Građevinska dozvola

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
muxa
Posts: 489
Joined: 07/10/2014 23:09

#26 Re: Građevinska dozvola

Post by muxa »

Pozdrav svima.
Interesuje me da li neko zna koji je rok za izdavanje urbanističke saglasnosti?
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#27 Re: Građevinska dozvola

Post by hrle1976 »

Sarayman wrote:Kakva je procedura za dobijanje građevinske dozvole za izgradnju kuće ili vikendice na periferiji grada, koliko traje, koliko košta i od čega zavisi cijena? Da li je pametnije kupiti komadić zemlje sa već postojećom građevinskom dozvolom izdatom prije nekih 30-ak godina (sada su tu samo temelji) i koja je procedura kod obnavljanja iste?

Molim sve one koji fakat znaju, da napišu koju pametnu, pa da mi žena prestane govoriti kako samo gubim vrijeme na kompjuteru. ;-)

Najbolje da kupis sa temeljom koji je uknjizen tj. legalno sagradnjen, jer unutar gabarita mozes zidati. Zemljista sa porusenim objektom mogu imati gradjevinaku ali isto tako i nije nuzno da imaju. Sto se tice prikljucaka ako govorimo za vrijeme SFRJ nemoj racunati nato.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#28 Re: Građevinska dozvola

Post by hrle1976 »

nexo wrote:
high_volume wrote:
Pa prenesi i nama ostalim, kakva je tajna :-)
Upravo tako!

Mislim da u bilo kojem slucaju treba biti pazljiv. Urbanisticki/regulacioni planovi su se mjenjali posljednjih godina kako je kome odgovaralo. Ja imam zemlju koja je bukvalno opasana "vila" tipom vikendica, bespravno izgradjenim, ali su naravno svi dobili naknadno dozvole. Imam gradsku vodu sa sahtom i mjerilom u posjedu, struju i telefonsku liniju 100m daleko, plin prolazi 10m od posjeda. Predam zahtjev za urbanisticku saglasnost, sto je prvi korak u procesu dobijanja gradjevinske dozvole i dobijem odbijenicu jer po novom urbanistickom planu na tom podrucju nije predvidjena gradnja. Eh sada, na posjedu preko puta, dakle ulica nas djeli, ima sruseni objekat koji je sa dozvolom. Ja bih sada mogao potraziti tu osobu i odkupiti i tu zemlju, ali ko mi garantuje da mi u opstini ponovo nece reci isto. Objekat je srusen do temelja i jednostavno moze reci: Da, objekat je sa dozvolom, ali obzirom da je srusen i da je na snagu stupio novi urbanisticki plan, ne moze se graditi nista.
Ovo zadnje ti bas nemogu tako reci. Ako objekat preko puta ima temelj koji je uknjizen legalno tj. objekat je bio sagradjen legalno. Ti kao vlasnik imas pravo izmjeniti citav objekat unutar granica njegovog temelja ili praviti rekonstrukciju. Znaci dok god je temelj tu, dok god on postoji legalno ubranisticki (novi) plan ne vazi za tu parcelu. Oni mogu udariti restrikciju na parcele gdje nema nista tj. na pasnjake pa zabraniti konverziju zemljista, mogu isto udariti zabranu na parcelama gdje postoji ne legalan objekat mada cesto ces vidjeti klauzulu; vlasnik objekta dok god postoji objekat. Mogu cak tako napraviti da ako uklonis objekat da pocne vaziti novi plan, ali dok god temelj legalno postoji nema sanse, jer po tom principu bi na osnovu novog plana mogli od ljudi trazizi da legalno postojece objekte poruse, sto bi bilo jako cudno osim ako nije rijec o otkupu od strane opcine. Mada i u tom slucaju vlasnik parcele na kojoj je sve legano ima pravo da odbije opcinu.
iOS dev
Posts: 178
Joined: 02/08/2015 18:21

#29 Re: Građevinska dozvola

Post by iOS dev »

Pozz. Imam zemlju u blagaju i prije rata sam dobio urbanisticku i gradj. Dozvolu za vikendicu, zapoceo gradnju i poceo rat. Sad me zanima da li idalje vrijede ove dozvole i gdje mogu provjeriti? Lp
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#30 Re: Građevinska dozvola

Post by Maraschino »

iOS dev wrote:Pozz. Imam zemlju u blagaju i prije rata sam dobio urbanisticku i gradj. Dozvolu za vikendicu, zapoceo gradnju i poceo rat. Sad me zanima da li idalje vrijede ove dozvole i gdje mogu provjeriti? Lp
Vidi u odjeljenju za urbanizam opcine. Meni je bila slicna situacija pa sam morao ovjeriti pravosnaznost/vaznost jer mi je trebala za prikljucak struje.
iOS dev
Posts: 178
Joined: 02/08/2015 18:21

#31 Re: Građevinska dozvola

Post by iOS dev »

Da li neko moze napisati gdje se tacno to nalazi u Mostaru? Kao i radno vrijeme? Hvala
sarajevowintwr
Posts: 208
Joined: 18/06/2011 09:22

#32 Re: Građevinska dozvola

Post by sarajevowintwr »

Da i ja pitam za pojasnjenje.
Nasao sam parcelu da kuoim i u ZK stoji uplanjen objekat stambena zgrada 30m2. Sa razgpvorom sa vlasnikom isti kaze da on nema fizicki gradjevinsku dozvolu niti da je on nju dobio od prijasnjeg vlasnika. Sad me interesuje, kada budem zelio da gradim, kome i gdje da se obratim i sta je sve potrebno da bi se dobila gradjevinska dozvola?
iOS dev
Posts: 178
Joined: 02/08/2015 18:21

#33 Re: Građevinska dozvola

Post by iOS dev »

Zna li neko na podrucju Mostara koliko kostaju dozvole i kako se racuna po neto povrsini. Hvala
kuli1961
Posts: 2422
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#34 Re: Građevinska dozvola

Post by kuli1961 »

sarajevowintwr wrote: 09/07/2021 13:47 Da i ja pitam za pojasnjenje.
Nasao sam parcelu da kuoim i u ZK stoji uplanjen objekat stambena zgrada 30m2. Sa razgpvorom sa vlasnikom isti kaze da on nema fizicki gradjevinsku dozvolu niti da je on nju dobio od prijasnjeg vlasnika. Sad me interesuje, kada budem zelio da gradim, kome i gdje da se obratim i sta je sve potrebno da bi se dobila gradjevinska dozvola?
Malo mi je zao sto nisam pratio ovaj PF bitno ranije. Puno dobrih i tacnih stvari je receno, ali ima i netacnih, koje su bitne i koje mogu odvesti razmisljanja u potpuno pogresnom pravcu.
Zato cu se nadovezati na ovaj post.
Ako je u zemljisnoj knjizi "uplanjen" objekat kako se navodi, gradj dozvola uopste nije potrebna!
Prvo, cisto pravno (sa aspekta sadrzaja zakona- Zakona o prostornom planiranju i koristenju zemljista na nivo u FBiH, Zakona o zemljisnim knjigama i Zakona o stvarnim pravima) objekat nije "uplanjen", jer se u zk.knjigu objekat ne uplanjujje, vec se upisuje kao npr, A II zemljisnoknjizno tijelo (A I je zemljiste). Upis tog objekta se vrsi na osnovu upotrebne dozvole, tj. "rjesenja kojim se dozvoljava koristenje". Ta dozvola ima znacenje da se potvrdjuje da je objekat izgradjen prema prethodno izdatoj gradj. dozvoli i saglasno projektu (koji je obavezni sastavni dio gradj. dozvole.
Medjutim, iz posta jasno slijedi da objekta fizicki nema, a da je ostao upis objekta. Ukoliko zelis graditi u tim istom gabaritima, ipak ce ti biti potrebna gradj. dozvola, tj. "odobrenje za gradjenje", kojoj prethodi urbanisticka saglasnost. Prednost je sto neces morati placati naknadu za uredjenje zemljista ni rentu- to su najskuplji elementi kod legalne gradnje. Ukoliko planiras graditi objekat veci od upisanog, placas razliku "kvadrata".
Relevantna sluzba je opstinsko/opcinsko Odjeljenje za urbanizam (ili slicnog naziva)- oni izdaju i urb. saglasnost i gradj.dozvolu.
Na nivou entiteta, relevantni zakon potrazi ovdje:
https://fmpu.gov.ba/wp-content/uploads/ ... -45-10.pdf
Zavisno od kantona gdje zivis, istoimeni zakon takodje potrazi na netu, vjerovatno se njime razradjuju jos neki detalji.
Zakoni nisu komplikovani, iole razuman i pismen covjek moze razumjeti sta mu treba. U svakom slucaju, u opsinskom organu mozes dobiti kompletnu informaciju- sta, kada, koliko.
Prije nego podneses zahtjev za izdavanje urb. saglasnosti, u toj opstinskoj sluzbi trazi uvid u regulacioni plan za konkretno podrucje/parcelu. da bi utrdio da li je dozvoljena gradnja i u kom obimu, bez obzira sto je objekat upisa, jer ga fizicki (vjerovatno) vise nema.
U zk. izvatku za parcelu, odjeljak B, imas tzv. istorijat vlasnika- ime i prezime, datum upisa, cesto i broj akta na osnovu koga se vrsi upis (tvoj slucaj: gradj. dozvola). Po imenu i prezimenu prvog vlasnika, eventualno broju dozvole, imas pravo iz arhive opstinskog organa traziti prepis te dozvole.
Ako nikako ne mozes doci do izvorne gradj.dozvole, podnesi zahtjev za urb. saglasnost, uz zahtjev prilozi zk. izvadak (zbog podataka o prvom vlasniku), u postupku reci da nemas mogucnosti doci do dozvole i trazi da oni po sluzbenoj duznosti pribave iz arhive. Ja sam tako postupio kada sam radio legalizaciju dijela moje kuce. Kuca mi je izvorno izgradjena negdje 1965. g (dozvola), nadogradjena 1991. (dozvola), ali jedan dio je bio bez dozvole. Trazili su mi dozvole, zbog izracuna legalne i divlje povrsine. Nisam imao tu dozvolu iz 1991., pa su je oni iz arhive pribavili.
Sto neko ovdje rece, urb. saglasnost ti NE daje pravo gradnje, vec joj je svrha sta i koliko se moze graditi, ali je obavezni, prethodni element gradj. dozvole.
U tom istom opstinskom organu mozes dobiti podatak koliko ce te kostati gradj.dozvola, po m2, ukoliko gradis vise od upisanih 30 m2.
Rok za donosenje i dostavljanje rjesenje o urb. saglasnosti, potom o gradj dozvoli je maksimalno 60 dana (član 216. stav 1. i 2. Zakon o upravnom postupku FBiH).
Dr_Help
BHTelecom podrška
Posts: 530
Joined: 01/02/2015 13:38
Location: Bosna i Hercegovina

#35 Re: Građevinska dozvola

Post by Dr_Help »

Pozdrav raja,

Imam punosnažnu građevinsku dozvolu i objekat je finalu izgradnje.radi se malterisanje :)

Sad me interesuje upotrebna dozvola da li je problem dobiti ako sam promjenio lokacije prozora na objektu,malo sam unutrašnjih zidova pomjerio. I firma koja mi je zidala kuću umjesto 9 m širine kuće sa fasadom oni naprave 9 m plus fasada tj kuća mi je sad širine 9 i 20 cm ( stiropor izolacija 10cm) da li je to neki problem.
Da naglasim da prema komšijama još uvijekimam 3.m i 15 cm od granice
Post Reply