Građanski rat u Bosni i Hercegovini

Post Reply
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#201

Post by Svemirski_Jebach »

i nije spoljni - nego medjunarodni
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#202

Post by Liberalism »

Svemirski_Jebach wrote: nisu bolan isti - imaju medjunarodni i unitrasnji sukobi...to su dvije kategorije...ne jedna.

i sta vise treba - trebaju dalje podjele na recimo: ratovi izmedju bijelih i crnih, ratovi izmedju seljaka i gradjana, ratovi izmedju vjernika i nevjernika, ratovi izmedju onih sto nose plave uniforme i onih sto nose zute, ratovi zemlje protiv svemira... nidhje veze, bog s tobom :roll:
Znaci rat u Bosni i rat u Somaliji je ista stvar. Drugim rijecima rat u Bosni nije nista posebno.... jedna zemlja napala drugu trajalo 3 godine i sve se zavrsilo. Niko nije kriv, sve se nastavlja kao da nista nije bilo...
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#203

Post by Liberalism »

patrius wrote:sta znaci "civil war"???je l' i unija vs konfederacija bio unutrasnji rat???
Cudo ga ovi nasi pravnici nisu nazvali ''unutrasnji sukob''

Al ne znam kako ce opravdati ulogu Francuske u istom....
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#204

Post by patrius »

Liberalism wrote:
patrius wrote:sta znaci "civil war"???je l' i unija vs konfederacija bio unutrasnji rat???
Cudo ga ovi nasi pravnici nisu nazvali ''unutrasnji sukob''

Al ne znam kako ce opravdati ulogu Francuske u istom....
ma sa' ce to nama "spacey"...
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#205

Post by cyprus »

Liberalism wrote:
Svemirski_Jebach wrote: nisu bolan isti - imaju medjunarodni i unitrasnji sukobi...to su dvije kategorije...ne jedna.

i sta vise treba - trebaju dalje podjele na recimo: ratovi izmedju bijelih i crnih, ratovi izmedju seljaka i gradjana, ratovi izmedju vjernika i nevjernika, ratovi izmedju onih sto nose plave uniforme i onih sto nose zute, ratovi zemlje protiv svemira... nidhje veze, bog s tobom :roll:
Znaci rat u Bosni i rat u Somaliji je ista stvar. Drugim rijecima rat u Bosni nije nista posebno.... jedna zemlja napala drugu trajalo 3 godine i sve se zavrsilo. Niko nije kriv, sve se nastavlja kao da nista nije bilo...
Pretpostavljam da želiš reći da onda u Somaliji nije bilo ništa posebno.
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#206

Post by Liberalism »

cyprus wrote:
Liberalism wrote:
Svemirski_Jebach wrote: nisu bolan isti - imaju medjunarodni i unitrasnji sukobi...to su dvije kategorije...ne jedna.

i sta vise treba - trebaju dalje podjele na recimo: ratovi izmedju bijelih i crnih, ratovi izmedju seljaka i gradjana, ratovi izmedju vjernika i nevjernika, ratovi izmedju onih sto nose plave uniforme i onih sto nose zute, ratovi zemlje protiv svemira... nidhje veze, bog s tobom :roll:
Znaci rat u Bosni i rat u Somaliji je ista stvar. Drugim rijecima rat u Bosni nije nista posebno.... jedna zemlja napala drugu trajalo 3 godine i sve se zavrsilo. Niko nije kriv, sve se nastavlja kao da nista nije bilo...
Pretpostavljam da želiš reći da onda u Somaliji nije bilo ništa posebno.
Ne zelim ja nista reci za Somaliju. Ljudi i previse imaju svojih problema.

Ja pominjem Somaliju u kontekstu Bosne. Za ove koji se drze agresije ko svetoog pisma, ne mogu da promisle niti jedan korak dublje od samog pojma agresija, i misle da je agresija na BiH jedan slucaj, s svi drugi ratovi u ljudskoj istoriji (koji spadaju u njihovu kategoriju agresije) su nesto sasvim drugo (vjerovatno nista posebno u odnosu na Bosnu).

Sa druge strane ako im kazes u skladu sa njihovom dogmom, da je rat u Bosni isto sto i rat u Somaliji i da je po takvoj klasifikaciji rata međunarodna zajednica napravila izuzetak za Bosnu u odnosu na sve ostale međunarodne ratove u svijetu ( u vremenu rata u Bosni) i kad ih pitas sta je razlog tome, oni ce reci pa zato sto je agresija......

A u Somaliji je valjda agresija sa malo a pa tamo kao ljudi nisu zasluzili pomoc kao sto su to zasluzili građani Bosne. Oni su valjda manje vrijedni od bosanca.... uzas
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#207

Post by Svemirski_Jebach »

za patriusa i ovoga liberala...

patruis - civil war znaci gradjanski rat, kolokvijalni pojam...ne pravni pojam. I da, rat izmedju unije i konferederacije jeste bio unutrasnji sukob izmedju dvije frakcije unutar tadasnjih drzava.

A za liberala - ne znam kakve veze ima rat u somaliji sa bosnom. NE mislim da je rat u bosni bio ista posebniji nego rat u somaliji, ruandi ili sierra leoneu - cak mislim da su ovi ratovi bili puno puno krvaviji od naseg i da su odnijeli puno vise zivota. recimo u ruandi je za par mjeseci ubijeno oko 700 hiljada ljudi sto je 5 puta vise nego u BiH.

Ali jedna stvar je cinjenica - u BiH je rat bio kombinovanog karaktera - dakle imamo unutrasnji sukob izmedju regularne, legalne vlade i "pobunjenika" (uslovno receno) i s druge strane imamo medjunarodni sukob zbog ucesca srbije u ratu protiv vlade BiH. Agresija kao pravni termin ne postoji i to je isto tako kolokvijalni i politicki termin.

E sad, kako su okarakterisani sukobi izmedju somalije i etiopije, ili etiopije i eritreje - ne znam, po svemu sudeci kao medjunarodni, samo sto nazalost nikoga nije briga za to. I da - mislim da je bosna dobila puno vise paznje medija u svijetu nego sto su dobile druge zemlje u ratu iz mnogo razloga - jedan od glavnih je to sto nismo u africi, gdje su takvi sukobi uobicajeni i nisu ni vijest.

Ali to fakat nema nikakve veze sa temom - i pojmovima - unutrasnji i medjunarodni sukob, agresija ili gradjanski rat.


ako cemo govoriti o kolokvijalnim i politickim terminima onda ok, recite tako - ali ni gradjanski rat ni agresija nisu pravni pojmovi i kao takvi se postoje.
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#208

Post by patrius »

jebote,pa nas nasi vlastiti mediji godinama lagali da je Srbija agresor...sta jedna drzava prethodno treba uciniti kako bi bila u poziciji da izvrsi genocid nad stanovnistvom druge drzave?Okupacija ili invazija mogu proci i bez krvoprolica...
Post Reply