Golf V 2.0 TDI turbina zviždi (zavija) na niskim obrtajima

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
Honda NSX
Posts: 225
Joined: 06/09/2011 21:04

#1 Golf V 2.0 TDI turbina zviždi (zavija) na niskim obrtajima

Post by Honda NSX »

Eh ovako,

Vozim dakle golfa V , 2004 god, 2.0 TDI, 103 kw, prešo sad oko 210.000 KM.
Auto super, sve fino radi, sluša.

Na nekih 150.000 km, koliko se sjećam počeo se malo više čuti zvuk turbine. Mene je to zabrinulo i htio sam odma neku preventivu opucati i otišo u ASU. Tamo su mi rekli da turbina "prepunjava", previše puni i da je treba mjenjati. To u ASI košta basnoslovnu sumu od oko 5.000 KM. Naravno rekao sam hvala, doviđenja i napustio servis.
Otišao sam majstoru kojeg dobro znam, sve mu ispričo. Nakon toga smo turbinu skinuli (jes teška u p.m.) i poslali je turboservis užice. Tamo su turbinu reparirali i vratili je nazad (ne sjećam se sad tačno kolko je koštalo, al manje od 400 KM ja mislim, il tu negdje). Majstor je opet turbinu namontiro, provjerio sve na laptopu i reko da je sad 100% ok. Išo sam poslije toga na servise u ASU i nisu mi nikad ništa rekli da nije ok.
Ono što je meni čudno što je i nakon tog repariranja turbina zviždala, onaj zvuk ko zavijanje, ko hitna pomoć da je negdje u gepeku se sakrila. Zvuk se može primjetiti na nižim obrtajima samo, jer ga na većim ja mislim preplavi brundavi zvuk dizelaša.
Čuje se najviše nekako kad pustim gas, kad hoću da promjenim brzinu. Nije odvratan zvuk, nije nikakvo grebanje ništa, već samo ko da naglo veća količina zraka izleti pa stvori to zviždanje i zavijanje. Ali čuje se i dok dajem gas, prva i druga brzina kad lagano vozim.
Pito sam majstora što turbina i dalje zviždi, on je reko to je normalno, otišla je kao neka gumica, neka zvučna izolacija ili šta već, pa se sad čuje zvuk taj vjetra kroz turbinu više.
Motor na nekih 10.000 km potroši neki litar ulja, to sam pito svugdje, i u ASI što radi, svi mi rekli to je normalno, takvi su ti motori. Ja pazim, dolijevam redovno i nikad mi se nija upalila lampica za ulje itd itd.
Ja mislim da je možda to puštanje ulja povezano sa turbinom. Svašta sam pročito da može biti.
Sa tim zviždanjem sam evo sad preko oko 60.000 km i nikakvih problema nije bilo, redovni servisi redovno sve. Kad je hladno ujutru zviždanje je malo glasnije, to sam primjetio. A čini mi se da u zadnje vrijeme postaje svakako malo glasnije, al u to nisam uopšte siguran, možda je to meni u glavi.
Jedni kažu, baš je dobar zvuk, to je super, vozi, tako mora, to je normalno, uživaj bla bla bla.
Drugi kažu osovina turbine se malo iskrivila, dobila lufta, vozi dok ne crkne, jer može biti da pređeš 50.000 km da se ništa ne desi a može sutra da crkne, nema nekog pravila.
Motor pazim, ne derem ga dok je hladan, i ne gasim odmah poslije vožnje, već mu dam nekih 1-2 minuta da malo dođe sebi i te sve ostale savjete pratim.
Eh mene sad zanima fakat šta je? Jel trebam išta poduzimati. Ne smeta mi ni dolijevanje ulja, niti zviždanje ako je sve ok i tako mora i ako je normalno, ali ako je neka greška i ako tako ne mora, onda hoću to da saniram.
Ko se razumije, ima ista ili slična iskustva ili šta god, moje uši su načuljene.
p.s. izvinjavam se na hebenom referatu, al sam htio biti detaljan, da ne bi potrošili tri stranice na podpitanja. ;-)
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#2 Re: Golf V 2.0 TDI turbina zviždi (zavija) na niskim obrtaji

Post by goran16v »

Sto se tice potronje ulja i turbine, ako se vrti u nekih 0,8 lit/10k km to nema nikakve veze jedno s drughim jer moj auto sa istim motorom od 1. dana (0 km) srkne otprilike toliko, ali to jednstavno rijesim, mjesnjam ulje na svakih 7,5k km i pri promjeni sipam do max i u tom intervalu nikad ne spadne do min.
Sto se tice turbina svako ima svoju teoriju i svoje tumacenje tako da sam prestao slusati i strucnjake i turbinu, bez ikakve preventive dok vozi - vozi, kad crkne rjesavacu.
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#3 Re: Golf V 2.0 TDI turbina zviždi (zavija) na niskim obrtaji

Post by daxon »

Po Vašem opisu pretpostavio bih da je riječ o "blow off" ventilu koji ispušta višak stlačenog zraka kada se popusti gas, međutim, proguglajte malo, a moj komentar uzmite sa rezervom jer ni sam nisam poznavaoc navedenog motora i njegove tehnologije. Ukoliko je riječ o fabrički ugrađenom "blow off" ventilu , zvuk koji čujete prilikom otpuštanja papučice gasa je sasvim normalan.
User avatar
drndalo
Posts: 22799
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#4 Re: Golf V 2.0 TDI turbina zviždi (zavija) na niskim obrtaji

Post by drndalo »

Za taj 2.0 TDI je normalno da trosi i do 2 litra / 10.000 km, konstrukcijski tako... Najcesce je ako je sve OK to oko 1 litra za ovo vrijeme, ali moze ici i vise, ako se cesto vozis duzim/brzim turama po auto-putu... Nakon takvih tura, poslije prvog hladjenja obavezno provjeri nivo ulja, da ne bi bilo da spadne ispod minimuma...

Sto se turba tice, mozda su mu od normalne istrosenosti povecani zazori, pa ga vise cujes... Moje misljenje je da ako sve radi, nahranis pse, i nista ne diras, vec ga pazis kako je fabrika rekla, ne gasas ga hladnog, nakon jaceg tjeranja pustis motor jos minut-dva da malo rashladi turbo kolanjem ulja... Pretpostavljam da koristis kvalitetno propisano ulje za njega... Vise od toga ti ne mozes uraditi, uzivaj dok radi... Mislim nije nov auto, 8 mu je godina, kilometri su tu, mora se nesto vise cuti nego kad je bio nov...
GaRGa
Posts: 2759
Joined: 25/02/2009 15:00

#5 Re: Golf V 2.0 TDI turbina zviždi (zavija) na niskim obrtaji

Post by GaRGa »

daxon wrote:Po Vašem opisu pretpostavio bih da je riječ o "blow off" ventilu koji ispušta višak stlačenog zraka kada se popusti gas, međutim, proguglajte malo, a moj komentar uzmite sa rezervom jer ni sam nisam poznavaoc navedenog motora i njegove tehnologije. Ukoliko je riječ o fabrički ugrađenom "blow off" ventilu , zvuk koji čujete prilikom otpuštanja papučice gasa je sasvim normalan.

odkud dizelu blow off ?

to da zvizdi turbina ti je "znak" da je otisla, vec si je bio repaprirao tako da je to sad "normalno" poslusaj sve jednog dizela BMW-a u gradu zvizdi im turbina :)

kad crkne mjenjaj za novu ( 5 milja )ako neces da ti zvizdi
User avatar
Optimist
Posts: 13633
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#6 Re: Golf V 2.0 TDI turbina zviždi (zavija) na niskim obrtaji

Post by Optimist »





Jel zvuk kao na prvom ili drugom klipu?
User avatar
Slo Burner
Posts: 5344
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#7 Re: Golf V 2.0 TDI turbina zviždi (zavija) na niskim obrtaji

Post by Slo Burner »

Kod 2.0 motora je normalan pojacan zvuk i tu se nista neda napraviti. Na Golfu V skoro pa redovno turbina poslije repraracije se vise cuje, nista opasno vozices ti sa takvom jos 100 000 ;) . Nova Garretova turbina kod mene kosta negdje oko 1500,00-1700,00 KM, naravno da neces ici u VW servis da kupujes...
emko1234
Posts: 4581
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#8 Re: Golf V 2.0 TDI turbina zviždi (zavija) na niskim obrtaji

Post by emko1234 »

dizel ne moze ima blow off..
pokretacu teme,turbina rikavela 100%..
http://www.youtube.com/watch?v=7GPhJ4Zj ... ure=fvwrel
http://www.youtube.com/watch?v=GFSiMIYATjA
ako ti je zvuk slican jednom od zvukova na ova dva klipa,to je to..moj savjet ti je da vec sad pocnes trazit novu,tj polovnu turbinu na kakvoj slupanoj petici il oktaviji il audiju..
simptomi koje si naveo po zvuku su simptomi koji kazu da je ona bas dotrajala..pred izdisaj je..
optimisti* nemoj gluposti stavljat tita ti,ovo je nesto naknadno ugradjeno..nema veze s fabrikom i nema veze s turbinom..vjerovatno ide negdje na lonac..jer dizel ko dizel nema blow off..
User avatar
E&E
Posts: 306
Joined: 24/09/2011 18:50

#9 Re: Golf V 2.0 TDI turbina zviždi (zavija) na niskim obrtaji

Post by E&E »

Ma to zvizdanje je nidje veze ja sam sa tim istim zvizdanjem i sa istim autom presao 130.000km i nikad nikakvih problema, u servisu mi rekli da je to neka gumica i gotova prica, jebo gumicu vozi ba.
emko1234
Posts: 4581
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#10 Re: Golf V 2.0 TDI turbina zviždi (zavija) na niskim obrtaji

Post by emko1234 »

a jel ti bila reparirana turbina prije toga i jel auto preslo 210 hiljada?
hostapler
Posts: 1135
Joined: 28/02/2012 18:47
Location: Selo Mravići pokraj Matuzica

#11 Re: Golf V 2.0 TDI turbina zviždi (zavija) na niskim obrtaji

Post by hostapler »

Kod mene je drug kupio novog Seata Altea XL sa tim motorom prije nekih godinu i po do dvije max. Prilikom saltanja mu se cuje piskutanje. Isao je u ASA-u,kazu da to tako treba. Ali ko ce im ga znati.
Savjet,dok ide ne cackaj mecku.
P.S. Da ova potrosnja ulja od 1-2 lit nije malo previse za dizel motor? Mislim da nisam cuo da neki savremeni motor toliko ulja pije. Bez obzira na proizvođaca.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#12 Re: Golf V 2.0 TDI turbina zviždi (zavija) na niskim obrtaji

Post by 530i »

To su ta kvalitetna auta VW, Audi i kompanija ;-)

Elem, ja ti ne savjetujem da mijenjaš turbinu, već mijenjaj komplet auto za neko drugo manje problematično, udobnije i lopovima neprivlačno. Iskoristi priliku da nekome utrapiš golfa tdi "troši 5 litara ocam, i svi ti zvukovi su normalni, to tako treba" i traži štagod novije, bolje...210.000 je solidna kilometraža za komplet auto, ne samo motor i turbinu.
User avatar
ElRe
Posts: 10794
Joined: 12/12/2011 11:28

#13 Re: Golf V 2.0 TDI turbina zviždi (zavija) na niskim obrtaji

Post by ElRe »

Savremeni TD motori znaju bas da piju ulje. Jedan od njih je i 2.O TDI PD, gdje 2l na 10k km ne znaci nista lose.
hostapler
Posts: 1135
Joined: 28/02/2012 18:47
Location: Selo Mravići pokraj Matuzica

#14 Re: Golf V 2.0 TDI turbina zviždi (zavija) na niskim obrtaji

Post by hostapler »

ElRe wrote:Savremeni TD motori znaju bas da piju ulje. Jedan od njih je i 2.O TDI PD, gdje 2l na 10k km ne znaci nista lose.
Imao sam iskustva sa JTD,HDI i TDI (samo 1.9) i nijedan nije pio toliko ulja,nije trebalo dosipati ulje od mjenjanja do mjenjanja,da ne kazem da se nije trebala ni sipka izvaditi.
emko1234
Posts: 4581
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#15 Re: Golf V 2.0 TDI turbina zviždi (zavija) na niskim obrtaji

Post by emko1234 »

ElRe wrote:Savremeni TD motori znaju bas da piju ulje. Jedan od njih je i 2.O TDI PD, gdje 2l na 10k km ne znaci nista lose.
2 litra je previse..imao sam taj motor u audiju a4 proslom,i nikad se nije desilo da zafali vise od pola litra ulja kad dodje vrijeme za servis il cak prije toga..ima tu svega,od toga kako ga odrzavas do toga kakvo ulje sipas..sve u svemu hoce popit ulja al sve preko litra u servisnom intervalu je previse..
postavlja se pitanje kako se vozi auto koje popije 2 litra ulja u 10 hiljada kilometara..
User avatar
drndalo
Posts: 22799
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#16 Re: Golf V 2.0 TDI turbina zviždi (zavija) na niskim obrtaji

Post by drndalo »

Da ne skrecemo puno s teme turba, radi se o nisko-frikcionom motoru, pogledaj malo po web-u o tome, to su bili zamislili tako kao da manje trose goriva auta, ali vise ulja... Nije samo kod VW-ovog takvog motora potrosnja ulja veca, i kod ostalih je... Moje iskustvo je da kod tih motora velike-brze ture povecavaju potrosnju ulja...

Ja sam u nekoj drugoj temi spominjao svoje iskustvo sa sluzbenim Audi A6 2.4 beMzin, na 1 turi do Njemacke, doduse oko 1600 km u komadu, prosjek brzine kretanja po autoputu >160 km/h (ne racunajuci stajace pauze), skoro 1 litra u jednom pravcu, doduse, sestak motor... I skoro litra nazad... Al' mu je zato frikcija jako niska... :lol:

Pa nije puno ni trosio, 13-14 litara... :D
User avatar
Optimist
Posts: 13633
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#17 Re: Golf V 2.0 TDI turbina zviždi (zavija) na niskim obrtaji

Post by Optimist »

emko1234 wrote:dizel ne moze ima blow off..
pokretacu teme,turbina rikavela 100%..
http://www.youtube.com/watch?v=7GPhJ4Zj ... ure=fvwrel
http://www.youtube.com/watch?v=GFSiMIYATjA
ako ti je zvuk slican jednom od zvukova na ova dva klipa,to je to..moj savjet ti je da vec sad pocnes trazit novu,tj polovnu turbinu na kakvoj slupanoj petici il oktaviji il audiju..
simptomi koje si naveo po zvuku su simptomi koji kazu da je ona bas dotrajala..pred izdisaj je..
optimisti* nemoj gluposti stavljat tita ti,ovo je nesto naknadno ugradjeno..nema veze s fabrikom i nema veze s turbinom..vjerovatno ide negdje na lonac..jer dizel ko dizel nema blow off..

Toliko si povrsan sa svojim pisanjem, da si postavio IDENTICAN klip kao ja iznad. Nisam ja ni rekao da dizel ima blow off, vec sam samo stavio video koji sam nasao, a nek pokretac teme prepozna koji je zvuk kod njega najslicniji.
User avatar
Honda NSX
Posts: 225
Joined: 06/09/2011 21:04

#18 Re: Golf V 2.0 TDI turbina zviždi (zavija) na niskim obrtaji

Post by Honda NSX »

530i wrote:To su ta kvalitetna auta VW, Audi i kompanija ;-)

Elem, ja ti ne savjetujem da mijenjaš turbinu, već mijenjaj komplet auto za neko drugo manje problematično, udobnije i lopovima neprivlačno. Iskoristi priliku da nekome utrapiš golfa tdi "troši 5 litara ocam, i svi ti zvukovi su normalni, to tako treba" i traži štagod novije, bolje...210.000 je solidna kilometraža za komplet auto, ne samo motor i turbinu.
hvala na savjetu. ali nisam takav tražio. Da trebam savjet šta da radim s autom i šta da kupim takvu bi temu i postavio, ali ipak hvala na "korisnom" feedbacku.
User avatar
Honda NSX
Posts: 225
Joined: 06/09/2011 21:04

#19 Re: Golf V 2.0 TDI turbina zviždi (zavija) na niskim obrtaji

Post by Honda NSX »

emko1234 wrote:dizel ne moze ima blow off..
pokretacu teme,turbina rikavela 100%..
http://www.youtube.com/watch?v=7GPhJ4Zj ... ure=fvwrel
http://www.youtube.com/watch?v=GFSiMIYATjA
ako ti je zvuk slican jednom od zvukova na ova dva klipa,to je to..moj savjet ti je da vec sad pocnes trazit novu,tj polovnu turbinu na kakvoj slupanoj petici il oktaviji il audiju..
simptomi koje si naveo po zvuku su simptomi koji kazu da je ona bas dotrajala..pred izdisaj je..
optimisti* nemoj gluposti stavljat tita ti,ovo je nesto naknadno ugradjeno..nema veze s fabrikom i nema veze s turbinom..vjerovatno ide negdje na lonac..jer dizel ko dizel nema blow off..
auto je sa zviždanjem prešlo već preko 60.000 km. Ja bi imo valo više opreza prije nego napišem "100%". Pročitaj gore post koji sam stavio fino sve će ti biti jasno šta pitam i šta me zanima. A ne samo pročitaš "VW", "turbina", "TDI", "zviždi"i onda komentar. to smanjuje korisnost foruma.
User avatar
Honda NSX
Posts: 225
Joined: 06/09/2011 21:04

#20 Re: Golf V 2.0 TDI turbina zviždi (zavija) na niskim obrtaji

Post by Honda NSX »

E&E wrote:Ma to zvizdanje je nidje veze ja sam sa tim istim zvizdanjem i sa istim autom presao 130.000km i nikad nikakvih problema, u servisu mi rekli da je to neka gumica i gotova prica, jebo gumicu vozi ba.
e to su isto meni rekli, "gumica" neka otišla ofucala se i sad ja čujem zviždanje, tj. zrak kako brzo prolazi ko nešto. To mi je laički pojašnjeno kao ono "znaš kad vjetar negdje hući kroz klisuru pa zviždi". ........ :lol: :-)
User avatar
Honda NSX
Posts: 225
Joined: 06/09/2011 21:04

#21 Re: Golf V 2.0 TDI turbina zviždi (zavija) na niskim obrtaji

Post by Honda NSX »

Honda NSX wrote:
E&E wrote:Ma to zvizdanje je nidje veze ja sam sa tim istim zvizdanjem i sa istim autom presao 130.000km i nikad nikakvih problema, u servisu mi rekli da je to neka gumica i gotova prica, jebo gumicu vozi ba.
e to su isto meni rekli, "gumica" neka otišla ofucala se i sad ja čujem zviždanje, tj. zrak kako brzo prolazi ko nešto. To mi je laički pojašnjeno kao ono "znaš kad vjetar negdje hući kroz klisuru pa zviždi". ........ :lol: :-)
ma ja.....tako ću izgleda i uraditi. auto je realno za 10 i meni je fakat drago, tako da možda ne treba ništa naprđivati, i što je neko gore reko "ne čačkaj dok vozi".
User avatar
Honda NSX
Posts: 225
Joined: 06/09/2011 21:04

#22 Re: Golf V 2.0 TDI turbina zviždi (zavija) na niskim obrtaji

Post by Honda NSX »

Što se tiče oba ova klipa.... već sam oba vidio na youtubu, i realno nisu baš korisni.

Prvi je bukvalno raspadnuta turbina. tačno se čuje grebanje metala od metal, ona krilca diraju okvir. Čak mu se i s vana čuje. Meni je s vana ne moguće išta čuti osim sam motor. I kad dam više gasa u leru, opet motor nadglassava bilo šta drugu. Samo zviždanje je slično, ali daleko, daleko manje, i mora se vozitit na dobro malim obrtajima da bi se čulo i nema ovog grebanja nikakvog.

Na drugom ne vidim koje je auto, ali sam ga vrlo brzo isključio. Ovo meni više zvuči ko neki tunirani subaru/honda/mitsubishi, ili slična zvijer, turbo benzinac. dodan turbo ili šta već. A ovo je klasični zvuk blow-off valve-a i to nema veze sa ovim.
User avatar
donsedin
Posts: 305
Joined: 01/03/2008 07:24

#23 Re: Golf V 2.0 TDI turbina zviždi (zavija) na niskim obrtaji

Post by donsedin »

kolega imam isti slucaj kao kod tebe, samo kod mene se cuje do 2000 rpm i dok se motor ne ugrije, onda nikako i meni su uvaljivali price kako treba mijenjat, ona kad htjedne crnuk nece tebe pitat hocel il ne, vec ce propisat sve iz motora na auspuh :D
emko1234
Posts: 4581
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#24 Re: Golf V 2.0 TDI turbina zviždi (zavija) na niskim obrtaji

Post by emko1234 »

Honda NSX wrote:
emko1234 wrote:dizel ne moze ima blow off..
pokretacu teme,turbina rikavela 100%..
http://www.youtube.com/watch?v=7GPhJ4Zj ... ure=fvwrel
http://www.youtube.com/watch?v=GFSiMIYATjA
ako ti je zvuk slican jednom od zvukova na ova dva klipa,to je to..moj savjet ti je da vec sad pocnes trazit novu,tj polovnu turbinu na kakvoj slupanoj petici il oktaviji il audiju..
simptomi koje si naveo po zvuku su simptomi koji kazu da je ona bas dotrajala..pred izdisaj je..
optimisti* nemoj gluposti stavljat tita ti,ovo je nesto naknadno ugradjeno..nema veze s fabrikom i nema veze s turbinom..vjerovatno ide negdje na lonac..jer dizel ko dizel nema blow off..
auto je sa zviždanjem prešlo već preko 60.000 km. Ja bi imo valo više opreza prije nego napišem "100%". Pročitaj gore post koji sam stavio fino sve će ti biti jasno šta pitam i šta me zanima. A ne samo pročitaš "VW", "turbina", "TDI", "zviždi"i onda komentar. to smanjuje korisnost foruma.
ti nisi dobar u glavu lik nikako..kakav oprez?pa ne pisem u pjongjang pismo velikom vodji..kakav ti je to kurcevit nastup?govorim ti 100% u smislu da je na putu da crkne 100% i da potrazis pravovremenu novu il nadjes polovnu ne bi li mucno glavom i skonto da ako imas auto koje vozi 60 000 s repariranom turbinom i koje ukupno ima na satu 210 000km,ne ocekujes da se radi samo o gumici..i da ce popravak od 400km prije 2 godine rijesit sve probleme..
osim toga,ako vec patis od "dovoljno sam pametan i sam bez vas" sindrome,onda ne vidim smisao postavljanja teme..
hlalali 100 maraka pa nek ti neko rastavi turbo pa vidi jel samo do gumice..
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#25 Re: Golf V 2.0 TDI turbina zviždi (zavija) na niskim obrtaji

Post by 530i »

Ma samo ti vozi tako i dalje. Turbina kad rikne moguće se posljedice dospijeće ulja u komoru za izgaranje, krivljenje klipnjača, oštećenje bloka motora (nepopravljivo)...a ceh se mjeri u hiljadama eura. Kao da su Švabe lude što prodaju takve golfove dalje u Bosnu...
Post Reply