Gradnja kuce

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

User avatar
sve na kvadrat
Posts: 645
Joined: 02/02/2014 16:40

#1 Gradnja kuce

Post by sve na kvadrat »

U ovoj godini planiram graditi kucu, dvoumim se izmedju klasicne gradnje tj.kopanjem temelja, pa cokla, i tzv mrsava ploca i gradnje sa kontra plocom tj.temeljnom plocom debljine od 30 do 40cm debljine sa odgovorajucom podlogom i izolacijom. Pa bih vase prijedloge za i protiv, Teren je ravan.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#2 Re: Gradnja kuce

Post by Maraschino »

po meni isto. bitno je samo uraditi kako treba.
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20499
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#3 Re: Gradnja kuce

Post by Bullet Tooth Tony »

Taman da otvorim istu temu .... :D :D

Mene interesuje pokrov tojest crijep ... Koji je najbolji u BiH .. Tondach, Bramac ?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#4 Re: Gradnja kuce

Post by Maraschino »

Bullet Tooth Tony wrote:Taman da otvorim istu temu .... :D :D

Mene interesuje pokrov tojest crijep ... Koji je najbolji u BiH .. Tondach, Bramac ?
u 5 deka. :D
Provjeri samo ko proizvodi, trazi ateste i garanciju i to je to. Zemlja ko zemlja oblikovana na razlicite sablone.
Ja imam Tondach. Evo vec 10 godina nemam ni jedan problem.
Kod rodjaka neki cokoladne boje proizveden u Srbiji sav se oljustao. Grudvice kreca izasle odnosno glazura je popucala. Reklamirao i oni mu poslali par paleta novog.
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20499
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#5 Re: Gradnja kuce

Post by Bullet Tooth Tony »

Maraschino wrote:
Bullet Tooth Tony wrote:Taman da otvorim istu temu .... :D :D

Mene interesuje pokrov tojest crijep ... Koji je najbolji u BiH .. Tondach, Bramac ?
u 5 deka. :D
Provjeri samo ko proizvodi, trazi ateste i garanciju i to je to. Zemlja ko zemlja oblikovana na razlicite sablone.
Ja imam Tondach. Evo vec 10 godina nemam ni jedan problem.
Kod rodjaka neki cokoladne boje proizveden u Srbiji sav se oljustao. Grudvice kreca izasle odnosno glazura je popucala. Reklamirao i oni mu poslali par paleta novog.
Hvala ...

Citao sam ... kao zavisi gdje je proizveden . ako je Austrija, kao dobar je :-)
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#6 Re: Gradnja kuce

Post by Keiko »

Niposto plocu bez izolacije!
User avatar
Logovan
Posts: 94312
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#7 Re: Gradnja kuce

Post by Logovan »

Najbitnije je da napraviš jedno četiri sprata i to da samo prvi sprat bude sa fasadom. :oops: :bih:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#8 Re: Gradnja kuce

Post by moonca »

Ko ce praviti /graditi-radna snaga :shock: :?

Godinama ne mogu da se odlucim da renoviram kucu. Dosla sam do zakljucka da cu radije kupiti vec sredjenu/preseliti se nego li ovu sa majstorima :-) sredjivati
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18167
Joined: 11/02/2013 11:32

#9 Re: Gradnja kuce

Post by Ramzess Veliki »

Bullet Tooth Tony wrote:Taman da otvorim istu temu .... :D :D

Mene interesuje pokrov tojest crijep ... Koji je najbolji u BiH .. Tondach, Bramac ?
Onaj koji ostavis u kanti vode sedam dana i ne raspadne se.
Kvaliteta opeke i crijepa zavisi od procenta nevezanog kreca. Sto je veci procenat, to se crijep lakse raspada od vlage.
jednako je bitno i pecenje crijepa, prepecen crijep gubi na elasticnosti i lako puca.
Dobar crijep je ujednacene nijanse, bez istaknutih ostrih bridova i bez fleka i ispupcenja.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#10 Re: Gradnja kuce

Post by mali jomu »

Ramzess Veliki wrote:
Bullet Tooth Tony wrote: Taman da otvorim istu temu .... :D :D

Mene interesuje pokrov tojest crijep ... Koji je najbolji u BiH .. Tondach, Bramac ?
Onaj koji ostavis u kanti vode sedam dana i ne raspadne se.
Kvaliteta opeke i crijepa zavisi od procenta nevezanog kreca. Sto je veci procenat, to se crijep lakse raspada od vlage.
jednako je bitno i pecenje crijepa, prepecen crijep gubi na elasticnosti i lako puca.
Dobar crijep je ujednacene nijanse, bez istaknutih ostrih bridova i bez fleka i ispupcenja.

:thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#11 Re: Gradnja kuce

Post by Streptokok »

sve na kvadrat wrote:U ovoj godini planiram graditi kucu, dvoumim se izmedju klasicne gradnje tj.kopanjem temelja, pa cokla, i tzv mrsava ploca i gradnje sa kontra plocom tj.temeljnom plocom debljine od 30 do 40cm debljine sa odgovorajucom podlogom i izolacijom. Pa bih vase prijedloge za i protiv, Teren je ravan.
ja bih klasične temelje. armiraj ih i ukopaj koliko je potrebno (zavisno od temp. tamo gdje živiš) i neka idu iznad zemlje 60-80cm.
User avatar
sve na kvadrat
Posts: 645
Joined: 02/02/2014 16:40

#12 Re: Gradnja kuce

Post by sve na kvadrat »

Streptokok wrote:
sve na kvadrat wrote:U ovoj godini planiram graditi kucu, dvoumim se izmedju klasicne gradnje tj.kopanjem temelja, pa cokla, i tzv mrsava ploca i gradnje sa kontra plocom tj.temeljnom plocom debljine od 30 do 40cm debljine sa odgovorajucom podlogom i izolacijom. Pa bih vase prijedloge za i protiv, Teren je ravan.
ja bih klasične temelje. armiraj ih i ukopaj koliko je potrebno (zavisno od temp. tamo gdje živiš) i neka idu iznad zemlje 60-80cm.
Zemljiste nije kriticno, dosta je stabilno,prvih 30cm je humus, ispod sljunak i kamen. Klasicna nasa bosnjacka gradnja je sa temeljima ukopanim u zemlju 50cm, pa cokla 50cm i na sve to ploca debljine 10cm. Meni se svidja gradnja sa temeljnom plocom samo, iskop zemlje, nasip oderedjene visie sa tamponom, pa tzv mrsavi beton, izolacija, od vlage i ostalo sve sta ide da zadovolji kriterije te gradnje i temeljna ploca debljine 30cm . Cijena je haman pa ista, statika bolja temeljnom plocom jer je ravan teren...
User avatar
sve na kvadrat
Posts: 645
Joined: 02/02/2014 16:40

#13 Re: Gradnja kuce

Post by sve na kvadrat »

Logovan wrote:Najbitnije je da napraviš jedno četiri sprata i to da samo prvi sprat bude sa fasadom. :oops: :bih:

Haha,jedan sprat ce biti, dnevni boravak, kuhinja, dvije sobe, kupatilo, wc odvojen, i garaza uz kucu. et
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#14 Re: Gradnja kuce

Post by Streptokok »

sve na kvadrat wrote:
Streptokok wrote:
sve na kvadrat wrote:U ovoj godini planiram graditi kucu, dvoumim se izmedju klasicne gradnje tj.kopanjem temelja, pa cokla, i tzv mrsava ploca i gradnje sa kontra plocom tj.temeljnom plocom debljine od 30 do 40cm debljine sa odgovorajucom podlogom i izolacijom. Pa bih vase prijedloge za i protiv, Teren je ravan.
ja bih klasične temelje. armiraj ih i ukopaj koliko je potrebno (zavisno od temp. tamo gdje živiš) i neka idu iznad zemlje 60-80cm.
Zemljiste nije kriticno, dosta je stabilno,prvih 30cm je humus, ispod sljunak i kamen. Klasicna nasa bosnjacka gradnja je sa temeljima ukopanim u zemlju 50cm, pa cokla 50cm i na sve to ploca debljine 10cm. Meni se svidja gradnja sa temeljnom plocom samo, iskop zemlje, nasip oderedjene visie sa tamponom, pa tzv mrsavi beton, izolacija, od vlage i ostalo sve sta ide da zadovolji kriterije te gradnje i temeljna ploca debljine 30cm . Cijena je haman pa ista, statika bolja temeljnom plocom jer je ravan teren...
ne znam šta bi ti rekao, konsultuj stručnjaka, ne zalijeći se.
User avatar
sve na kvadrat
Posts: 645
Joined: 02/02/2014 16:40

#15 Re: Gradnja kuce

Post by sve na kvadrat »

Tako cu i uraditi, samo ovdje temu postavio ne bi li nasao jos nekog da je sa tim sistemom gradnje napravio kucu...
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#16 Re: Gradnja kuce

Post by Maraschino »

Mislim da to nece ici. Ako je ravan teren postoji mogucnost poplava pa stime moras izdizati ''hidroizolaciju''. Ne mora biti velika poplava, dovoljno je 30-40 cm da nalije vode na teren i ti imas problem. Sa kontraplocom mozes izaci iz zemlje maksimalno 10-tak cm.

Kod klasicne gradnje ti sa coklom diktiras -+ 0,00 (kota nula). Da sam na tvom mjestu tu tacku bi izdigao najmanje 50 cm i bio miran u slucaju pojave podzemnih voda ili poplave.

Mi jos nismo rijesili odvode otpadnih i slivnih voda da bi tvoj teren bio bezbjedan.

Ipak se konsultuj sa nekim ko ce izaci na lice mjesta i sve to sagledati.
User avatar
Rugafet
Posts: 4712
Joined: 14/12/2015 17:52

#17 Re: Gradnja kuce

Post by Rugafet »

Ma klasični temelji su zakon. Još kad bih, ne znam odakle si našao šljake (od uglja) ako imaš gdje toplanu u blizini oni to prodaju po bagatelnim cijenama pa sa njom da ispuniš coklo nema ništa ni blizu toga po kvaliteti. Uglavnom, polako ako imaš placa najbolji po meni je američki stil tzv. rančerice, prizemna kuća sa velikim dnevnim i velikom kuhinjom sa trpezarijom, okolo spavaće sobe i garaža iz koje se ulazi u kuću, ma milina jedna. Ja sam tako sebi napravio.
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#18 Re: Gradnja kuce

Post by Streptokok »

Ne sljaku od uglja koristiti zbog povecane radioaktivnosti.
User avatar
Rugafet
Posts: 4712
Joined: 14/12/2015 17:52

#19 Re: Gradnja kuce

Post by Rugafet »

Mal' nesto ne reko
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#20 Re: Gradnja kuce

Post by Streptokok »

samo ti ošini, neznanje je svakako precijenjeno u ovom društvu.
User avatar
Rugafet
Posts: 4712
Joined: 14/12/2015 17:52

#21 Re: Gradnja kuce

Post by Rugafet »

Slazem se
User avatar
sve na kvadrat
Posts: 645
Joined: 02/02/2014 16:40

#22 Re: Gradnja kuce

Post by sve na kvadrat »

Rugafet wrote:Ma klasični temelji su zakon. Još kad bih, ne znam odakle si našao šljake (od uglja) ako imaš gdje toplanu u blizini oni to prodaju po bagatelnim cijenama pa sa njom da ispuniš coklo nema ništa ni blizu toga po kvaliteti. Uglavnom, polako ako imaš placa najbolji po meni je američki stil tzv. rančerice, prizemna kuća sa velikim dnevnim i velikom kuhinjom sa trpezarijom, okolo spavaće sobe i garaža iz koje se ulazi u kuću, ma milina jedna. Ja sam tako sebi napravio.


Prizemna kuca ce i biti, tako je planirano, dvije sobe, veliki dnevni boravak i kuhinja, kupatilo sa odvojenim wc-om. Bas zbog te ispune izmedju cokle, vise sam za za gradnju sa temeljnom plocom uz uradjenu dobro izolaciju. Uglavnom prije nego se odlucim konsultovat cu se sa inzinjerom.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#23 Re: Gradnja kuce

Post by Maraschino »

sve na kvadrat wrote:
Prizemna kuca ce i biti, tako je planirano, dvije sobe, veliki dnevni boravak i kuhinja, kupatilo sa odvojenim wc-om. Bas zbog te ispune izmedju cokle, vise sam za za gradnju sa temeljnom plocom uz uradjenu dobro izolaciju. Uglavnom prije nego se odlucim konsultovat cu se sa inzinjerom.
Sta te brine ispuna. Ono sto iskopas iz temelja samo razgrnes u coklu. Ako ti jos treba, malo tucanika i na to stiropor 25-30 cm, armaturne mreze i beton.

Nikakva izolacija ti nece pomoci ako ti kota nula bude sa terenom.
pama
Posts: 53
Joined: 23/03/2010 11:52

#24 Re: Gradnja kuce

Post by pama »

sve na kvadrat wrote:U ovoj godini planiram graditi kucu, dvoumim se izmedju klasicne gradnje tj.kopanjem temelja, pa cokla, i tzv mrsava ploca i gradnje sa kontra plocom tj.temeljnom plocom debljine od 30 do 40cm debljine sa odgovorajucom podlogom i izolacijom. Pa bih vase prijedloge za i protiv, Teren je ravan.
Drug cestitam i neka ti je bog na pomoci :-D .
Ja se uselio prije tri mjeseca i mogu ti samo ti reci da se dobro pripremis,psihicki i finansijski.Moj prvobitni plan je bila cifra do 80000,na kraju je zavrsilo na 120000 i jos nije sve uradjeno.Majstori ce ti uzeti bar par godina zivota :-D i jedno je sigurno, najjeftinija opcija je na kraju uvijek najskuplja
User avatar
sve na kvadrat
Posts: 645
Joined: 02/02/2014 16:40

#25 Re: Gradnja kuce

Post by sve na kvadrat »

pama wrote:
sve na kvadrat wrote:U ovoj godini planiram graditi kucu, dvoumim se izmedju klasicne gradnje tj.kopanjem temelja, pa cokla, i tzv mrsava ploca i gradnje sa kontra plocom tj.temeljnom plocom debljine od 30 do 40cm debljine sa odgovorajucom podlogom i izolacijom. Pa bih vase prijedloge za i protiv, Teren je ravan.
Drug cestitam i neka ti je bog na pomoci :-D .
Ja se uselio prije tri mjeseca i mogu ti samo ti reci da se dobro pripremis,psihicki i finansijski.Moj prvobitni plan je bila cifra do 80000,na kraju je zavrsilo na 120000 i jos nije sve uradjeno.Majstori ce ti uzeti bar par godina zivota :-D i jedno je sigurno, najjeftinija opcija je na kraju uvijek najskuplja

Ma uzet ce malo sutra. Dobit ce plan kuce i po njemu ce da radi. Nema oscilacija, nema nekih njihovih ubacivanja, ni nekih dorada mimo projekta.
Post Reply