Granična kontrola - avion

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
alphonse kauders
Been thanked: 1 time

#1 Granična kontrola - avion

Post by alphonse kauders » 15/05/2012 20:00

Pozdrav svima!

Zanima me da li je iko imao iskustvo sa prenosom eksternog hard diska preko granice (avion), tj. da li se isti moze prenijeti u licnom prtljagu ili ga je bolje staviti u kofer?

Disk je koristen i ima licnih podataka na njemu. Da li postoji neko carinsko ogranicenje ili neka provjera ( na disku ima dosta muzike, filmova i slicno)?

Hvala unaprijed.

Sunrise00

#2 Re: Granična kontrola - avion

Post by Sunrise00 » 15/05/2012 20:03

alphonse kauders wrote:Pozdrav svima!

Zanima me da li je iko imao iskustvo sa prenosom eksternog hard diska preko granice (avion), tj. da li se isti moze prenijeti u licnom prtljagu ili ga je bolje staviti u kofer?

Disk je koristen i ima licnih podataka na njemu. Da li postoji neko carinsko ogranicenje ili neka provjera ( na disku ima dosta muzike, filmova i slicno)?

Hvala unaprijed.
Pretpostavljam da moze u rucnom - isto kao laptop, tablet, itd. Moguce da ima provjera ali mislim da ne mogu provjeriti ako ne posumnjaju da ima nesto ilegalno na hdd-u. Nesto kontam sto bi provjeravali eksterni hdd ako vec ne provjeravaju laptope.
Znam da je moj tata nosio eksterni disk u koferu sasvim normalno na letovima. :)

Digla_da_kreci
Has thanked: 7 times
Been thanked: 23 times

#3 Re: Granična kontrola - avion

Post by Digla_da_kreci » 15/05/2012 20:10

alphonse kauders wrote:Zanima me da li je iko imao iskustvo sa prenosom eksternog hard diska preko granice (avion), tj. da li se isti moze prenijeti u licnom prtljagu ili ga je bolje staviti u kofer?
Moze, radije u rucnom. Ako sta i budu provjeravali, to je predostroznosti radi, tako da ne brini i sretno putuj. :)

mahalas505

#4 Re: Granična kontrola - avion

Post by mahalas505 » 16/05/2012 09:18

alphonse kauders wrote:Pozdrav svima!

Hvala unaprijed.
Stavis sifru ili neku vrstu enkripcije na citav disk ili na djelove koje zelis da budu zasticeni.

cikavelja

#5 Re: Granična kontrola - avion

Post by cikavelja » 16/05/2012 09:50

Slobodno nosi u check in stvarima, nikog ne libo taki sta imas na njemu, kad bi svaki provjeravali morao bi heftu prije u red stati za let. To je dio licne prtljage kao i komp, mob i ostalo.

Post Reply