Golf 6 - "Karavan" upisan u saobraćajnu a nije karavan

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
experiment
Posts: 152
Joined: 10/09/2002 20:20
Contact:

#1 Golf 6 - "Karavan" upisan u saobraćajnu a nije karavan

Post by experiment »

Kupljeno auto uvezeno, kupljeno u Kramaru, kod prvog tehničkog/homologacije u saobraćajnu i vlasnički list mi je upisano kao AC Karavan.
Radi se o Golf 6 2011 godište, koji nije karavan, ima 5 vrata i obični je Golf 6.
U osiguravajućoj kući koja je radila tehnički/homologaciju mi je rečeno da "to tako ide za Golf 6 kada se radi homologacija".

Da li je neko imao sličnih iskustava? :skoljka:
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#2 Re: Golf 6 - "Karavan" upisan u saobraćajnu a nije karavan

Post by Bakir1 »

Oblik karoserije se upisuje po potvrdi o homologaciji koju opet izdaje ovlasteni predstavnik zastupnik proizvodjaca.
Ne znam kako ostali vlasnici golfa 6 ali nije to niko samoincijativno upisao, nemas razloga za brigu.
experiment
Posts: 152
Joined: 10/09/2002 20:20
Contact:

#3 Re: Golf 6 - "Karavan" upisan u saobraćajnu a nije karavan

Post by experiment »

Nije mi jasno kako moze isto stajati za Golf6 i Golf6 koji je stvarno karavan... :shock:
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#4 Re: Golf 6 - "Karavan" upisan u saobraćajnu a nije karavan

Post by 530i »

Golf 6 u standardnoj varijanti bi se morao voditi kao AA limuzina ili AB limuzina sa zakošenim zadnjim vratima. Imaš li kopiju ikakvih ranijih dokumenata? Jesi li pitao u ASA autu, šta oni kažu? Uostalom, preko broja šasije u ASI ti sigurno mogu reći sve njima dostupne podatke, prvenstveno mislim na to kakvo je vozilo izašlo iz tvornice...
User avatar
pezzar
Posts: 591
Joined: 14/07/2009 13:16

#5 Re: Golf 6 - "Karavan" upisan u saobraćajnu a nije karavan

Post by pezzar »

Stari, nije greška. Tipska homologacija tog vozila, na osnovu koje se izdaje C.O.C. dokument (Certificate of Conformity) kaže da je oblik karoserije za Golf VI - AC karavan. Golf Variant (u pravom smislu karavan) je, što bi rekli, varijacija na temu. Isti tip vozila, druga varijanta i izvedba. Čini mi se da je ista stvar i sa Audi A3 te generacije.
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#6 Re: Golf 6 - "Karavan" upisan u saobraćajnu a nije karavan

Post by Sodom1 »

A zna li to milicija na cesti kad te zaustavi? Ili ce pucati kaznu ka´e vidi u saobracajnoj karavan a nije :izet:
User avatar
basicm
Posts: 10483
Joined: 16/01/2012 21:38

#7 Re: Golf 6 - "Karavan" upisan u saobraćajnu a nije karavan

Post by basicm »

Ja to ne bih tako nosao, da se svaki put objasnjavam sa pametnim policajcima. I ako cemo mak na konac, nije karavan. Zna se sta je karavan.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#8 Re: Golf 6 - "Karavan" upisan u saobraćajnu a nije karavan

Post by mali_milojica »

Nema sta objasnjavati policiji. Nije on sam pisao po dokumentima da je auto karavan,to rade njihove kolege iz PU. Izvoli zvati njih,a mene popusti prica.
Revolver
Posts: 652
Joined: 24/04/2012 08:52

#9 Re: Golf 6 - "Karavan" upisan u saobraćajnu a nije karavan

Post by Revolver »

ma nije to ništa što se tiče promašaja naših službi. meni je godinama u Alfe 156 u saobraćajnoj pisalo da je marka vozila Fiat a model Alfa Romeo :lol:
i nije me policija nikad zezala u vezi toga
User avatar
ElRe
Posts: 10846
Joined: 12/12/2011 11:28

#10 Re: Golf 6 - "Karavan" upisan u saobraćajnu a nije karavan

Post by ElRe »

Revolver wrote:ma nije to ništa što se tiče promašaja naših službi. meni je godinama u Alfe 156 u saobraćajnoj pisalo da je marka vozila Fiat a model Alfa Romeo :lol:
i nije me policija nikad zezala u vezi toga
Tako pise na svakom modelu Alfe i Lancie.

Za sve modele proizvedene od kraja 2014. pise Fiat Chrysler Automobiles
User avatar
Optimist
Posts: 13658
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#11 Re: Golf 6 - "Karavan" upisan u saobraćajnu a nije karavan

Post by Optimist »

Kod mog oca na Octaviji je po papirima auta Cappuccino bež boja a u saobracajnoj pise zuta metalik. Sreca pa za ovih 7 god nije imao problema sto ne znaci da nece nekad imati.

Ovakva boja je u pitanju:

Image
encony
Posts: 75
Joined: 06/11/2015 15:51

#12 Re: Golf 6 - "Karavan" upisan u saobraćajnu a nije karavan

Post by encony »

Trebam ovih dana da registrujem auto iz uvoza. U pitanju je obicni golf 5 a na homologaciji su mi upisali da je oblik karoserije AC karavan. Bio sam na tehnickom gdje su mi upisali da je auto AB limuzina sa zakosenim zadnjim staklima. Moze li biti kakvih problema u MUP-u jer postoji razlika izmedju onoga sto je napisano na homologaciji i onoga sto je napisano na Izvještaju sa tehnickog.
Vidim da je neko vec imao ovakvu situaciju sa golfom 6.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#13 Re: Golf 6 - "Karavan" upisan u saobraćajnu a nije karavan

Post by tempuser »

Optimist wrote:Kod mog oca na Octaviji je po papirima auta Cappuccino bež boja a u saobracajnoj pise zuta metalik. Sreca pa za ovih 7 god nije imao problema sto ne znaci da nece nekad imati.

Ovakva boja je u pitanju:

Image
To je zato sto uveli sistem sa 6 osnovnih boja, ko da su vodene bojice. Kod mene je vrlo slicna boja Sahara bez i kad su upisivali po novom sistemu napisu meta.kik siva, a jaranu metalik smedja.
User avatar
Optimist
Posts: 13658
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#14 Re: Golf 6 - "Karavan" upisan u saobraćajnu a nije karavan

Post by Optimist »

tempuser wrote:
Optimist wrote:Kod mog oca na Octaviji je po papirima auta Cappuccino bež boja a u saobracajnoj pise zuta metalik. Sreca pa za ovih 7 god nije imao problema sto ne znaci da nece nekad imati.

Ovakva boja je u pitanju:

Image
To je zato sto uveli sistem sa 6 osnovnih boja, ko da su vodene bojice. Kod mene je vrlo slicna boja Sahara bez i kad su upisivali po novom sistemu napisu meta.kik siva, a jaranu metalik smedja.
Kad imamo cirkus od drzave.

Jedan ocev prijatelj ima istu boju i prije par god vratili ga sa granice na Doljanima jer mu se ne slazu podaci u saobracajnoj sa realnom bojom. Jesi ti imao slicnih problema?
gidra
Posts: 3576
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#15 Re: Golf 6 - "Karavan" upisan u saobraćajnu a nije karavan

Post by gidra »

encony wrote:Trebam ovih dana da registrujem auto iz uvoza. U pitanju je obicni golf 5 a na homologaciji su mi upisali da je oblik karoserije AC karavan. Bio sam na tehnickom gdje su mi upisali da je auto AB limuzina sa zakosenim zadnjim staklima. Moze li biti kakvih problema u MUP-u jer postoji razlika izmedju onoga sto je napisano na homologaciji i onoga sto je napisano na Izvještaju sa tehnickog.
Vidim da je neko vec imao ovakvu situaciju sa golfom 6.
evo pogledah i ja saobraćajnu, golf 7 kod mene i piše karavan a normalna sedmica..
Ahahah nisam obraćao pažnju na ovo :D
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#16 Re: Golf 6 - "Karavan" upisan u saobraćajnu a nije karavan

Post by Bakir1 »

AC-Karavan
Standard BAS ISO 3833:2003, definicija broj 3.1.1.4
Zatvoreni putnički automobil sa 4 ili više sjedišta u najmanje dva reda, sa 2 ili 4 bočnih vrata i zadnjim vratima i sa 4 ili više bočnih prozora.
Zadnji dio oblikovan tako da obezbjeñuje veći unutrašnji prostor. Red ili redovi sjedišta mogu se preklapati ili vaditi u svrhu povećanja prostora za teret.
fazon je u petim vratima...
tako octavija moze biti i AA i AC u zavisnosti da li se peta vrata otvaraju skupa sa staklom ili ne...
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#17 Re: Golf 6 - "Karavan" upisan u saobraćajnu a nije karavan

Post by 530i »

Kod mene AA, a auto klasičan hatchback. Na papiru od tehničkog piše AB, što bi i bilo logično. A znam i slučajeva gdje istom autu stoji i u papirima AB, valjda kako su upisali prvi put pa se tako vodi...
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#18 Re: Golf 6 - "Karavan" upisan u saobraćajnu a nije karavan

Post by Bakir1 »

opet kazem, zavisi od potvrde proizvodjaca za konkretno vozilo....
a ne znam sto bi to ikome smetalo, valja broj sasije, valja broj motora, hajd zdravo...
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#19 Re: Golf 6 - "Karavan" upisan u saobraćajnu a nije karavan

Post by condy »

encony wrote:Trebam ovih dana da registrujem auto iz uvoza. U pitanju je obicni golf 5 a na homologaciji su mi upisali da je oblik karoserije AC karavan. Bio sam na tehnickom gdje su mi upisali da je auto AB limuzina sa zakosenim zadnjim staklima. Moze li biti kakvih problema u MUP-u jer postoji razlika izmedju onoga sto je napisano na homologaciji i onoga sto je napisano na Izvještaju sa tehnickog.
Vidim da je neko vec imao ovakvu situaciju sa golfom 6.
Neće biti nikakvih problema u MUP-u, sve je uredu.
User avatar
Optimist
Posts: 13658
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#20 Re: Golf 6 - "Karavan" upisan u saobraćajnu a nije karavan

Post by Optimist »

gidra wrote: evo pogledah i ja saobraćajnu, golf 7 kod mene i piše karavan a normalna sedmica..
Ahahah nisam obraćao pažnju na ovo :D
Zar postoji uopce sedmica karavan? Ne sjecam se da sam je ikad vidio kod nas.
User avatar
Rugafet
Posts: 4717
Joined: 14/12/2015 17:52

#21 Re: Golf 6 - "Karavan" upisan u saobraćajnu a nije karavan

Post by Rugafet »

Postoji naravno. Zasto ne bi postojala
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#22 Re: Golf 6 - "Karavan" upisan u saobraćajnu a nije karavan

Post by tempuser »

Optimist wrote:
tempuser wrote:
Optimist wrote:Kod mog oca na Octaviji je po papirima auta Cappuccino bež boja a u saobracajnoj pise zuta metalik. Sreca pa za ovih 7 god nije imao problema sto ne znaci da nece nekad imati.

Ovakva boja je u pitanju:

Image
To je zato sto uveli sistem sa 6 osnovnih boja, ko da su vodene bojice. Kod mene je vrlo slicna boja Sahara bez i kad su upisivali po novom sistemu napisu meta.kik siva, a jaranu metalik smedja.
Kad imamo cirkus od drzave.

Jedan ocev prijatelj ima istu boju i prije par god vratili ga sa granice na Doljanima jer mu se ne slazu podaci u saobracajnoj sa realnom bojom. Jesi ti imao slicnih problema?
Tako mi je upisano nekih 6-7 god, a od tad sam na Doljanima bar 30 x godisnje, pocesto mi traze saobracajnu, uglavnom gledaju ZK, i do sad nisam imao nikakvih pronlema!
esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#23 Re: Golf 6 - "Karavan" upisan u saobraćajnu a nije karavan

Post by esso_sa »

To je ta nasa bajna drzava :mrgreen: Na primjer, u svijetu motora je tek od ove godine zazivio EURO 4, a meni jos prije 2 godine u saobracajnu upisali da je EURO 6 :lol:
Ako me ko bude pitao za pojasnjenje, reci cu mu da je motor ispred svog vremena :mrgreen:
encony
Posts: 75
Joined: 06/11/2015 15:51

#24 Re: Golf 6 - "Karavan" upisan u saobraćajnu a nije karavan

Post by encony »

Dobro je pa ima jos ovakvih slucajeva :-D vec sam se bio zabrinuo. Danas sam predao papire pa cemo vidjeti sta ce upisati. Hvala svima na odgovorima.
Post Reply