Gradjevina,posao i neposten sistem u kojem zivimo

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

parameter345
Posts: 62
Joined: 09/10/2018 16:30

#1 Gradjevina,posao i neposten sistem u kojem zivimo

Post by parameter345 »

Uvijek me zanimalo zasto je sistem takav? to je vjerovatno i po cijelom svijetu, ne samo u BH. (s tim daje opce poznato da su ljudi u svijetu bolje placeni naravno)
S obzirom da ljudi rade po 9,10 sati, fizikanerske poslove i u neuslovima , i kad je hladno i kad je zega, i subotama umjesto da im radno vrijeme bude 40 sati sedmicno ili manje, prokleti ljudi koji kroje ovaj sistem daju tim ljudima da rade i prekovremeno i jos se popisaju na kraju po njima za 600 KM mjesecno. Hajd ovi sto rade vani ako nista dobro zarade dok ovi ovdje jedva kraj s krajem sastavljaju.

Pa razumijem da nisu skolu ucili, da nisu bili odlikasi i nemaju VSS ali to ne znaci da moraju biti ovako maltretiratni, opet rade i cine dobrobit za drustvo jer nesto grade. Ista stvar za rudare, pa kako niko ne shvata da im treba dici maximalno uslove i dati im mnoge privilegije. To nisu smijesni i lagani poslovi.

Omladinu ne mogu vidjeti nikad kad prodjem pored gradilista, to su uglavnom stari ljudi.

Prodjem vilsonovim neki dan i vidim ljude kako rade onaj drugi dio setalista,sjedi jedan u nekom starom autu, staro auto 40 godina cca, i jos jednog dole nize vidim neka druga firma u pitanju, fasade i stalka rade, vozaju neki karavan star ko grcka. Pitam se kako to da covjek koji radi prekovremeno i jos teske poslove jedva skupi za osnovne stvari u zivotu. Pa onaj koji radi mora da ima SVE , i plate dobre, i penzije, i zdravstvo. Nista ne smije da mu fali jer radi i cini dobro za drustvo.

Onda mi na kraju prodje kroz glavu na ljeto kad vidim kriminalne glave u nekim skupocjenim dzipovima koji jure kroz grad furajuci se i syebem se u zivot :shock:
User avatar
mk ultra
Posts: 19527
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#2 Re: Gradjevina,posao i neposten sistem u kojem zivimo

Post by mk ultra »

sve je to zakon zabranio a pošteni musliman naredio a drugi odobrio
od načina na koji firme dobijaju poslove, uslova u kojim radnici rade itd
Last edited by mk ultra on 03/11/2018 16:43, edited 1 time in total.
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#3 Re: Gradjevina,posao i neposten sistem u kojem zivimo

Post by rovac13 »

Druze nije zivot Bosna.
Treba pobjec odavdje.
Ja u austriji gledam jedne prilike ljeto vruce rade ljudi asfalt puteve.
Isto tako meni zao.
Kad sam vidio sta ti ljudi voze i kolike plate imaju uh.

A kriminalac uvijek mozes bit.
Samo sto ne znas dokle :D
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#4 Re: Gradjevina,posao i neposten sistem u kojem zivimo

Post by Dope_Man »

Zakon ponude i potraznje (kad nema zakona - uz provedbu - koji ce stititi radnika). Dakle, ''Jel nes? Ko te hebe, imam petoricu koja hoce umjesto tebe'' mentalitet.
gidra
Posts: 3576
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#5 Re: Gradjevina,posao i neposten sistem u kojem zivimo

Post by gidra »

Dope_Man wrote:Zakon ponude i potraznje (kad nema zakona - uz provedbu - koji ce stititi radnika). Dakle, ''Jel nes? Ko te hebe, imam petoricu koja hoce umjesto tebe'' mentalitet.
i toga je manje, uvezali su se ljudi dobro pa idu u Njemačku po 3 mjeseca...
probook
Posts: 4594
Joined: 13/10/2013 22:38

#6 Re: Gradjevina,posao i neposten sistem u kojem zivimo

Post by probook »

gidra wrote:
Dope_Man wrote:Zakon ponude i potraznje (kad nema zakona - uz provedbu - koji ce stititi radnika). Dakle, ''Jel nes? Ko te hebe, imam petoricu koja hoce umjesto tebe'' mentalitet.
i toga je manje, uvezali su se ljudi dobro pa idu u Njemačku po 3 mjeseca...
Ima i toga ali sve manje srecom kako ljudi vani odose. Gledam nedavno jedan gazda radi drugu smjenu u prodaji i zali se kako vec 2 mjeseca ne moze radnicu naci. Plata 650 KM. Kasnije izlazi vani i sjeda u Audi Q6 cini mi se.

E jbg ti bi radniku 650 i da se vozas u Q6 zajebi malo. I takvi su svi sto je najgore, voze se S klase, a radniku nema sanse da bi 1000 KM dao
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#7 Re: Gradjevina,posao i neposten sistem u kojem zivimo

Post by zlo zlo »

Što ćeš van, dođi u Mostar, vodoinstalater 20 min zamjena kotlića 100km, obrada oko prozora 300km (1 dan)+ materijal i to jedva nađeš tko će za te pare sfušat posao. Mostar je Meka :mrgreen: :lol:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18707
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#8 Re: Gradjevina,posao i neposten sistem u kojem zivimo

Post by SmokingMan »

Sjevero-koreanci rade za Kima u Poljskoj gdje im više od pola plate ide partiji,pa se opet ne žale.Šta je tek sa radnicima iz Bangladeša,Indije,Šri Lanke koji su radili i dalje rade u Katru i Emiratima,slabo oni zarade za sate provedene na vrelinama arapskog poluotoka...
parameter345
Posts: 62
Joined: 09/10/2018 16:30

#9 Re: Gradjevina,posao i neposten sistem u kojem zivimo

Post by parameter345 »

SmokingMan wrote:Sjevero-koreanci rade za Kima u Poljskoj gdje im više od pola plate ide partiji,pa se opet ne žale.Šta je tek sa radnicima iz Bangladeša,Indije,Šri Lanke koji su radili i dalje rade u Katru i Emiratima,slabo oni zarade za sate provedene na vrelinama arapskog poluotoka...

https://www.youtube.com/watch?v=gMh-vlQwrmU
parameter345
Posts: 62
Joined: 09/10/2018 16:30

#10 Re: Gradjevina,posao i neposten sistem u kojem zivimo

Post by parameter345 »

gidra wrote:
Dope_Man wrote:Zakon ponude i potraznje (kad nema zakona - uz provedbu - koji ce stititi radnika). Dakle, ''Jel nes? Ko te hebe, imam petoricu koja hoce umjesto tebe'' mentalitet.
i toga je manje, uvezali su se ljudi dobro pa idu u Njemačku po 3 mjeseca...
ali to po 3 mjeseca je rad na crno jel tako?
i za to treba neka dobra konekcija da te neko provuce a da ne popusi foru od inspekcije
User avatar
SmokingMan
Posts: 18707
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#11 Re: Gradjevina,posao i neposten sistem u kojem zivimo

Post by SmokingMan »

parameter345 wrote:
SmokingMan wrote:Sjevero-koreanci rade za Kima u Poljskoj gdje im više od pola plate ide partiji,pa se opet ne žale.Šta je tek sa radnicima iz Bangladeša,Indije,Šri Lanke koji su radili i dalje rade u Katru i Emiratima,slabo oni zarade za sate provedene na vrelinama arapskog poluotoka...

https://www.youtube.com/watch?v=gMh-vlQwrmU
Sve je to stara priča.Jeftina neuka radna snaga ponesena raznim obećanjima onih koji su ih tamo doveli,neki se nisu nikada ni vratili živi...
parameter345
Posts: 62
Joined: 09/10/2018 16:30

#12 Re: Gradjevina,posao i neposten sistem u kojem zivimo

Post by parameter345 »

SmokingMan wrote:
parameter345 wrote:
SmokingMan wrote:Sjevero-koreanci rade za Kima u Poljskoj gdje im više od pola plate ide partiji,pa se opet ne žale.Šta je tek sa radnicima iz Bangladeša,Indije,Šri Lanke koji su radili i dalje rade u Katru i Emiratima,slabo oni zarade za sate provedene na vrelinama arapskog poluotoka...

https://www.youtube.com/watch?v=gMh-vlQwrmU
Sve je to stara priča.Jeftina neuka radna snaga ponesena raznim obećanjima onih koji su ih tamo doveli,neki se nisu nikada ni vratili živi...
ali covjece to je tako poremeceno !!!! ne kontam kako se nije razvila jedna globalna i kolektivna svijest kod ljudi sirom svijeta o ovome.
Ljudi i dalje rokaju preko 40 sati. A pucaju price da zivimo u nekom modernom svijetu kroz cije se pore provlaci neka prica i ideologija futurizma. Satro moderan svijet i napredan. Ovo je kao moderno doba
User avatar
SmokingMan
Posts: 18707
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#13 Re: Gradjevina,posao i neposten sistem u kojem zivimo

Post by SmokingMan »

Građevina je slabo plaćen posao,nema se šta tu filozofirati,majstor dobija 50,pomoćni radnik oko 30 KM,a nerijetko i manje,jbg u ovakvim se poslovima uglavnom angažuju radnici iz ruralnih sredina jer su isplativiji.Svaki investitor gleda da na tenderu prođe što jeftinije,o poslovnoj etici da i ne govorim.Najviše uzima poslodavac,on direktno ugovara posao sa ponuđačem i normalno je da će uvijek radnicima reći da je ugovorio posao za iznos koji je manji od realnog,jer on prije svega tu gleda svoj interes,i interes svojih podređenih,tako se raspoređuje kapital među ortacima,tako jedni voze auto od 50.000 + KM,dok drugi nemaju ni za gradskog prevoza,da ne idemo dublje.Još ako se radi na nekom isplativom projektu prijatelja koji mu je namjestio tender,opet će tu običan hamal najgore proći,tako da poslodavcu jedino preostaje da dobro trlja svojim rukama.Radnik koji puno ne pita je najisplativiji radnik...Jebi ga,ovakav način odnosa prema radniku nije moralan,ali problem neadekvatnog plaćanja,slabog osiguranja radnika na građevinskim projektima nije problem samo u BIH,tako je gotovo svugdje,premalo je onih koji se drže neke etičnost.Živi se u modernom feudalizmu gdje se nepravda tako suptilno provlači u društvu da je gotovo pa postala i neprimjetna i normalna pojava.Novac je Bog na zemlji,on maipuliše ljudima,stvara "crve od ljudi" i sirotinju...
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#14 Re: Gradjevina,posao i neposten sistem u kojem zivimo

Post by vazi »

.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#15 Re: Gradjevina,posao i neposten sistem u kojem zivimo

Post by Ramzess Veliki »

Samo socijalno uredjene drzave imaju zakonom regulisane plate na osnovu uslova rada.

Ova nasa nije ni pravna drzava, kamoli socijalna.
User avatar
NEOPLAN
Posts: 991
Joined: 02/05/2009 12:15

#16 Re: Gradjevina,posao i neposten sistem u kojem zivimo

Post by NEOPLAN »

Ja sam već dugo godina rukovodilac projekta na jako velikim projektima u BiH. Trenutno vodim projekat sa višemilionskim ugovorom, ispod sebe imam 50 ljudi. Radim za bosansku firmu, znači nisu stranci u pitanju.

Radno vrijeme je 9 sati. Radnici imaju obezbjeđena tri obroka (za radnike koji stanuju na trošak firme) i dva obroka (za lokalce).
Početna plata fizičkog radnika je 700 maraka. KV radnici oko 900-950 maraka, VKV radnici idu i do 1100 maraka, mašinisti i do 1300 maraka. Svi su prijavljeni uredno.

Šta hoću reći? Nije sve tako crno kao što se priča. Ima naravno "gazda" koji izrabljuju ljude za 600 maraka, ali ima i druga strana gdje su uslovi relativno pristojni za naše prilike. Samo što je naš narod nekakav letargičan, niko ne poštuje samog sebe i ne bori se za sebe, nego kaže daj šta daš i "gazde" to koriste.
Naslovnica
Posts: 27930
Joined: 20/03/2013 15:38

#17 Re: Gradjevina,posao i neposten sistem u kojem zivimo

Post by Naslovnica »

@Neoplan, svaka čast!
Sve je teže naći iole sposobnu i kvalifikovanu radnu snagu za bilo kakav posao.
Ljudi mi se u Sarajevu žale da ne mogu naći vodoinstalatera, keramičara...sve što valja otišlo trbuhom za kruhom, ovo nešto što je ostalo rasprodano i zauzeto mjesecima unaprijed.
I onda se pojedine 'gazde' čude što nema radnika, a daju mizeriju od plata, vikend ne postoji, 2 dana mjesečno slobodna, dobije godišnjeg odmora 5 dana, to mu oduzme od plate...
Moja djeca su za sada odlični učenici, nema razloga da ne guraju školu, a majke mi, sutra da mi kažu ćaća, hoću da budem vodoinstalater, serviser rashladne i grijne tehnike, keramičar, automehaničar...ne bih imao ništa protiv!
Naslovnica
Posts: 27930
Joined: 20/03/2013 15:38

#18 Re: Gradjevina,posao i neposten sistem u kojem zivimo

Post by Naslovnica »

Svi ganjaju nekakve nauke, fakultete, niko ne zna sijalice promijeniti.
parameter345
Posts: 62
Joined: 09/10/2018 16:30

#19 Re: Gradjevina,posao i neposten sistem u kojem zivimo

Post by parameter345 »

Naslovnica wrote:@Neoplan, svaka čast!
Sve je teže naći iole sposobnu i kvalifikovanu radnu snagu za bilo kakav posao.
Ljudi mi se u Sarajevu žale da ne mogu naći vodoinstalatera, keramičara...sve što valja otišlo trbuhom za kruhom, ovo nešto što je ostalo rasprodano i zauzeto mjesecima unaprijed.
I onda se pojedine 'gazde' čude što nema radnika, a daju mizeriju od plata, vikend ne postoji, 2 dana mjesečno slobodna, dobije godišnjeg odmora 5 dana, to mu oduzme od plate...
Moja djeca su za sada odlični učenici, nema razloga da ne guraju školu, a majke mi, sutra da mi kažu ćaća, hoću da budem vodoinstalater, serviser rashladne i grijne tehnike, keramičar, automehaničar...ne bih imao ništa protiv!

i u Penny plusu drug radi, 1 -2 dana mjesecno slobodna. A eto nije gradjevina to. Ne znam kolika mu je plata. Nisam pitao.
Ako nista u toplom je i suhom makar. Ali se stalno zali da mu je tesko.
Last edited by parameter345 on 04/11/2018 11:09, edited 1 time in total.
parameter345
Posts: 62
Joined: 09/10/2018 16:30

#20 Re: Gradjevina,posao i neposten sistem u kojem zivimo

Post by parameter345 »

Hajde rekoh da probam i to, makar da odem na razgovor da vidim sta nude ljudi, bio otvoren oglas.
Prije 2 godine u firmi "Edo voda" na dobrinji, trazili vodoinstalatera, 700 KM plata, od 7 do 17h radno vrijeme, svaka subota radna , nekad i nedelja po potrebi. Odes dole u kanal kaze, ima tebe,da malo cijevi nosas (nasmija se, a i on to radi). Cura koja tu radi u knjigovodsvu i administraciji ima 22 godine i daidza joj je vlasnik firme.
Terenski je posao, sad su u centru Sarajeva, za 3 dana u Ilijasu, za 2 dana u Visokom. Znaci ti njemu 11 do 12 sati svaki dan dajes da se spustas u kanal i kopas.

Ne hvala, drzacu se radije svoje arhitektonske vizualizacije i 3d dizajna.
parameter345
Posts: 62
Joined: 09/10/2018 16:30

#21 Re: Gradjevina,posao i neposten sistem u kojem zivimo

Post by parameter345 »

https://www.youtube.com/watch?v=8ghMUf3imXU

Ovaj je imao makar i sub i ned slobodnu :lol: :lol: :lol:
Last edited by parameter345 on 04/11/2018 11:08, edited 3 times in total.
parameter345
Posts: 62
Joined: 09/10/2018 16:30

#22 Re: Gradjevina,posao i neposten sistem u kojem zivimo

Post by parameter345 »

Gledam neki dan neki dokumentarac o Gehriju arhotekti ,i vidim da u Australiji neke kuce rade u zatvorenim prostorima (kao neka masivna skladista) pa ih onda izvoze i sklapaju na teren.
Ima li toga u BH ? :D


https://youtu.be/cmTORzq98Ik?list=LLbdl ... lTQ&t=2764

@ 46:04
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#23 Re: Gradjevina,posao i neposten sistem u kojem zivimo

Post by graue_maus »


ovi radnici su bili i na njemackoj tv...
Naslovnica
Posts: 27930
Joined: 20/03/2013 15:38

#24 Re: Gradjevina,posao i neposten sistem u kojem zivimo

Post by Naslovnica »

parameter345 wrote:
Naslovnica wrote:@Neoplan, svaka čast!
Sve je teže naći iole sposobnu i kvalifikovanu radnu snagu za bilo kakav posao.
Ljudi mi se u Sarajevu žale da ne mogu naći vodoinstalatera, keramičara...sve što valja otišlo trbuhom za kruhom, ovo nešto što je ostalo rasprodano i zauzeto mjesecima unaprijed.
I onda se pojedine 'gazde' čude što nema radnika, a daju mizeriju od plata, vikend ne postoji, 2 dana mjesečno slobodna, dobije godišnjeg odmora 5 dana, to mu oduzme od plate...
Moja djeca su za sada odlični učenici, nema razloga da ne guraju školu, a majke mi, sutra da mi kažu ćaća, hoću da budem vodoinstalater, serviser rashladne i grijne tehnike, keramičar, automehaničar...ne bih imao ništa protiv!

i u Penny plusu drug radi, 1 -2 dana mjesecno slobodna. A eto nije gradjevina to. Ne znam kolika mu je plata. Nisam pitao.
Ako nista u toplom je i suhom makar. Ali se stalno zali da mu je tesko.
Pitaj ga koliko mu od plate skidaju, zbog minusa na inventuri, i tako svake godine.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#25 Re: Gradjevina,posao i neposten sistem u kojem zivimo

Post by HAVANA »

zlo zlo wrote:Što ćeš van, dođi u Mostar, vodoinstalater 20 min zamjena kotlića 100km, obrada oko prozora 300km (1 dan)+ materijal i to jedva nađeš tko će za te pare sfušat posao. Mostar je Meka :mrgreen: :lol:
Ne mora u mostar,moze i u sarajevo.Sreca pa imam druga koji to radi pa mi dodje preko reda i uradi.Razvod vode u stanu 450 km,ni 3 cijela dana ostao.Hvala mu sto je ikako dosao.Toliko ima strucnih majstora.Inace izadje bez problema 2500 do 3000 km mjesecno.Jako vrijedan i dobar majstor.Sto tempuser rece,najmanje bi se sekirao od cega ce zivjeti i hoce li imati posao...da imam sina i zavrsi i zna raditi neki od zanata...Zlatne ruke ce zlata vrijediti.Vec sad vrijede.Jeste li culi za dobrog automehanicara da je otisao u njemacku? Nije pobudalio.Vrlo brzo a i vec sad ce dobar keramicar,vodoinstalater,mehanicar,rigips,monter grijanja,varioc...lako dolaziti do posla i plate od 1200 do 1500 km...i vise ako je samostalan.I neka ce.Al nema.Sve ekonomisti i pravnici...Bez plana i programa...A los majstor,priucen i nezainteresovan...ne vrijedi nista.Tom je bolje platiti da ti nista ne radi.Puna ih zemlja.Napravi vise stete nego koristi.Dobar i kvalitetan rad se treba cijeniti i adekvatno platiti.Los je skup da je cener dnevnica.
Post Reply