Gradjevina,posao i neposten sistem u kojem zivimo

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

parameter345
Posts: 62
Joined: 09/10/2018 16:30

#26 Re: Gradjevina,posao i neposten sistem u kojem zivimo

Post by parameter345 »

nema sta, respekt za prave zanatlije,ljude koji znaju svoj posao raditi kako treba, takvi i trebaju da imaju.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#27 Re: Gradjevina,posao i neposten sistem u kojem zivimo

Post by un1ted »

Kakva vam je to priča gazda vozi auto od 80.000 a plata radniku 700-800KM? Pa svako radno mjesto ima neki maksimum plate i on se ne određuje na osnovu toga sta gazda ima.

Da se ne bi vodili drugom pričom, svakako da ima debila koji izrabljjju radnike ali oni nisu predmet moga pitanja.
probook
Posts: 4595
Joined: 13/10/2013 22:38

#28 Re: Gradjevina,posao i neposten sistem u kojem zivimo

Post by probook »

un1ted wrote:Kakva vam je to priča gazda vozi auto od 80.000 a plata radniku 700-800KM? Pa svako radno mjesto ima neki maksimum plate i on se ne određuje na osnovu toga sta gazda ima.

Da se ne bi vodili drugom pričom, svakako da ima debila koji izrabljjju radnike ali oni nisu predmet moga pitanja.
Ne mozes kukati kako ne mozes naci radnika za 700 KM, a imati u voznom parku pola miliona maraka. Povecaj platu pa ces naci radnika
probook
Posts: 4595
Joined: 13/10/2013 22:38

#29 Re: Gradjevina,posao i neposten sistem u kojem zivimo

Post by probook »

un1ted wrote:Kakva vam je to priča gazda vozi auto od 80.000 a plata radniku 700-800KM? Pa svako radno mjesto ima neki maksimum plate i on se ne određuje na osnovu toga sta gazda ima.

Da se ne bi vodili drugom pričom, svakako da ima debila koji izrabljjju radnike ali oni nisu predmet moga pitanja.
Ne mozes kukati kako ne mozes naci radnika za 700 KM, a imati u voznom parku pola miliona maraka. Povecaj platu pa ces naci radnika
User avatar
mayab
Posts: 27192
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#30 Re: Gradjevina,posao i neposten sistem u kojem zivimo

Post by mayab »

probook wrote:
un1ted wrote:Kakva vam je to priča gazda vozi auto od 80.000 a plata radniku 700-800KM? Pa svako radno mjesto ima neki maksimum plate i on se ne određuje na osnovu toga sta gazda ima.

Da se ne bi vodili drugom pričom, svakako da ima debila koji izrabljjju radnike ali oni nisu predmet moga pitanja.
Ne mozes kukati kako ne mozes naci radnika za 700 KM, a imati u voznom parku pola miliona maraka. Povecaj platu pa ces naci radnika
Nase primitivne "gazde" ne znaju da je ulaganje u radnika najisplativije, da mu da ljudske uslove i dobru platu, sto bi plafon morao biti tih 700-800 KM, neka im da po 1300 KM na primjer , ako firma dobro radi , a ostaće i gazdi za beNvea, jer inače bi mogao ostati i bez tih radnika, i onda nema ni njemu BMW-a!
Evo prije 7 dana je bila ona vijest kako je lik iz BL zatvorio firmu, jer su mu ljudi otišli vani,a navodno prilicno ih je bijedno plaćao
probook
Posts: 4595
Joined: 13/10/2013 22:38

#31 Re: Gradjevina,posao i neposten sistem u kojem zivimo

Post by probook »

mayab wrote: Nase primitivne "gazde" ne znaju da je ulaganje u radnika najisplativije, da mu da ljudske uslove i dobru platu, sto bi plafon morao biti tih 700-800 KM, neka im da po 1300 KM na primjer , ako firma dobro radi , a ostaće i gazdi za beNvea, jer inače bi mogao ostati i bez tih radnika, i onda nema ni njemu BMW-a!
Evo prije 7 dana je bila ona vijest kako je lik iz BL zatvorio firmu, jer su mu ljudi otišli vani,a navodno prilicno ih je bijedno plaćao
Normalno o tome i pricam. Prijatelj poceo prije tri godine u proizvodnji jednoj raditi i imao pocetnu platu 850 KM jer je imao osnovno znanje o tom poslu i trebala mu dodatna obuka na poslu. Kako se usavrsio i postao dobra radnik tako je i plata isla gore, trenutno je nagurao na cca 1800-1900. Godisnji odmor ima, sve na racun ide i extra mu.
To je primjer dobrog gazde jer on zna da ce mu otici svi u Njemacku isti posao raditi ako ih ne plati adekvatno i kako posao dobro ide tako i radnicima dize plate malo po malo.
Ci-Nick
Posts: 5181
Joined: 15/03/2015 17:38

#32 Re: Gradjevina,posao i neposten sistem u kojem zivimo

Post by Ci-Nick »

Prvo što su gazde bezobrazne, drugo što su građevinski radnici neorganizovani.
Sindikat postoji ali nikad nisam čuo da se oglasio ni po pitanju plata ni po pitanju uslova rada i sigurnosti prije svega. Do augusta mjeseca je poginulo 5 radnika na radilištima je li bilo ikakve reakcije sindikata ? Naravno da nije.
Građevinski radnici, trgovački radnici, tekstilni radnici, radnici u preradi,.. 0 bodova, tretiraju se ko stoka.
A kad se malo razmisli ko su vlasnici kompanija u tim djelatmostima nije teško zaključiti da se uglavnom radi o ratnim profiterima, ljudima bliskim nacionalnim strankama.
Radnici koji plaće primaju iz budžeta ili rade u javnim preduzećima znaju da se bore za sebe.
parameter345
Posts: 62
Joined: 09/10/2018 16:30

#33 Re: Gradjevina,posao i neposten sistem u kojem zivimo

Post by parameter345 »

Ci-Nick wrote:Prvo što su gazde bezobrazne, drugo što su građevinski radnici neorganizovani.
Sindikat postoji ali nikad nisam čuo da se oglasio ni po pitanju plata ni po pitanju uslova rada i sigurnosti prije svega. Do augusta mjeseca je poginulo 5 radnika na radilištima je li bilo ikakve reakcije sindikata ? Naravno da nije.
Građevinski radnici, trgovački radnici, tekstilni radnici, radnici u preradi,.. 0 bodova, tretiraju se ko stoka.
A kad se malo razmisli ko su vlasnici kompanija u tim djelatmostima nije teško zaključiti da se uglavnom radi o ratnim profiterima, ljudima bliskim nacionalnim strankama.
Radnici koji plaće primaju iz budžeta ili rade u javnim preduzećima znaju da se bore za sebe.

sve si objasnio, potpisujem.
User avatar
krofnaa*
Posts: 190
Joined: 30/04/2013 00:50

#34 Re: Gradjevina,posao i neposten sistem u kojem zivimo

Post by krofnaa* »

NEOPLAN wrote:Ja sam već dugo godina rukovodilac projekta na jako velikim projektima u BiH. Trenutno vodim projekat sa višemilionskim ugovorom, ispod sebe imam 50 ljudi. Radim za bosansku firmu, znači nisu stranci u pitanju.

Radno vrijeme je 9 sati. Radnici imaju obezbjeđena tri obroka (za radnike koji stanuju na trošak firme) i dva obroka (za lokalce).
Početna plata fizičkog radnika je 700 maraka. KV radnici oko 900-950 maraka, VKV radnici idu i do 1100 maraka, mašinisti i do 1300 maraka. Svi su prijavljeni uredno.

Šta hoću reći? Nije sve tako crno kao što se priča. Ima naravno "gazda" koji izrabljuju ljude za 600 maraka, ali ima i druga strana gdje su uslovi relativno pristojni za naše prilike. Samo što je naš narod nekakav letargičan, niko ne poštuje samog sebe i ne bori se za sebe, nego kaže daj šta daš i "gazde" to koriste.
Nije sve tako crno... kaže gospodin rukovodilac višemilionskih projekata, koji vozi bijesno auto od 50.000KM pa veli:

"plata fizičkog radnika je 700 maraka"

"KV radnici oko 900-950 maraka"

"VKV radnici idu i do 1100 maraka"

Drug dovoljno si reko i treba da se stidiš. Hajd ti sebi opucaj platicu 700km
pa jbt... 700KM samo treba za kiriju i režije ako nemas svoj stan

ako imas svoj stan 700KM treba samo za hranu tročlanoj porodici.

Jedino u čemu se slažem sa tobom jeste da je narod sam kriv za svoju situaciju jer pristaju na mizerne plate kod ljigavaca kao što si ti.
Ci-Nick
Posts: 5181
Joined: 15/03/2015 17:38

#35 Re: Gradjevina,posao i neposten sistem u kojem zivimo

Post by Ci-Nick »

krofnaa* wrote:
NEOPLAN wrote:Ja sam već dugo godina rukovodilac projekta na jako velikim projektima u BiH. Trenutno vodim projekat sa višemilionskim ugovorom, ispod sebe imam 50 ljudi. Radim za bosansku firmu, znači nisu stranci u pitanju.

Radno vrijeme je 9 sati. Radnici imaju obezbjeđena tri obroka (za radnike koji stanuju na trošak firme) i dva obroka (za lokalce).
Početna plata fizičkog radnika je 700 maraka. KV radnici oko 900-950 maraka, VKV radnici idu i do 1100 maraka, mašinisti i do 1300 maraka. Svi su prijavljeni uredno.

Šta hoću reći? Nije sve tako crno kao što se priča. Ima naravno "gazda" koji izrabljuju ljude za 600 maraka, ali ima i druga strana gdje su uslovi relativno pristojni za naše prilike. Samo što je naš narod nekakav letargičan, niko ne poštuje samog sebe i ne bori se za sebe, nego kaže daj šta daš i "gazde" to koriste.
Nije sve tako crno... kaže gospodin rukovodilac višemilionskih projekata, koji vozi bijesno auto od 50.000KM pa veli:

"plata fizičkog radnika je 700 maraka"

"KV radnici oko 900-950 maraka"

"VKV radnici idu i do 1100 maraka"

Drug dovoljno si reko i treba da se stidiš. Hajd ti sebi opucaj platicu 700km
pa jbt... 700KM samo treba za kiriju i režije ako nemas svoj stan

ako imas svoj stan 700KM treba samo za hranu tročlanoj porodici.

Jedino u čemu se slažem sa tobom jeste da je narod sam kriv za svoju situaciju jer pristaju na mizerne plate kod ljigavaca kao što si ti.
dovoljno je ovo što je rekao: "Ispod sebe imam 50 ljudi" ! :run:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#36 Re: Gradjevina,posao i neposten sistem u kojem zivimo

Post by Ramzess Veliki »

krofnaa* wrote: Nije sve tako crno... kaže gospodin rukovodilac višemilionskih projekata, koji vozi bijesno auto od 50.000KM pa veli:

"plata fizičkog radnika je 700 maraka"

"KV radnici oko 900-950 maraka"

"VKV radnici idu i do 1100 maraka"

Drug dovoljno si reko i treba da se stidiš. Hajd ti sebi opucaj platicu 700km
pa jbt... 700KM samo treba za kiriju i režije ako nemas svoj stan

ako imas svoj stan 700KM treba samo za hranu tročlanoj porodici.

Jedino u čemu se slažem sa tobom jeste da je narod sam kriv za svoju situaciju jer pristaju na mizerne plate kod ljigavaca kao što si ti.
Hamed Ramic? :novine:
User avatar
kurty
Posts: 45061
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#37 Re: Gradjevina,posao i neposten sistem u kojem zivimo

Post by kurty »

@Neoplan je uposlenik, bas kao i tih 50 " ispod njega". .. Svaki dan je odgovoran za njih pred zakonom...
Pogrešno ste ga shvatili
User avatar
NEOPLAN
Posts: 991
Joined: 02/05/2009 12:15

#38 Re: Gradjevina,posao i neposten sistem u kojem zivimo

Post by NEOPLAN »

krofnaa* wrote:
NEOPLAN wrote:Ja sam već dugo godina rukovodilac projekta na jako velikim projektima u BiH. Trenutno vodim projekat sa višemilionskim ugovorom, ispod sebe imam 50 ljudi. Radim za bosansku firmu, znači nisu stranci u pitanju.

Radno vrijeme je 9 sati. Radnici imaju obezbjeđena tri obroka (za radnike koji stanuju na trošak firme) i dva obroka (za lokalce).
Početna plata fizičkog radnika je 700 maraka. KV radnici oko 900-950 maraka, VKV radnici idu i do 1100 maraka, mašinisti i do 1300 maraka. Svi su prijavljeni uredno.

Šta hoću reći? Nije sve tako crno kao što se priča. Ima naravno "gazda" koji izrabljuju ljude za 600 maraka, ali ima i druga strana gdje su uslovi relativno pristojni za naše prilike. Samo što je naš narod nekakav letargičan, niko ne poštuje samog sebe i ne bori se za sebe, nego kaže daj šta daš i "gazde" to koriste.
Nije sve tako crno... kaže gospodin rukovodilac višemilionskih projekata, koji vozi bijesno auto od 50.000KM pa veli:

"plata fizičkog radnika je 700 maraka"

"KV radnici oko 900-950 maraka"

"VKV radnici idu i do 1100 maraka"

Drug dovoljno si reko i treba da se stidiš. Hajd ti sebi opucaj platicu 700km
pa jbt... 700KM samo treba za kiriju i režije ako nemas svoj stan

ako imas svoj stan 700KM treba samo za hranu tročlanoj porodici.

Jedino u čemu se slažem sa tobom jeste da je narod sam kriv za svoju situaciju jer pristaju na mizerne plate kod ljigavaca kao što si ti.
Kao sto @Kurty rece i ja sam uposlenik i ne vozim auto od 50000, cak stavise troduplo je jeftinije. To je prvo. Drugo, plata gradjevinskog inzinjera u Sarajevu je od 950 do 1400 maraka i to je da se lupas nogom u dupe. Da bi imao vise od toga moras se odreci totalno zivota i otici na teren, odgovarati za sve i svasta, odgovarati za svakog radnika, nemati radno vrijeme i radne i neradne dane. Tako da sam ja od gospodina rukovodioca u bijesnom autu od 50000 jako daleko i radim vise nego sto dosta vas na forumu moze i zamisliti.

I to moze samo tako, nikako drugacije, jer ako hoces da budes uspjesan u ovom poslu i ako hoces da budes kvalitetan project manager moras bukvalno da zivis taj posao i u zivotu se odreknes svega i svacega, da si dostupan 24 sata, da pratis svaku sitnicu od sigurnosti radnika do troskova, da razmisljas unaprijed o svemu i da ti mozak 24/7 radi takvim tempom da ga ne stignes odmoriti, evo i sad dok pisem ovo planiram sta i kako sutra, prekosutra, iduce sedmice...

Ali to nije poenta.Poenta mog posta je nesto sasvim drugo, za BH uslove u firmi u kojoj ja radim su jako korektni uslovi, jer plata od 900-1100 maraka nije mala, profesori i doktori imaju takvu platu. Svi radnici imaju ishranu na gradilistu, smjestaj, svi radnici su osigurani, svi radnici dobijaju radnu i htz opremu-odijela, cipele, sljemove, sigurnosne pojaseve, svi radnici se salju na periodicne ljekarske preglede o trosku firme (osim pri zaposlenju, tada radnik placa sam sebi), radnici dobijaju stimulacije za prekovremene sate.... to je poenta, nije bas svugdje sistem kandzija i udri za 500 maraka, a gazda voza bijesno auto... a to sto nam je drzava u ku*cu pa su sva zanimanja od radnika do inzinjera debelo podcijenjena je nesto sasvim drugo....
User avatar
NEOPLAN
Posts: 991
Joined: 02/05/2009 12:15

#39 Re: Gradjevina,posao i neposten sistem u kojem zivimo

Post by NEOPLAN »

Ramzess Veliki wrote:
krofnaa* wrote: Nije sve tako crno... kaže gospodin rukovodilac višemilionskih projekata, koji vozi bijesno auto od 50.000KM pa veli:

"plata fizičkog radnika je 700 maraka"

"KV radnici oko 900-950 maraka"

"VKV radnici idu i do 1100 maraka"

Drug dovoljno si reko i treba da se stidiš. Hajd ti sebi opucaj platicu 700km
pa jbt... 700KM samo treba za kiriju i režije ako nemas svoj stan

ako imas svoj stan 700KM treba samo za hranu tročlanoj porodici.

Jedino u čemu se slažem sa tobom jeste da je narod sam kriv za svoju situaciju jer pristaju na mizerne plate kod ljigavaca kao što si ti.
Hamed Ramic? :novine:
Nije Hamed, kakav Hamed...
User avatar
NEOPLAN
Posts: 991
Joined: 02/05/2009 12:15

#40 Re: Gradjevina,posao i neposten sistem u kojem zivimo

Post by NEOPLAN »

Ci-Nick wrote:
krofnaa* wrote:
NEOPLAN wrote:Ja sam već dugo godina rukovodilac projekta na jako velikim projektima u BiH. Trenutno vodim projekat sa višemilionskim ugovorom, ispod sebe imam 50 ljudi. Radim za bosansku firmu, znači nisu stranci u pitanju.

Radno vrijeme je 9 sati. Radnici imaju obezbjeđena tri obroka (za radnike koji stanuju na trošak firme) i dva obroka (za lokalce).
Početna plata fizičkog radnika je 700 maraka. KV radnici oko 900-950 maraka, VKV radnici idu i do 1100 maraka, mašinisti i do 1300 maraka. Svi su prijavljeni uredno.

Šta hoću reći? Nije sve tako crno kao što se priča. Ima naravno "gazda" koji izrabljuju ljude za 600 maraka, ali ima i druga strana gdje su uslovi relativno pristojni za naše prilike. Samo što je naš narod nekakav letargičan, niko ne poštuje samog sebe i ne bori se za sebe, nego kaže daj šta daš i "gazde" to koriste.
Nije sve tako crno... kaže gospodin rukovodilac višemilionskih projekata, koji vozi bijesno auto od 50.000KM pa veli:

"plata fizičkog radnika je 700 maraka"

"KV radnici oko 900-950 maraka"

"VKV radnici idu i do 1100 maraka"

Drug dovoljno si reko i treba da se stidiš. Hajd ti sebi opucaj platicu 700km
pa jbt... 700KM samo treba za kiriju i režije ako nemas svoj stan

ako imas svoj stan 700KM treba samo za hranu tročlanoj porodici.

Jedino u čemu se slažem sa tobom jeste da je narod sam kriv za svoju situaciju jer pristaju na mizerne plate kod ljigavaca kao što si ti.
dovoljno je ovo što je rekao: "Ispod sebe imam 50 ljudi" ! :run:
Ispod sebe 50 ljudi znaci 50 ljudi za koje odgovaram svaki dan, a ne da sam "gazda" 50 ljudi...
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#41 Re: Gradjevina,posao i neposten sistem u kojem zivimo

Post by JThomas »

mislim šta vi mislite što toliki ljudi bježe iz države, i što smo toliko nadrkani i teški. veliki dio razloga je što je ovo opisano stvarno iznad prosjeka u privatnom sektoru. i to pofino...
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#42 Re: Gradjevina,posao i neposten sistem u kojem zivimo

Post by Ramzess Veliki »

Ima I dobrih firmi I gazda, nije sve tako crno, ali ubise posao pojedini sa tenderisanjem budzasto I obaranjem cijena usluga. Jasno da sa padom cijene pada I kvaliteta, umanjuje se zarada za kompaniju, kompanija angazuje radnike na odredjeni period po niskoj cijeni I svako gubi. Ali tesko je novonastalom management objasniti da mu je nekad bolje podici cijene na tenderu pa izgubiti posao a uzeti ga kao podizvodjac po boljoj cijeni.
I investitori ne shvataju ovaj odnos cijene i kvalitete, uvijek hoce i nisku ponudu da ucine jos nizom, a kosta ih poslije u najboljem slucaju jednako kao i ona najskuplja ponuda, uz kasnjenje na projektu.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#43 Re: Gradjevina,posao i neposten sistem u kojem zivimo

Post by Ramzess Veliki »

I tu su jos porezi, drzava hrani uhljebe preko njih, gomile birokrata koji su glasacko tijelo. Zatim uhljebske kompanije koje su napravljene da peru pare sa budzeta. I jos ako imas upravni odbor koji je po stranackim direktivama ovlasten da dobit firme posisa za potrebe finansiranja stranki ...

... pakuj kofere I u njemacku.
Ci-Nick
Posts: 5181
Joined: 15/03/2015 17:38

#44 Re: Gradjevina,posao i neposten sistem u kojem zivimo

Post by Ci-Nick »

NEOPLAN wrote:
Ci-Nick wrote:
krofnaa* wrote: Nije sve tako crno... kaže gospodin rukovodilac višemilionskih projekata, koji vozi bijesno auto od 50.000KM pa veli:

"plata fizičkog radnika je 700 maraka"

"KV radnici oko 900-950 maraka"

"VKV radnici idu i do 1100 maraka"

Drug dovoljno si reko i treba da se stidiš. Hajd ti sebi opucaj platicu 700km
pa jbt... 700KM samo treba za kiriju i režije ako nemas svoj stan

ako imas svoj stan 700KM treba samo za hranu tročlanoj porodici.

Jedino u čemu se slažem sa tobom jeste da je narod sam kriv za svoju situaciju jer pristaju na mizerne plate kod ljigavaca kao što si ti.
dovoljno je ovo što je rekao: "Ispod sebe imam 50 ljudi" ! :run:
Ispod sebe 50 ljudi znaci 50 ljudi za koje odgovaram svaki dan, a ne da sam "gazda" 50 ljudi...
Kad sam citirao ovo:" Ispod sebe imam 50 ljudi", nisam mislio ništa loše o tebi kao osobi ili pretpostavljenom nego više o riječniku koji se koristi u tvojoj djelatnosti.
Upravo tu i leži problem.
Da radiš u nekoj informatičkoj kompaniji rekao bi da vodiš tim od 50 ljudi, mislim da se ovdje govori o nepravdi i pogrešnom shvatanju težine poslova i adekvatne nagrade za rad.
Da zaustaviš 100 ljudi na ulici i pitaš da li je teži posao rudara ili građevinskog radnika, 95% od njih će odgovoriti rudara.
Da ih pitaš da li je opasniji posao policajca ili građevinskog radnika, opet će 95% ljudi odgovoriti da je opasniji posao policajca.
Građevinski radnik bi trebao da ima primanja i beneficije slične rudaru.
A statistika kaže prosječna plaća rudara 1.020,00 KM,... i prosječna plaća građevinca 590,00 KM.
Dino79
Posts: 804
Joined: 05/02/2017 13:41

#45 Re: Gradjevina,posao i neposten sistem u kojem zivimo

Post by Dino79 »

NEOPLAN wrote:[.

Ali to nije poenta.Poenta mog posta je nesto sasvim drugo, za BH uslove u firmi u kojoj ja radim su jako korektni uslovi, jer plata od 900-1100 maraka nije mala, profesori i doktori imaju takvu platu. Svi radnici imaju ishranu na gradilistu, smjestaj, svi radnici su osigurani, svi radnici dobijaju radnu i htz opremu-odijela, cipele, sljemove, sigurnosne pojaseve, svi radnici se salju na periodicne ljekarske preglede o trosku firme (osim pri zaposlenju, tada radnik placa sam sebi), radnici dobijaju stimulacije za prekovremene sate.... to je poenta, nije bas svugdje sistem kandzija i udri za 500 maraka, a gazda voza bijesno auto... a to sto nam je drzava u ku*cu pa su sva zanimanja od radnika do inzinjera debelo podcijenjena je nesto sasvim drugo....

Šta je tu korektno ? Znaš li kolika je potrošačka korpa znaš li kolika je kirija ili rata za stambeni kredit ?

Zapitaš li se ikad kako živiš ?
User avatar
NEOPLAN
Posts: 991
Joined: 02/05/2009 12:15

#46 Re: Gradjevina,posao i neposten sistem u kojem zivimo

Post by NEOPLAN »

Dino79 wrote:
NEOPLAN wrote:[.

Ali to nije poenta.Poenta mog posta je nesto sasvim drugo, za BH uslove u firmi u kojoj ja radim su jako korektni uslovi, jer plata od 900-1100 maraka nije mala, profesori i doktori imaju takvu platu. Svi radnici imaju ishranu na gradilistu, smjestaj, svi radnici su osigurani, svi radnici dobijaju radnu i htz opremu-odijela, cipele, sljemove, sigurnosne pojaseve, svi radnici se salju na periodicne ljekarske preglede o trosku firme (osim pri zaposlenju, tada radnik placa sam sebi), radnici dobijaju stimulacije za prekovremene sate.... to je poenta, nije bas svugdje sistem kandzija i udri za 500 maraka, a gazda voza bijesno auto... a to sto nam je drzava u ku*cu pa su sva zanimanja od radnika do inzinjera debelo podcijenjena je nesto sasvim drugo....

Šta je tu korektno ? Znaš li kolika je potrošačka korpa znaš li kolika je kirija ili rata za stambeni kredit ?

Zapitaš li se ikad kako živiš ?
Čitaj malo bolje. Ne znam šta nije jasno, za uslove koji vladaju u građevinskom sektoru u BiH ovakvi uslovi su korektni. Ne kažem da je dovoljno, već da je korektno u odnosu na uslove u drugim firmama gdje radnici rade za 500-600 maraka i gdje ih se izrabljuje.

A o potrošačkoj korpi, kirijama, kreditima, uslovima života znam mnogo više nego što misliš.

Sad sam hvala Bogu ostvario nešto u životu i živim solidno, ali nije to palo s neba. Propišao sam ja i krv i znoj da bih to postigao. A znam i to kako je biti siromašan, kako je nemati. Znam i šta znači ići gladan mjesecima na predavanja. Znam i šta znači cijepati drva, prati tepihe, konobarisati, utovarati šlepere, utovarati mobilne wc kabine da bi zaradio za fakultet. Znam i šta znači nemati marku u džepu, znam i kako je nemati para da kupiš jebenu užinu na predavanjima, nemati para da kopiraš knjigu koja ti treba da bi išao dalje. Znam i šta znači živjeti danima na hljebu, popari, margarinu. Znam i šta znači kad te privatnik izrabljuje za 300 maraka, znam i kako je sve to proći uz bolesne roditelje oko kojih se moraš brinuti i sve ostalo stići. Ništa jarane ne pada s neba, ako želiš uspjeti moraš se odreći svega i svačega i proći kroz svakakva govna u životu da bi postao neko. A ja sam prošao kroz duboka govna, do grla, više nego što većina pametologa na forumu može i zamisliti. I ne žalim nijednog trenutka jer me je to ojačalo i učinilo boljim čovjekom.

Ne sudi o ljudima o kojima ništa ne znaš.
Dino79
Posts: 804
Joined: 05/02/2017 13:41

#47 Re: Gradjevina,posao i neposten sistem u kojem zivimo

Post by Dino79 »

NEOPLAN wrote:
Dino79 wrote:
NEOPLAN wrote:[.

Ali to nije poenta.Poenta mog posta je nesto sasvim drugo, za BH uslove u firmi u kojoj ja radim su jako korektni uslovi, jer plata od 900-1100 maraka nije mala, profesori i doktori imaju takvu platu. Svi radnici imaju ishranu na gradilistu, smjestaj, svi radnici su osigurani, svi radnici dobijaju radnu i htz opremu-odijela, cipele, sljemove, sigurnosne pojaseve, svi radnici se salju na periodicne ljekarske preglede o trosku firme (osim pri zaposlenju, tada radnik placa sam sebi), radnici dobijaju stimulacije za prekovremene sate.... to je poenta, nije bas svugdje sistem kandzija i udri za 500 maraka, a gazda voza bijesno auto... a to sto nam je drzava u ku*cu pa su sva zanimanja od radnika do inzinjera debelo podcijenjena je nesto sasvim drugo....

Šta je tu korektno ? Znaš li kolika je potrošačka korpa znaš li kolika je kirija ili rata za stambeni kredit ?

Zapitaš li se ikad kako živiš ?
Čitaj malo bolje. Ne znam šta nije jasno, za uslove koji vladaju u građevinskom sektoru u BiH ovakvi uslovi su korektni. Ne kažem da je dovoljno, već da je korektno u odnosu na uslove u drugim firmama gdje radnici rade za 500-600 maraka i gdje ih se izrabljuje.

A o potrošačkoj korpi, kirijama, kreditima, uslovima života znam mnogo više nego što misliš.

Sad sam hvala Bogu ostvario nešto u životu i živim solidno, ali nije to palo s neba. Propišao sam ja i krv i znoj da bih to postigao. A znam i to kako je biti siromašan, kako je nemati. Znam i šta znači ići gladan mjesecima na predavanja. Znam i šta znači cijepati drva, prati tepihe, konobarisati, utovarati šlepere, utovarati mobilne wc kabine da bi zaradio za fakultet. Znam i šta znači nemati marku u džepu, znam i kako je nemati para da kupiš jebenu užinu na predavanjima, nemati para da kopiraš knjigu koja ti treba da bi išao dalje. Znam i šta znači živjeti danima na hljebu, popari, margarinu. Znam i šta znači kad te privatnik izrabljuje za 300 maraka, znam i kako je sve to proći uz bolesne roditelje oko kojih se moraš brinuti i sve ostalo stići. Ništa jarane ne pada s neba, ako želiš uspjeti moraš se odreći svega i svačega i proći kroz svakakva govna u životu da bi postao neko. A ja sam prošao kroz duboka govna, do grla, više nego što većina pametologa na forumu može i zamisliti. I ne žalim nijednog trenutka jer me je to ojačalo i učinilo boljim čovjekom.

Ne sudi o ljudima o kojima ništa ne znaš.

Zao mi je druzesto si se toliko namucio u zivotu.

Valjda sve to objasnjava zasto tisad platu od1000 KMsmatras solidnom.
Post Reply