Gradnja 30m2 montazne kucice bez dozvole za gradnju?

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

YouAreMyDestiny
Posts: 2852
Joined: 08/03/2021 17:27

#26 Re: Gradnja 30m2 montazne kucice bez dozvole za gradnju?

Post by YouAreMyDestiny »

Prvo provjeri da li je dozvoljena gradnja po regulacionom planu. Izmjena regulacionog plana često nije dozvoljena, ne ide to tako lako. Svako se može uključiti u donošenje regulacionog, ali kada se usvoji to je to. Ako nema regulacionog, onda opština šalje zavodu za planiranje. Promjena šumskog u građevinsko je druga priča i još je teže.

Možeš ti napraviti bespravno, ali kako ćeš riješiti kanalizaciju? Ako nije prošla gradska kanalizacija onda moraš septičku.
Voda iz bunara, je li? Pretpostavljam da lokacija nema infrastrukturu. 🤷‍♀️

Plus tu su inspekcije. Nikad ne znaš hoće li ti doći rješenje za rušenje. Kad tad će se bespravna gradnja morati riješiti. Neće moći ovako vječno.

U svakom slučaju, sami smo krivi što nam je sve ovako.
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#27 Re: Gradnja 30m2 montazne kucice bez dozvole za gradnju?

Post by holowey »

Samprotivsviju wrote: 16/02/2022 01:58
Guadalajara wrote: 16/02/2022 00:14 Nek on ima sjekiru i karabin kad je u sumu...Pa neka stisne ko ce doci :mrgreen:
Dobar scenario za holivudskog horora, kad za 10 godina nadju masovnu grobnicu serijskog ubice u sred sume...samo je branio montaznu kucu od inspekcije. :D
nekadasnji isv radio sarajevo je imao dzingl "opet su dolazili da ocitaju struju...vec mi je nestalo mjesta u frizideru pa sam ih poceo zakopavati u basti"
Ibro555
Posts: 38
Joined: 21/01/2022 23:12

#28 Re: Gradnja 30m2 montazne kucice bez dozvole za gradnju?

Post by Ibro555 »

klix wrote: 16/02/2022 11:54 Prvo provjeri da li je dozvoljena gradnja po regulacionom planu. Izmjena regulacionog plana često nije dozvoljena, ne ide to tako lako. Svako se može uključiti u donošenje regulacionog, ali kada se usvoji to je to. Ako nema regulacionog, onda opština šalje zavodu za planiranje. Promjena šumskog u građevinsko je druga priča i još je teže.

Možeš ti napraviti bespravno, ali kako ćeš riješiti kanalizaciju? Ako nije prošla gradska kanalizacija onda moraš septičku.
Voda iz bunara, je li? Pretpostavljam da lokacija nema infrastrukturu. 🤷‍♀️

Plus tu su inspekcije. Nikad ne znaš hoće li ti doći rješenje za rušenje. Kad tad će se bespravna gradnja morati riješiti. Neće moći ovako vječno.

U svakom slučaju, sami smo krivi što nam je sve ovako.
Kupio sam zemljiste i raspitao se u opstini oko ovoga slucaja. Tacnije, gradio bi na zemljistu odma do sume, ne direktno u sumi, ali opet gradnja nije dozvoljena. Rekli su mi ako zelim to legalno raditi da moram predati zahtjev da se promjeni vrsta zemljista iz poljoprivrenog. Takodje su mi rekli da mi nece niko praviti probleme ako je tako mala stvar i moze se maci, znaci nema tu rusenja, ako vec dodje inspekcija, naravno ja bi sam to za jedan dan demontirao. I direktor inspekcije je rekao, naravno da je zabranjeno i da ne mogu to nikako legalno uraditi, ali iako uradim (sto on naravno ne preporucuje), istina je to da zapravo nikog ne zanima. Prolaznici uglavnom ne mogu vidjeti sta se desava na zemljistu, i ne moze se kucica vidjeti jer cu staviti ogradu i posaditi dosta drveca, sto sam mislio raditi svakako. A i da prolaznik neki prijavi inspekciji, oni bi to ignorisali jer imaju vaznijeg posla nego rusiti kucicu Bogu iza nogu od 30m2, na zemljistu koje je moje i koje nikom ne smeta.

Nije nista problem, ja bi sam gradio kucu, odustao sam od solarnih panela jer je skupo, tako da za struju sam vec rjesio i napravio sistem koji me je kostao 2000KM. Kucica bi imala struju od 5KW litijum baterije, kada se baterija istrosi do 20%, automatski se 5KW agregat pali i puni bateriju nazad do 100%, pa se automatski sam ugasi. Agregat koji sam kupio moze raditi takodje na plin, sto je mnogo jeftinije nego na benzin ili dizel. Sto znaci da placam 2000KM, isto kao prikljucak struje, a mjesecno za struju ce mi doci duplo jeftinije.

Kanalizacija je septicka jama.

Grijanje kamin na drva,

Voda od bunara kojeg sam vec napravio, a ima i izvor vode.

Internet takodje imam preko pretplate na mobilni internet, sto mogu dijeliti na ostale uredjaje.

A tu bi se i bavio poljoprivredom, dobro mi dodje kucica da mogu nekad prespavati, doci sa porodicom, rostiljati itd...

Prije kupovine sam i bio zabrinut oko ovoga slucaja, ali kad sam vidio i cuo price nelegalne gradnje tamo u selu do mene, vise nemam brige. Ljudi grade kuce odma do ulice bez ikakve dozvole, uzimaju struju od komsije, itd.. :lol: :bih: :bih: :bih:
Ibro555
Posts: 38
Joined: 21/01/2022 23:12

#29 Re: Gradnja 30m2 montazne kucice bez dozvole za gradnju?

Post by Ibro555 »

stubrijez wrote: 11/02/2022 18:43 Ne znam koja je kuca u pitanju, najbolje slozit nesto tipa magaze starinskog kijera isl. To je pokretni privremeni objekat i fer je da bude takav u sumi. Ako hoces zidat isto nije ni to problem. Ti sto kradu drva oni ce sutit, ruka ruku mije sve dok kradu sumu... jarane pravi sta se sikiras vidis kakva je drzava. To cak i pravnici savetuju bio sam se zateko u jednom razgovoru, kaze ti napravi (misevi iz gradjevinske inspekcije ne dolaze ni u gradu, jer ne smiju a kamoli u sumu) pa kad bude legalizacija sve ce to doc na svoje... Da se razumijem ja sam protiv ovog zestoko ali kad si vec pito komentarisem a i tvoj je plac. Ima ih sto su napravili i na tudjem i serbez tu uzivaju jos sa djecom....
To na tudjoj zemlji sto grade, to mi je vec pretjerano. Ja kod sebe imam 6 duluma, a u buducnosti cu kupiti jos oko sebe mozda 30-40 dunuma.
Ibro555
Posts: 38
Joined: 21/01/2022 23:12

#30 Re: Gradnja 30m2 montazne kucice bez dozvole za gradnju?

Post by Ibro555 »

kuli1961 wrote: 11/02/2022 21:12 Kao pravnik koji ima dosta iskustva sa bespravnm gradnjom, zatim kao vlasnik kuce u gradu za koju sam vodio postupak legalizacije dijela kuce (1/4 divlja gradnja, takva kupljena) i na kraju krajeva- kao graditelj vikendice- brvnare na sovjoj zemlji na osnovu gradjevinske dozvole- ne mogu se saglasiti sa @stubrijez -om! Ne treba detaljnije objasnjavati, ali to nije pokretni, ni privremeni objekat.
Stoji da je mnogo ljudi graidlo na divlje, i na tudjem, i to svi znamo. ALi ne znamo kada i takvima, kad tad, mozda i u drugoj generaciji dodje mečka pred vrata..

Iz tvog posta se vidi da si svjestan rizika bespravne gradnje. Zato ako si sprema da rizikujes neku kolicinu novca koju ces uloziti u tu gradnju, i mozda jos ako budes mogao i morao ici u legalizaciju, sam procijeni odnos rizika i ulozenog novca.
Gradim na svom zemljistu od 6 duluma, u centru zemljista, nije bas u sumi nego na poljoprivrednom zemljistu, odma tu do sume (koja je u mom vlasnistvu). Razumijem sto ne podrzavate ovakve ideje. Vec sam se raspitao i pokusao legalizirati to, ali morate shvatiti da BiH je drzava koja ne funkcionise kako treba sto mi pravi legalni proces mnogo tezi. Da predam zahtjev da se promjeni poljoprivredno zemljiste i da cekam mjesecima, okej nije problem, cekat cu mjesecima. Ali godinama da cekam? To ne mogu uraditi. Razumijem da mislis da ovo nije uredu graditi, ali gledajuci iz neutralne perspektive, cijela drzava nije uredu, a to sto ja stavljam 30m2 kucicu i bavim se poljoprivredom na svom zemljistu, siguran sam da ce mi Bog nekako oprostiti :lol:
Ibro555
Posts: 38
Joined: 21/01/2022 23:12

#31 Re: Gradnja 30m2 montazne kucice bez dozvole za gradnju?

Post by Ibro555 »

Guadalajara wrote: 15/02/2022 18:00
kuli1961 wrote: 11/02/2022 21:12 Iz tvog posta se vidi da si svjestan rizika bespravne gradnje. Zato ako si sprema da rizikujes neku kolicinu novca koju ces uloziti u tu gradnju, i mozda jos ako budes mogao i morao ici u legalizaciju, sam procijeni odnos rizika i ulozenog novca.
Morat ce prebaciti zemljiste iz sume/poljoprivredog u gradjevinsko...Mislim ni da mu opcina nece praviti probleme. Sve to može posteno i zakonito da uradi.

A objekat ne mora biti formalno stambenog karaktera. Može i pomoćni objekat...Ima zemljište sije povrće, krompir..Može biti i magaza, šupa...

Kako god da bude radio neka ima papire...Od izjava kod notara, glavnog i idejnog projekta, zahtjeva za legalizaciju, zk...Ako bude nekad povuci potegni da ima barem neke dokaze i papire...
Kad ti kaze direktor inspekcije (neofirno) da gradis slobodno, nece ti niko praviti probleme (ali ja to naravno ne podrzavam, ne, ne!), znas da nesto nije uredu :lol:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#32 Re: Gradnja 30m2 montazne kucice bez dozvole za gradnju?

Post by moonca »

I sa sam za plan ..DA.... par upozorenja. po imanju.. sitnim slovima... ' Opasan medzed vidjen'. ili tako nesto u stilu i uzivaj... :)
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#33 Re: Gradnja 30m2 montazne kucice bez dozvole za gradnju?

Post by kuli1961 »

Ibro555 wrote: 18/02/2022 20:08 Gradim na svom zemljistu od 6 duluma, u centru zemljista, nije bas u sumi nego na poljoprivrednom zemljistu, odma tu do sume (koja je u mom vlasnistvu). Razumijem sto ne podrzavate ovakve ideje. Vec sam se raspitao i pokusao legalizirati to, ali morate shvatiti da BiH je drzava koja ne funkcionise kako treba sto mi pravi legalni proces mnogo tezi. Da predam zahtjev da se promjeni poljoprivredno zemljiste i da cekam mjesecima, okej nije problem, cekat cu mjesecima. Ali godinama da cekam? To ne mogu uraditi. Razumijem da mislis da ovo nije uredu graditi, ali gledajuci iz neutralne perspektive, cijela drzava nije uredu, a to sto ja stavljam 30m2 kucicu i bavim se poljoprivredom na svom zemljistu, siguran sam da ce mi Bog nekako oprostiti
Razumijem motive i razloge iz kojih zelite graditi na nezakonit nacin. Sa njima se nikako ne mogu saglasiti, pa sam zato prvobitno i napisao, u sustini: ".. procijeni razmjeru ulozenog i rizika".
Kakva je drzava BiH jako dobro znam, jer mi je zanimanje takvo da to moram znati i pokusati ostati normalan. A znam kava je drzava SFRJ bila, pa eto vise nije.
I kao gradjanin i kao pravnik profesionalac tvrdim da cekanje godinama na poljoprivrednu saglasnost jednostavno nije tacno, Ako organi i otezu i za to ima lijeka. I sudio sam te te stvari i prosao iste, kao trazilac te polj. saglasnosti, pa prosto znam sta govorim...
Sve mi se cini da vi trazite samo forumsku podrsku za vec formiranu namjeru gradnje na divlje. Zato smatram da ne mozemo govoriti o neutralnoj perspektivi, na koju se pozivate. Ja sam mozda medju malobrojnijim kojim nijedna vlast, bilo kakva vlast, ne bi nista uradila i kad bi saznala da sam bilo sta uradio na divlje. Medjutim, nisam htio da budem dio te "neutralne perspektive", dio te haoticne Bosne i Hercegovine, koja - istina- jeste postojeca, jer smatram da nam nasa domovina koju tako zdusno volimo i branimo u mnogim poljima, a tamo gdje to zaista treba- postovanje nacela legaliteta- nastojimo da je ZAJEBEMO (izvinjavam se na izrazu, ali nema boljeg opisa) gdje god mozemo. A usta su nam puna ljubavi i postovanja prema nasoj drzavi????Zato, moju brvnaru, moju i sadasnju i buducu oazu mira, gradim od 2019. godne, polako strpljivo, ulazem koliko mogu, ali legalno. Smatram da je to moj doprinos da makar moji buduci unuci ili cukununuci (ako ih bude) nekad mogu makar malo osjetiti, znati da zive u zemlji koja je makar malo uredjena.
Vec sad vidim da planirana gradnja nije ni blizu prvotno opisanog off-grida. Rjesavanje struje sa baterijama i agregatom, 2000 KM? Septicka- zidanje, itd itd...Vec do sada ulozeno? Znate li da je kubik sirove grube gradje na stovaristima presao 720 KM/m3 ??? Koliko ce vas stvarno kostati gradnja te "kucice" taman da ste vrhunski stolar/tesar?
Toliko o tome.
A sto se tice boga, odavno sam na vlastitoj kozi naucio da se u njega ne mogu pouzdati, pa niti ocekujem niti mi treba oprost. Neka mi pravi, iskonski vjernici bilo koje religije ne zamjere, nemam namjeru vrijedjati ih ili omalovazavati njihovo vjerovanje i bogobojaznost.
Moj moto je "samo- u se i u svoje kljuse".
Na ovoj temi kupim, motam kablove, gasim svjetlo.
Ibro555
Posts: 38
Joined: 21/01/2022 23:12

#34 Re: Gradnja 30m2 montazne kucice bez dozvole za gradnju?

Post by Ibro555 »

kuli1961 wrote: 18/02/2022 21:05
Ibro555 wrote: 18/02/2022 20:08 Gradim na svom zemljistu od 6 duluma, u centru zemljista, nije bas u sumi nego na poljoprivrednom zemljistu, odma tu do sume (koja je u mom vlasnistvu). Razumijem sto ne podrzavate ovakve ideje. Vec sam se raspitao i pokusao legalizirati to, ali morate shvatiti da BiH je drzava koja ne funkcionise kako treba sto mi pravi legalni proces mnogo tezi. Da predam zahtjev da se promjeni poljoprivredno zemljiste i da cekam mjesecima, okej nije problem, cekat cu mjesecima. Ali godinama da cekam? To ne mogu uraditi. Razumijem da mislis da ovo nije uredu graditi, ali gledajuci iz neutralne perspektive, cijela drzava nije uredu, a to sto ja stavljam 30m2 kucicu i bavim se poljoprivredom na svom zemljistu, siguran sam da ce mi Bog nekako oprostiti
Razumijem motive i razloge iz kojih zelite graditi na nezakonit nacin. Sa njima se nikako ne mogu saglasiti, pa sam zato prvobitno i napisao, u sustini: ".. procijeni razmjeru ulozenog i rizika".
Kakva je drzava BiH jako dobro znam, jer mi je zanimanje takvo da to moram znati i pokusati ostati normalan. A znam kava je drzava SFRJ bila, pa eto vise nije.
I kao gradjanin i kao pravnik profesionalac tvrdim da cekanje godinama na poljoprivrednu saglasnost jednostavno nije tacno, Ako organi i otezu i za to ima lijeka. I sudio sam te te stvari i prosao iste, kao trazilac te polj. saglasnosti, pa prosto znam sta govorim...
Sve mi se cini da vi trazite samo forumsku podrsku za vec formiranu namjeru gradnje na divlje. Zato smatram da ne mozemo govoriti o neutralnoj perspektivi, na koju se pozivate. Ja sam mozda medju malobrojnijim kojim nijedna vlast, bilo kakva vlast, ne bi nista uradila i kad bi saznala da sam bilo sta uradio na divlje. Medjutim, nisam htio da budem dio te "neutralne perspektive", dio te haoticne Bosne i Hercegovine, koja - istina- jeste postojeca, jer smatram da nam nasa domovina koju tako zdusno volimo i branimo u mnogim poljima, a tamo gdje to zaista treba- postovanje nacela legaliteta- nastojimo da je ZAJEBEMO (izvinjavam se na izrazu, ali nema boljeg opisa) gdje god mozemo. A usta su nam puna ljubavi i postovanja prema nasoj drzavi????Zato, moju brvnaru, moju i sadasnju i buducu oazu mira, gradim od 2019. godne, polako strpljivo, ulazem koliko mogu, ali legalno. Smatram da je to moj doprinos da makar moji buduci unuci ili cukununuci (ako ih bude) nekad mogu makar malo osjetiti, znati da zive u zemlji koja je makar malo uredjena.
Vec sad vidim da planirana gradnja nije ni blizu prvotno opisanog off-grida. Rjesavanje struje sa baterijama i agregatom, 2000 KM? Septicka- zidanje, itd itd...Vec do sada ulozeno? Znate li da je kubik sirove grube gradje na stovaristima presao 720 KM/m3 ??? Koliko ce vas stvarno kostati gradnja te "kucice" taman da ste vrhunski stolar/tesar?
Toliko o tome.
A sto se tice boga, odavno sam na vlastitoj kozi naucio da se u njega ne mogu pouzdati, pa niti ocekujem niti mi treba oprost. Neka mi pravi, iskonski vjernici bilo koje religije ne zamjere, nemam namjeru vrijedjati ih ili omalovazavati njihovo vjerovanje i bogobojaznost.
Moj moto je "samo- u se i u svoje kljuse".
Na ovoj temi kupim, motam kablove, gasim svjetlo.
Aha, razumijem vas. Ne znam sta da vam kazem. Nije bas da zelim "zajebati" drzavu, nego jednostavno mi ne daju opciju da ovo radim legalno, stvarno mi ne daju. Pokusao sam vise opcija, i kao supu da registrujem, ali zaista nista ne ide. Jedino da cekam par godina. Ja bi volio nekako da se to moze uraditi legalno ali ne moze. Prvo popraviti taj bosanski sistem, pa cemo onda prcati o legalnoj gradnji.

O cijenama. Sve bi trebalo kostati oko 16,000KM. Kucu sam montiram. Temelj nije obicni, nego se fino u vise rupa u zemlji stavi beton, u tim betonskim rupama se stave daske pa se napravi kao podignuti temelj, ne znam kako da objasnim ovo. A kucica, to je nesto kao brvnara. Napraviti cu na taj nacin da u najgorem slucaju ako dodje inspekcija (a nece doci slijedecih 1000 godina vjerovatno), mogu samo demontirati kucicu, i to iskoristiti za nesto drugo, ili prodati. Za agregat i bateriju, to je naruceno iz Kine po veleprodajnoj cijeni. Ovde ljudi takve stvari prodaju po duplo vecoj cijeni. Od samog agregata bi mogao dobiti 2000KM, a za litijum bateriju, to vec ide manje jer je polovna, ali trebao bi tu cak zaraditi novac, jer ima instaliran ATS sistem (automatski da se pali). Bunar je vec uradjen, kostao 1200KM, ima 5000l vode zimi, 2000-3000l vode ljeti kad je suša. Septicka jama i kucicu cu napraviti vjerovatno za 2-3 mjeseca. Bit ce i sadrvan manji za rostiljanje (uglavnom samo krov), koji ce se takodje moci demontirati i prodati kasnije u najgorem slucaju. Takodje sam razmisljao napraviti jezerce na zemlji, a to jedino i mogu legalno da pravim, bez dozvole, barem su mi tako rekli. Uglavnom ako sve moram maci sa zemlje, par hiljada KM sam na gubitku jer ne mogu vratiti novac od bunara, septicke jame i jos nekih sitnica. Sanse da ce se najgori slucaj desiti su jaaaako niske. Ali eto drago mi je da se slazemo oko vjere :wink:
Dzontra_Volta
Posts: 6500
Joined: 20/01/2011 11:10

#35 Re: Gradnja 30m2 montazne kucice bez dozvole za gradnju?

Post by Dzontra_Volta »

Da li shvataš da postoji mogućnost da se na nekom zemljištu ne može graditi, ni danas ni sutra ni za 100 godina?
Samo zahvaljujući tom "bosanskom sistemu" se možeš nadati da ćeš možda nekad legalizirati to. U normalnim državama bi vjerovatno završio u zatvoru, pored globe i rušenja svega toga.
Ibro555
Posts: 38
Joined: 21/01/2022 23:12

#36 Re: Gradnja 30m2 montazne kucice bez dozvole za gradnju?

Post by Ibro555 »

Dzontra_Volta wrote: 18/02/2022 21:58 Da li shvataš da postoji mogućnost da se na nekom zemljištu ne može graditi, ni danas ni sutra ni za 100 godina?
Samo zahvaljujući tom "bosanskom sistemu" se možeš nadati da ćeš možda nekad legalizirati to. U normalnim državama bi vjerovatno završio u zatvoru, pored globe i rušenja svega toga.
Naravno da razumijem, zbog toga i pravim ovo ilegalno. U normalnim drzavama bi proces promjene vrste zemljista islo brze, i ne, ne bi isao u zatvor zbog kucice koja je sastavljena od drveta, i koja se rastavi u roku od 1 dan, nego bi dobio novcanu kaznu i naradjenje to da maknem. Nemoj pricati o normalnim drzavama, u BiH smo. Da je druga drzava, moglo bi se legalno uraditi. Prvo popraviti drzavu, onda ce ljudi ovakve stvari prestati da rade. Dok je pokvarena drzava, bice i pokvarenih, uzasnih ljudi poput mene koji sastavljaju drvenu kucicu na svom zemljistu. :P :wink:
Dzontra_Volta
Posts: 6500
Joined: 20/01/2011 11:10

#37 Re: Gradnja 30m2 montazne kucice bez dozvole za gradnju?

Post by Dzontra_Volta »

Ibro555 wrote: 18/02/2022 22:30
Dzontra_Volta wrote: 18/02/2022 21:58 Da li shvataš da postoji mogućnost da se na nekom zemljištu ne može graditi, ni danas ni sutra ni za 100 godina?
Samo zahvaljujući tom "bosanskom sistemu" se možeš nadati da ćeš možda nekad legalizirati to. U normalnim državama bi vjerovatno završio u zatvoru, pored globe i rušenja svega toga.
Naravno da razumijem, zbog toga i pravim ovo ilegalno. U normalnim drzavama bi proces promjene vrste zemljista islo brze, i ne, ne bi isao u zatvor zbog kucice koja je sastavljena od drveta, i koja se rastavi u roku od 1 dan, nego bi dobio novcanu kaznu i naradjenje to da maknem. Nemoj pricati o normalnim drzavama, u BiH smo. Da je druga drzava, moglo bi se legalno uraditi. Prvo popraviti drzavu, onda ce ljudi ovakve stvari prestati da rade. Dok je pokvarena drzava, bice i pokvarenih, uzasnih ljudi poput mene koji sastavljaju drvenu kucicu na svom zemljistu. :P :wink:
Ne, u normalnim državama se bez javnog interesa ne bi mogla izvršiti promjena namjene zemljišta. Pogotovo ako se radi o poljoprivrednom zemljištu veće bonitetne klase.
To što je tvoje zemljište, ne znači da automatski možeš na njemu raditi šta hoćeš.
Recimo u Hrvatskoj je bilo ljudi koji su kupovali poljoprivrednu zemlju negdje u blizini mora i onda, znajući da ne mogu napraviti vikendicu, dolazili bi sa kamp-kućicama da odrade odmor na svojoj zemlji. Ujutro bi ih dočekala inspekcija koja bi im napisala kaznu i naredila sklanjanje tih kampera u roku od odmah. Pričamo o Hrvatskoj gdje još uvijek vlada balkanski mentalitet, ali ipak zakoni mnogo bolje funkcionišu.
Ibro555
Posts: 38
Joined: 21/01/2022 23:12

#38 Re: Gradnja 30m2 montazne kucice bez dozvole za gradnju?

Post by Ibro555 »

Dzontra_Volta wrote: 18/02/2022 22:46
Ibro555 wrote: 18/02/2022 22:30

Naravno da razumijem, zbog toga i pravim ovo ilegalno. U normalnim drzavama bi proces promjene vrste zemljista islo brze, i ne, ne bi isao u zatvor zbog kucice koja je sastavljena od drveta, i koja se rastavi u roku od 1 dan, nego bi dobio novcanu kaznu i naradjenje to da maknem. Nemoj pricati o normalnim drzavama, u BiH smo. Da je druga drzava, moglo bi se legalno uraditi. Prvo popraviti drzavu, onda ce ljudi ovakve stvari prestati da rade. Dok je pokvarena drzava, bice i pokvarenih, uzasnih ljudi poput mene koji sastavljaju drvenu kucicu na svom zemljistu. :P :wink:
Ne, u normalnim državama se bez javnog interesa ne bi mogla izvršiti promjena namjene zemljišta. Pogotovo ako se radi o poljoprivrednom zemljištu veće bonitetne klase.
To što je tvoje zemljište, ne znači da automatski možeš na njemu raditi šta hoćeš.
Recimo u Hrvatskoj je bilo ljudi koji su kupovali poljoprivrednu zemlju negdje u blizini mora i onda, znajući da ne mogu napraviti vikendicu, dolazili bi sa kamp-kućicama da odrade odmor na svojoj zemlji. Ujutro bi ih dočekala inspekcija koja bi im napisala kaznu i naredila sklanjanje tih kampera u roku od odmah. Pričamo o Hrvatskoj gdje još uvijek vlada balkanski mentalitet, ali ipak zakoni mnogo bolje funkcionišu.
to je vec druga stvar, ako je do mora, tamo gdje ima dosta prometa. Ja sam izoliran skroz od civilizacije. Ali opet Hrvatska je mnogo naprednija od BiH, nema tu sta
Post Reply