Gradim potkrovlje

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

kuli1961
Posts: 2428
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#26 Re: Gradim potkrovlje

Post by kuli1961 »

zigson wrote: 10/08/2021 00:36
kuli1961 wrote: 09/08/2021 22:29 Na PF "drvene kuce.."- sam koliko toliko detaljno opisivao faze izgradnje moje brvnare, pa ukoliko imas vremena procitaj ponesto, tu imas i neka moja iskustva.
U pogledu krova/krovista/krovnog pokrivaca- nema nijednog jedinog razloga protiv lima (koji imitira crijep, ili prizma lima ili slicno) kao krvong pokrivaca, ako se ne stedi na pravilnoj ugradnji, debljini lima, odgovarajucim vijcima i ostaloj "pratecoj opremi". Koliko sam upucen, veci dobalvjaci lima i liemnog krova u BiH su Limometal Cazin i Alternativa /Sarajevo/Banja Luka. Ja sam se opredijelio za lokalni (Banja Luka) Limocentar, kod koga sam dobio lim debljine, 0,6 mm, a inace je od 0,4-0,5 mm.
Povrsina mog krova je 120 m kv, pa me je komplet limarija- limeni krov, vjetar lajsne, sismisi (snjegobrani), vijci sa neoprenskim dihtungom, horizontalni oluci , kotlici, vertikalni oluci sa krivama, kuke, i sve ostalo. kostalo 3.650 KM
Naravno, jako je bitna termika krova, sto podrazumijeva termoizolacijuu debljini roga i odgovarajuca parna brana. Ja koristim KNAUF kamenu mineralnu vunu, debljine 15 cm (rog je debljine 14 cm, ali se tih 1 cm moze sabiti) i KNAUF parnu branu LDS 35- pravilno fiksiranu za podlogu sa Solitif dvostrano ljepivom trakom a na krajevima fiksiranu sa Ceresit FT 101 trajno elasticnim kitom, kao odgovarajucom zamjenom za KNAUF Solimur kit, koga prosto nema na BiH trzistu.
Dugorocno gledano, nije skuplje, jer je to jedna od osnovnih, a bitnih stavki u gradnji, pa se pocetno ulaganje u kvalitetniji materijal, kasnije pokaze kao bolje, trajnije i kvalitetno rjesenje.
Ako ti sta mogu pomoci iz vlastitog iskustva, iako je kod mene drvo, javi se ovdje. Sretno sa radovima!
Hvala na detaljnom odgovoru, ako je meni upucen :lol:
Rogovi su mi 10cm debeli, pa ide 10cm kamene vune knauf, takodjer parna barna, napomenut cu majstore da dobro obrate paznju takodjer. Naravno, do sad nisam stedio, ali kako napreduju radovi, malo mi je teze pratiti jbg, ali ide lagano, jedno po jedno radim ne zurim nigdje, to mi je plus pa ne moram stediti toliko na materijalu.
Ne pomaze mi takodjer sto se ne razumijem u dosta stvari pa iscitavam, ispitujem, uglavnom budu uvijek neki razliciti odgovori ali bude i dosta pametnih, iskusnih i dobrih savjeta.

Uglavnom hvala jos jednom na bas dobrom odgovoru :thumbup: Poslusat cu te za ceresit ft 101 i napomenuti majstore. Pitanje: gdje si uzeo solitif dvostranu traku?
Moja greska- naziv trake je Solifit 1, dvostrano ljepljiva. Kupio sam je u BL, gdje i zivim, u Unicoop trade- oni, kao i mnogi drugi prodavci gradj.mat i Knauf programa, posluju direktno sa Knauf BIH. Trazi od svog dobavljaca da je naruci. Pazi, vrlo je skupa,oko 33 KM je jedam kolut, mislim da je 25 ili 30 m. Sjajna je, napravljena je od nekog polimer ljepila, kad se postavi, drzi kao beton. Mnogo korisnih informacija mozes naci na www.potkrovlje.ba.
kuli1961
Posts: 2428
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#27 Re: Gradim potkrovlje

Post by kuli1961 »

Još nešto- u Google kucaj Knauf iBosna i Hercegovina, dobices link na Knauf BIH, a tu imas vrlo jednostavan i poucan video kako i sa čime se postavlja parna brana.
kuli1961
Posts: 2428
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#28 Re: Gradim potkrovlje

Post by kuli1961 »

_Reds_ wrote: 10/08/2021 07:25
kuli1961 wrote: 09/08/2021 22:29 Na PF "drvene kuce.."- sam koliko toliko detaljno opisivao faze izgradnje moje brvnare, pa ukoliko imas vremena procitaj ponesto, tu imas i neka moja iskustva.
U pogledu krova/krovista/krovnog pokrivaca- nema nijednog jedinog razloga protiv lima (koji imitira crijep, ili prizma lima ili slicno) kao krvong pokrivaca, ako se ne stedi na pravilnoj ugradnji, debljini lima, odgovarajucim vijcima i ostaloj "pratecoj opremi". Koliko sam upucen, veci dobalvjaci lima i liemnog krova u BiH su Limometal Cazin i Alternativa /Sarajevo/Banja Luka. Ja sam se opredijelio za lokalni (Banja Luka) Limocentar, kod koga sam dobio lim debljine, 0,6 mm, a inace je od 0,4-0,5 mm.
Povrsina mog krova je 120 m kv, pa me je komplet limarija- limeni krov, vjetar lajsne, sismisi (snjegobrani), vijci sa neoprenskim dihtungom, horizontalni oluci , kotlici, vertikalni oluci sa krivama, kuke, i sve ostalo. kostalo 3.650 KM
Naravno, jako je bitna termika krova, sto podrazumijeva termoizolacijuu debljini roga i odgovarajuca parna brana. Ja koristim KNAUF kamenu mineralnu vunu, debljine 15 cm (rog je debljine 14 cm, ali se tih 1 cm moze sabiti) i KNAUF parnu branu LDS 35- pravilno fiksiranu za podlogu sa Solitif dvostrano ljepivom trakom a na krajevima fiksiranu sa Ceresit FT 101 trajno elasticnim kitom, kao odgovarajucom zamjenom za KNAUF Solimur kit, koga prosto nema na BiH trzistu.
Dugorocno gledano, nije skuplje, jer je to jedna od osnovnih, a bitnih stavki u gradnji, pa se pocetno ulaganje u kvalitetniji materijal, kasnije pokaze kao bolje, trajnije i kvalitetno rjesenje.
Ako ti sta mogu pomoci iz vlastitog iskustva, iako je kod mene drvo, javi se ovdje. Sretno sa radovima!
I na parnu branu ide opet recimo regips. I svaka ta parna brana se izbusi xy puta. Tako se je možeđ i poheftati za rogove.
Naravno, moze heftanje, ali i tada.preko klame staviti traku,da dobro i siroko pokrije mjesto heftanja i posto je ljepljiva i gusta kao vrag, da buduci spoj sa rigips vijkom bude sto je moguce tjesnji. Heftanje kao jedini vid pricvrscivanja nije prihvatljivo rjesenje.
zigson
Posts: 2996
Joined: 04/04/2015 22:17

#29 Re: Gradim potkrovlje

Post by zigson »

Imam pitanje jedno za strucne, majstori me nesto jebu mozak, pa da pitam.

Da li ide mrezica + ljepilo na rigips pa onda gletovanje, ili se direktno samo gletuje bez mrezice i ljepila.

Pocetni dogovor je bio edelpuc ali sam se predomislio (malo i na njihov nagovor) i odabrao gletovanje, rekli su u redu ali da ide samo gletovanje bez mrezice i ljepila a cijena ostala ista :D u pitanju su zidovi i plafoni.
User avatar
N.N.
Posts: 3014
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#30 Re: Gradim potkrovlje

Post by N.N. »

Nema potrebe za mrezicu i ljepilo na rigips.
Stiropor, da... Rigips, ne.
zigson
Posts: 2996
Joined: 04/04/2015 22:17

#31 Re: Gradim potkrovlje

Post by zigson »

N.N. wrote: 23/08/2021 22:38 Nema potrebe za mrezicu i ljepilo na rigips.
Stiropor, da... Rigips, ne.
A na sastave izmedju ravnog zida i kosog krova, da se prepusti mrezica odozgo? I plus ne moze ista cijena biti za edelputz i gletovanje
User avatar
N.N.
Posts: 3014
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#32 Re: Gradim potkrovlje

Post by N.N. »

Nisam majstor ali sam imao vise intervencija pa evo,

U jednom sam stanu plafone radio sa ljepilom i mrezicom, pa onda rofix nabacio, a ostale zidove bez mrezice i ljepila. Ocisceni zidovi, emulzija dan prije i onda milimetaraki rofix.

U drugom objektu radio izolaciju par zidova i opet isla mrezica i ljepilo, a gdje nema izolacije stiropora, rofix isao bez mrezice.
Garaza je npr sva isla u stiropor, pa mrezica, ljepilo i onda rofix.
Cetvrti objekat je sav isao u dvije faze, masinsko malterisanje prvi dio, nakon mjesec fina obrada.
I dan danas sve drzi :thumbup:

Cijena, kako dogovaras jbga.
Majstor ce uzeti svoju dnevnicu pa sta god radio.
Ako je tvoj materijal, njegove ruke, vidjet ces kako ces proci.
Masinsku obradu sam placao po kvadratu, ali je sve njihovo.
User avatar
Login77777
Posts: 8646
Joined: 18/05/2021 09:11

#33 Re: Gradim potkrovlje

Post by Login77777 »

Sto se krova tice sam ovo stavio.

Steigo Outside

Image

I preko toga ovo.

Siga Majcoat

Image
Post Reply