: GRAS - karte

Post by Kraljica_Suza »

Ady88 wrote:
Kraljica_Suza wrote:
Admir_1984 wrote:znaci i da me zapisao nishta od toga ne bi bilo?? :? :-)
Nista ne bi bilo. :)
Samo se ti tjesi :D pa nisu ni oni levati da daba zapisuju, to ti ide nesto kao kazne za saobracajni prekrsaj, neces moci izvaditi dokumenta dok ne platis kaznu :thumbup: tako sam ja cuo pa ti sad vidi :) . Uglavnom ne treba im davati licnu ni svoje podatke, neki ce te pustiti a neki ce te peglati pa cak zvati policiju (dosad vidio 3 puta da dode policija na stanicu i onda moras platiti) :run:
Samo se ti informisi bolje :D Njima je to posao i izvrsavaju ga na postenom narodu, dok ove druge ni pogledati ne smiju, a kamoli ih pitati za kartu ili nedaj boze zapisati. Sistem nije do kraja uredjen, pa samim tim nema nista od tih blokiranja, zvanja cips-a i slicnih manguparija kojima nas pokusaju uplasiti, samo da bi mi platili.
Mislis da bih ja tek tako dala svoja dokumenta, koje su mi oteli iz ruke i zapisali bez objasnjenja? :D
Dakle, znala sam sigurno da od toga nema nista, pa sam se i ponasala skroz opusteno i pustila ih da mi sprovode zakon, a meni zakoni struka :lol: jer mi se fakat nije dalo s njima svadjati, ubjedjivati na +35 i u frci obaveza koje sam imala taj dan.
A na kraju krajeva, i jedan drugi revizor mi je potvrdio sto sam vec znala. Fino ciko rece da bacim tiket i sve zaboravim. :oops:
User avatar
Edin H.
Posts: 47029
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#11 Re: GRAS - karte

Post by Edin H. »

Sto ne nabavite dupljak licne, pardon osobne :D
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#12 Re: GRAS - karte

Post by Admir_1984 »

Danas se vracamo sa Skakavca i znamo da ima bus sa Nahoreva u 17:30, mi pozurili, stigli u 17:29 i kazu oni momci iz one prodavnice otishao prije 2min :-) :-)

I kako da covjek voli i postuje ovu firmu??

A sljedeci bus u 19:00
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#13 Re: GRAS - karte

Post by BSn »

te vremenske, po onome sto sam ja cuo - nisam ih nikada rabio, su cista glupost. kao od trenutka ponistavanja tece 60 minuta, pa se ti vozio, ili ne.
dakle, oni tebi prodaju 60 minuta tvog vremena, a ne 60 minuta voznje. :-)

medjutim, kako kod nas nema ozbiljnih sluzbi za zastitu potrosaca, mogu raditi sto zele...
User avatar
LeonardoAC
Posts: 928
Joined: 21/12/2009 21:57

#14 Re: GRAS - karte

Post by LeonardoAC »

samo da znate da policija NE DOLAZI da interveniše u slučaju kad neko od putnika nema kartu, već interveniše kad nastane neko ometanje javnog reda i mira u smislu tuče, krađe, galame i sl.
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#15 Re: GRAS - karte

Post by AmADin_gospo »

LeonardoAC wrote:samo da znate da policija NE DOLAZI da interveniše u slučaju kad neko od putnika nema kartu, već interveniše kad nastane neko ometanje javnog reda i mira u smislu tuče, krađe, galame i sl.
naravno,

također napomena, zakonski niko osim policije nema pravo da vas legitimiše, niti ikome osim policije nemorate pokazivati ličnu niit davati ikakve podatke. a policija i ako vas legitimiše, te podatke nesmije proslijediti neovlaštenom osovlju, u ovom slučaju revizorima.

stoga, ako se isti ponašaju kulturno i u skladu s propisima, treba platiti dodatnu kartu tj. kaznu za vožnju bez validne karte. ukoliko se prave budale, samo izađite i pravite se budala dok im ne dosadi pričati, a ukoliko vas dotaknu ili spriječe da odete gdje želite, momentalno zovite policiju i žalite se na fizički napad :mrgreen: vjerujte, nemogu vam ništa. :thumbup:

provjereno ;-)
User avatar
Truba
Posts: 81734
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#16 Re: GRAS - karte

Post by Truba »

kako imate živaca za ta sranja
ja jednostavno izađem kad vidim da su na stanici i prošetam
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#17 Re: GRAS - karte

Post by high_volume »

komi wrote:kako imate živaca za ta sranja
ja jednostavno izađem kad vidim da su na stanici i prošetam
Uglavnom, voziš se besplatno?
User avatar
Truba
Posts: 81734
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#18 Re: GRAS - karte

Post by Truba »

pošto mi je život iluzija u ovoj zemlji
naravno da se vozim besplatno
User avatar
Qler
Posts: 23599
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#19 Re: GRAS - karte

Post by Qler »

BSn wrote:te vremenske, po onome sto sam ja cuo - nisam ih nikada rabio, su cista glupost. kao od trenutka ponistavanja tece 60 minuta, pa se ti vozio, ili ne.
dakle, oni tebi prodaju 60 minuta tvog vremena, a ne 60 minuta voznje. :-)

medjutim, kako kod nas nema ozbiljnih sluzbi za zastitu potrosaca, mogu raditi sto zele...
Sto su glupost, pa neki dan su svi na GRAS sto nema te karte. Meni je extra to. Kupis kartu, odes zavrsis sto treba, i vratis ste. Neces kupiti kartu, ponistiti je i onda izaci iz tramvaja i pjeske, pa da ti dzaba tece vrijeme. Ovakou tih sat vremena mozes tri puta izlaziti i ulaziti, a po starom bi morao tri karte kupiti. Dajte odlucite se kako hocete da rade. Ja sam za te vremenske karte, puno su praktcnije. Kada sam bio u Pragu, tamo je jedna karta za sve vidove gradskog prevoza i vremenska je. Pa ti kupis kartu od 1h, udjes u tramvaj, iz tramvaja u bus, pa u metro, sve sa jednom kartom i sve u taj sat vremena. To mi je najbolja kombinacija.
User avatar
Kraljica_Suza
Posts: 898
Joined: 05/03/2009 16:48
Location: Graškograd

#20 Re: GRAS - karte

Post by Kraljica_Suza »

Qler wrote:Pa ti kupis kartu od 1h, udjes u tramvaj, iz tramvaja u bus, pa u metro, sve sa jednom kartom i sve u taj sat vremena. To mi je najbolja kombinacija.
:thumbup: Najbolje rjesenje!
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#21 Re: GRAS - karte

Post by dr.gog »

Admir_1984 wrote:Danas se vracamo sa Skakavca i znamo da ima bus sa Nahoreva u 17:30, mi pozurili, stigli u 17:29 i kazu oni momci iz one prodavnice otishao prije 2min :-) :-)

I kako da covjek voli i postuje ovu firmu??

A sljedeci bus u 19:00
Lagana večernja šetnja :D
User avatar
pametolog
Posts: 2065
Joined: 16/09/2009 17:48
Location: Tamo gdje se uspjeh, rad, znanje i trud ne prasta

#22 Re: GRAS - karte

Post by pametolog »

BSn wrote:te vremenske, po onome sto sam ja cuo - nisam ih nikada rabio, su cista glupost. kao od trenutka ponistavanja tece 60 minuta, pa se ti vozio, ili ne.
dakle, oni tebi prodaju 60 minuta tvog vremena, a ne 60 minuta voznje. :-)

medjutim, kako kod nas nema ozbiljnih sluzbi za zastitu potrosaca, mogu raditi sto zele...
ne treba onda kupovat ni mjesecne. Prodaju ti mjesec tvog vremena a ne mjesec voznje. Ili mozda da ne izlazis iz tramvaja mjesec dana.
maraska
Posts: 211
Joined: 10/12/2008 12:06

#23 Re: GRAS - karte

Post by maraska »

Uvijek kupim kartu, bilo bi me stid voziti se bez karte.
Ali me iz cipela izbaci kad znam da bi se meni na kosti navalili da me zateknu bez karte, a nekome ko ih mršne i pošalje u 100 p.m. ne mogu ništa.
maraska
Posts: 211
Joined: 10/12/2008 12:06

#24 Re: GRAS - karte

Post by maraska »

pametolog wrote:
BSn wrote:te vremenske, po onome sto sam ja cuo - nisam ih nikada rabio, su cista glupost. kao od trenutka ponistavanja tece 60 minuta, pa se ti vozio, ili ne.
dakle, oni tebi prodaju 60 minuta tvog vremena, a ne 60 minuta voznje. :-)

medjutim, kako kod nas nema ozbiljnih sluzbi za zastitu potrosaca, mogu raditi sto zele...
ne treba onda kupovat ni mjesecne. Prodaju ti mjesec tvog vremena a ne mjesec voznje. Ili mozda da ne izlazis iz tramvaja mjesec dana.
:thumbup:
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8494
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#25 Re: GRAS - karte

Post by kokuz_sa »

ma kad te ufati u tramvaju/troli/kombiju/busu reva
samo izadjes napolje uglavnom sta god radili u tim nabrojanim sredstvima im nemojte davat dokumente..

po GRASOVOM pravilniku koji je ovjeren kako li to vec ide u sluzbenim novinama pise..revizor ima pravo zapisati osobu bez karte ako je nadje u spomenutim vozilima tj ako je na IMOVINI grasa(bilo pokretna ili nepokretna)
eh sada..ako se izadje na stanicu..i reve ti traze karte slobodno kazete NECETE dobit jer stanice su vlasnstvo GRADA SARAJEVA i po zakonu te tu ne mogu zapisati..cak i ako pozovu policiju po zakonu ti tu ne mogu nista sem da policajci utvrde da li imas uz sebe licna dokumenta(jer pocesto reve kaad im kazes nemam licne zovu kao muriju i prijete kaznama od policajaca za nenosanje licne karte..misim da je kazna 90KM)

eh opet sve u svemu mozete se pozvat na KZBIH u kome se kaze..
legtimisati tj utvrditi identitet moze samo OVLASTENO SLUZBENO LICE(a to znaci POLICAJAC,SUDSKI POLICAJAC,PRIPADNIK SIPE,PRIPADNIK OSE)a u te osobe nikako ne spadaju revizori,kondukteri i ostala bagra koja radi u grasu..
Post Reply