Grabovica 9.IX.1993 - 9.IX.2005

MBA
Posts: 296
Joined: 18/03/2005 01:53

#51 Re: zlocin i kazna

Post by MBA »

aladin wrote:A kada ce neko od hrvatskog rukovodstva da odgovara sto je moj otac proveo citav rat u koncentracionom logoru u Heliodromu.
Da li treba da pisem ovde o svim stvarima koje su mu se desavale tamo-
Pocev od toga da nije imao sta da jede po tri dana pa mu onda dadnu konzervu slane ribe i ni kap vode. ili mozda kada je morao da pije svoj urin da bi prezivio.
Raspitaj se kakve su celije bile u Heliodromu. Kako ih je bilo po cetvorica u celiji od 4 kvadratna metra koja je jos bila poplavljena vodom.

Interesuje li te hrvaticu mozda kako su ga tukli balavci ni malo stariji od tebe. Prvo ga tuku pa onda ga tejraju da poljubi krst. Spominjete zlocine nad hrvatima ne kazem da ih nije bilo ali pospremi prvo po svojoj kuci pa onda gledaj prljavstinu kod komsije!!!!!
:x :x

Ja sam Hrvat i uzasavam se takvih sto su ti oca zlostavljali. Na zalost, ja sam slicno dozivio na drugoj strani. Izgleda da oni koji i jesu stradali imaju vise razumjevanja i milosti.
Zrinski
Posts: 131
Joined: 02/03/2005 02:55

#52 Re: zlocin i kazna

Post by Zrinski »

aladin wrote:A kada ce neko od hrvatskog rukovodstva da odgovara sto je moj otac proveo citav rat u koncentracionom logoru u Heliodromu.
Sudeći po tvom pisanju tvoj otac je još uvijek živ. Nesretnici iz Grabovice i Uzdola nisu bili te sreće. :(
aladin wrote:Spominjete zlocine nad hrvatima ne kazem da ih nije bilo ali pospremi prvo po svojoj kuci pa onda gledaj prljavstinu kod komsije!!!!!
:x :x
Ovdje se slažem sa tobom. Vrijeme je da prestanete gledati prljavštinu kod "komšija" i prvo pospremite po svojoj kući. :roll: :roll:
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#53 Re: zlocin i kazna

Post by Prenj »

Zrinski wrote:
Ovdje se slažem sa tobom. Vrijeme je da prestanete gledati prljavštinu kod "komšija" i prvo pospremite po svojoj kući. :roll: :roll:
Ti bas i nemas pravo da bilo kome na ovom forumu drzis moralne pridike.
User avatar
hrasno38
Posts: 31404
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#54

Post by hrasno38 »

Ovdje bi se mislim trebalo fokusirati iskljucivo na klasicno ubistvo civila, isto kao sto je bilo i u Srebrenici, i na Heliodromu, i na Trebevicu. Da se odmah razumijemo ne mogu se uporedjivati broj ubijenih ljudi najbitnije je to da su to bili uglavnom ljudi koji nisu mogli pruzati otpor. I zrtve su zrtve.Nije bitna nacija, vjerska pripadnost niti bilo sta drugo. Ljudi koji su pobijeni u Grabovici su bili najobicniji civili, bezopasni i samim tim odlicna prilika za izivljavanje nadrogiranih pripadnika Celinih, Zukinih itd jedinica. za to dijelo jedina adekvatna kazna je smrtna. Za Srebrenicu, smrtna. Za Heliodrom smrtna a za Trebevic je Caco vec platio. Grabovica je jedan od dokaza da su us vim vojskama bile nekontrolisane bande, profiteri, razbojnici koji su bili tolerisani od civilnih i vojnih struktura. Ovaj cin i ostali nabrojani pokazuje koliko je taj rat bio bestijalan i bez trunke vitestva. I ja licno ne mislim da je kriv Sefer Halilovic, cak mislim da uopste nije kriv.Krivi su oni koji su u tom trenutku bili oni koje se slusalo. Tada je komandant bio Rasim Delic. Za taj zlocin je trebao da odgovara i predsjednik Izetbegovic isto kao sto treba da odgovara Karadzic za nedjela svojih vojnika. Za Heliodrom su uglavnom svi u Hagu ali Hag je hotel za takvu vrstu zlocinaca.
Da li je sramota sto niko od Bosnjackih zvanicnika nije dosao? Pa zar je neko ocekivao da ce doci. Dolazak je priznavanje krivice. Mirnes je dosao iskljucivo radi politickih poena i poveo sa sobom Zlatnog Ljiljana iz svoje stranke. Mirnes je tu ne bitan. Bitni su celnici SDA, HDZ-a i SDS-a jer ko god je u ratu pravio zlocine pravio ih je pod njihovim patronatom. Oni su ti koji treba da se izvinjavaju ali ne jedni drugima nego narodu. Ali briga je njih za narod. Doduse evo jos malo izbora i krenuce karavani slatkih obecanja, sarenih laza i dodvoravanja. Na zalost to onima iz Grabovice, Srebrenice, Heliodroma nece nista znaciti. Oni su davno zaboravljeni.
PR80.
Posts: 2773
Joined: 03/08/2005 11:02

#55 Re: zlocin i kazna

Post by PR80. »

Zrinski wrote:
aladin wrote:A kada ce neko od hrvatskog rukovodstva da odgovara sto je moj otac proveo citav rat u koncentracionom logoru u Heliodromu.
Sudeći po tvom pisanju tvoj otac je još uvijek živ. Nesretnici iz Grabovice i Uzdola nisu bili te sreće. :(
aladin wrote:Spominjete zlocine nad hrvatima ne kazem da ih nije bilo ali pospremi prvo po svojoj kuci pa onda gledaj prljavstinu kod komsije!!!!!
:x :x
Ovdje se slažem sa tobom. Vrijeme je da prestanete gledati prljavštinu kod "komšija" i prvo pospremite po svojoj kući. :roll: :roll:
Zalosno je to sto se desilo na Grabovici i Uzdolu i neko treba da odgovara za ta dijela.
Ali @Zrinski hajde ti sad meni fino reci: zasto je par mjeseci odmah poslije Uzdola izvrsen napad na selo Here i ubijeno toliko neduznih ljudi, zatim treba spomenuti selo Ahmice...
A ako su moj i aladinov otac izisli zive glave iz Heliodroma, Dretelja, Gabele.... zamisli samo KOLIKO ih nije izislo i za koliko se ni dan danas ne zna? :x
U pravu si... treba pocistiti prvo iza sebe pa onda gledati prljavstinu kod komsije... ali ja koliko znam dosta mojih rodjaka i prijatelja je pokupljeno sa "zajednicke" linije i odvedeno pravo u koncentracione logore. Ko je tada kuhao corbu dok mi nismo o tom ni u snu sanjali?
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#56 Re: zlocin i kazna

Post by Fair Life »

PR80. wrote:...U pravu si... treba pocistiti prvo iza sebe pa onda gledati prljavstinu kod komsije... ali ja koliko znam dosta mojih rodjaka i prijatelja je pokupljeno sa "zajednicke" linije i odvedeno pravo u koncentracione logore. Ko je tada kuhao corbu dok mi nismo o tom ni u snu sanjali?
Tacno! Poslije... ko je imao srecu odlazio je u izbjeglicki kamp Gasince kod Djakova. Jedno odvratno mjesto... ogradjeno bodljikavom zicom. Isao sam tamo traziti prijatelja.
Zrinski
Posts: 131
Joined: 02/03/2005 02:55

#57 Re: zlocin i kazna

Post by Zrinski »

PR80. wrote:
A ako su moj i aladinov otac izisli zive glave iz Heliodroma, Dretelja, Gabele.... zamisli samo KOLIKO ih nije izislo i za koliko se ni dan danas ne zna? :x
Bullshit! Sad se kao nezna koliko je bilo ubijenih u Dretelju i Gabeli. Hajde možeš ti to bolje. Samo me strah da brojka nebi odgovarala tvojim apetitima. :x
Zrinski
Posts: 131
Joined: 02/03/2005 02:55

#58 Re: zlocin i kazna

Post by Zrinski »

Prenj wrote:
Ti bas i nemas pravo da bilo kome na ovom forumu drzis moralne pridike.
Zašto? :?
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#59 Re: zlocin i kazna

Post by Prenj »

Zrinski wrote:
Prenj wrote:
Ti bas i nemas pravo da bilo kome na ovom forumu drzis moralne pridike.
Zašto? :?
Da li si ikada na ovom forumu "cistio svoje dvoriste"?
PR80.
Posts: 2773
Joined: 03/08/2005 11:02

#60 Re: zlocin i kazna

Post by PR80. »

Zrinski wrote:
PR80. wrote:
A ako su moj i aladinov otac izisli zive glave iz Heliodroma, Dretelja, Gabele.... zamisli samo KOLIKO ih nije izislo i za koliko se ni dan danas ne zna? :x
Bullshit! Sad se kao nezna koliko je bilo ubijenih u Dretelju i Gabeli. Hajde možeš ti to bolje. Samo me strah da brojka nebi odgovarala tvojim apetitima. :x
Jel ti potrebna lista svih hrvatskih koncentracionih logora na podrucju Hercegovine?
Jel ti potrebno navesti datume gdje i sta se desavalo?
To je samo neko "izmislio" jel? Ne zaboravi da za sve postoje dokazi! Ne znam onda ZASTO je uletio Crveni Krst u te koncentracione logore par dana i nisu htjeli otici odatle dok nisu uspjeli uci (kontam ako vec nije bilo toliko strasno koliko ti ljudi tvrde). Zar se ne sramis tako nesto reci kad i sam znas sta je uradeno?
I jos nesto: kad vec toliko znas hajde onda ti meni fino odgovori na moje pitanje iz prosle poruke... (znas vrlo dobro na sta ciljam, samo pitanje je da li uopste imas zelju da odgovoris).
Bosanac_HR
Posts: 135
Joined: 13/08/2005 05:21

#61

Post by Bosanac_HR »

Mr.Who wrote:Nemoj da govoris i siris neistinu.Nisam se ovdje ukljucio da bih sirio neistine nego jednostavno poslije toliko godina lazi i smicalica kojima se mocnici sluze a jadni narod povjerovao nisam mogao presutiti ovo vezano za Grabovicu i desavanja u i oko Jablanice.
Ako su tih 25 pripadnika HVO zarobljeni kako je i od cega toga dana poginulo 6 pripadnika ARBIH na prostoru oko Huduskog.Od cega i od koga.Vjerovatno ih jako Sunce ubilo.
Doljani-zasjeda postavljena na putu kojim su pripadnici HVO bjezali iz Kosnih Luka u planinu Cvrsnicu a neko (onaj ko je prvi dosao od strane HVO) je to poslije ispreturao i izmasakrirao da ispane kao zlocin.Da ima osnova za tuzbu do sada bi nekoga i zatvorili za to.
Pa kako te nije sramota tako lagat. Doduše možda si samo neupućen. Ponavljam, kod Hudutskog se predalo 25 pripadnika HVO-a zato što su bili opkoljeni od strane Armija BiH koja je u tom trenutku bila dosta brojnija.
Trojica njih su odvedena u zatvor u Muzej radi razmjene, a ostali su strijeljani u blizini sela što predstavlja tešku povredu Ženevskih konvencija iz 1949, zločin nad ratnim zarobljenicima. To što ti kažeš da su poginuli u borbi, možda i jesu neki prije njih, ali ova 22 su prvo bila zarobljena. Jer i da su poginuli u borbi, nemoguće je da su svi poginuli od metka u leđa ili u potiljak, a što pokazuje patološki nalaz. To samo potvrđuje da su prvo bili zarobljeni, a što i tvrde ova trojica preživjelih.

To za Doljane je isto bajka koju ti je bilo tko mogao ispričati. Jer i da je postavljena zasjeda, zasjedu je zabranjeno postavljati za civile. U Doljanima su ubijeni i civili i vojnici HVO-a od kojih je velik dio bio zarobljen. Osim toga, gotovo svi su bili mučeni prije pogubljenja. Jednoj starici je rasparan trbuh, neki civili su zaklani, dvojici vojnika su glave odrezane, gotovo na svim tijelima prisutni su tragovi mučenja što govori da se radilo o klasičnom ratnom zločinu. Srećom ima i preživjelih civila koji su bili taj dan u selu i koji će potvrditi istinu i suprostaviti se vašim lažima.

P.S. Negdje pročitah da jedan od najodgovornijih za zločin u Doljanima danas živi u Kanadi, gdje je navodno otišao kad je saznao da se protiv njega vodi istraga.
Bosanac_HR
Posts: 135
Joined: 13/08/2005 05:21

#62 Re: zlocin i kazna

Post by Bosanac_HR »

MBA wrote:Ja sam Hrvat i uzasavam se takvih sto su ti oca zlostavljali. Na zalost, ja sam slicno dozivio na drugoj strani. Izgleda da oni koji i jesu stradali imaju vise razumjevanja i milosti.
Potpisujem.
Bosanac_HR
Posts: 135
Joined: 13/08/2005 05:21

#63 Re: zlocin i kazna

Post by Bosanac_HR »

Zrinski wrote:
PR80. wrote:A ako su moj i aladinov otac izisli zive glave iz Heliodroma, Dretelja, Gabele.... zamisli samo KOLIKO ih nije izislo i za koliko se ni dan danas ne zna? :x
Bullshit! Sad se kao nezna koliko je bilo ubijenih u Dretelju i Gabeli. Hajde možeš ti to bolje. Samo me strah da brojka nebi odgovarala tvojim apetitima. :x
Evo šta piše u haaškoj optužnici protiv hercegbosanske šestorke:

OKRUŽNI VOJNI ZATVOR U DRETELJU

Djela i postupanje HVO-a imali su za posljedicu teške ozljede i povremeno bi dovodili do smrti velikog broja zatočenih bosanskih Muslimana. U koncentracionom logoru u zatvoru u Dretelju najmanje četiri zatočenika muslimanske nacionalnosti iz Bosne umrla su od posljedica prebijanja ili zato što su ih ustrijelili pripadnici HVO-a. (Prilog)

OKRUŽNI VOJNI ZATVOR U GABELI

Djela i postupanje HVO-a imali su za posljedicu smrt ili teške ozljede velikog broja zatočenih bosanskih Muslimana. Najmanje šest muslimanskih zatočenika umrlo je u zatvoru u Gabeli od posljedica prebijanja ili zato što su ih ustrijelili pripadnici HVO-a. (Prilog)

-----------------------------------------------------------------------------------
Dakle, ubojstvo svakog čovjeka je velika tragedija i zločinca se mora procesuirati i najstrože kazniti. Ali broj žrtava do kojih je došlo haaško tužiteljsvo je u velikom nesrazmjeru s brojem žrtava o kojem je govorila muslimanska strana za vrijeme rata i neposredno nakon njega. Govorilo se o preko 500 ubijenih/nestalih a u optužnici se imenom i prezimenom navodi tek deset slučajeva u ova dva zatvora/logora.

Dakle, zločin je zločin i grozan je sam po sebi ali nije mi jasno zašto neki imaju bolesnu strast za uvećavanjem žrtava. Ovo vrijedi za pripadnike sva tri naroda. Neki kao da bi namjerno htjeli da su imali što veće civilne gubitke kako bi eto danas to mogli iskoristit u političke svrhe.
Bosanac_HR
Posts: 135
Joined: 13/08/2005 05:21

#64 Re: zlocin i kazna

Post by Bosanac_HR »

PR80. wrote:Zalosno je to sto se desilo na Grabovici i Uzdolu i neko treba da odgovara za ta dijela.
Ali @Zrinski hajde ti sad meni fino reci: zasto je par mjeseci odmah poslije Uzdola izvrsen napad na selo Here i ubijeno toliko neduznih ljudi, zatim treba spomenuti selo Ahmice...
A ako su moj i aladinov otac izisli zive glave iz Heliodroma, Dretelja, Gabele.... zamisli samo KOLIKO ih nije izislo i za koliko se ni dan danas ne zna? :x
U pravu si... treba pocistiti prvo iza sebe pa onda gledati prljavstinu kod komsije... ali ja koliko znam dosta mojih rodjaka i prijatelja je pokupljeno sa "zajednicke" linije i odvedeno pravo u koncentracione logore. Ko je tada kuhao corbu dok mi nismo o tom ni u snu sanjali?
Samo da te ispravim za Here. U svim ovim ostalim mjestima koja si naveo počinjeni su zločini, ali u Herama nije bilo zločina. Bošnjački mediji su se koncem siječnja 1994. naveliko raspisali o "masakru nad bošnjačkim civilima" počinjenom u selu Here, kako bi umanjili pompu oko zločina u Uzdolu. Vođena tim vijestima, posebna komisija UN-a je odmah reagirala i obišla Here i u svom izvještaju opovrgla bilo kakav masakr bošnjačkog civilnog stanovništva.
PR80.
Posts: 2773
Joined: 03/08/2005 11:02

#65 Re: zlocin i kazna

Post by PR80. »

Bosanac_HR wrote:
PR80. wrote:Zalosno je to sto se desilo na Grabovici i Uzdolu i neko treba da odgovara za ta dijela.
Ali @Zrinski hajde ti sad meni fino reci: zasto je par mjeseci odmah poslije Uzdola izvrsen napad na selo Here i ubijeno toliko neduznih ljudi, zatim treba spomenuti selo Ahmice...
A ako su moj i aladinov otac izisli zive glave iz Heliodroma, Dretelja, Gabele.... zamisli samo KOLIKO ih nije izislo i za koliko se ni dan danas ne zna? :x
U pravu si... treba pocistiti prvo iza sebe pa onda gledati prljavstinu kod komsije... ali ja koliko znam dosta mojih rodjaka i prijatelja je pokupljeno sa "zajednicke" linije i odvedeno pravo u koncentracione logore. Ko je tada kuhao corbu dok mi nismo o tom ni u snu sanjali?
Samo da te ispravim za Here. U svim ovim ostalim mjestima koja si naveo počinjeni su zločini, ali u Herama nije bilo zločina. Bošnjački mediji su se koncem siječnja 1994. naveliko raspisali o "masakru nad bošnjačkim civilima" počinjenom u selu Here, kako bi umanjili pompu oko zločina u Uzdolu. Vođena tim vijestima, posebna komisija UN-a je odmah reagirala i obišla Here i u svom izvještaju opovrgla bilo kakav masakr bošnjačkog civilnog stanovništva.
Zlocin je pocinjen 24.01.94, poceo je u 07:50 ujutro i okoncan je oko 16:30 navecer. A ti mazlume, ako za tebe 36 zrtava ne predstavlja nista onda bi ti trebao traziti pomoc od institucije koja pomaze tako bezosjecajnim ljudima. Iako godine idu stvari se ne zaboravljaju!
Mr.Who
Posts: 380
Joined: 23/07/2005 22:35

#66

Post by Mr.Who »

Necu vise komentarisati na ovu temu jer ocito imas namjeru da predstavis stvari onakvima kakve nisu bile.Za Hudutsko sam rekao svoje a za Doljane su masakr napravili zlocinci koji nisu htjeli da se sazna istina pa su vec mrtva tijela iskasapili.
Hajmo o necem drugom.Neka administrator zatvori ovu temu.
Angle
Posts: 13
Joined: 24/07/2005 15:36

#67

Post by Angle »

samo da cestitam :)
orbit
Posts: 326
Joined: 15/08/2005 09:31

#68

Post by orbit »

Mr.Who wrote:Necu vise komentarisati na ovu temu jer ocito imas namjeru da predstavis stvari onakvima kakve nisu bile.Za Hudutsko sam rekao svoje a za Doljane su masakr napravili zlocinci koji nisu htjeli da se sazna istina pa su vec mrtva tijela iskasapili.
Hajmo o necem drugom.Neka administrator zatvori ovu temu.

i tako nas VRLI administrator obrisa moj post. PA STO JADAN NE BIO?
ako Mr.Who ima dokaza za ovo sto blebece tu ok, inace toliko dokaza imam i ja za srebrenicu na primjer ili za ahmice.

ili su mozda ahmici ili srebrenica svetiji od grabovice, jer je tu pobijen IZABRANI BOSNJACKI narod, a vamo su neki nevjernici ???????? :shock: :shock:
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#69

Post by manijak1 »

:oops: Blebeće :D a ti kao zboriš , Orbit ?
Zrinski
Posts: 131
Joined: 02/03/2005 02:55

#70

Post by Zrinski »

orbit wrote: i tako nas VRLI administrator obrisa moj post. PA STO JADAN NE BIO?
ako Mr.Who ima dokaza za ovo sto blebece tu ok, inace toliko dokaza imam i ja za srebrenicu na primjer ili za ahmice.

ili su mozda ahmici ili srebrenica svetiji od grabovice, jer je tu pobijen IZABRANI BOSNJACKI narod, a vamo su neki nevjernici ???????? :shock: :shock:
Što se čudiš? Kakva država takav i forum. :roll:
Settler
Posts: 873
Joined: 31/07/2005 17:07

#71

Post by Settler »

Zrinski wrote:
orbit wrote: i tako nas VRLI administrator obrisa moj post. PA STO JADAN NE BIO?
ako Mr.Who ima dokaza za ovo sto blebece tu ok, inace toliko dokaza imam i ja za srebrenicu na primjer ili za ahmice.

ili su mozda ahmici ili srebrenica svetiji od grabovice, jer je tu pobijen IZABRANI BOSNJACKI narod, a vamo su neki nevjernici ???????? :shock: :shock:
Što se čudiš? Kakva država takav i forum. :roll:
:D
HOOLIGANS
Posts: 91
Joined: 28/06/2003 00:00

#72

Post by HOOLIGANS »

Zrinski wrote:
orbit wrote: i tako nas VRLI administrator obrisa moj post. PA STO JADAN NE BIO?
ako Mr.Who ima dokaza za ovo sto blebece tu ok, inace toliko dokaza imam i ja za srebrenicu na primjer ili za ahmice.

ili su mozda ahmici ili srebrenica svetiji od grabovice, jer je tu pobijen IZABRANI BOSNJACKI narod, a vamo su neki nevjernici ???????? :shock: :shock:
Što se čudiš? Kakva država takav i forum. :roll:
Hajde ovako, nadji nam neki forum iz vase tzv. herceg-bosne
Gdje pisu ljudi "hrvati" to jest bosanskohercegovacki katolici o desavanjima u Ahmicima ili nekom drugom mjestu gdje su napravili pokolj nad Bosnjackim civilima, da vidimo vase komentare na sve to....
Mada cisto sumnjam da je na nekoj vasoj stranici uopste otvoren forum sa takvom temom
mostarac1905
Posts: 285
Joined: 18/11/2016 15:55

#73 Re: Grabovica 9.IX.1993 - 9.IX.2005

Post by mostarac1905 »


Mladenka Zadro je vesela djevojčica. Rođena je i odrasla u svojoj Grabovici.
Tu nadomak Neretve, pored Jablanice. Grabovica je najljepše mjesto na svijetu.

Početkom septembra napunila je četiri godine. A čitav njen svijet, osim sunčanog neba Hercegovine, osim one rijeke podno Grabovice što se zeleni i nosi ljeti rashlad, čitav njen svijet su baba Matija, djed Ivan, tata Mladen i majka Ljubica.

I još više čitav njen Kosmos su joj braća Goran i Zoran. Kosmos iznad Grabovice. Jedan ima 13, a drugi 11 godina. Stariji su od Mladenke, i biće joj vječni životni oslonac. I kad ne bude ostalih, i kad sve prođe, moći će Mladenka da se osloni na braću.

Zašto se tresem?
Djevojčica to ne zna, ne može formulisati u racionalnu misao, ali njeno biće osjeća toplinu roditeljsku, ljubav bratsku, pa se sva razbaškari po travi ispred kuće u Grabovici. O, biće to lijep život sigurno.

A onda rafal, jedan pa još jedan.

Tijelo djeteta se instinktivno zatrese. Naviklo se to tijelo, u toj Grabovici, koja je postala nekako uska i ružna, naviklo se to malo biće i na strane ljude, na vojnike. Njih tri stotine prolazi čitavo ljeto kroz Grabovicu. Neki ostaju, neki odlaze, novi pristižu...

Ne zna Mladenka sa svoje četiri godine šta su vojnici i šta rade oko njihovih kuća. Ne zna Mladenka, ali njeno tijelo zna. Na svaki rafal se strese. I tako cijelo ljeto. Samo, ove septembarske noći je drugačije. Vojnici ne pucaju u zrak, kao i dosad. Nekako su se uozbiljili. Ne pričaju toliko glasno, ne smiju se. Tek pokoji šapat.

I trudi se Mladenka da shvati sa svoje četiri godine i ta lica i taj šapat i te puške, te strašne cijevi čija rika je tjera u groznicu. Trudi se dijete, ali ne može pojmiti. To je sa one strane razuma. I promatra Mladenka kako joj vojnici odvode braću Gorana i Zorana u štalu. I promatra Mladenka kako joj odovde baku Matiju, djeda Ivana i tatu Mladena iza kuće.

Ona stoji nasred dvorišta sa majkom Ljubicom. Majka joj je SVE, a njena dječija ruka oprana znojem i drhtavicom upija se u majčin dlan. I to njeno sve se pretvara u sluh. Sluša Mladenka kako se neki ljudi deru na njenu braću, traže hajvane. I sluša kako joj srce tuče, tamo sa njima i za njih u štali. Biće nešto strašno!

Proći će!
A onda sa druge strane iz pravca kuće rafal od kojeg se dijete zgrči. Pa još jedan. I još jedan. Majka je vodi u štalu prema braći. Ništa Mladenki nije jasno. Šta se desilo iza kuće? Sad se i majčina ruka trese. Majka nosi djevojčicu kao sastavni dio svoga tijela, što i jeste. Mladenka je ugledala Gorana i Zorana, kako se teturaju od straha. Stariji govori majci da treba da bježe u brdo, vojnici su počeli strijeljati.

Mati odmahuje rukom. Ne vjeruje šta joj sin govori. Kakvo bježanje, misli. Tu su svi, živi i zdravi, nije to ništa, proći će. Drhtavim glasom objašnjava dječacima da ostanu u štali, a ona će sa Mladenkom otići iza kuće da vidi šta je bilo. Pa i ovi vojnici su ljudi, nisu hajvani, ne bi digli ruku na nevine i nedužne, zar ne?

Mladenka u majčinom naručju osjeća svoje srce kako lupa i lupom zaglušuje srce majčino. Sad se obje tresu. Izlaze iz štale. Majka spušta djevojčicu pored sebe i polako se kreću ka sredini dvorišta. Mladenka osjeća nekakv čudan miris.

Da je imao ko da joj kaže, rekao bi joj barut. Sa majkom opet hoda ka kući. A onda u momentu vidi kako uz kuću curka crvena vitica vode. Da je imao ko da joj kaže, rekao bi krv. Na svu sreću tri vojnika su ih zaustavila prije kuće. Možda ne moram da gledam to nešto strašno, misli se dijete od četiri godine.

Vojnici im pokazaše rukom da stanu tu posred dvorišta. Poslušno, tiho, majka i kćerka su stajale jedna pored druge. Mladenka je uvukla glavu među ramena i kikice su joj nekako čudno izvirile naprijed preko tamnoplave haljinice. Stegla je majci ruku jače. Onda se stresla posljednji put. Ništa više nije čula.

Miris baruta i puške koje reže, stopile su se u noći iznad mrtvih tijela majke i kćerke.

Trag zvjeri i priča preživjele braće
Vedra noć u Grabovici 8. septembra 1993. godine. Vedra noć prije 25 godina. Da su joj zvjeri dozvolile, Mladenka bi danas slavila svoj 29 rođendan. Da su joj zvjeri dozvolile, Mladenka bi danas bila sjajna mlada žena. Ali nisu...

I zvjeri su ubile sve u selu. Ubile su u toj noći 33 Mladenkina rodjaka i susjeda. Ubili su joj oca, majku, djeda i baku.

A, braća Goran i Zoran? Ovo je njihova priča:

"Došli su Ćelini i Cacini, njih oko 300. Tri dana smo bili s njima. Kako su pucali - Bože sačuvaj! Treći dan su Ćelo i Caco naredili da se sve pobije. Trojica mladića su došla u našu kuću. Jedan je imao bijelu majicu, bio je ošišan na ‘talijanku', drugi je imao bijeli prsluk, pancir i smeđi nož, a treći plavi pancirni prsluk. Pitali su nas imamo li hajvana. Mi smo rekli da imamo. Onda su upitali jesmo li Hrvati. Odgovorili smo da jesmo, bez razmišljanja. Rekli su tati da dođe pokazati hajvan. Kako on nije smio ići sam, pošli su baba i djed s njim. Tamo se čula galama i priča. Valjda su ih tamo postrojili. Ja to nisam gledao. Čuo se rafal. Pobili su ih. Da me brat nije poslušao, i on bi poginuo. Rekao sam mu: ‘Hajde da se sklonimo.' I tad smo se sklonili. Ubili su mi babu Matiju, djeda Ivana, tatu Mladena, a mami sam isto govorio da se sklonimo ili da se barem oni (mama, sestra i brat) sklone, a da ću ja otići i vidjeti jesu li ih ubili. Mama nije htjela, nego je rekla: ‘Ma hajde, proći će i ovo. Znaš koliko je bilo vojnika kod nas, smijenilo ih se oko dvjesto. Svi su dolazili, popili kavu i popričali.' Kad su njih troje ubili, vratili su se po mamu i sestru. Mami je ime Ljubica, a sestri Mladenka. Odveli su njih dvije tamo kod pojate. Čula se pucnjava dugo vremena. Mi smo se tada sklonili, a iza toga smo otišli još dalje na brdo. Sestri su bile taman pune 4 godine".

Eto, dječaci su preživjeli da svjedoče zlu koje ih je zadesilo. O ljudima i zvijerima da svjedoče.

Ovo strašno zlodjelo počinjeno je u zoni odgovornosti IV. korpusa Armije RBiH.

Zločin bez adekvatne kazne
Za zločin u Grabovici do sada su na domaćim sudovima osuđena petorica bivših pripadnika Armije BiH. Ali samo za pojedinačne zločine ubistva. Ne i za ratne zločine. Na sramotu ove zemlje.

Da podsjetimo, Enesa Šakraka Županijski sud u Sarajevu osudio je na 10 godina zbog ubistva Ljubice i Mladenke Zadro, a Mustafu Hotu na 9 godina zbog ubistva Pere i Dragice Marić. Županijski sud u Mostaru osudio je na po 13 godina Nihada Vlahovljaka, Harisa Rajkića i Seada Karagića zbog ubistva troje članova porodice Zadro i to Ivana, Matije i Mladena.

Za zločin u Grabovici sudilo se bivšem generalu Armije BiH Seferu Haliloviću, ali Haaški sud oslobodio ga je optužbi. Po komandnoj odgovrnosti NIKO NIKADA NIJE ODGOVARAO.

Za zločin u Grabovici su na domaćim sudovima osuđena petorica bivših pripadnika Armije BiH, ali samo za pojedinačna ubistva, ne i za ratne zločine(Anadolija - Ilustracija)



U Grabovici su stradali:

Josip Brekalo, 1939.
Luca Brekalo, 1939, žena Josipa
Pero Čuljak, 1913.
Matija Čuljak, 1917, žena Pere
Andrija Drežnjak, 1921.
Mara Drežnjak, 1921, žena Andrije
Dragica Drežnjak, 1953, kćerka andrije i Mare
Živko Drežnjak, 1933.
Ljubica Drežnjak, 1932, žena Živkova
Cvitan Lovrić, 1936, ubijen prije 09.09 1993. u svojoj kući
Jela Lovrić, 1940, žena Cvitanova, ubijena prije 09.09 1993. u svojoj kući
Mara Mandić, 1912.
Ivan Mandić, 1935.
Pero Marić, 1914.
Dragica Marić, 1914, žena Perina
Ilka Marić, 1921.
Ruža Marić, 1956.
Martin Marić, 1911.
Marinko Marić, 1941.
Luca Marić, 1944, žena Marinkova
Marko Marić, 1906.
Matija Marić, 1907, žena Markova
Ruža Marić, 1935.
Ilka Miletić, 1926.
Anica Pranjić, 1914.
Franjo Ravlić, 1918.
Ivan Šarić, 1939.
Ivan Zadro, 1924.
Matija Zadro, 1923, žena Ivanova
Mladen Zadro, 1956, sin Ivana i Matije Zadro
Ljubica Zadro, 1956, žena Mladenova
Mladenka Zadro, 1989, četverogodišnja kćer Ljubice i Mladena
Jozo Ištuk, 1930. ubijen prije 30.07.1993. u vinogradu u zaseoku Ćopi u blizini kuće.

Još 16 tijela nije pronađeno. Pretpostavlja se da su bačena u Neretvu ili u akumulacijsko jezero HE Salakovac. Neki od ubijenih prije egzekucije su bili monstruozno mučeni.

U zapisima stoji:

- Jozo Brekalo bio je razapet na krst, nakon čega mu je glava otkinuta i nabijena na kolac;

- Luca Brekalo dugo je mučena, da bi na kraju bila živa zapaljena;

- Pero Marić je zaklan;

- Ivan Šarić ubijen je pred suprugom Ljubicom, koja je tada silovana, a nakon dugog zatočeništva razmijenjena, a kad je došla u Mostar, izvršila je samoubistvo.

Danas, tačno četvrt vijeka poslije, Grabovica ne postoji. Nema u njoj stanovnika. Samo duh četvorogodišnje Mladenke koja će vječno imati čeriri godine i koja će vječno tražiti pravdu za sebe i svoju mrtvu porodicu.

Mrtva, a živa iznad nas, Neretve i Svemira.

Da se ne zaboravi!

Dragan Bursać I AJBalkans
Mirza007
Posts: 2753
Joined: 02/04/2014 23:26

#74 Re:

Post by Mirza007 »

Bosanac_HR wrote:
Mr.Who wrote:Nemoj da govoris i siris neistinu.Nisam se ovdje ukljucio da bih sirio neistine nego jednostavno poslije toliko godina lazi i smicalica kojima se mocnici sluze a jadni narod povjerovao nisam mogao presutiti ovo vezano za Grabovicu i desavanja u i oko Jablanice.
Ako su tih 25 pripadnika HVO zarobljeni kako je i od cega toga dana poginulo 6 pripadnika ARBIH na prostoru oko Huduskog.Od cega i od koga.Vjerovatno ih jako Sunce ubilo.
Doljani-zasjeda postavljena na putu kojim su pripadnici HVO bjezali iz Kosnih Luka u planinu Cvrsnicu a neko (onaj ko je prvi dosao od strane HVO) je to poslije ispreturao i izmasakrirao da ispane kao zlocin.Da ima osnova za tuzbu do sada bi nekoga i zatvorili za to.
Pa kako te nije sramota tako lagat. Doduše možda si samo neupućen. Ponavljam, kod Hudutskog se predalo 25 pripadnika HVO-a zato što su bili opkoljeni od strane Armija BiH koja je u tom trenutku bila dosta brojnija.
Trojica njih su odvedena u zatvor u Muzej radi razmjene, a ostali su strijeljani u blizini sela što predstavlja tešku povredu Ženevskih konvencija iz 1949, zločin nad ratnim zarobljenicima. To što ti kažeš da su poginuli u borbi, možda i jesu neki prije njih, ali ova 22 su prvo bila zarobljena. Jer i da su poginuli u borbi, nemoguće je da su svi poginuli od metka u leđa ili u potiljak, a što pokazuje patološki nalaz. To samo potvrđuje da su prvo bili zarobljeni, a što i tvrde ova trojica preživjelih.

To za Doljane je isto bajka koju ti je bilo tko mogao ispričati. Jer i da je postavljena zasjeda, zasjedu je zabranjeno postavljati za civile. U Doljanima su ubijeni i civili i vojnici HVO-a od kojih je velik dio bio zarobljen. Osim toga, gotovo svi su bili mučeni prije pogubljenja. Jednoj starici je rasparan trbuh, neki civili su zaklani, dvojici vojnika su glave odrezane, gotovo na svim tijelima prisutni su tragovi mučenja što govori da se radilo o klasičnom ratnom zločinu. Srećom ima i preživjelih civila koji su bili taj dan u selu i koji će potvrditi istinu i suprostaviti se vašim lažima.

P.S. Negdje pročitah da jedan od najodgovornijih za zločin u Doljanima danas živi u Kanadi, gdje je navodno otišao kad je saznao da se protiv njega vodi istraga.
Imaju za takve stvari sudovi koji to rjesavaju I presudjuju. Kako domaci tako I strani (evo sada mozete predati sve dokaze I kanadskom sudu) a bogami i medjunarodni (epizoda UZP). Pa da se jednom vise razdvoje cinjenice od mitova I propagande. Sve dakle na sud pa da vidimo.
User avatar
Truba
Posts: 81596
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#75 Re: Grabovica 9.IX.1993 - 9.IX.2005

Post by Truba »

Grabovica: 28 godina od stravičnog zločina nad Hrvatima

33 civila 4godišnja djevojčica i 87godišnji starac

Pokoj vječni daruj im, Gospodine!
Post Reply