Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#276 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by HardcoreMX »

beauty on vinyl....or sex on plastic :mrgreen:
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#277 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz »

Trenutno na trgu ispred BBI u Sarajevu čiko prodaje ploče po cijeni od 10 do 40 KM.

Ima domaćeg i stranog rocka, popa, nešto džeza i bluza, šansona (Pod šansonama mislim na izvođače kao što su: Ibrica Jusić, Tereza, Josipa, Bob Dylan Carole King, James Taylor itd)

Nema narodnjaci, klasika itd.

Ima dobro očuvanih ploča i manje očuvanih.

Izdanja stranih izvođača su i domaća (Jugoton, PGP itd) ali i strana (Polydor, EMI itd)
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#278 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Ommadawn »

Prekjučer pazario u Štokholmu 2 albuma Genesis, 2 albuma Yes i Buggles “The age of plastic”. Pitam lika ima li Omegu ili Locomotive GT, kad će on “Što god nam od toga dođe u radnju, brzo se i proda. Imao sam skoro jednu ploču iz Jugoslavije, Index ili tako nešto i prodala se isti dan”. Još uvijek sam na aparatima...
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#279 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz »

Ommadawn wrote:Prekjučer pazario u Štokholmu 2 albuma Genesis, 2 albuma Yes i Buggles “The age of plastic”. Pitam lika ima li Omegu ili Locomotive GT, kad će on “Što god nam od toga dođe u radnju, brzo se i proda. Imao sam skoro jednu ploču iz Jugoslavije, Index ili tako nešto i prodala se isti dan”. Još uvijek sam na aparatima...
Kako te nije sramota. Mi ovdje ni tržišta, ni novca, a ti nama kako si prekjuče kupio 5 ploča.

Sram te bilo...
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#280 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hajvan »

meni jutros stigle dupla ploca Scream For Me Sarajevo (Soundtrack)- Bruce Dickinsona, od Sufjan Stevensa “Carrie & Lowell” i “Kid A” dupla od Radioheada..
User avatar
dale cooper
Posts: 28357
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#281 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by dale cooper »

Hajvan wrote:meni jutros stigle dupla ploca Scream For Me Sarajevo (Soundtrack)- Bruce Dickinsona, od Sufjan Stevensa “Carrie & Lowell” i “Kid A” dupla od Radioheada..
Fini izbori. Nisam slušao ovaj Dickinsonov soundtrack, Kid A je besmrtni klasik rame uz rame sa OK Computerom, a Carrie & Lowell je srceslamajući album i primjer kako tugu i bol zbog smrti bližnjih pretočiti u divne pjesme. :)
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#282 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Ommadawn »

Od moje sestre i zeta kućni prijatelj otvorio prodavnicu ploča. Znači čim popijem kod staraca kafu - kod njega u potragu The Who (jer tip je veliki fan istih) albuma “Tommy”.
radostan dan
Posts: 27084
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#283 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by radostan dan »

da ti ne bude puno??? mislim, kultna grupa, kultni album,a na vinilu, 2018-te...
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#284 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Ommadawn »

radostan dan wrote:da ti ne bude puno??? mislim, kultna grupa, kultni album,a na vinilu, 2018-te...
Mora se od nečeg i umrijet. Nalazi od nekidan dobri i valja mi se nečim počastiti ;)
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#285 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hajvan »

dale cooper wrote:
Hajvan wrote:meni jutros stigle dupla ploca Scream For Me Sarajevo (Soundtrack)- Bruce Dickinsona, od Sufjan Stevensa “Carrie & Lowell” i “Kid A” dupla od Radioheada..
Fini izbori. Nisam slušao ovaj Dickinsonov soundtrack, Kid A je besmrtni klasik rame uz rame sa OK Computerom, a Carrie & Lowell je srceslamajući album i primjer kako tugu i bol zbog smrti bližnjih pretočiti u divne pjesme. :)
Eto liste na linku dole. Otprilike, presjek dotadasnje solo karijere. To su pjesme koje se pojavljuju kao background u dokumentarcu… Izostavljene su Maidenove, doduse. Nema Run to the Hills, npr.

Uglavnom, nabavio sam ga jer album exskluzivno povezan s malenim dijelom istorije opsade ovog grada (a i Heavy metala, takodje).
Mislim da su Dickinson i Joan Baez jedini internacionalni muzicari koji su uzivo nastupali u opkoljenom Sarajevu.
Dickinsona sam porpustio jer sam bio na terenu, na zalost.

https://ironmaiden.com/news/article/scr ... ay-release
User avatar
Altsa
Posts: 7282
Joined: 19/03/2004 18:31

#286 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Altsa »

Ommadawn wrote:Od moje sestre i zeta kućni prijatelj otvorio prodavnicu ploča. Znači čim popijem kod staraca kafu - kod njega u potragu The Who (jer tip je veliki fan istih) albuma “Tommy”.
Jel u Sarajevu radnja?
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#287 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Ommadawn »

Altsa wrote:
Ommadawn wrote:Od moje sestre i zeta kućni prijatelj otvorio prodavnicu ploča. Znači čim popijem kod staraca kafu - kod njega u potragu The Who (jer tip je veliki fan istih) albuma “Tommy”.
Jel u Sarajevu radnja?
Nije nego u jednom malom mjestu u Swe.
Dok taj trend dođe do Sarajeva...
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#288 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hajvan »

Ommadawn wrote:
Altsa wrote:
Ommadawn wrote:Od moje sestre i zeta kućni prijatelj otvorio prodavnicu ploča. Znači čim popijem kod staraca kafu - kod njega u potragu The Who (jer tip je veliki fan istih) albuma “Tommy”.
Jel u Sarajevu radnja?
Nije nego u jednom malom mjestu u Swe.
Dok taj trend dođe do Sarajeva...
ne brinite se Vi za Sarajevo i trendove ;-)
:lol:

“Tommy” od Who (ex-yu izdanje) sam vidio neki dan na buvljaku na Koreji.
Prodavnica iima stripove, knjige i ploce…

Po slobodnoj procjeni, imaju sigurno 1000+ naslova. ja jedno m mjesecno navtatim, uvijek porberem naslov ili dva.

Takodje, svake nedelje ima stand sa LP plocama u Importaneu. tu ima dosta i stranih izdanja (non ex-yu)…

A svakako je danas trend u svijetu prodaje on-line za sve ostalo…
eno ima lik u Mostaru nove naslove i/ili nova reizdnaja, no meni je isplatnije naruciti iz GB, nego od nj.. cak je i postarina iz Londona neznatno samo neznattno skuplja nego kad narucim i Mostara… nevjerovatno, ali tako je
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#289 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Ommadawn »

Hajd fino...
r_faruk
Posts: 4661
Joined: 20/01/2003 00:00

#290 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by r_faruk »

ako vas put odvede u beograd, u knez mihajlovoj ima jedan ters ciko sto prodaje ploce :) uzeo sam 4-5 ploca, malo klasicne gitare- jovan jovicic, nadjoh i hendrix-a, paco de lucia, i steve miller band...
Kvalitetnije ploce su od 1000 - 2000 dinara (moze se cjenkati), a bilo je ploca i za 200-300 dinara. cini mi se da mi je dao ove cetiri ploce za oko 1400 dinara, nekih 20-25KM
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#291 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Ommadawn »

Nekidan kod sestrinog druga rezervisao “Tommy” (englesko izdanje) i Omegu.
Nisam još stigao otići do njegove radnje jer nije otvoren svaki dan.
U potrazi sam za turskim Anadolu-rock, pa ako na šta naletim - dobro i jeste.
Prije sedam dana pazario Sabbath Bloody Sabbath novi izdanje.
User avatar
Izmedju CVile i DMalte
Posts: 951
Joined: 15/08/2005 08:23

#292 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Izmedju CVile i DMalte »

Nasao sam plocu sa jednom od najdrazih pjesama Quentina Tarantina :izet: ....cijena sitnica, a originalno je izdanje :izet: :izet: :izet:
User avatar
bunardzija
Posts: 77
Joined: 28/08/2018 07:50

#293 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by bunardzija »

Pozdrav,
da se i ja ukljucim u temu. Gramofon sam nabavio prije 5-6 godina (trenutno imam Dual DTJ 301.1) i od tada aktivno sirim kolekciju gramofonskih ploca, uglavnom iz vremena Jugoslavije. Meni licno gramofon dozvoljava da se na trenutak sklonim malo u stranu, te da muziku slusam aktivno i posvetim joj se i okom. Uz to obicno studiram cover i procitam sav sadrzaj, pa i one posvete/poruke koje je neko nepoznat nekada nekom nepoznatom napisao.

Sad kada procitam ove svoje redove pomislim: al' sam patetican (:

Sinoc nakon posla je ova ploca bila na redu da se preslusa i prostudira:
Image

P.S. zahvalan sam na svakom savjetu gdje u Sarajevu kupiti ploce.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#294 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Ommadawn »

bunardzija wrote:Pozdrav,
da se i ja ukljucim u temu. Gramofon sam nabavio prije 5-6 godina (trenutno imam Dual DTJ 301.1) i od tada aktivno sirim kolekciju gramofonskih ploca, uglavnom iz vremena Jugoslavije. Meni licno gramofon dozvoljava da se na trenutak sklonim malo u stranu, te da muziku slusam aktivno i posvetim joj se i okom. Uz to obicno studiram cover i procitam sav sadrzaj, pa i one posvete/poruke koje je neko nepoznat nekada nekom nepoznatom napisao.

Sad kada procitam ove svoje redove pomislim: al' sam patetican (:

Sinoc nakon posla je ova ploca bila na redu da se preslusa i prostudira:
Image

P.S. zahvalan sam na svakom savjetu gdje u Sarajevu kupiti ploce.
:thumbup:
Nisi patetican

Dobra ploca. Bas sam jednu takvu donio iz Sarajeva ali sam je dobio od rodjaka.

A gdje ces nabaviti ploce? Pogledaj malo buvljake i auto-pijacu na Stupu a i ovi koji nabavljaju u Sarajevu ce ti reci gdje nabaviti ploce.
User avatar
bunardzija
Posts: 77
Joined: 28/08/2018 07:50

#295 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by bunardzija »

Ommadawn wrote:
Dobra ploca. Bas sam jednu takvu donio iz Sarajeva ali sam je dobio od rodjaka.

A gdje ces nabaviti ploce? Pogledaj malo buvljake i auto-pijacu na Stupu a i ovi koji nabavljaju u Sarajevu ce ti reci gdje nabaviti ploce.
Ex-Yu ploce uglavnom nabavljam na Discogs.com iz Hrvatske, Makedonije Slovenije i Srbije. Principijelno sam jako zadovoljan, ali bih vise volio da negdje zasjednem i listam po plocama kao sto to cinim sa stranim ovdje u Becu (ima bezbroj radnji sa polovnim plocama). U Sarajevu navodno vise nema takvih radnji :(

A ova ploca je fakat top - sadrzajem i dizajnom.

Moj licni prioritet je da kompletiram Arsen Dedica, Bijelo Dugme, Balasevica, Olivera, Colu, Indexe, AZRU i Kemal Montena. Balasevic je zapravo vec kompletiran (ako izuzmem singlice) a i Arsen je na dobrom putu (koji ima znatno vise ploca).
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#296 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Ommadawn »

Uh pa care i ja ganjam Indexe da kompletiram :)

A što se tiče prebiranja po pločama tu smo isti - znači uletiš u radnju i kreneš polako jednu po jednu.
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#297 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz »

Na pitanje gdje u Sarajevu kupiti ploče, ako se ne varam, onaj čiko što je ljetos sa pločama bio ispred BBI, mislim da je nedjeljom u Importanne centru.

Pijace (buvlja, auto), OLX, to bi bili ostali izvori.

Da kupimo mašine za rezanje i printanje ploča pa kupimo prava na reizdanja naših izvođača koje smo nekada sa ploča slušali? U suprotnom, kako kompetirati kolekcije? Mnogi bi ih htjeli kompetirati, nema dovoljno originalnih ploča u dobrom stanju za sve.

Druga ideja je da kupimo PLEK mašinu, odemo na obuku, pa da pružamo usluge gitaristima. Podijelimo usluge kao Thomann, samo umjesto eura naplaćujemo u KM, pola cijene jer smo siromašni, samo kotiranje 50 KM, kotiranje sa obradom pragova 150 KM, zamjena i obrada pragova sa kotiranjem 300 KM.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#298 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Ommadawn »

Hakiz wrote:Na pitanje gdje u Sarajevu kupiti ploče, ako se ne varam, onaj čiko što je ljetos sa pločama bio ispred BBI, mislim da je nedjeljom u Importanne centru.

Pijace (buvlja, auto), OLX, to bi bili ostali izvori.

Da kupimo mašine za rezanje i printanje ploča pa kupimo prava na reizdanja naših izvođača koje smo nekada sa ploča slušali? U suprotnom, kako kompetirati kolekcije? Mnogi bi ih htjeli kompetirati, nema dovoljno originalnih ploča u dobrom stanju za sve.

Druga ideja je da kupimo PLEK mašinu, odemo na obuku, pa da pružamo usluge gitaristima. Podijelimo usluge kao Thomann, samo umjesto eura naplaćujemo u KM, pola cijene jer smo siromašni, samo kotiranje 50 KM, kotiranje sa obradom pragova 150 KM, zamjena i obrada pragova sa kotiranjem 300 KM.
Mašina za rezanje veliš?
Nije to loša ideja i nije mi jednom na um pala. Kalemegdan Disc na Discogsu već radi nešto tako sa nekim izdanjima PGP RTB. No mislim da se tu radi o pirateriji.

Eh sad - mašina za rezanje je pomalo komplikovana i trebala bi nam dobra obuka za tako nešto. S druge strane imaš Čehe koji to presuju ukoliko je najmanji kvantitet 100 komada. Dakle dovoljno bi bilo samo da kupimo prava i pošaljemo - štancanje ide.
No bilo bi to ipak bolje raditi u Bosni i time pokušati steći neki brend.
Trenutno je tržište malo da bi se to isplatilo.
Ali ideja je definitivno san snova.
User avatar
dale cooper
Posts: 28357
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#299 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by dale cooper »

Džaba sve i ako se dobiju prava kad će se vjerovatno morati rezati sa cd mastera, jer nešto sumnjam da su originalne analogne master
trake u životu još. Kakav javašluk vlada u bivšim YU republikama sumnjam da je to neko negdje uredno arhivirao.
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#300 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hajvan »

dale cooper wrote:Džaba sve i ako se dobiju prava kad će se vjerovatno morati rezati sa cd mastera, jer nešto sumnjam da su originalne analogne master
trake u životu još. Kakav javašluk vlada u bivšim YU republikama sumnjam da je to neko negdje uredno arhivirao.
Upravo.
Npr., kompletna arhiva sarajevskog Diskotona je izgorila na pocetku rata, navodno.
Zgrada im se svakako nalazila na samoj liniji…


—————————

No, mene svako ne zanima puno diskografija na bosanskom jeziku- po jedan ili eventualno dva albuma Haustora, Pusenja, Azre, Discipline, Indexa, malko Arsena, Josipe, te nesto sevdalinki- to je to sto se tice mene...
Post Reply