Gradim potkrovlje

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

nikolaTDI
Posts: 3
Joined: 27/03/2020 21:01

#1 Gradim potkrovlje

Post by nikolaTDI »

Dobar dan svima :)

Prvi put pišem na ovom forumu, pa ću sada da iznesem neke od mojih pitanja i nedoumica.
Svaki, baš svaki savjet je dobrodošao. Naročito ako se neko razumije, ja vrlo slabo.

Planiram da se uselim u potrkrovlje porodične kuće (visoko potkrovlje). Gore nemam ništa, ama baš ništa sem centralnog, nosivog, ( ili kako se već zove) zida.
Kuća je dimenzija 11x9m.

Našao sam arhitektu koji je nacrtao tu i tamo pristojan plan. Našao majstora za krov.
Prvo pitanje: majstor za krov traži 4500 KM (ruke i daska).
Crijep CREATON lakirani 3150 KM. (imam 160 kvadrata krova a postojeći crijep je jako loš)
Limar (idu limene lajsne) oko 1800 KM. Zanima me kako se vama čini ova ponuda, je li to neka cijena za krov? :?

Dalje, zamolio bih vas da mi pojasnite kako dalje, koje su SLEDEĆE FAZE GRADNJE (korak po korak), šta da očekujem? Ima li nekih sitnica na koje da obratim pažnju?
Planirao sam krov izolovati kamenom vunom, tu ću dati bar još 5000 KM, zar ne?
Kako je najbolje da se grijem? Razmišljao sam o nekoj peći na etažno grijanje, vaša iskustva?
Kojom ciglom raditi prezide, koliko bi me koštala ista? Mislim, arhitakta će mi napraviti neki predračun ali zanimaju me vaša iskustva....
Na šta obratiti pažnju kod struje i vode, sigurno ima nekih začkoljica.

Znam da sam postavio puno pitanja i svakako je ovo sve jako opširno, ali eto ako je neko voljan da mi bar malo pomogne, i ako neko ima sličnih iskustava.
HVALA VAM OD SRCA. :-)
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20499
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#2 Re: Gradim potkrovlje

Post by Bullet Tooth Tony »

Jesi li zavrsio statiku? Moj ti je savjet da bez toga nista ne radis... Pogotvo ako ces dodatno nesto zidati

Hices li imati krovne prozore?

Postavit cu ti ja sutra slike svog potkrovlja u izgradnji... Krov je majstorluk napraviti.. Grede uglaviti jednu u drugi itd.. Ima posla finog i nije bas lagan..

Jel ti kuca na dvije ili cetiri vode?
Last edited by Bullet Tooth Tony on 27/03/2020 23:24, edited 1 time in total.
maliq53
Posts: 376
Joined: 25/08/2011 01:20

#3 Re: Gradim potkrovlje

Post by maliq53 »

Sto se tice grijanja ja ti mogu dati savjet da malo istrazis toplotne pumpe zrak-voda, jest skupa investicija ispocetka ali se isplati dugorocno. Ali opet zavisi sve od kuce, kakve su instalacije, sta bi morao mijenjati itd itd... But hey just putting it out here, ako nista istrazi vidi kako sta jel ti odgovara ili ne :-D
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#4 Re: Gradim potkrovlje

Post by Maraschino »

Da ima para gradio bi kucu iz temelja a ne potkrovlje adaptirati a ti mu spominjes TP.

U svakom slucaju nemoj zaliti na izolacionim materijalima. Zimi je hladno a ljeti pakao ako to ne izolujes kako treba.
Sto se tice ostalog, ruke majstora su malo poskupe ali ne puno ako je dobar majstor. Za limara trazi specifikaciju radova a ne od cibuka.
Lakovani crijep se nije pokazao bas najbolje. bar u ova dva primjera koje ja poznajem. Sve se oljustalo pa su reklamirali. Dobili su drugi crijep ali to je posao.
Drzi se arhitekte ali ne slijepo.
nikolaTDI
Posts: 3
Joined: 27/03/2020 21:01

#5 Re: Gradim potkrovlje

Post by nikolaTDI »

Bullet Tooth Tony wrote: 27/03/2020 23:17 Jesi li zavrsio statiku? Moj ti je savjet da bez toga nista ne radis... Pogotvo ako ces dodatno nesto zidati

Hices li imati krovne prozore?

Postavit cu ti ja sutra slike svog potkrovlja u izgradnji... Krov je majstorluk napraviti.. Grede uglaviti jednu u drugi itd.. Ima posla finog i nije bas lagan..

Jel ti kuca na dvije ili cetiri vode?
Iskreno nisam ni siguran šta se smatra po statikom i ko to radi :sad: Krovne prozore neću imati. Kuća je na dvije vode. Hajde molim te pošalji mi slike u pp. I kakva su tvoja iskustva do sada, može li mi biti 40 hiljada? :-)
nikolaTDI
Posts: 3
Joined: 27/03/2020 21:01

#6 Re: Gradim potkrovlje

Post by nikolaTDI »

Maraschino wrote: 27/03/2020 23:48 Da ima para gradio bi kucu iz temelja a ne potkrovlje adaptirati a ti mu spominjes TP.

U svakom slucaju nemoj zaliti na izolacionim materijalima. Zimi je hladno a ljeti pakao ako to ne izolujes kako treba.
Sto se tice ostalog, ruke majstora su malo poskupe ali ne puno ako je dobar majstor. Za limara trazi specifikaciju radova a ne od cibuka.
Lakovani crijep se nije pokazao bas najbolje. bar u ova dva primjera koje ja poznajem. Sve se oljustalo pa su reklamirali. Dobili su drugi crijep ali to je posao.
Drzi se arhitekte ali ne slijepo.
Crijep ima garanciju na 50 godina, a sad me zabrinu sa tim ljuštenjem. Je li bio isti ovaj proizvođač, znaš li? Nadam se da je kamena vuna za krov dobra izolacija, išao bih sa debljom u svakom slučaju. I ugradio bih klimu. Neko stavlja i stiropor gore, nisam baš pametan po tom pitanju. Kasnije i fasada od 10cm stiropora svakako. Pozzz i hvala velika.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#7 Re: Gradim potkrovlje

Post by Maraschino »

nikolaTDI wrote: 28/03/2020 21:36
Maraschino wrote: 27/03/2020 23:48 Da ima para gradio bi kucu iz temelja a ne potkrovlje adaptirati a ti mu spominjes TP.

U svakom slucaju nemoj zaliti na izolacionim materijalima. Zimi je hladno a ljeti pakao ako to ne izolujes kako treba.
Sto se tice ostalog, ruke majstora su malo poskupe ali ne puno ako je dobar majstor. Za limara trazi specifikaciju radova a ne od cibuka.
Lakovani crijep se nije pokazao bas najbolje. bar u ova dva primjera koje ja poznajem. Sve se oljustalo pa su reklamirali. Dobili su drugi crijep ali to je posao.
Drzi se arhitekte ali ne slijepo.
Crijep ima garanciju na 50 godina, a sad me zabrinu sa tim ljuštenjem. Je li bio isti ovaj proizvođač, znaš li? Nadam se da je kamena vuna za krov dobra izolacija, išao bih sa debljom u svakom slučaju. I ugradio bih klimu. Neko stavlja i stiropor gore, nisam baš pametan po tom pitanju. Kasnije i fasada od 10cm stiropora svakako. Pozzz i hvala velika.
Mislim da je crijep Kanjiza ali nisam siguran.

Samo ti pucaj vunu gore ako mozes u debljini rogova sve ispuni.
Healthy1
Posts: 8
Joined: 18/04/2019 12:45

#8 Re: Gradim potkrovlje

Post by Healthy1 »

nikolaTDI wrote: 27/03/2020 21:35 Dobar dan svima :)

Prvi put pišem na ovom forumu, pa ću sada da iznesem neke od mojih pitanja i nedoumica.
Svaki, baš svaki savjet je dobrodošao. Naročito ako se neko razumije, ja vrlo slabo.

Planiram da se uselim u potrkrovlje porodične kuće (visoko potkrovlje). Gore nemam ništa, ama baš ništa sem centralnog, nosivog, ( ili kako se već zove) zida.
Kuća je dimenzija 11x9m.

Našao sam arhitektu koji je nacrtao tu i tamo pristojan plan. Našao majstora za krov.
Prvo pitanje: majstor za krov traži 4500 KM (ruke i daska).
Crijep CREATON lakirani 3150 KM. (imam 160 kvadrata krova a postojeći crijep je jako loš)
Limar (idu limene lajsne) oko 1800 KM. Zanima me kako se vama čini ova ponuda, je li to neka cijena za krov? :?

Dalje, zamolio bih vas da mi pojasnite kako dalje, koje su SLEDEĆE FAZE GRADNJE (korak po korak), šta da očekujem? Ima li nekih sitnica na koje da obratim pažnju?
Planirao sam krov izolovati kamenom vunom, tu ću dati bar još 5000 KM, zar ne?
Kako je najbolje da se grijem? Razmišljao sam o nekoj peći na etažno grijanje, vaša iskustva?
Kojom ciglom raditi prezide, koliko bi me koštala ista? Mislim, arhitakta će mi napraviti neki predračun ali zanimaju me vaša iskustva....
Na šta obratiti pažnju kod struje i vode, sigurno ima nekih začkoljica.

Znam da sam postavio puno pitanja i svakako je ovo sve jako opširno, ali eto ako je neko voljan da mi bar malo pomogne, i ako neko ima sličnih iskustava.
HVALA VAM OD SRCA. :-)
Obavezno Lunos rekuperacijski sistem, jer kada uradiš sve perfektno sa izolacijama, stolarijom i drugo, dobija se sindrom bolesne kuće, u kojoj je zrak nezdrav sa visokom koncentracijom VOC-a, CO2, CO, Radona, kao i potrošnja samog zraka boravkom u kući je vrlo brza, tako da se potroši korisan zrak za samo 2-3 sata boravka. Sigurna je i visoka koncentracija vlažnosti zraka koju bez adekvatnog sistema ne možete kontrolirati, a sama kondenzacija vlage i pojave plijesni je znatno izvjesnija u nekom narednom periodu od 5-10 godina. Sa LUNOS sistemom sa rekuperacijom opremljenim sa senzorima vlage i temperature je nemoguće da se to desi, a pored toga obezbjeđuje tačno toliko kisika koliko trebamo, štedi energiju koju potrošimo prozorima, filtrira vanjska zagađenja i čestice 2.5PM, obezbjeđuje pravilno kretanje zračnih masa od čistih ka prljavim prostorijama, nečujan rad sistema i neprimjetna izmjena prave ambijent komfornim i zdravim za boravak.
User avatar
kurty
Posts: 45058
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#9 Re: Gradim potkrovlje

Post by kurty »

Lijepa reklama za lunos :lol:
U vezi crijepa... Engomblirani... Valjda sam ispravno napisao...
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#10 Re: Gradim potkrovlje

Post by bilic »

kurty wrote: 29/04/2020 21:34 Lijepa reklama za lunos :lol:
U vezi crijepa... Engomblirani... Valjda sam ispravno napisao...
Moj savijet za grijanje .
Uzmi minimalno dvije ili tri klime Japanske ( Daikin , Michubisi . Fujicu ) INVERTER
A sad možeš da napravis super raspored sa protokom zraka za klimatizaciju .
Iznad ti je neko dao prijedlog za toplotnu pumpu . To je na prvom mjestu ...
Kad budeš postavljao el. instalaciju postavi par kablova za kućno kino .. t.j . zvučnike .
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#11 Re: Gradim potkrovlje

Post by bilic »

Na ovom linku možeš dosta toga pročitat o klimama .
,

https://www.klimakoncept.hr/hr/podrska- ... dajima/151
User avatar
kurty
Posts: 45058
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#12 Re: Gradim potkrovlje

Post by kurty »

Ja sam htio dati savjet za crijep i ujedno dati pohvalu za reklamu... Tako da..
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#13 Re: Gradim potkrovlje

Post by Control panel »

Za izolaciju ispod krova ugradi stiropor. Em je toplotna em zvucna izolacija. Ni slucajno nemoj stavljati lim ili sindru. Samo crijep. Provedi sto vise kablova za uticnice, prekodace, kanlovsku, antene... vazda ce ti faliti toga. Sve skontaj sta ti treba i sta ti moze zatrebati. Bolje sad nego da kopas kasnije. Kablove stavi u buzire da u slucaju necega se moze novi provuci. Gdje god mozes stavi plocice, lako se odrzavaju, ne rasusuju se kao parket, ne skripe, lako se odrzavaju. Govorim o prostorima kuhinja, hodnici, ostava...
Probaj da izbjegnes pragove. Na vratima. Zbog djece i sl. U startu planiraj gdje ce ti sta biti (plocice, laminat, parlet...) pa da planiras prelaze izmedju da u konacnci bude iste visine da ti ne treba prag. ( plocice parle, stavis lajsnu), izmedju soba da ti nema prekida redanja parketa ili laminata, nego da sve poreda iz jedne sobe do druge bez prekida.

Prekidace, uticnice uzmi obavezno one module i to one njemacke Hager.Vjeruj isplati se svaka marka.
Eto ako se jos neceg sjetim napisat cu.
User avatar
_Reds_
Posts: 9350
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#14 Re: Gradim potkrovlje

Post by _Reds_ »

40 k za 99 kvadrata ti ne moze biti. Ti imas samo osnovne zidove, i krov koji moras mijenjati... Sta si podove planirao? Kupatilo, instalacije vode i od voda da li postoje?
sumirprimus
Posts: 81283
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#15 Re: Gradim potkrovlje

Post by sumirprimus »

naravno da moze al ga je odero po svakoj stavci u startu :skoljka:
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#16 Re: Gradim potkrovlje

Post by Control panel »

Obavezno uzmi vise ponuda da ti daju sa svom specifikacijom materijala da mozes uporediti.
Jeftinije zna biti macak u vreci.
User avatar
_Reds_
Posts: 9350
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#17 Re: Gradim potkrovlje

Post by _Reds_ »

sumirprimus wrote: 07/05/2020 12:18 naravno da moze al ga je odero po svakoj stavci u startu :skoljka:
Kavlitetno ne moze... Ako sve placas... Ako stedis na svemu nadje se nacin... On prkaticno nista nema.. Jer moram mijenjati i krov.. Nisam siguran uopce koliko bi ga bio skuplje sprat od temelja da radi..

Stand od 50 kvadrata ne mozes renovira ti bez 20 hiljada ako hoces da je sve kako treba.. A ne sprat od 99 kvadrata koji nista nema.. I krov mijenjati mora..
User avatar
Better Man
Posts: 16742
Joined: 01/10/2006 20:10

#18 Re: Gradim potkrovlje

Post by Better Man »

_Reds_ wrote: 08/05/2020 14:23
sumirprimus wrote: 07/05/2020 12:18 naravno da moze al ga je odero po svakoj stavci u startu :skoljka:
Kavlitetno ne moze... Ako sve placas... Ako stedis na svemu nadje se nacin... On prkaticno nista nema.. Jer moram mijenjati i krov.. Nisam siguran uopce koliko bi ga bio skuplje sprat od temelja da radi..

Stand od 50 kvadrata ne mozes renovira ti bez 20 hiljada ako hoces da je sve kako treba.. A ne sprat od 99 kvadrata koji nista nema.. I krov mijenjati mora..
Zavisi u kakvom je stanju stan. Ako je baš sve za renoviranja, onda ti treba jedno 50 hiljada KM ako želiš da imaš kvalitetno i tip top sređeno.
zigson
Posts: 2978
Joined: 04/04/2015 22:17

#19 Re: Gradim potkrovlje

Post by zigson »

Ima li aktivnih? Radim potkrovlje, uradio sam pregrade, stolariju i krovne prozore. Dosla na red izolacija, htio sam stavljati 5 stiropor i 5 vunu, ali procitah negdje da je to lose zbog razlicitih koeficijenata topl provodnosti. Pa sam se odlucio na 10 vunu samo, skroz od pada do vrha ce se ispuniti. Na krovu je lim, pa je li to ok? Neki savjeti, iskustva?
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#20 Re: Gradim potkrovlje

Post by Hajvan »

Control panel wrote: 07/05/2020 11:03 Za izolaciju ispod krova ugradi stiropor. Em je toplotna em zvucna izolacija. Ni slucajno nemoj stavljati lim ili sindru. Samo crijep. Provedi sto vise kablova za uticnice, prekodace, kanlovsku, antene... vazda ce ti faliti toga. Sve skontaj sta ti treba i sta ti moze zatrebati. Bolje sad nego da kopas kasnije. Kablove stavi u buzire da u slucaju necega se moze novi provuci. Gdje god mozes stavi plocice, lako se odrzavaju, ne rasusuju se kao parket, ne skripe, lako se odrzavaju. Govorim o prostorima kuhinja, hodnici, ostava...
Probaj da izbjegnes pragove. Na vratima. Zbog djece i sl. U startu planiraj gdje ce ti sta biti (plocice, laminat, parlet...) pa da planiras prelaze izmedju da u konacnci bude iste visine da ti ne treba prag. ( plocice parle, stavis lajsnu), izmedju soba da ti nema prekida redanja parketa ili laminata, nego da sve poreda iz jedne sobe do druge bez prekida.

Prekidace, uticnice uzmi obavezno one module i to one njemacke Hager.Vjeruj isplati se svaka marka.
Eto ako se jos neceg sjetim napisat cu.
bolidrano je veoma los savijet!!

kamena ili staklena vuna su odgovarajuci materijali. stiropor ne.
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#21 Re: Gradim potkrovlje

Post by TDK-90 »

zigson wrote: 09/08/2021 18:06 Ima li aktivnih? Radim potkrovlje, uradio sam pregrade, stolariju i krovne prozore. Dosla na red izolacija, htio sam stavljati 5 stiropor i 5 vunu, ali procitah negdje da je to lose zbog razlicitih koeficijenata topl provodnosti. Pa sam se odlucio na 10 vunu samo, skroz od pada do vrha ce se ispuniti. Na krovu je lim, pa je li to ok? Neki savjeti, iskustva?
Ako zelis kvalitetno zivjeti a imas lim na krovu onda 20 cm presovana vuna, i kvalitetno ugradjena folija obavezno :wink:
zigson
Posts: 2978
Joined: 04/04/2015 22:17

#22 Re: Gradim potkrovlje

Post by zigson »

TDK-90 wrote: 09/08/2021 19:33
zigson wrote: 09/08/2021 18:06 Ima li aktivnih? Radim potkrovlje, uradio sam pregrade, stolariju i krovne prozore. Dosla na red izolacija, htio sam stavljati 5 stiropor i 5 vunu, ali procitah negdje da je to lose zbog razlicitih koeficijenata topl provodnosti. Pa sam se odlucio na 10 vunu samo, skroz od pada do vrha ce se ispuniti. Na krovu je lim, pa je li to ok? Neki savjeti, iskustva?
Ako zelis kvalitetno zivjeti a imas lim na krovu onda 20 cm presovana vuna, i kvalitetno ugradjena folija obavezno :wink:
Evo odlucio sam se za kamenu 10cm jer mi prostor dozvoljava tako plus folija naravno. Malo je skuplje ali namjeravam jednom raditi.

Hvala na savjetu!
kuli1961
Posts: 2423
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#23 Re: Gradim potkrovlje

Post by kuli1961 »

Na PF "drvene kuce.."- sam koliko toliko detaljno opisivao faze izgradnje moje brvnare, pa ukoliko imas vremena procitaj ponesto, tu imas i neka moja iskustva.
U pogledu krova/krovista/krovnog pokrivaca- nema nijednog jedinog razloga protiv lima (koji imitira crijep, ili prizma lima ili slicno) kao krvong pokrivaca, ako se ne stedi na pravilnoj ugradnji, debljini lima, odgovarajucim vijcima i ostaloj "pratecoj opremi". Koliko sam upucen, veci dobalvjaci lima i liemnog krova u BiH su Limometal Cazin i Alternativa /Sarajevo/Banja Luka. Ja sam se opredijelio za lokalni (Banja Luka) Limocentar, kod koga sam dobio lim debljine, 0,6 mm, a inace je od 0,4-0,5 mm.
Povrsina mog krova je 120 m kv, pa me je komplet limarija- limeni krov, vjetar lajsne, sismisi (snjegobrani), vijci sa neoprenskim dihtungom, horizontalni oluci , kotlici, vertikalni oluci sa krivama, kuke, i sve ostalo. kostalo 3.650 KM
Naravno, jako je bitna termika krova, sto podrazumijeva termoizolacijuu debljini roga i odgovarajuca parna brana. Ja koristim KNAUF kamenu mineralnu vunu, debljine 15 cm (rog je debljine 14 cm, ali se tih 1 cm moze sabiti) i KNAUF parnu branu LDS 35- pravilno fiksiranu za podlogu sa Solitif dvostrano ljepivom trakom a na krajevima fiksiranu sa Ceresit FT 101 trajno elasticnim kitom, kao odgovarajucom zamjenom za KNAUF Solimur kit, koga prosto nema na BiH trzistu.
Dugorocno gledano, nije skuplje, jer je to jedna od osnovnih, a bitnih stavki u gradnji, pa se pocetno ulaganje u kvalitetniji materijal, kasnije pokaze kao bolje, trajnije i kvalitetno rjesenje.
Ako ti sta mogu pomoci iz vlastitog iskustva, iako je kod mene drvo, javi se ovdje. Sretno sa radovima!
zigson
Posts: 2978
Joined: 04/04/2015 22:17

#24 Re: Gradim potkrovlje

Post by zigson »

kuli1961 wrote: 09/08/2021 22:29 Na PF "drvene kuce.."- sam koliko toliko detaljno opisivao faze izgradnje moje brvnare, pa ukoliko imas vremena procitaj ponesto, tu imas i neka moja iskustva.
U pogledu krova/krovista/krovnog pokrivaca- nema nijednog jedinog razloga protiv lima (koji imitira crijep, ili prizma lima ili slicno) kao krvong pokrivaca, ako se ne stedi na pravilnoj ugradnji, debljini lima, odgovarajucim vijcima i ostaloj "pratecoj opremi". Koliko sam upucen, veci dobalvjaci lima i liemnog krova u BiH su Limometal Cazin i Alternativa /Sarajevo/Banja Luka. Ja sam se opredijelio za lokalni (Banja Luka) Limocentar, kod koga sam dobio lim debljine, 0,6 mm, a inace je od 0,4-0,5 mm.
Povrsina mog krova je 120 m kv, pa me je komplet limarija- limeni krov, vjetar lajsne, sismisi (snjegobrani), vijci sa neoprenskim dihtungom, horizontalni oluci , kotlici, vertikalni oluci sa krivama, kuke, i sve ostalo. kostalo 3.650 KM
Naravno, jako je bitna termika krova, sto podrazumijeva termoizolacijuu debljini roga i odgovarajuca parna brana. Ja koristim KNAUF kamenu mineralnu vunu, debljine 15 cm (rog je debljine 14 cm, ali se tih 1 cm moze sabiti) i KNAUF parnu branu LDS 35- pravilno fiksiranu za podlogu sa Solitif dvostrano ljepivom trakom a na krajevima fiksiranu sa Ceresit FT 101 trajno elasticnim kitom, kao odgovarajucom zamjenom za KNAUF Solimur kit, koga prosto nema na BiH trzistu.
Dugorocno gledano, nije skuplje, jer je to jedna od osnovnih, a bitnih stavki u gradnji, pa se pocetno ulaganje u kvalitetniji materijal, kasnije pokaze kao bolje, trajnije i kvalitetno rjesenje.
Ako ti sta mogu pomoci iz vlastitog iskustva, iako je kod mene drvo, javi se ovdje. Sretno sa radovima!
Hvala na detaljnom odgovoru, ako je meni upucen :lol:
Rogovi su mi 10cm debeli, pa ide 10cm kamene vune knauf, takodjer parna barna, napomenut cu majstore da dobro obrate paznju takodjer. Naravno, do sad nisam stedio, ali kako napreduju radovi, malo mi je teze pratiti jbg, ali ide lagano, jedno po jedno radim ne zurim nigdje, to mi je plus pa ne moram stediti toliko na materijalu.
Ne pomaze mi takodjer sto se ne razumijem u dosta stvari pa iscitavam, ispitujem, uglavnom budu uvijek neki razliciti odgovori ali bude i dosta pametnih, iskusnih i dobrih savjeta.

Uglavnom hvala jos jednom na bas dobrom odgovoru :thumbup: Poslusat cu te za ceresit ft 101 i napomenuti majstore. Pitanje: gdje si uzeo solitif dvostranu traku?
User avatar
_Reds_
Posts: 9350
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#25 Re: Gradim potkrovlje

Post by _Reds_ »

kuli1961 wrote: 09/08/2021 22:29 Na PF "drvene kuce.."- sam koliko toliko detaljno opisivao faze izgradnje moje brvnare, pa ukoliko imas vremena procitaj ponesto, tu imas i neka moja iskustva.
U pogledu krova/krovista/krovnog pokrivaca- nema nijednog jedinog razloga protiv lima (koji imitira crijep, ili prizma lima ili slicno) kao krvong pokrivaca, ako se ne stedi na pravilnoj ugradnji, debljini lima, odgovarajucim vijcima i ostaloj "pratecoj opremi". Koliko sam upucen, veci dobalvjaci lima i liemnog krova u BiH su Limometal Cazin i Alternativa /Sarajevo/Banja Luka. Ja sam se opredijelio za lokalni (Banja Luka) Limocentar, kod koga sam dobio lim debljine, 0,6 mm, a inace je od 0,4-0,5 mm.
Povrsina mog krova je 120 m kv, pa me je komplet limarija- limeni krov, vjetar lajsne, sismisi (snjegobrani), vijci sa neoprenskim dihtungom, horizontalni oluci , kotlici, vertikalni oluci sa krivama, kuke, i sve ostalo. kostalo 3.650 KM
Naravno, jako je bitna termika krova, sto podrazumijeva termoizolacijuu debljini roga i odgovarajuca parna brana. Ja koristim KNAUF kamenu mineralnu vunu, debljine 15 cm (rog je debljine 14 cm, ali se tih 1 cm moze sabiti) i KNAUF parnu branu LDS 35- pravilno fiksiranu za podlogu sa Solitif dvostrano ljepivom trakom a na krajevima fiksiranu sa Ceresit FT 101 trajno elasticnim kitom, kao odgovarajucom zamjenom za KNAUF Solimur kit, koga prosto nema na BiH trzistu.
Dugorocno gledano, nije skuplje, jer je to jedna od osnovnih, a bitnih stavki u gradnji, pa se pocetno ulaganje u kvalitetniji materijal, kasnije pokaze kao bolje, trajnije i kvalitetno rjesenje.
Ako ti sta mogu pomoci iz vlastitog iskustva, iako je kod mene drvo, javi se ovdje. Sretno sa radovima!
I na parnu branu ide opet recimo regips. I svaka ta parna brana se izbusi xy puta. Tako se je možeđ i poheftati za rogove.
Post Reply