Granice roditeljskog prava - obrezivanje

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
aNTropocentrio
Posts: 1053
Joined: 01/07/2006 12:05
Location: zapadni krak Mliječnog puta

#1 Granice roditeljskog prava - obrezivanje

Post by aNTropocentrio »

Da li roditelji imaju pravo da odlučuju u ime svoje djece, ako im to tradicija nalaže? Tradicija, takva kakva je, uglavnom je okarakterisana dugovječnošću. A naše društvo se (bar prividno) razvija, ako ni u čemu, onda na polju medicine, tehnologije i higijene. Da li onda ima smisla pridržavati se nekih prastarih običaja, pogotovo onih koji krše elementarna ljudska prava, koja svi tako često spominjemo. Možda je nekad u prošlosti, pogotovo na području Bliskog istoka, obrezivanje bilo neophodno iz higijenskih razloga, ali danas ne postoji ni jedan medicinski razlog koji bi opravdao jedan ovako brutalan čin, nad bespomoćnim bićem koje ne može da govori u svoje ime.

Ja smatram da roditelji nemaju pravo da odlučuju u ime svog djeteta (kada se radi o njegovom tjelesnom integritetu), kao što ni doktori ili neke druge osobe nemaju pravo da im omoguće to.
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#2

Post by Shoshana »

Ja sam protiv svih tih tradicionalnih sakacenja i obiljezavanja, pa bilo to provlacenje koske kroz nos, busenje usiju, tetoviranje, obrezivanje ili ono prstenje oko vrata :x

Ali, evo, nedavno citam da WHO zvanicno preporucuje obrezivanje (u Africi) kao dio borbe protiv sirenja HIV-a.
User avatar
aNTropocentrio
Posts: 1053
Joined: 01/07/2006 12:05
Location: zapadni krak Mliječnog puta

#3

Post by aNTropocentrio »

Shoshana wrote:Ja sam protim svih tih tradicionalnih sakacenja i obiljezavanje, pa bilo to provlacenje koske kroz nos, busenje usiju, tetoviranje, obrezivanje ili ono prstenje oko vrata :x

Ali, evo, nedavno citam da WHO zvanicno preporucuje obrezivanje (u Africi) kao dio borbe protiv sirenja HIV-a.
Istina je da obrezivanje donekle smanjuje vjerovatnoću zaraze od HIV-a, ali da li se obrezivanje mora vršiti u tako mladom dobu? Doduše, u Africi se obrezivanje (koliko ja znam) vrši pri prelasku u "muškost".
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#4

Post by Shoshana »

Ne znam kad i kako se vrsi... Nedavno sam procitala da su u Sudanu i ne sjecam se u kojoj jos zemlji skoro svi muskarci obrezani. Bez obzira na religiju. Cak i ovdje u Kvibeku su frankofoni katolici do prije 30-ak godina obrezivali svoje djecake. Sad, u kom uzrastu - ne znam, kad mi muz kuci dodje pitacu ga :D

Pitanje, sto ovo ne ubaci na moju temu o roditeljskim pravima?
User avatar
aNTropocentrio
Posts: 1053
Joined: 01/07/2006 12:05
Location: zapadni krak Mliječnog puta

#5

Post by aNTropocentrio »

Shoshana wrote: Pitanje, sto ovo ne ubaci na moju temu o roditeljskim pravima?
Da ti pravo velim, ne znam. Trend razdvajanja tema na ovom forumu je izgleda uticao na mene više nego što sam spreman priznati :P
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#6

Post by Shoshana »

Evo, zamolih Zooma da prebaci - ako se ne bunis :)
zzzzz
Posts: 2053
Joined: 27/05/2004 22:30

#7

Post by zzzzz »

Opravdano ili ne, u svakom slucaju puno ljepse izgleda + smanjuje rizik od zaraza, izmedju ostalog i HIV-a
User avatar
aNTropocentrio
Posts: 1053
Joined: 01/07/2006 12:05
Location: zapadni krak Mliječnog puta

#8

Post by aNTropocentrio »

Evo, zamolih Zooma da prebaci - ako se ne bunis
A što ne bi moglo ;)
the_stick
Posts: 1170
Joined: 16/02/2002 00:00

#9

Post by the_stick »

ma prosto ne mogu da vjerujem da neko ovakve gluposti pise....
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#10

Post by Shoshana »

A zasto bi ovo pisanje bilo glupost? Tema nije korisnost ili beskorisnost obrezivanja, nego je pitanje da li roditelji imaju pravo da svojo djeci namecu svoje tradicije i vjerovanja...

Sta mislis o ovome??? I ovo je tradicija stara k'o Grcka...

Image
User avatar
aNTropocentrio
Posts: 1053
Joined: 01/07/2006 12:05
Location: zapadni krak Mliječnog puta

#11

Post by aNTropocentrio »

Shoshana wrote:Cak i ovdje u Kvibeku su frankofoni katolici do prije 30-ak godina obrezivali svoje djecake. Sad, u kom uzrastu - ne znam, kad mi muz kuci dodje pitacu ga :D
U SAD-u je to "industrija" vrijedna oko 400mil $.
\/\/\/
Posts: 115
Joined: 04/11/2005 17:28
Location: Ta divna BiH

#12

Post by \/\/\/ »

Jel se to neko bunio što je obrezan, ili pak mislite da bi vam bio veci da niste ako niste :D :D
Toliko nepravde se cini na ovom dunjaluku, toliko jada i nepravde se nanosi od malobrojne (močne) skupine nad ostatkom sistema, svakim danom je sve vise i vise onih koji zive na nivou zivotinja u svijetu a vi se brinete o obrezivanju
i ugrozenosti ljudskih prava. Ja umova majko draga.
\/\/\/
Posts: 115
Joined: 04/11/2005 17:28
Location: Ta divna BiH

#13

Post by \/\/\/ »

Aha neviđoh odma, ovi zaštitnici ljudskih prava o obrezivanju se nam se javljaju iz Montreala i ostalih slicnih mijesta. Lako je ljudi dok kapa socijala i gricka se cips uz neki rijaliti šou razmisljati o obrezivanju i kršenju ljudskih prava.
I besposlen pop kobile krsti!
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#14

Post by encian »

ma cujte, roditelji koji obrezuju sina podaruju mu izglede za zdraviju buducnost. mlada dob u kojoj se to radi omogucava pravilno srastanje i brzo prevazilazenje bola. obrezuju se danas gotovo svi koji znaju koliku to prednost donosi. prema tome ne mozemo bas obrezivanje muskaraca svrstati u seksualna sakacenja. a mozda je autor teme o tome htio da prica?
User avatar
zenny
Posts: 884
Joined: 11/03/2005 05:03
Location: Sarajevo

#15

Post by zenny »

izgleda da je neko ipak pratio emisiju Penn i Teller na OBNu...
User avatar
aNTropocentrio
Posts: 1053
Joined: 01/07/2006 12:05
Location: zapadni krak Mliječnog puta

#16

Post by aNTropocentrio »

encian wrote:ma cujte, roditelji koji obrezuju sina podaruju mu izglede za zdraviju buducnost. mlada dob u kojoj se to radi omogucava pravilno srastanje i brzo prevazilazenje bola. obrezuju se danas gotovo svi koji znaju koliku to prednost donosi. prema tome ne mozemo bas obrezivanje muskaraca svrstati u seksualna sakacenja. a mozda je autor teme o tome htio da prica?
Zašto ne možemo obrezivanja muškaraca svrstati u seksualna sakaćenja? Odstranjivanje dijela polnog organa bez pristanka osakaćenog, ništa drugo. A koje su te velike prednosti?
zenny wrote:izgleda da je neko ipak pratio emisiju Penn i Teller na OBNu...
Istina, gledao sam emisiju. Što ne znači da dugo o ovoj temi nisam razmišljao.
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#17

Post by encian »

neobrezan muski polni organ sklon je infekcijama mnogo mnogo vise nego obrezan. sklon je povredama, doduse vrlo cesto neuocljive velicine, kojima obrezan nije izlozen iz prostog razloga sto nema viska kozice. ove ce ranice, cak i na mikro nivou dovesti do gotovo sigurnog prenosa SPB-a ukoliko ga partner ima.

za razliku od npr. rezanja klitorisa, probusivanja penisa i klitorisa, razdjevicavanja i ... (da ne nabrajam dalje, procitala sam knjigu "Seksualna sakacenja i problemi") obrezan muski polni organ niti umanjuje funkcionalnost niti zadovoljstvo pri seksualnom odnosu, a naspram neobrezanog nema nijednu faliknu.

i brate sto je neobrezani ruuuuzaaaaaan!!!! malo je rec.

danas skoro sve bolnice u svijetu nude obrezivanje modernim metodama i to prije nego majka izadje sa bebom iz bolnice. takodjer nude i odsrtanjivanje slijepog crijeva. i ono kao i visak kozice na penisu moze izazvati samo probleme.
fia
Posts: 737
Joined: 03/02/2007 16:00

#18

Post by fia »

:D

eh…….kako nas je to Bog nesavršeno stvorio….da moramo usavršiti… :D :D :D
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#19

Post by debela »

nemaju pravo. jednako se uzasavam cina krstenja koje roditelji obave maltene po rodjenju djeteta.
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#20 Re: Granice roditeljskog prava - obrezivanje

Post by Hierarchia »

aNTropocentrio wrote:Da li roditelji imaju pravo da odlučuju u ime svoje djece, ako im to tradicija nalaže? Tradicija, takva kakva je, uglavnom je okarakterisana dugovječnošću. A naše društvo se (bar prividno) razvija, ako ni u čemu, onda na polju medicine, tehnologije i higijene. Da li onda ima smisla pridržavati se nekih prastarih običaja, pogotovo onih koji krše elementarna ljudska prava, koja svi tako često spominjemo. Možda je nekad u prošlosti, pogotovo na području Bliskog istoka, obrezivanje bilo neophodno iz higijenskih razloga, ali danas ne postoji ni jedan medicinski razlog koji bi opravdao jedan ovako brutalan čin, nad bespomoćnim bićem koje ne može da govori u svoje ime.

Ja smatram da roditelji nemaju pravo da odlučuju u ime svog djeteta (kada se radi o njegovom tjelesnom integritetu), kao što ni doktori ili neke druge osobe nemaju pravo da im omoguće to.
Meni je najuzasniji argument koji se jos uvijek povlaci kao odbrana prisiljavanja djece na bilo sto - "Moj/a je, ja sam ga/je rodila". Sam cin rodjenja djeteta bez obzira na moguce negativne posljedice po dijete vec predstavlja ugrozavanje necijeg zivota.
Mnogi parovi (nekad cak i nisu parovi) iz sebicnosti rode dijete koje ce dalje patiti - smatrajuci da imaju puno pravo na to, jer zaboga - to je njihova krv. :roll: O ovome smo vec pricali na temi Bebe, ali eto - uvijek to vrijedi istaci.
Shoshana, slucaj sa izduzivanjem vrata je samo kap u moru grozomornosti koje se svakodnevno izvrsavaju nad djecom zbog kulturoloskih, religijskih i drugih ubjedjenja.
zzzzz
Posts: 2053
Joined: 27/05/2004 22:30

#21

Post by zzzzz »

Dovoditi u pitanje pravo roditelja na obrezivanje djece je u ravni sa pitanjem odakle nam pravo da vakcinisemo djecu bez njihovog odobrenja....

Mislim da ovo ne bi niko dovodio u pitanje da kojim slucajem obrezivanje nije vezano za neke religije. Radi se o predrasudama koje nadvladavaju sve cinjenice koje govore u prilog obrezivanju, zanemaruje se cak i to da WHO preporucuje obrezivanje jer u velikoj mjeri smanjuje rizik zaraze virusom HIV-a, izmedju ostalog.

obrezan je sigurniji i ljepsi
User avatar
aNTropocentrio
Posts: 1053
Joined: 01/07/2006 12:05
Location: zapadni krak Mliječnog puta

#22

Post by aNTropocentrio »

encian wrote:obrezan muski polni organ niti umanjuje funkcionalnost niti zadovoljstvo pri seksualnom odnosu, a naspram neobrezanog nema nijednu faliknu.
U odstranjenoj kožici se nalazi 22000 nervnih završetaka. Ako to ne utiče na seksualno zadovoljstvo, ne znam šta utiče. Osim toga, nervni završeci na vrhu obrezanog penisa su mnogo "umrtvljeniji", pošto je penis "originalno zamišljen" kao interni organ.
zzzzz wrote:Dovoditi u pitanje pravo roditelja na obrezivanje djece je u ravni sa pitanjem odakle nam pravo da vakcinisemo djecu bez njihovog odobrenja....

Mislim da ovo ne bi niko dovodio u pitanje da kojim slucajem obrezivanje nije vezano za neke religije. Radi se o predrasudama koje nadvladavaju sve cinjenice koje govore u prilog obrezivanju, zanemaruje se cak i to da WHO preporucuje obrezivanje jer u velikoj mjeri smanjuje rizik zaraze virusom HIV-a, izmedju ostalog.

obrezan je sigurniji i ljepsi
Naravno da je povezano sa religijom, u tolikoj mjeri koliko su religija i tradicija povezani. Pretpostavljam da želiš reći da ja imam neke predrasude prema Islamu, ili možda prema Judaizmu, što je apsolutno netačno. Osim toga, veliki broj ljudi pribjegava obrezivanju koji sa navedenim religijama nema apsolutno ništa.
Zar ne misliš da svaki pojedinac ima pravo da odluči o odstranjivanju određenih dijelova svog tijela, bez obzira na eventualne prednosti?
Last edited by aNTropocentrio on 01/04/2007 12:50, edited 1 time in total.
toro
Posts: 30
Joined: 04/03/2007 21:49
Location: deutschland

#23

Post by toro »

Zašto ne možemo obrezivanja muškaraca svrstati u seksualna sakaćenja? Odstranjivanje dijela polnog organa bez pristanka osakaćenog, ništa drugo. A koje su te velike prednosti?

Dok se ne obrezes neces znati :oops:
User avatar
verni
Posts: 24
Joined: 13/02/2007 13:16

#24 Re: Granice roditeljskog prava - obrezivanje

Post by verni »

aNTropocentrio wrote:Da li roditelji imaju pravo da odlučuju u ime svoje djece, ako im to tradicija nalaže? Tradicija, takva kakva je, uglavnom je okarakterisana dugovječnošću. A naše društvo se (bar prividno) razvija, ako ni u čemu, onda na polju medicine, tehnologije i higijene. Da li onda ima smisla pridržavati se nekih prastarih običaja, pogotovo onih koji krše elementarna ljudska prava, koja svi tako često spominjemo. Možda je nekad u prošlosti, pogotovo na području Bliskog istoka, obrezivanje bilo neophodno iz higijenskih razloga, ali danas ne postoji ni jedan medicinski razlog koji bi opravdao jedan ovako brutalan čin, nad bespomoćnim bićem koje ne može da govori u svoje ime.

Ja smatram da roditelji nemaju pravo da odlučuju u ime svog djeteta (kada se radi o njegovom tjelesnom integritetu), kao što ni doktori ili neke druge osobe nemaju pravo da im omoguće to.
A kako da znamo sta bi to bice reklo u svoje ime? Ja bih licno odabrao (da su me pitali) da budem obrezan i drago mi je da je to neko odlucio za mene pa da ne moram kasnije.
User avatar
aNTropocentrio
Posts: 1053
Joined: 01/07/2006 12:05
Location: zapadni krak Mliječnog puta

#25 Re: Granice roditeljskog prava - obrezivanje

Post by aNTropocentrio »

verni wrote:
aNTropocentrio wrote:Da li roditelji imaju pravo da odlučuju u ime svoje djece, ako im to tradicija nalaže? Tradicija, takva kakva je, uglavnom je okarakterisana dugovječnošću. A naše društvo se (bar prividno) razvija, ako ni u čemu, onda na polju medicine, tehnologije i higijene. Da li onda ima smisla pridržavati se nekih prastarih običaja, pogotovo onih koji krše elementarna ljudska prava, koja svi tako često spominjemo. Možda je nekad u prošlosti, pogotovo na području Bliskog istoka, obrezivanje bilo neophodno iz higijenskih razloga, ali danas ne postoji ni jedan medicinski razlog koji bi opravdao jedan ovako brutalan čin, nad bespomoćnim bićem koje ne može da govori u svoje ime.

Ja smatram da roditelji nemaju pravo da odlučuju u ime svog djeteta (kada se radi o njegovom tjelesnom integritetu), kao što ni doktori ili neke druge osobe nemaju pravo da im omoguće to.
A kako da znamo sta bi to bice reklo u svoje ime? Ja bih licno odabrao (da su me pitali) da budem obrezan i drago mi je da je to neko odlucio za mene pa da ne moram kasnije.
U tome i jeste stvar. A šta je sa osobama koje ne bi to odabrale da ih je neko pitao? Kolateralna šteta?
Post Reply