Gras all about

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4126 Re: Gras all about

Post by tempuser »

Veceras na zglobnom Ikarbusu na liniji 21 u Vogosci apsolutno nista od signalizacije nazad ne radi, ni gabaritna svjetla na krovu,a ni pozicije, ni stop svjetla, ni osvjetljenje tablice, za zmigavce ne znam, vozac ih nije koristio.
Toliko o tome da je bitno da je ispravan! :lol:
User avatar
perfect_guy
Posts: 6502
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#4127 Re: Gras all about

Post by perfect_guy »

tempuser wrote:Veceras na zglobnom Ikarbusu na liniji 21 u Vogosci apsolutno nista od signalizacije nazad ne radi, ni gabaritna svjetla na krovu,a ni pozicije, ni stop svjetla, ni osvjetljenje tablice, za zmigavce ne znam, vozac ih nije koristio.
Toliko o tome da je bitno da je ispravan! :lol:
je li stigao od tačke A do tačke B? :oops: :oops:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4128 Re: Gras all about

Post by tempuser »

perfect_guy wrote:
tempuser wrote:Veceras na zglobnom Ikarbusu na liniji 21 u Vogosci apsolutno nista od signalizacije nazad ne radi, ni gabaritna svjetla na krovu,a ni pozicije, ni stop svjetla, ni osvjetljenje tablice, za zmigavce ne znam, vozac ih nije koristio.
Toliko o tome da je bitno da je ispravan! :lol:
je li stigao od tačke A do tačke B? :oops: :oops:
Doduse! :D
lajkujMe
Posts: 12115
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#4129 Re: Gras all about

Post by lajkujMe »

Pa nije bas smjesno, ako nemaju para za lampice od 2-3km onda nemaju para ni za kocnice od 200km, za ulje za ovo za ono..
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4130 Re: Gras all about

Post by tempuser »

Nije smjesno to sto nemaju para za sijalice, nego grasovska apsurdna logika, bitno je doci od A do B, kako i cime nije bitno!
User avatar
trambusek88
Posts: 4796
Joined: 03/10/2009 23:51

#4131 Re: Gras all about

Post by trambusek88 »

lajkujMe wrote:Pa nije bas smjesno, ako nemaju para za lampice od 2-3km onda nemaju para ni za kocnice od 200km, za ulje za ovo za ono..
Često nema, tu zaplate gabaritna svjetla najčešće... Međutim ako baš ništa ne radi, onda se vjerovatno u toku vožnje otkačio kabal na zglobu.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4132 Re: Gras all about

Post by tempuser »

trambusek88 wrote:
lajkujMe wrote:Pa nije bas smjesno, ako nemaju para za lampice od 2-3km onda nemaju para ni za kocnice od 200km, za ulje za ovo za ono..
Često nema, tu zaplate gabaritna svjetla najčešće... Međutim ako baš ništa ne radi, onda se vjerovatno u toku vožnje otkačio kabal na zglobu.
I to je kao izgovor za tehnicki neispravno vozilo u saorbacaju???????
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#4133 Re: Gras all about

Post by Tesla Edison »

tempuser wrote:Nije smjesno to sto nemaju para za sijalice, nego grasovska apsurdna logika, bitno je doci od A do B, kako i cime nije bitno!
Koliko znam svijela kako prednja tako i zadnja ne utiču na rad motora i REGULARAN prijevoz po VAŽEĆEM I VALIDNOM radu vožnje i RUTAMA koje je odobrilo nadležno MINISTARSTVO.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4134 Re: Gras all about

Post by tempuser »

TESLA_EDISON wrote:
tempuser wrote:Nije smjesno to sto nemaju para za sijalice, nego grasovska apsurdna logika, bitno je doci od A do B, kako i cime nije bitno!
Koliko znam svijela kako prednja tako i zadnja ne utiču na rad motora i REGULARAN prijevoz po VAŽEĆEM I VALIDNOM radu vožnje i RUTAMA koje je odobrilo nadležno MINISTARSTVO.
Ali uticu na to da tehnicki neispravno vozilo ne smije biti u saobracaju, tako da rad motora i prevoz po vazecem i validnom redu voznje mozs nabiti na neku stvar skupa sa cijelom firmom.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#4135 Re: Gras all about

Post by Tesla Edison »

Za krajnjeg putnika to je nrebitno. Putnika zanima prijevoz i ništa drugo.
User avatar
perfect_guy
Posts: 6502
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#4136 Re: Gras all about

Post by perfect_guy »

TESLA_EDISON wrote:Za krajnjeg putnika to je nrebitno. Putnika zanima prijevoz i ništa drugo.
da li ti (ili neko od tvojih, nebitno) vozite privatna auta u takvom stanju?
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#4137 Re: Gras all about

Post by Tesla Edison »

perfect_guy wrote:
TESLA_EDISON wrote:Za krajnjeg putnika to je nrebitno. Putnika zanima prijevoz i ništa drugo.
da li ti (ili neko od tvojih, nebitno) vozite privatna auta u takvom stanju?
Jok, nova samo.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4138 Re: Gras all about

Post by tempuser »

TESLA_EDISON wrote:Za krajnjeg putnika to je nrebitno. Putnika zanima prijevoz i ništa drugo.
Jel bilo nebitno za putnike iz Buco-Trans autobusa?
dresdener78
Posts: 912
Joined: 04/08/2011 09:23
Location: CZ/D/BiH

#4139 Re: Gras all about

Post by dresdener78 »

trolejbus1921 wrote:@dresdener78 izvinjavam ako smaraam(a smaram) koji bi ti tarifni sistem(iz kojeg grada) najvise volio da bude u Sarajevu,neki presjek buducih planova kao sirenje i sl a ukljuci i prigradsku zeljeznicu.
PS sta mislis o ovim stajalistima iz Krakowa skinu sa IG profila @niskopodlogowiec(niskopodna vozila na Poljskom) on se bavi saobracajem i gradskim prevozom
Image
Image

Dobro veče! Izvinjavam se na kasnom odgovoru, bio par dana kompletno off pa malo putovao i to.

Na osnovi iskustava kao turista najviše mi se sviđao moderan sistem u poljskom gradu Wroclaw (do 1945. godine Breslau):
APSOLUTNO JEDNOSTAVNO se u svakom vozilu može na haj-tek uređaju sa dodirnim ekranom plaćati banking karticom, ne morate tražiti trafike, automate na ulicama... čak se i štedi okoliš time što putnik ne dobija printanu kartu, nego je "virtuelna karta" povezana sa njegovom banking karticom i reva provjerava preko broja banking kartice postoji li u taj trenutak važeća karta. Možete kupiti jednokratnu, za sat, dva sata, 24, 48, 72 sata - i to kao povremeni putnik / turista, ČAK I ZA VIŠE OSOBA, lično testirao kupovinu karata za grupu od pet osoba i nije trajalo duže od osam sekundi!

Uopće nisam morao da tražim neke kioske prodajna mjesta šta ja znam, samo ušao sa banking karticom u bilo koje vozilo i za par sekundi imao važeću kartu.

I baš "volim" ono kada npr. u Češkoj gledaju Poljake i Poljsku "kroz prstove" kao zatucanu sivu vukojebinu, dok u famoznom Pragu su tek nedavno otkrili šokantnu činjenicu da postoje automati u kojima se može plaćati karta ne samo kovanicama nego i novčanicama te banking karticama! Gledati u Pragu očajne turiste koji nisu imali sitne češke kovanice i stajali bez šanse pred automatima je bilo baš blesavo i nedostojno. To je bio slučaj još prije dvije tri godine pa su tek u Pragu počeli nekako da shvaćaju tehnološki razvoj.

Sa druge strane, VRLO mi se ne sviđa npr. beogradski Busplus, ne znam koji ku*ac zašto trebam još ekstra plaćati onu kartonsku karticu, ne može se dopuniti pa onda opet ponovo plaćati komad kartona ekstra, tetka mi je rekla da NE VAŽI od prvog poništenja u vozilu nego upravo od trenutka prodaje u trafici.... u Litvaniji sam vidio nešto slično, konkretno Vilnius i Kaunas, dva najveća gradova, tamo se doklepati turističke karte je bila baš vještina i avantura, tetke u trafikama dijelom nisu pričali niti ruski, opet zalog od oko 2 eur... U Kaunasu je uopće bila katastrofa šta se informisanja putnika tiče, to je bilo baš na balkanskom nivou, uz to još litvanski jezik uopće ne liči na bilo koji slavenski ili germanski. Nigdje nisam pronašao informaciju o tome može li se na kraju boravka kartica negdje vratiti i dobiti pare nazad. Pa su meni ostale u kolekciji. To je bio suprotan slučaj u estonskom Tallinnu, gdje su meni fino odmah rekli da kartica od plastike (na koju se kodira turistička trodnevna karta) može biti na kraju vraćena opet npr. u istom lancu trafika, pa sam i dobio zalog od 2 EUR nazad.

Dakle ŠTO JEDNOSTAVNIJI NAČIN KUPOVINE, ŠTO JEDNOSTAVNIJA TARIFA. ŠTO BOLJE INFORMACIJE ZA PUTNIKE I TO U VIŠE JEZIKA. To je predpostavka.

Šta se tiče nekog proširivanja linija / mreže u Sarajevu: Naučna fantastika... PRVO modernizovati očajno dotrajale tramvajske šine i stajališta, uvesti itekakav red i informisanje putnika, povećati brzinu (ili "sporost") tramvaja da ne ide sporije od prosječnog bicikliste. Osigurati dovoljno vozila da ima za linije TE za rezervu, ako jeden crkne da izađe iz garaže rezervni. Da bude gradski prevoz sređen barem kao u nekom prosječnom gradu Višegradske četvorke (CZ/PL/HU/SK), to će biti za početak okej.

Inače u decembru sam pokušao napraviti ovakav video snimak o tome kako treba izgledati informisanje putnika na svakom stajalištu, i ne radi se o nikakvom "razvijenom zapadnjačkom" gradu!

https://www.facebook.com/12655448445652 ... 210475134/
User avatar
vjeshalica
Posts: 16917
Joined: 31/03/2019 14:56

#4140 Re: Gras all about

Post by vjeshalica »

Stavili i kod nas staklene nadstresnice pa klosari polupali jos treba neko da bude kurban na staklu polomljenom
Za ovu nasu olos samo gvozdene sipke i nema ulaska
Ko ce seljacini bilo sta lijepo napraviti kad to on okom mrzi da vidi
betametazon
Posts: 1603
Joined: 22/06/2011 23:56

#4141 Re: Gras all about

Post by betametazon »

Sta je sa grasom ova dva dana, haman pa busevi nikako ne idu, barem ovamo gdje sam ja (bare)? :roll:
Becky7
Posts: 844
Joined: 25/11/2017 16:31

#4142 Re: Gras all about

Post by Becky7 »

betametazon wrote:Sta je sa grasom ova dva dana, haman pa busevi nikako ne idu, barem ovamo gdje sam ja (bare)? :roll:
Ja idem tim busem na posao ujutro i nema ga vec dba dana sto kazes.. Kaze vozac ne zna kad ce proraditi...
betametazon
Posts: 1603
Joined: 22/06/2011 23:56

#4143 Re: Gras all about

Post by betametazon »

Becky7 wrote:
betametazon wrote:Sta je sa grasom ova dva dana, haman pa busevi nikako ne idu, barem ovamo gdje sam ja (bare)? :roll:
Ja idem tim busem na posao ujutro i nema ga vec dba dana sto kazes.. Kaze vozac ne zna kad ce proraditi...
O komsija :D znaci nece ga ni sutra biti? Yebem li im pleme...a kartu su znali uredno naplatit :-x
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4144 Re: Gras all about

Post by tempuser »

betametazon wrote:Sta je sa grasom ova dva dana, haman pa busevi nikako ne idu, barem ovamo gdje sam ja (bare)? :roll:
da citiramo The best of Gras lobotomija boys:

"by TESLA_EDISON » 07/06/2019 21:02

Koliko znam svijela kako prednja tako i zadnja ne utiču na rad motora i REGULARAN prijevoz po VAŽEĆEM I VALIDNOM radu vožnje i RUTAMA koje je odobrilo nadležno MINISTARSTVO."

:lol: :lol: :lol:
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3467
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#4145 Re: Gras all about

Post by Matijevic_Vlado »

Tesla stari lovac na somove.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4146 Re: Gras all about

Post by tempuser »

Coki ga preko tola!
betametazon
Posts: 1603
Joined: 22/06/2011 23:56

#4147 Re: Gras all about

Post by betametazon »

Nazalost zivimo u okruzenju i u uslovima gdje teslina izjava donekle pije vode, traziti perfekciju nazalost ovdje je nemoguca misija. Naravno da se podrazumjeva da vozilo mora biti tehnicki ispravno ukljucujuci i signalizaciju ali jednostavno previse je nesavrsenosti u svim porama drustva da bismo ovo posmatrali kao uber problem. Na inspekcijama i policiji je da rade svoj posao ali inspekcije i kompletan taj mehanizam kontrole je rak rana bh drustva...
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#4148 Re: Gras all about

Post by un1ted »

betametazon wrote:Sta je sa grasom ova dva dana, haman pa busevi nikako ne idu, barem ovamo gdje sam ja (bare)? :roll:
Godisnji odmori, moraju se iskoristiti preostali dani do kraja ovog mjeseca :D
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4149 Re: Gras all about

Post by tempuser »

betametazon wrote:Nazalost zivimo u okruzenju i u uslovima gdje teslina izjava donekle pije vode, traziti perfekciju nazalost ovdje je nemoguca misija. Naravno da se podrazumjeva da vozilo mora biti tehnicki ispravno ukljucujuci i signalizaciju ali jednostavno previse je nesavrsenosti u svim porama drustva da bismo ovo posmatrali kao uber problem. Na inspekcijama i policiji je da rade svoj posao ali inspekcije i kompletan taj mehanizam kontrole je rak rana bh drustva...
Ako neko trazi pefrekciju onda su to grasovi botovi koji se kace na prljave tockove, izblijedjele naljepnice itd isl rivalske firme.
Objasni kako nije uber problem kad na autbusu gradskog prevoza ne radni nista od signalizacije nazad? Sta je uber problem, da nema kocnica?
betametazon
Posts: 1603
Joined: 22/06/2011 23:56

#4150 Re: Gras all about

Post by betametazon »

tempuser wrote:
betametazon wrote:Nazalost zivimo u okruzenju i u uslovima gdje teslina izjava donekle pije vode, traziti perfekciju nazalost ovdje je nemoguca misija. Naravno da se podrazumjeva da vozilo mora biti tehnicki ispravno ukljucujuci i signalizaciju ali jednostavno previse je nesavrsenosti u svim porama drustva da bismo ovo posmatrali kao uber problem. Na inspekcijama i policiji je da rade svoj posao ali inspekcije i kompletan taj mehanizam kontrole je rak rana bh drustva...
Ako neko trazi pefrekciju onda su to grasovi botovi koji se kace na prljave tockove, izblijedjele naljepnice itd isl rivalske firme.
Objasni kako nije uber problem kad na autbusu gradskog prevoza ne radni nista od signalizacije nazad? Sta je uber problem, da nema kocnica?
Ako si u mojoj izjavi nasao nesto da osporis onda mislim da se nema smisla dalje objasnjavati.

Moja zelja kao individualca je da su linije redovne i da autobusi ispunjavaju tehnicke pretpostavke. Autobusi su samo jedan od mora problema kod nas, ne najmanji svakako...ja se nadam da ce bare od sutra proraditi...
Post Reply