Gradnja kuće - troskovi

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
pama
Posts: 53
Joined: 23/03/2010 11:52

#1 Gradnja kuće - troskovi

Post by pama »

Upustio sam se u ludu avanturu gradnje kuce.Yup,lud,znam :izet: !!
Dosta zivaca mi je otislo na samu papirologiju do same dozvole koje su poduprli neocekivani finansjski troskovi i peglanje sa nasom azurnom administracijom.Intersuju me iskustva onih koji su prosli te patnje,konrentno,finasijski troskovi koji prate tu blesavu odluku..
Da li neko zna imali razlike izmjedju procijenjenih trosova izgradnje,koja je data prilikom izrade izvedbenog projekta ili je sve to bara bara sa realnim troskovima kada sve sve sabere i oduzme ili je fakat da neka procijena koja je data,tacna. :roll:
ako nekoga interesuju nesto u vezi dokumenatcije za kucu tu sam..
User avatar
ho oponopono
Posts: 13146
Joined: 23/01/2013 07:23
Location: Nije bitno...ali auto mora biti iz Njemačke!

#2 Re: Gradnja kuće - troskovi

Post by ho oponopono »

...nemam love za skupe provode, pak ne mogu za jednu ciglu niti za vrecu cementa odvojiti i kupiti a jos manje graditi nesto... :pusi2:
User avatar
Ciprol
Posts: 981
Joined: 18/04/2009 01:43

#3 Re: Gradnja kuće - troskovi

Post by Ciprol »

pama wrote:Upustio sam se u ludu avanturu gradnje kuce.Yup,lud,znam :izet: !!
Dosta zivaca mi je otislo na samu papirologiju do same dozvole koje su poduprli neocekivani finansjski troskovi i peglanje sa nasom azurnom administracijom.Intersuju me iskustva onih koji su prosli te patnje,konrentno,finasijski troskovi koji prate tu blesavu odluku..
Da li neko zna imali razlike izmjedju procijenjenih trosova izgradnje,koja je data prilikom izrade izvedbenog projekta ili je sve to bara bara sa realnim troskovima kada sve sve sabere i oduzme ili je fakat da neka procijena koja je data,tacna. :roll:
ako nekoga interesuju nesto u vezi dokumenatcije za kucu tu sam..
Što se tiče troškova, to je tu negdje, možda neke male oscilacije da budu. Mada opet sve zavisi od izvođača radova. Znalo se desiti da se ponude od izvođača razlikuju za par hiljada, kako, ne znam.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40814
Joined: 29/06/2011 23:39

#4 Re: Gradnja kuće - troskovi

Post by dječak sa šibicama »

Od puno toga zavisi, hoces li "kljuc u ruke" ili ces graditi etapno, koje majstore, neke iz oglasa ili rodbinu ili mobu ili neku gradjevinsku firmu, koji ces kvalitet stolarije, krova, crijepa, pijeska, i tako dalje i tako dalje.

Mi smo prije vise od 10 godina staru kucu renovirali, digli sprat/potkrovlje, krenuli sa nekom idejom renoviranja a na kraju ispala nova kuca. Daj ovo, daj ono, onda ti zao da ne uradis jos ovo, jos ono, kad vec gradis hajde daj terasu ovdje, daj prosiri ondje, daj garazu ukopaj, uzidaj, hajde stepeniste pa onda ga zatvori, pa sto nebi usput i avliju preuredili, etc. etc.

Na kraju ni sam ne znam koliko je para otislo, sve je zavrseno u tri/cetiri godine (zakljucno sa fasadom i ostalim detaljima tipa rolo vrata na garazi i slicno) kad se sve sabere sigurno preko 100.000 ali ne znam koliko tacno niti to iko moze izracunati. Stalno treba nesto novo, svako malo ti treba pijeska, cementa, cigle, drvenarije, majstor ovaj, majstor onaj, tako je kad se gradi kuca.

Na kraju se zapitam jel sistem kljuc u ruke ipak najisplatniji. Nemas tih zajebancija, samo cekas da ljudi zavrse posao. Jeste da je skuplje, ali eto.
User avatar
Optimist
Posts: 13655
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#5 Re: Gradnja kuće - troskovi

Post by Optimist »

Neka orijentaciona cijena ti je oko 800-900 KM po metru kvadratnom za neki prosjecan nivo opremljenosti. Ova cijena se odnosi samo na radove, bez troskova dozvola i prikljucaka.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#6 Re: Gradnja kuće - troskovi

Post by Danguba »

Bolje ti je da ne pocinjes gradnju ako nemas otvoren priliv sredstava. Jedino tako mozes graditi kucu bez opterecenja i stresova.
Cijena ti najvise zavisi od kvaliteta ugradjenih materijala i moze se razlikovati 30-40%.
Pokriven objekat ti je 35-40% uradjenih radova.

...da ne duzim, najbolje ti je naci nekoga od povjerenja gradjevinske struke koji ce ti pomoci. Mozes ti naci nekoga iz biroa ali mi lose iskustvo govori da ni oni nisu od povjerenja jer znaju raditi sa izvodjacem. Ti si novi a oni se stalno susrecu samo na razlicitim objektima.

p.s. ja sam slucajno pregledao jednu ponudu koja je uradjena na predracunu radova i momentalno nasao par hiljada maraka ustede(sto je izvodjac i prihvatio). Radilo se o polaganju staklene vune na tavanu, molerskim radovima, armaturi...tako ko se ne razumije, to i prodje.

romane pisati o izgradnji kuce. pitaj slobodno ako te nesto konkretno interesuje.
Megiddo
Posts: 396
Joined: 01/06/2014 23:37

#7 Re: Gradnja kuće - troskovi

Post by Megiddo »

Ako misliš graditi pomalo: kuća ti je rupa bez dna. :mrgreen:
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8583
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#8 Re: Gradnja kuće - troskovi

Post by Pitar sa Kariba »

Meni su troškovi gradnje gotovo u marku došli sa izvedbenim projektom, problem je što se tokom gradnje "otvaraju" novi poslovi. Malo zbog nepredviđenih situacija, a malo što i apetiti investitora rastu. Idealno ( po meni ) bi bilo imati 20-30% keša preko plana onda možeš "uživati" u gradnji. Stresno je i teško ali vrijedi. Osnovno što sam ja naučio jeste NEMA PRIJATELJSTVA SA MAJSTORIMA! Nema odstupanja od projekta jer "majstor misli da je tako bolje". Mene to dan danas košta, 10 godina nakon završetka gradnje. Nemaš se čega bojati, najteže je krenuti u gradnju dalje ide samo od sebe.
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#9 Re: Gradnja kuće - troskovi

Post by golfiista »

Ja sam uoravo završio gradnju jednog objekta- kuće, sa cca 130 m2 netto korisne površine. Procjenjeni troškovi gradnje su bili oko 80k KM, na kraju je to došlo oko 100k KM, što je opet solidna cijena ( 750 KM / 1m2 , u ovu cijenu nisu uračunati administrativni troškovi ).
Sve u svemu, naoružaj se sa mnogo, mnogo strpljenja...
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#10 Re: Gradnja kuće - troskovi

Post by golfiista »

Optimist wrote:Neka orijentaciona cijena ti je oko 800-900 KM po metru kvadratnom za neki prosjecan nivo opremljenosti. Ova cijena se odnosi samo na radove, bez troskova dozvola i prikljucaka.
Može niže, i to sa super kvalitetom. Zaobiđi firme.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#11 Re: Gradnja kuće - troskovi

Post by mO k3 »

sistem kljuc u ruke ne gotivim , znam kako rade nasi majstori pogodis cijenu , definiras sta i kako i tu pokusaju na materijalu da te zakinu
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8583
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#12 Re: Gradnja kuće - troskovi

Post by Pitar sa Kariba »

Ma zakidaju oni koliko ti pustiš. Meni je najjače bilo kad su meni dodatno htjeli naplatiti izvlačenje crijepa na krov, jer kao nismo to dogovorili. Hajd` da su rekli 50-100KM pa se možda ne bih peglao ali tražili su neku cifru ne sjećam se više tačno, uglavnom moraju kupiti "vrabac", tako nekako ono čekrk sa motorom da izvuku. Ili tri dana dođu petErica, onda uzmu još jedan posao negdje pa ti dođe jedan ili dvojica. Ja ih pustio jednom, drugi put ih spakujem skupa sa halatom kući, i "raskinem" ugovor. Poslije nisam imao ozbiljnijih problema, osim onih koji su se pokazali naknadno. A materijal obavezno nabavljaj sam, ne znam kakva je sad situacija ali ja sam telefonom nabavljao bukvalno na vrata dovuku, istovare platiš i sve OK.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40814
Joined: 29/06/2011 23:39

#13 Re: Gradnja kuće - troskovi

Post by dječak sa šibicama »

mO k3 wrote:sistem kljuc u ruke ne gotivim , znam kako rade nasi majstori pogodis cijenu , definiras sta i kako i tu pokusaju na materijalu da te zakinu
To je posebna prica... dosao red na fasadu, donesu iz firme predracun i biras cijenu. Bila su tri cjenovna ranga, ovisno o materijalu. Najjeftiniji paket je sa nasim domacim materijalom, srednja cijena Baumit materijal, najskuplji neka njemacka firma zaboravio sam sad naziv. Uzmemo mi Baumit paket, kontas hajde kad placam neka bude i milju vise bar je sve po pe esu... dodje kamion i radnici istovaraju ljepilo za fasadu, ja gledam i vidim nije Baumit vec taj neki domaci "brend". Rekoh pa mi smo narucili Baumit, kaze ovaj majstor ma sve ti je to isto. Rekoh jarane nije, vi Baumit naplacujete milju dvije maraka vise.
Zovi poslovodju, on dodje, vracaj materijal na kamion i donesi Baumit.

Da nisam pratio i gledao, podvalili bi slabiji materijal i hajrovali milju dvije.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40814
Joined: 29/06/2011 23:39

#14 Re: Gradnja kuće - troskovi

Post by dječak sa šibicama »

Pitar sa Kariba wrote:Ili tri dana dođu petErica, onda uzmu još jedan posao negdje pa ti dođe jedan ili dvojica.
To je glavna fora zidarima, posebno ovim "privatnicima", dogovore posao kod tebe i krenu raditi njih pet sest, par dana. Nakon deset dana, odjednom ih je samo trojica, ja niz ulicu kad ostala trojica vec dogovorili posao sa komsijom i poceli raditi i kod njega neko stepeniste.

Rekoh sta je ovo, kaze ovaj glavni kao pa sezona je razumi nas. Jos na kraju izmislise kako nismo u cijenu uracunali i betonirnaje avlije, trazi dodatne pare. Sto je najgore, mi rodjaci, familija, i hoce da me oguli.

Ko je sa majstorima imao posla, ni pakao mu nece tesko pasti :D
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#15 Re: Gradnja kuće - troskovi

Post by mO k3 »

dječak sa šibicama wrote:
mO k3 wrote:sistem kljuc u ruke ne gotivim , znam kako rade nasi majstori pogodis cijenu , definiras sta i kako i tu pokusaju na materijalu da te zakinu
To je posebna prica... dosao red na fasadu, donesu iz firme predracun i biras cijenu. Bila su tri cjenovna ranga, ovisno o materijalu. Najjeftiniji paket je sa nasim domacim materijalom, srednja cijena Baumit materijal, najskuplji neka njemacka firma zaboravio sam sad naziv. Uzmemo mi Baumit paket, kontas hajde kad placam neka bude i milju vise bar je sve po pe esu... dodje kamion i radnici istovaraju ljepilo za fasadu, ja gledam i vidim nije Baumit vec taj neki domaci "brend". Rekoh pa mi smo narucili Baumit, kaze ovaj majstor ma sve ti je to isto. Rekoh jarane nije, vi Baumit naplacujete milju dvije maraka vise.
Zovi poslovodju, on dodje, vracaj materijal na kamion i donesi Baumit.

Da nisam pratio i gledao, podvalili bi slabiji materijal i hajrovali milju dvije.
i mene je jedan vodoinstalater naguzio jebem mu sve... dogovoreno je bilo Geberitov vodokotlic ispod plocica on stavio liv neki slovenacki ... nisam ja to ni skuzio sve se stavilo plocice ovo ono i red na tipku za vodokotlic pitam ja drugogo majstora koju tipku za geberit da kupim ... on meni nije ti ovo geberit neki slovenacki liv... :twisted:
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#16 Re: Gradnja kuće - troskovi

Post by Danguba »

Najbolje je ko se razumije da sam nabavlja materijal. Sklopis deal sa nekim skladistem i biras sebi materijal a oni dovoze po potrebi. I tu se moze ustediti.

Nikada nisam imao problema sa majstorima. Uvijek obostrano zadovoljstvo. Majstore sam birao po preporukama i onim sto sam vidio da su uradili. Dam mu do znanja da se razumijem u te stvari(uz kafu prodjemo kroz sve faze njegovog rada, usaglasimo se i ide dalje) i on nema lufta da me zeza. Na kraju posla sve majstore pocasti(nabacim) i kada idem kroz grad samo vicu za mnom(onaj sa skele onaj sa krova). :D
User avatar
Optimist
Posts: 13655
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#17 Re: Gradnja kuće - troskovi

Post by Optimist »

golfiista wrote:
Optimist wrote:Neka orijentaciona cijena ti je oko 800-900 KM po metru kvadratnom za neki prosjecan nivo opremljenosti. Ova cijena se odnosi samo na radove, bez troskova dozvola i prikljucaka.
Može niže, i to sa super kvalitetom. Zaobiđi firme.

Moze ali grubi radovi. Ja sam rekao ovu cijenu do faze useljenja, dakle ostaje jos namjestaj.
pama
Posts: 53
Joined: 23/03/2010 11:52

#18 Re: Gradnja kuće - troskovi

Post by pama »

Vidim da vas je dosta imalo raznih problema.Ja sam prvu ponudu za izvođenje grubih građevinskih radova dobio na 45 000 KM,u projektu taj posao se procjenjuje na 78 000 KM.Znaci moze puno nize.Razlika od 33 000 KM nije mala,jos je to ponuda od firme.Sada cu se baciti na trazenje nekog kvalitetnog majstora i dva irgeta,nabavljat cu materijal,angarzovat cu firmu samo za radove do mrtve ploce.Po takvoj racunici uz malo vise glavobolje se moze ustediti prilicna suma.Budem postavljao info kako se sve bude razvijalo,mozda zatreba nekome u buducnosti :)
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#19 Re: Gradnja kuće - troskovi

Post by valter.ba »

Pratim :D
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#20 Re: Gradnja kuće - troskovi

Post by golfiista »

Optimist wrote:
golfiista wrote:
Optimist wrote:Neka orijentaciona cijena ti je oko 800-900 KM po metru kvadratnom za neki prosjecan nivo opremljenosti. Ova cijena se odnosi samo na radove, bez troskova dozvola i prikljucaka.
Može niže, i to sa super kvalitetom. Zaobiđi firme.

Moze ali grubi radovi. Ja sam rekao ovu cijenu do faze useljenja, dakle ostaje jos namjestaj.
Da, ali namješaj nije gradnja.
Zaboravio sam napomenuti da sam od tih 150, završio ukupno 120 m2 netto površine, tako da će se cijena kvadrata gradnje povećati za nekih 100/150 KM, što je opet 900 KM/1m2, što je opet mnogo povoljnije od ponude u stmabenim zgradama, dok o cijeni komfora kuća/stan ne bih ni polemisao.
pama
Posts: 53
Joined: 23/03/2010 11:52

#21 Re: Gradnja kuće - troskovi

Post by pama »

pama wrote:Upustio sam se u ludu avanturu gradnje kuce.Yup,lud,znam :izet: !!
Dosta zivaca mi je otislo na samu papirologiju do same dozvole koje su poduprli neocekivani finansjski troskovi i peglanje sa nasom azurnom administracijom.Intersuju me iskustva onih koji su prosli te patnje,konrentno,finasijski troskovi koji prate tu blesavu odluku..
Da li neko zna imali razlike izmjedju procijenjenih trosova izgradnje,koja je data prilikom izrade izvedbenog projekta ili je sve to bara bara sa realnim troskovima kada sve sve sabere i oduzme ili je fakat da neka procijena koja je data,tacna. :roll:
ako nekoga interesuju nesto u vezi dokumenatcije za kucu tu sam..

Evo da i ja stavim tacku na ovo pitanje,jer je sve vec zavrseno! Gradnja mi je pojela dobar dio i zivaca i love dok sve napokon nije bilo gotovo.Ona cifra sto je navedena u izvedbenom projektu je za dobar dio veca kada se uracuna i samo namjestanje kuce pa na to jos vanjsko uređenje pa ovo pa ono,pa ovo pa ono i tako u nedogled.Jako naporan posao.Mnogo bolje bih prosao finansijski da sam uzeo neki stan,ali zavrseno je pa sad mogu malo i odmorit.
User avatar
stetoskop
Posts: 1358
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#22 Re: Gradnja kuće - troskovi

Post by stetoskop »

Vezano za ovo pitanje, ima tema već jedna na forumu ovom :D
koliko-kosta-izgradnja-kuce-t108848.html
Post Reply