Gornja Tuzla

Tuzla, Bijeljina, Brčko, Gradačac, Živinice, Srebrenik, Lukavac, sve do Gračanice, Kladnja i Zvornika...
Gernsheim
Posts: 40
Joined: 05/08/2003 00:00
Location: "Bevor isch misch uffreesch isses mir lieber egal"

#126 Re: Gornja Tuzla

Post by Gernsheim »

Pot'r (Potur) Mahala je ona gdje je "Tahirova kafana",... a u pravu si, Bijela dzamija je jedina "skoro" originalna, a i najstarija je, cini mi se nekih 500+ godina. Zagradacka dzamija je takodje renovirana, al' se pazilo na originalni izgled, cak su i neki stari zapisi otkriveni nakon skidanja maltara sa unutrasnjih zidova. Ostale tri i ne lice na originalne.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66775
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#127 Re: Gornja Tuzla

Post by plain vanilla »

Gernsheim wrote:Pot'r (Potur) Mahala je ona gdje je "Tahirova kafana",... a u pravu si, Bijela dzamija je jedina "skoro" originalna, a i najstarija je, cini mi se nekih 500+ godina. Zagradacka dzamija je takodje renovirana, al' se pazilo na originalni izgled, cak su i neki stari zapisi otkriveni nakon skidanja maltara sa unutrasnjih zidova. Ostale tri i ne lice na originalne.
Pa bio bi zlocin da mijenjaju Bijelu dzamiju. Meni kad kazes dzamija, pred ocima mi Bijela.
Zagradacka, jel to kod Vatrogasnog?
Sve sam pozaboravljala, valja mi doci pa malo.prosetati.
Gernsheim
Posts: 40
Joined: 05/08/2003 00:00
Location: "Bevor isch misch uffreesch isses mir lieber egal"

#128 Re: Gornja Tuzla

Post by Gernsheim »

plain vanilla wrote: Pa bio bi zlocin da mijenjaju Bijelu dzamiju. Meni kad kazes dzamija, pred ocima mi Bijela.
Zagradacka, jel to kod Vatrogasnog?
Sve sam pozaboravljala, valja mi doci pa malo.prosetati.
Tacno, Zagradacka dzamija je kod Vatrogasnog. Bujrum, a i ramazan je... sa kandiljima izgleda sve malo ljepse. ;-)
User avatar
plain vanilla
Posts: 66775
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#129 Re: Gornja Tuzla

Post by plain vanilla »

Gernsheim wrote:
plain vanilla wrote: Pa bio bi zlocin da mijenjaju Bijelu dzamiju. Meni kad kazes dzamija, pred ocima mi Bijela.
Zagradacka, jel to kod Vatrogasnog?
Sve sam pozaboravljala, valja mi doci pa malo.prosetati.
Tacno, Zagradacka dzamija je kod Vatrogasnog. Bujrum, a i ramazan je... sa kandiljima izgleda sve malo ljepse. ;-)
Hocu, dok malo ugrije. Valja malo.prosetati, vidjeti i musafirhanu, lijepo na slikama izgleda.
Dobro se sjecam i Carsijske dzamije, u njoj sam cak i bila :mrgreen: steta sto vise ne lici ni na sebe ni na bosansku dzamiju.
Gernsheim
Posts: 40
Joined: 05/08/2003 00:00
Location: "Bevor isch misch uffreesch isses mir lieber egal"

#130 Re: Gornja Tuzla

Post by Gernsheim »

plain vanilla wrote: Hocu, dok malo ugrije. Valja malo.prosetati, vidjeti i musafirhanu, lijepo na slikama izgleda.
Dobro se sjecam i Carsijske dzamije, u njoj sam cak i bila :mrgreen: steta sto vise ne lici ni na sebe ni na bosansku dzamiju.
Nije valjda jos uvijek hladno?!
User avatar
plain vanilla
Posts: 66775
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#131 Re: Gornja Tuzla

Post by plain vanilla »

Gernsheim wrote:
plain vanilla wrote: Hocu, dok malo ugrije. Valja malo.prosetati, vidjeti i musafirhanu, lijepo na slikama izgleda.
Dobro se sjecam i Carsijske dzamije, u njoj sam cak i bila :mrgreen: steta sto vise ne lici ni na sebe ni na bosansku dzamiju.
Nije valjda jos uvijek hladno?!
Pa sad je sest stepeni i pada kisa.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66775
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#132 Re: Gornja Tuzla

Post by plain vanilla »

Evo sad na TK bilo Djevojacko turbe.
Gernsheim
Posts: 40
Joined: 05/08/2003 00:00
Location: "Bevor isch misch uffreesch isses mir lieber egal"

#133 Re: Gornja Tuzla

Post by Gernsheim »

Hmmm onda je pravo zahladnilo... za prvi maj je isto bilo kisovito i prohladno, ...

Sjecam se turbeta od prije, malo, sa limenim krovom, k'o djeca smo virili kroz uski otvor na vratima (kroz koji su sujevjerni ubacivali novac) u unutrasnjost. Ponekad je gorila svijeca...
Post Reply