Gramatika našeg jezika

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#51 Re: Gramatika našeg jezika

Post by animals »

Jadna djeca koja moraju uciti sve te nove gramaticke gluposti, sto ih izmisljaju dokolicari...
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#52 Re: Gramatika našeg jezika

Post by fatamorgana »

Zox wrote:Mnogi od vas će vjerovatno misliti da je ovo pitanje elementarno i da sam glup, što ću prihvatiti :)
Može li mi neko ukloniti sumnju koja me već nekoliko dana mori?
Da li se kaže "dvojica mladića su izašli" ili "izašla"? Ili, pak, "njih dvojica su izašli" ili, opet, "izašla"?
Hvala :)
A gdje su izašli?
User avatar
Zox
Posts: 3791
Joined: 17/04/2002 00:00

#53 Re: Gramatika našeg jezika

Post by Zox »

E baš vam hvala.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#54 Re: Gramatika našeg jezika

Post by animals »

Zox wrote:Mnogi od vas će vjerovatno misliti da je ovo pitanje elementarno i da sam glup, što ću prihvatiti :)
Može li mi neko ukloniti sumnju koja me već nekoliko dana mori?
Da li se kaže "dvojica mladića su izašli" ili "izašla"? Ili, pak, "njih dvojica su izašli" ili, opet, "izašla"?
Hvala :)
Pa ne kaze se nista..jer ne znamo jesu li posli ili dosli..ili su izasli, ili se spremaju da izadju..kaze se pravilno..decki su izasli..njih dvojica su izasla,,a mozes reci da su izasli..jel ti sad ista jasnije :D
User avatar
Zox
Posts: 3791
Joined: 17/04/2002 00:00

#55 Re: Gramatika našeg jezika

Post by Zox »

njih dvojica su izasla,,a mozes reci da su izasli..jel ti sad ista jasnije :D
Ocigledno, nije :D
User avatar
berenice
Posts: 3173
Joined: 17/06/2010 14:32

#56 Re: Gramatika našeg jezika

Post by berenice »

Zox wrote:
njih dvojica su izasla,,a mozes reci da su izasli..jel ti sad ista jasnije :D
Ocigledno, nije :D
Kada kažeš da su njih dvojica izašla, onda su oni kao izašli i odoše u čaršiju, a kada kažeš da su izašli, onda su izašli iz prostorije, a šta će poslije toga raditi (hoće li otići u čaršu ili ne) nas ne zanima. :lol:

Jel' to?
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#57 Re: Gramatika našeg jezika

Post by Avetinho »

Ali-sa wrote:Da ovo je normiran oblik, npr. kada misliš "sve je uredu", a kad želiš reći "čekao sam u redu" onda je odvojeno :)
Kako ide nominativ ove rijeci. Uredo? :D

Ovo je apsolutno pogresno. U bosanskom (ubosanskom) ne postoji (nepostoji) pravilo gdje se (gdjese) "sve je u redu" pise kao "sve je uredu", niti "u pravu si" kao "upravu si". Slican je primjer "Fata je u drugom ("udrugom" :D ) stanju" i "ustanju sam napraviti svemirski brod".

Pravilno je u svim slucajevima "u redu" i "u pravu" i "u stanju", a nepravilno "uredu", "upravu", "ukrivu", "udrugom", "ustanju", "ugovnima" -- osim ako govorimo o udrugama, uredima i upravama.

To se najbolje vidi u nakaradnim oblicima "nisam upravu" i "nisam ukrivu" i "nisam udrugom stanju" i "nisam ustanju" i "jesam ugovnima".
User avatar
Mračajski proto
Posts: 7292
Joined: 03/04/2012 12:06

#58 Re: Gramatika našeg jezika

Post by Mračajski proto »

Zox wrote:Mnogi od vas će vjerovatno misliti da je ovo pitanje elementarno i da sam glup, što ću prihvatiti :)
Može li mi neko ukloniti sumnju koja me već nekoliko dana mori?
Da li se kaže "dvojica mladića su izašli" ili "izašla"? Ili, pak, "njih dvojica su izašli" ili, opet, "izašla"?
Hvala :)
Gramatičari preporučuju ovo ''izašli''. Mada može i drugi oblik, ali se ovaj prvi preporučuje zbog roda, jer se odnosi na mladiće - m. r. :)
User avatar
homega
Posts: 1866
Joined: 18/05/2014 23:45

#59 Re: Gramatika našeg jezika

Post by homega »

Zox wrote:Ocigledno, nije :D
Očigledno, rukodohvatno, nogostupno, uhočujno, prstopipljivo...nastavi niz :D
burger_pasa
Posts: 408
Joined: 20/10/2013 15:36

#60 Re: Gramatika našeg jezika

Post by burger_pasa »

sandra01 wrote:Ima li neko da mi da link koji dokazuje da u Bosni izraz opšti ima potpuno isto značenje kao i opći i da su oba u upotrebi ?

Da izraz grupa ima potpuno isto značenje kao i skupina i da se upotrebljavaju oba izraza.

Slovo đ da se može pisati i kao slovo dj (e ovde mi treba baš jak dokaz :))

I samo da još jednom provjerim šta je pravilno takođe ili također?
Moj jarane cime se ti opterecujes... pa u svijetu globalizacije, google prevodjenja itd... svaki jezik se iskrivljuje, skracuje, prave kojekakve nove rijeci itd... tako da je vrijeme striktne gramatike iza nas... a vrijeme ce pokazati...
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#61 Re: Gramatika našeg jezika

Post by Avetinho »

.
Ali-sa
Posts: 785
Joined: 22/06/2013 16:05

#62 Re: Gramatika našeg jezika

Post by Ali-sa »

Ja Sam Odavle wrote:
Ali-sa wrote:Da ovo je normiran oblik, npr. kada misliš "sve je uredu", a kad želiš reći "čekao sam u redu" onda je odvojeno :)
Kako ide nominativ ove rijeci. Uredo? :D

Ovo je apsolutno pogresno. U bosanskom (ubosanskom) ne postoji (nepostoji) pravilo gdje se (gdjese) "sve je u redu" pise kao "sve je uredu", niti "u pravu si" kao "upravu si". Slican je primjer "Fata je u drugom ("udrugom" :D ) stanju" i "ustanju sam napraviti svemirski brod".

Pravilno je u svim slucajevima "u redu" i "u pravu" i "u stanju", a nepravilno "uredu", "upravu", "ukrivu", "udrugom", "ustanju", "ugovnima" -- osim ako govorimo o udrugama, uredima i upravama.

To se najbolje vidi u nakaradnim oblicima "nisam upravu" i "nisam ukrivu" i "nisam udrugom stanju" i "nisam ustanju" i "jesam ugovnima".

Iz kojeg izvora ovo navodiš? Valjda imaš dokaz za ovo što pišeš i što nije tačno. Ako kažeš "sve je uredu", to nikako ne možeš napisati "sve je u redu".
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#63 Re: Gramatika našeg jezika

Post by Avetinho »

Ali-sa wrote:
Ja Sam Odavle wrote:
Ali-sa wrote:Da ovo je normiran oblik, npr. kada misliš "sve je uredu", a kad želiš reći "čekao sam u redu" onda je odvojeno :)
Kako ide nominativ ove rijeci. Uredo? :D

Ovo je apsolutno pogresno. U bosanskom (ubosanskom) ne postoji (nepostoji) pravilo gdje se (gdjese) "sve je u redu" pise kao "sve je uredu", niti "u pravu si" kao "upravu si". Slican je primjer "Fata je u drugom ("udrugom" :D ) stanju" i "ustanju sam napraviti svemirski brod".

Pravilno je u svim slucajevima "u redu" i "u pravu" i "u stanju", a nepravilno "uredu", "upravu", "ukrivu", "udrugom", "ustanju", "ugovnima" -- osim ako govorimo o udrugama, uredima i upravama.

To se najbolje vidi u nakaradnim oblicima "nisam upravu" i "nisam ukrivu" i "nisam udrugom stanju" i "nisam ustanju" i "jesam ugovnima".

Iz kojeg izvora ovo navodiš? Valjda imaš dokaz za ovo što pišeš i što nije tačno. Ako kažeš "sve je uredu", to nikako ne možeš napisati "sve je u redu".
Eto citiraj mi recenicu iz bilo kojeg knjizevnog djela nekog bosanskog pisca koji koristi "uredu" umjesto "u redu".

Osim toga, u svom ranijem postu si tvrdio da je "uredu" normiran oblik po "Pravopisu bosanskoga jezika" Senahida Halilovića. Nadji mi stranicu i citiraj je.

Moj "dokaz" (kakav dokaz ocekujes, iz gramatike Senahida Halilovica? "Uredu" ne postoji u toj gramatici.) je da je imenica koja se koristi u frazi "sve je u redu" -- red, a ne ured -- lokativ "redu".
zdojc
Posts: 1
Joined: 11/09/2014 13:12

#64 Re: Gramatika našeg jezika

Post by zdojc »

Jedino ako je misli da je neko u uredu (ured kao kancelarija) :D

http://poducavanje.com/gramatika/
User avatar
Violet Love
Posts: 70
Joined: 02/11/2013 13:38

#65 Re: Gramatika našeg jezika

Post by Violet Love »

Istina je da se u pravopisu prof. Halilovića ne spominju riječi uredu i upravu, ali ima mnoštvo drugih po čijoj analogiji možemo reći da su riječi uredu i upravu tačne:
uistinu, ustvari, nasilu, ulijevo, udesno, uludo, napolju, naruku, odoka, isprva, nabrzinu, iznova, nazimu, smjesta, naglas, naoko i mnogo drugih.

Izdvojeno iz Pravopisa bosanskog jezika prof. Halilovića, str. 85-88.
User avatar
Mračajski proto
Posts: 7292
Joined: 03/04/2012 12:06

#66 Re: Gramatika našeg jezika

Post by Mračajski proto »

-
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#67 Re: Gramatika našeg jezika

Post by Avetinho »

Violet Love wrote:Istina je da se u pravopisu prof. Halilovića ne spominju riječi uredu i upravu, ali ima mnoštvo drugih po čijoj analogiji možemo reći da su riječi uredu i upravu tačne:
uistinu, ustvari, nasilu, ulijevo, udesno, uludo, napolju, naruku, odoka, isprva, nabrzinu, iznova, nazimu, smjesta, naglas, naoko i mnogo drugih.

Izdvojeno iz Pravopisa bosanskog jezika prof. Halilovića, str. 85-88.
Samo jedan citat mi treba i nista vise. Upravu i uredu su po konsenzusu neispravni oblici.

Evo da ti ustedim tipkanje u trazilicu:

https://www.google.com/search?q=upravu+si+pravopis
Mesa Selimovic, 'Dervis i Smrt' wrote:Vjerujem da sam u pravu i trazicu pravdu dokle mognem da stignem.
User avatar
Violet Love
Posts: 70
Joined: 02/11/2013 13:38

#68 Re: Gramatika našeg jezika

Post by Violet Love »

Avetinho wrote:
Violet Love wrote:Istina je da se u pravopisu prof. Halilovića ne spominju riječi uredu i upravu, ali ima mnoštvo drugih po čijoj analogiji možemo reći da su riječi uredu i upravu tačne:
uistinu, ustvari, nasilu, ulijevo, udesno, uludo, napolju, naruku, odoka, isprva, nabrzinu, iznova, nazimu, smjesta, naglas, naoko i mnogo drugih.

Izdvojeno iz Pravopisa bosanskog jezika prof. Halilovića, str. 85-88.
Samo jedan citat mi treba i nista vise. Upravu i uredu su po konsenzusu neispravni oblici.

Evo da ti ustedim tipkanje u trazilicu:

https://www.google.com/search?q=upravu+si+pravopis
Mesa Selimovic, 'Dervis i Smrt' wrote:Vjerujem da sam u pravu i trazicu pravdu dokle mognem da stignem.
sve stoji, ali uzmi u obzir da je jezik živ i da se mijenja. Knjiga Derviš i smrt je prvi put izdata 66., a Tvrđava 70. godine. Pravopis kojim se mi koristimo je izdat 99.

Dalje, Meša Selimović je napisao i ovo: "Kad bi Bog kaznjavao za svako učinjeno zlo, ne bi na zemlji ostalo ni jedno živo biće" - da li to znači da je 'ni jedno' pravilno a 'nijedno' nepravilno?
User avatar
homega
Posts: 1866
Joined: 18/05/2014 23:45

#69 Re: Gramatika našeg jezika

Post by homega »

Violet Love wrote:
Avetinho wrote:
Violet Love wrote:Istina je da se u pravopisu prof. Halilovića ne spominju riječi uredu i upravu, ali ima mnoštvo drugih po čijoj analogiji možemo reći da su riječi uredu i upravu tačne:
uistinu, ustvari, nasilu, ulijevo, udesno, uludo, napolju, naruku, odoka, isprva, nabrzinu, iznova, nazimu, smjesta, naglas, naoko i mnogo drugih.

Izdvojeno iz Pravopisa bosanskog jezika prof. Halilovića, str. 85-88.
Samo jedan citat mi treba i nista vise. Upravu i uredu su po konsenzusu neispravni oblici.

Evo da ti ustedim tipkanje u trazilicu:

https://www.google.com/search?q=upravu+si+pravopis
Mesa Selimovic, 'Dervis i Smrt' wrote:Vjerujem da sam u pravu i trazicu pravdu dokle mognem da stignem.
sve stoji, ali uzmi u obzir da je jezik živ i da se mijenja. Knjiga Derviš i smrt je prvi put izdata 66., a Tvrđava 70. godine. Pravopis kojim se mi koristimo je izdat 99.
Opravdanje "živahnim jezikom" za "nepismene" pravopisne izmjene, najveći je idiotizam koji koriste osobe željne nametanja svojih pravila :-)
Dalje, Meša Selimović je napisao i ovo: "Kad bi Bog kaznjavao za svako učinjeno zlo, ne bi na zemlji ostalo ni jedno živo biće" - da li to znači da je 'ni jedno' pravilno a 'nijedno' nepravilno?
Zar izdavač Mešinih knjiga nije imao lektora; zar lektor nije mogao pogriješiti, ne na gornjem primjeru, nego u bilo kojem drugom...

I obje zamjenice su ispravne - i ni jedno i nijedno, svaka u svom kontekstu
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#70 Re: Gramatika našeg jezika

Post by Avetinho »

Violet Love wrote:
Avetinho wrote:
Violet Love wrote:Istina je da se u pravopisu prof. Halilovića ne spominju riječi uredu i upravu, ali ima mnoštvo drugih po čijoj analogiji možemo reći da su riječi uredu i upravu tačne:
uistinu, ustvari, nasilu, ulijevo, udesno, uludo, napolju, naruku, odoka, isprva, nabrzinu, iznova, nazimu, smjesta, naglas, naoko i mnogo drugih.

Izdvojeno iz Pravopisa bosanskog jezika prof. Halilovića, str. 85-88.
Samo jedan citat mi treba i nista vise. Upravu i uredu su po konsenzusu neispravni oblici.

Evo da ti ustedim tipkanje u trazilicu:

https://www.google.com/search?q=upravu+si+pravopis
Mesa Selimovic, 'Dervis i Smrt' wrote:Vjerujem da sam u pravu i trazicu pravdu dokle mognem da stignem.
sve stoji, ali uzmi u obzir da je jezik živ i da se mijenja. Knjiga Derviš i smrt je prvi put izdata 66., a Tvrđava 70. godine. Pravopis kojim se mi koristimo je izdat 99.

Dalje, Meša Selimović je napisao i ovo: "Kad bi Bog kaznjavao za svako učinjeno zlo, ne bi na zemlji ostalo ni jedno živo biće" - da li to znači da je 'ni jedno' pravilno a 'nijedno' nepravilno?
Nije valjda da ne vidis suptilnu ali znacajnu razliku izmedju "ni jednog bica" i "nijednog bica"?

Zar nisi napisala 85. maloprije, otkud sad 99.? Ne sjecam se da smo izmisljali novi jezik ni prije 85., a ni devedesetih.

Hajde ne valja ti Mesa, daj citiraj djelo bilo kojeg priznatog i pismenog pisca. Nije valjda da jos niko nije nista napisao na novom "zivom" jeziku.
User avatar
Violet Love
Posts: 70
Joined: 02/11/2013 13:38

#71 Re: Gramatika našeg jezika

Post by Violet Love »

Pravopis je izdat 99. godine, a ja sam navela 85. stranicu pravopisa. Budem navela citat čim iskopam nešto, dosad nisam obraćala pažnju na to.
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#72 Re: Gramatika našeg jezika

Post by Avetinho »

Violet Love wrote:Pravopis je izdat 99. godine, a ja sam navela 85. stranicu pravopisa. Budem navela citat čim iskopam nešto, dosad nisam obraćala pažnju na to.
Evo da ti olaksam: ukucas u google ime i prezime pisca i rijec "upravu". Ili ukucas ime i prezime pisca i rijeci "u pravu". Ako ti ne bude mrsko, prijavi sta ispadne.
User avatar
trcicu trceci
Posts: 2677
Joined: 30/04/2011 22:32

#73 Re: Gramatika našeg jezika

Post by trcicu trceci »

cuj na guglu :lol: :run:
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#74 Re: Gramatika našeg jezika

Post by Avetinho »

trcicu trceci wrote:cuj na guglu :lol: :run:
Ajoj, izvini, misli sam na kliksovom forumu :D
Zna se gdje se lako nadju pismeni pisci :D
User avatar
trcicu trceci
Posts: 2677
Joined: 30/04/2011 22:32

#75 Re: Gramatika našeg jezika

Post by trcicu trceci »

ni na tome, ali fino ti se citira iz jedinog relevantnog izvora, kada je nauka u pitanju ne provjerava se na guglu
Post Reply