Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
zposao
Posts: 2578
Joined: 22/03/2019 09:27

#426 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by zposao »

Haj da upitam, slabo se razumijem u ovo. Šta bi preporučili od gramofona za početnika? Šta gledati? Gdje? Koliko para? Imam par starih ploča pa bih volio to preslušati da valja. Ima li kakvih savjeta?
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#427 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Ommadawn »

zposao wrote:Haj da upitam, slabo se razumijem u ovo. Šta bi preporučili od gramofona za početnika? Šta gledati? Gdje? Koliko para? Imam par starih ploča pa bih volio to preslušati da valja. Ima li kakvih savjeta?
Najiskrenije, izbjegavaj ove jeftine gramofone tipa Ion, Crossley i Roadstar. To su sranja na kojima ćeš poderati ploče i da ti pritom neće dobro zvučati.

Preporučujem ti Pro-Ject gramofone - njih imaš od 300 maraka (možda i jeftinije) pa do 5000 maraka (ili možda i više) a rađeni su u fabrici koja se baš specijalizirala za to.
Također dobri gramofoni su ti Argon, Rega no ovdje pričamo o klasi od 500 maraka pa nadalje.

Dobar gramofon ćeš naći i među polovnim a tu je već more toga. Ukoliko nađeš nešto na Pik-u, postavi link ovdje i neko od nas će ti reći vrijedi li ga pogledati ili ne.

Gledaj da ti je gramofon belt-drive a u tom slučaju da remen nije labav (što se vremenom dešava i oni su potrošni materijal koji se obično mijenja. Ako je direct-drive (tanjir smješten na osovinu elektromotora) gledaj da li cijelo vrijeme drži istu brzinu koju podešavaš pomoću stroboskopa. Novi gramofoni sa ovim prenosom nemaju probleme ali stari gramofoni mogu imati, mada ne toliko često. Obično je tu kvar do elektronike i to je najbolje odnijeti nekom stručnom licu da to pregleda.
Izbjegavaj stare gramofone tipa Iskra (Iskraphono),
RiZ Trubadur i sve one koje imaju frikcioni pogon. Ma koliko god da su dragi radi nostalgije (meni i dan danas bude toplo oko srca kad ih vidim) to su gramfoni namijenjeni za široke mase pa pritom imaju i jeftina riješenja koja mogu biti ubice za ploče.

Eto, ukratko toliko.

Imaš li pojačalo i koje?
zposao
Posts: 2578
Joined: 22/03/2019 09:27

#428 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by zposao »

Ommadawn wrote:
zposao wrote:Haj da upitam, slabo se razumijem u ovo. Šta bi preporučili od gramofona za početnika? Šta gledati? Gdje? Koliko para? Imam par starih ploča pa bih volio to preslušati da valja. Ima li kakvih savjeta?
Najiskrenije, izbjegavaj ove jeftine gramofone tipa Ion, Crossley i Roadstar. To su sranja na kojima ćeš poderati ploče i da ti pritom neće dobro zvučati.

Preporučujem ti Pro-Ject gramofone - njih imaš od 300 maraka (možda i jeftinije) pa do 5000 maraka (ili možda i više) a rađeni su u fabrici koja se baš specijalizirala za to.
Također dobri gramofoni su ti Argon, Rega no ovdje pričamo o klasi od 500 maraka pa nadalje.

Dobar gramofon ćeš naći i među polovnim a tu je već more toga. Ukoliko nađeš nešto na Pik-u, postavi link ovdje i neko od nas će ti reći vrijedi li ga pogledati ili ne.

Gledaj da ti je gramofon belt-drive a u tom slučaju da remen nije labav (što se vremenom dešava i oni su potrošni materijal koji se obično mijenja. Ako je direct-drive (tanjir smješten na osovinu elektromotora) gledaj da li cijelo vrijeme drži istu brzinu koju podešavaš pomoću stroboskopa. Novi gramofoni sa ovim prenosom nemaju probleme ali stari gramofoni mogu imati, mada ne toliko često. Obično je tu kvar do elektronike i to je najbolje odnijeti nekom stručnom licu da to pregleda.
Izbjegavaj stare gramofone tipa Iskra (Iskraphono),
RiZ Trubadur i sve one koje imaju frikcioni pogon. Ma koliko god da su dragi radi nostalgije (meni i dan danas bude toplo oko srca kad ih vidim) to su gramfoni namijenjeni za široke mase pa pritom imaju i jeftina riješenja koja mogu biti ubice za ploče.

Eto, ukratko toliko.

Imaš li pojačalo i koje?
Hvala na savjetima. Ma nemam nista nego imam par nekih starih ploca. A volio bi nabaviti neki fin gramofon (i popratni asortiman) za uzivanje u tim plocama. Međutim nemam iskustva a ni puno para pa se raspitujem. :thumbup:
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#429 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hajvan »

zposao wrote: Hvala na savjetima. Ma nemam nista nego imam par nekih starih ploca. A volio bi nabaviti neki fin gramofon (i popratni asortiman) za uzivanje u tim plocama. Međutim nemam iskustva a ni puno para pa se raspitujem. :thumbup:

ima na piku s vremena na vrijeme dobre ponude, mada cesto pretjeraju s cijenama ponudjaci.

evo ovaj nije los u trenutnoj ponudi, a ima i dobar odnos ulozeno-dobijeno:


https://www.olx.ba/artikal/34198461/thorens-gramofon/
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#430 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hajvan »

Izmedju CVile i DMalte wrote:Uskoro stize vinil, najbolja ploca ikad snimljena u Jugoslaviji :evil: ...pozz za sve koji su bili na koncertu u CDA 1991....punk's not Zed :D
MilaDojka Wedonotneeedanymore
:mrgreen:
User avatar
Altsa
Posts: 7334
Joined: 19/03/2004 18:31

#431 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Altsa »

Izmedju CVile i DMalte wrote:Uskoro stize vinil, najbolja ploca ikad snimljena u Jugoslaviji :evil: ...pozz za sve koji su bili na koncertu u CDA 1991....punk's not Zed :D
Odlicna ploca. Odlican koncert. Ali da je najbolja ploca snimljena u Yu. JOK. Ostala ploca na stolu i sunce je iskrivilo. :sad:
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#432 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hajvan »

o bokte , kome ja dajem savjete za gramofon

fuj, kakvih likova i koja mrznja….
User avatar
dale cooper
Posts: 28457
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#433 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by dale cooper »

Hajvan wrote:o bokte , kome ja dajem savjete za gramofon

fuj, kakvih likova i koja mrznja….
:lol:

Misliš na ovog što je ostavio ploču na suncu da se iskrivi? :mrgreen:

Možda malo pretjerana reakcija, ali sviđa mi se tvoj pravednički gnjev istinskog gramofondžije. :D
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#434 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hajvan »

:lol: :lol: :lol:

ma ne, nebitno… nije, uglavnom
izvinjavam se na oftopicharenju
John Cleese
Posts: 37056
Joined: 25/05/2010 18:30

#435 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by John Cleese »

dale cooper wrote: :lol:

Misliš na ovog što je ostavio ploču na suncu da se iskrivi? :mrgreen:

Možda malo pretjerana reakcija, ali sviđa mi se tvoj pravednički gnjev istinskog gramofondžije. :D
Misli na @zposao koji je trazio savjet - taj ga je, naime, na temi upadljivo pitoresknog naslova (Sarajevo, seljacka mahala) nazvao primitivcem, jer je spomenuo spolovilo pet puta u odgovoru na post gdje je spolovilo pomenuto jednom :D

Tako elokventni ljudi se uzajamno neumorno traze, a cesto i pronadju :D
User avatar
dale cooper
Posts: 28457
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#436 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by dale cooper »

E nisam to znao. :-? Ali ako ništa ispao je dobar fazon i nasmijali smo, a Altsa ćemo zajebavati i dalje zbog odnosa prema pločama. :mrgreen:
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#437 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hajvan »

John Cleese wrote:
dale cooper wrote: :lol:

Misliš na ovog što je ostavio ploču na suncu da se iskrivi? :mrgreen:

Možda malo pretjerana reakcija, ali sviđa mi se tvoj pravednički gnjev istinskog gramofondžije. :D
Misli na @zposao koji je trazio savjet - taj ga je, naime, na temi upadljivo pitoresknog naslova (Sarajevo, seljacka mahala) nazvao primitivcem, jer je spomenuo spolovilo pet puta u odgovoru na post gdje je spolovilo pomenuto jednom :D

Tako elokventni ljudi se uzajamno neumorno traze, a cesto i pronadju :D

:thumbup:


slazem se, Vanda, s vama..
:lol:
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#438 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Ommadawn »

Hajvan wrote:
zposao wrote: Hvala na savjetima. Ma nemam nista nego imam par nekih starih ploca. A volio bi nabaviti neki fin gramofon (i popratni asortiman) za uzivanje u tim plocama. Međutim nemam iskustva a ni puno para pa se raspitujem. :thumbup:

ima na piku s vremena na vrijeme dobre ponude, mada cesto pretjeraju s cijenama ponudjaci.

evo ovaj nije los u trenutnoj ponudi, a ima i dobar odnos ulozeno-dobijeno:


https://www.olx.ba/artikal/34198461/thorens-gramofon/
Ja sam uvijek govorio i uvijek ću reći da je Thorens Mercedes među gramofonima.
John Cleese
Posts: 37056
Joined: 25/05/2010 18:30

#439 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by John Cleese »

dale cooper wrote:E nisam to znao. :-? Ali ako ništa ispao je dobar fazon i nasmijali smo, a Altsa ćemo zajebavati i dalje zbog odnosa prema pločama. :mrgreen:
A bas sam vam htio ispricati sta se desilo nakon sto se pripitim gostima nesretnog audiofila polomio frizbi... :| :D :lol: :run:
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#440 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Ommadawn »

John Cleese wrote:
dale cooper wrote:E nisam to znao. :-? Ali ako ništa ispao je dobar fazon i nasmijali smo, a Altsa ćemo zajebavati i dalje zbog odnosa prema pločama. :mrgreen:
A bas sam vam htio ispricati sta se desilo nakon sto se pripitim gostima nesretnog audiofila polomio frizbi... :| :D :lol: :run:
De ispričaj, nisam u toku...
User avatar
dale cooper
Posts: 28457
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#441 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by dale cooper »

Pričaj Cleese, nemoj nas sad ostavljati da visimo... :mrgreen:
John Cleese
Posts: 37056
Joined: 25/05/2010 18:30

#442 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by John Cleese »

Ommadawn wrote:De ispričaj, nisam u toku...
Letile su ploce i diskovi :|

Zafrkavam Dejla koji se zgraza nad nedolicnim odnosom prema plocama :D
User avatar
dale cooper
Posts: 28457
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#443 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by dale cooper »

John Cleese wrote:
Ommadawn wrote:De ispričaj, nisam u toku...
Letile su ploce i diskovi :|

Zafrkavam Dejla koji se zgraza nad nedolicnim odnosom prema plocama :D
Ma nije toliko zgražanje nego mi bi smiješan ovaj Hajvanov post odmah ispod upisa od Altsa jer sam stvarno kontao da se na to odnosi. :mrgreen:

A da se treba malo odgovornije ophoditi prema pločama...treba. :D
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#444 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Ommadawn »

Meni je jaranica u Tuzli obećala nekakvih ploča što sam joj uradio jednu sliku ali dok sam ja došao s mora, ona otišla na more :(
Tako da mi valja opet u Tuzlu...
User avatar
dale cooper
Posts: 28457
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#445 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by dale cooper »

Ommadawn wrote:Meni je jaranica u Tuzli obećala nekakvih ploča što sam joj uradio jednu sliku ali dok sam ja došao s mora, ona otišla na more :(
Tako da mi valja opet u Tuzlu...
Jašta ćeš nego opet, šta ti fali. :D
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#446 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Ommadawn »

dale cooper wrote:
Ommadawn wrote:Meni je jaranica u Tuzli obećala nekakvih ploča što sam joj uradio jednu sliku ali dok sam ja došao s mora, ona otišla na more :(
Tako da mi valja opet u Tuzlu...
Jašta ćeš nego opet, šta ti fali. :D
E onda ćemo u Jazz klub u VI Bosanskoj da se zapivimo opet :lol:
Onu večer je bilo dobro ;)
User avatar
dale cooper
Posts: 28457
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#447 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by dale cooper »

Ommadawn wrote:
dale cooper wrote:
Ommadawn wrote:Meni je jaranica u Tuzli obećala nekakvih ploča što sam joj uradio jednu sliku ali dok sam ja došao s mora, ona otišla na more :(
Tako da mi valja opet u Tuzlu...
Jašta ćeš nego opet, šta ti fali. :D
E onda ćemo u Jazz klub u VI Bosanskoj da se zapivimo opet :lol:
Onu večer je bilo dobro ;)
Može, nisam u Jazzu dugo dugo bio. :D A imam poznanika koji sviraju u bendu koji tu često nastupa.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#448 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hajvan »

ja s nestrpljenjem ocekujem ovo da mi stigne:

Image


takodje, ako neko ima za prodati kopiju Neil Youngovog albuma Ragged Glory, slobodno nek mi se javi u PP.

Image
User avatar
dale cooper
Posts: 28457
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#449 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by dale cooper »

Neil Young fan? :thumbup: :) Dead Man soundtrack je sjajan. :)
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#450 Re: Gramofoni, gramofondzije, gramofonske ploce

Post by Hajvan »

dale cooper wrote:Neil Young fan? :thumbup: :) Dead Man soundtrack je sjajan. :)
sudeci po tome da najvise albuma njegovih imam na vinilu trenutno, od svih izvodjaca, vjerovatno jesam…

al jbg, Sigur Ros ili Radiohead nemaju toliko izdatih albuma :D
Post Reply