Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
zomri
Posts: 12859
Joined: 03/05/2006 07:31

#876 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by zomri »

Hvala @dale

Mada cuvam se GASa koliko god mogu tako da ne planiram skoro nabavljati zvucnike. Prije da ce neki DAC pasti kada nadjem neku budget opciju.

Smatram audiofilsku opremu neopravdano skupom. Ne mogu se naloziti da to kupim kada konstantno imam osjecaj da me neko uzima lopatom. Obicni zvucnici po cijeni OLED televizora i slicne stvari.
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#877 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by dale cooper »

zomri wrote: 19/11/2023 16:34 Hvala @dale

Mada cuvam se GASa koliko god mogu tako da ne planiram skoro nabavljati zvucnike. Prije da ce neki DAC pasti kada nadjem neku budget opciju.

Smatram audiofilsku opremu neopravdano skupom. Ne mogu se naloziti da to kupim kada konstantno imam osjecaj da me neko uzima lopatom. Obicni zvucnici po cijeni OLED televizora i slicne stvari.
Kad smo već kod toga ja sam dobio na poklon Sound BlasterX G6 eksternu zvučnu karticu sa odličnim Cirrus Logic DAC čipom. Ima maksimalnu rezoluciju od 32-bit / 384 kHz. Tako da sam spojio PC putem te kartice sa pojačalom pošto imam gomilu muzike na HD-ovima, a može se i streamovati. Odlično zvuči.

A što se tiče audofilske opreme uglavnom se slažem. Skup je to sport
User avatar
zomri
Posts: 12859
Joined: 03/05/2006 07:31

#878 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by zomri »

dale cooper wrote: 19/11/2023 18:12
zomri wrote: 19/11/2023 16:34 Hvala @dale

Mada cuvam se GASa koliko god mogu tako da ne planiram skoro nabavljati zvucnike. Prije da ce neki DAC pasti kada nadjem neku budget opciju.

Smatram audiofilsku opremu neopravdano skupom. Ne mogu se naloziti da to kupim kada konstantno imam osjecaj da me neko uzima lopatom. Obicni zvucnici po cijeni OLED televizora i slicne stvari.
Kad smo već kod toga ja sam dobio na poklon Sound BlasterX G6 eksternu zvučnu karticu sa odličnim Cirrus Logic DAC čipom. Ima maksimalnu rezoluciju od 32-bit / 384 kHz. Tako da sam spojio PC putem te kartice sa pojačalom pošto imam gomilu muzike na HD-ovima, a može se i streamovati. Odlično zvuči.

A što se tiče audofilske opreme uglavnom se slažem. Skup je to sport
I to je kako vidim budget dac ali svaki od njih ce dosta poboljsati kvalitet zvuka. Ko streama muziku ili slusa drugi digitalni izvor to je usudjujem se reci najvaznija stavka u sistemu.

Trenutno nemam u planu slusati analogiju pa mi je dac jako vazan segment. Kako planiram slusati albume sa tidal trazim nesto sa mqa dekoderom. Imaju neki ifi zen air i jos neki ifi za cca 200 km ali imaju problem sto ne mogu pustati gapless albume, odnosno prave pauzu izmedju pjesama a to mi ne odgovara. Ima jos jedan ifi zen v2 koji nema taj problem ali je duplo skuplji pa se jos premisljam da li da se protegnem 4 stoje za njega.
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#879 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by dale cooper »

zomri wrote: 19/11/2023 20:11
dale cooper wrote: 19/11/2023 18:12
zomri wrote: 19/11/2023 16:34 Hvala @dale

Mada cuvam se GASa koliko god mogu tako da ne planiram skoro nabavljati zvucnike. Prije da ce neki DAC pasti kada nadjem neku budget opciju.

Smatram audiofilsku opremu neopravdano skupom. Ne mogu se naloziti da to kupim kada konstantno imam osjecaj da me neko uzima lopatom. Obicni zvucnici po cijeni OLED televizora i slicne stvari.
Kad smo već kod toga ja sam dobio na poklon Sound BlasterX G6 eksternu zvučnu karticu sa odličnim Cirrus Logic DAC čipom. Ima maksimalnu rezoluciju od 32-bit / 384 kHz. Tako da sam spojio PC putem te kartice sa pojačalom pošto imam gomilu muzike na HD-ovima, a može se i streamovati. Odlično zvuči.

A što se tiče audofilske opreme uglavnom se slažem. Skup je to sport
I to je kako vidim budget dac ali svaki od njih ce dosta poboljsati kvalitet zvuka. Ko streama muziku ili slusa drugi digitalni izvor to je usudjujem se reci najvaznija stavka u sistemu.

Trenutno nemam u planu slusati analogiju pa mi je dac jako vazan segment. Kako planiram slusati albume sa tidal trazim nesto sa mqa dekoderom. Imaju neki ifi zen air i jos neki ifi za cca 200 km ali imaju problem sto ne mogu pustati gapless albume, odnosno prave pauzu izmedju pjesama a to mi ne odgovara. Ima jos jedan ifi zen v2 koji nema taj problem ali je duplo skuplji pa se jos premisljam da li da se protegnem 4 stoje za njega.
Da, to je kao entry level DAC kartica. Osjeti se razlika, itekako, još ako imaš i dobre slušalice ova kartica ima i solidan headphone amp
ugrađen u sebe, tako da ćeš i tu osjetiti razliku.

Jebiga, Tidal ima već dosta muzike u FLAC-u sa tendencijom daljnjeg dodavanja i prebacivanja na taj format u potpunosti, tako da možda
razmisliš da li će ti trebati DAC sa mqa dekoderom?

https://darko.audio/2023/07/tidal-adopt ... -what-now/
At the end of last week, Tidal CEO Jesse Dorogusker posted on Reddit that ‘HiRes FLAC is almost here’. With MQA now in administration, the Norwegian-based streaming service will soon break from its MQA-only stance on hi-res audio delivery to offer streams in open-source FLAC: up to 24bit/192kHz. HiFi Plus subscribers can expect to see these FLAC streams appear sometime in August.

Here is Dorogusker’s statement in full:

“Today, we’re rolling out HiRes FLAC (free lossless audio codec) to our Early Access Program (EAP) users on iOS. HiFi Plus subscribers have always had access to our highest resolution audio, and now we are offering hi-resolution content in FLAC format, up to 24-bit, 192kHz. Try it now by updating your beta app, and selecting “Max” quality in the new Audio & Playback settings screen. We appreciate your excitement and want to hear from you before rolling it out more broadly.

We’re choosing FLAC as our preferred format for high resolution audio, and we’ll continue to support multiple formats to make sure we have as much hi-res content as possible. It’s open source, allowing greater access for artists and fans, and aligns with TIDAL’s support for open platforms. Pairing accessibility with best-in-class audio quality directly aligns with our purpose of empowering artists to run thriving businesses in the economy.

Starting today, there are over 6 million tracks available to stream in HiRes FLAC. We’re actively working with distributors, labels, and artists to add more content in this format every day.

I’ll be back next month to share more on how the beta is going, plus give some insight into additional changes we’re looking to make. And don’t worry, if you aren’t a part of our EAP, you’ll be able to experience HiRes FLAC soon — we’re going to be adding it for all HiFi Plus users in August.”

Some takeaways:

1) From August, FLAC will be Tidal’s preferred format for stream delivery
2) MQA files will still be offered (but for how long?)
3) A question mark hangs over whether or not new titles will be offered in MQA in addition to FLAC
4) Tidal will make 6 million of its songs available in hi-res FLAC
Ovo je od Augusta vijest, a i ja sam primjetio da im je dobar dio muzike, što sam ja barem slušao, već u FLAC-u.
User avatar
zomri
Posts: 12859
Joined: 03/05/2006 07:31

#880 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by zomri »

pa to je sjajna vijest :thumbup: :thumbup: :thumbup:

vidiš pratim tog darka na youtube ali nisam ovo upratio. još uvijek je dosta toga na mqa ekskluzivno, ali svakako nije više pod must za futureproofing. sad još moram istražiti da li ovi ostali prave pauze između pjesama. kako sam shvatio to se dešavalo kod ovih jeftinijih proizvoda koji nisu imali full unwrapping za mqa nego samo parcijalni. znam da bi me to jako nerviralo kod live albuma pa ću još vidjeti.
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#881 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Better Man »

vaučer wrote: 18/11/2023 21:33 Naručio Haustor-Bolero reizdanje s Croatia Records. Jedva čekam to zavrtiti na ploči. ❤️
Odlično je urađeno reizdanje. Od omota do same ploče. Uzeo još u augustu u Sarajevo disku u Skenderiji.
User avatar
zomri
Posts: 12859
Joined: 03/05/2006 07:31

#882 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by zomri »

vidim na olx da je konačno moguće nabaviti kod nas izvrsne planarne slušalice branda hifiman :thumbup:
User avatar
vaučer
Posts: 9193
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#883 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by vaučer »

Better Man wrote: 19/11/2023 23:49
vaučer wrote: 18/11/2023 21:33 Naručio Haustor-Bolero reizdanje s Croatia Records. Jedva čekam to zavrtiti na ploči. ❤️
Odlično je urađeno reizdanje. Od omota do same ploče. Uzeo još u augustu u Sarajevo disku u Skenderiji.
Uzimao sam ranije Treći Svijet i ono fancy izdanje Odbrane i Poslednjih Dana.
Super su im edicije, masan vinil, baš je dobro da opet možeš uzeti ovo na vinilu a da ne platiš boga oca za solidnu kopiju.
User avatar
Altsa
Posts: 7346
Joined: 19/03/2004 18:31

#884 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Altsa »

dale cooper wrote: 10/11/2023 15:52
Hajvan wrote: 10/11/2023 11:22 Bootleger, "{naziv artikla} i jos 15 slika" pa ne znas ni sto prodaje
u opisu jos dodatno zbuni sa svojim izljevima nadmoci ponad zamisljenih prekupaca :lol:
dva puta sam pokusao kupiti neke albume od Zappe... uredno i uljudno se javio, pitao za stanje i cijene
dobio odgovor u formi nebuloza i odustao od lika
nekad mi djeluje da slike koje postvlja nisu iz njegove kolekcije- previse se razlikuju scene, ponekad kao da je iz radnje ili nekog sajma vinila...
uglavnom, zivopisan lik
Znači pokušao si kupiti? :lol: :D

Da, fakat, lik postavi da prodaje ploču ne znam...Miles Davisa recimo. A u slikama još 15 različitih albuma (a jedan je možda taj Miles Davis za kojeg je objavio oglas), a nigdje informacije o stanju ploče koju je postavio da prodaje, pa čak i često bez naziva samog albuma. Imam osjećaj tačno da mu služi stranica za bildanje krhkog ega i hvalenje kolekcije koju posjeduje. A što kažeš upitno je i da li su fotografije zaista iz njegove kolekcije ili su fotkane negdje drugo.
I ja sam pokusao nesto sasvim normalno da ga pitam i naisao sam na totalno ludilo s njegove strane. Vrlo brzo sam ga poslao tamo gdje mu je mjesto i zavrsio svaku pricu s njim. Lik je ocito neki psihicki bolesnik. Inace cijene su mu nerealno visoke dok mu je ponuda dosta dobra ako su uopste to LP koje on ima, a ne da se lazno predstavlja.
User avatar
zomri
Posts: 12859
Joined: 03/05/2006 07:31

#885 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by zomri »

ma vala se po piku svi gađaju sa cijenama, ja ne znam kupuje li iko išta po njima. evo jedan ekstrem

https://olx.ba/artikal/56379687

"ne može za 400" :lol: :lol:

ps. na discogs median cijena tipa 30$

Edit: vidim da je ovo sto sam gledao na discogs neko misprint izdanje a nekog repressa nema niti je bilo u prodaji. Ne znam je li ovo na olx taj repress.
Hakiz
Posts: 40554
Joined: 30/07/2015 20:01

#886 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz »

zomri wrote: 18/11/2023 18:17
dale cooper wrote: 18/11/2023 15:44
zomri wrote: 18/11/2023 14:42 nije teško iskopati profil, sam ga reklamira. baš je lik :D

enivej, opet uzurpiram temu ali šta ću: zna li neko ima li gdje u bih ovako nešto, stalci za male desktop zvučnike?

Image

ima u bg i zg ali kod nas nisam ništa našao, bar ne online. neću skoro tamo, a poštarina dođe skoro kao cijena stalaka pa se ne isplati baš.
Ne znam koliko si voljan platiti?

Imaš na Amazonu ove:

https://www.amazon.com/Kanto-SE2-Elevat ... r=8-6&th=1

30$ dolara. I ako bi recimo poručio preko Kupi Global koji naplaćuju poštarinu 16$ po kilogramu (ovi su stalci negdje oko kilograma)
ispalo bi te oko 50$. Ne znam sad koliko si upoznat sa uslugom Kupi Globala (ili Pesota), ali imaš teme o ovim firmama na forumu pa
se možeš informisati, a piše sve i na njihovim stranicama. Uglavnom to su package forwarding tip firmi koji su puno isplatniji što se
tiče poštarine nego da poručis direktno od Amazona.

edit: Imaš i ove, koji su bliže dizajnu ovih stalaka koje si postavio gore na slici:

https://www.amazon.com/Kanto-S2-Desktop ... 6SBU6&th=1

20$ i puno su lakši.
hvala @dale cooper

trenutno razmatram opcije da ne platim više od dostave unutar bih. ovo su baš ti kanto s2 stalci i ima ih kod Playera u HR i SR, a naš Player u Bijeljini ih nema i nije u mogućnosti sada nabaviti. Našao sam neke studijske izolatore za monitore na olx ali em su preveliki em preskupi em ne znam da li imaju dovoljan ugao da "podignu" zvučnike prema ušima :?

https://olx.ba/artikal/50715997

jedina nada mi je @Hakiz on ima slične male desktop zvučnike pa se nadam da je on ovu bitku ranije izborio.
Ja ih stavio na zid.
User avatar
zomri
Posts: 12859
Joined: 03/05/2006 07:31

#887 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by zomri »

:thumbup:

Uspio sam se snaći za stalke, ide jaran u ZG na advent početkom decembra pa će mi donijeti.

Zahvaljujući @dale cooper odlučio sam se ipak za jeftiniju varijantu iFi Zen Air DACa; to stiže iduće sedmice. Riješili su latency issues sa firmwareom, a MQA dugoročno nije must pa sam se odlučio za njega. Zadovoljiće moje potrebe, siguran sam.
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#888 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by dale cooper »

:thumbup: Super. :)
User avatar
vaučer
Posts: 9193
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#889 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by vaučer »

Jebene ploče i impuls shopping. :roll: Neki dan u tržnom centru kao gazela sjenku lava, snimim s 30m crvenu etiketu sniženja na omotu prvog albuma Arctic Monkeysa - koji stvarno super zvuči s ploče. Jučer drkam na Bandcampu i snimim da Damir Imamović ima ‘Dvojku’ na vinilu. Pare su samo nekupljene ploče izgleda.
User avatar
Altsa
Posts: 7346
Joined: 19/03/2004 18:31

#890 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Altsa »

Hakiz wrote: 22/11/2023 23:03
zomri wrote: 18/11/2023 18:17
dale cooper wrote: 18/11/2023 15:44

Ne znam koliko si voljan platiti?

Imaš na Amazonu ove:

https://www.amazon.com/Kanto-SE2-Elevat ... r=8-6&th=1

30$ dolara. I ako bi recimo poručio preko Kupi Global koji naplaćuju poštarinu 16$ po kilogramu (ovi su stalci negdje oko kilograma)
ispalo bi te oko 50$. Ne znam sad koliko si upoznat sa uslugom Kupi Globala (ili Pesota), ali imaš teme o ovim firmama na forumu pa
se možeš informisati, a piše sve i na njihovim stranicama. Uglavnom to su package forwarding tip firmi koji su puno isplatniji što se
tiče poštarine nego da poručis direktno od Amazona.

edit: Imaš i ove, koji su bliže dizajnu ovih stalaka koje si postavio gore na slici:

https://www.amazon.com/Kanto-S2-Desktop ... 6SBU6&th=1

20$ i puno su lakši.
hvala @dale cooper

trenutno razmatram opcije da ne platim više od dostave unutar bih. ovo su baš ti kanto s2 stalci i ima ih kod Playera u HR i SR, a naš Player u Bijeljini ih nema i nije u mogućnosti sada nabaviti. Našao sam neke studijske izolatore za monitore na olx ali em su preveliki em preskupi em ne znam da li imaju dovoljan ugao da "podignu" zvučnike prema ušima :?

https://olx.ba/artikal/50715997

jedina nada mi je @Hakiz on ima slične male desktop zvučnike pa se nadam da je on ovu bitku ranije izborio.
Ja ih stavio na zid.
Ja sam pravio stalke sam tj. nasao sam lika koji odlicno radi i napravio mi je stalke za zvucnike prema mojoj slici i dimenzijama.
User avatar
zomri
Posts: 12859
Joined: 03/05/2006 07:31

#891 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by zomri »

vaučer wrote: 07/12/2023 07:57 Jebene ploče i impuls shopping. :roll: Neki dan u tržnom centru kao gazela sjenku lava, snimim s 30m crvenu etiketu sniženja na omotu prvog albuma Arctic Monkeysa - koji stvarno super zvuči s ploče. Jučer drkam na Bandcampu i snimim da Damir Imamović ima ‘Dvojku’ na vinilu. Pare su samo nekupljene ploče izgleda.
Dvojka je super ako nista zbog samog omota koji je radio Mirko Ilic. Trazio sam nedavno drugu da poklonim ali rasprodato odavno sve. Ako neko zna gdje ima kod nas nek javi.
User avatar
vaučer
Posts: 9193
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#892 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by vaučer »

Dvojka je super i kao album, barem meni.
Pa dostavlja Bandcamp gdje god mislim, pogledaj uglavnom.
Ne mislim da je neki fensi vinil, njihovi su obično barebones i nemaju dodatnog sadržaja, ali svejedno.
User avatar
pezzar
Posts: 592
Joined: 14/07/2009 13:16

#893 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by pezzar »

Buduće kolege, šta preporučujete za entry level gramofon sa phono izlazom (to valjda znači da ima predpojačalo) pa da ga mogu na sony av reciever spojiti. Da vidim hoće li me "uzeti" :D

Poželjno korišteno sa olx.
User avatar
Altsa
Posts: 7346
Joined: 19/03/2004 18:31

#894 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Altsa »

pezzar wrote: 07/12/2023 11:02 Buduće kolege, šta preporučujete za entry level gramofon sa phono izlazom (to valjda znači da ima predpojačalo) pa da ga mogu na sony av reciever spojiti. Da vidim hoće li me "uzeti" :D

Poželjno korišteno sa olx.
https://olx.ba/artikal/56730963

https://olx.ba/artikal/55269912
User avatar
pezzar
Posts: 592
Joined: 14/07/2009 13:16

#895 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by pezzar »

Altsa wrote: 07/12/2023 11:15
pezzar wrote: 07/12/2023 11:02 Buduće kolege, šta preporučujete za entry level gramofon sa phono izlazom (to valjda znači da ima predpojačalo) pa da ga mogu na sony av reciever spojiti. Da vidim hoće li me "uzeti" :D

Poželjno korišteno sa olx.
https://olx.ba/artikal/56730963

https://olx.ba/artikal/55269912
Hvala puno. Javim se kad novac postanu nekupljene ploče. Top izraz. :)
ozdrlje_donje
Posts: 527
Joined: 01/02/2012 14:40

#896 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by ozdrlje_donje »

Pozdrav muzikaneri i gramofondzije.

Imam jedno pitanje. Naime namjeravam da nabavim set od zvucnika, pojacala i gramofona pa me interesuju iskustva sa gramofonima koji imaju pogon na remen. Drug koji ima uspjesan studio u Austriji je i dalje veliki zagovarac ´direct drive´ gramofona prvenstveno Technics-a a i ja imam dobro iskustvo i lijepo sjecanje na SL 1200 iz davne amaterske DJ karijere:)

Medjutim ima gramofona koji po meni ljepse izgledaju da se koriste solo i iskljucivo za slusanje muzike. Za oko mi je zapeo Elac Miracord 70, polovan za prilicno dobru cijenu i rado bih ga upario sa Elac zvucnicima, vjerovatno Vela bs 403 serije. Unaprijed se zahvaljujem na misljenju i savjetima.
Hakiz
Posts: 40554
Joined: 30/07/2015 20:01

#897 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz »

ozdrlje_donje wrote: 19/12/2023 11:19 Pozdrav muzikaneri i gramofondzije.

Imam jedno pitanje. Naime namjeravam da nabavim set od zvucnika, pojacala i gramofona pa me interesuju iskustva sa gramofonima koji imaju pogon na remen. Drug koji ima uspjesan studio u Austriji je i dalje veliki zagovarac ´direct drive´ gramofona prvenstveno Technics-a a i ja imam dobro iskustvo i lijepo sjecanje na SL 1200 iz davne amaterske DJ karijere:)

Medjutim ima gramofona koji po meni ljepse izgledaju da se koriste solo i iskljucivo za slusanje muzike. Za oko mi je zapeo Elac Miracord 70, polovan za prilicno dobru cijenu i rado bih ga upario sa Elac zvucnicima, vjerovatno Vela bs 403 serije. Unaprijed se zahvaljujem na misljenju i savjetima.
Milioni ljudi su sasvim zadovoljni gramofonima sa remenom. Kao što su drugi milioni zadovoljni sa direct drive gramofonima. A probleme specifične za "svoju" tehnologiju, kao i kvarove, imaju i jedni i drugi.

Hoću reći, vrsta pogona ne bi trebala biti odlučujući faktor pri izboru gramofona za slušanje muzike. Za scratching/scrubbing je možda važno, ali za slušanje nije.

Ako ti se svidi polovan gramofon sa remenom, provjeri može li se kupiti zamjenski remen za taj gramofon. Ako može, nema razloga da ga ne kupiš. Ako ne može, razmisli jer remen je potrošni materijal, stari remen ili izgubi elastičnost ili se rastegne pa brzina okretanja ploče ne bude ispravna.
ozdrlje_donje
Posts: 527
Joined: 01/02/2012 14:40

#899 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by ozdrlje_donje »

Hakiz wrote: 19/12/2023 15:37
ozdrlje_donje wrote: 19/12/2023 11:19 Pozdrav muzikaneri i gramofondzije.

Imam jedno pitanje. Naime namjeravam da nabavim set od zvucnika, pojacala i gramofona pa me interesuju iskustva sa gramofonima koji imaju pogon na remen. Drug koji ima uspjesan studio u Austriji je i dalje veliki zagovarac ´direct drive´ gramofona prvenstveno Technics-a a i ja imam dobro iskustvo i lijepo sjecanje na SL 1200 iz davne amaterske DJ karijere:)

Medjutim ima gramofona koji po meni ljepse izgledaju da se koriste solo i iskljucivo za slusanje muzike. Za oko mi je zapeo Elac Miracord 70, polovan za prilicno dobru cijenu i rado bih ga upario sa Elac zvucnicima, vjerovatno Vela bs 403 serije. Unaprijed se zahvaljujem na misljenju i savjetima.
Milioni ljudi su sasvim zadovoljni gramofonima sa remenom. Kao što su drugi milioni zadovoljni sa direct drive gramofonima. A probleme specifične za "svoju" tehnologiju, kao i kvarove, imaju i jedni i drugi.

Hoću reći, vrsta pogona ne bi trebala biti odlučujući faktor pri izboru gramofona za slušanje muzike. Za scratching/scrubbing je možda važno, ali za slušanje nije.

Ako ti se svidi polovan gramofon sa remenom, provjeri može li se kupiti zamjenski remen za taj gramofon. Ako može, nema razloga da ga ne kupiš. Ako ne može, razmisli jer remen je potrošni materijal, stari remen ili izgubi elastičnost ili se rastegne pa brzina okretanja ploče ne bude ispravna.
:thumbup: Zahvaljujem na odgovoru drug.
Hakiz
Posts: 40554
Joined: 30/07/2015 20:01

#900 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz »

Nema na čemu.

Previše mi razmišljamo. Svaku sitnicu gledamo. A u praksi se pokaže da to bude bespotrebno zamaranje.

I ja to radim :( :lol:
Post Reply