gradzevinac u SA?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

oli99
Posts: 5
Joined: 02/04/2007 15:34

#1 gradzevinac u SA?

Post by oli99 »

Ne znam je li ovo tema za ovaj forum pa ako sam "fulio" prebacite gdje mislite da najvise odgovara.

Diplomirao sam gradzevinu u inostranstvu gdje radim vec 3 godine. Zanima me kakve su sanse da se nadze posao u BiH , prvenstveno u SA? Kakva je potraznja za gradzevincima? Da li se priznaju strane diplome? Ako ne, sta se treba uraditi da se prizna? Kakve su plate za pocetnike u struci?

Hvala za sve konstruktivne komentare .
oli99
Posts: 5
Joined: 02/04/2007 15:34

#2

Post by oli99 »

Pa ne mogu da vjerujem da nema bas niko da mi pomogne. Mislio sam da ce se naci barem neko ko ce mi dati barem savjet kome da se obratim. A da sam stavio temu gdje se moze prodavati pamet i mozgati "sta bi bilo kad bi bilo" tada bi nasao 100-e komentara, a u ovom slucaju kada trazim konkretne savjete nema nikoga. Znate li onaj vic kad je Skot svaku noc molio Boga da pobijedi na lutriji a Bog mu na kraju kaze : "Pa kupi vec jednom barem jedan listic! ".
tataratira
Posts: 1623
Joined: 09/11/2004 12:33

#3

Post by tataratira »

ima posla ako ti nije mrsko nosati malter i cement, plata nikakva

pa ti razmisli
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#4

Post by _BosanaC »

oli99 wrote:Pa ne mogu da vjerujem da nema bas niko da mi pomogne. Mislio sam da ce se naci barem neko ko ce mi dati barem savjet kome da se obratim. A da sam stavio temu gdje se moze prodavati pamet i mozgati "sta bi bilo kad bi bilo" tada bi nasao 100-e komentara, a u ovom slucaju kada trazim konkretne savjete nema nikoga. Znate li onaj vic kad je Skot svaku noc molio Boga da pobijedi na lutriji a Bog mu na kraju kaze : "Pa kupi vec jednom barem jedan listic! ".
http://www.fzzz.ba
http://www.posao.ba
neki
Posts: 6701
Joined: 17/02/2005 07:57

#5

Post by neki »

Zavisno od univerziteta na kojem si zavrsio mislim da bi ti diploma tesko bila priznata, ali ako imas zivaca da cekas i hodas od vrata do vrata mozda bi nesto i postigao. MOzes naci i posao kod nekog kome i nije vazna koja ti je diploma ali tad bi ti plata bila nikakva.
Posla ima koliko hoces i nije ga tesko naci ali i plata varira. Znam diplomiranog gradjevinca koji u ZGP-u ima platu 400km, ali ima i nekih koji imaju platu i 2000 km ali da bi dobio takav posao treba ti duze iskustvo i polozen strucni ispit. Pozitivno je sto lako mozes naci posla privatno. Puno se gradi a manji investitori nece da placaju biroima pa traze nezavisne staticare sto se i dobro placa. Opet trebas imat polozen strucni ili nekog ko ga ima da ti potpise projekat. I veze su bitne da ti nadju takvog posla.
Bez znanja osnovnog softvera kao Autocad, Tower, SAP nemas nikakve sanse
oli99
Posts: 5
Joined: 02/04/2007 15:34

#6

Post by oli99 »

Hvala na odgovorima

Za univerzitet se ne bojim jer je diploma priznata u cijelom svijetu. A u poslu se naravno koriste Auto-Cad i FEM programi. Samo nisam upoznat sa polaganjem strucnog. U zemlji gdje se nalazim to se ne polaze vec si sa zavrsenim diplomskim sposoban da stavljas potpise. Kao sto je i obicajeno iskustvo se dosta gleda i ne mogu se potpisivati slozeni projekti ali kao dio projektantskog tima mogu da radim na svim projektima ( mtrl: celik, beton ili gledano na vrste projekta : mostovi ( od "obicnih" pa do pokretnih, tuneli, luke ...)
neki
Posts: 6701
Joined: 17/02/2005 07:57

#7

Post by neki »

Strucni je obavezan u BIH, hrvatskoj, srbiji a mislim i u sloveniji da bi mogao potpisivati projekte. U Federaciji BiH po novom zakonu moras imati 5 godina radnog iskustva da bi mogao pristupiti polaganju strucnog, u RS godinu dana pa je to razlog sto svi inzinjeri tehnicke struke sad masovno idu u banjaluku da to polazu. Ako federalni idioti skontaju kolike pare time budzet gubi valjda ce uskoro vratiti makar na dvije godine koliko je prije bilo. ukratko, bez polozenog strucnog ne mozes se nikakvim samostalnim poslom baviti, tako ako imas radno iskustvo tamo prvo vidi hoce li ti biti ovdje priznato.
Za gradjevince najvise posla ima u statici, tj proracun armatura u ab konstrukcijama, uglavnom visokogradnja, a ocekuje se da ce uskoro biti pravo puno i u niskogradnji sa pocetkom gradnje autoputa
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#8

Post by ins »

Nisam bas 100% siguran, ali ako se ne varam na birou Zavoda za zaposljavanje Kantona Sarajevo nema niti jednog dipl gradj inzinjera....

Mislim da je to najbolji odgovor na tvoje pitanje... :-D
oli99
Posts: 5
Joined: 02/04/2007 15:34

#9

Post by oli99 »

Ima li iko od gradzevinaca na forumu? Kakvi su uslovi rada? Je li teh.crtanje bazirano na Auto-Cad? Da li su FEM programi rasprostranjeni? Nisam " rucno" izracunao armaturu od faxa, za to imamo hrpu nekih programa, brze ide a i mnogo jednostavnije.
User avatar
helo
Posts: 641
Joined: 13/03/2005 17:18
Location: Sarajevo

#10

Post by helo »

oli99 wrote:Ima li iko od gradzevinaca na forumu? Kakvi su uslovi rada? Je li teh.crtanje bazirano na Auto-Cad? Da li su FEM programi rasprostranjeni? Nisam " rucno" izracunao armaturu od faxa, za to imamo hrpu nekih programa, brze ide a i mnogo jednostavnije.
Normalno da se radi sve u AutoCad-u kao i sugdje, a što se tiče posla ima ga više nego dovoljno, sam znaš da je ovdje rat bio i da je sve srušeno i nigdje trenutno nečeš vidjeti više kranjeva nego u Sarajevu, imaš dobar faks bez problema bi mogao nači dobar posao. Bujrum dodži ako ne živiš u Bih na par dana u Sarajevo i uzmi informaciju iz prve ruke (to ti je moj savjet)

Image
ragib
Posts: 2342
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#11

Post by ragib »

posao ces lahko naci.
Koliko mi je poznato nema ni jednog diplomiranog inzinjera na birou.
Hendrix
Posts: 4114
Joined: 27/02/2004 00:00

#12

Post by Hendrix »

Ima posla preko glave kolega :) Nema nijednog na birou to je činjenica ali se pazi gdje ideš , ima milion firmica gdje će te zakopati projektima a plata tu i tamo,bolje pucaj odmah na najveće pa onda dalje.
Koliko vidim ti si konstrukterski smjer , ili je to kao "opšti" neki?
Plate , znam neke od 500KM koji moraju raditi zbog stipendija ali zato puno više znam ljudi sa 1200+ KM platom , pa ti vidi kako je.
Programi su ti manje više kao i vani dakle ručno više nejma ovde raditi , samo su programi naravno drugačiji od firme do firme . ko je šta kupio.CAD je nezaobilazan i bez njega ne možeš ni mrdnuti.FEM program koji se ovde često koristi je TOWER ili SAP2000 , ima ih još ali eto za te najviše čujem.
sarajka37
Posts: 94
Joined: 19/01/2007 11:06

#13

Post by sarajka37 »

Hendrix wrote:Ima posla preko glave kolega :) Nema nijednog na birou to je činjenica ali se pazi gdje ideš , ima milion firmica gdje će te zakopati projektima a plata tu i tamo,bolje pucaj odmah na najveće pa onda dalje.
Koliko vidim ti si konstrukterski smjer , ili je to kao "opšti" neki?
Plate , znam neke od 500KM koji moraju raditi zbog stipendija ali zato puno više znam ljudi sa 1200+ KM platom , pa ti vidi kako je.
Programi su ti manje više kao i vani dakle ručno više nejma ovde raditi , samo su programi naravno drugačiji od firme do firme . ko je šta kupio.CAD je nezaobilazan i bez njega ne možeš ni mrdnuti.FEM program koji se ovde često koristi je TOWER ili SAP2000 , ima ih još ali eto za te najviše čujem.
a znash li gdje je ta plata od 500km?ukljuci se u temu energoinvest tamo ne vjerujeu da to postoji hehehehe
neki
Posts: 6701
Joined: 17/02/2005 07:57

#14

Post by neki »

a znash li gdje je ta plata od 500km?ukljuci se u temu energoinvest tamo ne vjerujeu da to postoji hehehehe
Daj prestani siriti svoje gluposti i na ovu temu. U Energoinvestu ne postoji gradjevinac koji ima platu manju od 1000 maraka i to su ti mnogi i potvrdili
sarajka37
Posts: 94
Joined: 19/01/2007 11:06

#15

Post by sarajka37 »

neki wrote:
a znash li gdje je ta plata od 500km?ukljuci se u temu energoinvest tamo ne vjerujeu da to postoji hehehehe
Daj prestani siriti svoje gluposti i na ovu temu. U Energoinvestu ne postoji gradjevinac koji ima platu manju od 1000 maraka i to su ti mnogi i potvrdili
pa ti sis tavrno smijesan,NE DA POSTOJI JEDAN,NEGO IH IMA VISHE PUNO VISHE AL HAJD ..NEVJEROVATAN SI STAVRNO
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#16

Post by ins »

Vidim da je Sarajevka37 svom sirokom spektru zanimanja dodala i poslove grad inzinjera.



@draga sarajevka37

Ja bih vas molio da se ukljucite i u diskusiju o problemima sa TDI motorom u podforumu Auta, tamo jednostavno ljudi vape za vasom ekspertizom?!
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#17

Post by _BosanaC »

sarajka37 wrote:
neki wrote:
a znash li gdje je ta plata od 500km?ukljuci se u temu energoinvest tamo ne vjerujeu da to postoji hehehehe
Daj prestani siriti svoje gluposti i na ovu temu. U Energoinvestu ne postoji gradjevinac koji ima platu manju od 1000 maraka i to su ti mnogi i potvrdili
pa ti sis tavrno smijesan,NE DA POSTOJI JEDAN,NEGO IH IMA VISHE PUNO VISHE AL HAJD ..NEVJEROVATAN SI STAVRNO
Jest vala bash! :oops: :D :lol:
DONY
Posts: 1257
Joined: 20/07/2006 18:23

#18

Post by DONY »

sarajka37 wrote:
Hendrix wrote:Ima posla preko glave kolega :) Nema nijednog na birou to je činjenica ali se pazi gdje ideš , ima milion firmica gdje će te zakopati projektima a plata tu i tamo,bolje pucaj odmah na najveće pa onda dalje.
Koliko vidim ti si konstrukterski smjer , ili je to kao "opšti" neki?
Plate , znam neke od 500KM koji moraju raditi zbog stipendija ali zato puno više znam ljudi sa 1200+ KM platom , pa ti vidi kako je.
Programi su ti manje više kao i vani dakle ručno više nejma ovde raditi , samo su programi naravno drugačiji od firme do firme . ko je šta kupio.CAD je nezaobilazan i bez njega ne možeš ni mrdnuti.FEM program koji se ovde često koristi je TOWER ili SAP2000 , ima ih još ali eto za te najviše čujem.
a znash li gdje je ta plata od 500km?ukljuci se u temu energoinvest tamo ne vjerujeu da to postoji hehehehe

sarajka37, poslije svih tvojih postova na forumu , mogu reci da su te dobro "procijenili" u "E"...,a mozda i PREcijenili.... :-)
User avatar
Salko sto je u vodu skako
Posts: 4278
Joined: 10/02/2006 11:59
Location: Nemila kod Zenice

#19

Post by Salko sto je u vodu skako »

DONY wrote:
sarajka37 wrote:
Hendrix wrote:Ima posla preko glave kolega :) Nema nijednog na birou to je činjenica ali se pazi gdje ideš , ima milion firmica gdje će te zakopati projektima a plata tu i tamo,bolje pucaj odmah na najveće pa onda dalje.
Koliko vidim ti si konstrukterski smjer , ili je to kao "opšti" neki?
Plate , znam neke od 500KM koji moraju raditi zbog stipendija ali zato puno više znam ljudi sa 1200+ KM platom , pa ti vidi kako je.
Programi su ti manje više kao i vani dakle ručno više nejma ovde raditi , samo su programi naravno drugačiji od firme do firme . ko je šta kupio.CAD je nezaobilazan i bez njega ne možeš ni mrdnuti.FEM program koji se ovde često koristi je TOWER ili SAP2000 , ima ih još ali eto za te najviše čujem.
a znash li gdje je ta plata od 500km?ukljuci se u temu energoinvest tamo ne vjerujeu da to postoji hehehehe

sarajka37, poslije svih tvojih postova na forumu , mogu reci da su te dobro "procijenili" u "E"...,a mozda i PREcijenili.... :-)
dobro je sarajka uspjela i uci u "E" zgradu :lol:
User avatar
helo
Posts: 641
Joined: 13/03/2005 17:18
Location: Sarajevo

#20

Post by helo »

oli99 wrote:Ima li iko od gradzevinaca na forumu? Kakvi su uslovi rada? Je li teh.crtanje bazirano na Auto-Cad? Da li su FEM programi rasprostranjeni? Nisam " rucno" izracunao armaturu od faxa, za to imamo hrpu nekih programa, brze ide a i mnogo jednostavnije.
Nadam se da češ na ovom sajtu nešto više informacija pronači.

http://www.posao.ba/
sarajka37
Posts: 94
Joined: 19/01/2007 11:06

#21

Post by sarajka37 »

helo wrote:
oli99 wrote:Ima li iko od gradzevinaca na forumu? Kakvi su uslovi rada? Je li teh.crtanje bazirano na Auto-Cad? Da li su FEM programi rasprostranjeni? Nisam " rucno" izracunao armaturu od faxa, za to imamo hrpu nekih programa, brze ide a i mnogo jednostavnije.
Nadam se da češ na ovom sajtu nešto više informacija pronači.

http://www.posao.ba/

zelim vam sve najbolje a posto mislite da sam ja precjenjena i sl stavri ...nadam se iskreno da ce te svi proci skolu koju sam ja prosla,,jer znate nije dobro zeivjeti u mraku neznjanja,radi vasih unucica ..pa prema tome toplo se nadam da cete imati priliku upoznati uredjenje firme koje ce naravno urediti i vashe zivote vrlo brzoo,prijatno
Ljubitelj Zabara
Posts: 721
Joined: 24/10/2006 01:54
Location: selendra

#22

Post by Ljubitelj Zabara »

imaš dobar faks bez problema bi mogao nači dobar posao. Bujrum dodži
... i ja mislim da sa Gradzevinskim fakultetom ima dobru prodzu.
Ako kupi đip, onda če moči brze na posao.
User avatar
zena21
Posts: 7092
Joined: 07/04/2006 11:02

#23

Post by zena21 »

Ljubitelj Zabara wrote:
imaš dobar faks bez problema bi mogao nači dobar posao. Bujrum dodži
... i ja mislim da sa Gradzevinskim fakultetom ima dobru prodzu.
Ako kupi đip, onda če moči brze na posao.
:lol: :lol: :lol: :lol:
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#24

Post by _BosanaC »

sarajka37 wrote:
helo wrote:
oli99 wrote:Ima li iko od gradzevinaca na forumu? Kakvi su uslovi rada? Je li teh.crtanje bazirano na Auto-Cad? Da li su FEM programi rasprostranjeni? Nisam " rucno" izracunao armaturu od faxa, za to imamo hrpu nekih programa, brze ide a i mnogo jednostavnije.
Nadam se da češ na ovom sajtu nešto više informacija pronači.

http://www.posao.ba/

zelim vam sve najbolje a posto mislite da sam ja precjenjena i sl stavri ...nadam se iskreno da ce te svi proci skolu koju sam ja prosla,,jer znate nije dobro zeivjeti u mraku neznjanja,radi vasih unucica ..pa prema tome toplo se nadam da cete imati priliku upoznati uredjenje firme koje ce naravno urediti i vashe zivote vrlo brzoo,prijatno
Ja se iskreno nadam da ti i niko na ovom forumu nikada nece proci skolu koju sam ja prosao. Jer da si je prosla ne bi sigurno pricala tako kako pricas.
FX900
Posts: 197
Joined: 08/03/2007 15:02

#25

Post by FX900 »

oli99 wrote:Hvala na odgovorima

Za univerzitet se ne bojim jer je diploma priznata u cijelom svijetu. A u poslu se naravno koriste Auto-Cad i FEM programi. Samo nisam upoznat sa polaganjem strucnog. U zemlji gdje se nalazim to se ne polaze vec si sa zavrsenim diplomskim sposoban da stavljas potpise. Kao sto je i obicajeno iskustvo se dosta gleda i ne mogu se potpisivati slozeni projekti ali kao dio projektantskog tima mogu da radim na svim projektima ( mtrl: celik, beton ili gledano na vrste projekta : mostovi ( od "obicnih" pa do pokretnih, tuneli, luke ...)
U normalnom svijetu je to tako (za stručni ispit). Ponegdje ga ima i polaže se kao prvi projekat u firmi gdje radiš (USA, Europa i sl.). Kod nas šupci traže lovu pa se sve svodi na davanje nekih 1000-1500 KM Ministrastvu za urbanizam i prostorno uređenje. Puka formalnost koja košta, jebi ga. Ovdje ćeš morati to polagati Ali vidjet ćeš gluposti tamo u nekom formularu. XY dipl. ing. građ. polaže državni stručni spit za zvanje dipl.ing.građ. Ispade da diploma ne vrijedi ništa, dok ti to "oni" (šupci) ne aminuju kroz državni stručni ispit. Bože sačuvaj. Pljačkaju lopovi. To su radili prije rata, a isti sistem je i sada. Interesantno je da završni potpis članova komisije obično daje neko netehničko lice (ekonomista, pravnik, novinar,...) Bruka za struku, ali jebi ga šta ćeš. Ministar je obično tehničko lice i on potpisuje uvjerenje o položenom stručnom ispitu. Inače ti je ovdje struka skroz pod nogama. Hajde što forumaši vrijeđaju inžinjere, nisu oni bitni, nego isti šupci sjede u vrhu države i ministarstvima. I prije rata je tako bilo, a sada je još gore. Jebaji ga, ako ništa ne mogu nam papci uzeti znanje i diplome. To je našom zaslugom stečeno. Nije mi jasno jarane, šta ćeš ti u Bosni. Za građevince još i ima posla, ali po privatnim, lopovskim firmama. Iscijede te skroz, za male pare. Inače ovdje treba ukinuti na duži niz godina rad svih škola, pa i fakulteta jer nema posla, Inžinjeri su ovdje nepotrebni. Prije ćweš ti naći selameta vani, nego ovdje. Nego da se mijenjamo. Meni ne valja pasoš i "terorista" sam, a ima posla vani. Zajebaše nas ovi šupci sa vrha. Al' bit' će valjda bolje. :(
Post Reply