Google Pay dostupan u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
gentoo
Posts: 3299
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#26 Re: Google Pay dostupan u BiH

Post by gentoo »

tuitamo wrote: 07/06/2023 18:48 Nosimo karticu da ne nosimo kes.
Sada nosimo telefon ili sat pa tako ne moramo nositi kartice.

Karticu necu moci izbaciti jer me brinu baterije telefona. Tako da sve dok nosim karticu ne trebam jos nekoga na putu izmedju kog bankovnog racuna i ponudjaca usluge/robe koju placam.
Taj tamo neki moderni svijet je jako tesko shvatiti iz perspektive prosjecnog BH glasaca. Ideja je da iz kuce izadjes sa jednim uredjajem, i da ti je u njemu:

- Licna
- Vozacka (u vecini zemalja je jedan jedini dokument i vozacka i licna)
- Zdravstvena
- kljuc od kuce
- kljuc od auta
- X bankovnih kartica
- ulaznica za kino
- boarding karta za avion
- X royality kartica za skupljanje bodova i qraca
- itd, itd..

Istina dosta ovih gore nabrojanih stvari jos ni na zapadu nisu zazivjele, pogotovo kljuc za auto gdje si poprilicno limitiran.

Bosnjo sve ove gore probleme rijesava sa tzv. pederusom ili uvali zeni da mu nosi :D
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#27 Re: Google Pay dostupan u BiH

Post by n+1 »

Izgubiš telefon, ne možeš dokazati identitet, ne možeš ući u stan/auto, nemaš čime platiti ni kiflu, i spavaš ispod mosta. :D
User avatar
gentoo
Posts: 3299
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#28 Re: Google Pay dostupan u BiH

Post by gentoo »

Naglasak je "ponjeti jedan uredjaj iz kuce" nije niko rekao da nemas plastiku. Nece ti banka nikad izdati samo virtuelno ili drzava da ti ne da plastiku za vozacku itd..
tuitamo
Posts: 390
Joined: 14/04/2013 00:35

#29 Re: Google Pay dostupan u BiH

Post by tuitamo »

gentoo wrote: 07/06/2023 20:55
tuitamo wrote: 07/06/2023 18:48 Nosimo karticu da ne nosimo kes.
Sada nosimo telefon ili sat pa tako ne moramo nositi kartice.

Karticu necu moci izbaciti jer me brinu baterije telefona. Tako da sve dok nosim karticu ne trebam jos nekoga na putu izmedju kog bankovnog racuna i ponudjaca usluge/robe koju placam.
Taj tamo neki moderni svijet je jako tesko shvatiti iz perspektive prosjecnog BH glasaca. Ideja je da iz kuce izadjes sa jednim uredjajem, i da ti je u njemu:

- Licna
- Vozacka (u vecini zemalja je jedan jedini dokument i vozacka i licna)
- Zdravstvena
- kljuc od kuce
- kljuc od auta
- X bankovnih kartica
- ulaznica za kino
- boarding karta za avion
- X royality kartica za skupljanje bodova i qraca
- itd, itd..

Istina dosta ovih gore nabrojanih stvari jos ni na zapadu nisu zazivjele, pogotovo kljuc za auto gdje si poprilicno limitiran.

Bosnjo sve ove gore probleme rijesava sa tzv. pederusom ili uvali zeni da mu nosi :D
Malo si promasio temu.
Ali
Iz tvog posta punog nebuloza mogu izvuci da ponizavas bosanca a precjenjujes moderni svijet.
To su kompleksi. Treba da se lijeci.
User avatar
gentoo
Posts: 3299
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#30 Re: Google Pay dostupan u BiH

Post by gentoo »

tuitamo wrote: 07/06/2023 21:47 Iz tvog posta punog nebuloza mogu izvuci da ponizavas bosanca a precjenjujes moderni svijet.
To su kompleksi. Treba da se lijeci.
Ja sam samo napisao sta je ideja modernog svijeta (ili ako hoces, u ovom slucaju, Apple-a i Google-a). Sta ti licno radis sa i od svog zivota me ne zanima.
Nokian808
Posts: 934
Joined: 13/05/2013 20:50

#31 Re: Google Pay dostupan u BiH

Post by Nokian808 »

Neki ljudi nikako da shvate da nova opcija nije losa stvar. Svako ima izbor licno meni je mnogo lakse prisloniti smart sat koji mi je svakako na ruci nego vaditi karticu ili novac iz novcanika....znaci super stvar a vas niko ne tjera da koristite.
User avatar
Qler
Posts: 23605
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#32 Re: Google Pay dostupan u BiH

Post by Qler »

Ja placam mobitelom od kakoje UniCredit tu opciju ubacila sa mba aplikacijom. Milina. Odem u granap samo sa telefonom. Na moru, na plazu, samo telefon, ne jebem se sa novcanicima, hocu li pokvasiti pare, lagano fontelaš i mirna Bosna.

Gdje god mogu, prvo platim telefonom, pa onda ako ne može to gledam druge opcije...
Alfonso97
Posts: 187
Joined: 06/04/2021 16:38

#33 Re: Google Pay dostupan u BiH

Post by Alfonso97 »

Sta bosnjo prosjecni zna sta je Gpay i Applepay

95% raje ne zna

99% dozivi stres na bankomat kad ode jer ga ne zna koristit
sarajevsko_pivo
Posts: 3462
Joined: 27/07/2009 16:22

#34 Re: Google Pay dostupan u BiH

Post by sarajevsko_pivo »

Qler wrote: 08/06/2023 09:35 Ja placam mobitelom od kakoje UniCredit tu opciju ubacila sa mba aplikacijom. Milina. Odem u granap samo sa telefonom. Na moru, na plazu, samo telefon, ne jebem se sa novcanicima, hocu li pokvasiti pare, lagano fontelaš i mirna Bosna.

Gdje god mogu, prvo platim telefonom, pa onda ako ne može to gledam druge opcije...
Upravo to. U BiH sam plaćao samo telefon i svugdje gdje se moglo platiti karticom moglo je i telefonom.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13651
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#35 Re: Google Pay dostupan u BiH

Post by JohnnyS »

Ja isto preko UC aplikacije godinama plaćam mobitelom pa kontam što je sad novo :D

Inače je to prepraktična stvar, u današnji vakat svugdje ideš s mobitelom, meni kartice služe samo za bankomate (a i to neće trebati kad konačno omoguće beskontaktno podizanje para) ili kad treba nešto na rate uzet
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4479
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#36 Re: Google Pay dostupan u BiH

Post by VladaFBiH »

tuitamo wrote: 07/06/2023 21:47
gentoo wrote: 07/06/2023 20:55

Taj tamo neki moderni svijet je jako tesko shvatiti iz perspektive prosjecnog BH glasaca. Ideja je da iz kuce izadjes sa jednim uredjajem, i da ti je u njemu:

- Licna
- Vozacka (u vecini zemalja je jedan jedini dokument i vozacka i licna)
- Zdravstvena
- kljuc od kuce
- kljuc od auta
- X bankovnih kartica
- ulaznica za kino
- boarding karta za avion
- X royality kartica za skupljanje bodova i qraca
- itd, itd..

Istina dosta ovih gore nabrojanih stvari jos ni na zapadu nisu zazivjele, pogotovo kljuc za auto gdje si poprilicno limitiran.

Bosnjo sve ove gore probleme rijesava sa tzv. pederusom ili uvali zeni da mu nosi :D
Malo si promasio temu.
Ali
Iz tvog posta punog nebuloza mogu izvuci da ponizavas bosanca a precjenjujes moderni svijet.
To su kompleksi. Treba da se lijeci.
Kad pročitaš ovo "Bošnjo" uz standardno ponižavajući komentar odmah znaš da se radi o osobi sa kompleksom niže vrijednosti
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4479
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#37 Re: Google Pay dostupan u BiH

Post by VladaFBiH »

sarajevsko_pivo wrote: 08/06/2023 11:19
Qler wrote: 08/06/2023 09:35 Ja placam mobitelom od kakoje UniCredit tu opciju ubacila sa mba aplikacijom. Milina. Odem u granap samo sa telefonom. Na moru, na plazu, samo telefon, ne jebem se sa novcanicima, hocu li pokvasiti pare, lagano fontelaš i mirna Bosna.

Gdje god mogu, prvo platim telefonom, pa onda ako ne može to gledam druge opcije...
Upravo to. U BiH sam plaćao samo telefon i svugdje gdje se moglo platiti karticom moglo je i telefonom.
naravno da može osim kod ovih kompleksaša - ne radi Google Pay i Apple Pay ali rade aplikacije od banke što ti ga se svede na isto
User avatar
spree
Posts: 7883
Joined: 04/04/2009 02:10
Location: oʌǝɾɐɹɐs

#38 Re: Google Pay dostupan u BiH

Post by spree »

jel moguće da se kritikuje ovakva stvar. kao jebo to sta ce mi to. imam banku bla bla. ko bi nama ugodio. došao svjetski div na naše tržište, ali jok 'ta ce oni. ne treba nam ništa, daj nas u izolaciju i jos alu šešire na glavu.
User avatar
Quaresma
Posts: 6696
Joined: 19/07/2010 16:37

#39 Re: Google Pay dostupan u BiH

Post by Quaresma »

spree wrote: 08/06/2023 12:21 jel moguće da se kritikuje ovakva stvar. kao jebo to sta ce mi to. imam banku bla bla. ko bi nama ugodio. došao svjetski div na naše tržište, ali jok 'ta ce oni. ne treba nam ništa, daj nas u izolaciju i jos alu šešire na glavu.
a sta si ocekivao?
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4479
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#40 Re: Google Pay dostupan u BiH

Post by VladaFBiH »

spree wrote: 08/06/2023 12:21 jel moguće da se kritikuje ovakva stvar. kao jebo to sta ce mi to. imam banku bla bla. ko bi nama ugodio. došao svjetski div na naše tržište, ali jok 'ta ce oni. ne treba nam ništa, daj nas u izolaciju i jos alu šešire na glavu.
Ne vidim da neko ozbiljan kritikuje osim par kompleksaša koji svoje frustracije i nesposobnost pokušavaju da reflektuju na cijelu naciju.

Naravno da je dobrodošao!
User avatar
spree
Posts: 7883
Joined: 04/04/2009 02:10
Location: oʌǝɾɐɹɐs

#41 Re: Google Pay dostupan u BiH

Post by spree »

Quaresma wrote: 08/06/2023 12:28
spree wrote: 08/06/2023 12:21 jel moguće da se kritikuje ovakva stvar. kao jebo to sta ce mi to. imam banku bla bla. ko bi nama ugodio. došao svjetski div na naše tržište, ali jok 'ta ce oni. ne treba nam ništa, daj nas u izolaciju i jos alu šešire na glavu.
a sta si ocekivao?
i to sto kazes. znam ja nas jebo ti nas.

valjalo bi da i ostale banke uvedu. fino satic prislonim i goni.
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10795
Joined: 27/04/2021 22:52

#42 Re: Google Pay dostupan u BiH

Post by tramvajtrojka »

spree wrote: 08/06/2023 15:05
Quaresma wrote: 08/06/2023 12:28

a sta si ocekivao?
i to sto kazes. znam ja nas jebo ti nas.

valjalo bi da i ostale banke uvedu. fino satic prislonim i goni.
Bosnjo ce ti sve popljuvati samo mu ne diraj sta je naucio da radi, jer se bosnjo najvise plasi promjena makar ona bila i dobra za njega :run:
User avatar
Tananarive
Posts: 902
Joined: 22/04/2021 14:45

#43 Re: Google Pay dostupan u BiH

Post by Tananarive »

gentoo wrote: 07/06/2023 20:55
tuitamo wrote: 07/06/2023 18:48 Nosimo karticu da ne nosimo kes.
Sada nosimo telefon ili sat pa tako ne moramo nositi kartice.

Karticu necu moci izbaciti jer me brinu baterije telefona. Tako da sve dok nosim karticu ne trebam jos nekoga na putu izmedju kog bankovnog racuna i ponudjaca usluge/robe koju placam.
Taj tamo neki moderni svijet je jako tesko shvatiti iz perspektive prosjecnog BH glasaca. Ideja je da iz kuce izadjes sa jednim uredjajem, i da ti je u njemu:

- Licna
- Vozacka (u vecini zemalja je jedan jedini dokument i vozacka i licna)
- Zdravstvena
- kljuc od kuce
- kljuc od auta
- X bankovnih kartica
- ulaznica za kino
- boarding karta za avion
- X royality kartica za skupljanje bodova i qraca
- itd, itd..

Istina dosta ovih gore nabrojanih stvari jos ni na zapadu nisu zazivjele, pogotovo kljuc za auto gdje si poprilicno limitiran.

Bosnjo sve ove gore probleme rijesava sa tzv. pederusom ili uvali zeni da mu nosi :D
rIJEšava a?
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#44 Re: Google Pay dostupan u BiH

Post by mirsek »

Kad se u kaficu, pekari, trafici, pijaci, taxiju, automehanicaru, majstoru i slicnom bude moglo placati ovako onda ce mi postati zanimljivije, do tada, nisam pod nekim hypom. :D
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#45 Re: Google Pay dostupan u BiH

Post by NecuVise »

tramvajtrojka wrote: 09/06/2023 09:28
spree wrote: 08/06/2023 15:05

i to sto kazes. znam ja nas jebo ti nas.

valjalo bi da i ostale banke uvedu. fino satic prislonim i goni.
Bosnjo ce ti sve popljuvati samo mu ne diraj sta je naucio da radi, jer se bosnjo najvise plasi promjena makar ona bila i dobra za njega :run:
Je li samo Bošnjak takav? Ako nije zašto onda samo Bošnjake izdvajaš?
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#46 Re: Google Pay dostupan u BiH

Post by Ajatolah_ »

spree wrote: 08/06/2023 12:21 jel moguće da se kritikuje ovakva stvar. kao jebo to sta ce mi to. imam banku bla bla. ko bi nama ugodio. došao svjetski div na naše tržište, ali jok 'ta ce oni. ne treba nam ništa, daj nas u izolaciju i jos alu šešire na glavu.
Ne kritikujem ali ne vidim nikakav benefit od toga da mi se Google ugrađuje u plaćanje na trafici. Dakle ne govorim o plaćanju NFC-om na telefonu, nego Google Payu u odnosu na mobilne aplikacije banaka koje već podržavaju beskontaktno plaćanje, ako već neko želi da hoda bez novčanika.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#47 Re: Google Pay dostupan u BiH

Post by Dope_Man »

spree wrote: 08/06/2023 12:21 jel moguće da se kritikuje ovakva stvar. kao jebo to sta ce mi to. imam banku bla bla. ko bi nama ugodio. došao svjetski div na naše tržište, ali jok 'ta ce oni. ne treba nam ništa, daj nas u izolaciju i jos alu šešire na glavu.
Ne vidim da je iko protiv toga, samo su ljudi u fazonu "ne nudi mi nista novo/korisno u odnosu na ono sto vec imam".
Neko ce to mozda i naci korisnim, neko ne. Neka opcija, i neka ih koristi onaj ko hoce i kome treabaju. Al kao sto vec mnogi rekose, ako vec imas banku koja ti to omogucava, onda bukvalno nemas nikakvog razloga za ici preko google play jer ne dobijas nista osim sto ubacujes dodatnog posrednika.
dzenanalic22
Posts: 829
Joined: 28/08/2017 16:30

#48 Re: Google Pay dostupan u BiH

Post by dzenanalic22 »

Čudi me da NLB Banka nije nigdje objavila da uopće nude Google Pay :-)

Red bi bio da se uvode Apple Pay jer iOS korisnici ne mogu koristiti nativne aplikacije banaka za beskontaktna plaćanja.
User avatar
spree
Posts: 7883
Joined: 04/04/2009 02:10
Location: oʌǝɾɐɹɐs

#49 Re: Google Pay dostupan u BiH

Post by spree »

Naše banke nude istu sigurnost kao i Google? Nešto ne vjerujem. Nije bas da sam nesto istrazivao. Imaju li banke mogućnosti plaćanja putem smartwatcha? Meni apsolutno nebitno ko ce koristit. Recimo ja hoću cim dodje u moju banku. Btw jos uvijek gpay aplikacija nije dostupna kod nas.
User avatar
Quaresma
Posts: 6696
Joined: 19/07/2010 16:37

#50 Re: Google Pay dostupan u BiH

Post by Quaresma »

spree wrote: 11/06/2023 01:47 Naše banke nude istu sigurnost kao i Google? Nešto ne vjerujem. Nije bas da sam nesto istrazivao. Imaju li banke mogućnosti plaćanja putem smartwatcha? Meni apsolutno nebitno ko ce koristit. Recimo ja hoću cim dodje u moju banku. Btw jos uvijek gpay aplikacija nije dostupna kod nas.
nije li to objedinjeno s google wallet?
Post Reply