Google+ - ALL ABOUT

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

Post Reply
GriFoN

Google+ - ALL ABOUT

Post by GriFoN » 18/07/2011 14:34

Google je pokrenuo vlastiti social network 28. juna u field testing fazi. To znači da još uvijek nije završen i da se možete registrirati samo ako imate pozivnicu. Za nepunih mjesec dana na Googleov sajt se registriralo preko 10 miliona korisnika. Ukratko ću opisati šta je privuklo sve ove korisnike.
Ono po čemu se Google razlikuje od drugih mreža su krugovi (Circles). Kada pošaljete zahtjev nekoj osobi za prijateljstvo, možete odabrati u koji krug je želite dodati. Krugovi su tu da biste mogli dijeliti sadržaj sa određenim osobama. Već denifirani krugovi su: "Obitelj", "Poznanici", "Praćenje", "Prijatelji".
Još jedna od bitnijih opcija je Hangouts. To je aplikacija koja povezuje Google+ mrežu i Google Chat. Nešto slično Facebook Video Chatu.
Instant Upload omogućava brzo prebacivanje slika i klipova s Android telefona na Google+.
Google+ koristi dugme +1 za preporučavanje.

Ovdje možete pisati svoje utiske o ovoj mreži.

Invitation možete tražiti u ovoj temi: viewtopic.php?f=21&t=89347

Knez Nenc

Re: Google+ - ALL ABOUT

Post by Knez Nenc » 18/07/2011 14:45

odlicno - ovo je jos nedostajalo - odlican thread za sve one koji imaju pitanja / utiske koje zele podijeliti sa drugim korisnicima ili jednostavno raspravljati o temi. :-D 8-)

jusuf89

Post by jusuf89 » 18/07/2011 14:53

evo prvo pitanje i moj prvi post: Da li je moguce poslati nekome poruku i da li je moguce pisati nekome na stranicu?

metronom

Post by metronom » 18/07/2011 15:00

Interesantno djeluje, ali ima velikih problema sa privatnoscu. Recimo, kliknete +1 na neku vijest na sa-x i onda se ta vijest pojavi na vasem profilu u tabu +1's. Problem je u tome sto ne mozete odrediti ko ce moci vidjeti te vase pluseve, vec postoje samo 2 postavke, svi korisnici interneta ili niko! Negdje sam procitao da ima problem i sa share-ovanjem slika, ali to nisam jos isprobao. Navodno ako nekoga tagujete na nekoj slici, automatski ste mu omogucili pristup cijelom albumu, a ne samo toj slici na kojoj je tagovan. I ne samo to, vec ste mu omogucili da share-uje taj album drugim korisnicima, kojima pogotovo niste htjeli omoguciti pristup vasim slikama. Pored toga, ako koristite Picasu i ako ste tagovali nekoga na slikama u njoj, tagovane osobe dobijaju pristup vasim albumima i omogucava im se da share-uju iste na svojim profilima... Isto tako, ako se bavite profesionalno fotografijom, tj. fotografije prodajete, onda da znate da ste uploadovanjem slika na google plus, automatski dali google-u prava da ih koristi kako hoce... (procitajte TOS, ako hocete).

Uglavnom kompletan cirkus sto se tice sigurnosti. Sto se mene tice, nijedna privatna informacija nece tamo zavrsiti dok se ovo ne sredi, a cini mi se da je sve ovo namjerno napravljeno ovako. Steta samo sto malo koji korisnik ovo zna. Imaju strasan potencijal, mogli bi pregaziti fb za kratko vrijeme, ali na ovaj nacin... nece moci.

travar

Post by travar » 18/07/2011 21:56

Google+ je još u testnoj fazi tako da ne treba očekivati da sve radi kako je predviđeno (onda ne bi bila testna faza).

@jusuf
Možeš staviti status na svoj "zid", i onda odrediti ko ga može vidjeti (navedeš ime osobe kojoj je namijenjen).

EDIT:

Google+ Tips'n'Tricks
Last edited by travar on 18/07/2011 22:04, edited 1 time in total.

Mr. Brightside

Post by Mr. Brightside » 18/07/2011 21:58

komplikovan :roll:

intro

Post by intro » 18/07/2011 22:03

Konačno tema :)

Koristim google+ nekoliko dana i evo mojih utisaka. Kao prvo korisničko okruženje je dosta ugodno, fine animacije, drag&drop slika, nije se teško snaći, mada dosta podsjeća na fb ali u nekim dijelovima dorađenije. Npr. "Circles", tj. krugovi su odlično urađeni, dosta je jednostavno pratiti ko je gdje. Čini mi se da je to i jedan od ciljeva za google, da omogući jednostavnije segmentiranje "prijatelja" i lakše praćenje dijeljenja sadržaja.

Što se tiče "prijatelja", u krugove možete dodati bilo koga bez obzira da li ta osoba doda vas. Prilikom dijeljenja sadržaja potrebno je navesti kome se dijeli sadržaj (svi krugovima, javno, samo kolegama, prijateljima, određenoj osobi ili kombinacijama).

"Hangouts" je odličan, više osoba može učestvovati u video razgovoru, gledati youtube istovremeno i sl.

Pregled slika u galerijama mi leži dosta bolje nego na fb (upload isto tako, plus bolji kvalitet slika kad se uploaduju).

Od stvari koje mi se nisu svidjele, su npr. notifikacije, u početku su mi bile zbunjujuće (kao izuzetak dobrog interfejsa što sam gore naveo, al možda je samo do mene).
Isto tako nije moguće promijeniti URL svog profila (postoje neki neoficijelnii servisi).
Nije moguće napraviti prfil koristeći google apps email adresu (mora biti gmail).

Stvari koje nedostaju su npr igre (koje nikad nisam igrao na fb, tako da mi je svejedno), "pages" i "questions" ali sve je to najavljeno uskoro.

Uglavnom, ima google još posla da odradi a zasad su na dobrom putu.

intro

Post by intro » 18/07/2011 22:09

jusuf89 wrote:evo prvo pitanje i moj prvi post: Da li je moguce poslati nekome poruku i da li je moguce pisati nekome na stranicu?

Ne postoje "poruke" ali imaš opciju "email" (zasad nije vidljiva po defaultu, potrebno je uključiti je u opcijama).
http://webtrickz.com/how-to-enable-emai ... e-profile/

Za pisanje na stranicu nekome, kao što reče @travar, imaš mogućnost da ono što pišeš podijeliš samo sa dotičnom osobom i onda je to u neku ruku "privatno" (osim ako baš hoćeš da i ostali vide šta kome pišeš po zidu :D , to nije moguće)

KRUNCH

Post by KRUNCH » 18/07/2011 23:09

Evo koristim G+ vec 10ak dana, sto se utisaka tice, ima tu i tamo koji bug ali ako ga prijavis, bar ono sto sam ja prijavio je sve nestalo nakon par dana. Tako da bas aktivno rade i sredjuju stvari.

Neko je spominjao za problem sa privatnoscu oko slika, istina je da ako share-as 1 sliku citav album postane vidljiv tom korisniku.

Na drugu stranu opet sve sto shareas na svom zidu je bas tight sto se privatnosti tice, tako da vjerujem da ce srediti i to sa slikama.

Sto se tice poruka to ce tek da uvedu tj. najavljeno je. A za sada imas dosta interesantnu alternativu, napravis circle za one koje hoces da ukljucis u poruku i share-as post na svoj zid, automatski dobijes privatnu poruku na kojoj svi ukljuceni i samo ukljuceni mogu da komentarisu i vide sta je napisano.

Za sada mi je G+ odlican s obzirom na paznju koju posvecuju projektu, izvedba im je super sve ide glatko i elegantno. Sama ideja mi se jako svidja a brzo se razvijaju i napreduju. Chat im je blago receno svjetlosne godine ispred, hangouts, sparks i organizacija streamova sto se mene tice su ubili fb po pitanju prakticnosti socijalne mreze. Samo jos treba vremena dok se jos raje nakaci - a ovo ide brzo. I dok izdaju svoju developer API da moze da se razvijaju aplikacije.

Sada ima nesta sto moram priznati, ovo kako je G+ krenuo shvatio sam koliki sam samo Google Fan Boy bio - koristio sve sto ima veze sa nasim dragim guglom, Docs,Labs,Buzz,Wave,Gmail,Webmaster Tools,Translator.... Jedini logican slijed izgleda mi je bio da predjem na G+. BTW Ima li iko da koristi Chromium OS evo pola godine se kanim da nabacim na laptop ali nikako da se nakanim.

jusuf89

Post by jusuf89 » 19/07/2011 08:36

@travar, @intro, hvala na odgovorima. ipak treba jos sacekati da se ubace te dodatne stvari kao sto su poruke

Dr.Mr.Fr.

Post by Dr.Mr.Fr. » 19/07/2011 08:53

Nije mi loš G+ ali vidim da je tek u pocetku, samo da ne bude kao sa wave 8-)

Attitude

Post by Attitude » 19/07/2011 08:56

ja nikako ne mogu da se snadjem sa + :roll:
mislim da mi je FB isprao mozak :cry:

Dr.Mr.Fr.

Post by Dr.Mr.Fr. » 19/07/2011 08:57

Attitude wrote:ja nikako ne mogu da se snadjem sa + :roll:
mislim da mi je FB isprao mozak :cry:

:lol: :lol: :lol: vrlo moguce ;-)

suad-sarajevo

Post by suad-sarajevo » 05/11/2011 10:43

Da ne otvaram novu temu. Kako da podesim vrijeme updateovanja vijesti u google readeru? Evo čačkam satima i nema fajde. :?

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 05/11/2011 10:47

Čitam novi Bug - po njima je Google + jedan od velikih promašaja!
Ja se nisam niti pokušavao pridružiti, i FB mi je previše.

Halcyon

Post by Halcyon » 05/11/2011 11:04

Jer nije ponudio ništa što Facebook već nema. I ono korisnika koji ga koriste redovno su Google fanboysi, ostali i ako su se registrovali na G+ na tome je i ostalo.

travar

Post by travar » 05/11/2011 11:28

<=== Proud to be a Google fanboy 8)

burekodsira
Has thanked: 3 times

Post by burekodsira » 06/11/2011 13:03

Halcyon wrote:Jer nije ponudio ništa što Facebook već nema. I ono korisnika koji ga koriste redovno su Google fanboysi, ostali i ako su se registrovali na G+ na tome je i ostalo.

nije bas tako, ipak su neke stvari kao "krugovi" puno bolje rijesenje od fb listi prijatelja. kontrola privatnosti je puno jednostavnija/preglednija, a i onu lajsnu u zaglavlju je preuzeo fb od g+.

kako izgleda g+ nece postici uspjeh ni priblizno kao fb, ali neka ih, jer time stvaraju pritisak fb i ne dozvoljavaju im da se zayebaju s korisnicima u mjeri kao sto su do sad.

Halcyon

Post by Halcyon » 06/11/2011 14:10

Sâm koncept društvene mreže nije smislio Google tako da je priča o preuzimanju jednog (Facebooka) od drugog (Googlea) nepotrebna.

Ipak, slažem se da je dobro što ih na tržištu ima više. Facebook je u zadnje vrijeme dosta toga promijenio, ponajviše zahvaljujući upravo Google Plusu.

suad-sarajevo

Post by suad-sarajevo » 11/04/2012 12:01

Tema izgleda već odavno zamrla, ali eto da priupitam. :-) Možda neko i bude znao odgovor. Kako da podesim da sve što postavim, objavim na google +, bude vidljivo i na facebooku. Znači, recimo postavim neki video sa youtube na google+ a da se to istovremeno objavi i na mom profilu na facebooku.

Napominjem da sam već povezao google+ sa facebookom u postavkama što se da vidjeti u SS. Kako da to isto uradim i na facebook profilu. Hvala unaprijed.

Image

Post Reply