Gradnja 30m2 montazne kucice bez dozvole za gradnju?

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Ibro555
Posts: 38
Joined: 21/01/2022 23:12

#1 Gradnja 30m2 montazne kucice bez dozvole za gradnju?

Post by Ibro555 »

Pozdrav svima, zainteresovan sam za kupovinu zemljista u sumi koji je udaljen od sela nekih 700m. Oko zemljista je sve šuma, nema kuca nikakvih. Gradnja vikendice na tom zemljistu nije dozvoljen ali me zanima da li ce mi iko smetati i praviti probleme ako ja ipak sagradim malu 30m2 montaznu kucicu (kucica se sklopi kao šator). Da li ce mi inspekcija dolaziti? Sumnjam da ce me iko prijaviti, jer na tom mjestu nema nikoga, nekad znaju proci stariji ljudi traktorom da kradu drva. Put je takodje bas i nepristupacan. Struja bi bila preko solarnih panela, voda preko bunara, grijanje na drva. Sta mislite da li da rizikujem i napravim sebi tu malu vikendicu ili da se ne mucim? Stvarno ne vidim da ce mi iko praviti probleme na ovakvoj lokaciji, ali mislim da je bolje da provjerim ovde sa vise ljudi koji imaju iskustva sa ovim.
User avatar
mayab
Posts: 27019
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#2 Re: Gradnja 30m2 montazne kucice bez dozvole za gradnju?

Post by mayab »

pratim
TersMusicaveNaravi
Posts: 14
Joined: 21/01/2022 13:21

#3 Re: Gradnja 30m2 montazne kucice bez dozvole za gradnju?

Post by TersMusicaveNaravi »

sta ti je seljak nema veceg zla
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#4 Re: Gradnja 30m2 montazne kucice bez dozvole za gradnju?

Post by stubrijez »

Ne znam koja je kuca u pitanju, najbolje slozit nesto tipa magaze starinskog kijera isl. To je pokretni privremeni objekat i fer je da bude takav u sumi. Ako hoces zidat isto nije ni to problem. Ti sto kradu drva oni ce sutit, ruka ruku mije sve dok kradu sumu... jarane pravi sta se sikiras vidis kakva je drzava. To cak i pravnici savetuju bio sam se zateko u jednom razgovoru, kaze ti napravi (misevi iz gradjevinske inspekcije ne dolaze ni u gradu, jer ne smiju a kamoli u sumu) pa kad bude legalizacija sve ce to doc na svoje... Da se razumijem ja sam protiv ovog zestoko ali kad si vec pito komentarisem a i tvoj je plac. Ima ih sto su napravili i na tudjem i serbez tu uzivaju jos sa djecom....
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#5 Re: Gradnja 30m2 montazne kucice bez dozvole za gradnju?

Post by moonca »

Ibro555 wrote: 21/01/2022 23:20 Put je takodje bas i nepristupacan
:lol:
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#6 Re: Gradnja 30m2 montazne kucice bez dozvole za gradnju?

Post by kuli1961 »

Kao pravnik koji ima dosta iskustva sa bespravnm gradnjom, zatim kao vlasnik kuce u gradu za koju sam vodio postupak legalizacije dijela kuce (1/4 divlja gradnja, takva kupljena) i na kraju krajeva- kao graditelj vikendice- brvnare na sovjoj zemlji na osnovu gradjevinske dozvole- ne mogu se saglasiti sa @stubrijez -om! Ne treba detaljnije objasnjavati, ali to nije pokretni, ni privremeni objekat.
Stoji da je mnogo ljudi graidlo na divlje, i na tudjem, i to svi znamo. ALi ne znamo kada i takvima, kad tad, mozda i u drugoj generaciji dodje mečka pred vrata..

Iz tvog posta se vidi da si svjestan rizika bespravne gradnje. Zato ako si sprema da rizikujes neku kolicinu novca koju ces uloziti u tu gradnju, i mozda jos ako budes mogao i morao ici u legalizaciju, sam procijeni odnos rizika i ulozenog novca.
nednedjelja
Posts: 169
Joined: 16/01/2022 10:49

#7 Re: Gradnja 30m2 montazne kucice bez dozvole za gradnju?

Post by nednedjelja »

Nadam se da će neko ekspresno doći, pošutati ti to sve i kazniti te adekvatno.

Ja bih te prvi rado prijavio. A to će ti se i desiti čim te vidi kakav lovac ili ljubitelj prirode.
__Phoenix__
Posts: 2668
Joined: 25/10/2013 20:44

#8 Re: Gradnja 30m2 montazne kucice bez dozvole za gradnju?

Post by __Phoenix__ »

Nije stvar u vrsti objekta već o vrsti zemljišta na kojem se gradi. Ako si legalista podnesi zahtjev za promjenu iz šumskog u građevinsko.
Dzontra_Volta
Posts: 6457
Joined: 20/01/2011 11:10

#9 Re: Gradnja 30m2 montazne kucice bez dozvole za gradnju?

Post by Dzontra_Volta »

Kako će u po' šume promijeniti zemljište u građevinsko!?
Takav objekat se nikad neće moći legalizovati. Budi spreman da može kad tad zakucati neka inspekcija i naložiti rušenje.
Šta ćeš sa kanalizacijom? Da idu go*na negdje nizbrdo ili da kopaš septičku jamu? Ako je kopaš, već kreću ozbiljniji radovi. I ta kuća mora stajati na nekim temeljima ili ploči.
Ali ti si kupio tu zemlju da gradiš, nisi sigurno zato što si ljubitelj prirode, tako da džaba mi palamudimo.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#10 Re: Gradnja 30m2 montazne kucice bez dozvole za gradnju?

Post by stubrijez »

...ja sam protivnik bilo cega ilegalnog, to nam je donijelo zlo u ovo zlo od drzave, nisam dobo shvacen samo govorim kako nazalost jeste. A da ce ko prijavit nece, nema sanse i da prijavi nema kome i da nadje kome samo ce mu se nasmijati jer od ovih sisara niko nista ne radi. Nigdje ne znas gdje mozes naletit na rogonju pa se drze toga... zalosno. Ako grijesim ispravite me, dokazi su na svakom koraku, u grOdu, na selu, u sumi, na jezerima, planinama i moru.
Samprotivsviju
Posts: 6406
Joined: 03/12/2011 13:10

#11 Re: Gradnja 30m2 montazne kucice bez dozvole za gradnju?

Post by Samprotivsviju »

Tako se inace krene 30m2 montazna kuca, pa daj rostilj, pa daj bazen, pa hajd kad je bazen mozda moze i kuca trajnog karaktera, pa kad se vec gradi kuca mozda moze i malo veca :-) i tako od montazne kuce do rezorta :D
User avatar
Tananarive
Posts: 893
Joined: 22/04/2021 14:45

#12 Re: Gradnja 30m2 montazne kucice bez dozvole za gradnju?

Post by Tananarive »

samo pravi jarane, vidiš da ti zavide..... :D
__Phoenix__
Posts: 2668
Joined: 25/10/2013 20:44

#13 Re: Gradnja 30m2 montazne kucice bez dozvole za gradnju?

Post by __Phoenix__ »

Dzontra_Volta wrote: 12/02/2022 12:05 Kako će u po' šume promijeniti zemljište u građevinsko!?
Takav objekat se nikad neće moći legalizovati. Budi spreman da može kad tad zakucati neka inspekcija i naložiti rušenje.
Šta ćeš sa kanalizacijom? Da idu go*na negdje nizbrdo ili da kopaš septičku jamu? Ako je kopaš, već kreću ozbiljniji radovi. I ta kuća mora stajati na nekim temeljima ili ploči.
Ali ti si kupio tu zemlju da gradiš, nisi sigurno zato što si ljubitelj prirode, tako da džaba mi palamudimo.
Moze, podneses zahtjev u opstini u kojoj je zemljiste, dug je proces
User avatar
Njanjavi
Posts: 4713
Joined: 09/04/2015 23:08
Location: So close to the gdje chevapi mirishu :)

#14 Re: Gradnja 30m2 montazne kucice bez dozvole za gradnju?

Post by Njanjavi »

Haj sve al mislim da bi najvise mogo najebat zbog nelegalnih solarnih panela.
Jer valjda ja kako sam skonto, da bi instaliro solarne panele il vjetrenjacu za domaćinstvo, moras valjda sa elektrom potpisat neki ugovor u kojem visak elektricne energije dajes njima u mrezu.
Ako grjesim i ako neko zna oko toga volio bi da pojasni detaljnije.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8125
Joined: 25/05/2013 23:49

#15 Re: Gradnja 30m2 montazne kucice bez dozvole za gradnju?

Post by apsidejzi »

Ibro555 wrote: 21/01/2022 23:20 Pozdrav svima, zainteresovan sam za kupovinu zemljista u sumi koji je udaljen od sela nekih 700m. Oko zemljista je sve šuma, nema kuca nikakvih. Gradnja vikendice na tom zemljistu nije dozvoljen ali me zanima da li ce mi iko smetati i praviti probleme ako ja ipak sagradim malu 30m2 montaznu kucicu (kucica se sklopi kao šator). Da li ce mi inspekcija dolaziti? Sumnjam da ce me iko prijaviti, jer na tom mjestu nema nikoga, nekad znaju proci stariji ljudi traktorom da kradu drva. Put je takodje bas i nepristupacan. Struja bi bila preko solarnih panela, voda preko bunara, grijanje na drva. Sta mislite da li da rizikujem i napravim sebi tu malu vikendicu ili da se ne mucim? Stvarno ne vidim da ce mi iko praviti probleme na ovakvoj lokaciji, ali mislim da je bolje da provjerim ovde sa vise ljudi koji imaju iskustva sa ovim.
Ne znam kakva su pravila kod nas ali u EU u vecini drzava imas pravo graditi objekte do 25m2 bez da trazis dozvolu. Jedino pravilo je da nisi blizu komsije (nekih 4-5 metara od granice). Pogledaj da li u nasem zakonu imas nesto takvo i onda prilagodi gabarite objekta tome.

S druge strane, ne znam koliko je pametno investirati u solarne panele na toj kuci ako su jedini prolaznici "lopovi". Da ti ne nestanu solarni paneli jednog finog dana?
Dzontra_Volta
Posts: 6457
Joined: 20/01/2011 11:10

#16 Re: Gradnja 30m2 montazne kucice bez dozvole za gradnju?

Post by Dzontra_Volta »

apsidejzi wrote: 15/02/2022 17:41
Ibro555 wrote: 21/01/2022 23:20 Pozdrav svima, zainteresovan sam za kupovinu zemljista u sumi koji je udaljen od sela nekih 700m. Oko zemljista je sve šuma, nema kuca nikakvih. Gradnja vikendice na tom zemljistu nije dozvoljen ali me zanima da li ce mi iko smetati i praviti probleme ako ja ipak sagradim malu 30m2 montaznu kucicu (kucica se sklopi kao šator). Da li ce mi inspekcija dolaziti? Sumnjam da ce me iko prijaviti, jer na tom mjestu nema nikoga, nekad znaju proci stariji ljudi traktorom da kradu drva. Put je takodje bas i nepristupacan. Struja bi bila preko solarnih panela, voda preko bunara, grijanje na drva. Sta mislite da li da rizikujem i napravim sebi tu malu vikendicu ili da se ne mucim? Stvarno ne vidim da ce mi iko praviti probleme na ovakvoj lokaciji, ali mislim da je bolje da provjerim ovde sa vise ljudi koji imaju iskustva sa ovim.
Ne znam kakva su pravila kod nas ali u EU u vecini drzava imas pravo graditi objekte do 25m2 bez da trazis dozvolu. Jedino pravilo je da nisi blizu komsije (nekih 4-5 metara od granice). Pogledaj da li u nasem zakonu imas nesto takvo i onda prilagodi gabarite objekta tome.

S druge strane, ne znam koliko je pametno investirati u solarne panele na toj kuci ako su jedini prolaznici "lopovi". Da ti ne nestanu solarni paneli jednog finog dana?
Znači možeš u Versajskoj šumi posaditi kuću bez preoblema, bitno je da je manja od 25 m2?
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#17 Re: Gradnja 30m2 montazne kucice bez dozvole za gradnju?

Post by Guadalajara »

stubrijez wrote: 11/02/2022 18:43 Ne znam koja je kuca u pitanju, najbolje slozit nesto tipa magaze starinskog kijera isl. To je pokretni privremeni objekat i fer je da bude takav u sumi. Ako hoces zidat isto nije ni to problem. Ti sto kradu drva oni ce sutit, ruka ruku mije sve dok kradu sumu... jarane pravi sta se sikiras vidis kakva je drzava. To cak i pravnici savetuju bio sam se zateko u jednom razgovoru, kaze ti napravi (misevi iz gradjevinske inspekcije ne dolaze ni u gradu, jer ne smiju a kamoli u sumu) pa kad bude legalizacija sve ce to doc na svoje... Da se razumijem ja sam protiv ovog zestoko ali kad si vec pito komentarisem a i tvoj je plac. Ima ih sto su napravili i na tudjem i serbez tu uzivaju jos sa djecom....
:thumbup:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#18 Re: Gradnja 30m2 montazne kucice bez dozvole za gradnju?

Post by Guadalajara »

kuli1961 wrote: 11/02/2022 21:12 Iz tvog posta se vidi da si svjestan rizika bespravne gradnje. Zato ako si sprema da rizikujes neku kolicinu novca koju ces uloziti u tu gradnju, i mozda jos ako budes mogao i morao ici u legalizaciju, sam procijeni odnos rizika i ulozenog novca.
Morat ce prebaciti zemljiste iz sume/poljoprivredog u gradjevinsko...Mislim ni da mu opcina nece praviti probleme. Sve to može posteno i zakonito da uradi.

A objekat ne mora biti formalno stambenog karaktera. Može i pomoćni objekat...Ima zemljište sije povrće, krompir..Može biti i magaza, šupa...

Kako god da bude radio neka ima papire...Od izjava kod notara, glavnog i idejnog projekta, zahtjeva za legalizaciju, zk...Ako bude nekad povuci potegni da ima barem neke dokaze i papire...
User avatar
nepass1
Posts: 9519
Joined: 06/07/2017 07:35

#19 Re: Gradnja 30m2 montazne kucice bez dozvole za gradnju?

Post by nepass1 »

Ne moze kod nas ni 10m²
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#20 Re: Gradnja 30m2 montazne kucice bez dozvole za gradnju?

Post by Guadalajara »

Aha...pa kod mene bi pola mahale porušili.. :dada:
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#21 Re: Gradnja 30m2 montazne kucice bez dozvole za gradnju?

Post by crveni_makovi »

Kad čovjek uđe u katastarske podatke BiH uđe u jedan potpuno drugačiji svijet. Toliko kuća koje je mislio da viđa svaki dan zapravo nikad nisu ni postojale.

Pri tome mislim na mnoštvo kuća koje imaju priključke za struju i plaćaju račune EP. Nisam ni pomislila na razne planinske kolibe koje su brojni nomadi gradili za boravak ljeti a koje njihovi potomci koriste i danas u nekim obnovljenim verzijama, najčešće i dalje bez priključka za vodu ili struju jer su u divljini gdje srećom nema takve infrastrukture.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8125
Joined: 25/05/2013 23:49

#22 Re: Gradnja 30m2 montazne kucice bez dozvole za gradnju?

Post by apsidejzi »

Dzontra_Volta wrote: 15/02/2022 17:53
apsidejzi wrote: 15/02/2022 17:41
Ne znam kakva su pravila kod nas ali u EU u vecini drzava imas pravo graditi objekte do 25m2 bez da trazis dozvolu. Jedino pravilo je da nisi blizu komsije (nekih 4-5 metara od granice). Pogledaj da li u nasem zakonu imas nesto takvo i onda prilagodi gabarite objekta tome.

S druge strane, ne znam koliko je pametno investirati u solarne panele na toj kuci ako su jedini prolaznici "lopovi". Da ti ne nestanu solarni paneli jednog finog dana?
Znači možeš u Versajskoj šumi posaditi kuću bez preoblema, bitno je da je manja od 25 m2?
E jbg, podrazumjeva se da taj dio zemljista mora biti tvoj 1/1. Ne mozes bilo gdje posaditi nista, al ako si vlasnik zemljista onda moze. On je u uvodnom postu napisao da planira kupiti to zemljiste.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#23 Re: Gradnja 30m2 montazne kucice bez dozvole za gradnju?

Post by kuli1961 »

Pustite tu pricu "moze -ne moze".
Kako god se moze i zna vrsljati po FB, Insta, Tw.. TikToku, tako se moze jednostavno pitati i doktora Gugla sta on kaze.
Dakle, ima se osnovnog znanja. Relevantan zakon na podrucju FBiH je:
Zakon o prostornom planiranju i korištenju zemljišta na nivou Federacije Bosne i Hercegovine
(“Službene novine Federacije BiH”, broj 2/06, 72/07, 32/08, 4/10, 13/10, 45/10, 85/21 i 92/21)- dat je na netu, pa bujrum. Pored toga, lako se dolazi i do relevantnog kantonalnog zakona.
Ti zakoni su prilicno jednostavni, pa i obicnim laickim citanjem se moze zakljuciti da je za svaku gradnju obavezno prethodno dobiti gradj.dozvolu. Izuzetak su samo pomocni objekti, tipa nadstresnice i slicno, ako se grade uz postojeci legalni objekat.
Pitalac je bio jasan- kupio bi zemljiste, i neki "krov" bi podigao, na divlje. Citajuci zakon, na divlje ne smije, a ako se ipak odluci, do njega je, mozda ga nadju, mozda ne. Planirani objekat se ne uklapa u definiciju privremenog objekta, niti montazno-demontaznog. No risk, no fun.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#24 Re: Gradnja 30m2 montazne kucice bez dozvole za gradnju?

Post by Guadalajara »

Nek on ima sjekiru i karabin kad je u sumu...Pa neka stisne ko ce doci :mrgreen:
Samprotivsviju
Posts: 6406
Joined: 03/12/2011 13:10

#25 Re: Gradnja 30m2 montazne kucice bez dozvole za gradnju?

Post by Samprotivsviju »

Guadalajara wrote: 16/02/2022 00:14 Nek on ima sjekiru i karabin kad je u sumu...Pa neka stisne ko ce doci :mrgreen:
Dobar scenario za holivudskog horora, kad za 10 godina nadju masovnu grobnicu serijskog ubice u sred sume...samo je branio montaznu kucu od inspekcije. :D
Post Reply