Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
zomri
Posts: 12859
Joined: 03/05/2006 07:31

#826 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by zomri »



dokle ovaj hobi može ići :-)
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#827 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by dale cooper »

zomri wrote: 09/03/2023 18:24

dokle ovaj hobi može ići :-)
Ma nemaš pojma kakvih sve setupa ima. Nekada volim ovako pregledati ove snimke, ali je ovo Alisina žečija rupa. :-)
User avatar
zomri
Posts: 12859
Joined: 03/05/2006 07:31

#828 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by zomri »

Nije stvar samo u setupu, nego ove "sporedne" stvari tipa poseban dovod struje i betonski temelj kuće :-)
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#829 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by dale cooper »

zomri wrote: 09/03/2023 18:40 Nije stvar samo u setupu, nego ove "sporedne" stvari tipa poseban dovod struje i betonski temelj kuće :-)
Da, da, nije ni ovo prvi put da čujem. Sjećam se jednog japanskog audiofila koji je radio slične stvari vezano za struju kao i ovaj lik.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#830 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz »

dale cooper wrote: 09/03/2023 19:23
zomri wrote: 09/03/2023 18:40 Nije stvar samo u setupu, nego ove "sporedne" stvari tipa poseban dovod struje i betonski temelj kuće :-)
Da, da, nije ni ovo prvi put da čujem. Sjećam se jednog japanskog audiofila koji je radio slične stvari vezano za struju kao i ovaj lik.
I ja sam prvi put čuo za te posebne linije struje baš u dokumentarcu o tom Japancu.

Bit će da je on pokrenuo trend :lol:
User avatar
black
Posts: 17175
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#831 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by black »

Image
User avatar
eltroxin
Posts: 2062
Joined: 30/08/2009 23:35

#832 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by eltroxin »

Zajebana je stvar kada pocnes slusati kablove, pojacala, zvucnike i kakav je snimak, a prestanes slusati muziku.
been there, done that
Ljecenje dugotrajno ali uspjesno! :D
User avatar
zomri
Posts: 12859
Joined: 03/05/2006 07:31

#833 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by zomri »

Potpino se slazem. Najbolje je kupiti neki setup i odmah izaci iz hobija.

Kupio sam neke hifi philips slusalice od 300 maraka koje zadovoljavaju moje potrebe. Bolje ima ali bi me marginalni improvement kostao preko hiljadu maraka. Neka hvala :mrgreen:
User avatar
vaučer
Posts: 9198
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#834 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by vaučer »

Iskreno, razlika između zvučnika/slušalica nižeg i srednje-visokog cjenovnog ranga je osjetna i vrijedi uložiti u jedne dobre nego pet osrednjih. Ali ja ne čujem naročito detalje iznad te granice. Mislim da je naredni prag gdje bi me impresionirao zvuk tisuće eura daleko. 😁
User avatar
zomri
Posts: 12859
Joined: 03/05/2006 07:31

#835 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by zomri »

Ne tvrdim da nije osjetna nego da se ne isplati. Ja ganjam nesto izmedju fun sounding i neutral sounding pa su mi ove philips x2hr najbolji izbor. Istrazio sam sve po netu naravno ali ne nadjoh nijedne da imaju dobar staging i usto dobar bass. Neke malo bolje sa priblizno dobrim bassom su planarke od audeze od oko 1000eur. Uz njih bih morao kupiti i neko pojacalo ili upgradeati macbook air na macbook pro a to opet znaci jos 500-1000 eur.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#836 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by DaysleepeR »

Audiophiles use music to listen to their equipment.
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#837 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by dale cooper »

black wrote: 19/04/2023 21:49 Image
Ovo tvoj setup? Lijepo izgleda. :) Retro, klasično. :)
User avatar
black
Posts: 17175
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#838 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by black »

dale cooper wrote: 20/04/2023 18:15
Ovo tvoj setup? Lijepo izgleda. :) Retro, klasično. :)
nisam ja bas toliki zaludjenik :mrgreen:
illbill
Posts: 261
Joined: 09/01/2014 07:56

#839 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by illbill »

Da li je moguce povezati Rega Planar 2 sa bluetooth zvucnikom ( Marshal Woburn 2 je u pitanju ) bez RCA kabla ?

Image

Image
User avatar
Lost_Found
Posts: 999
Joined: 31/08/2014 19:09
Location: Sarajevo

#840 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Lost_Found »

Ako je neko zainteresovan za setup pojacalo Marantz MCR-611 Melody Stream, Elac Debut B5.2 zvucnici sa kablovima QED XT 25 po 1 metar duzine. Lijep topao zvuk, uravnotezen zvuk sa mekanim basom.
Idealno kucna kombinacija, cd player, bluetooth za slusanje muzike sa telefona, internet radio, fm radio, mogucnost spajanja dva odvojena seta zvucnika.

https://www.whathifi.com/reviews/elac-debut-b52

https://www.whathifi.com/marantz/m-cr611/review

https://www.whathifi.com/qed/xt25/review

Kontaktirati u PP
zebih62
Posts: 64
Joined: 24/08/2015 15:16

#841 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by zebih62 »

Sta je ovo sa polovnim plocama i cijenama ?Nisam par mjeseci gledao i neki dan odem do onog vasara ispred SCC..Kod Damira ploce 40- 50 KM ... da ne pricamo o ocuvanosti , stanju omota i samog vinila.
90% ponude je zivi srot.
Ne bude mi mrsko odem na Amazon i narucim nove ploce po cijeni od 16 do 25 $...*ebote on trazi vise za polovnu izgrebanu plocu ,poderanog omota nego sto je ista nova na Amazonu.Fakat ne kontam jel neko to kupuje po tim cijenama.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#842 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz »

zebih62 wrote: 15/08/2023 14:27 Sta je ovo sa polovnim plocama i cijenama ?Nisam par mjeseci gledao i neki dan odem do onog vasara ispred SCC..Kod Damira ploce 40- 50 KM ... da ne pricamo o ocuvanosti , stanju omota i samog vinila.
90% ponude je zivi srot.
Ne bude mi mrsko odem na Amazon i narucim nove ploce po cijeni od 16 do 25 $...*ebote on trazi vise za polovnu izgrebanu plocu ,poderanog omota nego sto je ista nova na Amazonu.Fakat ne kontam jel neko to kupuje po tim cijenama.
Njegovo je da proba. Naše je da mu ne prođe.
zebih62
Posts: 64
Joined: 24/08/2015 15:16

#843 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by zebih62 »

Hakiz wrote: 15/08/2023 14:29
zebih62 wrote: 15/08/2023 14:27 Sta je ovo sa polovnim plocama i cijenama ?Nisam par mjeseci gledao i neki dan odem do onog vasara ispred SCC..Kod Damira ploce 40- 50 KM ... da ne pricamo o ocuvanosti , stanju omota i samog vinila.
90% ponude je zivi srot.
Ne bude mi mrsko odem na Amazon i narucim nove ploce po cijeni od 16 do 25 $...*ebote on trazi vise za polovnu izgrebanu plocu ,poderanog omota nego sto je ista nova na Amazonu.Fakat ne kontam jel neko to kupuje po tim cijenama.
Njegovo je da proba. Naše je da mu ne prođe.
Ma znam druze ..ali sto kazu odvadi malo na svakom drugom omotu flomasterom nacrtano srce i posveta Semso i Lejla 1985. :run:
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#844 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz »

Ima tu svašta. Recimo, ja ne bih kupovao nove ploče.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#845 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hajvan »

ja kupujem i nove i polovne
nove - narucujem ili u radnjama po Sa
polovne- iskljucivo s diskogsa

ovdje su s cijenama polovnih pomahnitali, pogotovo aku su kao ih oni zovu "originali" - svako izdanje koje nije izdato u ex-yu
izdanja s ex-yu labela su svakako rijetko dobra - sto zbog needle drop tehnike snimanja (PGP), sto zbog lose opreme na kojim su slusani
isto sto sam primjetio - kvaliteta ploca kao i omota je biloa znatno bolja u 70-im nego 80-im- vazi za Diskotono, jugoton i Suzi
ostli su svakako odron
zebih62
Posts: 64
Joined: 24/08/2015 15:16

#846 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by zebih62 »

Hajvan wrote: 15/08/2023 15:00 ja kupujem i nove i polovne
nove - narucujem ili u radnjama po Sa
polovne- iskljucivo s diskogsa

ovdje su s cijenama polovnih pomahnitali, pogotovo aku su kao ih oni zovu "originali" - svako izdanje koje nije izdato u ex-yu
izdanja s ex-yu labela su svakako rijetko dobra - sto zbog needle drop tehnike snimanja (PGP), sto zbog lose opreme na kojim su slusani
isto sto sam primjetio - kvaliteta ploca kao i omota je biloa znatno bolja u 70-im nego 80-im- vazi za Diskotono, jugoton i Suzi
ostli su svakako odron
Ista stvar i kod mene ali rijetko nadjem kod nas da polovni vinil i omot uopce dolaze u obzir zbog stanja u kom se nalaze.Niti jedna ploca nije ociscena kako treba ...sumova je toliko da mi nije merak takvo nesto slusati.
Za razliku od recimo shopova u Zagrebu gdje su cijene i stanje ploca kudikamo bolje ...cak sam u par radnji dozivio da mi ljudi prije nego mi prodaju ociste u profi masini.
A to sa "originalima" kad cujem kod nas samo se okrenem na petama i zbogom i dovidjenja.
Kavaliteta kao i sve u ekonomiji... bilo puno bolje dok nisu skontali da se moze ustedjeti na troskovima proizvodnje i ostvariti veca zarada...mada se danas da pronaci dosta kvalitetnih printova i vinila i omota
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#847 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hakiz »

zebih62 wrote: 15/08/2023 15:33
Hajvan wrote: 15/08/2023 15:00 ja kupujem i nove i polovne
nove - narucujem ili u radnjama po Sa
polovne- iskljucivo s diskogsa

ovdje su s cijenama polovnih pomahnitali, pogotovo aku su kao ih oni zovu "originali" - svako izdanje koje nije izdato u ex-yu
izdanja s ex-yu labela su svakako rijetko dobra - sto zbog needle drop tehnike snimanja (PGP), sto zbog lose opreme na kojim su slusani
isto sto sam primjetio - kvaliteta ploca kao i omota je biloa znatno bolja u 70-im nego 80-im- vazi za Diskotono, jugoton i Suzi
ostli su svakako odron
Ista stvar i kod mene ali rijetko nadjem kod nas da polovni vinil i omot uopce dolaze u obzir zbog stanja u kom se nalaze.Niti jedna ploca nije ociscena kako treba ...sumova je toliko da mi nije merak takvo nesto slusati.
Za razliku od recimo shopova u Zagrebu gdje su cijene i stanje ploca kudikamo bolje ...cak sam u par radnji dozivio da mi ljudi prije nego mi prodaju ociste u profi masini.
A to sa "originalima" kad cujem kod nas samo se okrenem na petama i zbogom i dovidjenja.
Kavaliteta kao i sve u ekonomiji... bilo puno bolje dok nisu skontali da se moze ustedjeti na troskovima proizvodnje i ostvariti veca zarada...mada se danas da pronaci dosta kvalitetnih printova i vinila i omota
Mislio sam na ovo:

Ploče su analogni medij. Meni je besmisleno snimiti materijal digitalno, miksati ga digitalno, masterovati digitalno i onda ga prenijeti na analogni medij. Zbog toga modernu muziku koja je digitalno rađena slušam digitalno, uglavnom FLAC, stare CD, a ploče ostavljam za analogno. To znači da kupujem samo polovne ploče rađene do perioda 1985-1990.
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#848 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Better Man »

zebih62 wrote: 15/08/2023 14:27 Sta je ovo sa polovnim plocama i cijenama ?Nisam par mjeseci gledao i neki dan odem do onog vasara ispred SCC..Kod Damira ploce 40- 50 KM ... da ne pricamo o ocuvanosti , stanju omota i samog vinila.
90% ponude je zivi srot.
Ne bude mi mrsko odem na Amazon i narucim nove ploce po cijeni od 16 do 25 $...*ebote on trazi vise za polovnu izgrebanu plocu ,poderanog omota nego sto je ista nova na Amazonu.Fakat ne kontam jel neko to kupuje po tim cijenama.
Jesi bio u Sarajevo disku u Skenderiji? Oni imaju i nove i polovne ploče.
zebih62
Posts: 64
Joined: 24/08/2015 15:16

#849 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by zebih62 »

Better Man wrote: 16/08/2023 11:09
zebih62 wrote: 15/08/2023 14:27 Sta je ovo sa polovnim plocama i cijenama ?Nisam par mjeseci gledao i neki dan odem do onog vasara ispred SCC..Kod Damira ploce 40- 50 KM ... da ne pricamo o ocuvanosti , stanju omota i samog vinila.
90% ponude je zivi srot.
Ne bude mi mrsko odem na Amazon i narucim nove ploce po cijeni od 16 do 25 $...*ebote on trazi vise za polovnu izgrebanu plocu ,poderanog omota nego sto je ista nova na Amazonu.Fakat ne kontam jel neko to kupuje po tim cijenama.
Jesi bio u Sarajevo disku u Skenderiji? Oni imaju i nove i polovne ploče.
Ma naravno najradje tamo i odem..ali generalno kod nas se uglavnom prodaju polovne ploce iz 80-tih izdanja sa ex-yu prostora ,koje neko pronadje na tavanu ili podrumu nemamo mi bas neko traziste.
A obirom da sam djuturum sjecam se da sam i za vrijeme Juge isao u Trst po ploce (umjesto po farmerke :-D )
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#850 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Better Man »

zebih62 wrote: 16/08/2023 11:31
Better Man wrote: 16/08/2023 11:09

Jesi bio u Sarajevo disku u Skenderiji? Oni imaju i nove i polovne ploče.
Ma naravno najradje tamo i odem..ali generalno kod nas se uglavnom prodaju polovne ploce iz 80-tih izdanja sa ex-yu prostora ,koje neko pronadje na tavanu ili podrumu nemamo mi bas neko traziste.
A obirom da sam djuturum sjecam se da sam i za vrijeme Juge isao u Trst po ploce (umjesto po farmerke :-D )
Imali su u Sarajevo disku orginalno, tj. prvo izdanje jedinog albuma Šarlo Akrobate. Ploča je bila u savršenom stanju, a isto i omot. kao da je tek ispod izašla iz proizvodnje. Oni je otkupili za 70 ili 80 KM, a prodali za 150 KM. Tiraž tog albuma je bio mali, pa je samim tim vrijednost te ploče veća. Imaš ljudi koji su tako sačuvali i očuvali ploće u savršenom stanju.
Post Reply