google drive

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

User avatar
newphoenix
Posts: 349
Joined: 13/01/2012 20:00
Location: White Hole

#1 google drive

Post by newphoenix »

Dropbox goodbye. Hello google drive.

FREE 5GB
$2.5/mj 25GB

[youtube]http://youtu.be/wKJ9KzGQq0w[/youtube]

https://drive.google.com
User avatar
vedo27
Posts: 58
Joined: 18/09/2011 00:40

#2 Re: google drive

Post by vedo27 »

Zašto misliš da je google drive bolji od dropboxa?
Bušman
Posts: 2146
Joined: 08/04/2008 08:48

#3 Re: google drive

Post by Bušman »

Ne radi pod linuxom :-) Zdraaaaavo, ma zdraaaaavo.

Imaju Ubuntu One i Sparkle Share kao alternative Dropboxu. A od ovoga je SkyDrive bolji :D
User avatar
Halcyon
Posts: 2402
Joined: 01/09/2011 09:29
Location: Nürnberg

#4 Re: google drive

Post by Halcyon »

Vjerovatno jer je Google Drive.
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#5 Re: google drive

Post by harač »

vedo27 wrote:Zašto misliš da je google drive bolji od dropboxa?
jel' ovo drugo đabana?
User avatar
tomsojer
Posts: 36
Joined: 13/03/2011 11:25

#6 Re: google drive

Post by tomsojer »

harač wrote:
vedo27 wrote:Zašto misliš da je google drive bolji od dropboxa?
jel' ovo drugo đabana?
Jeste. Imam ga vec dugo, i ne vidim razlog da ga zamjenim sa Google Drive-om. Sinhronizacija im je na nivou i imaju aplikaciju za android (pretpostavljam i za ios).

Ne mora uvijek biti Google.
User avatar
jufka developer
Posts: 399
Joined: 14/10/2008 07:22

#7 Re: google drive

Post by jufka developer »

ne bi bilo lose ni procitati i privacy policy za google drive

ja cu ih zaobici

http://cl.ly/1W2h1A163p0W2A3C0M0q
User avatar
newphoenix
Posts: 349
Joined: 13/01/2012 20:00
Location: White Hole

#8 Re: google drive

Post by newphoenix »

vedo27 wrote:Zašto misliš da je google drive bolji od dropboxa?
fajlovi u google drive mogu direktno da se na youtube ako se video, djele na google+ ako su slike, i naravno slati sve preko gmail sa jednim klikom.
Abracadabra
Posts: 109
Joined: 04/03/2012 19:18
Location: Srebrenik

#9 Re: google drive

Post by Abracadabra »

Skydrive je sada vrh, izdali su aplikaciju sličnu dropbox-u i ponudili su 7 gb svima za sinhronizaciju, ukoliko imate acc na hotmailu požurite da to podignete na 25 gb jer je vremenski ograničeno. E sad da malo pojasnim,, I dosada je bilo 25 gb, medjutim mogao si samo 4 gb sinhronizovati pomoću aplikacije LiveMesh, ali sada možeš da iskoristiš svih 25 gb sa skydrive aplikacijom na isti način kao sa dropbox-om,,,

https://apps.live.com/skydrive
http://www.info.ba/tekstovi1_tekst.aspx?tid=16208
Last edited by Abracadabra on 24/04/2012 22:17, edited 1 time in total.
User avatar
threshold
Posts: 1546
Joined: 09/03/2010 20:34

#10 Re: google drive

Post by threshold »

koristi li ko box? Ja imam 50gb, ali maxfilesize je 100 mb. nije lose za backup, naravno kriptovano.
User avatar
newphoenix
Posts: 349
Joined: 13/01/2012 20:00
Location: White Hole

#11 Re: google drive

Post by newphoenix »

newphoenix wrote:
vedo27 wrote:Zašto misliš da je google drive bolji od dropboxa?
fajlovi u google drive mogu direktno da se na youtube ako se video, djele na google+ ako su slike, i naravno slati sve preko gmail sa jednim klikom.
eto upoređenje

http://www.geek.com/articles/geek-pick/ ... -20120424/
User avatar
Halcyon
Posts: 2402
Joined: 01/09/2011 09:29
Location: Nürnberg

#12 Re: google drive

Post by Halcyon »

Google po starome…

Iako korisnici rijetko čitaju famoznu EULA –u, odnosno licencne uvjete koji dolaze u paketu s korištenjem nekoga softvera ili usluge, trebali bi, posebice u Googleovom slučaju. Tko se ne sjeća, svojedobno se digla prašina oko uvjeta korištenja Google Chromea prije gotovo četiri godine kada je otkriveno da korištenjem preglednika dajemo Googleu „…trajnu, neopozivu besplatnu i neisključivu licencu da širom svijeta reproducira, prilagođava, mijenja, prevodi, objavljuje, javno izvodi, javno prikazuje te distribuira sadržaj poslan, objavljen ili prikazan u uslugama ili putem njih. Svrha je te licence omogućiti Googleu prikazivanje, distribuiranje i promoviranje usluga, a moguće ju je opozvati za određene usluge u skladu s dodatnim uvjetima za te usluge.".

Ova točka je brzo promijenjena i mislili smo da je kraj s takvim odredbama ugovora, a sada se pojavio Google Drive sa ponovo karakteristično googleovskim licencnim ugovorm.

Tako Googgle kaže u sekciji „Your Content in our Services (vaš sadržaj na našem servisu):

„Kada uploadate ili na drugi način predate neki sadržaj na servis, dajete Googleu (i onima koji s njime rade) svjetska licencna prava da ga koriste, drže na serveru, pohranjuju, reproduciraju, modificiraju, stvaraju derivativna djela (primjerice ona koja proizlaze iz prevođenja, adaptacija ili drugih promjena koje mi napravimo da bi vaš sadržaj mogao bolje raditi na našem servisu), komuniciraju, objavljuju, javno izvode, javno prikazuju i distribuiraju takav sadržaj. Prava koja dajete u ovoj licenci su za limitirane potrebe upravljanja, promocije i poboljšanja naše usluge i za potrebe razvijanja novih. Licenčna prava vrijede i nakon prestanka korištenja Usluge (primjerice, poslovna adresa koju ste stavili na Google Maps).“

Istina je, doduše, da se oni koji daju usluge pohrane tuđih podataka na Internetu nalaze u neobičnoj situaciji gdje se s tim podacima neprestano barata na načine koje korisnik može zamisliti (prebacivanje među raznim serverskim diskovima i lokacijama, primjerice) i onima na koje ne može zamisliti (Googleova statistička analiza jezika za potrebe automatskog prevođenja). Razumljivo je, stoga, da se Google želi ograditi i obraniti od mogućih sudskih tužbi što je moguće „nepropusnijim“ ugovorom.

Međutim, ovakvo eksplicitno navođenje da odjednom imaju pravo „javnog izvođenja“ (jedna od besmislenijih stavki) naših informacija koje držimo na njihovim serverima, prevođenje materijala i ostalo izgleda vrlo blizu priznanju da neprestance po njima vršljaju i traže što bi mogli iskoristiti.

To što se ograđuju da je sve to „limitirano za potrebe upravljanja servisom malo tješi, tim prije kada se pogledaju licenčni ugovori Dropboxa ili Sky Drivea.

Primjerice, Dropbox kaže u sekciji Your Stuff and Your Privacy:

„Korištenjem naše Usluge dajete nam informacije, datoteke i mape koje stavljate na Dropbox. Zadržavate puno pravo vlasništva na vašim stvarima. Ne polažemo nikakvo pravo vlasništva na vašim stvarima. Ovi Uvjeti nam ne daju nikakva prava na vaše stvari ili intelektualno vlasništvo, osim ograničenih prava neophodnih da bi servis radio, kako je objašnjeno dalje u tekstu.“

Tako se stvara povjerenje. Pričama o „javnom izvođenju“ (Čega? Fotografija s odmora koje držimo na Google Driveu? Naših tekstova? Ne bih, hvala…) ne dobivamo dojam da se Google „samo želi zaštiti“, već da nas želi iskoristiti na način koji bi malo kome prošao.

c/p: BUG
Lvc
Posts: 10
Joined: 15/12/2008 06:50
Location: 127.0.0.1

#13 Re: google drive

Post by Lvc »

newphoenix wrote:Dropbox goodbye. Hello google drive.

FREE 5GB
$2.5/mj 25GB

[youtube]http://youtu.be/wKJ9KzGQq0w[/youtube]

https://drive.google.com
Hello Google drive. Privacy goodbye.

Bušman wrote:Ne radi pod linuxom :-) Zdraaaaavo, ma zdraaaaavo.

Imaju Ubuntu One i Sparkle Share kao alternative Dropboxu. A od ovoga je SkyDrive bolji :D
Dropbox na linuxu radi bez problema.
User avatar
Qler
Posts: 23607
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#14 Re: google drive

Post by Qler »

Google je od pozitivca, od dobre alternative, presao u master villan-a, velikog negativca...
User avatar
Halcyon
Posts: 2402
Joined: 01/09/2011 09:29
Location: Nürnberg

#15 Re: google drive

Post by Halcyon »

Svima njima prije ili kasnije moć udari u glavu.
Nostromo
Posts: 209
Joined: 26/08/2010 21:57

#16 Re: google drive

Post by Nostromo »

Halcyon wrote:Google po starome…

Iako korisnici rijetko čitaju famoznu EULA –u, odnosno licencne uvjete koji dolaze u paketu s korištenjem nekoga softvera ili usluge, trebali bi, posebice u Googleovom slučaju. Tko se ne sjeća, svojedobno se digla prašina oko uvjeta korištenja Google Chromea prije gotovo četiri godine kada je otkriveno da korištenjem preglednika dajemo Googleu „…trajnu, neopozivu besplatnu i neisključivu licencu da širom svijeta reproducira, prilagođava, mijenja, prevodi, objavljuje, javno izvodi, javno prikazuje te distribuira sadržaj poslan, objavljen ili prikazan u uslugama ili putem njih. Svrha je te licence omogućiti Googleu prikazivanje, distribuiranje i promoviranje usluga, a moguće ju je opozvati za određene usluge u skladu s dodatnim uvjetima za te usluge.".

Ova točka je brzo promijenjena i mislili smo da je kraj s takvim odredbama ugovora, a sada se pojavio Google Drive sa ponovo karakteristično googleovskim licencnim ugovorm.

Tako Googgle kaže u sekciji „Your Content in our Services (vaš sadržaj na našem servisu):

„Kada uploadate ili na drugi način predate neki sadržaj na servis, dajete Googleu (i onima koji s njime rade) svjetska licencna prava da ga koriste, drže na serveru, pohranjuju, reproduciraju, modificiraju, stvaraju derivativna djela (primjerice ona koja proizlaze iz prevođenja, adaptacija ili drugih promjena koje mi napravimo da bi vaš sadržaj mogao bolje raditi na našem servisu), komuniciraju, objavljuju, javno izvode, javno prikazuju i distribuiraju takav sadržaj. Prava koja dajete u ovoj licenci su za limitirane potrebe upravljanja, promocije i poboljšanja naše usluge i za potrebe razvijanja novih. Licenčna prava vrijede i nakon prestanka korištenja Usluge (primjerice, poslovna adresa koju ste stavili na Google Maps).“

Istina je, doduše, da se oni koji daju usluge pohrane tuđih podataka na Internetu nalaze u neobičnoj situaciji gdje se s tim podacima neprestano barata na načine koje korisnik može zamisliti (prebacivanje među raznim serverskim diskovima i lokacijama, primjerice) i onima na koje ne može zamisliti (Googleova statistička analiza jezika za potrebe automatskog prevođenja). Razumljivo je, stoga, da se Google želi ograditi i obraniti od mogućih sudskih tužbi što je moguće „nepropusnijim“ ugovorom.

Međutim, ovakvo eksplicitno navođenje da odjednom imaju pravo „javnog izvođenja“ (jedna od besmislenijih stavki) naših informacija koje držimo na njihovim serverima, prevođenje materijala i ostalo izgleda vrlo blizu priznanju da neprestance po njima vršljaju i traže što bi mogli iskoristiti.

To što se ograđuju da je sve to „limitirano za potrebe upravljanja servisom malo tješi, tim prije kada se pogledaju licenčni ugovori Dropboxa ili Sky Drivea.

Primjerice, Dropbox kaže u sekciji Your Stuff and Your Privacy:

„Korištenjem naše Usluge dajete nam informacije, datoteke i mape koje stavljate na Dropbox. Zadržavate puno pravo vlasništva na vašim stvarima. Ne polažemo nikakvo pravo vlasništva na vašim stvarima. Ovi Uvjeti nam ne daju nikakva prava na vaše stvari ili intelektualno vlasništvo, osim ograničenih prava neophodnih da bi servis radio, kako je objašnjeno dalje u tekstu.“

Tako se stvara povjerenje. Pričama o „javnom izvođenju“ (Čega? Fotografija s odmora koje držimo na Google Driveu? Naših tekstova? Ne bih, hvala…) ne dobivamo dojam da se Google „samo želi zaštiti“, već da nas želi iskoristiti na način koji bi malo kome prošao.

c/p: BUG
Cudi me od Bug-ovaca ovakav tekst na nivou Avazovog "informatickog dodatka subotom", ali odavno ni oni nisu sto su nekada bili...
Uglavnom, evo objasnjenja: http://www.usatoday.com/tech/news/story ... 54548482/1
klixober
Posts: 5743
Joined: 20/09/2006 14:12

#17 Re: google drive

Post by klixober »

.
Last edited by klixober on 29/04/2012 02:08, edited 1 time in total.
User avatar
Halcyon
Posts: 2402
Joined: 01/09/2011 09:29
Location: Nürnberg

#18 Re: google drive

Post by Halcyon »

Dropbox Terms:

"Your Stuff & Your Privacy: By using our Services you provide us with information, files, and folders that you submit to Dropbox (together, "your stuff"). You retain full ownership to your stuff. We don't claim any ownership to any of it. These Terms do not grant us any rights to your stuff or intellectual property except for the limited rights that are needed to run the Services, as explained below."

Microsoft's SkyDrive Terms:

"5. Your Content: Except for material that we license to you, we don't claim ownership of the content you provide on the service. Your content remains your content. We also don't control, verify, or endorse the content that you and others make available on the service."

Google Drive Terms:

"Your Content in our Services: When you upload or otherwise submit content to our Services, you give Google (and those we work with) a worldwide licence to use, host, store, reproduce, modify, create derivative works (such as those resulting from translations, adaptations or other changes that we make so that your content works better with our Services), communicate, publish, publicly perform, publicly display and distribute such content."

Google Drive - ćao! Ne zato što bilo šta imam za sakrit, već zbog očiglednog bezobrazluka. Da ne pričam o tome što na SkyDrive imam i veći prostor, mada mi 25 GB i nije potrebno ali eto...
User avatar
vedo27
Posts: 58
Joined: 18/09/2011 00:40

#19 Re: google drive

Post by vedo27 »

klixober wrote:Zašto bi vam neko ponudio da besplatno pohranjujete privatne datoteke kod njih? Razmislite malo.
Da ti naplate kad ti treba više prostora :D
klixober
Posts: 5743
Joined: 20/09/2006 14:12

#20 Re: google drive

Post by klixober »

.
Last edited by klixober on 29/04/2012 02:07, edited 1 time in total.
User avatar
Qler
Posts: 23607
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#21 Re: google drive

Post by Qler »

Ne znam, ali ja sam poceo koristiti skydrive. 25GB prostora, dovoljno za backup najbitnijis stvari. Google necu samo sto su bezobrazni..
User avatar
Halcyon
Posts: 2402
Joined: 01/09/2011 09:29
Location: Nürnberg

#22 Re: google drive

Post by Halcyon »

^^ Također. Što su drskiji to manje koristim njihove usluge. Tako sam i sada odlučio koristiti SkyDrive-
User avatar
Sed
Posts: 133
Joined: 14/03/2011 16:18
Contact:

#23 Re: google drive

Post by Sed »

Ja koristim Minus.com i imam 10GB džaba. Više mi i ne treba.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#24 Re: google drive

Post by Gray »

Halcyon wrote:Dropbox Terms:

"Your Stuff & Your Privacy: By using our Services you provide us with information, files, and folders that you submit to Dropbox (together, "your stuff"). You retain full ownership to your stuff. We don't claim any ownership to any of it. These Terms do not grant us any rights to your stuff or intellectual property except for the limited rights that are needed to run the Services, as explained below."

Microsoft's SkyDrive Terms:

"5. Your Content: Except for material that we license to you, we don't claim ownership of the content you provide on the service. Your content remains your content. We also don't control, verify, or endorse the content that you and others make available on the service."

Google Drive Terms:

"Your Content in our Services: When you upload or otherwise submit content to our Services, you give Google (and those we work with) a worldwide licence to use, host, store, reproduce, modify, create derivative works (such as those resulting from translations, adaptations or other changes that we make so that your content works better with our Services), communicate, publish, publicly perform, publicly display and distribute such content."

Google Drive - ćao! Ne zato što bilo šta imam za sakrit, već zbog očiglednog bezobrazluka. Da ne pričam o tome što na SkyDrive imam i veći prostor, mada mi 25 GB i nije potrebno ali eto...

I u googleovim tos pise:

"Some of our services allow you to submit content," Google says in its disclosure. "You retain ownership of any intellectual property rights that you hold in that content. In short, what belongs to you stays yours."


Razlika izmedju googla i dropboxa je velika, jer google nudi puno vise usluga. Dropbox samo sinhronizuje fileove, ne radi nista drugo sa njima, tako da im ni ne trebaju dozvole. Ali google ima google docs gdje mozete podijeliti fileove sa nekim, ima youtube gdje dijelite video, ima google translate itd. itd. Bez dozvola za reprodukovanje sadrzaja google ne bi npr smio prikazati video koji uploadujete na youtubu, ne bi smio dozvoliti dijeljenje dokumenata na google docs itd.


Dakle ako iko misli da google zanimaju vasi dokumenti, radovi sa faksa i slicno, mislim da poprilicno pretjerujete.
User avatar
Halcyon
Posts: 2402
Joined: 01/09/2011 09:29
Location: Nürnberg

#25 Re: google drive

Post by Halcyon »

Nije stvar u tome, rekao sam već da se ne bavim kriminalnim aktivnostima, pa da moram brinut što će me neko pratit ili šta ja znam ali iz principa neću da koristim njihove usluge (pogotovo kad postoji konkurencija kod koje, u ovom slučaju, dobijem i više prostora) kad su im Uslovi korištenja ovakvi.

Taman da su zlatni, neka hvala.
Post Reply