Granje drvlje i kamenje na međi

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Arminovski
Posts: 1236
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#1 Granje drvlje i kamenje na međi

Post by Arminovski »

Na mom imanju raste jedan stari orah čiji se dio grana nadvio nad imanjem susjeda. Oni se sada ne to žale, i žele da se te grane odstrane. Razumijem i to je okej. Gledao sam na netu da oni zakonski mogu da posijeku sami te grane sami što je isto okej. Interesuje me ko u tom slučaju treba to da plati. Ako se komšija odluči da sam to uradi, da li ima pravo da meni uruči račun?
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#2 Re: Granje drvlje i kamenje na međi

Post by dr_Evil »

Arminovski wrote: 28/08/2023 13:56 Na mom imanju raste jedan stari orah čiji se dio grana nadvio nad imanjem susjeda. Oni se sada ne to žale, i žele da se te grane odstrane. Razumijem i to je okej. Gledao sam na netu da oni zakonski mogu da posijeku sami te grane sami što je isto okej. Interesuje me ko u tom slučaju treba to da plati. Ako se komšija odluči da sam to uradi, da li ima pravo da meni uruči račun?
Nikad nisam cuo da je neko dobio racun za takvo nesto, ali u svakom slucaju uradi to sam, red ti je.
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#3 Re: Granje drvlje i kamenje na međi

Post by kuli1961 »

Arminovski wrote: 28/08/2023 13:56 Na mom imanju raste jedan stari orah čiji se dio grana nadvio nad imanjem susjeda. Oni se sada ne to žale, i žele da se te grane odstrane. Razumijem i to je okej. Gledao sam na netu da oni zakonski mogu da posijeku sami te grane sami što je isto okej. Interesuje me ko u tom slučaju treba to da plati. Ako se komšija odluči da sam to uradi, da li ima pravo da meni uruči račun?
Trošak koji je komšija imao za sječu granja i ostalog, koje je dio stabla izraslog na tvojoj zemlji, ili šteta koju je granje nanijelo tvom komšiji, je tvoja obaveza nadoknade.
Vdi npr. član 71 Zakona o stvarnim pravima FBiH.
A praktično, sam to riješi, ne treba ti loš odnos sa komšijom
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9909
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#4 Re: Granje drvlje i kamenje na međi

Post by bordo gandalf »

kuli1961 wrote: 28/08/2023 21:28
Arminovski wrote: 28/08/2023 13:56 Na mom imanju raste jedan stari orah čiji se dio grana nadvio nad imanjem susjeda. Oni se sada ne to žale, i žele da se te grane odstrane. Razumijem i to je okej. Gledao sam na netu da oni zakonski mogu da posijeku sami te grane sami što je isto okej. Interesuje me ko u tom slučaju treba to da plati. Ako se komšija odluči da sam to uradi, da li ima pravo da meni uruči račun?
Trošak koji je komšija imao za sječu granja i ostalog, koje je dio stabla izraslog na tvojoj zemlji, ili šteta koju je granje nanijelo tvom komšiji, je tvoja obaveza nadoknade.
Vdi npr. član 71 Zakona o stvarnim pravima FBiH.
A praktično, sam to riješi, ne treba ti loš odnos sa komšijom
Pa ocito je da odnosi nisu bas najbolji dok sam nije odma reagovao i odsjekao granu cim se ovaj pozalio
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#5 Re: Granje drvlje i kamenje na međi

Post by kuli1961 »

Kakvi su- da su, forumas je duzan da se o ovome brine. Mozda to granje zaista šteti komsiji, mozda ne, mozda je do komsijske "pizme"
kazo
Posts: 1519
Joined: 08/03/2012 19:57

#6 Re: Granje drvlje i kamenje na međi

Post by kazo »

Ja imam slican problem, gdje je komsija posadio razog drveca i to u kjetnom periodu non stop moram da sjecem, jer ne moze bezbjedno da prolazim sa autom. Ja to redovno posjecem i prebacim njemu u avliju. Njemu to ocito ne smeta i ne interesuje ga da sam uzme i da odreze grane.

Kombi kada ulazi u moj sokak, redovno grebe krov, a manji kamion nece ni da pomisli da udje, jer ce poderati ceradu. Tako da pelet i neke krupnije stvari moram tegliti zbog njegovih grana.

Kome da ga prijavim?

Drugi komsija redovno ispusta septicku jamu (kako se vec zove) na livadu iza kuce. Nije bitno ima li neko od gostiju, jesu li djeca vani, da li taj smrad smeta nekome i sl.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24895
Joined: 08/09/2005 20:08

#7 Re: Granje drvlje i kamenje na međi

Post by Haris.ba »

kazo wrote: 28/08/2023 22:26 Kome da ga prijavim?
Za ispustanje sepricke komunalnoj inspekciji u opcinu. Za granje idi vidi prvo cija je cesta. Je li privatna, opcinska? Pa vidi sto opcina ne zaganja da joj cesta bude prohodna.
Mozda to i nije javna cesta (sto je vjerovatnije).

Helem, sad mi je jos draze sto u stanu zivim.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5643
Joined: 04/08/2020 19:22

#8 Re: Granje drvlje i kamenje na međi

Post by -Chesterfield- »

kazo wrote: 28/08/2023 22:26 Ja imam slican problem, gdje je komsija posadio razog drveca i to u kjetnom periodu non stop moram da sjecem, jer ne moze bezbjedno da prolazim sa autom. Ja to redovno posjecem i prebacim njemu u avliju. Njemu to ocito ne smeta i ne interesuje ga da sam uzme i da odreze grane.

Kombi kada ulazi u moj sokak, redovno grebe krov, a manji kamion nece ni da pomisli da udje, jer ce poderati ceradu. Tako da pelet i neke krupnije stvari moram tegliti zbog njegovih grana.

Kome da ga prijavim?

Drugi komsija redovno ispusta septicku jamu (kako se vec zove) na livadu iza kuce. Nije bitno ima li neko od gostiju, jesu li djeca vani, da li taj smrad smeta nekome i sl.
https://agrosavjet.com/arboricidi-sreds ... -i-siblja/

Pošpricaj sa sličnim sredstvom. I ja nešto razmišljam da svoju živicu unišim na ovaj način.
User avatar
Arminovski
Posts: 1236
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#9 Re: Granje drvlje i kamenje na međi

Post by Arminovski »

bordo gandalf wrote: 28/08/2023 21:35
kuli1961 wrote: 28/08/2023 21:28

Trošak koji je komšija imao za sječu granja i ostalog, koje je dio stabla izraslog na tvojoj zemlji, ili šteta koju je granje nanijelo tvom komšiji, je tvoja obaveza nadoknade.
Vdi npr. član 71 Zakona o stvarnim pravima FBiH.
A praktično, sam to riješi, ne treba ti loš odnos sa komšijom
Pa ocito je da odnosi nisu bas najbolji dok sam nije odma reagovao i odsjekao granu cim se ovaj pozalio
Nemam ja neki odnos sa tim ljudima niti sam bio upoznat da im smeta jer mi nisu rekli. Meni lično takve stvari ne smetaju pa nemam ni oko za to a tu nisam često pa njih vjerovatno iritira puno više.
User avatar
Arminovski
Posts: 1236
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#10 Re: Granje drvlje i kamenje na međi

Post by Arminovski »

kuli1961 wrote: 28/08/2023 22:03 Kakvi su- da su, forumas je duzan da se o ovome brine. Mozda to granje zaista šteti komsiji, mozda ne, mozda je do komsijske "pizme"
Hvala na savjetu.
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#11 Re: Granje drvlje i kamenje na međi

Post by kuli1961 »

:thumbup:
Post Reply