Gras all about

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#3376 Re: Gras all about

Post by Sodom1 »

U vozilima nije ukljuceno grijanje ljeti to oni samo pusu vruc zrak :lol:
bumerangss
Posts: 4476
Joined: 12/01/2015 16:47

#3377 Re: Gras all about

Post by bumerangss »

vješalica wrote:Sjooo cuj drugi bus za boljakovo
Inace 90% nelegalno naselje
Nije beverli hils jbt da stalno dramimo oko buljakovog
Nije tacno! Moja kuca napravljena 1978-me, 6 godina prije nego što sam se ja rodio a legalizovana 2002-ge godine i vecina kuca je legalizovana. Ok sad ce ionako ljetni raspored pa ce voziti jedan bus kao sto sad i vozi :-)

Juce nije bilo 23 prema Rajlovcu oko 6:30 u Boljakovom niti onog iz Rajlovca oko 14:15 :roll:

Danas cu malo ranije šmugnuti sa posla jer možda mi je prošao ispred nosa :D
bumerangss
Posts: 4476
Joined: 12/01/2015 16:47

#3378 Re: Gras all about

Post by bumerangss »

trambusek88 wrote:Ko zna po kakvom će redoslijedu pojačavati linije, mi koji "sve znamo" svaki put smo bili iznenađeni.

Treba raspisati i novi konkurs za vozače.

Od prošli put neki su otišli na penziju, a jesenas kad je bila nakratko skoro 100% pokrivenost, novi vozači su radili smjenu i po.

Mislim da pokrivenost neće biti kao na jesen, ali će biti bolja nego sad.
Tad je u septembru i za Boljakovo proradio drugi bus. Niko sretniji od mene nije bio ali ta sreca je trajala samo sedmicu i opet po starom tj jedan bus koji voli da se pokvari cesto ali smo u termini od 9:10 do 11:15 :D

Ja mislio da je to predizborna godina. U stvari i jeste bila a ova je izborna tako da ce sigurno i ovog septembra proraditi drugi bus i to ce obavezno biti u medijima kao prošli put ali ce ove godine raditi malo duže do sredine oktobra. Tad ce i IX transverzalu fol raditi malo brže u smislu da se vidi više bagera i radnika dok se ne izbroje glasacki listici a onda sve po starom. Dok je ovaca bice i vune! :roll:
bumerangss
Posts: 4476
Joined: 12/01/2015 16:47

#3379 Re: Gras all about

Post by bumerangss »

studiorum_tuzlaensis wrote:niko osim penzionera koji se vozikaju okolo po apotekama i od/do DZ i ne koristi te linije i općenito GRAS bus. Ljudi su jednostavno izgubili povjerenje prema javnom prevozu jer NIKAD NE ZNAJU kad će naići autobus. SVAKI DAN LUTRIJA.

Zato svako ima auto, ne što voli već što mora.

Možete vi truniti o nekim popunjenostima, to Vam ionako samo koriste beskorisni penzioneri sa džabnim karticama. :)


A to da treba radnika u firmi u kojoj je trećina ljudi viška, to prosipajte negdje drugo molimo Vas uvažene kancelardžije.
Sa prvim dijelom posta se slažem da su mnogi ljudi koji rade bili bukvalno prisiljeni od strane GRAS-a da kupe i da se voze vlastitim autom sa i na posao jer je GRAS-ov prevoz kao lutrija ili ovo promjenjivo vrijeme, cas ga ima cas nema.
I moja je procjena da su putnici 60% penzioneri, 28% djaci i studenti, 10% radnika budala ovako kao ja koji placaju po 53 KM a još toliko dadnu za taxi ili "markašima" jer ih na to natjera GRAS i oko 2% ako ko "zaluta" pa kupi pojedinacnu kartu.

Mislim da ima fali vozaca kao u vecini državnih firmi fali onih koji potegnu tj na cijim ledjima firma i stoji a viška je uhljebljenih foteljaša pravnika, ekonomista sa diplomama iz Travnika :D
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#3380 Re: Gras all about

Post by trambusek88 »

bumerangss wrote:
trambusek88 wrote:Ko zna po kakvom će redoslijedu pojačavati linije, mi koji "sve znamo" svaki put smo bili iznenađeni.

Treba raspisati i novi konkurs za vozače.

Od prošli put neki su otišli na penziju, a jesenas kad je bila nakratko skoro 100% pokrivenost, novi vozači su radili smjenu i po.

Mislim da pokrivenost neće biti kao na jesen, ali će biti bolja nego sad.
Tad je u septembru i za Boljakovo proradio drugi bus. Niko sretniji od mene nije bio ali ta sreca je trajala samo sedmicu i opet po starom tj jedan bus koji voli da se pokvari cesto ali smo u termini od 9:10 do 11:15 :D

Ja mislio da je to predizborna godina. U stvari i jeste bila a ova je izborna tako da ce sigurno i ovog septembra proraditi drugi bus i to ce obavezno biti u medijima kao prošli put ali ce ove godine raditi malo duže do sredine oktobra. Tad ce i IX transverzalu fol raditi malo brže u smislu da se vidi više bagera i radnika dok se ne izbroje glasacki listici a onda sve po starom. Dok je ovaca bice i vune! :roll:
Nisam baš tako siguran. Kad su plinaši došli bilo je više ispravnih autobusa nego što će biti sad, pa opet nije potrajalo.
Ako se ne riješi problem nabavke dijelova u septembru će možda biti tek malo više autobusa u prometu nego danas.
Možda će biti pojačani po jednim vozilom Butmir, Podhrastovi, Rajlovac i to je to.
nlt
Posts: 2557
Joined: 18/05/2014 18:02

#3381 Re: Gras all about

Post by nlt »

gura se dom armije nije normalno, gore nema tolike potrebe, i da ne vozi jedna linija, ionako dijele dio trase ostale, pa se može nešto iskombinovati
a ni putnika nesto narocito nema, sve penzosi
šta će neko gdje vozi jedan bus, samo jedna linija, i onda ga nema, pa sta onda jadna mu majka
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#3382 Re: Gras all about

Post by trambusek88 »

nlt wrote:gura se dom armije nije normalno, gore nema tolike potrebe, i da ne vozi jedna linija, ionako dijele dio trase ostale, pa se može nešto iskombinovati
a ni putnika nesto narocito nema, sve penzosi
šta će neko gdje vozi jedan bus, samo jedna linija, i onda ga nema, pa sta onda jadna mu majka
Tamo ima 5 linija, na svakoj vozi po 1 autobus, a po registrovanom redu vožnje treba:

3 - Podhrastovi
Po 2 - Breka, Koševsko, Bare
1 - Breka 2 (ova linija nije radila od 2012 do dolaska 26 plinaša)
Ukupno 10 autobusa. Dakle 50% polazaka je ispoštovano.
nlt
Posts: 2557
Joined: 18/05/2014 18:02

#3383 Re: Gras all about

Post by nlt »

na podhrastove 3, da ginu motori po onakvom usponu, a recimo negdje u ravnici, ili nije bitno sad da fali
recimo, Hrasnica, Vogošća, Hadžići, ne znam , nije bitno sad koja linija, nema, fali 1 ili više
ali za podhrastove da idu 3
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#3384 Re: Gras all about

Post by trambusek88 »

Ne znam šta nije jasno iz mog prethodnog posta. Na Podhrastovima već godinama radi samo jedan (s izuzetkom od septembra do nove godine).
Tri su planirana po redu vožnje koji je registrovan. Ukupno 10 sa Doma armije ali radi samo 5 - po jedan na svakoj liniji.

Eto sad kako je proradila linija 15b sve autobuske linije koje su registrovane na GRAS opet rade, tako da se može reći da je sada red vožnje na linijama 14 za Podhrastove i 31 Nedžarići-Dobrinja najmanje ispoštovan jer radi 1 od 3 planirana autobusa. S tim da je na 31 nametnut red vožnje iz devedesetih.

Na Hrasnici su planirana 3 + dvokratni. 3 cjelodnevna rade, za dvokratni nisam siguran.
Hadžići 2 autobusa. Nekad rade oba, nekad jedan fali
Na Vogošći su 4 GRAS-ova autobusa u špici.
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#3385 Re: Gras all about

Post by man_464 »

Trenutni broj uposlenih je zadovoljavajući, treba samo da bude malo više vozača, ljudi na održavanju, higijeničara itd.... a da se administracija smanji. (1200 je optimalan broj.)
bumerangss
Posts: 4476
Joined: 12/01/2015 16:47

#3386 Re: Gras all about

Post by bumerangss »

nlt wrote:na podhrastove 3, da ginu motori po onakvom usponu, a recimo negdje u ravnici, ili nije bitno sad da fali
recimo, Hrasnica, Vogošća, Hadžići, ne znam , nije bitno sad koja linija, nema, fali 1 ili više
ali za podhrastove da idu 3
To je vjerovatno Sebija nazvala i sredila da za bolnicu Podhrastovi a ujedno i za KCUS mora raditi malo više buseva nego sto bi trbalo :D a ove dole seljobere u Rajlovcu, Hrasnici, Hadžicima... ko +ebe
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#3387 Re: Gras all about

Post by trambusek88 »

bumerangss wrote:
nlt wrote:na podhrastove 3, da ginu motori po onakvom usponu, a recimo negdje u ravnici, ili nije bitno sad da fali
recimo, Hrasnica, Vogošća, Hadžići, ne znam , nije bitno sad koja linija, nema, fali 1 ili više
ali za podhrastove da idu 3
To je vjerovatno Sebija nazvala i sredila da za bolnicu Podhrastovi a ujedno i za KCUS mora raditi malo više buseva nego sto bi trbalo :D a ove dole seljobere u Rajlovcu, Hrasnici, Hadžicima... ko +ebe
Ja objasnio ali džabe, niko da sve pročita.

Treći put
3 su na Podhrastovima ko što su na Boljakovom 2.
Planirana 3 radi 1 već godinama.
(s izuzetkom jeseni)

Vrtite i premotavajte snimak kamere sa opštine Centar.

3 autobusa skreću u Hamze Hume iz pravca Parka, to su autobusi koji rade na 14, 17 i 17b
2 autobusa dolaze iz Alipašine ulice, linije 16 i 16b.
https://www.youtube.com/watch?v=PQNCwsYJqCU

Znači na domu armije u toku radnog dana u dnevnim smjenama realizuje se 50% registrovanih polazaka, ne znam ljudi šta izmišljate. Jedino 17b Breka 2 koja nije radila 5 godina sad radi 100% po redu vožnje, zato što je to linija na kojoj je i predviđen jedan autobus.

Na r.v. za Podhrastove tek svaki treći registrovani polazak se realizuje, a za Hrasnicu se propusti svaki četvrti, ako nema dvokratnog. Znao je ranije biti ujutru, sad ne znam.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5953
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#3388 Re: Gras all about

Post by studiorum_tuzlaensis »

50% polazaka prema redu vožnje iz Titine Jugoslavije... blah bla blaa

Danas kada je najbitnije i od životne važnosti VRIJEME, TAČNOST I GARANTOVANI POLASCI, oni ponosno pričaju od 50% polazaka i jel 1 ili 2 busa za boljakovo... :( :run: :lol:

Upravo zato sad odoh upalit svoje auto i potrošit marku goriva da stignem na iftar na čaršiju, umjesto da je dam GRAS-u...
nlt
Posts: 2557
Joined: 18/05/2014 18:02

#3389 Re: Gras all about

Post by nlt »

50% polazaka je taman
3 na 14 su pretjerivanje i glupiranje
trambusek88, razumijem ja sta ti tvrdis
ti govoris o onome kako piše na papiru, u stvernosti je druga prica
i usput, da izvinete, pišam na grasov red voznje
ko ga je pravio, on blage veze nema
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#3390 Re: Gras all about

Post by Sodom1 »

Zna se sta se s tim papirom radi :lol:
puz_u_salati
Posts: 318
Joined: 29/03/2018 10:58

#3391 Re: Gras all about

Post by puz_u_salati »

Sodom1 wrote:U vozilima nije ukljuceno grijanje ljeti to oni samo pusu vruc zrak :lol:
:lol: :lol: :lol:

Najlakše je tako njima. Na -15 ljudi stoje na stanici, samo kažu pokvario se autobus i nikom ništa. Javašluk teški.
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#3392 Re: Gras all about

Post by trambusek88 »

nlt wrote:50% polazaka je taman
3 na 14 su pretjerivanje i glupiranje
trambusek88, razumijem ja sta ti tvrdis
ti govoris o onome kako piše na papiru, u stvernosti je druga prica
i usput, da izvinete, pišam na grasov red voznje
ko ga je pravio, on blage veze nema
Red vožnje je registrovan kod ministarstva.
Ti redovi vožnje su doneseni još 2004, tada je Dom armije isto skresan, a prije je još više autobusa išlo prema Podhrastovima, Breki, Koševskom brdu. U to vrijeme to su bili optimalni redovi vožnje.

Ti su redovi na snazi dok ministarstvo ne odobri promjene, i dok ne izađe novi registar redova vožnje.

Ima tu i slučaj linije 31 Nedžarići-Dobrinja.
Po redu vožnje 2004-2010 bio je jedan autobus i u špicama je ulijetao drugi dvokratni. I nakon one tužbe Centrotransa da je ministarstvo dodijelilo 2004 redove vožnje navodno nelegalno, ministarstvo je moralo ukinuti taj red i uveden je stari red vožnje koji je važio nakon rata, kad nije bilo ni trole, ni linija 36 i 39 iz Nedžarića, zbog čega taj red predviđa 3 trosmjenca i interval 10 minuta od jutra do zadnje vožnje radnim danom i subotom.
Kad je vraćen taj red vožnje vrtila su dva autobusa, samo jednom su bila sva tri. Već krajem 2010 otpao je i taj drugi, i do dan danas radi samo jedan autobus svako pola sata, koji je gledajući broj putnika dovoljan.
Samo kad nije trolejbus radio radila su 3.
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#3393 Re: Gras all about

Post by Sodom1 »

Sve je to fino nego jesu li definisane kazne za ispustanje voznji a potovo ako se reduciraju linije i ukidaju ??
User avatar
liaar
Posts: 3785
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#3394 Re: Gras all about

Post by liaar »

Sodom1 wrote:Sve je to fino nego jesu li definisane kazne za ispustanje voznji a potovo ako se reduciraju linije i ukidaju ??
Šta im znači kazna kad je neće platiti, svakako su u milionskim dugovima xD
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#3395 Re: Gras all about

Post by Sodom1 »

:lol: :lol: :lol:
User avatar
oldtajmer
Posts: 5055
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#3396 Re: Gras all about

Post by oldtajmer »

zna li neko radi li trola :?:
puz_u_salati
Posts: 318
Joined: 29/03/2018 10:58

#3397 Re: Gras all about

Post by puz_u_salati »

liaar wrote:
Sodom1 wrote:Sve je to fino nego jesu li definisane kazne za ispustanje voznji a potovo ako se reduciraju linije i ukidaju ??
Šta im znači kazna kad je neće platiti, svakako su u milionskim dugovima xD
A ko je kriv za dugove? Radnici i uprava. Da je normalna država, svim uposlenim fino blokirati sve račune dok se dug i kazne ne isplate. Nema druge. Ne mogu oni imati preko 1000KM plate + topli obrok i ostali dodaci a napravili dug preduzeća od preko 300 mil. KM.
User avatar
man_464
Posts: 1554
Joined: 11/09/2014 20:27
Location: Sarajevo - Novi grad
Contact:

#3398 Re: Gras all about

Post by man_464 »

Sodom1 wrote:U vozilima nije ukljuceno grijanje ljeti to oni samo pusu vruc zrak :lol:
Mislim da je neophodno da istu stvar vezanu za češke tramvaje potvrdi i dresdener da bi ste povjerovali.

Dakle zrak kontinuirano kruži u češkim tramvajima. Bilo ljeto bila zima. Zimi se hladan zrak usisava izvana prelazi preko motora i ostalog i zagrijava. Potom ulazi u putnicki salon. Dakle dok se sistem dovoljno ne zagrije nema grijanja.

Ljeti svakako upekne i vec je vruć zrak i jos dodatno prelazi preko zagrijanih motora i jos topliji ulazi u putnicki prostor. Dakle od 1983. Do danas je tako u Češkim tramvajima. I bice tako do zadnjeg dana kad budu radili. Sa tom činjenicom se možemo samo pomiriti i reci makar ima dovoljno prozora.

Sto se tiče autobusa kojim je upaljeno grijanje ljeti, nisu česti ali ih ima. Paljenjem grijanja spušta se radna temperatura motora i vozilo ne prokuhava u voznji te je duže na raspolaganju na liniji i manjr je propustenih vožnji.
oldtajmer wrote:zna li neko radi li trola :?:
Radi radi... Sve linije.
studiorum_tuzlaensis wrote:50% polazaka prema redu vožnje iz Titine Jugoslavije... blah bla blaa

Danas kada je najbitnije i od životne važnosti VRIJEME, TAČNOST I GARANTOVANI POLASCI, oni ponosno pričaju od 50% polazaka i jel 1 ili 2 busa za boljakovo... :( :run: :lol:

Upravo zato sad odoh upalit svoje auto i potrošit marku goriva da stignem na iftar na čaršiju, umjesto da je dam GRAS-u...
Zbog takvih sto pale auto kad idu po kifle i jeste gužva u gradu.
nlt wrote:gura se dom armije nije normalno, gore nema tolike potrebe, i da ne vozi jedna linija, ionako dijele dio trase ostale, pa se može nešto iskombinovati
a ni putnika nesto narocito nema, sve penzosi
šta će neko gdje vozi jedan bus, samo jedna linija, i onda ga nema, pa sta onda jadna mu majka
Dom Armije je prečest na linijama 14 i 16. Ostale linije su ok. To je terminal sa Elitnim linijama koje su uvijek imale poseban tretman jer je odnos putnika jako dobar prema vozilima. Nema devastiranja šaranja i uništavanja unutrašnjosti.... Ali svakako slazem se da na liniji 14 mogu raditi 2 umjesto 3 autobusa, a na liniji za Bare samo 1 jer stvarno ima malo putnika. Linije 16b i 17 traze drugo vozilo. 17b i onaj jedan sto radi je poluprazan.

Ali dzaba registrovani raspored je takav i po njemu je samo 50% sa doma ispostovano.
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#3399 Re: Gras all about

Post by trambusek88 »

Trole rade na linijama 102, 103 i 107.
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#3400 Re: Gras all about

Post by trambusek88 »

Proradila je linija 108 Otoka-Dobrinja
Post Reply