Granica BOGATSTVA

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

sportman1
Posts: 1505
Joined: 26/12/2013 22:36

#1 Granica BOGATSTVA

Post by sportman1 »

Pozdrav drustvo.
Zanima me kako bi definirali da je neko imucan, da je neko bogat a neko superbogat ili koliko treba imat neko da bi to bio.
Osim za bih moze i za druge drzave u kojima zivite ili ste zivjeli.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66035
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#2 Re: Granica BOGATSTVA

Post by _BataZiv_0809 »

Prema mogucnostima koje su mu na raspolaganju.
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#3 Re: Granica BOGATSTVA

Post by Nivelacija »

sportman1 wrote:Pozdrav drustvo.
Zanima me kako bi definirali da je neko imucan, da je neko bogat a neko superbogat ili koliko treba imat neko da bi to bio.
Osim za bih moze i za druge drzave u kojima zivite ili ste zivjeli.
Imucan u BiH, mjesecna primanja izmedju 2500--5000 KM, vikendica, stan, auto.
Bogat u BIH, mjesecna primanja izmedju 5000-10 000 KM, vise nekretnina, poslovni prostor, auto.
Superbogat, mjesecna primanja 10 000 KM+, kuca, vise stanova, vikendica, apartman, prostori..
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66035
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4 Re: Granica BOGATSTVA

Post by _BataZiv_0809 »

Nivelacija wrote:
sportman1 wrote:Pozdrav drustvo.
Zanima me kako bi definirali da je neko imucan, da je neko bogat a neko superbogat ili koliko treba imat neko da bi to bio.
Osim za bih moze i za druge drzave u kojima zivite ili ste zivjeli.
Imucan u BiH, mjesecna primanja izmedju 2500--5000 KM, vikendica, stan, auto.
Bogat u BIH, mjesecna primanja izmedju 5000-10 000 KM, vise nekretnina, poslovni prostor, auto.
Superbogat, mjesecna primanja 10 000 KM+, kuca, vise stanova, vikendica, apartman, prostori..
Nije bitno koliko zaradjujes nego koliko ti ostane.
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2825
Joined: 14/01/2019 04:56

#5 Re: Granica BOGATSTVA

Post by Porodice Foht »

Nivelacija wrote:
sportman1 wrote:Pozdrav drustvo.
Zanima me kako bi definirali da je neko imucan, da je neko bogat a neko superbogat ili koliko treba imat neko da bi to bio.
Osim za bih moze i za druge drzave u kojima zivite ili ste zivjeli.
Imucan u BiH, mjesecna primanja izmedju 2500--5000 KM, vikendica, stan, auto.
Bogat u BIH, mjesecna primanja izmedju 5000-10 000 KM, vise nekretnina, poslovni prostor, auto.
Superbogat, mjesecna primanja 10 000 KM+, kuca, vise stanova, vikendica, apartman, prostori..
Ovdje se nikako ne bi slozio s tobom rahmetli Adil Zulfikarpasic koga je malo nerviralo sto ga smatraju bogatim.
´´Ja sam samo imucan covjek i nista vise od toga´´, govorio bi Adilbeg. A zna se da je bas stekao veliko bogatstvo u Svici koje potom investirao u njegov institut, knjige i istrazivanje.
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#6 Re: Granica BOGATSTVA

Post by Nivelacija »

_BataZiv_0809 wrote:
Nivelacija wrote:
sportman1 wrote:Pozdrav drustvo.
Zanima me kako bi definirali da je neko imucan, da je neko bogat a neko superbogat ili koliko treba imat neko da bi to bio.
Osim za bih moze i za druge drzave u kojima zivite ili ste zivjeli.
Imucan u BiH, mjesecna primanja izmedju 2500--5000 KM, vikendica, stan, auto.
Bogat u BIH, mjesecna primanja izmedju 5000-10 000 KM, vise nekretnina, poslovni prostor, auto.
Superbogat, mjesecna primanja 10 000 KM+, kuca, vise stanova, vikendica, apartman, prostori..
Nije bitno koliko zaradjujes nego koliko ti ostane.
Ako imam platu 1000 KM i ostane mi 200 KM jesam li u prednosti nad onim koji mjesecno zaradi 6000 KM i sve potrosi do kraja?

On kao bogatas zivio ja se krpio ko siromah da usparam 200 maraka.

Mislim moze i njemu ostat 5000 KM ali da zivi u garsonjeri, da sprema makarone krompir i rizu sa junetinom, ali onda nije bogat , mozda ce biti, ali taj mjesec je siromah :roll:
sportman1
Posts: 1505
Joined: 26/12/2013 22:36

#7 Re: Granica BOGATSTVA

Post by sportman1 »

moj neki stav za bih za osobu sa prosjecnim mjesecnim primanjima:

imucan= vlastita nekretnina srednje velicine+500.000 km cash ili imovina lako unovciva za cash

bogat=vlastita nekretnina srednje velicine+3.000.000 cash ili imovina lako unovciva za cash

superbogat=vlastita nekretnina srednje velicine+ 20.000.000 cash ili imovina lako unovciva za cash
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66035
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#8 Re: Granica BOGATSTVA

Post by _BataZiv_0809 »

Nivelacija wrote:[
Ako imam platu 1000 KM i ostane mi 200 KM jesam li u prednosti nad onim koji mjesecno zaradi 6000 KM i sve potrosi do kraja?

On kao bogatas zivio ja se krpio ko siromah da usparam 200 maraka.

Mislim moze i njemu ostat 5000 KM ali da zivi u garsonjeri, da sprema makarone krompir i rizu sa junetinom, ali onda nije bogat , mozda ce biti, ali taj mjesec je siromah :roll:
Nismo se razumjeli.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#9 Re: Granica BOGATSTVA

Post by Maraschino »

Ja sam giga bogat. Imam sve sto mi treba a zelje skromne. 8-)
probook
Posts: 4592
Joined: 13/10/2013 22:38

#10 Re: Granica BOGATSTVA

Post by probook »

Ako su svi zdravo i imas primanja da svoje mjesecne troekove mozes pokriti onda si bogat. Barem ja tako razmisljam.

Jobs je bio bogat, pa kad se razbolio nista od para sta ce mu
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#11 Re: Granica BOGATSTVA

Post by spreca »

Bogat si onoliko koliko si zdrav
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#12 Re: Granica BOGATSTVA

Post by HAVANA »

sportman1 wrote:moj neki stav za bih za osobu sa prosjecnim mjesecnim primanjima:

imucan= vlastita nekretnina srednje velicine+500.000 km cash ili imovina lako unovciva za cash

bogat=vlastita nekretnina srednje velicine+3.000.000 cash ili imovina lako unovciva za cash

superbogat=vlastita nekretnina srednje velicine+ 20.000.000 cash ili imovina lako unovciva za cash
:lol: Al sto je kod ovog super bogatog vlastita nekretnina srednje velicine? :mastakazes:
Sunculish
Posts: 415
Joined: 22/01/2013 13:27

#13 Re: Granica BOGATSTVA

Post by Sunculish »

Moj suprug i ja imamo cca 2 prosječne plate mjesečno. Ja kuham, pa slabo izlazimo na večere, te tako uštedimo to što bi na ishranu potrošili. Jedino na šta ne štedimo previše su djeca i njihove potrebe u smislu da nema bespotrebne kupovine igračaka, ali im se redovno uplaćuju raznorazne škole (plivanje/skijanje/jahanje) i kupuje gardaroba i obuća-to moraš. Ja kao žena ne kupujem sebi, jer vec previše nakupovanih stvari imam, ali uživam da povremeno obradujem svoje nekim poklonom. Taj porok ne želim da uskraćujem. Jednostavno se osjećam ispunjeno kada kupim nešto mužu, mami, svekrvi... Na ktraju mjeseca gledam da ne budem na nuli ili u minusu i do sada mi dobro ide, za razliku od kolega sa posla koji imaju veca primanja, nemaju porodicu npr. a vazda kukaju kako nemaju para. A što se tiče bogatstva, jucer sam na lok.radio stanici čula, parafraziram,
-ako se bogatstvo mjeri onim što se pojede pa izbaci, onim što se obuče pa pohaba -onda smo svi bogati!
User avatar
muha_sa
Posts: 128607
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#14 Re: Granica BOGATSTVA

Post by muha_sa »

Maraschino wrote:Ja sam giga bogat. Imam sve sto mi treba a zelje skromne. 8-)
ja sam ober giga bogat :D cetvero unucadi neprocjenjivo bogatstvo :-D a još smijem sa vrha Bjelašnice na skijama se jarlaknut :lol:
Ci-Nick
Posts: 5174
Joined: 15/03/2015 17:38

#15 Re: Granica BOGATSTVA

Post by Ci-Nick »

Nije bogat onaj ko zaradi mnogo nego onaj ko troši mnogo,.. :roll:
Ci-Nick
Posts: 5174
Joined: 15/03/2015 17:38

#16 Re: Granica BOGATSTVA

Post by Ci-Nick »

Maraschino wrote:Ja sam giga bogat. Imam sve sto mi treba a zelje skromne. 8-)
To je blizu suštine,.. bogat je onaj ko je zadovoljan i slobodan,..
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#17 Re: Granica BOGATSTVA

Post by Trebam te »

_BataZiv_0809 wrote:Prema mogucnostima koje su mu na raspolaganju.

Prema halal pari kako je zaradio :wink:

:bih:
Matris
Posts: 336
Joined: 05/08/2018 11:27

#18 Re: Granica BOGATSTVA

Post by Matris »

Bogat je onaj ko radi zato sto zeli a ne zato sto mora. Radi kad zeli i ono sto zeli.
Ako ti moras raditi da bi tvoji troskovi bili pokriveni onda nisi bogat. Bogat si onda kad tvoje investicije pokrivaju sve tvoje troskove bez da ti moras prodavati svoje vrijeme za novac.
Covjek koji ima mjesecno 1000KM od investicija (kirija, dividenta itd.) je bogatiji od covjeka koji radi za platu od 10,000KM a nema investicija.
Ovaj drugi kad se razboli ili dobije otkaz bez obzira kolika je ustedjevina to ce se istopiti.
Ovaj sa investicijom ne samo da ima pokrivene zivotne troskove, nego niti ne radi.
Bogatstvo je imati dovoljno novca da investiras da ne moras biti rob nekome 40 sati sedmicno.
User avatar
haubica_i_to_teshka
Posts: 1298
Joined: 09/10/2009 14:24

#19 Re: Granica BOGATSTVA

Post by haubica_i_to_teshka »

sportman1 wrote:Pozdrav drustvo.
Zanima me kako bi definirali da je neko imucan, da je neko bogat a neko superbogat ili koliko treba imat neko da bi to bio.
Osim za bih moze i za druge drzave u kojima zivite ili ste zivjeli.
Ne znam koliko treba imat da bi bio "upisan" super bogate,ali..

prva komshinica ( ovdje provede godishnje maksimalno5-10 dana :-D ), u svoje vrijeme jedna od najljepshih modela,kasnije se udala (pa razvela) za MILIJARDERA. Oko kuce je uvijek osiguranje,ljudi koji odrzavaju kucu,jahta se redovno odrzava,placa usidrenje i tako te "sitnice".

Drugi komshija,poznati glumac...ista prica,samo ceshce "navrati'..uvijek se lijepo izvine shto helikopter pravi buku i shto nas uznemiri :-D

Sad koliko su sretni, ne znam ,ali nije ni tema :-D
User avatar
Sanjarko
Posts: 23240
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#20 Re: Granica BOGATSTVA

Post by Sanjarko »

spreca wrote:Bogat si onoliko koliko si zdrav
:thumbup:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23240
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#21 Re: Granica BOGATSTVA

Post by Sanjarko »

Malo zapazanje moje sto se tice imucnih ljudi. Steknu milion, malo pa jure da steknu multimilione, pa kad steknu multimilione jure da steknu milijardu, pa kad steknu milijardu jure da steknu milijarde, pa kad steknu milijarde jure da steknu... Uglavnom jure da steknu sve vise i vise i nikad im nije malo.

Naravno nemoze se generalizovati ali vecinom je ovako.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#22 Re: Granica BOGATSTVA

Post by animals »

haubica_i_to_teshka wrote:
sportman1 wrote:Pozdrav drustvo.
Zanima me kako bi definirali da je neko imucan, da je neko bogat a neko superbogat ili koliko treba imat neko da bi to bio.
Osim za bih moze i za druge drzave u kojima zivite ili ste zivjeli.
Ne znam koliko treba imat da bi bio "upisan" super bogate,ali..

prva komshinica ( ovdje provede godishnje maksimalno5-10 dana :-D ), u svoje vrijeme jedna od najljepshih modela,kasnije se udala (pa razvela) za MILIJARDERA. Oko kuce je uvijek osiguranje,ljudi koji odrzavaju kucu,jahta se redovno odrzava,placa usidrenje i tako te "sitnice".

Drugi komshija,poznati glumac...ista prica,samo ceshce "navrati'..uvijek se lijepo izvine shto helikopter pravi buku i shto nas uznemiri :-D

Sad koliko su sretni, ne znam ,ali nije ni tema :-D
I ti neki glumac, kad imas takve susjede..
Matris
Posts: 336
Joined: 05/08/2018 11:27

#23 Re: Granica BOGATSTVA

Post by Matris »

Vizionar 1985 wrote:Malo zapazanje moje sto se tice imucnih ljudi. Steknu milion, malo pa jure da steknu multimilione, pa kad steknu multimilione jure da steknu milijardu, pa kad steknu milijardu jure da steknu milijarde, pa kad steknu milijarde jure da steknu... Uglavnom jure da steknu sve vise i vise i nikad im nije malo.

Naravno nemoze se generalizovati ali vecinom je ovako.
Upravo tako, ali cini mi se da ti to gledas kao da je negativno? Ima ona izreka "najveci mi je strah i jednog dana cu se probuditi i biti u istoj situaciji kao i juce"
Ja se potpisujem na taj growth mindset, da covjek treba rasti u svakom pogledu citav zivot. Ne vidim zasto bi growth mindset iskljucio financije. Rasti covjece :D
User avatar
Sanjarko
Posts: 23240
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#24 Re: Granica BOGATSTVA

Post by Sanjarko »

Matris wrote: Upravo tako, ali cini mi se da ti to gledas kao da je negativno? Ima ona izreka "najveci mi je strah i jednog dana cu se probuditi i biti u istoj situaciji kao i juce"
Ja se potpisujem na taj growth mindset, da covjek treba rasti u svakom pogledu citav zivot. Ne vidim zasto bi growth mindset iskljucio financije. Rasti covjece :D
S njihovog aspekta nije negativno i pozeljno je, ali sa aspekta vrste je negativno i nije pozeljno. Plus ima ona stara izreka "neces odnijeti sa sobom u grob".
Matris
Posts: 336
Joined: 05/08/2018 11:27

#25 Re: Granica BOGATSTVA

Post by Matris »

Vizionar 1985 wrote:
Matris wrote: Upravo tako, ali cini mi se da ti to gledas kao da je negativno? Ima ona izreka "najveci mi je strah i jednog dana cu se probuditi i biti u istoj situaciji kao i juce"
Ja se potpisujem na taj growth mindset, da covjek treba rasti u svakom pogledu citav zivot. Ne vidim zasto bi growth mindset iskljucio financije. Rasti covjece :D
S njihovog aspekta nije negativno i pozeljno je, ali sa aspekta vrste je negativno i nije pozeljno. Plus ima ona stara izreka "neces odnijeti sa sobom u grob".
Sa aspekta pojedinca, vrste, ljudskosti, etike biti najbolji i najveci covjek koji mozes biti je uvijek pozeljno. Stvoriti vrijednost tamo gdje je nije bilo, zaposliti ljude, otvoriti fabrike, donirati onima koji nemaju itd. Ne vidim u kom konceptu bi to bilo negativno. Nisu oni uzeli ili oteli pare od nikog, ti to mislis na drzavu i otimanju kroz poreze :D Nije kriminal jedini nacin bogacenja. Covjek se moze obogatiti na nacin da stvori vrijednost tamo gdje je nije bilo. To nije otimanje pa da neko bude ostecen sto si se ti obogatio. Rast rast i samo rast.
Post Reply