Goražde: Dok drugi bh. gradovi životare, na Drini se rađa no

Svakodnevna dešavanja u Goraždu, Višegradu, Foči, Vlasenici, Han-Pijesku i ostalim mjestima regije.
iPhone4
Posts: 78
Joined: 20/03/2014 07:56

#1 Goražde: Dok drugi bh. gradovi životare, na Drini se rađa no

Post by iPhone4 »

Goražde: Dok drugi bh. gradovi životare, na Drini se rađa novi ekonomski div

Goražde, grad heroj, kako su ga nazvali brojni svjetski zvaničnici među kojima i bivši američki predsjednik Bill Clinton, zbog otpora kojeg je ovaj grad pružio tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu, danas je jedan od glavnih razvojnih centara u Bosni i Hercegovini.

Dok je u većim dijelovima naše zemlje kompanije bore da prežive, u Goraždu, gradu sa 25.000 stanovnika, svakim danom se zapošljava veliki broj osoba iz svih krajeva BiH, pa iz inostranstva. Reporteri Klix.ba istraživali su šta je tajna goraždanskog uspjeha.

Ulice Goražda su, kako su posvjedočili i reporteri Klix.ba, puste u periodu od 8 do 16 sati. Kako kažu u brojnim goraždanskim preduzećima, razlog za to je što većina građana radi.

"U to se možete i sami uvjeriti kada prošetate gradom. Teško da će te zateći veći broj građana“, kaže u razgovoru za Klix.ba Adis Delahmet, uposlenik Bekto Precise, svjetski renomirane kompanije koja proizvodi alate i dijelove za Lamborghini, Jaguar, Ferrari i brojne druge svjetski poznate proizvođače.


Ova kompanija trenutno upošljava 450 ljudi, a rukovodstvo ima u planu zaposliti novih 140 osoba u pogonima koji će uskoro biti podignuti na zemljištu bivše goraždanske "Azotare“.

Upravo se na prostoru ovog nekadašnjeg goraždanskog giganta podiže jedna od četiri industrijske zone ovoga grada gdje radi većina građana.

Cijela teritorija Općine Goražde je zapravo jedno veliko gradilište. Osim što se podižu i šire industrijske zone, traje izgradnja stambenih zgrada, kao i putne infrastrukture.

U Goražde dolaze raditi građani iz svih krajeva BiH

U grad se svakodnevno slijevaju novi kadrovi iz svih krajeva BiH, pa i inostranstva. Osim Bekto Precise, kompanije Ginex, Prevent i Emka, otvaraju se nova radna mjesta. Samo Prevent trenutno zapošljava 1.200 osoba.

Vatrogasac Husnija Halilović priča da je u ratu Goražde bilo potpuno razoreno. Uništene su brojne zgrade, pa i lokalna bolnica.

"Danas je sve drugačije, grad se razvija velikom brzinom. Ovdje se sada doseljavaju ljudi iz drugih gradova. Moje prve komšije su nedavno stigle iz Zenice. I muž i žena rade u Preventu“, priča Husnija.

Nedavno je Ministarstvo za urbanizam, prostorno uređenje i zaštitu okoline Bosanskopodrinjskog kantona raspisalo javni poziv za prodaju 20 potkrovnih stanova u naselju Vitkovići, pri čemu je mladim bračnim parovima ponuđena cijena otkupa stana od 350 KM. U Općini Goražde ističu da je to samo jedan od vidova pomoći koju kantonalne i općinske vlasti pružaju mladima u Goraždu, zbog čega se oni ne odlučuju na odlazak iz ovog grada.

"U Goraždu je trenutno aktivno 12 udruženja mladih čiji rad finansijski podržavamo. Dajemo i četrdeset stipendija. Uvijek pomažemo bilo koju vrstu takmičenja i manifestacija koje oni organizuju, kao i njihove sportske klubove. Uvijek u Općini Imamo 30 volontera kojima pomažemo da steknu iskustvo. Kada jedni završe volonterski rad, šansu dajemo drugima", kaže u razgovoru za Klix.ba načelnik Muhamed Ramović.

Kako je istakao, privrednici sve više kucaju na vrata Općine, i to raduje.

"Goražde je prije rata bilo jedan od najrazvijenijih industrijskih gradova u Jugoslaviji. Rat je uništio industriju. Zahvaljujući našim uspješnim privrednicima ali i angažmanom vlasti kantona i općine, koji su iskazali dobrodošlicu i učinili sve da privrednici dođu, danas imamo to što imamo", veli Ramović.

Kako su istakli i brojni građani, Goražde je otvoren grad, u kojem nema nacionalizma.

"U Goražde svako jutro dolazi na posao 200 osoba iz bh. entiteta Republike Srpske (RS) i to je primjer suživota. Oni uglavnom dolaze iz Foče, Čajniča, Novog Goražda, Rogatice ali i drugih gradova. To znači da ekonomija ruši sve granice, samo je važno da ljudi rade“, kaže Ramović, te dodaje da veliki broj stručnjaka iz inostranstva, a pogotovo iz Srbije, sarađuje sa goraždanskim kompanijama.

Općina izlazi u susret privrednicima

Naglašava da općinske vlasti ne gube ni trenutak kada neko od privrednika izrazi želju da uloži svoj novac u Goražde.

"Investitor koji radi na uspostavi solarne elektrane iznad Rešetnice i prije nego što je stigao do Goražda, mi smo sve nivoe vlasti alarmirali. Odmah smo stali pregledavati zakone i propise kako bi smo mu rekli koje su to dozvole potrebne. On to nije očekivao, ni u Sarajevu nije našao na takvo razumijevanje. Mi smo ga kroz sedam dana nazvali i rekli mu da smo sve pripremili. On se tada izgubio, nije mogao vjerovati šta smo postigli. Dobio je papire u najkraćem mogućem roku“, kaže Ramović.

Ističe da je u Federaciji BiH za privrednike mnogo komplikovanije doći do svih potrebnih dozvola, zbog nadležnosti različitih nivoa vlasti: općina, kantona i entiteta, te da je u RS-u privrednicima mnogo lakše, jer komuniciraju samo samo sa općinama i nadležnim ministarstvima.

"Mi smo Preventu dali papire za 24 sata, danas tu radi 1.200 osoba. Kompaniji Emka smo zajedno sa kantonalnim vlastima dali 50 duluma zemlje za 1 KM. Oni su zaposlili 600 ljudi. Tako se to radi“, zaključuje Ramović.
http://www.klix.ba/vijesti/bih/gorazde- ... /140319056
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#2 Re: Goražde: Dok drugi bh. gradovi životare, na Drini se rađ

Post by BarbaDue »

Town that withstood wartime siege shows the way in troubled Bosnia

Image

(Reuters) - The people of Gorazde pride themselves on their resilience, forged during Bosnia's 1992-95 war. Gorazde survived while other Muslim Bosniak enclaves in the country's east, Srebrenica most notoriously, fell to separatist Serb forces.

The exodus came later, during peacetime, when Gorazde was forgotten, a riverside town of bombed and idled factories where jobs were few and far between.

Two decades later, however, Gorazde is once again showing the way - as a magnet for job-seekers lured by a local industrial boom in a country otherwise plagued by unemployment, corruption and political inertia.

While more than a quarter of Bosnia's workforce is jobless, in Gorazde the number of people in work has almost doubled over the past five years. Its factories count among their clients some of the giants of the world's auto industry.

"Gorazde was forgotten and neglected by the state," said Mayor Muhamed Ramovic, known to locals as "Rambo" for his get-ahead personality. "There were always promises that were not met, and that's why we decided to save Gorazde by ourselves, with the help of our businessmen."

The story of Gorazde's revival has become particularly pertinent since February, when Bosnia was convulsed by its worst civil unrest since the war, fuelled by frustration over a stagnant economy and a corrupt political class.

Social discontent runs deep, posing a growing challenge to Bosnia's post-war political order without meaningful progress on the economic front. For many, Gorazde shows how.

BUSINESSMAN'S RETURN

Its industry ravaged by the war, Gorazde was left isolated in peace - part of an autonomous, mainly Bosniak and Croat entity called the Federation to which it was joined only by a thin land corridor and surrounded by Serb-held territory.

By 2008, just 3,500 of the 25,000 people living in the wider Gorazde region had jobs. Others were leaving.

The roots of the turnaround lay in a decision in 2005 by Gorazde-born businessman Redzo Bekto to return from Austria, where he had fled during the war.

What began as a modest, eight-person operation called Bekto Preciza today boasts 432 employees and exports car parts to the likes of Audi, Porsche, BMW and Mercedes.

Word spread in the automobile industry, and others followed. One company, ASA Prevent, has opened two plants in the town since 2008 and today employs 1,100 people.

"We offered investors a skilled workforce with know-how from the chemical and defense industries that existed here before. And we had the Bekto family, which brought investors," said Emir Frasto, head of the Gorazde cantonal government, or "prime minister" under Bosnia's highly decentralized system.

In 2011, the cantonal government offered investors state-owned land for 1 Bosnian marka (50 euro cents), on the condition that whoever took up the offer would hire 760 workers over the following two years and pay salaries above the Bosnian average.

The government foots the cost of health insurance for workers up to the age of 27 and organizes training.

"All export companies are in expansion, and we expect 1,400 new jobs to be created by the end of the year, double previous expectations," said Demir Imamovic, the cantonal economy minister. He said the number of people in work should hit 7,000 this year, twice as many as in 2008.

"The winds of change touched everyone," he said.

PUSHING BOUNDARIES

At Bekto Preciza's sleek, state-of-the-art production plant, construction engineers produce tools and plastic parts including FIFA- and UEFA-approved stadium seats and ski bindings for brands such as Marker and Fischer.

The 35-year-old family business plans to hire another 250 workers at a new plant, while Bekto wants to expand production at two other firms he established, including a joint venture with Germany's Hella, which produces auto lighting.

Bosnia's ethnic division was at the root of anger that boiled over in February over jobs, graft and political bickering.

The labyrinthine system of ethnic quotas has spawned a huge, costly and inefficient public sector that suffocates business and deters investors. The Bosniak-Croat Federation itself is split into 10 cantons each with a government that wields broad executive powers.

Frasto said the political arrangement was stifling, and that his government was encouraging companies to expand into Bosnia's autonomous Serb Republic.

"We can hardly develop within the borders of the Federation," he told Reuters. "We don't think this administrative system is conducive for development."

Serbs are already coming the other way.

"I'm grateful to find work here," said Slobodanka Tosic, one of around 90 Serbs who travel daily to work at ASA Prevent in Gorazde. Tosic, who lost her job in a glass factory in the Bosnian Serb town of Cajnice near the Montenegrin border, now sows seat covers for Volkswagen cars.

"Nobody works in Cajnice," she said.

Steve Reitz, an aid worker from Florida, moved his family to Gorazde in 2001, leased land and started a raspberry plantation. Five years ago, he said, "many, many people were leaving and going to Sarajevo because that's where the jobs were. Now I see a great hope in Gorazde."

A handful of small towns in Bosnia have made good against the odds. But whether the model can be replicated on a state level depends on Bosnia's leaders putting aside ethnic differences and overhauling a broken system that has kept big investors away. February's unrest has given activists fresh impetus to seek change, but the challenges are considerable.

"Gorazde shows what the first investor means and what the initiative of a couple of people can do," said economic analyst Svetlana Cenic, a former finance minister in the Serb Republic.

"If such a trend were imposed by the top three people in the state, if it were replicated at other levels of governance, this country would look completely different."

"Small is beautiful," said Imamovic, the cantonal economy minister. "All the richest towns in the world are small. The rule is to get things in order in your own house first."

(Editing by Matt Robinson/Mark Heinrich)
http://www.reuters.com/article/2014/03/ ... T820140320
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#3 Re: Goražde: Dok drugi bh. gradovi životare, na Drini se rađ

Post by BarbaDue »

Goražde je čudo. Prilog ATV Banjaluka.

https://www.youtube.com/watch?v=MS7HSFIjnvw
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#4 Re: Goražde: Dok drugi bh. gradovi životare, na Drini se rađ

Post by Danguba »

Svaka im cast.
Srce mi je ko Igman kada cujem takve stvari.

:thumbup:
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#5 Re: Goražde: Dok drugi bh. gradovi životare, na Drini se rađ

Post by BarbaDue »

goraždani su ponosan narod 8-)
User avatar
Dr.medicine
Posts: 1779
Joined: 20/02/2011 17:17
Location: London, UK

#6 Re: Goražde: Dok drugi bh. gradovi životare, na Drini se rađ

Post by Dr.medicine »

Mene samo kopka zasto je hanuma Bekto presjecala vrpcu pri otvaranju Al Shidi?
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#7 Re: Goražde: Dok drugi bh. gradovi životare, na Drini se rađ

Post by BarbaDue »

ja kako sam čuo kompletna rasvjeta za SCC je bektova
User avatar
Dr.medicine
Posts: 1779
Joined: 20/02/2011 17:17
Location: London, UK

#8 Re: Goražde: Dok drugi bh. gradovi životare, na Drini se rađ

Post by Dr.medicine »

BarbaDue wrote:ja kako sam čuo kompletna rasvjeta za SCC je bektova
Pa po tom automatizmu trebale bi i građevinske firme koje su tone i tone betona prosule da presjeku....


A ovaj uspjeh goražda preko noci...........otvorite oci ljudi :shock: .
Neciji privatni projekat. Slijepo crijevo bosne, koje siroj narodnoj masi nije u ocima, idealno za licni profit
Paramilitar
Posts: 82
Joined: 01/03/2014 17:31

#9 Re: Goražde: Dok drugi bh. gradovi životare, na Drini se rađ

Post by Paramilitar »

Dr.medicine wrote:
BarbaDue wrote:ja kako sam čuo kompletna rasvjeta za SCC je bektova
Pa po tom automatizmu trebale bi i građevinske firme koje su tone i tone betona prosule da presjeku....


A ovaj uspjeh goražda preko noci...........otvorite oci ljudi :shock: .
Neciji privatni projekat. Slijepo crijevo bosne, koje siroj narodnoj masi nije u ocima, idealno za licni profit

Zavera bre!
User avatar
Dr.medicine
Posts: 1779
Joined: 20/02/2011 17:17
Location: London, UK

#10 Re: Goražde: Dok drugi bh. gradovi životare, na Drini se rađ

Post by Dr.medicine »

Ma neka je. Barem 80 do 90% ljudi je zaposlena, dok je u zavidovicima 80% onih koji nisu zaposleni.
Ko god diže Goražde neka digne privredu i ovih drugih Općina sa postojeci fabrikama, neka ljudi rade.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#11 Re: Goražde: Dok drugi bh. gradovi životare, na Drini se rađ

Post by 155_mm »

ma lako je gorazdu kad su najveci proizvodjac inicijalnih kapisli u europi a ako ovako nastave mozda nekad i u svijetu.

drago mi je za gorazde ipak je to strateski najvazniji bosnjacki grad.

cini mi se da su amerikanci obecali da ce napraviti cestu za gorazde od sarajeva preko trnovske opstine. dokle su stigli ? :D :D :D


P.S. da li su oni sto su mucili i izivljavali se nad gorazdom devedesetih i pomisliti mogli da ce dvadesetak godina kasnije u to gorazde "balijama" na noge ici hLeba traziti. sto zivot zna nekad biti govno. hahahhaah
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#12 Re: Goražde: Dok drugi bh. gradovi životare, na Drini se rađ

Post by BarbaDue »

155_mm wrote: P.S. da li su oni sto su mucili i izivljavali se nad gorazdom devedesetih i pomisliti mogli da ce dvadesetak godina kasnije u to gorazde "balijama" na noge ici hLeba traziti. sto zivot zna nekad biti govno. hahahhaah
vjerujte mi zbog ovoga sam ponosan, a nisam zlopamtlo vizavi proteklog rata.
User avatar
dog_killer
Posts: 326
Joined: 05/02/2014 22:56

#13 Re: Goražde: Dok drugi bh. gradovi životare, na Drini se rađ

Post by dog_killer »

BarbaDue wrote:
155_mm wrote: P.S. da li su oni sto su mucili i izivljavali se nad gorazdom devedesetih i pomisliti mogli da ce dvadesetak godina kasnije u to gorazde "balijama" na noge ici hLeba traziti. sto zivot zna nekad biti govno. hahahhaah
vjerujte mi zbog ovoga sam ponosan, a nisam zlopamtlo vizavi proteklog rata.
Šta ti znači vizavi?
Iz kojeg si ti plemena ?
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#14 Re: Goražde: Dok drugi bh. gradovi životare, na Drini se rađ

Post by BarbaDue »

skontaj majmune jedan, imaš li imalo mozga!!!
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#15 Re: Goražde: Dok drugi bh. gradovi životare, na Drini se rađ

Post by Sezam »

Eto izgleda ima i postenih dijasporasa, kao ovaj gospodin Bekto. :D
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#16 Re: Goražde: Dok drugi bh. gradovi životare, na Drini se rađ

Post by BarbaDue »

bit će ih aBda još :wink:

još kad bi nam put napravili :-)
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#17 Re: Goražde: Dok drugi bh. gradovi životare, na Drini se rađ

Post by Danguba »

BarbaDue wrote:bit će ih aBda još :wink:

još kad bi nam put napravili :-)
vi nam napravite infrastrukturu( pometite bagru) eto nas sa kUferima... :D
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#18 Re: Goražde: Dok drugi bh. gradovi životare, na Drini se rađ

Post by BarbaDue »

nemojte čekati, zajedno će nam biti lakše :wink:
todd_smith
Posts: 30074
Joined: 23/06/2009 14:14
Location: Ja se ovdje samo zajebajem

#19 Re: Goražde: Dok drugi bh. gradovi životare, na Drini se rađ

Post by todd_smith »

Dr.medicine wrote:Mene samo kopka zasto je hanuma Bekto presjecala vrpcu pri otvaranju Al Shidi?
Zato sto je Bekto dosta ulozio u izgradju SCCa
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#20 Re: Goražde: Dok drugi bh. gradovi životare, na Drini se rađ

Post by BarbaDue »

todd_smith wrote:
Dr.medicine wrote:Mene samo kopka zasto je hanuma Bekto presjecala vrpcu pri otvaranju Al Shidi?
Zato sto je Bekto dosta ulozio u izgradju SCCa
nema šta drugo biti
User avatar
say_cheese
Posts: 456
Joined: 15/07/2013 13:49

#21 Re: Goražde: Dok drugi bh. gradovi životare, na Drini se rađ

Post by say_cheese »

BarbaDue wrote:bit će ih aBda još :wink:

još kad bi nam put napravili :-)
:thumbup: sreca prati hrabre

Sjecam se, da je prije nekih 5 godina kruzila prica, kako ce UNDP investirati malo vecu cifru u taj region u razvoj ekonomskog programa. Mislim da su cak i otvorili office u Foci i u Gorazdu. Sta bi od tih planova? Jesu li ista realizovali?
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#22 Re: Goražde: Dok drugi bh. gradovi životare, na Drini se rađ

Post by _mufljuz_ »

gorazde grad heroj - moram reci da me je licno sramota sto nikad nisam otiso u gorazde i bihac - ali to je sve politika kriva... puca se i kurci autoputem kroz BIH dok sa isturenim "enklavama" propisne ceste nemamo....

rahmetli Zaimaga je sigurno sretan kad vidi da mu nije smrt bila uzaludna 8-)
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#23 Re: Goražde: Dok drugi bh. gradovi životare, na Drini se rađ

Post by BarbaDue »

_mufljuz_ wrote:gorazde grad heroj - moram reci da me je licno sramota sto nikad nisam otiso u gorazde i bihac - ali to je sve politika kriva... puca se i kurci autoputem kroz BIH dok sa isturenim "enklavama" propisne ceste nemamo....

rahmetli Zaimaga je sigurno sretan kad vidi da mu nije smrt bila uzaludna 8-)
evo nekakvi mi trnci kroz čitavo tjelo prođoše kad pročitah ovo. :-)

znajte bosanci i hercegovci da su vas goraždani željni. jedva čekaju da dođete i da vas domačinski ugoste.
željna vas je drina, ni sami ne znate koliko.


i sami vidite da možemo bez vas, al' dođite u goražde, pokažite da je i ovo bosna i hercegovina. dođite, skupa
će nam biti lakše i bolje.
iPhone4
Posts: 78
Joined: 20/03/2014 07:56

#24 Re: Goražde: Dok drugi bh. gradovi životare, na Drini se rađ

Post by iPhone4 »

Goražde= bosanski Hong Hong :oops:
todd_smith
Posts: 30074
Joined: 23/06/2009 14:14
Location: Ja se ovdje samo zajebajem

#25 Re: Goražde: Dok drugi bh. gradovi životare, na Drini se rađ

Post by todd_smith »

BarbaDue wrote:
todd_smith wrote:
Dr.medicine wrote:Mene samo kopka zasto je hanuma Bekto presjecala vrpcu pri otvaranju Al Shidi?
Zato sto je Bekto dosta ulozio u izgradju SCCa
nema šta drugo biti
*izgradnju :mrgreen:

Govorim jer znam, dosta su ulozili svog materijala i novca u izgradnju i imaju % vlasnistva, zato se i otvaralo tj neko domaci bolji nego stranac, da ljudima "lakse" padne ili sta vec
Post Reply