Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Altsa
Posts: 7282
Joined: 19/03/2004 18:31

#251 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Altsa »

stubrijez wrote:
Altsa wrote:
stubrijez wrote:Nije valjda da u Seheru nema 50 kvadrata nekog hola, bajte da se odrzi bazar?
U skenderiji npr znam prije rata je bio bazar stripova, ploca isl. "prevazidjenih" stvari u Domu mladih.
Mora da ima neka opstinska-drzavna prostorija prazna??? Ne treba cijeli dan...
U Skenderiji - ledenoj dvorani je bio buvljak prije rata. Prije toga u Cedusovom dvoristu. NE treba puno prostora ali djaba. Ali to su bila druga vremena.
Ma ja... ja uvijek kazem nema vise nase nista. Sad je samo moje ili tvoje, ako je svacije pali, rusi, prljaj ili gledaj kako ces sebi jamit. Zalosno... vidis a zakleo bih se da je buvljak bio u prizemlju bas Doma mladih nize stepenica sto vode gore u salu. Mozda sam nesto pobrko bilo je davno a poslije sam samo jednom tamo dolazio na Futuru, tu na tome istom mjestu su svirali momci iz Organizacije. Ne znam sta je Cedus. Isto bilo je polovnih ploca i knjiga u objektu ispred Pozorista mladih preko puta hotela Bosna, mozda je to to?
Nego, sve nesto razmisljam koje su cijene bile ploca ja ne mogu sad to da povezem... recimo ekvivalent LP u nekim danasnjim vrijednostima. Nije to bilo puno skupo koliko se sjecam. Par puta sam u BG kupovao originale i bili su dosta dosta skuplji od domacih izdanja, vjerovatno po 3-4 puta... zara
Cedus je bio aktivan krajem '80. Ne znam koliko si star i da li sjecas toga. U dvoristu je bila prodaja ploca i svirke tadasnjih sarajevskih bandova. Nije to dugo trajalo ali je bio pocetak takvih stvari. Sada je ta zgrada vracena katolickoj crkvi i nalazi se apoteka u Titovoj ulici. Inace na buvljaku u ledenoj dvorani sam kupio LP Bonton Baye koji je bio raritet.
User avatar
stubrijez
Posts: 1068
Joined: 09/11/2012 11:12

#252 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by stubrijez »

Cesto sam bio tih godina u Sarajevu a 1991 sam upisao studij na ALU. Zato se sjecam ali ne bas detaljno pa grijesim u pojedinstima. Ne sjecam se Cedus, ali Skenderije i ovo drugo da... ali cekaj Cedus je Crvena galerija, zar ne??? Sad mi je sinulo kad si rekao apoteka. Sjecam se dobro Kamernog volio sam slusati Guida i bilo je dosta djevojaka tamo. I koncert EKV u DM je nezaboravan tad sam prvi put vidio da bubnjar sjedi ispred ostalih. Odlican nastup... Sreo sam Tifu ispred, zape za zicu od ogradice za travu a ionako je vec bio potkvasio i bezbeli dokucio srestvo. i
A ti buvljaci su mi bili vrh, dosta ih je bilo a li sam u to vrijeme vise sakupljao stripove i knjige vec ploce. Provodio sam sate tu i sada imam neke albume Torpedo i Tornjevi Boa morija od Hermanna koje sam tu kupio i donio iz SA kada sam izasao...odlutao sam sa teme, drukcija su vrmena sad posve :mrgreen:
rusmir.ba
Posts: 637
Joined: 15/06/2008 19:22

#253 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by rusmir.ba »

Pitanje za potencijalne izlagače i posjetitelje, s tim da bi pored ploča ubacili i MC kasete, to više ima sentimentalnu vrijednost, teško da neko to sluša al eto, da li bi odgovarao ovaj prostor:

https://www.facebook.com/Centar-za-kult ... 066595370/

Mislim da bih mogao to dogovoriti, jednom mjesecno, neka subota kada rade od 10-14.

Pa ako ima onih koji su isli na ovaj sajam ili zele doci da se jave, a ja dalje da vidim modalitet za prostorije.
Pravi Valter
Posts: 353
Joined: 22/12/2011 09:38
Contact:

#254 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Pravi Valter »

Informacija za zainteresovane,
Treći vinil bazar će se održati dana 12.8.2017 u prostorijama Obala meeting point Sarajevo, koliko sam razumio u bašti kafića, u periodu od 11-18 sati. Pa eto, ko voli nek izvoli :)
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55409
Joined: 15/12/2008 16:53

#255 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by ultima_palabra »

Pravi Valter wrote:Informacija za zainteresovane,
Treći vinil bazar će se održati dana 12.8.2017 u prostorijama Obala meeting point Sarajevo, koliko sam razumio u bašti kafića, u periodu od 11-18 sati. Pa eto, ko voli nek izvoli :)
:thumbup: Dolaziš li?
Pravi Valter
Posts: 353
Joined: 22/12/2011 09:38
Contact:

#256 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Pravi Valter »

ultima_palabra wrote:
Pravi Valter wrote:Informacija za zainteresovane,
Treći vinil bazar će se održati dana 12.8.2017 u prostorijama Obala meeting point Sarajevo, koliko sam razumio u bašti kafića, u periodu od 11-18 sati. Pa eto, ko voli nek izvoli :)
:thumbup: Dolaziš li?
Dolazim svakako :-D
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#257 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Ommadawn »

Neki dan pazario u Swe dva albuma Mike Oldfielda "Hergest Ridge" i "Platinum" u prodavnici ploča. I naletim još na Balaševićevu "003". To me natjeralo da pretrkeljam cijelu radnju sa polovnim pločama, kontam naletjet ću na još šta "naše" kad kurac. U međuvremenu je žena našla NKOTB i kupila i kasnije dok sam te što sam kupio stavljao u auto, ona uvali tu ploču među moje. Došao kući i vadim ploče kad NKOTB?! Otkud?? A ona se smije... Joj hoću joj se osvetiti...
Al' da mi je naletjeti na Omegu ili LGT...
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#258 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hajvan »

Image


Fotografija 70 -godišnjeg Mohammad Mohiedine Anis koji sjedi, puši lulu i slusa svoje gramofonske vinil ploce, u razrusenoj spavacoj sobi porodicne kuce.
Ovu potresnu , ali i posebnu, fotografiju je ovjekovječio AFP fotograf > Joseph Eid.
mfeed
Posts: 362
Joined: 11/06/2013 19:42

#259 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by mfeed »

Ommadawn wrote: Al' da mi je naletjeti na Omegu ili LGT...
Omega sestica je bas bila na cijeni osamdesetih pa sam se nesto kao trudio da nabavim I davio likove sto su isli u madjarsku da mi to kupe ali sam na kraju zavrsio sa omegom deset jer sestice nije bilo ni u madjarskoj za kupit..nako, preslusao par puta ali nisam bio impresioniran. lokomotiv nikad nisam slusao ali se pricalo o njima, bas cu potraziti ovih dana na ytube....
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#260 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Ommadawn »

mfeed wrote:
Ommadawn wrote: Al' da mi je naletjeti na Omegu ili LGT...
Omega sestica je bas bila na cijeni osamdesetih pa sam se nesto kao trudio da nabavim I davio likove sto su isli u madjarsku da mi to kupe ali sam na kraju zavrsio sa omegom deset jer sestice nije bilo ni u madjarskoj za kupit..nako, preslusao par puta ali nisam bio impresioniran. lokomotiv nikad nisam slusao ali se pricalo o njima, bas cu potraziti ovih dana na ytube....
Omegin 10000 lepes (10 000 stopa) sam imao priliku da kupim ali nisam imao novac uza se a bas taj dan nije radio transfer za kartice na sajmu ploca. Uspio sam pazariti "The hall of floaters in the sky" koji je po meni prilicno solidan album.
Omega je negdje krajem sedamdesetih imala koncert i u Banja Luci u tad novoizgradjenoj sportskoj dvorani Borik.
Jedan od albuma koji bih zelio imati je "Elö" ciji je omot bio od aluminijuma. Naime, album "200 svjetlosnih godina" je bio cenzorisan te ga nisu smjeli izdati pa su dosli na ideju da na materijal nasnimaju zvuke aplauza i promijene ime u "Elö" sto znaci "uzivo" i izdaju ga. Aluminijum je tad bio jeftiniji materijal od papira pa su se odlucili za njega.

Lokomotiv GT sam slusao preko Youtube i meni je sasvim okej grupa. Oni su i nastali od nekih bivsih clanova benda Omega.
Takodjer za preporuciti je i madjarski bend Edda, kao i Skorpio - ciju je pjesmu "Dedápam" (moj deda) uzela nasa grupa Teska Industrija i snimila kao "Ala imam ruznu curu". Za to ih je Skorpio tuzio ali kako je nisu potpisali, proces nisu dobili.
Pravi Valter
Posts: 353
Joined: 22/12/2011 09:38
Contact:

#261 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Pravi Valter »

Sljedeća berza će se održati u sklopu
https://www.facebook.com/events/122650548434041/
Sad, koliko ima veze ne znam :)
sanjin-x
Posts: 14
Joined: 19/10/2009 00:05
Location: Sarajevo

#262 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by sanjin-x »

Pozdrav svima,

Planiram sebe da pocastim nekim gramofonom za pocetnike, po mogucnosti do 200KM, sa pojacalom i zvucnicima, odnosno u stanju da se odmah mogu pustati ploce. Da li je moguce naci nesto takvo u Sarajevu, u ovom skromnom budzetu? Ne mora biti novo, moze i polovno (olx i sl.).

Dugo odgadjam kupovinu, jer se zaljubim u neki gramofon od hiljadu, dvije i na kraju nista ne kupim, dok ploce koje nabavljam, ostaju nekoristene.

Hvala puno na savjetima.
User avatar
Better Man
Posts: 16657
Joined: 01/10/2006 20:10

#263 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Better Man »

sanjin-x wrote:Pozdrav svima,

Planiram sebe da pocastim nekim gramofonom za pocetnike, po mogucnosti do 200KM, sa pojacalom i zvucnicima, odnosno u stanju da se odmah mogu pustati ploce. Da li je moguce naci nesto takvo u Sarajevu, u ovom skromnom budzetu? Ne mora biti novo, moze i polovno (olx i sl.).

Dugo odgadjam kupovinu, jer se zaljubim u neki gramofon od hiljadu, dvije i na kraju nista ne kupim, dok ploce koje nabavljam, ostaju nekoristene.

Hvala puno na savjetima.
Nov za tu cifru ne, ali imaš nov osnovni model Sony i on je između 250 i 300 KM. Zavisi da li je na akciji. Mogao se kupiti u BBI na zadnjem spratu gdje je bio Dr. Techno. Sad je tu druga radnja, ali ista je roba. Zvučnike i pojačalo moraš posebno nabaviti.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#264 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Ommadawn »

sanjin-x wrote:Pozdrav svima,

Planiram sebe da pocastim nekim gramofonom za pocetnike, po mogucnosti do 200KM, sa pojacalom i zvucnicima, odnosno u stanju da se odmah mogu pustati ploce. Da li je moguce naci nesto takvo u Sarajevu, u ovom skromnom budzetu? Ne mora biti novo, moze i polovno (olx i sl.).

Dugo odgadjam kupovinu, jer se zaljubim u neki gramofon od hiljadu, dvije i na kraju nista ne kupim, dok ploce koje nabavljam, ostaju nekoristene.

Hvala puno na savjetima.
Za 200 maraka mozes nabaviti i dobar polovan gramofon.
Ako je belt-drive - mijenjaj odmah remen.
Ako je direct-drive - gledaj da nije previse star pa da elektronika ne jebe stvar.

Evo neki koji je rucno radjen, meni se cini da je sasvim dobar gramofon.
https://www.olx.ba/artikal/25055411/gramofon-diy/
User avatar
dale cooper
Posts: 28357
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#265 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by dale cooper »

Ommadawn wrote:
sanjin-x wrote:Pozdrav svima,

Planiram sebe da pocastim nekim gramofonom za pocetnike, po mogucnosti do 200KM, sa pojacalom i zvucnicima, odnosno u stanju da se odmah mogu pustati ploce. Da li je moguce naci nesto takvo u Sarajevu, u ovom skromnom budzetu? Ne mora biti novo, moze i polovno (olx i sl.).

Dugo odgadjam kupovinu, jer se zaljubim u neki gramofon od hiljadu, dvije i na kraju nista ne kupim, dok ploce koje nabavljam, ostaju nekoristene.

Hvala puno na savjetima.
Za 200 maraka mozes nabaviti i dobar polovan gramofon.
Ako je belt-drive - mijenjaj odmah remen.
Ako je direct-drive - gledaj da nije previse star pa da elektronika ne jebe stvar.

Evo neki koji je rucno radjen, meni se cini da je sasvim dobar gramofon.
https://www.olx.ba/artikal/25055411/gramofon-diy/
Da, ali on hoće sa pojačalom i zvučnicima, što je nemoguće naći za dvije stoje. Možda neka linija koja ima i gramofon
ali svi znamo da tu nema nekog kvaliteta.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#266 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Ommadawn »

dale cooper wrote:
Ommadawn wrote:
sanjin-x wrote:Pozdrav svima,

Planiram sebe da pocastim nekim gramofonom za pocetnike, po mogucnosti do 200KM, sa pojacalom i zvucnicima, odnosno u stanju da se odmah mogu pustati ploce. Da li je moguce naci nesto takvo u Sarajevu, u ovom skromnom budzetu? Ne mora biti novo, moze i polovno (olx i sl.).

Dugo odgadjam kupovinu, jer se zaljubim u neki gramofon od hiljadu, dvije i na kraju nista ne kupim, dok ploce koje nabavljam, ostaju nekoristene.

Hvala puno na savjetima.
Za 200 maraka mozes nabaviti i dobar polovan gramofon.
Ako je belt-drive - mijenjaj odmah remen.
Ako je direct-drive - gledaj da nije previse star pa da elektronika ne jebe stvar.

Evo neki koji je rucno radjen, meni se cini da je sasvim dobar gramofon.
https://www.olx.ba/artikal/25055411/gramofon-diy/
Da, ali on hoće sa pojačalom i zvučnicima, što je nemoguće naći za dvije stoje. Možda neka linija koja ima i gramofon
ali svi znamo da tu nema nekog kvaliteta.
Vidio sam par Duala na olx-u sa pojacalom i zvucnicima ali valja to detaljno pregledati....
Samo nek ne uzima ona sranja poput "Roadstar".
Moj jaran, koji je teski jugonostalgicar, nabavio Iskraphono - ne mozes ga ubijediti da taj gramofon ne valja, da ce mu unistiti ploce... Jedva sam mu uspio dokazati ali jos uvijek sam vidio trag skepticizma u njegovim ocima. Mislim se, tvoje ploce, tvoja stvar....
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#267 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz »

Ommadawn wrote: Samo nek ne uzima ona sranja poput "Roadstar".
Moj jaran, koji je teski jugonostalgicar, nabavio Iskraphono - ne mozes ga ubijediti da taj gramofon ne valja, da ce mu unistiti ploce... Jedva sam mu uspio dokazati ali jos uvijek sam vidio trag skepticizma u njegovim ocima. Mislim se, tvoje ploce, tvoja stvar....
Nažalost, to je jedino šta bi možda mogao kupiti za 200 KM, a da odmah može slušati ploče.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55409
Joined: 15/12/2008 16:53

#268 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by ultima_palabra »

3x 200 maraka, za gramofon, pojacalo i zvucnike... i onda mozemo o necemu pricati.
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#269 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz »

.
Last edited by Hakiz on 11/12/2017 18:18, edited 1 time in total.
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#270 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz »

Hakiz wrote:Ev onešto u tom cjenovnom rangu od oko 200 KM: http://conrad.ba/product_usb-gramofon-r ... rna_400299_
Ima i ugrađene zvučnike koliko vidim.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#271 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Ommadawn »

Hakiz wrote:
Hakiz wrote:Ev onešto u tom cjenovnom rangu od oko 200 KM: http://conrad.ba/product_usb-gramofon-r ... rna_400299_
Ima i ugrađene zvučnike koliko vidim.
Niposto!!! Ovo je kurac od gramofona.

Za ove pare moze uzeti polovan gramofon (Dual, Tosca ili neki Pioneer iz osamdesetih), plus pojacalo (moze naci fakat dobru stvar, Pioneer, Sony iz osamdesetih) i zvucnike.
A ova sranja nek ne kupuje.
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#272 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz »

Ommadawn wrote:
Hakiz wrote:
Hakiz wrote:Ev onešto u tom cjenovnom rangu od oko 200 KM: http://conrad.ba/product_usb-gramofon-r ... rna_400299_
Ima i ugrađene zvučnike koliko vidim.
Niposto!!! Ovo je kurac od gramofona.

Za ove pare moze uzeti polovan gramofon (Dual, Tosca ili neki Pioneer iz osamdesetih), plus pojacalo (moze naci fakat dobru stvar, Pioneer, Sony iz osamdesetih) i zvucnike.
A ova sranja nek ne kupuje.
Naravno da ne valja.

Sada malo pogledah OLX i može se naći čak i pristojna (po brendovima i karakteristikama na papiru) kombinacija za 200 KM.

Samo je pitanje u kakvom su stanju igle i remenovi na gramofonima kao i zvučnici na zvučnim kutijama. Pojačalo je lako provjeriti, ako radi, radi. Zvučnici mogu biti nezgodni, mogu pokazati grešku tek na nekim glasnoćama ili na nekim frekvencijama, pa ih nije lako provjeriti. Gramofon slično, možda će remen pokazati grešku tek poslije nekog vremena korištenja, a sumnjam da će kupac imati toliko vremena da provjerava. Uključi, pusti jednu ploču, ako radi provjera završena. Sve gotovo za minut.
sanjin-x
Posts: 14
Joined: 19/10/2009 00:05
Location: Sarajevo

#273 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by sanjin-x »

Hvala na odgovorima.

Kao sto sam i pretpostavio, gotovo nemoguca misija. S obzirom da sam laik, ne zelim da me neko prevesla za neki gramofon, pa cu radije onda malo vise platiti.

Pa da spustim kriterij. 200 KM nov? Bez zvucnika i pojacala. Izvodivo? Ima li prijedloga?

Hvala puno. Odlicna tema!
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#274 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Ommadawn »

sanjin-x wrote:Hvala na odgovorima.

Kao sto sam i pretpostavio, gotovo nemoguca misija. S obzirom da sam laik, ne zelim da me neko prevesla za neki gramofon, pa cu radije onda malo vise platiti.

Pa da spustim kriterij. 200 KM nov? Bez zvucnika i pojacala. Izvodivo? Ima li prijedloga?

Hvala puno. Odlicna tema!
Care, de mi prvo reci šta imaš trenutno od stereo-uređaja? Da vidimo šta se može izkombinovati, za početak. Ja ne živim u Bosni ali ono što vidjeh na olx.ba se možda može naći dobar polovan gramić za 200 maraka.
A i to ako šta nađeš, odmah se ovdje javni da ti preporučimo šta ćeš provjeriti. Ne idi na neviđeno!
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#275 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz »

sanjin-x wrote:Hvala na odgovorima.

Kao sto sam i pretpostavio, gotovo nemoguca misija. S obzirom da sam laik, ne zelim da me neko prevesla za neki gramofon, pa cu radije onda malo vise platiti.

Pa da spustim kriterij. 200 KM nov? Bez zvucnika i pojacala. Izvodivo? Ima li prijedloga?

Hvala puno. Odlicna tema!
Nov najmanje oko 350 KM.

http://www.artist.ba/mex/artikal.php?art=4078
http://www.artist.ba/mex/artikal.php?art=8429
http://www.artist.ba/mex/artikal.php?art=8500
http://conrad.ba/product_usb-gramofon-d ... mp04_76973_

Pogledaj te web stranice, ima gramofona podosta, ja sa izdvojio najjeftinije. Ima prodavnica koji garantuju da prodaju nove gramofone na OLX-u, ali kako ja nemam iskustva sa tim, ne smijem ti ništa reći.
Post Reply